Suvestinė redakcija nuo 2018-09-20
Įsakymas paskelbtas: Žin. 2011, Nr. 108-5121, i. k. 111301MISAK00D1-653
LIETUVOS RESPUBLIKOS
APLINKOS MINISTRO
ĮSAKYMAS
DĖL RIEŠĖS UPĖS SLĖNIO GAMTOTVARKOS PLANO PATVIRTINIMO
2011 m. rugpjūčio 29 d. Nr. D1-653
Vilnius
Vadovaudamasis Saugomų teritorijų strateginio planavimo dokumentų rengimo ir tvirtinimo tvarkos aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2004 m. birželio 9 d. nutarimu Nr. 709 (Žin., 2004, Nr. 93-3409), 41 punktu:
2. Neteko galios nuo 2018-09-20
Punkto naikinimas:
Nr. D1-829, 2018-09-17, paskelbta TAR 2018-09-19, i. k. 2018-14669
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos aplinkos ministro
2011 m. rugpjūčio 29 d. įsakymu Nr. D1-653
Riešės upės slėnio GAMTOTVARKOS PLANAS
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Riešės upės slėnio gamtotvarkos planas (toliau – Gamtotvarkos planas) parengtas vietovei, atitinkančiai gamtinių buveinių apsaugai svarbių teritorijų atrankos kriterijus, vadovaujantis Reikalavimų gamtotvarkos plano turiniui aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2004 m. gruodžio 14 d. įsakymu Nr. D1-645 (Žin., 2004, Nr. 184-6807; 2009, Nr. 41-1593). Prie šio Gamtotvarkos plano pridedama pagrindžiamoji informacija su joje esančiais brėžiniais ir priedais, išsamiai aprašanti, paaiškinanti ir pagrindžianti Gamtotvarkos plano sprendimus (toliau – Pagrindžiamoji informacija) ir taikoma tiek, kiek reikia juos pagrįsti. Pagrindžiamoji informacija skelbiama Aplinkos ministerijos tinklalapyje www.am.lt/gamtotvarka
II. TERITORIJOS BŪKLĖS APRAŠYMAS IR ĮVERTINIMAS
2. Teritorija, kuriai parengtas šis Gamtotvarkos planas, yra Vilniaus apskrities Vilniaus miesto savivaldybėje. Riešės upės slėnis atitinka gamtinių buveinių apsaugai svarbių teritorijų atrankos kriterijus, nustatytus Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2001 m. balandžio 20 d. įsakymu Nr. 219 (Žin., 2001, Nr. 37-1271; 2008, Nr. 87-3495). Teritorija patenka į Verkių regioninį parką ir apima dalį Riešės hidrografinio ir Turniškių kraštovaizdžio draustinių, o jos plotas – 37 ha.
3. Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2009 m. birželio 22 d. įsakymu Nr. D1-210 (Žin., 2009, Nr. 51-2039) buvo patvirtintas papildytas vietovių, atitinkančių gamtinių buveinių apsaugai svarbių teritorijų atrankos kriterijus, sąrašas, skirtas pateikti Europos Komisijai. Jame nurodytos trys Europos Bendrijos svarbos rūšys, aptinkamos Riešės upės slėnyje. Šios rūšys taip pat nurodytos Lietuvos Respublikos saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių sąraše (toliau – Saugomų rūšių sąrašas), pavirtintame Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2003 m. spalio 13 d. įsakymu Nr. 504 (Žin., 2003, Nr. 100-4506; 2007, Nr. 36-1331; 2010, Nr. 20-949). Tai ovalioji geldutė (Unio crassus) (3 (R) kategorija), pleištinė skėtė (Ophiogomphus cecilia) (4 (I) kategorija) ir mažoji suktenė (Vertigo angustior) (3 (R) kategorija). Mažoji suktenė ir ovalioji geldutė yra įtrauktos į Buveinių direktyvos II priedą, o pleištinė skėtė – į II ir IV priedus.
Teritorijoje taip pat rastos dar dvi rūšys, įtrauktos į Saugomų rūšių sąrašą: aptiktos marmurinio auksavabalio (Liocola marmorata) (2 (V) kategorija) veiklos žymės ir purpurinio plokščiavabalio (Cucujus cinnaberinus) (2 (V) kategorija) lervos. Purpurinis plokščiavabalis yra Europos Bendrijos svarbos rūšis, įtraukta į Buveinių direktyvos II ir IV priedus. Specialios tvarkymo priemonės šioms rūšims Gamtotvarkos plane nėra numatytos, kadangi teritorijoje nėra vykdomi intensyvūs miškų ūkio darbai, kas tenkina rūšių apsaugos poreikius.
4. Riešės upės slėniui pagrindinę grėsmę kelia upės aukštupyje išsidėsčiusių gyvenamųjų kvartalų plėtra, kur šiuo metu nėra įrengtos centralizuotos lietaus nutekamųjų vandenų nuo kietųjų dangų surinkimo ir valymo sistemos. Nevalomos ir iš dalies apvalytos lietaus nuotekos patenka į upę ir Gulbino ežerą, didindamos ežero bei šalia esančios Riešės upės eutrofikaciją. Kita grėsmė gamtinėms vertybėms yra susijusi su teritorijos tinkamumu rekreacijai – ypač šiltuoju metų laiku apsilanko daug lankytojų, kurie šiukšlina ir trypia pakrantes, tokiu būdu tiesiogiai naikindami saugomų gyvūnų buveines.
5. Šiuo metu pleištinės skėtės Riešės upės slėnio populiacijos veisimosi buveinių būklė yra patenkinama, maitinimosi buveinių – dabartiniu metu patenkinama, tačiau buveinės turėtų būti tvarkomos. Minėtos rūšies nuolat lankomos vietos – dvi aikštelės Gamtotvarkos plane numatytuose tvarkymo plotuose Nr. 1 ir Nr. 2 labai apaugusios aukštomis žolėmis ir krūmais. Jas reikia kartą per metus arba ne rečiau kaip kas dvejus metus nušienauti.
6. Ovaliosios geldutės populiacijos būklė yra bloga, buveinės būklė – patenkinama. Populiacijos būklė už teritorijos ribų – patenkinama. Riešės upės slėnio populiacija negausi, tačiau gyvybinga. Upės atkarpoje nuo Dvarykščių iki Verkių Riešės rasti tiek suaugę, tiek labai jauni individai, kas rodo, kad populiacija turi gerą potencialą atsinaujinti. Upės atkarpose nuo Dvarykščių iki Gulbino ežero rasta negyvų geldučių liekanų, pavieniai seni individai. Pagrindinė priežastis, daranti įtaką populiacijos būklei, yra vandens tarša ir siauroje Riešės upėje bebrų statomos užtvankos, kurias būtina nuolat šalinti.
7. Mažosios suktenės populiacijos būklė yra nepatenkinama. Riešės upės slėnio teritorijoje yra keletas buveinių, tinkamų gyventi šios rūšies moliuskui. Buveinių būklė – patenkinama. Didžiausią grėsmę populiacijos išlikimui kelia pavasarinis žolės deginimas, pakrančių augalijos trypimas ar pakrančių užaugimas sumedėjusia augalija.
8. Riešė yra valstybinės reikšmės upė, įtraukta į valstybinės reikšmės paviršinių vandens telkinių sąrašą, patvirtintą Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2003 m. spalio 14 d. nutarimu Nr. 1268 (Žin., 2003, Nr. 98-4394). Didžioji Riešės upės slėnio teritorijos žemės dalis priklauso valstybei, o maždaug 15 proc. yra privati, kurią valdo vienas savininkas. Miškai (IIA grupės) užima apie 85 proc. teritorijos. Teritorijoje yra kertinė miško buveinė, kuri ribojasi su Gamtotvarkos plane numatytu tvarkymo plotu Nr. 1. Palei Riešės upę nustatyta 200 m vandens telkinių apsaugos zona, o palei pat upelį – 5–25 m pločio pakrančių apsaugos juosta. Šiame Gamtotvarkos plane numatyti tvarkymo plotai yra valstybinėje žemėje.
III. GAMTOTVARKOS PLANO TIKSLAS, UŽDAVINIAI IR PRIEMONIŲ ĮGYVENDINIMO PLANAS
9. Gamtotvarkos plano tikslas – atkurti ir užtikrinti mažosios suktenės, ovaliosios geldutės ir pleištinės skėtės populiacijų palankią apsaugos būklę.
10. Gamtotvarkos plano tikslui pasiekti numatomi šie uždaviniai:
10.1. sustiprinti aplinkos apsaugą ir gamtos išteklių naudojimą reglamentuojančių teisės aktų reikalavimų laikymosi kontrolę;
IV. GAMTOTVARKOS PLANO PRIEMONES ĮGYVENDINANTYS ASMENYS IR JŲ FUNKCIJOS
12. Gamtotvarkos plano priemonių (išskyrus 2.1 priemonės) įgyvendinimą organizuoja Pavilnių ir Verkių regioninių parkų (toliau – PVRP) direkcija. Ji atsakinga už teritorijos palankios apsaugos būklės užtikrinimą ir saugomų gamtos vertybių priežiūrą. Aplinkos apsaugos departamentas prie Aplinkos ministerijos (toliau – AAD) yra atsakingas už bendrą gamtos ir gamtos išteklių apsaugą ir naudojimo kontrolę Riešės upės slėnio teritorijoje. AAD atsakingas už 2.1 priemonės įgyvendinimą, taip pat kartu su PVRP direkcija – už 1, 3.2 priemonių kontrolę ir įgyvendinimą.
Punkto pakeitimai:
Nr. D1-829, 2018-09-17, paskelbta TAR 2018-09-19, i. k. 2018-14669
V. IŠTEKLIŲ ANALIZĖ, LĖŠŲ POREIKIS GAMTOTVARKOS PLANO PRIEMONĖMS ĮGYVENDINTI IR FINANSAVIMO ŠALTINIAI
13. Išteklių analizė ir preliminarus lėšų poreikis Gamtotvarkos plane numatytų priemonių įgyvendinimui pateikiamas Pagrindžiamojoje informacijoje. Pagrindiniai šiame Gamtotvarkos plane numatytų priemonių finansavimo šaltiniai yra Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto, Europos Sąjungos struktūrinių fondų, kitos teisės aktų nustatyta tvarka gautos lėšos.
VI. GAMTOTVARKOS PLANO TIKSLINIMAS IR STEBĖSENA
14. Gamtotvarkos planas turi būti periodiškai (t. y. kas 5 metus po Gamtotvarkos plano patvirtinimo) peržiūrimas, nustatant, ar vykdomos priemonės duoda laukiamą rezultatą, siekiant įgyvendinti Gamtotvarkos plano uždavinius. Tam būtina reguliari rūšių buveinių kokybės, dydžio ar rūšių individų gausumo stebėsena. Jei stebėsenos duomenys parodo, kad uždaviniai neįgyvendinami, Gamtotvarkos planas turi būti tikslinamas.
15. Europos Bendrijos svarbos natūralių buveinių ir rūšių stebėsena numatyta Valstybinėje aplinkos monitoringo 2011–2017 metų programoje (toliau – VAMP), patvirtintoje Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2011 m. kovo 2 d. nutarimu Nr. 315 (Žin., 2011, Nr. 34-1603). Todėl, atliekant šiame skyriuje numatytą Gamtotvarkos plano tikslinimą, tikslinga įvertinti VAMP programos nuostatas dėl Gamtotvarkos plano uždaviniuose nurodytų objektų stebėsenos. Stebėseną vykdo ir gautus duomenis analizuoja PVRP direkcija, esant galimybei, kartu su Gamtos tyrimų centro Ekologijos instituto mokslininkais.
16. Už Gamtotvarkos plano peržiūrą atsakinga PVRP direkcija. Prieš atliekant peržiūrą rekomenduojama gauti mokslininkų, jeigu jie vertino buveinių būklę, kitų suinteresuotų asmenų ar institucijų pastabas ir pasiūlymus. PVRP direkcija parengia peržiūros ataskaitą ir ją pateikia Valstybinei saugomų teritorijų tarnybai prie Aplinkos ministerijos.
17. Atliekant Gamtotvarkos plano peržiūrą, įvertinama:
17.1. Gamtotvarkos plano uždavinių ir priemonių įgyvendinimas. Jei uždaviniai ir priemonės neįgyvendinami, nurodomos pagrįstos priežastys;
17.5. mažosios suktenės, ovaliosios geldutės, pleištinės skėtės populiacijų ir jų buveinių būklė, vadovaujantis šių objektų stebėsenos rezultatais;
Riešės upės slėnio gamtotvarkos plano
priedas
GAMTOTVARKOS PLANO PRIEMONIŲ ĮGYVENDINIMO PLANAS
Uždavinys |
Priemonės pavadinimas |
Atsakingos institucijos |
Priemonės įvykdymo terminas arba periodiškumas |
Priemonių finansavimo ir įgyvendinimo prioritetai1 |
Galimos alternatyvos |
1. Sustiprinti aplinkos apsaugą ir gamtos išteklių naudojimą reglamentuojančių teisės aktų reikalavimų laikymosi kontrolę |
sudarant kontroliuojamų objektų sąrašą ir regioninio parko kontrolės programą, numatyti, kad teritorija kontrolės tikslais būtų aplankoma ne rečiau kaip vieną kartą per savaitę gegužės – rugsėjo mėn., skiriant ypatingą dėmesį upės pakrančių ir vagos taršos bei žolės deginimo prevencijai. |
Vilniaus regiono aplinkos apsaugos departamentas (toliau – VRAAD) (nuo 2018 m. liepos 1 d. – AAD), PVRP direkcija |
2012–2021 metai |
I |
Kontroliuoti lankytojų srautus įrengiant užtvėrimus (preliminari užtvėrimo vieta nurodyta Brėžiniuose ir prieduose) |
2. Sumažinti neišvalytų lietaus nutekamųjų vandenų patekimą į Riešės upę |
2.1. išduodant projektavimo sąlygas gyvenamųjų kvartalų inžineriniams tinklams įrengti, kelti sąlygą, kad būtų įrengiami lietaus nutekamųjų vandenų surinkimo tinklai ir įrengiami valymo įrenginiai; |
VRAAD (nuo 2018 m. liepos 1 d. – AAD) |
2012–2021 metai |
I |
|
2.2. parengti pasiūlymus ir kreipimąsi Vilniaus miesto savivaldybės administracijai dėl lietaus nutekamųjų vandenų surinkimo Riešės aukštupyje, jas nukreipiant ir prijungiant į planuojamus pagal rengiamą Vilniaus miesto bendrąjį planą lietaus nuotekų surinkimo tinklus. |
PVRP direkcija |
2012 metai |
I |
|
|
3. Išsaugoti Riešės upės hidrologinį režimą |
3.1. vykdyti bebrų veiklos kontrolę ardant neperspektyvias bebravietes; |
PVRP direkcija |
2012–2021 metai |
I |
3.2 priemonę bent iš dalies galėtų įgyvendinti ir vietinė bendruomenė talkų metu |
3.2. organizuoti susidariusių stambių trikdančių tėkmę užtvankų pašalinimą ir šiukšlių surinkimą iš upės vagos ir pakrančių siekiant išvengti upelio patvenkimo ir jo taršos. |
PVRP direkcija, VRAAD (nuo 2018 m. liepos 1 d. – AAD) |
2012–2021 metai |
II |
||
4. Atkurti ir užtikrinti pleištinės skėtės sausumos buveinėse reikiamas ekologines sąlygas |
4.1. pašalinti krūmus ir šienauti tvarkymo plotuose Nr. 1, 2, 3, 4 (3,18 ha); |
PVRP direkcija |
2012 metais iškertami sumedėję augalai, 2013–2021 metais šienaujama rugpjūčio mėn. antrojoje pusėje |
I |
|
4.2. šienauti Riešės pakrantės 5 m pločio ir apie 700 m ilgio (apie 3 ha) juostą tvarkymo plotų brėžinyje pažymėtoje B zonoje mozaikiniu principu po 50 m, pašalinant jaunus karklus ir kitus smulkius krūmus. |
PVRP direkcija |
2012–2021 metai, po vieną krantą pakaitomis |
III |
|
|
5. Užtikrinti mažosios suktenės buveinėse reikiamas ekologines sąlygas |
5.1. išretinti sumedėjusius augalus tvarkymo plote Nr. 5 (0,36 ha); |
PVRP direkcija |
2012 metai |
II |
|
5.2. iškirsti ir pašalinti ataugančias atžalas tvarkymo plote Nr. 5 (0,36 ha). |
PVRP direkcija |
2013, 2015, 2017, 2019, 2021 metai |
II |
||
6. Informuoti teritorijos lankytojus apie gamtines vertybes, jų apsaugos tikslus bei vykdomus gamtotvarkos darbus. |
6.1. įrengti ir nuolat atnaujinti informacinius stendus (2 vnt.); |
PVRP direkcija |
2012–2021 metai |
II |
|
6.2. parengti, išspausdinti ir išplatinti informacinę medžiagą; |
PVRP direkcija |
2012–2021 metai |
III |
||
6.3 organizuoti susitikimus su vietine bendruomene dėl vykdomų gamtotvarkos plano priemonių. |
PVRP direkcija |
2012–2021 metai |
I |
1 Priemonių svarba: I – labai svarbios; II – mažiau svarbios, III – mažiausio svarbumo priemonės.
Priedo pakeitimai:
Nr. D1-829, 2018-09-17, paskelbta TAR 2018-09-19, i. k. 2018-14669
Pakeitimai:
1.
Lietuvos Respublikos aplinkos ministerija, Įsakymas
Nr. D1-829, 2018-09-17, paskelbta TAR 2018-09-19, i. k. 2018-14669
Dėl Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2011 m. rugpjūčio 29 d. įsakymo Nr. D1-653 „Dėl Riešės upės slėnio gamtotvarkos plano patvirtinimo“ pakeitimo