Nutarimas netenka galios 2019-05-01:

Lietuvos Respublikos Vyriausybė, Nutarimas

Nr. 90, 2019-01-30, paskelbta TAR 2019-02-04, i. k. 2019-01632

Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. balandžio 2 d. nutarimo Nr. 439 „Dėl Produktų pateikimo į rinką ribojimo priemonių taikymo taisyklių patvirtinimo“ pripažinimo netekusiu galios

 

Suvestinė redakcija nuo 2016-01-01 iki 2019-04-30

 

Nutarimas paskelbtas: Žin. 2002, Nr. 35-1307, i. k. 1021100NUTA00000439

 

Nauja redakcija nuo 2016-01-01:

Nr. 1374, 2015-12-23, paskelbta TAR 2015-12-30, i. k. 2015-21086

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

 

NUTARIMAS

DĖL PRODUKTŲ PATEIKIMO Į RINKĄ RIBOJIMO PRIEMONIŲ TAIKYMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO

 

2002 m. balandžio 2 d. Nr. 439

Vilnius

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos produktų saugos įstatymo 17 straipsnio 1 dalimi, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

1. Patvirtinti Produktų pateikimo į rinką ribojimo priemonių taikymo taisykles (pridedama).

2. Įgalioti Valstybinę vartotojų teisių apsaugos tarnybą teikti Europos Komisijai ir (ar) užsienio valstybėms informaciją apie pavojingus gaminius.

 

 

 

MINISTRAS PIRMININKAS                                                             ALGIRDAS BRAZAUSKAS

 

 

 

ŪKIO MINISTRAS                                                                                                  PETRAS ČĖSNA

 

 


 

PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos Vyriausybės
2002 m. balandžio 2 d. nutarimu Nr. 439
(Lietuvos Respublikos Vyriausybės
2015 m. gruodžio 23 d. nutarimo Nr. 1374
redakcija)

 

 

 

PRODUKTŲ PATEIKIMO Į RINKĄ RIBOJIMO PRIEMONIŲ TAIKYMO TAISYKLĖS

 

 

 

I SKYRIUS

Bendrosios nuostatos

 

1. Produktų pateikimo į rinką ribojimo priemonių taikymo taisyklės (toliau – Taisyklės) reglamentuoja pavojingų produktų pateikimo į rinką ribojimo priemonių (toliau – rinkos ribojimo priemonės) taikymą Lietuvos Respublikoje.

2. Taisyklėse vartojamos sąvokos apibrėžtos Lietuvos Respublikos produktų saugos įstatyme (toliau − Produktų saugos įstatymas).

3. Rinkos ribojimo priemonės taikomos Produktų saugos įstatymo 16 straipsnyje nustatytais pagrindais.

4. Rinkos ribojimo priemones taiko Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba (toliau –Tarnyba) ir kitos pagal kompetenciją Lietuvos Respublikos Vyriausybės ar jos įgaliotų institucijų įsteigtos produktų saugos kontrolės institucijos (toliau – kontrolės institucijos).

5. Tarnyba rinkos ribojimo priemones taiko:

5.1. siekdama riboti pavojingų produktų pateikimą į rinką;

5.2. jeigu kitos kontrolės institucijos, patikrinusios produktų saugą, netaikė rinkos ribojimo priemonių, o tikrinimo medžiagą pateikė Tarnybai ir pagal pateiktą medžiagą yra pagrindas manyti, kad produktas kelia rimtą pavojų;

5.3. jeigu iš Europos Komisijos gauna skubios informacijos apie rimtą pavojų keliančius produktus.

6. Tarnyba, spręsdama klausimus dėl rinkos ribojimo priemonių taikymo, priima nutarimus, o kitos kontrolės institucijos – sprendimus.

7. Produktų saugą, jeigu yra pagrindas manyti, kad produktas pavojingas, tikrina pagal kompetenciją Tarnyba ar kitos kontrolės institucijos. Kontrolės institucijos produktų saugą tikrina savo iniciatyva ar Tarnybos pavedimu. Jeigu produktų sauga tikrinta Tarnybos pavedimu, kontrolės institucijos apie tikrinimo rezultatus praneša Tarnybai.

8. Sprendimai (nutarimai) dėl rinkos ribojimo priemonių taikymo turi būti motyvuoti. Apie šiuos sprendimus (nutarimus) būtina skubiai pranešti gamintojui, platintojui, paslaugos teikėjui, kuriems jie taikomi. Jeigu yra galimybė, jiems leidžiama pareikšti savo nuomonę prieš priimant sprendimą (nutarimą). Jeigu dėl sprendimo (nutarimo) vykdymo skubos, kai produktas kelia rimtą pavojų, tai nepadaryta iš anksto, tokia galimybė suteikiama jau priėmus sprendimą (nutarimą).

9. Tarnyba kontroliuoja nutarimų dėl rinkos ribojimo priemonių taikymo, priimtų Taisyklių 5.1 papunktyje nustatytu pagrindu, vykdymą. Kitų Tarnybos priimtų nutarimų dėl rinkos ribojimo priemonių taikymo vykdymą pagal kompetenciją kontroliuoja kontrolės institucijos, vadovaudamosi Tarnybos pateikta informacija.

 

II SKYRIUS

RINKOS RIBOJIMO PRIEMONĖS IR JŲ TAIKYMAS

 

10. Tarnyba ar kitos kontrolės institucijos turi teisę taikyti rinkos ribojimo priemones, nurodytas Produktų saugos įstatymo 17 straipsnio 1 dalyje.

11. Tarnyba ir kitos kontrolės institucijos turi teisę reikalauti, kad bet koks produktas, kuris konkrečiomis aplinkybėmis gali kelti riziką vartotojo sveikatai ir saugai, būtų paženklintas valstybine kalba surašytais tinkamais, aiškiais ir lengvai suprantamais įspėjimais apie galimą su gaminiu susijusią riziką vartotojo sveikatai ir saugai, nustatyti išankstines prekybos produktų sąlygas, kuriomis siekiama užtikrinti jo saugą. Išankstinės prekybos produktų sąlygos nustatomos, kai:

11.1. teisės aktai nenustato produkto saugos reikalavimų arba nustato ne visus reikalavimus, kurie būtini produkto saugai užtikrinti;

11.2. teisės aktai neįpareigoja gamintojo, platintojo ir paslaugos teikėjo informuoti vartotojus apie susijusią su šiuo produktu riziką vartotojo sveikatai ir saugai, tačiau pagrįstai manoma, kad toks produktas kelia arba gali kelti riziką vartotojo sveikatai ir saugai.

12. Sprendimas (nutarimas) laikinai, kol bus atlikti įvairūs saugos įvertinimai, patikrinimai ir kontrolė, valstybinė produktų saugos ekspertizė, uždrausti teikti, siūlyti teikti ir demonstruoti bet kokį produktą, pagrįstai įtariamą galintį būti pavojingą, priimamas, kai:

12.1. yra duomenų, kad vartotojai, Lietuvos Respublikoje ar kitoje valstybėje vartoję produktą pagal paskirtį, apsinuodijo ar produktas kitaip pakenkė jų sveikatai arba dėl to juos ištiko mirtis;

12.2. produktui nėra nustatyti privalomieji saugos reikalavimai arba produktas atitinka teisės aktų reikalavimus, tačiau yra kitų pagrįstų ir motyvuotų įtarimų, kad produktas pavojingas;

12.3. produktas neatitinka privalomųjų saugos reikalavimų, bet neatitikimus galima pašalinti.

13. Tarnyba ar kitos kontrolės institucijos, laikinai uždraudusios teikti produktą į rinką, jeigu gamintojas, platintojas, paslaugos teikėjas suinteresuoti toliau tiekti produktą, turi teisę leisti jiems padaryti produktą saugų, kai produktas yra pavojingas ir neatitinka teisės aktų reikalavimų, tačiau nustatytus neatitikimus galima pašalinti.

14. Tarnyba ar kitos kontrolės institucijos, vadovaudamosi saugos įvertinimų, patikrinimų ir kontrolės medžiaga, valstybinės produktų saugos ekspertizės išvadomis, turi:

14.1. leisti toliau teikti produktą į rinką, jeigu produktas saugus;

14.2. nurodyti, kad apie bet kurio produkto keliamą riziką vartotojo sveikatai ir saugai asmenys būtų laiku ir tinkamai (įskaitant ir specialų įspėjimų paskelbimą) įspėti;

14.3. uždrausti parduoti bet kurį pavojingą produktą ir toliau imtis priemonių, kurios užtikrintų tokio draudimo laikymąsi;

14.4. nurodyti nedelsiant pašalinti iš rinkos bet kurį jau rinkoje esantį pavojingą produktą arba organizuoti tokį pašalinimą ir įspėti vartotojus apie tokio produkto riziką vartotojo sveikatai ir saugai; nurodyti, kad šis produktas būtų susigrąžintas iš vartotojų ir sunaikintas atitinkamomis sąlygomis, arba koordinuoti ar prireikus kartu su gamintojais ir platintojais organizuoti šį darbą.

15. Uždraudusios pavojingą produktą teikti į rinką, Tarnyba ar kitos kontrolės institucijos turi teisę įpareigoti gamintoją, platintoją, paslaugos teikėją saugiai jį sunaikinti, perdirbti ar imtis kitų priemonių.

16. Tarnybai ar kitoms kontrolės institucijoms priėmus sprendimą (nutarimą) pašalinti iš rinkos pavojingą produktą, gamintojas, platintojas ar paslaugos teikėjas privalo tai padaryti savo priemonėmis bei lėšomis ir apie tai nedelsdamas pranešti institucijai, priėmusiai sprendimą (nutarimą) pašalinti iš rinkos produktą.

17. Jeigu tarnyba ar kitos kontrolės institucijos pačios pašalina iš rinkos pavojingą produktą, patirtos išlaidos Tarnybos nutarimu ne ginčo tvarka išieškomos iš gamintojo, platintojo, paslaugos teikėjo.

18. Gamintojas, platintojas, paslaugos teikėjas pavojingą produktą privalo sunaikinti Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos nustatyta tvarka. Pavojingą produktą gamintojas, platintojas, paslaugos teikėjas sunaikina savo lėšomis ir pateikia produkto sunaikinimą patvirtinantį dokumentą sprendimą (nutarimą) priėmusiai institucijai (Tarnybai ar kitai kontrolės institucijai).

19. Produktai, kuriems taikomos rinkos ribojimo priemonės, saugomi gamintojo, platintojo, paslaugos teikėjo sandėlyje atskirti nuo produktų, kuriems rinkos ribojimo priemonės netaikomos. Produktai laikomi tokiomis sąlygomis, kurios nustatytos tų produktų laikymą reglamentuojančiuose teisės aktuose. Produktai, kuriems taikomos rinkos ribojimo priemonės, plombuojami, išskyrus tuos atvejus, kai tam nėra techninių galimybių (sąlygų); šiuo atveju Tarnyba ar kitos kontrolės institucijos surašo aktą, kuriame nurodo, kodėl produktai neužplombuoti.

 

III SKYRIUS

INFORMACIJOS APIE RINKOS RIBOJIMO PRIEMONIŲ TAIKYMĄ TEIKIMAS IR SKELBIMAS

 

20. Kontrolės institucijos teikia Tarnybai informaciją apie taikytas rinkos ribojimo priemones Tarnybos nustatyta tvarka.

21. Tarnyba ar kitos kontrolės institucijos apie priimtus sprendimus pašalinti produktus iš rinkos informuoja platintojus, teikiančius į rinką tos pačios rūšies produktus, taip pat vartotojų asociacijas, kad paskatintų juos prisidėti prie tokių sprendimų įgyvendinimo. Vartotojus jos informuoja per visuomenines informavimo priemones.

22. Informacija apie pavojingus gaminius, kompetentingas institucijas ir jų įgaliojimus Europos Komisijai ir (ar) užsienio valstybėms teikiama Lietuvos Respublikos Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos nustatyta tvarka.

23. Tarnybos nutarimai, kitų kontrolės institucijų sprendimai dėl rinkos ribojimo priemonių taikymo skelbiami Produktų saugos įstatyme nustatyta tvarka.

 

––––––––––––––––––––

Priedo pakeitimai:

Nr. 1571, 2004-12-03, Žin., 2004, Nr. 177-6547 (2004-12-09), i. k. 1041100NUTA00001571

Nr. 1374, 2015-12-23, paskelbta TAR 2015-12-30, i. k. 2015-21086

 

 

 

Pakeitimai:

 

1.

Lietuvos Respublikos Vyriausybė, Nutarimas

Nr. 1571, 2004-12-03, Žin., 2004, Nr. 177-6547 (2004-12-09), i. k. 1041100NUTA00001571

Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. balandžio 2 d. nutarimo Nr. 439 "Dėl Produktų pateikimo į rinką ribojimo priemonių taikymo tvarkos patvirtinimo" pakeitimo

 

2.

Lietuvos Respublikos Vyriausybė, Nutarimas

Nr. 927, 2006-09-21, Žin., 2006, Nr. 102-3951 (2006-09-26), i. k. 1061100NUTA00000927

Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. balandžio 2 d. nutarimo Nr. 439 "Dėl Produktų pateikimo į rinką ribojimo priemonių taikymo taisyklių patvirtinimo" pakeitimo

 

3.

Lietuvos Respublikos Vyriausybė, Nutarimas

Nr. 585, 2012-05-23, Žin., 2012, Nr. 61-3074 (2012-05-30), i. k. 1121100NUTA00000585

Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. balandžio 2 d. nutarimo Nr. 439 "Dėl Produktų pateikimo į rinką ribojimo priemonių taikymo taisyklių patvirtinimo" pakeitimo

 

4.

Lietuvos Respublikos Vyriausybė, Nutarimas

Nr. 1374, 2015-12-23, paskelbta TAR 2015-12-30, i. k. 2015-21086

Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. balandžio 2 d. nutarimo Nr. 439 „Dėl Produktų pateikimo į rinką ribojimo priemonių taikymo taisyklių patvirtinimo“ pakeitimo