Suvestinė redakcija nuo 1997-12-19 iki 2001-06-30
Įstatymas paskelbtas: Žin. 1995, Nr. 43-1047, i. k. 0951010ISTA000I-886
LIETUVOS RESPUBLIKOS
Į S T A T Y M A S
1995 m. gegužės 9 d. Nr. I-886
Vilnius
KONSULINIS STATUTAS
I SKYRIUS
LIETUVOS RESPUBLIKOS KONSULINĖS ĮSTAIGOS
IR JŲ VEIKLOS ORGANIZAVIMAS
1 straipsnis
Šiame statute vartojami terminai reiškia:
konsulinė įstaiga – Lietuvos Respublikos generalinis konsulatas, konsulatas, vicekonsulatas ar konsulinė agentūra;
konsulinė apygarda – teritorija, skirta konsulinei įstaigai konsulinėms funkcijoms atlikti;
konsulinės įstaigos vadovas – asmuo, kuriam pavesta vadovauti konsulinės įstaigos darbui ir kuris yra už jį atsakingas;
konsulinis pareigūnas – kiekvienas asmuo, įskaitant ir konsulinės įstaigos vadovą, kuriam pavesta atlikti konsulines funkcijas;
konsulinis darbuotojas – kiekvienas asmuo, konsulinėje įstaigoje atliekantis administracinį ar techninį darbą;
konsulinės įstaigos nariai – konsuliniai pareigūnai, įskaitant konsulinės įstaigos vadovą, ir konsuliniai darbuotojai;
konsulinės patalpos – tik konsulinės įstaigos tikslams naudojami pastatai arba jų dalys ir jiems priklausantys žemės sklypai, nepaisant to, kieno tai yra nuosavybė;
laivas – bet kuris laivas, plaukiojantis su Lietuvos valstybės vėliava, išskyrus karinį laivą;
lėktuvas – bet kuris lėktuvas, registruotas Lietuvos Respublikoje ir turintis priklausomybės Lietuvos Respublikai ženklus, išskyrus karinį lėktuvą.
2 straipsnis
Lietuvos Respublika steigia savo konsulines įstaigas valstybėse, su kuriomis yra užmegzti konsuliniai santykiai.
3 straipsnis
Konsulinės įstaigos savo veikloje vadovaujasi 1963 m. Vienos konvencija dėl konsulinių santykių, tarptautinėmis dvišalėmis ir daugiašalėmis sutartimis, kuriose dalyvauja Lietuvos Respublika bei valstybė, kurioje yra Lietuvos Respublikos konsulinė įstaiga, tarptautiniais papročiais, Lietuvos Respublikos įstatymais, šiuo statutu ir kitais teisės aktais.
4 straipsnis
II SKYRIUS
KONSULINĖS FUNKCIJOS IR JŲ ATLIKIMO TVARKA
6 straipsnis
Konsulinis pareigūnas gali atlikti ir kitas šiame statute nenumatytas Lietuvos Respublikos konsulinėms įstaigoms patikėtas funkcijas, jei tai neprieštarauja Lietuvos Respublikos ir valstybės, kurioje yra Lietuvos Respublikos konsulinė įstaiga, įstatymams ir dėl kurių atlikimo neprieštarauja ši valstybė, arba šios funkcijos yra numatytos tarptautinėse sutartyse, kuriose dalyvauja Lietuvos Respublika ir valstybė, kurioje yra Lietuvos Respublikos konsulinė įstaiga.
7 straipsnis
8 straipsnis
Konsuliniam pareigūnui gali būti pavesta atstovauti Lietuvos Respublikai tarptautinėse organizacijose, iš anksto apie tai pranešus valstybei, kurioje yra Lietuvos Respublikos konsulinė įstaiga.
9 straipsnis
10 straipsnis
11 straipsnis
Lietuvos Respublikos konsulinė įstaiga, jei valstybė, kurioje ši įstaiga yra, sutinka, šioje valstybėje gali atlikti konsulines funkcijas trečiosios valstybės vardu.
Pagal atitinkamą trišalį susitarimą konsulines funkcijas Lietuvos Respublikos vardu gali atlikti ir užsienio valstybės konsulinė įstaiga trečiojoje valstybėje.
12 straipsnis
13 straipsnis
14 straipsnis
15 straipsnis
16 straipsnis
Skiriamas konsulinės įstaigos vadovas turi gauti iš Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerijos raštišką įgaliojimą dėl paskyrimo konsulinės įstaigos vadovu – konsulinį patentą ar analogišką dokumentą. Jame nurodomas visas konsulinės įstaigos vadovo vardas, pavardė, pilietybė, konsulinio pareigūno kategorija, klasė, pareigos, konsulinė apygarda, kurioje jis eis savo pareigas, konsulinės įstaigos buvimo vieta.
17 straipsnis
Konsulinės įstaigos vadovas pradeda eiti savo pareigas tik gavęs valstybės, kurioje yra Lietuvos Respublikos konsulinė įstaiga, leidimą – egzekvatūrą.
Konsulinės įstaigos vadovui iki egzekvatūros gavimo, jei valstybė, kurioje yra Lietuvos Respublikos konsulinė įstaiga, sutinka, gali būti leista laikinai atlikti savo funkcijas.
18 straipsnis
Jeigu konsulinės įstaigos vadovas dėl kokių nors priežasčių laikinai negali eiti pareigų arba šios pareigos laikinai neužimtos, laikinai eiti konsulinės įstaigos vadovo pareigas gali būti pavesta kitam šios ar kitos toje valstybėje esančios Lietuvos Respublikos konsulinės įstaigos konsuliniam pareigūnui arba toje valstybėje esančios diplomatinės atstovybės diplomatinio personalo nariui, jei ta valstybė dėl to neprieštarauja. Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerija apie tai praneša valstybės, kurioje yra Lietuvos Respublikos konsulinė įstaiga, užsienio reikalų ministerijai.
19 straipsnis
Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerija skiria konsulinės įstaigos narius. Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerija iš anksto apie tai praneša valstybei, kurioje yra Lietuvos Respublikos konsulinė įstaiga.
Jei kitaip nenustato valstybės, kurioje yra Lietuvos Respublikos konsulinė įstaiga, įstatymai, konsulinės įstaigos nariams, išskyrus konsulinės įstaigos vadovą, nereikia šios valstybės egzekvatūros.
20 straipsnis
21 straipsnis
22 straipsnis
Konsulinis pareigūnas gina Lietuvos Respublikos ir jos piliečių teises bei interesus. Jis privalo imtis visų priemonių Lietuvos Respublikos piliečių ir juridinių asmenų pažeistoms teisėms atkurti.
Konsulinis pareigūnas skatina Lietuvos Respublikos ir valstybės, kurioje yra Lietuvos Respublikos konsulinė įstaiga, ekonominių, prekybinių, mokslinių technologinių, kultūrinių, švietimo santykių plėtojimą bei kitaip remia jų draugiškus santykius ir bendradarbiavimą.
Konsulinis pareigūnas visomis teisėtomis priemonėmis renka informaciją apie valstybės, kurioje yra Lietuvos Respublikos konsulinė įstaiga, komercinio, ekonominio, mokslinio ir kultūrinio gyvenimo būklę bei įvykius ir perduoda ją Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerijai, kitoms Lietuvos Respublikos suinteresuotoms ministerijoms, fiziniams ir juridiniams asmenims.
23 straipsnis
Konsulinis pareigūnas turi teisę Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka:
4) atlikti santuokos formalumus Lietuvos Respublikos piliečiams ir išduoti jiems santuokos liudijimus;
5) priimti nuolat užsienyje gyvenančių Lietuvos Respublikos piliečių prašymus pakeisti, ištaisyti bei papildyti civilinės būklės aktų įrašus, atkurti prarastus įrašus, taip pat pakeisti pavardes, vardus, tėvo vardus;
24 straipsnis
25 straipsnis
26 straipsnis
27 straipsnis
Konsulinis pareigūnas padeda Lietuvos Respublikos piliečiams ir juridiniams asmenims organizuoti konsulinės apygardos teritorijoje kultūros, švietimo ir sporto renginius, kad valstybės, kurioje yra Lietuvos Respublikos konsulinė įstaiga, visuomenė būtų supažindinta su Lietuvos Respublikos tradicijomis, papročiais, mokslo ir kultūros laimėjimais, taip pat rūpinasi toje šalyje gyvenančių lietuvių ryšių su Lietuva palaikymu ir stiprinimu.
Straipsnio pakeitimai:
Nr. VIII-554, 1997-12-09, Žin., 1997, Nr. 116-2955 (1997-12-19), i. k. 0971010ISTAVIII-554
28 straipsnis
Konsulinis pareigūnas gali atstovauti arba organizuoti tinkamą Lietuvos Respublikos piliečių ir juridinių asmenų atstovavimą valstybės, kurioje yra Lietuvos Respublikos konsulinė įstaiga, įstaigose tam, kad būtų imtasi išankstinių priemonių apsaugoti jų teises bei apginti interesus, kai jie išvykę ar dėl kitų nuo jų nepriklausančių priežasčių negali to padaryti patys. Toks atstovavimas trunka tol, kol atstovaujamieji paskiria savo įgaliotinius arba patys imasi ginti savo teises bei interesus.
29 straipsnis
Konsulinis pareigūnas vykdo Lietuvos Respublikos tardymo institucijų arba teismų pavedimus, susijusius su Lietuvos Respublikos piliečiais, jeigu to nedraudžia valstybės, kurioje yra Lietuvos Respublikos konsulinė įstaiga, įstatymai. Nurodyti pavedimai vykdomi pagal Lietuvos Respublikos proceso įstatymus, jeigu kitaip nėra numatyta tarpvalstybinėse sutartyse dėl teisinių santykių ir teisinės pagalbos civilinėse, šeimos ir baudžiamosiose bylose.
30 straipsnis
31 straipsnis
Konsulinis pareigūnas rūpinasi globos ir rūpybos steigimu jo konsulinėje apygardoje esantiems nepilnamečiams Lietuvos Respublikos piliečiams, kurie liko be tėvų.
32 straipsnis
33 straipsnis
Konsulinis pareigūnas turi apsaugoti turtą, likusį jo konsulinėje apygardoje po Lietuvos Respublikos piliečio mirties. Jeigu likusį turtą ar jo dalį sudaro gendantys daiktai, taip pat jeigu to turto saugojimas labai brangiai kainuoja, konsulinis pareigūnas turi teisę tą turtą parduoti. Gauti pinigai perduodami teisėtam įpėdiniui, išskaičiavus saugojimo išlaidas.
34 straipsnis
35 straipsnis
Konsulinis pareigūnas gali priimti saugoti pinigus, brangenybes, vertybinius popierius ir dokumentus, priklausančius Lietuvos Respublikos piliečiams.
36 straipsnis
Konsulinis pareigūnas turi prižiūrėti, kad kai yra suimti, sulaikyti įtariant padarius nusikaltimą arba atlieka laisvės atėmimo bausmę Lietuvos Respublikos piliečiai, taip pat kai jiems taikomos kitokios teisminio arba administracinio poveikio priemonės, būtų laikomasi valstybės, kurioje yra Lietuvos Respublikos konsulinė įstaiga, įstatymų ir Lietuvos Respublikos su ta valstybe pasirašytų sutarčių.
Suinteresuotų asmenų prašymu konsulinis pareigūnas turi lankyti Lietuvos Respublikos piliečius, esančius įkalinimo vietose, ir išsiaiškinti jų laikymo sąlygas. Konsulinis pareigūnas privalo rūpintis, kad tokių piliečių buities sąlygos atitiktų higienos ir sanitarijos reikalavimus, kad su jais būtų elgiamasi nepažeidžiant žmogaus teisių.
37 straipsnis
Konsulinis pareigūnas turi teisę teikti pagalbą Lietuvos Respublikos laivams, kurie yra valstybės, kurioje yra Lietuvos Respublikos konsulinė įstaiga, vidaus ir teritoriniuose vandenyse, šių laivų kapitonui ir įgulos nariams, taip pat:
1) lankytis laive, kuris gavo leidimą laisvai įplaukti į uostą, apklausti jo kapitoną ar bet kurį įgulos narį ir gauti duomenis apie laivą, jo krovinį ir reisą;
2) tirti bet kokį atsitikimą, kuris buvo kelionės metu, jei tai nepažeidžia valstybės, kurioje yra Lietuvos Respublikos konsulinė įstaiga, kompetentingų valdžios institucijų įgaliojimų;
4) priimti laivo kapitoną ar bet kurį įgulos narį, atvykusį pas konsulinį pareigūną, ir kai yra būtina, imtis priemonių jiems gydyti;
38 straipsnis
Konsulinis pareigūnas privalo imtis priemonių, kad būtų suteikta pagalba valstybės, kurioje yra Lietuvos Respublikos konsulinė įstaiga, teritoriniuose vandenyse patyrusiam avariją Lietuvos Respublikos laivui, jo įgulai ir keleiviams, ir kreiptis dėl pagalbos į tos valstybės valdžios institucijas.
39 straipsnis
40 straipsnis
41 straipsnis
Šio statuto 37–40 straipsnių nuostatos dėl Lietuvos Respublikos laivų yra taikomos ir Lietuvos Respublikos lėktuvams, jei toks taikymas neprieštarauja galiojančių Lietuvos Respublikos ir valstybės, kurioje yra Lietuvos Respublikos konsulinė įstaiga, dvišalių sutarčių nuostatoms ir daugiašalių sutarčių, kurias yra pasirašiusios abi valstybės, nuostatoms.
42 straipsnis
Konsulinis pareigūnas nedelsdamas praneša Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijai ir Užsienio reikalų ministerijai apie atsiradusius karantininius susirgimus, nurodo jų pobūdį, paplitimo ribas ir priešepidemines priemones, kurių ėmėsi vietos valdžia.
43 straipsnis
44 straipsnis
45 straipsnis
46 straipsnis
47 straipsnis
48 straipsnis
49 straipsnis
III SKYRIUS
NOTARINIAI VEIKSMAI, KONSULINIS LEGALIZAVIMAS IR KONSULINIS MOKESTIS
I SKIRSNIS
NOTARINIAI VEIKSMAI
51 straipsnis
Konsulinis pareigūnas atlieka šiuos notarinius veiksmus:
1) tvirtina sandorius (sutartis, testamentus, įgaliojimus ir kt.), išskyrus sutartis dėl nekilnojamojo turto, esančio Lietuvos Respublikoje, perleidimo ar įkeitimo;
52 straipsnis
53 straipsnis
54 straipsnis
55 straipsnis
Notariniai veiksmai atliekami pateikus visus tam reikalingus dokumentus, sumokėjus konsulinį mokestį ir atlyginus faktines išlaidas, susijusias su notarinių veiksmų atlikimu.
56 straipsnis
Notariniai sandoriai tvirtinami, taip pat pareiškimai ir kitokie dokumentai pasirašomi atliekančio notarinius veiksmus konsulinio pareigūno akivaizdoje. Jeigu sandoris, pareiškimas ar kitoks dokumentas pasirašomas ne konsulinio pareigūno akivaizdoje, pasirašantis asmuo turi asmeniškai patvirtinti savo parašo autentiškumą.
57 straipsnis
58 straipsnis
59 straipsnis
Jeigu notarinio veiksmo atlikimas prieštarauja Lietuvos Respublikos įstatymams, konsulinis pareigūnas privalo atsisakyti tokį veiksmą atlikti.
Konsulinis pareigūnas nepriima notariniams veiksmams atlikti dokumentų, jeigu jie neatitinka Lietuvos Respublikos įstatymų reikalavimų arba jeigu juose yra žinių, žeminančių piliečių garbę ir orumą.
II SKIRSNIS
KONSULINIS LEGALIZAVIMAS
61 straipsnis
Konsulinis legalizavimas reiškia, jog nustatoma ir paliudijama, kad legalizuojamuose dokumentuose bei aktuose esantys parašai yra tikri ir kad tie dokumentai bei aktai atitinka valstybės, kurioje yra Lietuvos Respublikos konsulinė įstaiga, įstatymus.
Konsulinis pareigūnas legalizuoja dokumentus ir aktus, kuriuos surašė arba išleido valstybės, kurios teritorijoje yra konsulinė apygarda, įstaigos.
Atitinkamos Lietuvos Respublikos institucijos tokius dokumentus ir aktus priima svarstyti tik tada, kai juos yra legalizavęs konsulinis pareigūnas, jeigu kitaip nenumato Lietuvos Respublikos įstatymai arba tarptautinės sutartys, kuriose dalyvauja Lietuvos Respublika ir valstybė, kurioje yra Lietuvos Respublikos konsulinė įstaiga.
III SKIRSNIS
KONSULINIS MOKESTIS
63 straipsnis
Konsulinis mokestis imamas už Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerijos Konsulinio departamento, Lietuvos Respublikos diplomatinių atstovybių ir konsulinių įstaigų užsienyje teikiamas konsulines paslaugas, atliekamus notarinius veiksmus ir išduodamus juridinę galią turinčius dokumentus.
64 straipsnis
IV SKYRIUS
KONSULINIŲ ĮSTAIGŲ IR KONSULINIŲ ĮSTAIGŲ NARIŲ PRIVILEGIJOS IR IMUNITETAI
67 straipsnis
Konsulinės įstaigos, konsulinės įstaigos nariai ir jų šeimos nariai naudojasi privilegijomis ir imunitetais, kuriuos numato 1963 m. Vienos konvencija dėl konsulinių santykių, Lietuvos Respublikos tarptautinių sutarčių su valstybe, kurioje yra Lietuvos Respublikos konsulinė įstaiga, ir tarptautinės teisės bendrosios normos.
V SKYRIUS
GARBĖS KONSULAI
68 straipsnis
Lietuvos Respublikos garbės konsulo statusą, funkcijas, privilegijas ir imunitetus nustato 1963 m. Vienos konvencija dėl konsulinių santykių, tarptautinės sutartys, kuriose dalyvauja Lietuvos Respublika ir valstybė, kurioje yra Lietuvos Respublikos konsulinė įstaiga, šis statutas, kiti Lietuvos Respublikos įstatymai ir teisės aktai.
Pakeitimai:
1.
Lietuvos Respublikos Seimas, Įstatymas
Nr. VIII-554, 1997-12-09, Žin., 1997, Nr. 116-2955 (1997-12-19), i. k. 0971010ISTAVIII-554
Lietuvos Respublikos konsulinio statuto 27 straipsnio papildymo įstatymas