Suvestinė redakcija nuo 2023-01-01
Įsakymas paskelbtas: TAR 2021-09-21, i. k. 2021-19752
LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRAS
ĮSAKYMAS
DĖL STACIONARINIŲ PRIKLAUSOMYBĖS LIGŲ GYDYMO PAGAL MINESOTOS PROGRAMĄ PASLAUGŲ TEIKIMO ASMENIMS, TURINTIEMS PSICHIKOS IR ELGESIO SUTRIKIMŲ DĖL PSICHOAKTYVIŲJŲ MEDŽIAGŲ VARTOJIMO IR (AR) PATOLOGINIO POTRAUKIO AZARTINIAMS LOŠIMAMS, TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO
2021 m. rugsėjo 21 d. Nr. V-2133
Vilnius
Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos sveikatos priežiūros įstaigų įstatymo 10 straipsnio 6 punktu ir siekdamas didinti priklausomybės ligų gydymo paslaugų prieinamumą:
1. T v i r t i n u Stacionarinių priklausomybės ligų gydymo pagal Minesotos programą paslaugų teikimo asmenims, turintiems psichikos ir elgesio sutrikimų dėl psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo ir (ar) patologinio potraukio azartiniams lošimams, tvarkos aprašą (pridedama).
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos
sveikatos apsaugos ministro
2021 m. rugsėjo 21 d.
įsakymu Nr. V-2133
STACIONARINIŲ PRIKLAUSOMYBĖS LIGŲ GYDYMO PAGAL MINESOTOS PROGRAMĄ PASLAUGŲ TEIKIMO ASMENIMS, TURINTIEMS PSICHIKOS IR ELGESIO SUTRIKIMŲ DĖL PSICHOAKTYVIŲJŲ MEDŽIAGŲ VARTOJIMO IR (AR) PATOLOGINIO POTRAUKIO AZARTINIAMS LOŠIMAMS, TVARKOS APRAŠAS
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Stacionarinių Minesotos priklausomybės ligų gydymo paslaugų teikimo asmenims, turintiems psichikos ir elgesio sutrikimų dėl psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo ir (ar) patologinio potraukio azartiniams lošimams, tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) reglamentuoja stacionarinių priklausomybės ligų gydymo pagal Minesotos programą paslaugų teikimo tvarką, reikalavimus šias paslaugas teikiančių asmens sveikatos priežiūros įstaigų (toliau – ASPĮ) specialistams, patalpoms, medicinos priemonėms (prietaisams) bei kitai įrangai.
2. Stacionarinės priklausomybės ligų gydymo pagal Minesotos programą paslaugos teikiamos ASPĮ, turinčiose įstaigos asmens sveikatos priežiūros licenciją teikti antrinio lygio stacionarines priklausomybės ligų gydymo paslaugas.
3. Apraše nustatyti reikalavimai taikomi stacionarines priklausomybės ligų gydymo pagal Minesotos programą paslaugas teikiančioms ASPĮ, nepriklausomai nuo jų nuosavybės formos.
4. ASPĮ, teikianti ne tik stacionarines priklausomybės ligų gydymo pagal Minesotos programą paslaugas, bet ir kitas asmens sveikatos priežiūros paslaugas, turi turėti atskirą padalinį stacionarinėms priklausomybės ligų gydymo pagal Minesotos programą paslaugoms teikti.
5. Apraše vartojamos sąvokos:
5.1. Stacionarinės priklausomybės ligų gydymo pagal Minesotos programą paslaugos – po abstinencijos sindromo gydymo ASPĮ teikiamos 28 dienų trukmės psichosocialinės reabilitacijos ir kitos asmens sveikatos priežiūros paslaugos kartu su elgesio ir 12 žingsnių terapija, skirta blaivybės motyvacijai sustiprinti.
5.2. 12 žingsnių terapija – struktūruotas priklausomybės ligų keliamoms problemoms spręsti skirtas metodas, grindžiamas priklausomybės ligų pripažinimu ir dalyvavimu savitarpio pagalbos grupių veiklose, skatinančiose keisti savo elgesį ir palaikyti pozityvius pokyčius, taikomas asmenims, turintiems psichikos ir elgesio sutrikimų dėl psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo ir (ar) patologinio potraukio azartiniams lošimams (toliau – pacientams).
II SKYRIUS
REIKALAVIMAI SPECIALISTAMS
7. Stacionarines priklausomybės ligų gydymo pagal Minesotos programą paslaugas ASPĮ pagal nustatytą kompetenciją teikia ši specialistų komanda:
7.3. psichikos sveikatos slaugytojas (paslaugas teikia ne daugiau kaip 25 pacientams viso gydymo metu, visą parą);
7.4. slaugytojo padėjėjas (paslaugas teikia ne daugiau kaip 30–40 pacientų viso gydymo metu, visą parą);
8. Kiti specialistai (ergoterapeutas, psichoterapeutas, visuomenės sveikatos specialistas, sveikos gyvensenos specialistas ir kt.) gali būti įtraukti į specialistų komandą pagal poreikį.
9. Teikiant stacionarines priklausomybės ligų gydymo pagal Minesotos programą paslaugas:
9.1. gydytojas psichiatras:
9.1.3. teikia informaciją ir konsultacijas specialistų komandos nariams dėl paciento būklės vertinimo ir stebėjimo rezultatų, atkryčio prevencijos plano ir kitų taikomų priemonių;
9.2. medicinos psichologas:
9.3. psichikos sveikatos slaugytojas:
9.3.4. konsultuoja pacientą bei jo artimuosius dėl vaistų vartojimo, įgūdžių palaikymo ir atkūrimo bei priežiūros namuose;
9.4. Socialinis darbuotojas:
9.4.3. konsultuoja pacientą dėl socialinių įgūdžių lavinimo, elgesio keitimo ir kt., teikia kitas konsultacijas socialiniais klausimais ir (ar) vykdo mokymą;
9.4.4. teikia konsultacijas šeimos nariams bei artimiesiems dėl atkryčių prevencijos plano įgyvendinimo, dėl socialinės pagalbos poreikio ir priemonių;
9.4.5. rūpinasi paciento socialinių ryšių atkūrimu, padeda spręsti darbo, socialinių ir kitų viešųjų paslaugų gavimo problemas, tarpininkauja tvarkant reikiamus asmens dokumentus;
9.5. slaugytojo padėjėjas:
9.5.1. stebi pacientų sveikatos būklę ir apie pablogėjusią būklę informuoja slaugytoją ir (ar) gydytoją;
9.5.2. palydi pacientą į palatą, supažindina su laikinąja gyvenamąja aplinka ASPĮ, parodo lovą, paaiškina pacientui pagalbos iškvietimo sistemos naudojimą, supažindina su pacientų lankymo taisyklėmis;
9.5.3. parodo pacientams, kur yra asmens higienos patalpos (tualetai, vonios, dušai), paaiškina, kaip jomis naudotis;
9.5.7. pacientui išvykstant ar perkeliant jį į kitą ASPĮ skyrių, pasirūpina, kad jo daiktai būtų perduoti pacientui ar jo artimiesiems;
9.5.8. valo ir dezinfekuoja aplinkos (patalpų, daiktų, įrenginių) paviršius; surenka ir rūšiuoja medicinines atliekas; gabena medicinines atliekas į ASPĮ atliekų rūšiavimo saugyklas;
10. Esant indikacijų, paciento, kuriam teikiamos stacionarinės priklausomybės ligų gydymo pagal Minesotos programą paslaugos, sveikatos būklę pagal Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro nustatytą kompetenciją vertina ir specializuotas asmens sveikatos priežiūros paslaugas teikia gydytojai specialistai.
III SKYRIUS
REIKALAVIMAI PATALPOMS
11. ASPĮ, teikiančioje stacionarines priklausomybės ligų gydymo pagal Minesotos programą paslaugas, turi būti įrengtos šios patalpos stacionarinėms priklausomybės ligų gydymo pagal Minesotos programą paslaugoms teikti:
11.5. patalpos, skirtos įvairioms ergoterapijos veikloms ir (ar) menų terapijai (pavyzdžiui, muzikos terapijai ir kt.);
IV SKYRIUS
REIKALAVIMAI MEDICINOS PRIEMONĖMS (PRIETAISAMS) IR KITAI ĮRANGAI
12. ASPĮ, teikiančioje stacionarines priklausomybės ligų gydymo pagal Minesotos programą paslaugas, turi būti šios medicinos priemonės (prietaisai) ir kita įranga:
12.4. asmens sveikatos priežiūros įstaigos pirmosios medicinos pagalbos rinkinys, atitinkantis Asmens sveikatos priežiūros įstaigos pirmosios medicinos pagalbos rinkinio apraše, patvirtintame Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2003 m. liepos 11 d. įsakymu Nr. V-450 „Dėl Asmens sveikatos priežiūros įstaigos pirmosios medicinos pagalbos rinkinio aprašo, Pirmosios pagalbos rinkinio aprašo ir Asmens sveikatos priežiūros ir farmacijos specialistų kompetencijos teikiant pirmąją medicinos pagalbą aprašo patvirtinimo“, nustatytus reikalavimus (procedūrų kabinete).
V SKYRIUS
STACIONARINIŲ PRIKLAUSOMYBĖS LIGŲ GYDYMO
PAGAL MINESOTOS PROGRAMĄ PASLAUGŲ TEIKIMO TVARKA
13. Stacionarinių priklausomybės ligų gydymo pagal Minesotos programą paslaugų gauti pacientą siunčia gydytojas psichiatras, įvertinęs tokių paslaugų poreikį ir Elektroninės sveikatos paslaugų ir bendradarbiavimo infrastruktūros informacinėje sistemoje (toliau – ESPBI IS) užpildydamas elektroninę siuntimo formą.
14. Stacionarinių priklausomybės ligų gydymo pagal Minesotos programą paslaugų teikimą sudaro šie etapai:
14.1. pradinis vertinimas, kurio metu įvertinama paciento būklė ir kartu su pacientu sudaromas individualus gydymo planas, kuriame nurodomi siektini tikslai, gydymo paslaugos ir intervencijos, jų skaičius, trukmė ir dažnis;
15. Vykdant ir (ar) įvykdžius individualaus gydymo planą, stacionarines priklausomybės ligų gydymo pagal Minesotos programą paslaugas teikiantys specialistai įvertina paciento pažangą, vadovaudamiesi ASPĮ vadovo nustatyta tvarka.
16. Atsižvelgiant į paciento poreikius, pažangos vertinimo rezultatus ir stacionarines priklausomybės ligų gydymo pagal Minesotos programą paslaugas teikiančių specialistų rekomendacijas, individualus gydymo planas gali būti koreguojamas, atsižvelgiant į paciento būklę ir indikacijas, užpildant formą Nr. 003/a „Gydymo stacionare ligos istorija“, nurodytą Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 1999 m. lapkričio 29 d. įsakyme Nr. 515 „Dėl sveikatos priežiūros įstaigų veiklos apskaitos ir atskaitomybės tvarkos“.
17. Stacionarinės priklausomybės ligų gydymo pagal Minesotos programą paslaugos skiriamos asmenims, kuriems nustatytas vienas iš šių psichikos ir elgesio sutrikimų (koduojamų Tarptautinės statistinės ligų ir sveikatos sutrikimų klasifikacijos dešimtojo pataisyto ir papildyto leidimo „Sisteminis ligų sąrašas“, patvirtinto Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2011 m. vasario 23 d. įsakymu Nr. V-164 „Dėl Tarptautinės statistinės ligų ir sveikatos sutrikimų klasifikacijos dešimtojo pataisyto ir papildyto leidimo „Sisteminis ligų sąrašas“ (Australijos modifikacija, TLK-10-AM) įdiegimo“, kodais):
17.1. psichikos ir elgesio sutrikimai, vartojant psichoaktyviąsias medžiagas, priklausomybės sindromas (F1-.2);
18. Stacionarinių priklausomybės ligų gydymo pagal Minesotos programą paslaugų skyrimo kontraindikacijos:
18.2. ūmūs ir išreikšti lėtiniai psichikos sutrikimai (pavyzdžiui, vidutinis ir sunkus protinis atsilikimas);
18.5. nustatytos ūmios užkrečiamosios ligos, dėl kurių turi būti taikomos papildomos izoliavimo priemonės;
18.7. įtariama hipertenzinė krizė:
18.7.2. tachiaritmija – kai pulsas dažnesnis negu 140 k/min., yra buvę prieširdžių virpėjimo epizodų;
19. Diagnozavus ar įtarus somatinius susirgimus, traumas ir kitas būkles, galinčias kelti pavojų paciento sveikatai ir gyvybei, stacionarinės priklausomybės ligų gydymo pagal Minesotos programą paslaugos gali būti skiriamos tik po atitinkamą profesinę kvalifikaciją turinčio specialisto konsultacijos ir nustačius, kad pacientui nereikalingas diagnozuoto ar įtariamo somatinio susirgimo gydymas.
20. Stacionarinių priklausomybės ligų gydymo pagal Minesotos programą paslaugų trukmė yra 28 lovadieniai.
21. Tais atvejais, kai teikiant stacionarines priklausomybės ligų gydymo pagal Minesotos programą paslaugas pacientas kreipiasi dėl gydytojo psichiatro kompetencijai nepriskirtų ligų ar būklių, gydytojas psichiatras turi siųsti pacientą konsultuotis ir (ar) gydytis pas atitinkamos srities asmens sveikatos priežiūros specialistą.
22. ASPĮ, teikianti stacionarines priklausomybės ligų gydymo pagal Minesotos programą paslaugas, gydytojų specialistų, išskyrus gydytojo psichiatro, konsultacijas, esant poreikiui, užtikrina pati arba pagal sutartis su kitomis ASPĮ.
23. Išvykstančiam į namus pacientui, atsižvelgiant į jo sveikatos būklę, įteikiamos rašytinės rekomendacijos dėl priklausomybės ligų ambulatorinio gydymo ir (ar) atmintinės dėl savirūpos namuose, kurių tipinę formą tvirtina ASPĮ, teikiančios stacionarines priklausomybės ligų gydymo pagal Minesotos programą paslaugas, vadovas.
24. Gydytojas psichiatras per tris darbo dienas po paciento išvykimo iš ASPĮ, teikiančios stacionarines priklausomybės ligų gydymo pagal Minesotos programą paslaugas, siuntusiajam gydytojui psichiatrui pateikia informaciją apie pacientui suteiktas gydymo paslaugas ESPBI IS, užpildydamas elektroninę siuntimo formą.
VI SKYRIUS
BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
25. Stacionarinės priklausomybės ligų gydymo pagal Minesotos programą paslaugos dėl tos pačios priežasties gali būti teikiamos ne daugiau kaip 28 dienas per kalendorinius metus.
26. Stacionarinės priklausomybės ligų gydymo pagal Minesotos programą paslaugos teikimo išlaidos apmokamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis pagal jos bazinę kainą, nustatytą Asmens sveikatos priežiūros paslaugų (išskyrus aktyviojo gydymo), apmokamų Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis, ir jų bazinių kainų sąraše, patvirtintame Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2022 m. lapkričio 3 d. įsakymu Nr. V-1630 „Dėl asmens sveikatos priežiūros paslaugų ir jų bazinių kainų sąrašo bei su šiomis paslaugomis susijusių priemokų, mokamų Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis, sąrašų patvirtinimo“.
Punkto pakeitimai:
Nr. V-1953, 2022-12-23, paskelbta TAR 2022-12-23, i. k. 2022-26798
Pakeitimai:
1.
Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija, Įsakymas
Nr. V-1953, 2022-12-23, paskelbta TAR 2022-12-23, i. k. 2022-26798
Dėl Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2021 m. rugsėjo 21 d. įsakymo Nr. V-2133 „Dėl Stacionarinių priklausomybės ligų gydymo pagal Minesotos programą paslaugų teikimo asmenims, turintiems psichikos ir elgesio sutrikimų dėl psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo ir (ar) patologinio potraukio azartiniams lošimams, tvarkos aprašo patvirtinimo“ pakeitimo