Redagavo: Ramunė Lūžaitė (1997.10.24)

 

Įstatymas paskelbtas: Žin., 1991, Nr.30-804

 

Neoficialus įstatymo tekstas

 

Pakeitimai:

 

1.

Lietuvos Respublikos Seimas, Įstatymas

Nr. I-1080, 95.10.31, Žin., 1995, Nr.92-2056 (95.11.10)

DĖL KAI KURIŲ LIETUVOS RESPUBLIKOS ĮSTATYMŲ IR KITŲ TEISĖS AKTŲ, SUSIJUSIŲ SU LIETUVOS RESPUBLIKOS ĮSTATYMU "DĖL VAŽIAVIMO KELEIVINIU TRANSPORTU LENGVATŲ IR KAI KURIŲ KATEGORIJŲ PAREIGŪNŲ, TARNAUTOJŲ BEI KITŲ ASMENŲ VAŽIAVIMO KELEIVINIU TRANSPORTU IŠLAIDŲ KOMPENSAVIMO TVARKOS", PAKEITIMO IR PAPILDYMO

 

2.

Lietuvos Respublikos Seimas, Įstatymas

Nr. VIII-425, 97.09.25, Žin., 1997, Nr.96-2423 (97.10.24)

LIETUVOS RESPUBLIKOS TRANSPORTO VEIKLOS PAGRINDŲ ĮSTATYMO 9 STRAIPSNIO PAKEITIMO

 

*** Pabaiga ***

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS

TRANSPORTO VEIKLOS PAGRINDŲ

ĮSTATYMAS

 

 

     1 straipsnis. Įstatymo paskirtis

 

     Šis įstatymas  nustato bendruosius Lietuvos Respublikos transporto veiklos ir valdymo pagrindus.

 

     2 straipsnis. Transportas

 

     Transportas - tai sudėtinė Lietuvos Respublikos ūkio ir socialinės infrastruktūros dalis. Jo paskirtis - vežti keleivius ir krovinius bei teikti kitas transportavimo ir su tuo susijusias paslaugas.

     Lietuvos  Respublikoje  yra  šios  transporto  šakos: biotransportas, geležinkelio, automobilių, jūrų, vidaus vandenų, oro, miestų elektrinis, vamzdinis.

     Biotransportui priklauso  specialūs  keliai  ir  takai, dviračiai, velomobiliai, jų techninė įranga.

     Geležinkelio transportui  priklauso  bendrojo  naudojimo geležinkeliai,  geležinkelių  atšakos,  riedmenys,  ryšių signalizacijos,  energetiniai  įrengimai,  stotys  ir  kiti inžineriniai  statiniai,  skirti  tiesiogiai  geležinkelio transportui aptarnauti.

     Automobilių  transportui  priklauso  keliai,  transporto priemonės, technologiniai įrengimai, stotys ir kiti inžineriniai statiniai.

     Jūrų transportui priklauso jūrų keliai, jūrų uostai, jūrų švyturiai ir kiti navigacijos ženklai bei techniniai įrengimai, reguliuojantys laivybą ir garantuojantys jos saugumą, laivai bei kitos plaukiojimo priemonės.

     Vidaus vandenų transportui priklauso laivuojami vandens keliai, laivai  ir  kitos  plaukiojimo  priemonės,  uostai, prieplaukos, navigacijos ženklai.

     Oro transportui priklauso oro trasos, aerouostai, aerodromai ir transporto priemonės.

     Miestų  elektriniam  transportui  priklauso  elektrinės kontaktinės  linijos,  elektrinės  transporto  priemonės, technologiniai įrengimai ir kiti inžineriniai statiniai.

     Vamzdiniam transportui priklauso naftotiekio bei dujotiekio vamzdynų  linijos  technologiniai  įrengimai,  inžineriniai statiniai.

 

     3 straipsnis. Transporto santykių reguliavimas

 

     Transporto santykius Lietuvos Respublikoje reguliuoja šis įstatymas, transporto šakų kodeksai, kiti norminiai aktai.

 

     4 straipsnis. Transporto nuosavybės objektai ir rūšys

 

     Bendrojo naudojimo geležinkeliai, valstybiniai automobilių keliai, jūrų uostų akvatorija ir teritorija, švyturiai ir laivybą reguliuojantys bei  jos saugumą garantuojantys įrengimai ir navigacijos ženklai, skrydžių valdymo sistemos aeronavigaciniai įrenginiai, magistraliniai vamzdynai yra Lietuvos Respublikos valstybinė nuosavybė.

     Paskiri transporto keliai, taip pat transporto priemonės, technologiniai įrengimai, stotys ir kiti inžineriniai statiniai gali būti savivaldybių, juridinių bei fizinių asmenų nuosavybė.

 

     5 straipsnis. Transporto valdymas

 

 

     Valstybinį transportą valdo Lietuvos Respublikos susisiekimo ministerija  ir  kitos  Respublikos  Vyriausybės  įgaliotos institucijos.

     Vietos savivaldybių  žinioje esantį transportą įstatymo nustatyta tvarka valdo atitinkamos savivaldybės.

 

     6 straipsnis. Transporto paslaugų apmokėjimas

 

     Keleivių vežimo ir su tuo susijusių transporto paslaugų maksimalius tarifus, jų taikymo taisykles tvirtina Lietuvos Respublikos Vyriausybė.

     Lietuvos Respublikos Seimas gali nustatyti lengvatinio keleivių vežimo  tvarką. Tokiu  atveju išlaidos  transporto priemonės  savininkui  kompensuojamos  iš  valstybės  arba savivaldybių biudžetų.

     Už darbus ir paslaugas, kuriems nėra nustatyti maksimalūs tarifai, atsiskaitoma transporto priemonės savininko nustatytomis kainomis.

     Juridiniai bei fiziniai asmenys už naudojimąsi Lietuvos Respublikos uostais, teritoriniais vandenimis, automobilių keliais, geležinkeliais, už skrydžių valdymo ir aeronavigacinį aptarnavimą Lietuvos Respublikos erdvėje moka Respublikos Vyriausybės nustatyto dydžio rinkliavas.

 

Straipsnio pakeitimai:

Nr. I-1080, 95.10.31, Žin., 1995, Nr.92-2056 (95.11.10)

 

 

     7 straipsnis. Teisė vairuoti transporto priemonę

 

     Teisė vairuoti transporto priemonę suteikiama asmeniui, kuris turi reikiamą kvalifikaciją ir yra tinkamos sveikatos.

     Kvalifikacinius reikalavimus vairuoti transporto priemonę nustato Susisiekimo ministerija.

     Sveikatos būklės tinkamumą vairuoti transporto priemonę įvertina sveikatos apsaugos darbuotojai Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos nustatyta tvarka.

 

     8 straipsnis. Šalių atsakomybė už pervežimus

 

     Keleivių ir krovinių pervežimo bei jų draudimo sąlygas, šių pervežimų šalių atsakomybę nustato Lietuvos Respublikos įstatymai.

 

     9 straipsnis. Transporto ūkinė veikla

 

     Verstis keleivių vežimu Lietuvos Respublikoje, taip pat keleivių ir krovinių vežimu tarptautiniais maršrutais (jeigu ko kita nenustato įstatymai) gali tik įmonės, turinčios Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka išduotą licenciją (leidimą). Licencijas verstis keleivių vežimu Lietuvos Respublikoje Vyriausybės nustatyta tvarka gali išduoti ir vietos savivaldos institucijos.

     Užsienio juridiniai ir fiziniai asmenys, besiverčiantys transporto veikla Lietuvoje, privalo laikytis Lietuvos Respublikos įstatymų.

 

Straipsnio pakeitimai:

Nr. VIII-425, 97.09.25, Žin., 1997, Nr.96-2423 (97.10.24)

 

 

     10 straipsnis. Eismo saugumo kontrolė

 

     Transporto saugaus eismo reikalavimus rengia, eismo saugumo kontrolę vykdo, priemonių saugiam eismui garantuoti įgyvendinimą koordinuoja Susisiekimo ministerija kartu su Respublikos Vyriausybės įgaliotomis institucijomis.

 

     11 straipsnis. Ekologiniai ir higienos reikalavimai transporto

                    veikloje

 

     Juridiniai ir fiziniai asmenys transporto veikloje privalo laikytis tarptautinių ir nacionalinių, ekologinių ir higienos reikalavimų.

     Krovinių siuntėjai, transporto priemonių savininkai nustatyta tvarka atsako už pavojingų krovinių saugų pervežimą.

     Pavojingų krovinių sąrašą tvirtina Lietuvos Respublikos Vyriausybė.

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS AUKŠČIAUSIOSIOS TARYBOS

PIRMININKO PAVADUOTOJAS                                  KAZIMIERAS MOTIEKA

 

Vilnius, 1991 m. spalio 8 d.

     Nr.I-1863