Įsakymas netenka galios 2020-08-05:
Lietuvos mokslo taryba, Įsakymas
Nr. V-424, 2020-08-04, paskelbta TAR 2020-08-04, i. k. 2020-16892
Dėl Reikminių tyrimų projektų inicijavimo ir įgyvendinimo tvarkos aprašo patvirtinimo
Suvestinė redakcija nuo 2019-12-05 iki 2020-08-04
Įsakymas paskelbtas: TAR 2019-11-06, i. k. 2019-17777
LIETUVOS MOKSLO TARYBOS PIRMININKAS
ĮSAKYMAS
DĖL Reikminių tyrimų projektų inicijavimo ir įgyvendinimo tvarkos aprašo patvirtinimo
2019 m. lapkričio 6 d. Nr. V-568
Vilnius
Vadovaudamasi Lietuvos mokslo tarybos (toliau – Taryba) nuostatų, patvirtintų Lietuvos Respublikos Seimo 2017 m. birželio 22 d. nutarimu Nr. XIII-499 „Dėl Lietuvos mokslo tarybos nuostatų patvirtinimo“, 23.14 papunkčiu ir įvertinusi Tarybos Humanitarinių ir socialinių mokslų komiteto 2019 m. sausio 7 d. siūlymą (protokolas Nr. HSM-P-1 09) ir 2019 m. balandžio 15 d. siūlymą (protokolas Nr. HSM-P-10 09) bei Gamtos ir technikos mokslų komiteto 2019 m. sausio 21 d. siūlymą (protokolas Nr. GTM-P-3) ir 2019 m. balandžio 15 d. siūlymą (protokolas Nr. GTM-P-12):
1. T v i r t i n u Reikminių tyrimų projektų inicijavimo ir įgyvendinimo tvarkos aprašą (toliau – Aprašas) (pridedama).
2. N u s t a t a u, kad:
2.1. Šio įsakymo 1 punktu patvirtintas Aprašas yra taikomas kvietimams teikti paraiškas, paskelbtiems po jo įsigaliojimo.
2.2. Iki šio įsakymo 1 punktu patvirtinto Aprašo įsigaliojimo paskelbtiems kvietimams teikti paraiškas galioja Tarybos pirmininko 2016 m. birželio 1 d. įsakymu Nr. V-150 „Dėl reikminių tyrimų projektų inicijavimo ir įgyvendinimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ patvirtinto Reikminių tyrimų projektų inicijavimo ir įgyvendinimo tvarkos aprašo nuostatos, reglamentuojančios paraiškų reikminių tyrimų projektams vykdyti teikimą ir vertinimą. Šių kvietimų konkursus laimėjusių projektų įgyvendinimas ir tolesnė įgyvendinamų projektų stebėsena vykdoma vadovaujantis šiuo įsakymu patvirtinto Aprašo nuostatomis.
3. P r i p a ž į s t u netekusiu galios Tarybos pirmininko 2016 m. birželio 1 d. įsakymą Nr. V-150 „Dėl reikminių tyrimų projektų inicijavimo ir įgyvendinimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ nuo 2020 m. kovo 1 d.
PATVIRTINTA
Lietuvos mokslo tarybos pirmininko
2019 m. lapkričio 6 d. įsakymu Nr. V-568
REIKMINIŲ TYRIMŲ PROJEKTŲ INICIJAVIMO IR ĮGYVENDINIMO TVARKOS APRAŠAS
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Reikminių tyrimų projektų inicijavimo ir įgyvendinimo tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato reikminių tyrimų projektų inicijavimo, vykdymo ir administravimo Lietuvos mokslo taryboje (toliau – Taryba) tvarką.
2. Apraše vartojamos sąvokos:
2.1. reikminiai tyrimai – tyrimai pagal valstybei ypač aktualias mokslinių tyrimų ir eksperimentinės (socialinės, kultūrinės) plėtros programų temas, pasiūlytas Lietuvos Respublikos Prezidento, Lietuvos Respublikos Seimo, Lietuvos Respublikos Vyriausybės ir Lietuvos Respublikos ministerijų (toliau – suinteresuotos valstybės institucijos);
4. Reikminių tyrimų stebėsenai ir valdymui sudaromas nuolatinis specializuotas Reikminių tyrimų stebėsenos ir valdymo komitetas (toliau – Valdymo komitetas). Valdymo komitetas sudaromas iš Lietuvos Respublikos Prezidento atstovo (-ų) ir (ar) Lietuvos Respublikos Seimo atstovo (-ų), ir (ar) Lietuvos Respublikos Vyriausybės atstovo, Humanitarinių ir socialinių mokslų komiteto ir Gamtos ir technikos mokslų komiteto (toliau – Tarybos komitetai) pirmininkų ar Tarybos komitetų deleguotų komitetų narių, Tarybos valdybos pirmininko ar Tarybos valdybos deleguoto valdybos nario bei Tarybos Mokslo fondo direktoriaus. Valdymo komiteto sudėtį, jo pirmininką (juo skiriamas Tarybos valdybos pirmininkas) ir pirmininko pavaduotoją tvirtina Tarybos pirmininkas. Pagrindinė Valdymo komiteto darbo forma yra posėdžiai. Į Valdymo komiteto posėdžius gali būti kviečiami suinteresuotų valstybės institucijų atstovai.
Punkto pakeitimai:
Nr. V-630, 2019-12-03, paskelbta TAR 2019-12-04, i. k. 2019-19498
II SKYRIUS
REIKMINIŲ TYRIMŲ INICIJAVIMAS IR JŲ TEMATIKŲ TVIRTINIMAS
5. Tarybos pirmininkas, įvertinęs Tarybos valdybos siūlymus dėl reikminių tyrimų inicijavimo, ne dažniau nei du kartus per metus skelbia kvietimą ir kreipiasi į suinteresuotas valstybės institucijas, siūlydamas teikti pasiūlymus dėl reikminių tyrimų tematikos.
6. Teikiamame temos pasiūlyme turi būti:
6.1. suformuluota valstybei ir visuomenei strategiškai svarbi ir neatidėliotinai spręstina problema;
6.2. aprašyta, kaip siūloma tema siejasi su Lietuvos Respublikos Vyriausybės ir (ar) Europos Sąjungos strateginiais dokumentais;
6.5. nurodyta, ar tyrimai bus kofinansuojami iš suinteresuotos valstybės institucijos asignavimų, jei ne – pagrįsta, kodėl lėšos neskiriamos, taip pat patvirtinta, kad tokie tyrimai nėra (nebuvo) finansuoti iš kitų šaltinių;
7. Kiekviena pasiūlyta reikminių tyrimų tema įvertinama pagal šiuos kriterijus:
7.3. ar temai išnagrinėti (išspręsti) yra būtini moksliniai fundamentiniai ir (ar) taikomieji tyrimai;
8. Pasiūlytas reikminių tyrimų temas pagal Aprašo 7.1 ir 7.2 papunkčiuose nurodytus kriterijus įvertina Lietuvos Respublikos Vyriausybė. Jei temos pagal abu kriterijus įvertinamos teigiamai, jas pagal kompetenciją įvertina Tarybos komitetai pagal Aprašo 7.3, 7.4 ir 7.5 papunkčiuose nurodytus kriterijus.
III SKYRIUS
reikminių tyrimų projektų KONKURSŲ VYKDYMAS IR PROJEKTŲ ĮGYVENDINIMAS
pirmas SKIRSNIS
PARAIŠKŲ REIKMINIŲ TYRIMŲ PROJEKTAMS VYKDYTI TEIKIMAS IR VERTINIMAS
10. Reikalavimus paraiškoms reikminių tyrimų projektams vykdyti ir jų konkurso tvarką nustato Tarybos patvirtintos Lietuvos mokslo tarybos mokslo ir sklaidos projektų konkursinio finansavimo bendrosios taisyklės (toliau – Bendrosios taisyklės) tokia apimtimi, kiek jos neprieštarauja Aprašui. Siūlymus dėl kvietimo teikti paraiškas reikminių tyrimų projektams vykdyti nuostatų Tarybos pirmininkui teikia Valdymo komitetas.
11. Siekiant suinteresuotos valstybės institucijos, pateikusios reikminių tyrimų temą, pagal kurią paskelbtas reikminių tyrimų projektų paraiškų konkursas, detalesnio poreikių išaiškinimo gali būti organizuojami suinteresuotų valstybės institucijų ir pareiškėjų susitikimai iki kvietimo teikti paraiškas pabaigos.
12. Konkursui pateiktų reikminių tyrimų projektų paraiškų ekspertinį vertinimą pagal visus paraiškos ekspertinio įvertinimo formoje nurodytus kriterijus Tarybos pirmininko sudarytos ekspertų komisijos atlieka vadovaujantis Tarybos pirmininko patvirtintu Projektų ir jų ataskaitų ekspertinio vertinimo tvarkos aprašu (toliau – Ekspertinio vertinimo tvarkos aprašas), kiek jis neprieštarauja šiam Aprašui. Esant poreikiui ekspertų komisija gali siūlyti Tarybos pirmininkui pasitelkti suinteresuotų valstybės institucijų atstovus (specialistus).
13. Suinteresuotos valstybės institucijos, pagal kurios pateiktą temą paskelbtas konkursas reikminių tyrimų projektams vykdyti, įgaliotas atstovas supažindinamas su paraiškomis, gautomis pagal šią temą, bei jų įvertinimu ir pristato suinteresuotos valstybės institucijos nuomonę dėl paraiškų finansavimo Valdymo komiteto posėdyje.
14. Valdymo komitetas, įvertinęs ekspertų komisijos sudarytą (-as) finansuojamų projektų pirmumo eilę (-es), konkursui numatytas lėšas ir suinteresuotų valstybės institucijų nuomonę dėl paraiškų finansavimo bei skiriamą kofinansavimą, svarsto siūlomų finansuoti projektų sąrašą ir teikia jį tvirtinti Tarybos pirmininkui.
ANTRAS SKIRSNIS
REIKMINIŲ TYRIMŲ PROJEKTŲ ĮGYVENDINIMAS
15. Reikminių tyrimų projektų įgyvendinimo bei administravimo tvarką nustato Bendrosios taisyklės tokia apimtimi, kiek jos neprieštarauja Aprašui.
16. Reikminių tyrimų projekto kofinansavimo (jei numatoma), tvarka ir sąlygos nustatomos projekto finansavimo sutartyje.
17. Suinteresuotos valstybės institucijos, pasiūliusios temą, pagal kurią vykdomas projektas, dalyvauja tolesnėje nuolatinėje įgyvendinamo projekto priežiūroje savo nustatytais terminais ir tvarka.
18. Projektų vadovai bei vykdančiosios institucijos reikminių tyrimų projektų ataskaitas projekto finansavimo sutartyje nurodyta tvarka ir terminais teikia Tarybai, o galutinius projekto (-ų) rezultatus – suinteresuotai valstybės institucijai, pagal kurios pateiktą temą buvo vykdomas (-i) projektas (-ai). Suinteresuotos valstybės institucijos Tarybai pateikia savo išvadas dėl įgyvendinto projekto ir jo rezultatų.
19. Ekspertinį reikminių tyrimų projektų ataskaitų vertinimą atlieka ekspertų komisijos ar pavieniai ekspertai, vadovaudamiesi Ekspertinio vertinimo tvarkos aprašu, kiek jis neprieštarauja Aprašui.
20. Pasibaigus ataskaitų ekspertiniam vertinimui, Valdymo komitetas įvertina ekspertų komisijos (pavienių ekspertų) išvadas bei suinteresuotos valstybės institucijos išvadą, ar pasiekti suformuluoti reikminių tyrimų tikslai bei įgyvendinti iškelti uždaviniai (Aprašo 18 punktas) ir parengia siūlymą Tarybos pirmininkui dėl projektų ataskaitų vertinimo rezultatų.
IV Skyrius
PROJEKTŲ REZULTATŲ PRITAIKYMO AR PANAUDOJIMO POPROJEKTINĖ PRIEŽIŪRA
21. Suinteresuotos valstybės institucijos, dalyvaudamos finansuojamų projektų atrankoje (Aprašo 13 punktas), įsipareigoja užtikrinti projektų rezultatų panaudojimą.
22. Nuo projekto baigiamosios mokslinės ataskaitos patvirtinimo praėjus pusei metų Taryba raštu kreipiasi į suinteresuotą valstybės instituciją prašydama pateikti informaciją apie tai, kaip yra pritaikyti ar panaudojami projekto rezultatai.
23. Gauta suinteresuotų valstybės institucijų informacija apie projektų rezultatų pritaikymą ar panaudojimą pristatoma Valdymo komiteto posėdyje. Valdymo komitetas pagal raštu suinteresuotos valstybės institucijos pateiktą informaciją įvertina projekto rezultatų pritaikymo ar panaudojimo efektyvumą. Jei suinteresuota valstybės institucija informacijos nepateikia, yra laikoma, kad projekto rezultatai nėra pritaikyti ar yra panaudoti neefektyviai.
V SKYRIUS
BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
Pakeitimai:
1.
Lietuvos mokslo taryba, Įsakymas
Nr. V-630, 2019-12-03, paskelbta TAR 2019-12-04, i. k. 2019-19498
Dėl Lietuvos mokslo tarybos pirmininko 2019 m. lapkričio 6 d. įsakymo Nr. V-568 „Dėl Reikminių tyrimų projektų inicijavimo ir įgyvendinimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ pakeitimo