Įsakymas netenka galios 2023-08-26:
Panevėžio miesto savivaldybės taryba, Sprendimas
Nr. 1-244, 2023-08-24, paskelbta TAR 2023-08-25, i. k. 2023-16705
Dėl Panevėžio miesto prevencinių socialinių paslaugų organizavimo, teikimo, planavimo ir iniciatyvos įgyvendinimo tvarkos aprašo patvirtinimo
Suvestinė redakcija nuo 2023-05-05 iki 2023-08-25
Įsakymas paskelbtas: TAR 2023-02-13, i. k. 2023-02628
PANEVĖŽIO MIESTO SAVIVALDYBĖS
ADMINISTRACIJOS DIREKTORIUS
ĮSAKYMAS
DĖL PANEVĖŽIO MIESTO PREVENCINIŲ SOCIALINIŲ PASLAUGŲ ORGANIZAVIMO, TEIKIMO IR PLANAVIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO
2023 m. vasario 13 d. Nr. A-120
Panevėžys
Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 6 straipsnio 12 punktu, Lietuvos Respublikos socialinių paslaugų įstatymo 61 straipsnio 3 dalimi, Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2022 m. lapkričio 23 d. įsakymo Nr. A1-776 „Dėl Prevencinių socialinių paslaugų organizavimo ir teikimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ 5.2 papunkčiu, 15, 16 punktais:
1. T v i r t i n u Panevėžio miesto prevencinių socialinių paslaugų organizavimo, teikimo ir planavimo tvarkos aprašą (pridedama).
2. N u s t a t a u, kad šis įsakymas:
PATVIRTINTA
Panevėžio miesto savivaldybės
administracijos direktoriaus
2023 m. vasario 13 d.
įsakymu Nr. A-120
PANEVĖŽIO MIESTO PREVENCINIŲ SOCIALINIŲ PASLAUGŲ ORGANIZAVIMO, TEIKIMO IR PLANAVIMO TVARKOS APRAŠAS
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Panevėžio miesto prevencinių socialinių paslaugų organizavimo, teikimo ir planavimo tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) reglamentuoja prevencinių socialinių paslaugų organizavimą, teikimą ir planavimą Panevėžio miesto savivaldybėje (toliau – Savivaldybė).
2. Apraše vartojamos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos socialinių paslaugų įstatyme, Lietuvos Respublikos nevyriausybinių organizacijų plėtros įstatyme, Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatyme, Lietuvos Respublikos jaunimo politikos pagrindų įstatyme, Socialinių paslaugų kataloge, patvirtintame Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2006 m. balandžio 5 d. įsakymu Nr. A1-93 „Dėl Socialinių paslaugų katalogo patvirtinimo“ (toliau – Socialinių paslaugų katalogas), Prevencinių socialinių paslaugų organizavimo ir teikimo tvarkos apraše, patvirtintame Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2022 m. lapkričio 23 d. įsakymu Nr. A1-776 „Dėl Prevencinių socialinių paslaugų organizavimo ir teikimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ (toliau – Tvarkos aprašas), Darbo su jaunimu gatvėje tvarkos apraše, Mobiliojo darbo su jaunimu tvarkos apraše, Atvirojo darbo su jaunimu tvarkos apraše, Jaunimo informavimo ir konsultavimo tvarkos apraše, Jaunimo praktinių įgūdžių ugdymo tvarkos apraše, patvirtintuose Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2019 m. spalio 15 d. įsakymu Nr. A1-614 „Dėl Darbo su jaunimu gatvėje tvarkos aprašo, Mobiliojo darbo su jaunimu tvarkos aprašo, Atvirojo darbo su jaunimu tvarkos aprašo, Jaunimo informavimo ir konsultavimo tvarkos aprašo ir Jaunimo praktinių įgūdžių ugdymo tvarkos aprašo patvirtinimo“, vartojamas sąvokas.
3. Prevencinės socialinės paslaugos teikiamos asmenims (šeimoms, bendruomenėms), siekiant stiprinti asmens (šeimos) gebėjimą savarankiškai rūpintis asmeniniu (šeimos) gyvenimu ir dalyvauti visuomenės gyvenime, gilinti žinias ir ugdyti įgūdžius, kad ateityje būtų išvengta galimų socialinių problemų ir socialinės rizikos atsiradimo, skatinti bendruomenės socialinę įtrauktį.
4. Prevencinės socialinės paslaugos – potencialių socialinių paslaugų gavėjų paieškos paslauga, kompleksinės paslaugos šeimai, darbas su bendruomene, šeimos konferencija, atvirasis darbas su jaunimu, mobilusis darbas su jaunimu.
5. Prevencines socialines paslaugas Panevėžio mieste organizuoja ir teikia VšĮ Šv. Juozapo globos namai, Panevėžio socialinių paslaugų centras, Panevėžio atviras jaunimo centras, Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos Atvira jaunimo erdvė, VšĮ Septynios akimirkos Multifunkcinis centras (toliau visos kartu – Įstaigos, teikiančios prevencines socialines paslaugas).
6. VšĮ Šv. Juozapo globos namai atlikdama bendruomeninių šeimos namų (toliau – BŠN) funkcijas organizuoja ir teikia kompleksines paslaugas šeimai, vadovaudamasi Socialinių paslaugų įstatymo 193 straipsniu. Kompleksinės paslaugos šeimai organizuojamos ir (ar) teikiamos kuo arčiau asmens (šeimos) gyvenamosios vietos arba asmens (šeimos) gyvenamojoje vietoje vieno langelio principu.
II SKYRIUS
KREIPIMASIS DĖL PREVENCINIŲ SOCIALINIŲ PASLAUGŲ
8. Tvarkos aprašo 5 punkte nurodyti asmenys kreipdamiesi tiesiogiai žodžiu ar raštu (pateikdami laisvos formos raštą), paštu ar elektroniniu paštu į Įstaigą, teikiančią prevencines socialines paslaugas, pateikia Tvarkos aprašo 7–8 punktuose nurodytą informaciją.
9. Gavusi informaciją apie prevencinių paslaugų poreikį Įstaiga, teikianti prevencines socialines paslaugas, Aprašo 10–15 punktuose nustatyta tvarka susisiekia su asmeniu (šeima) ir pasiūlo prevencines socialines paslaugas arba asmuo (šeima) informuojamas (-a) apie galimybę gauti kitas socialines paslaugas.
III SKYRIUS
PREVENCINIŲ SOCIALINIŲ PASLAUGŲ ORGANIZAVIMAS, TEIKIMAS IR PLANAVIMAS
10. Atsižvelgdamas į asmens (vieno iš suaugusių šeimos narių), jo globėjo ar rūpintojo, suinteresuoto asmens nurodytą problemą ar priežastį, dėl kurios kreipiamasi dėl prevencinių socialinių paslaugų asmeniui (šeimai) teikimo, socialinių paslaugų įstaigos darbuotojas, organizuojantis ir (ar) teikiantis prevencines socialines paslaugas (pavyzdžiui: socialinis darbuotojas, psichologas) (toliau – specialistas), iš karto (jei asmuo kreipiasi tiesiogiai) arba ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo kreipimosi dienos (jei asmuo kreipiasi paštu ar elektroniniu paštu arba jei dėl prevencinių socialinių paslaugų teikimo kreipiasi suinteresuotas asmuo), susisiekęs su asmeniu (šeima), aptaria asmens (šeimos) situaciją, galimos (-ų) prevencinės (-ių) socialinės (-ių) paslaugos (‑ų) turinį, labiausiai asmens (šeimos) poreikius atitinkančią (-čias) prevencinę (-es) socialinę (-es) paslaugą (-as), siekiamus rezultatus ir, esant asmens (šeimos) poreikiui, pasiūlo jam (jai) labiausiai asmens (šeimos) poreikius
atitinkančią (-čias) prevencinę (-es) socialinę (-es) paslaugą (-as), teikiamą (-as) šios įstaigos, ir (ar) pasiūlo kreiptis jam (jai) į konkrečią prevencinę socialinę paslaugą teikiančią socialinių paslaugų įstaigą (nurodo jos pavadinimą, veiklos adresą, kontaktinį telefono ryšio numerį ir elektroninio pašto adresą). Jeigu dėl objektyvių aplinkybių su asmeniu (šeima) nėra galimybės susisiekti per 5 darbo dienas (pavyzdžiui: asmuo gydomas sveikatos priežiūros įstaigoje, nurodomi netikslūs asmens (šeimos) kontaktiniai duomenys ar kt.), specialistas susisiekia su asmeniu (šeima) iš karto išnykus šioms aplinkybėms.
11. Jeigu dėl prevencinių socialinių paslaugų asmeniui (šeimai) teikimo kreipėsi ne pats asmuo (vienas iš suaugusių šeimos narių), jo globėjas ar rūpintojas, prevencinės socialinės paslaugos teikiamos esant asmens (vieno iš suaugusių šeimos narių), jo globėjo ar rūpintojo sutikimui.
12. Kai dėl prevencinių socialinių paslaugų teikimo kitam asmeniui (šeimai) kreipiasi suinteresuotas asmuo, bet asmuo (šeima), dėl kurio(s) buvo kreiptasi, atsisako siūlomos pagalbos, specialistas po 10 darbo dienų pakartotinai susisiekia su asmeniu (šeima) ir dar kartą pasiūlo galimybę gauti prevencinę socialinę paslaugą arba asmuo (šeima) informuojamas (-a) apie galimybę gauti kitas socialines paslaugas. Jei asmuo (šeima) dar kartą atsisako siūlomos pagalbos, asmeniui (šeimai), esant galimybei, pagal turimus kontaktinius duomenis (paštu arba elektroniniu paštu) išsiunčiama informacija apie Panevėžio mieste teikiamas prevencines socialines paslaugas (paslaugų rūšis ir jas teikiančias įstaigas, nurodant juridinio asmens pavadinimą, veiklos adresą, kontaktinį telefono ryšio numerį ir elektroninio pašto adresą).
13. Įstaigos, teikiančios prevencines socialines paslaugas, specialistas įstaigos nustatyta tvarka fiksuoja atvejus, kai su asmeniu (šeima) nepavyksta susisiekti ilgiau nei 5 darbo dienas, taip pat fiksuojami atvejai, kai, susisiekus su asmeniu (šeima), jis (ji) atsisako siūlomos pagalbos.
14. Jei prevencines socialines paslaugas gaunančiam (-čiai) asmeniui (šeimai) šių paslaugų nepakanka, kitų socialinių paslaugų teikimo asmeniui (šeimai) poreikis nustatomas ir jos skiriamos vadovaujantis Asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymo ir skyrimo tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2006 m. balandžio 5 d. įsakymu Nr. A1-94 „Dėl Asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymo ir skyrimo tvarkos aprašo ir Senyvo amžiaus asmens ir suaugusio asmens su negalia socialinės globos poreikio nustatymo metodikos patvirtinimo“.
15. Jei specialistas, organizuojantis ir (ar) teikiantis prevencines socialines paslaugas, mato, kad asmeniui (šeimai) reikia kitų (ne socialinių) paslaugų (pavyzdžiui, sveikatos, švietimo paslaugų), jis informuoja asmenį (šeimą) apie galimybę gauti kitas (ne socialines) paslaugas ir pasiūlo jam (jai) kreiptis į šias paslaugas teikiančias ir (ar) organizuojančias įstaigas (nurodo jų pavadinimus, veiklos adresus, kontaktinius telefono ryšio numerius ir elektroninio pašto adresus).
16. Savivaldybės administracijos socialinių reikalų skyrius (toliau – Skyrius), vadovaudamasis Savivaldybės institucijos nustatyta tvarka, užtikrina BŠN veiklos kokybės priežiūrą ir kompleksinių paslaugų šeimai atitikties gyventojų poreikiams vertinimą.
17. Įstaiga, teikianti prevencines socialines paslaugas, vadovaudamasi Tvarkos aprašo 23 punktu, suveda duomenis Socialinės paramos informacinėje sistemoje (toliau – SPIS) apie suteiktas prevencines socialines paslaugas.
18. Įstaiga, teikianti prevencines socialines paslaugas, iki einamųjų metų sausio 10 dienos apie suteiktas prevencines socialines paslaugas (paslaugų rūšys, jų turinys, paslaugų teikimo apimtys, rezultatai, pasiūlymai prevencinių paslaugų kokybei gerinti) pateikia informaciją BŠN.
19. BŠN pagal valstybės biudžeto lėšų, skirtų kompleksinėms paslaugoms organizuoti, skyrimo ir pervedimo sutartį (toliau – Sutartis) teikia lėšų panaudojimo ataskaitas Skyriui Sutartyje numatyta tvarka ir terminais.
20. BŠN iš kitų Įstaigų, teikiančių prevencines socialines paslaugas, iki einamųjų metų sausio 10 dienos surenka informaciją apie asmenims (šeimoms) suteiktas prevencines socialines paslaugas ir iki einamųjų metų sausio 15 dienos Skyriui pateikia metinę ataskaitą (užpildomas Aprašo 1 priedas), nurodomos prevencinių paslaugų teikimo apimtys Panevėžio mieste, analizė, rezultatai ir pasiūlymai prevencinių paslaugų kokybei ir kompleksinių paslaugų šeimai atitikties gyventojų poreikiams gerinti. Skyrius SPIS duomenis ir iš BŠN gautą informaciją naudoja rengdamas kasmetinį Savivaldybės einamųjų metų socialinių paslaugų planą.
Punkto pakeitimai:
Nr. A-322, 2023-04-20, paskelbta TAR 2023-05-04, i. k. 2023-08533
IV SKYRIUS
BENDRUOMENINIŲ ŠEIMOS NAMŲ VEIKLOS KOKYBĖS PRIEŽIŪRA IR KOMPLEKSINIŲ PASLAUGŲ ŠEIMAI ATITIKTIES GYVENTOJŲ POREIKIAMS VERTINIMO ORGANIZAVIMAS
21. BŠN veiklos kokybės priežiūrą ir kompleksinių paslaugų šeimai atitikties gyventojų poreikiams vertinimą (toliau – vertinimas) Skyrius atlieka ne rečiau kaip 1 kartą per dvejus metus.
23. Neatitikus Aprašo 7 punkte, Tvarkos Aprašo 21, 22 punktuose nustatytų kriterijų arba vertinimo metu surinkus 9 ir mažiau balų, sprendžiama dėl BŠN veiklos stabdymo ir naujų BŠN atrankos vykdymo ar paskyrimo.
25. Apie numatomą vykdyti planinį vertinimą pranešama raštu per elektroninio ryšio priemones likus ne mažiau kaip 10 darbo dienų iki numatomo atlikti vertinimo pradžios (netaikoma neplaniniams vertinimams).
Papildyta skyriumi:
Nr. A-322, 2023-04-20, paskelbta TAR 2023-05-04, i. k. 2023-08533
V SKYRIUS
BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
27. Tvarkos Aprašo 5 punkte nurodyti asmenys Įstaigų, teikiančių prevencines socialines paslaugas, netinkamą prevencinių socialinių paslaugų teikimą gali apskųsti Savivaldybės institucijai.
28. Savivaldybė savo interneto svetainėje www.panevezys.lt ir Įstaigos, teikiančios prevencines socialines paslaugas, viešai skelbia informaciją apie Panevėžio mieste organizuojamas ir teikiamas prevencines socialines paslaugas (teikiamų prevencinių socialinių paslaugų rūšis, jų turinį ir siekiamą rezultatą, prevencinių socialinių paslaugų teikėjus, jų pavadinimus, kontaktinę informaciją – telefono ryšio numerius, elektroninio pašto adresus), prevencinių socialinių paslaugų gavimo tvarką, prevencinių socialinių paslaugų organizavimą ir teikimą reglamentuojančius teisės aktus.
29. Įgyvendindami Aprašą, duomenų valdytojai užtikrina, kad jų atliekamas asmens duomenų tvarkymas atitiktų 2016 m. balandžio 27 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) 2016/679 dėl fizinių asmenų apsaugos tvarkant asmens duomenis ir dėl laisvo tokių duomenų judėjimo ir kuriuo panaikinama Direktyva 95/46/EB (Bendrasis duomenų apsaugos 4 reglamentas) ir kitų teisės aktų, reglamentuojančių asmens duomenų apsaugą ir tvarkymą, nuostatas.
31. Duomenų subjektų teisės įgyvendinamos duomenų valdytojo, į kurį kreipiamasi dėl duomenų subjekto teisių įgyvendinimo, nustatyta tvarka, vadovaujantis Reglamentu (ES) 2016/679.
Skyriaus pakeitimai:
Nr. A-322, 2023-04-20, paskelbta TAR 2023-05-04, i. k. 2023-08533
Priedų pakeitimai:
1 priedas pagal įsakymą Nr. A-322
Papildyta priedu:
Nr. A-322, 2023-04-20, paskelbta TAR 2023-05-04, i. k. 2023-08533
2 priedas pagal įsakymą Nr. A-322
Papildyta priedu:
Nr. A-322, 2023-04-20, paskelbta TAR 2023-05-04, i. k. 2023-08533
Pakeitimai:
1.
Panevėžio miesto savivaldybės administracija, Įsakymas
Nr. A-322, 2023-04-20, paskelbta TAR 2023-05-04, i. k. 2023-08533
Dėl administracijos direktoriaus 2023 m. vasario 13 d. įsakymo Nr. A-120 „Dėl Panevėžio miesto prevencinių socialinių paslaugų organizavimo, teikimo ir planavimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ pakeitimo