Suvestinė redakcija nuo 2022-01-01

 

Įsakymas paskelbtas: TAR 2018-06-07, i. k. 2018-09554

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS UŽSIENIO REIKALŲ MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL KONSULINĖS PAGALBOS TEIKIMO NEATSTOVAUJAMIEMS EUROPOS SĄJUNGOS PILIEČIAMS TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2018 m. birželio 5 d. Nr. V-147

Vilnius

 

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos konsulinio statuto 42 straipsnio 1 dalimi ir įgyvendindamas 1996 m. birželio 25 d. Taryboje posėdžiavusių valstybių narių vyriausybių atstovų sprendimą 96/409/BUSP dėl laikinojo kelionės dokumento nustatymo bei 2015 m. balandžio 20 d. Tarybos direktyvą (ES) 2015/637 dėl koordinavimo ir bendradarbiavimo priemonių, skirtų neatstovaujamų Sąjungos piliečių konsulinei apsaugai trečiosiose šalyse palengvinti ir kuria panaikinamas Sprendimas 95/553/EB,

Preambulės pakeitimai:

Nr. V-134, 2021-04-20, paskelbta TAR 2021-04-20, i. k. 2021-08121

 

t v i r t i n u  Konsulinės pagalbos teikimo neatstovaujamiems Europos Sąjungos piliečiams tvarkos aprašą (pridedama).

 

 

 

Užsienio reikalų ministras                                                                                  Linas Linkevičius

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministro

2018 m. birželio 5 d. įsakymu Nr. V-147

 

 

KONSULINĖS PAGALBOS TEIKIMO NEATSTOVAUJAMIEMS EUROPOS SĄJUNGOS PILIEČIAMS TVARKOS APRAŠAS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Konsulinės pagalbos teikimo neatstovaujamiems Europos Sąjungos piliečiams tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato Lietuvos Respublikos konsulinio statuto (toliau – Konsulinis statutas) 14–20 ir 22 straipsniuose nustatytos konsulinės pagalbos teikimo neatstovaujamiems Europos Sąjungos piliečiams, neatstovaujamų Europos Sąjungos piliečių tapatybės nustatymo, konsultacijų su neatstovaujamų Europos Sąjungos piliečių pilietybės valstybe, laikinojo kelionės dokumento neatstovaujamiems Europos Sąjungos piliečiams išdavimo, taip pat bendradarbiavimo vietos lygmeniu konsulinės pagalbos klausimais tvarką.

Punkto pakeitimai:

Nr. V-134, 2021-04-20, paskelbta TAR 2021-04-20, i. k. 2021-08121

 

2. Apraše vartojamos sąvokos atitinka Konsuliniame statute ir kituose teisės aktuose apibrėžtas sąvokas.

 

II SKYRIUS

KONSULINĖS PAGALBOS TEIKIMAS

 

3. Konsulinė pagalba neatstovaujamiems Europos Sąjungos piliečiams teikiama vadovaujantis Konsulinio statuto IV skyriaus nuostatomis ir mutatis mutandis taikant teisės aktų, reglamentuojančių atitinkamos konsulinės pagalbos teikimo Lietuvos Respublikos piliečiams tvarką, nuostatas.

 

PIRMASIS SKIRSNIS

NEATSTOVAUJAMO EUROPOS SĄJUNGOS PILIEČIO TAPATYBĖS NUSTATYMAS

 

4. Lietuvos Respublikos diplomatinė atstovybė ar konsulinė įstaiga (toliau – konsulinė įstaiga), gavusi asmens, teigiančio, kad jis yra neatstovaujamas Europos Sąjungos pilietis, prašymą suteikti konsulinę pagalbą, turi nustatyti jo tapatybę.

Neatstovaujamo Europos Sąjungos piliečio ir, Konsulinio statuto 14 straipsnio 2 dalyje nustatytu atveju – jo šeimos narių, kurie nėra Europos Sąjungos valstybės piliečiai, tapatybė nustatoma Konsulinio statuto 41 straipsnio 2 dalyje nustatyta tvarka.

5. Jeigu neatstovaujamas Europos Sąjungos pilietis dėl konsulinės pagalbos suteikimo į konsulinę įstaigą kreipiasi valstybėje, kurioje yra jo pilietybės valstybės diplomatinė atstovybė ar konsulinė įstaiga, ir negali pateikti savo paso ar asmens tapatybės kortelės, konsulinė įstaiga neatstovaujamo Europos Sąjungos piliečio pateiktą informaciją (laisvos formos paaiškinimą, asmens tapatybę, kvalifikaciją ar pan. patvirtinančių dokumentų kopijas ir t.t.) elektroniniu būdu perduoda jo pilietybės valstybės diplomatinei atstovybei ar konsulinei įstaigai toje valstybėje, prašydama patvirtinti neatstovaujamo Europos Sąjungos piliečio asmens tapatybę.

Jeigu neatstovaujamas Europos Sąjungos pilietis dėl konsulinės pagalbos suteikimo į konsulinę įstaigą kreipiasi valstybėje, kurioje nėra jo pilietybės valstybės diplomatinės atstovybės ar konsulinės įstaigos, ir jis negali pateikti savo paso ar asmens tapatybės kortelės, konsulinė įstaiga neatstovaujamo Europos Sąjungos piliečio pateiktą informaciją (laisvos formos paaiškinimą, asmens tapatybę, kvalifikaciją ar pan. patvirtinančių dokumentų kopijas ir t.t.) elektroniniu būdu perduoda jo pilietybės valstybės Užsienio reikalų ministerijai arba artimiausiai neatstovaujamo Europos Sąjungos piliečio pilietybės valstybės diplomatinei atstovybei ar konsulinei įstaigai, prašydama patvirtinti neatstovaujamo Europos Sąjungos piliečio asmens tapatybę.

 

ANTRASIS SKIRSNIS

KONSULTACIJA SU NEATSTOVAUJAMO EUROPOS SĄJUNGOS PILIEČIO PILIETYBĖS VALSTYBE

 

6. Konsulinė įstaiga, gavusi neatstovaujamo Europos Sąjungos piliečio prašymą suteikti konsulinę pagalbą arba iš priimančiosios valstybės institucijų gavusi informaciją apie neatidėliotinos konsulinės pagalbos reikalaujančią neatstovaujamo Europos Sąjungos piliečio padėtį, prieš teikdama konsulinę pagalbą nedelsdama konsultuojasi su jo pilietybės valstybės Užsienio reikalų ministerija arba atsakinga diplomatine atstovybe ar konsuline įstaiga, išskyrus ypatingos skubos atvejus.

7. Konsulinė įstaiga neatstovaujamo Europos Sąjungos piliečio pilietybės valstybei elektroniniu būdu perduoda visą turimą ir (arba) žinomą informaciją apie konsulinės pagalbos poreikį, duomenis apie neatstovaujamo Europos Sąjungos piliečio tapatybę (arba prašo patvirtinti neatstovaujamo Europos Sąjungos piliečio asmens tapatybę), konsulinės įstaigos teiktiną konsulinę pagalbą, įskaitant ir galimą valstybės materialinės pagalbos dydį. Konsulinio statuto 14 straipsnio 2 dalyje nustatytu atveju neatstovaujamo Europos Sąjungos piliečiui pilietybės valstybei perduodama ir informacija apie neatstovaujamo Europos Sąjungos piliečio šeimos narius, kurie nėra Europos Sąjungos valstybės piliečiai, ir kuriems, neatstovaujamam Europos Sąjungos piliečiui sutinkant, būtų padedama organizuojant evakavimą iš krizės zonos į artimiausią saugią zoną.

Konsulinė įstaiga taip pat padeda neatstovaujamam Europos Sąjungos piliečiui keistis informacija su jo pilietybės valstybės institucijomis.

8. Jeigu teikiant konsulinę pagalbą neatstovaujamam Europos Sąjungos piliečiui Konsulinio statuto 18 straipsnyje nustatytu atveju konsulinė įstaiga gali patirti neįprastai didelių, tačiau būtinų ir pagrįstų kelionės, apsigyvenimo ar vertimo išlaidų, konsultuojantis su neatstovaujamo Europos Sąjungos piliečio pilietybės valstybe prašoma patvirtinti, kad suteikus konsulinę pagalbą neatstovaujamo Europos Sąjungos piliečio pilietybės valstybė šias išlaidas Lietuvos Respublikai atlygins.

9. Konsulinė įstaiga iš neatstovaujamo Europos Sąjungos piliečio pilietybės valstybės gavusi visą reikalingą informaciją, pasirenka konkrečius konsulinės pagalbos teikimo būdus.

 

TREČIASIS SKIRSNIS

VALSTYBĖS MATERIALINĖS PAGALBOS TEIKIMAS NEATSTOVAUJAMAM EUROPOS SĄJUNGOS PILIEČIUI

 

10. Jeigu Apraše nenustatyta kitaip, teikiant valstybės materialinę pagalbą neatstovaujamam Europos Sąjungos piliečiui taikomos Valstybės materialinės pagalbos Lietuvos Respublikos piliečiams, nukentėjusiems užsienio valstybėse, teikimo ir grąžinimo tvarkos aprašo, patvirtinto 2018 m. birželio 5 d. Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministro įsakymu Nr. V-146 „Dėl Valstybės materialinės pagalbos Lietuvos Respublikos piliečiams, nukentėjusiems užsienio valstybėse, teikimo ir grąžinimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ (toliau – Valstybės materialinės pagalbos Lietuvos Respublikos piliečiams, nukentėjusiems užsienio valstybėse, teikimo ir grąžinimo tvarkos aprašas), nuostatos.

11. Neatstovaujamam Europos Sąjungos piliečiui asmeniškai pateikus prašymą suteikti valstybės materialinę pagalbą (1 priedas) kartu su Valstybės materialinės pagalbos Lietuvos Respublikos piliečiams, nukentėjusiems užsienio valstybėse, teikimo ir grąžinimo tvarkos aprašo 3.3 ir 3.4 papunkčiuose nustatytais dokumentais, konsulinė įstaiga sprendžia dėl galimybės neatstovaujamam Europos Sąjungos piliečiui suteikti valstybės materialinę pagalbą grįžimui į pilietybės valstybę.

12. Neatstovaujamam Europos Sąjungos piliečiui sutinkant, kad jam būtų suteikta valstybės materialinė pagalba, jis privalo pateikti konsulinei įstaigai įsipareigojimą atlyginti Lietuvos Respublikos suteiktos konsulinės pagalbos išlaidas, kurias turėtų padengti Lietuvos Respublikos piliečiai esant toms pačioms sąlygoms (2 priedas, toliau – įsipareigojimas atlyginti konsulinės pagalbos išlaidas). Įsipareigojimas atlyginti konsulinės pagalbos išlaidas kartu su Aprašo 7 punkte nurodyta informacija perduodamas neatstovaujamo Europos Sąjungos piliečio pilietybės valstybės Užsienio reikalų ministerijai arba atsakingai diplomatinei atstovybei ar konsulinei įstaigai.

Esant krizei įsipareigojimo atlyginti konsulinės pagalbos išlaidas gali būti nereikalaujama.

13. Jeigu neatstovaujamas Europos Sąjungos pilietis nepateikia konsulinei įstaigai įsipareigojimo atlyginti konsulinės pagalbos išlaidas, konsulinė įstaiga jo pilietybės valstybės Užsienio reikalų ministerijos arba atsakingos diplomatinės atstovybės ar konsulinės įstaigos paprašo informuoti, ar valstybės materialinė pagalba tokiu atveju yra teiktina ir ar nesant neatstovaujamo Europos Sąjungos piliečio įsipareigojimo atlyginti konsulinės pagalbos išlaidas pilietybės valstybė Lietuvos Respublikai atlygins neatstovaujamam Europos Sąjungos piliečiui suteiktos valstybės materialinės pagalbos išlaidas.

14. Gavęs informaciją iš neatstovaujamo Europos Sąjungos piliečio pilietybės valstybės konsulinės įstaigos vadovas arba konsulinis pareigūnas priima sprendimą dėl valstybės materialinės pagalbos suteikimo neatstovaujamam Europos Sąjungos piliečiui (3 priedas).

15. Valstybės materialinė pagalba neatstovaujamam Europos Sąjungos piliečiui neteikiama, jeigu:

15.1. jis neatitinka Konsulinio statuto 22 straipsnio 1 dalyje nustatytų valstybės materialinės pagalbos teikimo pagrindų;

15.2. jis nepateikia Aprašo 11 punkte nustatytų dokumentų;

15.3. jis nepateikia konsulinei įstaigai įsipareigojimo atlyginti konsulinės pagalbos išlaidas, o jo pilietybės valstybė konsulinę įstaigą informuoja, kad tokiu atveju Lietuvos Respublikai neatlygins neatstovaujamam Europos Sąjungos piliečiui suteiktos valstybės materialinės pagalbos išlaidų;

15.4. nustatoma, kad jis siekia valstybės materialinę pagalbą gauti apgaule ar pasipelnymo tikslais.

16. Suteikusi valstybės materialinę pagalbą neatstovaujamam Europos Sąjungos piliečiui konsulinė įstaiga užpildo Prašymo atlyginti išlaidas formą (4 priedas) ir ją kartu su įsipareigojimu atlyginti konsulinės pagalbos išlaidas nedelsiant elektroniniu paštu ir artimiausiu diplomatiniu paštu persiunčia Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerijos Konsuliniam departamentui (toliau – Konsulinis departamentas) ir Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerijos Finansų departamentui (toliau – Finansų departamentas). 

Konsulinis departamentas šiame punkte nurodytus dokumentus kartu su nota perduoda neatstovaujamo Europos Sąjungos piliečio pilietybės valstybės Užsienio reikalų ministerijai, prašydamas atlyginti Lietuvos Respublikos neatstovaujamam Europos Sąjungos piliečiui suteiktos valstybės materialinės pagalbos išlaidas.

17. Finansų departamentas informuoja Konsulinį departamentą apie į Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerijos sąskaitą pervestas lėšas, skirtas neatstovaujamam Europos Sąjungos piliečiui suteiktai valstybės materialinei pagalbai grąžinti.

 

KETVIRTASIS SKIRSNIS

LAIKINOJO KELIONĖS DOKUMENTO IŠDAVIMAS NEATSTOVAUJAMAM EUROPOS SĄJUNGOS PILIEČIUI

 

18. Laikinasis kelionės dokumentas (toliau – LKD) gali būti išduodamas neatstovaujamam Europos Sąjungos piliečiui vienai kelionei į jo pilietybės valstybę narę, nuolatinės gyvenamosios vietos šalį  arba, išimtiniais atvejais, į kitą galutinę kelionės vietą (gretimą arba netolimą valstybę, kurioje yra jo pilietybės valstybės diplomatinė atstovybė ar konsulinė įstaiga).

19. LKD išduodamas pagal Sprendimo  96/409/BUSP 1 priede nurodytą formą.

20. LKD išduodamas, kai yra visos šios sąlygos:

20.1. neatstovaujamo Europos Sąjungos piliečio pasas ar kitas kelionės dokumentas buvo pamestas, pavogtas arba tapo netinkamu naudoti ar pilietis jo laikinai neturi;

20.2. neatstovaujamas Europos Sąjungos pilietis yra toje šalies, kurioje jo pilietybės valstybė narė neturi pasiekiamos diplomatinės atstovybės ar konsulinės įstaigos, galinčios išduoti kelionės dokumentą, teritorijoje arba toje teritorijoje, kurioje tai valstybei nėra atstovaujama kitu būdu;

20.3.  yra gautas neatstovaujamo Europos Sąjungos piliečio pilietybės valstybės narės valdžios institucijų oficialus leidimas išduoti šiam piliečiui LKD. 

21. LKD išduoda konsulinė įstaiga, išskyrus garbės konsulinių pareigūnų vadovaujamas konsulines įstaigas.

22. Už LKD išdavimą imamas Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyto dydžio konsulinis mokestis, išskyrus Lietuvos Respublikos konsulinio mokesčio įstatyme nustatytus atvejus, kai konsulinis mokestis neimamas. Neatstovaujamam Europos Sąjungos piliečiui, neturinčiam pakankamai lėšų sumokėti nustatyto dydžio konsulinį mokestį, gali būti teikiama valstybės materialinė pagalba pagal Aprašo II skyriaus trečiojo skirsnio nuostatas.

23. LKD išduodamas minimaliam laikotarpiui, kurio reikia užbaigti kelionę. Apskaičiuojant LKD galiojimo laikotarpį, atsižvelgiama į būtinus sustojimus nakvynei ir persėdimus į kitas transporto priemones.

24. Neatstovaujamas Europos Sąjungos pilietis, norintis gauti LKD, turi pateikti šiuos dokumentus:

24.1. prašymą išduoti LKD (5 priedas);

24.2. asmens tapatybę ir pilietybę patvirtinantį dokumentą ar jo kopiją. Jei neatstovaujamas Europos Sąjungos pilietis tokio dokumento ar jo kopijos pateikti negali, jis turi pateikti kitą turimą dokumentą su savo vardu, pavarde, gimimo data, nuotrauka, jei tokį turi;

24.3. dvi neatstovaujamo Europos Sąjungos piliečio amžių atitinkančias nuotraukas, kurių kitoje pusėje turi būti aiškiai užrašyti jo vardas (-ai) ir pavardė (-ės). Nuotraukos turi atitikti Nuotraukų asmens dokumentams reikalavimus, patvirtintus Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministro 2002 m. gruodžio 6 d. įsakymu Nr. 569 „Dėl nuotraukų asmens dokumentams reikalavimų patvirtinimo“;

24.4. kitus dokumentus, jei jų prašo neatstovaujamo Europos Sąjungos piliečio pilietybės valstybės institucija.

25. Konsulinė įstaiga, gavusi neatstovaujamo Europos Sąjungos piliečio prašymą išduoti LKD, pagal Aprašo II skyriaus pirmojo skirsnio nuostatas kreipiasi į jo pilietybės valstybės Užsienio reikalų ministeriją arba artimiausią neatstovaujamo Europos Sąjungos piliečio pilietybės valstybės diplomatinę atstovybei ar konsulinę įstaigą dėl jo tapatybės patvirtinimo ir leidimo išduoti LKD.

26. Konsulinis pareigūnas, gavęs oficialų neatstovaujamo Europos Sąjungos piliečio pilietybės valstybės institucijos leidimą išduoti šiam piliečiui LKD, priima sprendimą išduoti LKD.

27. LKD išrašomas laikantis Sprendimo 96/409/BUSP III priede nustatytų LKD apsaugos priemonių.

28. Išduoto LKD kopija siunčiama neatstovaujamo Europos Sąjungos piliečio pilietybės valstybės institucijai.

29. LKD blankai yra saugiųjų dokumentų blankai. Jie yra gaunami, išduodami, naudojami, saugomi, traukiami į apskaitą, nurašomi ir inventorizuojami vadovaujantis Saugiųjų dokumentų blankų ir jų pavyzdžių naudojimo ir apskaitos Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerijoje, Lietuvos Respublikos diplomatinėse atstovybėse ir konsulinėse įstaigose tvarkos aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministro 2002 m. balandžio 15 d. įsakymu Nr. 72 „Dėl Saugiųjų dokumentų blankų ir jų pavyzdžių naudojimo ir apskaitos Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerijoje, Lietuvos Respublikos diplomatinėse atstovybėse ir konsulinėse įstaigose tvarkos aprašo patvirtinimo“, nustatyta tvarka.

30. LKD blankų užsakymą ir saugojimą iki perdavimo konsulinėms įstaigoms bei siuntimą joms organizuoja Konsulinis departamentas.

31. Prašymai, išduotų LKD kopijos ir kiti su LKD išdavimu susiję dokumentai saugomi 2 metus.

Punkto pakeitimai:

Nr. V-134, 2021-04-20, paskelbta TAR 2021-04-20, i. k. 2021-08121

 

Papildyta skirsniu:

Nr. V-134, 2021-04-20, paskelbta TAR 2021-04-20, i. k. 2021-08121

 

III SKYRIUS

BENDRADARBIAVIMAS VIETOS LYGMENIU KONSULINĖS PAGALBOS KLAUSIMAIS

 

32. Konsulinė įstaiga bendradarbiauja su kitų jos konsulinėje apygardoje esančių Europos Sąjungos valstybių diplomatinėmis atstovybėmis ar konsulinėmis įstaigomis, kad būtų užtikrinta neatstovaujamų Europos Sąjungos piliečių teisė gauti konsulinę pagalbą.

Posėdžiuose, rengiamuose vykdant bendradarbiavimą vietos lygmeniu konsulinės pagalbos klausimais, konsulinė įstaiga turi reguliariai teikti ir keistis informacija neatstovaujamų Europos Sąjungos piliečių klausimais. Apie tokių posėdžių rezultatus informuojamas Konsulinis departamentas.

Punkto numeracijos pakeitimas:

Nr. V-134, 2021-04-20, paskelbta TAR 2021-04-20, i. k. 2021-08121

 

33. Konsulinė įstaiga, gavusi pasiūlymą savo konsulinėje apygardoje sudaryti susitarimą  su kitų Europos Sąjungos valstybių diplomatinėmis atstovybėmis ar konsulinėmis įstaigomis dėl funkcijų teikiant konsulinę pagalbą neatstovaujamiems Europos Sąjungos piliečiams pasiskirstymo, perduoda Konsuliniam departamentui turimą informaciją ir, jei yra, susitarimo projektą.

Šiame punkte nurodytas susitarimas gali būti sudaromas tik esant Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerijos pritarimui.

Punkto numeracijos pakeitimas:

Nr. V-134, 2021-04-20, paskelbta TAR 2021-04-20, i. k. 2021-08121

 

IV SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

34. Konsulinis departamentas teikia metodinę pagalbą ir rekomendacijas konsulinės pagalbos teikimo neatstovaujamiems Europos Sąjungos piliečiams klausimais.

Punkto numeracijos pakeitimas:

Nr. V-134, 2021-04-20, paskelbta TAR 2021-04-20, i. k. 2021-08121

 

––––––––––––––––––––

 

 

 

 

 

Priedų pakeitimai:

 

1 priedas

Priedo pakeitimai:

Nr. V-134, 2021-04-20, paskelbta TAR 2021-04-20, i. k. 2021-08121

 

2 priedas

Priedo pakeitimai:

Nr. V-134, 2021-04-20, paskelbta TAR 2021-04-20, i. k. 2021-08121

 

3 priedas

Priedo pakeitimai:

Nr. V-134, 2021-04-20, paskelbta TAR 2021-04-20, i. k. 2021-08121

 

4 priedas

Priedo pakeitimai:

Nr. V-134, 2021-04-20, paskelbta TAR 2021-04-20, i. k. 2021-08121

 

5 priedas

Papildyta priedu:

Nr. V-134, 2021-04-20, paskelbta TAR 2021-04-20, i. k. 2021-08121

 

 

 

Pakeitimai:

 

1.

Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerija, Įsakymas

Nr. V-134, 2021-04-20, paskelbta TAR 2021-04-20, i. k. 2021-08121

Dėl Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministro 2018 m. birželio 5 d. įsakymo Nr. V-147 „Dėl Konsulinės pagalbos teikimo neatstovaujamiems Europos Sąjungos piliečiams tvarkos aprašo patvirtinimo“ pakeitimo