Suvestinė redakcija nuo 1996-10-17 iki 1998-06-17

 

Nutarimas paskelbtas: Žin. 1992, Nr. 25-735, i. k. 0921010NUTA00I-2712

 

TAR pastaba. Lietuvos žemės ūkio akademijos statuto tekste vietoj žodžio „akademija“ įrašytas žodį „universitetas“

Lietuvos Respublikos Seimas, Nutarimas

Nr. I-1574, 1996-10-08, Žin., 1996, Nr. 100-2280 (1996-10-16), i. k. 0961010NUTA00I-1574

Dėl Lietuvos žemės ūkio akademijos statuto pavadinimo ir statuto teksto pakeitimo

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS AUKŠČIAUSIOJI TARYBA

 

N U T A R I M A S

DĖL LIETUVOS ŽEMĖS ŪKIO UNIVERSITETO STATUTO

 

 

Pakeistas teisės akto pavadinimas:

Nr. I-1574, 1996-10-08, Žin., 1996, Nr. 100-2280 (1996-10-16), i. k. 0961010NUTA00I-1574

 

Lietuvos Respublikos Aukščiausioji Taryba nutaria:

1. Patvirtinti Lietuvos žemės ūkio universiteto statutą (pridedamas).

Punkto pakeitimai:

Nr. I-1574, 1996-10-08, Žin., 1996, Nr. 100-2280 (1996-10-16), i. k. 0961010NUTA00I-1574

 

2. Įpareigoti Lietuvos Respublikos Vyriausybę iki 1992 m. spalio 1 d. teisiškai įregistruoti Lietuvos žemės ūkio universitetui perduodamą valstybės turtą.

Punkto pakeitimai:

Nr. I-1574, 1996-10-08, Žin., 1996, Nr. 100-2280 (1996-10-16), i. k. 0961010NUTA00I-1574

 

3. Nutarimas įsigalioja nuo jo priėmimo dienos.

 

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS

AUKŠČIAUSIOSIOS TARYBOS PIRMININKAS                        VYTAUTAS LANDSBERGIS

 

 

Vilnius, 1992 m. liepos 2 d.

Nr. I-2712

 

 


 

PATVIRTINTAS

Lietuvos Respublikos

Aukščiausiosios Tarybos

1992 m. liepos 2 d. nutarimu Nr. I-2712

 

LIETUVOS ŽEMĖS ŪKIO UNIVERSITETO

STATUTAS

 

I. BENDRIEJI NUOSTATAI

 

1. Lietuvos žemės ūkio universitetas yra valstybinė aukštoji studijų ir mokslo įstaiga, įkurta 1924 metais Dotnuvoje vietoj žemės ūkio technikumo, perkėlus iš Kauno universiteto agronomijos ir miškininkystės skyrius, ir iškilmingai atidaryta 1924 m. spalio 15 dieną.

Jos oficialus pavadinimas – Lietuvos žemės ūkio universitetas, adresas – Noreikiškės, Kauno rajonas.

2. Universiteto tikslas – ruošti jaunimą gimtojo krašto tarnybai, auklėti jį Tėvynės meilės ir humanizmo dvasia, ugdyti Lietuvos mokslą ir kultūrą.

Siekdama šio tikslo, Universitetas rengia, tobulina ir perkvalifikuoja žemės, vandens ir miško ūkių specialistus, nustatyta tvarka teikia mokslo laipsnius ir pedagoginius (mokslo) vardus, plėtoja fundamentinį bei taikomąjį mokslą, leidžia vadovėlius, kitas mokymo priemones ir mokslo darbus, skleidžia naujausias mokslo ir technikos idėjas, dirba projektavimo ir konstravimo darbus, gamina ir parduoda prekinę produkciją, teikia paslaugas, sudaro sąlygas darbuotojams ir studentams kelti humanistinę, etninę ir ekologinę kultūrą, rūpinasi jų darbo, buities ir medicininio aptarnavimo sąlygomis, saugo istorinį ir kultūrinį palikimą.

3. Universitetas yra juridinis asmuo. Ji turi savarankišką balansą, sąskaitas banke, antspaudą su Lietuvos valstybės herbu ir savo pavadinimu bei savo atributiką (himną, vėliavą, emblemą, laikraštį, ženklelį, ceremonijų aprangą ir kt.).

4. Universitetas turi Lietuvos Respublikos įstatymų ir šio Statuto nustatytą autonomiją. Universiteto teritorijoje valstybinio valdymo organai negali daryti pertvarkymų be rektoriaus sutikimo. Valstybinio viešosios tvarkos palaikymo pareigūnai Universiteto teritorijoje savo funkcijas gali vykdyti tik rektoriui leidus ar paprašius bei Lietuvos Respublikos įstatymų numatytais atvejais.

5. Universiteto dėstytojams užtikrinama akademinė dėstymo laisvė – patvirtinus dėstomojo dalyko programą, jie patys atsako už dėstymo turinį ir akademinį lygį.

Studijuojančiųjų ir dirbančiųjų teisės nepriklauso nuo jų politinių ir religinių įsitikinimų bei tautybės ir pilietybės.

6. Universiteto vidaus gyvenimas tvarkomas pagal Universiteto reguliaminą.

7. Universitetas turi teisę:

1) nusistatyti struktūrą, savarankiškai spręsti studijų ir mokslo, leidybos, ūkio, finansų klausimus, išskyrus Lietuvos Respublikos įstatymų numatytus atvejus, kai Lietuvos Respublikos Vyriausybė priima specialius reguliuojančius nutarimus;

2) sudaryti sutartis su Lietuvos ir užsienio aukštosiomis mokyklomis ir kitomis institucijomis;

3) steigti prie Universiteto ekonominės ir kultūrinės veiklos organizacijas;

4) savarankiškai tvarkyti Universiteto turtą Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka;

5) nustatyta tvarka teikti mokslo laipsnius ir pedagoginius (mokslo) vardus;

6) nusistatyti visų kategorijų darbuotojų pareigybes, jų skaičių, darbo normatyvus ir apimtį, užmokestį ir Universiteto stipendijų dydį, išskyrus Lietuvos Respublikos įstatymų numatytus atvejus, kai Lietuvos Respublikos Vyriausybė priima specialius reguliuojančius nutarimus;

7) saugoti savo archyve Universiteto dokumentus bei kitą medžiagą.

8. Universitete gali veikti visuomeninės organizacijos, kurių veikla aukštosiose mokyklose nedraudžiama Lietuvos Respublikos įstatymų.

 

II. TURTAS IR FINANSINĖ VEIKLA

 

9. Universiteto turtą sudaro intelektualaus darbo produktai (tiek, kiek nepažeidžiamos autoriaus teisės), žemė, pastatai, kilnojamasis turtas, finansiniai ištekliai, vertybiniai popieriai bei kitos įstatymų nedraudžiamos vertybės. Šį turtą Universitetas naudoja įstatymų nustatyta tvarka. Valstybės skirtu turtu Universitetas naudojasi neatlyginamai, jį išsaugo ir gausina. Keisti Universiteto teritorijos ribas, perduoti pastatus ir kitą valstybinį turtą gali tik Lietuvos Respublikos Vyriausybė, sutikus Universiteto Tarybai, o be Universiteto Tarybos sutikimo – Lietuvos Respublikos Aukščiausioji Taryba, atsižvelgdama į Universiteto Tarybos nuomonę.

10. Pagrindines Universiteto pajamas sudaro valstybinės subsidijos, skiriamos iš valstybės biudžeto, kurių minimalus dydis nustatomas Universiteto perregistravimo metu.

11. Papildomas Universiteto pajamas sudaro:

1) mokslo ir studijų fondo bei rėmimo (šalpos) lėšos;

2) biudžetiniai asignavimai moksliniams tyrimams;

3) lėšos, gautos pagal valstybines mokslo ir kitų krypčių plėtotės programas ir valstybės finansuojamus užsakymus;

4) institucijų dotacijos, asmenų aukos;

5) asmenų (arba juos siunčiančių institucijų) mokestis už papildomas mokymo ir kitas paslaugas;

6) institucijų, veikiančių Universiteto teritorijoje, mokestis;

7) bankų kreditas;

8) lėšos, gautos už specialistų rengimą ir tobulinimą pagal sutartis;

9) lėšos, gautos už mokslinius, eksperimentinio projektavimo ir konstravimo darbus, ekonominės veiklos produkciją ir paslaugas;

10) kitos lėšos.

12. Universitetas visas gautas lėšas paskirsto Universiteto padaliniams, kurie jas naudoja savarankiškai. Visų pajamų- išlaidų sąmatą tvirtina ir keičia Universiteto Taryba.

13. Universiteto ūkinę ir finansinę veiklą tikrina Universiteto revizijos komisija. Valstybinės kontrolės institucijos Universiteto veiklą tikrina Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka.

 

III. UNIVERSITETO STRUKTŪRA

 

14. Pagrindiniai Universiteto padaliniai yra fakultetai, turintys šio Statuto apibrėžtą veiklos savarankiškumą. Fakultetai susideda iš katedrų, laboratorijų, stočių ar kitokių padalinių. Be to, Universitete yra bendrosios katedros, tenkinančios visų fakultetų studijų reikmes, savarankiškos mokslinės laboratorijos, stotys, institutai, mokyklos ir kiti fakultetams nepriklausantys padaliniai ar skyriai.

Studijoms ir mokslui aptarnauti Universitete yra biblioteka, informacijos centras, leidybos skyrius, ūkio ir gamybos padaliniai. Ypatūs Universiteto padaliniai Tarybos leidimu Vyriausybės nustatyta tvarka gali įgyti juridinio asmens teises. Šiems padaliniams galioja Universiteto Statutas.

15. Universiteto veiklai organizuoti ir tvarkyti Universitete yra studijų, mokslo, ūkio ir kiti administracijos skyriai.

IV. DARBUOTOJAI

 

16. Universiteto darbuotojų pareigybių sąrašą, kvalifikacinius reikalavimus, teises ir pareigas, jų užėmimo tvarką nustato Universiteto reguliaminas, o pedagoginio ir kitokio darbo normas – Taryba.

17. Mokslo ir pedagoginio personalo darbuotojų pareigybės užimamos konkurso būdu arba sudarant terminuotas sutartis.

Universiteto ir jos padalinių vadovai renkami vadovaujantis Universiteto Tarybos patvirtintu renkamų vadovų sąrašu šio Statuto ir Universiteto reguliamino nustatyta tvarka.

Kitos Universiteto darbuotojų pareigybės užimamos, sudarant neterminuotas arba terminuotas darbo sutartis, o Universiteto Tarybai nutarus – ir konkurso būdu.

18. Mokslo ir pedagoginio darbo darbuotojams paprastai kas penkeri metai gali būti suteikiamos iki vienerių metų atostogos mokslo žinioms gilinti, mokslo darbams dirbti ar vadovėliams rašyti, taip pat darbui užsienyje, mokant atlyginimą įstatymų nustatyta tvarka. Tobulinimosi formą ir trukmę siūlo katedra, suderinusi su darbuotoju. Tvirtina fakulteto taryba.

19. Universiteto darbuotojai, turintys nustatytą minimalų pedagoginio darbo krūvį, turi tokias pat teises kaip ir pedagoginio personalo darbuotojai. Konkurso būdu išrinkti darbuotojai, atliekantys jiems pavestą darbą ir vykdantys Universiteto Statuto ir reguliamino reikalavimus, negali būti atleidžiami be Universiteto Tarybos sutikimo, kol nepasibaigs laikas, kuriam jie išrinkti.

20. Universiteto darbuotojai, sulaukę 65 metų amžiaus, gali dirbti pedagoginį darbą fakulteto tarybos leidimu. Jie negali dirbti Universiteto ir jos padalinių vadovais. Išėjusiems į pensiją pedagoginio ir mokslo personalo nariams gali būti sudaromos sąlygos naudotis Universiteto baze.

 

V. STUDENTAI, DOKTORANTAI IR KLAUSYTOJAI

 

21. Universitete studijuoja studentai, daktarantai ir klausytojai.

22. Studentų, klausytojų ir doktorantų priėmimo taisykles skelbia rektorius fakultetų tarybų teikimu.

23. Tobulinimosi ir parengiamųjų kursų klausytojai priimami pagal sutartis.

24. Universiteto studentų, doktorantų bei klausytojų teises ir pareigas, įforminimo ir studijų tvarką, priėmimo, šalinimo ir grąžinimo įUniversitetą tvarką bei apmokėjimo už mokslą sąlygas apibrėžia Universiteto reguliaminas.

 

VI. STUDIJOS

 

25. Studijų formą, turinį ir sąlygas nustato fakultetų tarybos ir tvirtina rektorius, prieš tai apsvarsčius ir įvertinus rektorato posėdyje.

26. Disciplinų turinį, jų studijų tvarką ir kriterijus nustato katedra, tvirtina – fakulteto dekanas fakulteto nuostatų nustatyta tvarka. Ginčus tarp katedros ir dekano sprendžia fakulteto taryba.

Studijų organizavimo tvarką, studijuojančiųjų atsiskaitymo formą ir atestacijos taisykles nustato bei dėstytojų kolektyvą formuoja fakulteto taryba. Studijuojančiųjų žinios ir įgūdžiai vertinami pagal Universiteto Tarybos patvirtintą sistemą. Įgytą kvalifikaciją patvirtinančius dokumentus pasirašo rektorius ir fakulteto dekanas.

27. Universitete studijuojama lietuvių kalba. Studijos kita kalba vyksta Universiteto Tarybai nutarus. Nemokantiems lietuvių kalbos studentams rengiami lietuvių kalbos kursai.

 

VII. MOKSLAS

 

28. Mokslinį darbą koordinuoja ir lėšas iš Universiteto pajamų skiria Universiteto Taryba.

29. Visus mokslo organizacinius ir finansinius klausimus sprendžia darbo vadovas, vadovaudamasis Universiteto Tarybos patvirtintais Universiteto reguliamino mokslinės veiklos nuostatais.

30. Mokslo darbuotojams kvalifikacijos laipsnius teikia Universitetas Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka.

 

VIII. UNIVERSITETO VALDYMAS

 

31. Sprendžiantieji Universiteto organai yra Akademinis susirinkimas ir Universiteto Taryba. Vykdomieji – rektorius ir jo vadovaujamas rektoratas.

Valdymo teisėtumą kontroliuoja ir konfliktus nagrinėja Statuto priežiūros ir etikos kolegija. Ūkinę ir finansinę veiklą kontroliuoja Universiteto revizijos komisija.

32. Universiteto Tarybos nariais gali būti tik mokslo laipsnius ar pedagoginius (mokslo) vardus turintys darbuotojai. Jie renkami fakultetuose ar jiems prilygstančiuose padaliniuose slaptu balsavimu balsų dauguma trejiems metams po septynis atstovus iš kiekvieno fakulteto ar jam prilygstančio padalinio laipsnius ar vardus turinčių darbuotojų. Rinkimai yra teisėti, jei juose dalyvavo 2/3 fakulteto ar jam prilygstančio padalinio rinkėjų.

33. Universiteto Tarybai vadovauja pirmininkas, jo pavaduotojas ir sekretorius, kurie renkami ne daugiau kaip dviem kadencijoms iš eilės. Tarybos vadovybė renkama (atšaukiama) slaptu balsavimu absoliučia balsų dauguma. Rektorius, prorektoriai, dekanai ir prodekanai Universiteto Tarybos vadovais nerenkami.

34. Visi Universiteto Tarybos posėdžiai atviri. Jie šaukiami ne rečiau kaip kartą per semestrą. Neeiliniai Tarybos posėdžiai šaukiami, kai to pageidauja rektorius ar Universiteto padalinio tarybos pirmininkas, ne vėliau kaip per dešimt dienų nuo reikalavimo įteikimo Universiteto Tarybos vadovams.

35. Universiteto Taryba:

1) tvirtina ir keičia Universiteto reguliaminą ir kitus Universiteto teisinius aktus;

2) sudaro Statuto priežiūros ir etikos kolegiją, revizijos komisiją ir kitas nuolatines komisijas;

3) renka (atšaukia) Universiteto rektorių;

4) tvirtina arba atšaukia rektoriaus paskirtus prorektorius;

5) išklauso ir vertina metines rektoriaus ir revizijos komisijos ataskaitas;

6) tvirtina ir keičia Universiteto pajamų-išlaidų sąmatą ir metines bei ilgalaikes finansines ir ūkines programas;

7) rektorato siūlymu steigia ir naikina fakultetus ir kitus savarankiškus Universiteto padalinius;

8) Statuto priežiūros ir etikos kolegijos siūlymu 2/3 balsų naikina rektoriaus įsakymus ir savarankiškų Universiteto padalinių nutarimus;

9) sprendžia principinius studijų ir mokslo organizavimo klausimus, tvirtina svarbiausias mokslo kryptis;

10) tvirtina fakultetų tarybų siūlymus dėl profesoriaus ar docento vardo suteikimo. Suteikia garbės daktaro vardus;

11) tvirtina doktorantūros ir habilitacijos komitetus;

12) atestuoja fakultetus ir kitus padalinius, nustato Universiteto darbuotojų atestavimo tvarką;

13) sprendžia kitus Universiteto svarbius klausimus ir sudaro komisijas jiems nagrinėti.

36. Universiteto Tarybos nutarimai priimami balsuojančiųjų narių balsų dauguma slaptu arba atviru balsavimu. Nutarimai galioja, jei už juos balsavo ne mažiau kaip 2/3 Tarybos narių. Nutarimą pasirašo Tarybos pirmininkas ir sekretorius. Nutarimai įsigalioja juos paskelbus viešai.

37. Akademinis susirinkimas šaukiamas Statutui priimti ir keisti Universiteto Tarybos nutarimu arba 1/3 Akademinio susirinkimo narių reikalavimu.

Akademinį susirinkimą sudaro visi mokslo laipsnius ar pedagoginius (mokslo) vardus turintys Universiteto darbuotojai.

38. Rektorius renkamas iš kandidatų, turinčių profesoriaus ar docento vardą ir organizacinio darbo patirtį, slaptu balsavimu balsų dauguma. Rektorius renkamas penkeriems metams ir ne daugiau kaip dviem kadencijoms iš eilės. Rektoriaus rinkimo procedūrą nustato Universiteto reguliaminas.

39. Rektorius:

1) vadovauja Universitetui, atstovauja jai ir atsako už veiklos rezultatus;

2) veikia Universiteto vardu ir valdo jos turtą, dalį teisių gali perduoti prorektoriams, kuriuos pats pasirenka ir jų prašymu atleidžia iš pareigų;

3) pateikia Universiteto Tarybai pajamų-išlaidų sąmatą ir kontroliuoja jos vykdymą;

4) skelbia konkursus ir rinkimus darbuotojų vietoms užimti ir tvirtina konkursų ir rinkimų rezultatus;

5) įstatymų nustatyta tvarka priima, perkelia ir atleidžia nerenkamus Universiteto darbuotojus;

6) tvirtina fakultetų dekanų sprendimus, kuriais priimami ir šalinami studentai;

7) esant būtinumui, sustabdo išrinktų Universiteto padalinių vadovų tarnybinius įgaliojimus ir siūlo atitinkamoms taryboms juos atšaukti;

8) savarankiškai sprendžia visais Universiteto Tarybos nereglamentuotais atvejais;

9) savo sprendimus įformina įsakymais.

40. Rektoriui Universitetą valdyti padeda rektoratas – jo sudaromas ir vadovaujamas kolegialus valdymo organas.

41. Rektoratas svarsto ir vertina:

1) fakultetų darbą;

2) Universiteto pajamų-išlaidų sąmatos projektą ir pateikia jį tvirtinti Universiteto Tarybai;

3) fakultetų tarybų siūlymus dėl katedrų, laboratorijų ir kitų padalinių steigimo, pertvarkymo ir naikinimo;

4) specialybes, specializacijas ir studijų planus;

5) ryšius su Lietuvos ir užsienio aukštosiomis mokyklomis, mokslo įstaigomis ir gamybinėmis organizacijomis;

6) siūlomus kandidatus pedagoginiams (mokslo) vardams suteikti ir nustatyta tvarka pateikia registruoti suteiktus mokslo laipsnius ir pedagoginius (mokslo) vardus;

7) dekanų, katedrų vedėjų ir kitų vadovų rinkimų ir konkursų rezultatus, kuriuos tvirtina rektorius. Jeigu tvirtinti atsisako, paaiškina priežastį. Pakartotinai išrinkus tuos pačius asmenis, rektorius privalo tvirtinti;

8) Universiteto reguliamino projektą arba atskirus jo nuostatus;

9) Universiteto patalpų ir teritorijos paskirstymo projektus;

10) siūlymus Universiteto Tarybai.

42. Rektorius kasmet atsiskaito Universiteto Tarybai. Rektoriaus veiklą įvertinus neigiamai ir po to Universiteto Tarybai slaptu balsavimu 2/3 balsų pareiškus jam nepasitikėjimą, rektorius atsistatydina. Atsistatydinusiam rektoriui garantuojama teisė užimti Universitete jo kvalifikaciją atitinkančias pareigas.

43. Rektorius ir prorektoriai turi teisę nustatyta tvarka už atskirą atlyginimą dirbti pedagoginį ir mokslinį darbą. Pasibaigus rektoriaus kadencijai, jis turi teisę gauti metų trukmės kūrybines atostogas, po to – darbą Universitete, atitinkantį jo pedagoginę ir mokslinę kvalifikaciją. Pasibaigus rektoriaus kadencijai arba jam atsistatydinus, prorektoriai paduoda atsistatydinimo pareiškimus. Jeigu naujasis rektorius pareiškimus patenkina, tai buvusiems prorektoriams garantuojama teisė užimti Universitete jų kvalifikaciją atitinkančias pareigas.

44. Statuto priežiūros ir etikos kolegija kontroliuoja valdymo teisėtumą ir nagrinėja konfliktus. Ją sudaro Universiteto Taryba iš 7 narių, kurie renkami slaptu balsavimu balsų dauguma. Praradęs pasitikėjimą kolegijos narys atšaukiamas Tarybos 2/3 balsų. Kolegijos nariais negali būti Universiteto ir fakultetų tarybų pirmininkai, jų pavaduotojai ir sekretoriai, rektorius, prorektoriai ir dekanai bei prodekanai.

45. Statuto priežiūros ir etikos kolegija:

1) kontroliuoja rektoriaus, dekanų ir kitų administracijos pareigūnų įsakymų, potvarkių ir nurodymų teisėtumą, informuoja

Universiteto arba fakultetų tarybas, jeigu Universiteto pareigūnų paskelbti aktai prieštarauja Statutui arba tarybų priimtiems nutarimams;

2) nagrinėja nutarimus ir konfliktus tarp darbuotojų, studentų, administracijos, jeigu jie nenagrinėtini Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka;

3) vykdo kitas jos nuostatuose numatytas funkcijas.

46. Revizijos komisija kontroliuoja Universiteto ir jos padalinių ūkinę ir finansinę veiklą. Šią komisiją sudaro ir nustato jos funkcijas Universiteto Taryba.

47. Studentų taryba sprendžia studentų gyvenimo klausimus ir teikia siūlymus Universiteto ir fakultetų taryboms bei Universiteto administracijai.

 

IX. UNIVERSITETO STUDIJŲ IR MOKSLO PADALINIAI

 

Fakultetas

 

48. Fakultetas yra savarankiškas Universiteto studijų ir mokslo padalinys, kuriame rengiami ir tobulinasi vienos ar kelių giminingų profesijų specialistai, mokslo ir pedagoginiai darbuotojai, siūlomi pedagoginiai (mokslo) vardai.

49. Fakultetas dirba vadovaudamasis fakulteto nuostatais, kuriuos priima fakulteto akademinis susirinkimas ir tvirtina Universiteto Taryba. Sprendžiantysis fakulteto organas yra fakulteto taryba, vykdomasis – dekanatas, vadovaujamas dekano.

50. Fakulteto tarybos narių skaičių, sudėtį, rinkimo ir darbo tvarką nustato visų mokslo laipsnius ar pedagoginius (mokslo) vardus turinčių fakulteto darbuotojų susirinkimas – fakulteto akademinis susirinkimas.

51. Fakultete studijoms, mokslinei bei kitokiai veiklai vadovauja ir už ją atsako dekanas.

Dekaną iš fakulteto profesorių ar docentų renka (atšaukia) slaptu balsavimu fakulteto akademinis susirinkimas ir tvirtina rektorius. Dekanas renkamas 5 metams ir ne daugiau kaip dviem kadencijoms iš eilės. Dekaną pavaduoja jo pasiūlytas ir rektoriaus įsakymu paskirtas fakulteto darbuotojas. Dekanui fakultetą valdyti padeda dekanatas – jo formuojamas ir vadovaujamas kolegialus valdymo organas.

 

Katedra

 

52. Katedra yra pirminis ir pagrindinis studijų ir mokslo padalinys, jungiantis vienos ar kelių giminingų mokslo disciplinų dėstytojus ir kitus darbuotojus. Katedros pagal mokslo disciplinas skirstomos į specialybių ir bendrąsias. Specialybės katedra pavaldi fakulteto tarybai, bendroji – bendrųjų katedrų tarybai, turinčiai fakulteto tarybos teises. Katedros dirba pagal fakulteto (bendrųjų katedrų) tarybos patvirtintus katedros nuostatus. Katedros siūlo kandidatus profesorių ir docentų vardams gauti.

Katedros gali turėti filialus įmonėse, mokslinio tyrimo arba projektavimo įstaigose.

53. Aukščiausiasis katedros valdymo organas yra visų konkurso būdu išrinktų katedros darbuotojų susirinkimas. Katedrai vadovauja ir atsako už jos veiklos rezultatus katedros vedėjas.

54. Katedros vedėją konkurso būdu renka (atšaukia) fakulteto ar jai tolygi taryba. Tvirtina rektoratas. Konkurso sąlygas atitinkančius kandidatus atrenka ir juos slaptu balsavimu įvertina konkurso būdu išrinktų katedros darbuotojų susirinkimas. Katedros vedėjas renkamas 5 metams ir ne daugiau kaip dviem kadencijoms. Neišrinkus katedros vedėjo naujai kadencijai, jam garantuojama teisė užimti Universitete jo kvalifikaciją atitinkančias pareigas.

55. Katedros vedėju negali būti rektorius, prorektoriai, dekanai ir prodekanai.

 

Mokslo laboratorijos, stotys, institutai, mokyklos

 

56. Mokslo laboratorijos gali būti katedrų, fakultetų ir Universiteto. Fakultetų ir Universiteto laboratorijos savo statusu gali prilygti katedroms. Bandymų stotys, institutai, mokyklos yra Universiteto arba fakultetų padaliniai. Jų teisinę padėtį nustato Universiteto Taryba. Laboratorijos (stotys, institutai, mokyklos) dirba vadovaudamosi savo nuostatais.

57. Fakulteto ar katedros mokslinės laboratorijos (stoties, instituto, mokyklos) vedėją (direktorių) konkurso būdu renka (atšaukia) fakulteto taryba, Universiteto laboratorijos (stoties, instituto, mokyklos) – Universiteto laboratorijos (stoties, instituto, mokyklos) taryba. Tvirtina rektorius. Konkurso sąlygas atitinkančius kandidatus atrenka ir juos slaptu balsavimu įvertina padalinių mokslo darbuotojų susirinkimai.

 

X. MOKOMIEJI ŪKIAI

 

58. Mokomieji ūkiai yra Universiteto gamybiniai padaliniai, tenkinantys Universiteto studijų ir mokslo reikmes. Jų veiklos nuostatus tvirtina Universiteto Taryba.

 

XI. STATUTO PRIĖMIMO, KEITIMO IR TVIRTINIMO TVARKA

 

59. Statutą priima ir keičia Akademinis susirinkimas dalyvaujančiųjų narių balsų dauguma, jei dalyvauja 2/3 narių. Kiekvienas Universiteto kolektyvo narys turi teisę siūlyti Statuto pataisas ir papildymus, pateikdamas juos Universiteto Tarybai.

60. Universiteto Statutą ir jo pakeitimus tvirtina Lietuvos Respublikos Aukščiausioji Taryba.

 

XII. UNIVERSITETO REORGANIZAVIMAS IR LIKVIDAVIMAS

 

61.Universitetą Lietuvos Respublikos Vyriausybės teikimu reorganizuoja ir likviduoja Lietuvos Respublikos Aukščiausioji Taryba.

______________

 

Priedo pakeitimai:

Nr. I-1574, 1996-10-08, Žin., 1996, Nr. 100-2280 (1996-10-16), i. k. 0961010NUTA00I-1574

 

 

 

Pakeitimai:

 

1.

Lietuvos Respublikos Seimas, Nutarimas

Nr. I-1574, 1996-10-08, Žin., 1996, Nr. 100-2280 (1996-10-16), i. k. 0961010NUTA00I-1574

Dėl Lietuvos žemės ūkio akademijos statuto pavadinimo ir statuto teksto pakeitimo