Suvestinė redakcija nuo 2013-05-12 iki 2013-12-30

 

Įsakymas paskelbtas: Žin. 2005, Nr. 75-2733, i. k. 1052217ISAK004R-109

 

 

CIVILINĖS AVIACIJOS ADMINISTRACIJOS DIREKTORIUS

 

Į S A K Y M A S

DĖL AKROBATINIŲ SKRYDŽIŲ VYKDYMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO

 

2005 m. birželio 10 d. Nr. 4R-109

Vilnius

 

 

Vadovaudamasis Skrydžių taisyklių, patvirtintų Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2004 m. rugpjūčio 31 d. nutarimu Nr. 1098 „Dėl skrydžių taisyklių patvirtinimo“ (Žin., 2004, Nr. 134-4860), 17 punktu,

tvirtinu Akrobatinių skrydžių vykdymo taisykles.

 

 

 

DIREKTORIUS                                                                                                KĘSTUTIS AURYLA


 

Patvirtinta

CAA direktoriaus 2005 m. birželio 10 d.

įsakymu Nr. 4R-109

 

AKROBATINIŲ SKRYDŽIŲ VYKDYMO TAISYKLĖS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Šios akrobatinių skrydžių taisyklės (toliau – taisyklės) nustato reikalavimus vykdyti akrobatinius skrydžius lėktuvais su stūmokliniais ir reaktyviniais varikliais Lietuvos Respublikos teritorijoje.

2. Akrobatinių skrydžių išimtis, neatitinkančias šių taisyklių reikalavimų, gali leisti Civilinės aviacijos administracija (toliau – CAA) atskiru leidimu.

3. Pilotas, turintis Lietuvos Respublikos civilinės aviacijos piloto licenciją, užsienio valstybėje privalo laikytis šių taisyklių tiek, kiek jos neprieštarauja tos užsienio valstybės teisės aktams.

4. Akrobatiniai skrydžiai apgalvotai atliekami orlaivio manevrai, kuriuose galimi netikėti erdviniai padėties pokyčiai ir nepaprasta aukščio arba greičio permaina.

5. Akrobatiniai skrydžiai gali būti:

5.1. mokomieji – kurių metu pilotas mokomas akrobatinio skrydžio elementų, figūrų bei jų sekos ir kt.;

5.2. treniruočių – kurių metu pilotas savarankiškai tobulina akrobatinių skrydžių įgūdžius;

5.3. varžybų – kurių metu pilotas dalyvauja akrobatinių skrydžių varžybose ir jo skrydžius vertina teisėjai;

5.4. pramoginiai – kurių metu skraidinami keleiviai;

5.5. parodomieji – kurių metu pilotas demonstruoja akrobatinius skrydžius žiūrovams;

5.6. riboti – kurių metu pilotas gali atlikti lėktuvu tik paprastas akrobatines figūras, tokias kaip posūkis, viražas, spiralė, skrydis mažu greičiu, trumpas įvedimas į skrydį užkritiniais sparno atakos kampais ir skubus išvedimas į normalią padėtį, neviršijant leistinų perkrovų ir greičio.

6. Akrobatinis skrydis nevaldomoje ir specialios veiklos oro erdvėje virš vandens arba žemės (aerodromo) paviršiaus atliekamas vadinamajame oro erdvės kube, kuris nustatomas toks, kad liktų atitinkamas saugus aukštis ir nuotolis iki kliūčių.

Punkto pakeitimai:

Nr. 4R-112, 2013-05-07, Žin., 2013, Nr. 48-2433 (2013-05-11), i. k. 1132217ISAK004R-112

 

7. Akrobatiniai skrydžiai valdomoje oro erdvėje galimi tik su veikiančiu radiolokaciniu atsakikliu ir gavus skrydžio vadovo leidimą vykdyti tokius skrydžius bei laikytis visų jo nurodymų.

Punkto pakeitimai:

Nr. 4R-112, 2013-05-07, Žin., 2013, Nr. 48-2433 (2013-05-11), i. k. 1132217ISAK004R-112

 

71. Akrobatinį skrydį vykdančio orlaivio vadas yra atsakingas už skrydžių saugą ir orlaivių skirstymą su kitais, toje pačioje oro erdvės dalyje vykdančiais akrobatinius skrydžius, orlaiviais bei kliūtimis ant žemės ir ore.

Papildyta punktu:

Nr. 4R-112, 2013-05-07, Žin., 2013, Nr. 48-2433 (2013-05-11), i. k. 1132217ISAK004R-112

 

II. LĖKTUVŲ REIKALAVIMAI

 

8. Akrobatiniai skrydžiai leidžiami lėktuvais, kurie:

8.1. turi gamintojo leidimą arba yra sertifikuoti akrobatiniams skrydžiams;

8.2. turi avarinio lėktuvo palikimo ore priemones (parašiutus);

8.3. parengti skraidyti taip, kad nejudėtų lėktuve esantys daiktai akrobatinio skrydžio metu, o jei to užtikrinti negalima, tokie daiktai turi būti išimti iš lėktuvo, kol vyks akrobatinis skrydis.

 

III. REIKALAVIMAI ĮGULAI

 

9. Akrobatinius skrydžius gali atlikti:

9.1. pilotai, turintys savo licencijoje galiojantį leidimą „Akrobatiniai skrydžiai“;

9.2. akrobatinių skrydžių pilotai mokiniai mokymo programos vykdymo metu kartu su akrobatinių skrydžių instruktoriumi arba, instruktoriui leidus, savarankiškai.

10. Įgulos apranga ir apavas neturi trukdyti manipuliuoti lėktuvo valdymo mechanizmais. Rekomenduojama apranga – specialus piloto kombinezonas. Rekomenduojamas apavas – neaukštų kulnų bateliai su raišteliais.

 

IV. AKROBATINIŲ SKRYDŽIŲ ATLIKIMO SĄLYGOS

 

11. Prieš akrobatinį skrydį visi skrydyje dalyvaujantys asmenys turi:

11.1. žinoti ir mokėti akrobatinių skrydžių saugos reikalavimus bei mokėti avariniu atveju pasinaudoti gelbėjimosi priemonėmis tiek ore, tiek žemėje;

11.2. žinoti apie akrobatinio skrydžio poveikį žmogaus organizmui;

11.3. žinoti ir suvokti, kad akrobatinis skrydis draudžiamas apsvaigus nuo alkoholio, psichotropinių medžiagų ar vaistų;

11.4. aptarti radijo ryšio, gestų ar kitas vizualias komandas, kurios bus naudojamos akrobatinio skrydžio metu.

12. Visi lėktuve esantys asmenys akrobatinio skrydžio metu privalo:

12.1. segėti gelbėjimosi parašiutus ir saugos diržus;

12.2. vykdyti visus orlaivio vado reikalavimus.

13. Gyvenvietės (miesto) teritorijoje galima vykdyti akrobatinius skrydžius tik tuo atveju, jei skrydžiai atitinka CAA patvirtintas parodomųjų renginių ir aviacijos sporto varžybų rengimo taisykles.

14. Draudžiama vykdyti akrobatinius skrydžius virš tankiai gyvenamųjų vietovių, miestų.

15. Akrobatinių skrydžių meteorologinės sąlygos turi būti:

15.1. matomumas – ne mažesnis už vizualiųjų skrydžių taisyklėse nurodytas reikšmes;

15.2. debesų padas – ne mažesnis, negu reikia akrobatinių skrydžių figūroms arba programai atlikti.

 

V. AKROBATINIŲ SKRYDŽIŲ KATEGORIJOS

 

16. Pilotai akrobatinių skrydžių mokomi aviacijos mokymo organizacijose pagal CAA patvirtintas programas.

17. Mokyti akrobatinių skrydžių gali tik akrobatinių skrydžių pilotas instruktorius, atitinkantis ne žemesnę, kaip numatyta mokymo programoje, akrobatinių skrydžių kategoriją.

18. A kategorija suteikiama išskraidžius A kategorijos programą, kai akrobatinių skrydžių pilotas mokinys atitinka šioje programoje numatytus reikalavimus. Kategoriją suteikia akrobatinių skrydžių pilotas instruktorius. Akrobatinių skrydžių pilotas instruktorius į piloto skrydžių knygelę įrašo skrydžių sąlygas, ribojimus ir pasirašo. Instruktorius visiškai atsako už piloto parengimą akrobatiniams skrydžiams pagal A kategoriją. Akrobatinių skrydžių pilotas mokinys turi teisę dalyvauti A kategorijos akrobatinių skrydžių varžybose su saugos pilotu.

19. B kategorija suteikiama išskraidžius B kategorijos programą, kai akrobatinių skrydžių pilotas mokinys atitinka CAA nustatytus reikalavimus. Tikrina CAA įgaliotasis egzaminuotojas, kuris rezultatus įrašo į skrydžių knygelę bei egzaminų lapelį. Šiais rezultatais remdamasi CAA suteikia „Akrobatinių skrydžių“ kvalifikaciją. Pilotas turi teisę dalyvauti A ir B kategorijos varžybose bei savarankiškai treniruotis. Mažiausiasis leistinas akrobatinio skrydžio virš žemės (vandens) paviršiaus aukštis – 500 m (1650 pėdų), bet ne mažesnis, negu nurodyta lėktuvo skrydžių operacijų vadove.

20. Pilotui, įgijusiam skrydžių patirtį ir įvykdžiusiam C kategorijos akrobatinių skrydžių programą, kai pilotas atitinka šioje programoje numatytus reikalavimus, Lietuvos akrobatinių skrydžių federacijos (LASF) sprendimu gali būti suteikta C akrobatinių skrydžių kategorija ir individualus (mažesnis) akrobatinių skrydžių aukštis. Kategoriją ir aukštį suteikia akrobatinių skrydžių instruktorius ir įrašo į skrydžių knygelę bei informuoja LASF. C kategorijos akrobatinių skrydžių pilotas turi teisę dalyvauti A, B ir C kategorijų varžybose, savarankiškai treniruotis, tobulintis pagal tarptautinių kategorijų programas, taip pat, įvykdęs akrobatinių skrydžių instruktorių mokymo programą, gauti akrobatinių skrydžių instruktoriaus kvalifikaciją.

21. Suteiktas individualus mažesnis akrobatinių skrydžių aukštis, bet ne mažesnis kaip 100 m virš žemės (vandens) paviršiaus, galioja vienerius metus nuo suteikimo datos.

22. Apie sprendimą suteikti pilotui mažesnį akrobatinių skrydžių aukštį LASF per dešimt dienų praneša CAA.

23. Galutinį sprendimą dėl individualaus mažesnio aukščio suteikimo priima CAA.

24. Reaktyvinių lėktuvų pilotams taikomi tik A ir B kategorijų reikalavimai.

25. Akrobatinių skrydžių A ir B kategorijų pagal mokymo programas mokoma lėktuvais, turinčiais dvigubą valdymą.

26. C kategorijos ir aukštesnių lygių tobulinimosi programos gali būti skraidomos vienviečiais lėktuvais.

 

VI. AKROBATINIŲ SKRYDŽIŲ VARŽYBOS

 

27. Akrobatinių skrydžių varžybos organizuojamos pagal CAA patvirtintas parodomųjų renginių ir aviacijos sporto varžybų rengimo taisykles.

28. Akrobatinių skrydžių varžybos vykdomos pagal akrobatinių skrydžių varžybų taisykles (toliau – ASVT), suderintas su CAA ir patvirtintas LASF.

29. ASVT turėtų būti pateikta ši informacija:

29.1. varžybų pavadinimas;

29.2. bendrieji reikalavimai;

29.3. skrydžių programos ir jų vykdymo sąlygos;

29.4. skrydžių saugos reikalavimai;

29.5. teisėjavimas;

29.6. meteorologinės sąlygos;

29.7. mažiausiasis skrydžių aukštis ir kt.

30. Mažiausiąjį skrydžių aukštį varžybų metu nustato varžybų direktorius, bet nustatytasis aukštis turi būti ne mažesnis, negu numatyta varžybų taisyklėse.

 

VII. PRAMOGINIAI AKROBATINIAI SKRYDŽIAI

 

31. Skraidinti keleivį akrobatinio skrydžio metu gali pilotas, turintis galiojantį leidimą licencijoje „Akrobatiniai skrydžiai“ ir ne mažesnę kaip 100 valandų akrobatinių skrydžių patirtį.

32. Pilotas, skraidinantis keleivį, turi mokėti veikti avarinėje situacijoje, kai lėktuve yra keleivis.

33. Lėktuvas turi būti parengtas akrobatiniam skrydžiui skraidinti keleivį taip, kad keleivis negalėtų trukdyti lėktuvo vadui skristi saugiai.

34. Mažiausias leistinas pramoginio akrobatinio skrydžio virš žemės paviršiaus aukštis – 500 metrų, bet visų kategorijų pilotams – ne mažesnis, negu nurodyta lėktuvo skrydžių operacijų vadove.

 

VIII. PARODOMIEJI AKROBATINIAI SKRYDŽIAI

 

35. Parodomuosius akrobatinius skrydžius gali atlikti pilotas, turintis:

35.1. galiojantį leidimą licencijoje „Akrobatiniai skrydžiai“ ir ne mažesnę kaip 100 valandų akrobatinių skrydžių patirtį;

35.2. LASF įgaliotojo akrobatinių skrydžių instruktoriaus leidimą parodomiesiems akrobatiniams skrydžiams su ribojimais (jei tokie yra) ir minimalų skrydžių aukštį, įrašytą skrydžių knygelėje.

36. Apie duotus leidimus parodomiesiems akrobatiniams skrydžiams LASF per dešimt dienų praneša CAA.

37. Parodomieji akrobatiniai skrydžiai turi būti vykdomi pagal CAA patvirtintus Parodomųjų renginių ir aviacijos sporto varžybų rengimo taisyklių reikalavimus.

38. Parodomojo akrobatinio skrydžio metu lėktuve turi būti tik įgula, būtina parodomojo akrobatinio skrydžio programai atlikti.

39. CAA gali pareikalauti pilotų įvykdyti papildomas sąlygas prieš vykdant parodomąjį akrobatinį skrydį.

 

IX. RIBOTI AKROBATINIAI SKRYDŽIAI

 

40. Nesertifikuotais skraidyti akrobatinių skrydžių lėktuvais galima vykdyti tik ribotus akrobatinius skrydžius – supažindinti pilotą su lėktuvo ribinėmis skrydžių savybėmis, neviršijant gamintojo nustatytų ribojimų.

41. Ribotus akrobatinius skrydžius gali atlikti instruktorius, turintis tokių skrydžių patirtį, arba pilotas mokinys kartu su instruktoriumi, skraidantis pagal mokymosi programą.

42. Minimalus ribotų akrobatinių skrydžių aukštis turi būti ne mažesnis kaip nurodytas orlaivio gamintojo skrydžių operacijų vadove, arba, jei nėra nurodyto minimalaus aukščio, – 500 metrų.

______________

 

 

Pakeitimai:

 

1.

Civilinės aviacijos administracija, Įsakymas

Nr. 4R-112, 2013-05-07, Žin., 2013, Nr. 48-2433 (2013-05-11), i. k. 1132217ISAK004R-112

Dėl Civilinės aviacijos administracijos direktoriaus 2005 m. birželio 10 d. įsakymo Nr. 4R-109 "Dėl Akrobatinių skrydžių taisyklių patvirtinimo" pakeitimo