Suvestinė redakcija nuo 2024-10-01
Įsakymas paskelbtas: TAR 2024-01-29, i. k. 2024-01502
LIETUVOS RESPUBLIKOS APLINKOS MINISTRAS
ĮSAKYMAS
DĖL Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2001 m. birželio 29 d. įsakymO Nr. 349 „Dėl NuotEkų dumblo tvarkymo ir panaudojimo reikalavimŲ patvirtinimo“ pakeitimo
2024 m. sausio 29 d. Nr. D1-32
Vilnius
1. Pakeičiu Nuotekų dumblo tvarkymo ir panaudojimo reikalavimus, patvirtintus Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2001 m. birželio 29 d. įsakymu Nr. 349 „Dėl Nuotekų dumblo tvarkymo ir panaudojimo reikalavimų patvirtinimo“:
1.1. Papildau 3.111 papunkčiu:
1.2. Papildau 3.112 papunkčiu:
1.3. Papildau 3.121 papunkčiu:
1.4. Pakeičiu IV skyrių ir jį išdėstau taip:
„IV SKYRIUS
DUMBLO LAIKYMO, KOMPOSTAVIMO IR ANAEROBINIO APDOROJIMO ĮRENGINIŲ ĮRENGIMO REIKALAVIMAI
20. Dumblo kompostavimui skirtas kompostavimo (priėmimo, laikymo, kompostavimo ir po apdorojimo gautų medžiagų laikymo) įrenginys turi būti įrengtas taip, kad iš aplinkinių teritorijų į jį negalėtų patekti paviršinės nuotekos ir kiti paviršiniai vandenys (potvynių metu), o įrenginyje susidariusios paviršinės nuotekos ir kiti skysčiai į aplinką galėtų patekti tik per reikalavimus atitinkančią nuotekų tvarkymo sistemą, taip pat iš aplinkos į įrenginį negalėtų patekti požeminis (gruntinis) vanduo ir iš jos – į aplinką. Visame kompostavimo įrenginio plote (paviršinės dangos konstrukcijoje) turi būti įrengtas hidroizoliacinis sluoksnis, užtikrinantis jos sandarumą visą įrenginio eksploatavimo laikotarpį.
21. Įrengiant dumblo laikymo, kompostavimo ir anaerobinio apdorojimo įrenginius, turi būti atsižvelgiama į vyraujančią vėjų kryptį vietovėje, orientuojant įrenginius taip, kad būtų apsaugoti nuo vyraujančių vėjų ir kad triukšmas ir kvapų sklidimo poveikis aplinkiniams gyventojams būtų minimalus.
22. Kompostavimo, anaerobinio apdorojimo įrenginiuose dumblas, įskaitant kartu su biologiškai skaidžiomis atliekomis, priimamas ir laikomas uždaruosiuose dumblo įrenginiuose ir (ar) statiniuose. Dumblo, įskaitant kartu su biologiškai skaidžiomis atliekomis, kompostavimas (išskyrus komposto brandinimą), anaerobinis apdorojimas turi būti vykdomi uždaruosiuose dumblo įrenginiuose ir (ar) statiniuose, užtikrinant kvapų sklidimo prevenciją, dujų išvalymą prieš išleidžiant į aplinką.
Šio punkto pirmojoje pastraipoje nustatyti reikalavimai netaikomi dumblo apdorojimą vykdančioms savivaldybės valdomoms įmonėms, kurios kvapų sklidimo prevenciją turi užtikrinti kitomis priemonėmis.
22.1 Du kartus per dvylika mėnesių nustačius išduoto taršos leidimo specialiojoje dalyje „Kvapų valdymas“ ar taršos integruotos prevencijos ir kontrolės leidimo dalyje „Leidžiamas kvapo išmetimas ir kvapų valdymo (mažinimo) priemonės“ nustatytų kvapo emisijos rodiklių viršijimą, vadovaujantis Lietuvos Respublikos aplinkos apsaugos įstatymo 191 straipsnio 12 dalies 4 punktu ir 192 straipsnio 9 dalies 4 punktu, turi būti pakeistas taršos leidimas ar taršos integruotos prevencijos ir kontrolės leidimas, nustatant, kad dumblo, įskaitant kartu su biologiškai skaidžiomis atliekomis, kompostavimas, anaerobinis apdorojimas turi būti vykdomi uždarose patalpose, užtikrinant kvapų sklidimo prevenciją, dujų išvalymą prieš išleidžiant į aplinką.
23. Laikymo, kompostavimo, anaerobinio apdorojimo įrenginiuose dumblas ir kitos kartu įrenginiuose apdorojamos biologiškai skaidžios atliekos turi būti priimamos, laikomos, paruošiamos kompostuoti ir kompostuojamos, anaerobiškai apdorojamos taip, kad skleidžiamas triukšmas ir kvapų išmetimas į aplinkos orą neviršytų ribinių dydžių, nustatytų Lietuvos higienos normoje HN 121:2010 „Kvapo koncentracijos ribinė vertė gyvenamosios aplinkos ore“, patvirtintoje Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2010 m. spalio 4 d. įsakymu Nr. V-885 „Dėl Lietuvos higienos normos HN 121:2010 „Kvapo koncentracijos ribinė vertė gyvenamosios aplinkos ore“ ir Kvapų kontrolės gyvenamosios aplinkos ore taisyklių patvirtinimo“, ir Lietuvos higienos normoje HN 33:2011 „Triukšmo ribiniai dydžiai gyvenamuose ir visuomeninės paskirties pastatuose bei jų aplinkoje“, patvirtintoje Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2011 m. birželio 13 d. įsakymu Nr. V-604 „Dėl Lietuvos higienos normos HN 33:2011 „Triukšmo ribiniai dydžiai gyvenamuose ir visuomeninės paskirties pastatuose bei jų aplinkoje“ patvirtinimo“.
24. Dumblo kompostavimo ir laikymo įrenginyje susidarančios nuotekos (filtratas) turi būti surenkamos ir panaudojamos kompostavimo proceso drėgnumui palaikyti arba tvarkomos vadovaujantis nuotekų tvarkymą reglamentuojančiais teisės aktais.
25. Dumblo ir biologiškai skaidžių atliekų, naudojamų dumblui kompostuoti ar anaerobiškai apdoroti, laikymo, priėmimo, paruošimo kompostavimui, anaerobiniam apdorojimui, kompostavimo, anaerobinio apdorojimo, brandinimo ir dumblo komposto, dumblo raugo laikymo zonos turi būti su nepralaidžiu paviršiumi, aiškiai atskirtos, schematiškai nurodytos ir pažymėtos Atliekų naudojimo ar šalinimo techniniame reglamente, kurio forma pateikta Atliekų tvarkymo taisyklių, patvirtintų Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 1999 m. liepos 14 d. įsakymu Nr. 217 „Dėl Atliekų tvarkymo taisyklių patvirtinimo“, 3 priede.
26. Planuojant įrengti ar rekonstruoti dumblo laikymo, kompostavimo, anaerobinio apdorojimo įrenginius, įvertinus planuojamus įrenginių pajėgumus, turi būti atliktos poveikio aplinkai vertinimo procedūros vadovaujantis Lietuvos Respublikos planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimo įstatymu.
27. Dumblo laikymo, kompostavimo ir anaerobinio apdorojimo įrenginius įrengti draudžiama:
27.1. jei tokia veikla konkrečioje vietoje negalima dėl netinkamos žemės paskirties ar ji yra ribojama Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymu;
Papunkčio pakeitimai:
Nr. D1-322, 2024-09-30, paskelbta TAR 2024-09-30, i. k. 2024-17167
1.5. Pakeičiu VI skyrių ir jį išdėstau taip:
„VI SKYRIUS
DUMBLO KOMPOSTO, DUMBLO RAUGO LAIKYMO APDOROJIMO ĮRENGINYJE REIKALAVIMAI
38. Pagal Reikalavimų nuostatas pagamintas dumblo kompostas, dumblo raugas turi būti laikomas dumblo apdorojimo įrenginiui priklausančioje teritorijoje ir tam tikslui skirtoje laikymo zonoje arba kitoje teritorijoje, kuri atitinka Reikalavimų IV skyriuje nustatytus reikalavimus. Vienos partijos dumblo kompostas, dumblo raugas negali maišytis su kitos partijos dumblo kompostu, dumblo raugu ir kitomis atliekomis ar medžiagomis ir būti užterštas.
39. Perkeliant dumblo kompostą, dumblo raugą į laikymo zoną, registracijos žurnale turi būti užregistruoti šie duomenys:
39.1. schematiškai nurodyta konkreti dumblo komposto, dumblo raugo laikymo vieta dumblo apdorojimo įrenginyje;
39.2. dumblo komposto, dumblo raugo pagaminimo data ir dumblo komposto, dumblo raugo gamybai naudotų biologiškai skaidžių atliekų rūšys;
1.6. Pakeičiu 52.1 papunktį ir jį išdėstau taip:
2. Nustatau, kad:
Pakeitimai:
1.
Lietuvos Respublikos aplinkos ministerija, Įsakymas
Nr. D1-322, 2024-09-30, paskelbta TAR 2024-09-30, i. k. 2024-17167
Dėl Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2024 m. sausio 29 d. įsakymo Nr. D1-32 „Dėl Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2001 m. birželio 29 d. įsakymo Nr. 349 „Dėl Nuotekų dumblo tvarkymo ir panaudojimo reikalavimų patvirtinimo“ pakeitimo“ pakeitimo