Suvestinė redakcija nuo 2023-03-28 iki 2024-04-08

 

Įsakymas paskelbtas: TAR 2018-01-22, i. k. 2018-00969

 

 

LIETUVOS MOKSLO TARYBOS PIRMININKAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL GALIMO INTERESŲ KONFLIKTO LIETUVOS MOKSLO TARYBOJE VENGIMO APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2018 m. sausio 22 d. Nr. V-32

Vilnius

 

 

Vadovaudamasis Lietuvos mokslo tarybos nuostatų, patvirtintų Lietuvos Respublikos Seimo 2017 m. birželio 22 d. nutarimu Nr. XIII-499 „Dėl Lietuvos mokslo tarybos nuostatų patvirtinimo“, 23.1 papunkčiu ir atsižvelgdamas į Lietuvos mokslo tarybos valdybos 2017 m. gruodžio 13 d. nutarimą Nr. 8V-76 „Dėl Lietuvos mokslo tarybos narių viešų ir privačių interesų konflikto vengimo principų“:

1. Tvirtinu Galimo interesų konflikto Lietuvos mokslo taryboje vengimo aprašą (pridedama).

2. Pripažįstu netekusiu galios Lietuvos mokslo tarybos 2016 m. liepos 4 d. nutarimą Nr. VIII‑14 „Dėl galimo interesų konflikto Lietuvos mokslo taryboje vengimo aprašo patvirtinimo“.

 

 

 

Tarybos pirmininkas                                                                                                         Dainius H. Pauža

 

 

Patvirtinta

Lietuvos mokslo tarybos pirmininko

2018 m. sausio 22 d. įsakymu Nr. V-32

(Lietuvos mokslo tarybos pirmininko

2023 m. kovo 27 d. įsakymo Nr. V-162

redakcija)

 

Galimo interesų konflikto LIETUVOS MOKSLO TARYBOJE vengimO APRAŠAS

 

I SKYRIUS

Bendrosios Nuostatos

 

1. Galimo interesų konflikto Lietuvos mokslo taryboje vengimo aprašas (toliau – Aprašas) nustato Lietuvos mokslo tarybos (toliau – LMT) narių, kitų Apraše išvardytų grupių narių galimybes dalyvauti šių grupių veikloje, siekiant išvengti galimo interesų konflikto arba jį padaryti mažai tikėtinu.

2. Rengiant ir įgyvendinant mokslinių tyrimų ir (ar) eksperimentinės plėtros (toliau – MTEP) programas, paremiant tyrėjų judumą, mokslinių tyrimų rezultatų sklaidą, patariant mokslo politikos klausimais pagal vaidmenį ir galimus interesus procesų dalyviai išskiriami į šias funkcijas vykdančias grupes:

2.1ekspertų komisijos nariai (išskyrus vadovą) – asmenys, kuriems LMT teisės aktų nustatyta tvarka yra pavesta atlikti MTEP konkursinio finansavimo vertinamųjų objektų ekspertinį vertinimą; ekspertų komisijos nariui interesų konflikto vengimo požiūriu prilyginamas pavienis ar papildomas ekspertas;

2.2ekspertų komisijos vadovas – asmuo, kuris teisės aktų nustatyta tvarka yra paskirtas vadovauti ekspertų komisijos darbui ir už jį atsiskaityti;

2.3LMT darbuotojai – LMT administracijoje ir (arba) LMT, kaip pareiškėjo, partnerio ar koordinatoriaus įgyvendinamuose Europos Sąjungos struktūrinių fondų, tarptautinių programų bei iš kitų teisėtų finansinės paramos šaltinių finansuojamuose projektuose dirbantys valstybės tarnautojai ir darbuotojai, dirbantys pagal darbo sutartis;

2.4HSM ir GTM ekspertų komitetų nariai – LMT valdybos patvirtinti Humanitarinių ir socialinių mokslų ekspertų komiteto ir Gamtos ir technikos mokslų ekspertų komiteto nariai;

2.5MSP ekspertų komiteto nariai – LMT valdybos patvirtinti Mokslo ir studijų politikos komiteto nariai;

2.6LMT pirmininkas ir jo pavaduotojas – LMT pirmininkas, LMT valdybos patvirtintas LMT pirmininko pavaduotojas;

2.7LMT valdybos nariai – Vyriausybės paskirti LMT valdybos nariai;

2.8nuolatinės komisijos nariai – asmenys, kurie dalyvauja LMT teisės aktų nustatyta tvarka sudarytų MTEP programų specializuotų komitetų, MTEP programų darbo grupių, nuolatinių komisijų, nuolatinių darbo grupių veikloje ir kolegialiai pataria LMT ar LMT pirmininkui jiems pavestais mokslo politikos klausimais pagal kompetenciją;

2.9projektų dalyviai, gaunantys naudą – asmenys, kurie siekia dalyvauti (yra įteikę dokumentus LMT) arba dalyvauja įgyvendinant projektus bei siekia gauti arba gauna tiesioginę ir (ar) netiesioginę finansinę naudą – darbo užmokestį, pajamas už suteiktas paslaugas (įskaitant autorinį atlyginimą), su komandiruote ar stažuote susijusias išmokas iš LMT lėšų;

2.10programos vykdymo grupės nariai – asmenys, kuriems LMT teisės aktų nustatyta tvarka pavesta parengti MTEP programos projektą ir vadovauti MTEP programos vykdymui, ją koordinuoti ir prižiūrėti, kad būtų pasiekti programos tikslai ir įgyvendinti jos uždaviniai arba tik vadovauti, koordinuoti ir prižiūrėti.

3. Siekiant išvengti galimo interesų konflikto arba, nesant galimybės išvengti, jį padaryti mažai tikėtinu, tam pačiam asmeniui ne visada leidžiama būti kelių grupių nariu.

 

II SKYRIUS

Galimo interesų konflikto vengimo schema LMT, IŠSKYRUS aTVEJUS, KAI VEIKIA NUOLATINĖ KOMISIJA

 

4. Rengiant ir įgyvendinant LMT remiamos veiklos krypčių priemonę pagal vaidmenį ir galimus interesus išskiriamos devynios grupės:

4.1. LMT pirmininkas ir jo pavaduotojas,

4.2. LMT valdybos nariai,

4.3HSM ir GTM ekspertų komitetų nariai,

4.4MSP ekspertų komiteto nariai;

4.5. ekspertų komisijos vadovas,

4.6. ekspertų komisijos nariai (išskyrus vadovą),

4.7. projektų dalyviai, gaunantys naudą,

4.8. programos vykdymo grupės nariai,

4.9. LMT darbuotojai.

5. Jeigu asmuo patenka į bent vieną iš Aprašo 4 punkte išskirtų grupių, jis privalo laikytis galimo interesų konflikto vengimo tvarkos, nustatytos Aprašo 1 priedo schemoje. Jei schemoje:

5.1. nurodytas draudimas, asmuo privalo arba atsisakyti tapti kitos grupės nariu, arba atsistatydinti iš tos grupės, kurios nariu jis jau yra;

5.2. nurodytas santykinis draudimas, asmuo privalo arba atsisakyti tapti kitos grupės nariu, arba atsistatydinti iš tos grupės, kurios nariu jis jau yra, jei viena iš šių grupių teikia siūlymus ar priima sprendimus dėl kitos grupės, ir neprivalo, jei neteikia siūlymų ar nepriima sprendimų.

 

III SKYRIUS

Galimo interesų konflikto vengimo schema LMT, TAIKOMA VEIKIANT NUOLATINEI KOMISIJAI

 

6. Veikiant nuolatinėms komisijoms pagal vaidmenį ir galimus interesus išskiriamos šešios grupės:

6.1. LMT pirmininkas ir jo pavaduotojas,

6.2. LMT valdybos nariai,

6.3. HSM ir GTM ekspertų komitetų nariai,

6.4. MSP ekspertų komiteto nariai,

6.5. nuolatinės komisijos nariai,

6.6. LMT darbuotojai.

7. Jeigu asmuo patenka į bent vieną iš Aprašo 6 punkte išskirtų grupių, jis privalo laikytis galimo interesų konflikto vengimo tvarkos, nustatytos Aprašo 2 priedo schemoje. Jei schemoje nurodytas draudimas, asmuo privalo arba atsisakyti tapti kitos grupės nariu, arba atsistatydinti iš tos grupės, kurios nariu jis jau yra.

 

IV SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

8. LMT remiamos veiklos krypčių priemonėse grupių pavadinimai gali skirtis. Pagal jų funkcijas nustatomi atitikmenys ir apribojimai taikomi visa apimtimi. Jeigu kurios nors grupės nėra, ji praleidžiama.

9. Aprašas neapibrėžia visų situacijų, kuriose asmeniui gali iškilti interesų konfliktas. Asmuo, laikydamasis Aprašo nuostatų, nėra atleidžiamas nuo prievolės deklaruoti kitus galimus interesų konfliktus, taip pat nusišalinti nuo sprendimų priėmimo, kai gali iškilti interesų konflikto grėsmė.

10. LMT nuostatos dėl galimo interesų konflikto vengimo dėl santykių ne LMT yra apibrėžtos LMT pirmininko patvirtintose ekspertų veiklos bendrosiose taisyklėse ir kituose LMT teisės aktuose.

 

__________________________

 

Galimo interesų konflikto Lietuvos mokslo

taryboje vengimo aprašo

1 priedas

 

Galimo interesų konflikto vengimo schema LMT, išskyrus atvejus, kai veikia nuolatinė komisija

 

A grupė

B grupė

1. LMT pirmininkas ir jo pavaduotojas

2. LMT valdybos nariai

3. HSM ir GTM ekspertų komitetų nariai

4. MSP ekspertų komiteto nariai

5. ekspertų komisijos vadovas

6. ekspertų komisijos nariai (išskyrus vadovą)

7. projektų dalyviai, gaunantys naudą

8. programos vykdymo grupės nariai

9. LMT darbuotojai

1. LMT pirmininkas ir jo pavaduotojas

 

n

n

n

n

2. LMT valdybos nariai

n

 

n

n

n

3. HSM ir GTM ekspertų komitetų nariai

n

n

 

n

+

+

n

4. MSP ekspertų komiteto nariai

n

n

n

 

+

n

5. ekspertų komisijos vadovas

+

 

n

±

±

6. ekspertų komisijos nariai (išskyrus vadovą)

n

 

±

±

7. projektų dalyviai, gaunantys naudą

1

1

+

±

±

 

±

8. programos vykdymo grupės nariai

+

+

±

±

±

 

9. LMT darbuotojai

n

n

n

n

 

––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––

Pliuso ženklas reiškia leidimą A grupės nariui tapti B grupės nariu, minuso – draudimą, pliuso ir minuso – santykinį draudimą, „n“ raidė reiškia nieko nereguliuojantį arba neįmanomą atvejį.

 

1     – asmenims, kurie siekia dalyvauti (yra įteikę dokumentus LMT) įgyvendinant projektus, suteikiamas ne ilgesnės kaip metų trukmės terminas atsisakyti dalyvavimo įgyvendinant projektus; asmenims, kurie dalyvauja įgyvendinant projektus (yra pasirašę su LMT projekto įgyvendinimo sutartį) leidžiama projekto įgyvendinimą užbaigti;

_________________

 

Galimo interesų konflikto Lietuvos mokslo

taryboje vengimo aprašo

2 priedas

 

Galimo interesų konflikto vengimo schema LMT, taikoma veikiant nuolatinei komisijai

 

A grupė

B grupė

1. LMT pirmininkas ir jo pavaduotojas

2. LMT valdybos nariai

3. HSM ir GTM ekspertų komitetų nariai

4. MSP ekspertų komiteto nariai

5. nuolatinės komisijos nariai

6. LMT darbuotojai

1. LMT pirmininkas ir jo pavaduotojas

 

n

n

n

n

2. LMT valdybos nariai

n

 

n

n

+

n

3. HSM ir GTM ekspertų komitetų nariai

n

n

 

n

+

n

4. MSP ekspertų komiteto nariai

n

n

n

 

+

n

5. nuolatinės komisijos nariai

+

+

+

 

+

6. LMT darbuotojai

n

n

n

n

+

 

––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––

Pliuso ženklas reiškia leidimą A grupės nariui tapti B grupės nariu, minuso – draudimą, „n“ raidė reiškia nieko nereguliuojantį arba neįmanomą atvejį.

 

 

_________________

 

 

 

Pakeitimai:

 

1.

Lietuvos mokslo taryba, Įsakymas

Nr. V-120, 2022-02-28, paskelbta TAR 2022-03-01, i. k. 2022-04020

Dėl Lietuvos mokslo tarybos pirmininko 2018 m. sausio 22 d. įsakymo Nr. V-32 „Dėl Galimo interesų konflikto Lietuvos mokslo taryboje vengimo aprašo patvirtinimo“ pakeitimo

 

2.

Lietuvos mokslo taryba, Įsakymas

Nr. V-162, 2023-03-27, paskelbta TAR 2023-03-27, i. k. 2023-05377

Dėl Lietuvos mokslo tarybos pirmininko 2018 m. sausio 22 d. įsakymo Nr. V-32 „Dėl galimo interesų konflikto Lietuvos mokslo taryboje vengimo aprašo patvirtinimo" pakeitimo