Suvestinė redakcija nuo 2009-04-22 iki 2009-07-21

 

Įsakymas paskelbtas: Žin. 2006, Nr. 16-578, i. k. 106207CISAK00001-24

 

 

STUDIJŲ KOKYBĖS VERTINIMO CENTRO DIREKTORIAUS

 

Į S A K Y M A S

DĖL UŽSIENYJE ĮGYTŲ KVALIFIKACIJŲ, SUTEIKIANČIŲ TEISĘ Į AUKŠTĄJĮ MOKSLĄ, VERTINIMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO

 

2006 m. vasario 3 d. Nr. 1-24

Vilnius

 

Vadovaudamasis Asmenų, užsienyje įgijusių kvalifikacijas ir stojančiųjų į Lietuvos aukštąsias mokyklas, mokymosi (studijų) pasiekimų vertinimo tvarkos aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro 2005 m. gegužės 16 d. įsakymu Nr. ISAK-862 (Žin., 2005, Nr. 64-2306), 6 punktu:

1. Tvirtinu Užsienyje įgytų kvalifikacijų, suteikiančių teisę į aukštąjį mokslą, vertinimo taisykles (pridedama).

2. Nustatau, kad:

2.1. šis įsakymas įsigalioja nuo 2006 m. vasario 10 d.;

2.2. pareiškėjams iš kilmės šalių, nurodytų šiuo įsakymu patvirtintų Užsienyje įgytų kvalifikacijų, suteikiančių teisę į aukštąjį mokslą, vertinimo taisyklių 1 priedo 1, 2 ir 3 punktuose, kurių užsienyje įgyta kvalifikacija buvo įvertinta ir Centro sprendimai priimti iki šio įsakymo įsigaliojimo dienos, netaikomos šiuo įsakymu patvirtintų Užsienyje įgytų kvalifikacijų, suteikiančių teisę į aukštąjį mokslą, vertinimo taisyklių 1 priedo 1, 2 ir 3 punktų nuostatos.

3. Pripažįstu netekusiu galios Studijų kokybės vertinimo centro direktoriaus 2004 m. gegužės 7 d. įsakymą Nr. 1-46 „Dėl Studijų kokybės vertinimo centro direktoriaus 2003 m. gegužės 16 d. įsakymo Nr. 4-34 „Dėl Užsienyje įgyto vidurinio išsilavinimo vertinimo nuostatų patvirtinimo“ pakeitimo“.

 

 

 

DIREKTORIUS                                                                                             EUGENIJUS STUMBRYS


PATVIRTINTA

Studijų kokybės vertinimo centro direktoriaus

2006 m. vasario 3 d. įsakymu Nr. 1-24

 

UŽSIENYJE ĮGYTŲ KVALIFIKACIJŲ, SUTEIKIANČIŲ TEISĘ Į AUKŠTĄJĮ MOKSLĄ, VERTINIMO TAISYKLĖS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Užsienyje įgytų kvalifikacijų, suteikiančių teisę į aukštąjį mokslą, vertinimo taisyklės (toliau vadinama – Taisyklės) reglamentuoja Studijų kokybės vertinimo centro (toliau vadinama – Centras) atliekamą užsienyje įgytos kvalifikacijos vertės ir lygmens nustatymą, užsienyje įgytos kvalifikacijos vertės ir lygmens palyginimą su Lietuvos Respublikoje įgyjama vidurinio mokslo kvalifikacija, taip pat atitikmenų Lietuvos Respublikos bendrojo lavinimo mokyklų dalykams nustatymą (toliau vadinama – atitikmenų nustatymas) ir pažymių iš kilmės šalies vertinimo sistemos pervedimą į atitinkamą Lietuvos Respublikoje taikomą vertinimo sistemą (toliau vadinama – pažymių pervedimas).

2. Taisyklės parengtos vadovaujantis Užsienyje įgytų kvalifikacijų, suteikiančių teisę į aukštąjį mokslą, bei aukštojo mokslo kvalifikacijų vertinimo ir akademinio pripažinimo nuostatais, patvirtintais Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2005 m. sausio 21 d. nutarimu Nr. 60 (Žin., 2005, Nr. 12-369) (toliau vadinama – Nuostatai) ir Asmenų, įgijusių išsilavinimą užsienyje, priėmimo į visiškai ar iš dalies Lietuvos valstybės biudžeto lėšomis finansuojamas studijas Lietuvos aukštosiose mokyklose tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro 2007 m. sausio 15 d. įsakymu Nr. ISAK-52 (Žin., 2007, Nr. 10-410).

Punkto pakeitimai:

Nr. 1-32, 2009-04-16, Žin., 2009, Nr. 44-1737 (2009-04-21), i. k. 109207CISAK00001-32

 

3. Taisyklėse vartojamos sąvokos atitinka sąvokas, vartojamas Nuostatuose.

4. Atliekant užsienyje įgytos kvalifikacijos vertinimą (toliau vadinama – vertinimas), vadovaujamasi šiais apibrėžimais:

4.1. Esminis skirtumas – tai skirtumas, kai užsienyje įgyta vidurinio mokslo kvalifikacija skiriasi bent vienu iš šių dalykų:

4.1.1. mokymosi trukmė yra trumpesnė daugiau nei vieni metai, lyginant su mažiausiais Lietuvos Respublikos teisės aktuose nustatytais mokymosi trukmės reikalavimais teikiant vidurinio mokslo kvalifikaciją Lietuvoje (esminis skirtumas dėl mokymosi apimties (trukmės));

4.1.2. nesuteikia teisės studijuoti kilmės šalies universitetines aukštojo mokslo programas (esminis skirtumas dėl mokymosi (studijų) rezultatų);

4.1.3. mokymosi pasiekimai vertinami nelaikant brandos egzaminų ir (ar) kitų brandą liudijančių egzaminų, išskyrus atskirus atvejus, nurodytus šių Taisyklių 1 priede (esminis skirtumas dėl mokymosi pasiekimų vertinimo);

4.1.4. daugiau kaip pusė pagrindinių šių bendrojo lavinimo dalykų: gimtoji ar valstybinė kalba, užsienio kalba, matematika, ir šių bendrojo ugdymo sričių: dorinis, socialinis, gamtamokslinis, meninis, informacinis technologinis ugdymas, kūno kultūra, skiriasi mokymosi turiniu nuo Lietuvos Respublikos teisės aktuose nustatytų reikalavimų teikiant vidurinio mokslo kvalifikaciją Lietuvoje (esminis skirtumas dėl mokymosi turinio). Šiame punkte nurodytas mokymosi turinys nagrinėjamas, kai įgyjant kvalifikaciją užsienyje nėra laikomi (laikyti) brandos arba kiti brandą liudijantys egzaminai. Esminiam skirtumui šiame punkte nurodytu pagrindu nustatyti būtinas išankstinis Kvalifikacijos vertinimo ypatingais atvejais komisijos (toliau vadinama – Komisija) rekomendacinis sprendimas.

4.2. Kilmės šalisvalstybė ar teritorija, kurios švietimo sistemai priklauso užsienyje įgyta kvalifikacija.

4.3. Mokyklinis brandos egzaminas – egzaminas, kurio užduotis, tvarka ir vertinimas yra nustatyti norminiuose užsienio šalies teisės aktuose ir yra šie:

4.3.1. egzamino užduotis parengta pagal iš anksto paskelbtą mokyklinio brandos egzamino programą (reikalavimus);

4.3.2. egzaminas laikomas mokyklose arba vietiniuose centruose;

4.3.3. egzamino rezultatai vertinami mokyklos, kurioje mokomasi, mokytojų arba mokyklos, kurioje mokomasi, mokytojų ir kitų institucijų įgaliotų atstovų;

4.3.4. egzamino rezultatai skelbiami pagal iš anksto nustatytus vertinimo kriterijus.

4.4. Mokyklinis brandos egzaminas Lietuvoje – egzaminas, kurio užduotis, tvarka ir vertinimas yra nustatyti Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro įsakymuose ir yra šie:

4.4.1. egzamino užduotis parengta pagal iš anksto paskelbtą mokyklinio brandos egzamino programą (reikalavimus);

4.4.2. egzaminas laikomas mokyklose arba vietiniuose centruose;

4.4.3. egzamino rezultatai vertinami pagal iš anksto nustatytus vertinimo kriterijus ir skelbiami pagal dešimtbalę vertinimo sistemą.

4.5. Mokomoji kalba – kalba, kuria vyksta daugumos dalykų pamokos ir kuria organizuojamas ugdymo procesas.

4.6. Nepatenkinami pažymiai – įvertinimas, kurį gavus laikoma, kad ugdymo proceso dalyvis nepakankamai išmoko arba visiškai neišmoko išdėstytos medžiagos.

4.7. Patenkinami pažymiai – įvertinimas, kurį gavus laikoma, kad ugdymo proceso dalyvis bent šiek tiek išmoko išdėstytą medžiagą.

4.8. Užsienio kalba – kalba, kurios mokomasi kaip dalyko ir kuri nėra ugdymo proceso dalyvio mokomoji kalba.

4.9. Valstybinis egzaminas – egzaminas, kurio užduotis, tvarka ir vertinimas nustatyti kilmės šalies arba ją sudarančių stambiausių administracinių vienetų lygiu ir yra šie:

4.9.1. egzamino užduotis parengta centralizuotai, pagal bendrą visiems laikantiesiems programą (reikalavimus);

4.9.2. egzaminas laikomas iš anksto paskelbtu laiku ir nustatytoje vietoje;

4.9.3. egzaminą laikiusiųjų rezultatai vertinami vienos komisijos (centralizuotai), pagal vienodus visiems laikantiesiems taikomus kriterijus.

4.10. Valstybinis brandos egzaminas Lietuvoje – egzaminas, kurio užduotis, tvarka ir vertinimas yra nustatyti Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro įsakyme ir egzamino užduotis parengta centralizuotai pagal bendrą visiems laikantiesiems programą (reikalavimus).

4.11. Lietuvos vidurinio mokslo kvalifikacija – kvalifikacija, įgyjama baigus vidurinio ugdymo programą ir išlaikius brandos egzaminus Lietuvoje.

5. Užsienyje įgyta kvalifikacija vertinama ir atitikmenys nustatomi kiekvienu atveju individualiai, vadovaujantis šiomis Taisyklėmis ir kitais teisės aktais. Vertinant užsienyje įgytą kvalifikaciją ir nustatant atitikmenis atsižvelgiama į Lietuvos Respublikos arba užsienio šalies kompetentingos institucijos išsilavinimo dokumentų vertinimo praktiką, jei tokia žinoma.

6. Užsienyje įgytos kvalifikacijos vertinimą, atitikmenų nustatymą ir pažymių pervedimą atliekantis specialistas (toliau vadinama – Specialistas) turi teisę, o šiose Taisyklėse nustatytais atvejais – privalo, kreiptis į Komisiją dėl rekomendacinio sprendimo gavimo. Komisija sudaroma ir veikia Centro darbo reglamento nustatyta tvarka. Komisija sprendžia, ar atliekant užsienyje įgytos kvalifikacijos vertinimą būtina pasitelkti atitinkamų sričių ekspertus.

 

II SKYRIUS

PARAIŠKOS IR DOKUMENTŲ PRIĖMIMAS

 

7. Pareiškėjas, siekiantis užsienyje įgytos kvalifikacijos įvertinimo ir pripažinimo, arba jo įgaliotas asmuo asmeniškai arba paštu Centrui kartu su paraiška dėl užsienyje įgytos kvalifikacijos, suteikiančios teisę į aukštąjį mokslą, vertinimo (toliau vadinama –paraiška), kurios forma patvirtinta Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro įsakymu, privalo pateikti dokumentus, nurodytus:

7.1. Nuostatų 10.2–10.4 punktuose;

7.2. Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro 2005 m. birželio 7 d. įsakyme Nr. ISAK-1040 „Dėl papildomų dokumentų, pateiktinų užsienyje įgytos kvalifikacijos įvertinimui arba pripažinimui, nustatymo“ (Žin., 2005, Nr. 75-2730; 2006, Nr. 53-1945);

7.3. kitus papildomus dokumentus, kaip nurodyta Nuostatų 10.6 punkte. Papildomų dokumentų sąrašas nurodytas šių Taisyklių 4 priede. Papildomi dokumentai turi būti išversti į lietuvių kalbą, išskyrus atvejus, kai dokumentai yra rusų ar anglų kalbomis arba išversti į šias kalbas.

Punkto pakeitimai:

Nr. 1-32, 2009-04-16, Žin., 2009, Nr. 44-1737 (2009-04-21), i. k. 109207CISAK00001-32

 

8. Centro darbuotojas, priėmęs paraišką ir kartu pateiktus kitus dokumentus, priėmimo faktą patvirtina ant gautos paraiškos uždėdamas registracijos spaudą, kuriame pažymima gavimo data ir registracijos numeris.

9. Paraiškos pateikėjui pageidaujant išduodama kortelė, kurioje nurodoma dokumentų priėmimo data, dokumentus priėmusio Centro darbuotojo vardas, pavardė, parašas, telefono numeris.

Punkto pakeitimai:

Nr. 1-32, 2009-04-16, Žin., 2009, Nr. 44-1737 (2009-04-21), i. k. 109207CISAK00001-32

 

10. Jei su paraiška pateikti ne visi dokumentai, nurodyti šių Taisyklių 7 punkte ir jie nepateikiami per mėnesį nuo paraiškos gavimo Centre dienos, pareiškėjui elektroniniu paštu arba paštu, jei nenurodytas elektroninis paštas, išsiunčiamas raštas, kuriuo prašoma pateikti trūkstamus dokumentus.

Punkto pakeitimai:

Nr. 1-32, 2009-04-16, Žin., 2009, Nr. 44-1737 (2009-04-21), i. k. 109207CISAK00001-32

 

11. Esant ypatingoms aplinkybėms, kada pareiškėjas nepateikia šių Taisyklių 7.2 ir 7.3 punktuose nurodytų dokumentų:

11.1. specialisto prašymu Komisija priima rekomendacinį sprendimą, ar, nepateikus visų vertinimui reikalingų dokumentų, galima pradėti vertinimo procedūrą. Ypatingų aplinkybių buvimą pareiškėjas Centrui turi nurodyti raštu ir pagrįsti atitinkamais dokumentais. Nustačius, kad Centre turimų dokumentų apie pareiškėjo užsienyje įgytą kvalifikaciją nepakanka vertinimui atlikti, vertinimo procedūra nepradedama, o pareiškėjui elektroniniu paštu arba paštu, jei nenurodytas elektroninis paštas, išsiunčiamas raštas, kuriuo prašoma pateikti papildomus dokumentus;

11.2. pareiškėjui per vienerius metus nuo pirmojo Centro rašto, kuriuo prašoma pateikti papildomus dokumentus, gavimo dienos nepateikus visų vertinimui reikalingų dokumentų ir Centre nusprendus, kad sprendimo dėl vertinimo priimti negalima, kvalifikacija nevertinama ir apie tai raštu pranešama pareiškėjui ar jo įgaliotam asmeniui. Vertinimui pateikti dokumentai negrąžinami.

Punkto pakeitimai:

Nr. 1-32, 2009-04-16, Žin., 2009, Nr. 44-1737 (2009-04-21), i. k. 109207CISAK00001-32

 

III SKYRIUS

UŽSIENYJE ĮGYTŲ KVALIFIKACIJŲ VERTINIMAS

 

12. Centras vertina, ar užsienyje įgyta kvalifikacija yra lygiavertė vidurinio mokslo kvalifikacijai, teikiamai Lietuvos Respublikoje. Vertinimo procedūros etapai yra šie:

12.1. pateiktų dokumentų patikrinimas;

12.2. išsilavinimo dokumentų vertinimas;

12.3. sprendimo dėl vertinimo priėmimas;

12.4. pažymos rengimas ir išdavimas.

13. Pabėgėlių, perkeltųjų asmenų ir pabėgėlio statusą turinčių asmenų užsienyje įgyta kvalifikacija gali būti vertinama, net jei jos negalima įrodyti išsilavinimo dokumentu ar dokumentais. Tokiu atveju Specialisto prašymu Komisija priima rekomendacinį sprendimą, ar asmens deklaracija apie įgytą kvalifikaciją, pateiktos rekomendacijos, atsiliepimai, nuotraukos, straipsniai leidiniuose ir kita medžiaga suteikia pakankamai objektyvios informacijos, reikalingos vertinimui atlikti.

14. Jeigu pareiškėjas pateikia rašytinį prašymą užsienyje įgytą kvalifikaciją įvertinti skubos tvarka, tačiau nustatoma, kad pateikti ne visi šių Taisyklių 7 punkte nurodyti dokumentai ir (arba) kad vertinimas skubos tvarka negali būti atliktas, Centras per 20 darbo dienų informuoja pareiškėją apie prašymo netenkinimo priežastis ir tokio sprendimo apskundimo tvarką.

Punkto pakeitimai:

Nr. 1-32, 2009-04-16, Žin., 2009, Nr. 44-1737 (2009-04-21), i. k. 109207CISAK00001-32

 

PIRMAS SKIRSNIS

PATEIKTŲ DOKUMENTŲ PATIKRINIMAS

 

15. Pareiškėjo pateiktų dokumentų tikrinimo metu nustatoma, ar:

15.1. reikia papildomų dokumentų, nurodytų šių Taisyklių 7.3 punkte;

Punkto pakeitimai:

Nr. 1-32, 2009-04-16, Žin., 2009, Nr. 44-1737 (2009-04-21), i. k. 109207CISAK00001-32

 

15.2. švietimo institucija priklauso kilmės šalies formaliojo švietimo sistemai;

15.3. išsilavinimo dokumentai autentiški ir (ar) teisėtai išduoti.

16. Įtarus, kad dokumentai, reikalingi vertinimui atlikti, gali būti suklastoti, vertinimo procedūra sustabdoma ir dokumentai perduodami institucijai, kompetentingai tirti atitinkamas bylas. Jeigu atsisakoma kelti baudžiamąją arba administracinę bylą ar asmuo atleidžiamas nuo baudžiamosios arba administracinės atsakomybės, vertinimo procedūra tęsiama. Vertinimo procedūros sustabdymo laikotarpis neįskaitomas į vertinimo procedūros laikotarpį, nurodytą šių Taisyklių 55 punkte.

17. Jei nustatoma, kad reikia papildomų dokumentų, nurodytų šių Taisyklių 7.3 punkte, pareiškėjui surašomas ir išsiunčiamas raštas, kuriame nurodoma, kokie konkretūs dokumentai turi būti pateikti Centrui ir dėl kokių priežasčių jų prašoma. Esant ypatingoms aplinkybėms, Specialisto prašymu Komisija priima rekomendacinį sprendimą, ar nepateikus papildomų dokumentų, nurodytų šių Taisyklių 7.3 punkte, galima pradėti vertinimo procedūrą. Ypatingų aplinkybių buvimą pareiškėjas Centrui turi nurodyti raštu ir pagrįsti atitinkamais dokumentais. Nustačius, kad Centre turimų dokumentų apie pareiškėjo užsienyje įgytą kvalifikaciją nepakanka, vertinimo procedūra nepradedama, o pareiškėjui išsiunčiamas informacinis raštas dėl dokumentų pateikimo. Pareiškėjui pateikus papildomus reikalaujamus dokumentus, šių Taisyklių 55 punkte nurodytas terminas skaičiuojamas nuo papildomų dokumentų gavimo dienos. Jei Komisija priima rekomendacinį sprendimą, kad vertinimo procedūra gali būti tęsiama be papildomų dokumentų, nurodytų šių Taisyklių 7.3 punkte, gavimo, šių Taisyklių 55 punkte nurodytas terminas skaičiuojamas nuo rašto, kuriuo pareiškėjas nurodo ir pagrindžia ypatingų aplinkybių buvimą, gavimo dienos.

Punkto pakeitimai:

Nr. 1-32, 2009-04-16, Žin., 2009, Nr. 44-1737 (2009-04-21), i. k. 109207CISAK00001-32

 

ANTRAS SKIRSNIS

IŠSILAVINIMO DOKUMENTŲ VERTINIMAS

 

18. Pareiškėjo užsienyje įgytos kvalifikacijos vertinimo metu:

18.1. nustatoma mokymosi trukmė, mokymo programos tikslas, turinys (lygmuo);

18.2. nustatomos mokymo programos suteikiamos akademinės teisės (rezultatai);

18.3. kvalifikacijos, pasiekimų vertinimo ir rezultatų reikalavimai lyginami su atitinkamais reikalavimais, nustatytais vidurinio mokslo kvalifikacijai Lietuvos Respublikos teisės aktuose;

18.4. jei randama skirtumų, analizuojama ir nustatoma, ar šie skirtumai yra esminiai.

19. Pareiškėjo užsienyje įgytos kvalifikacijos vertinimo metu nustačius, kad pateikti dokumentai liudija kito lygmens nei atitinkama Lietuvoje įgyjama vidurinio mokslo kvalifikacija, pareiškėjo Centrui pateikti dokumentai ne vėliau kaip per 5 darbo dienas perduodami (persiunčiami) kompetentingai institucijai, apie tai pareiškėjui pranešant raštu, arba, nenustačius kompetentingos institucijos, grąžinami pareiškėjui.

Punkto pakeitimai:

Nr. 1-32, 2009-04-16, Žin., 2009, Nr. 44-1737 (2009-04-21), i. k. 109207CISAK00001-32

 

TREČIAS SKIRSNIS

SPRENDIMO DĖL VERTINIMO PRIĖMIMAS

 

20. Centras priima vieną iš sprendimų, nurodytų Nuostatų 14 punkte:

20.1. užsienyje įgyta kvalifikacija vertinama kaip lygiavertė Lietuvos Respublikoje teikiamai vidurinio mokslo kvalifikacijai, jei ji kilmės šalyje suteikia teisę į universitetines pagrindines arba vientisąsias studijas ir nenustatomas esminis skirtumas;

20.2. užsienyje įgyta kvalifikacija vertinama kaip lygiavertė Lietuvos Respublikoje teikiamai vidurinio mokslo kvalifikacijai su sąlyga, kad kvalifikacijos turėtojas:

20.2.1. baigs papildomus kursus, jei nustatomas esminis skirtumas tarp mokymosi trukmės;

20.2.2. išlaikys kvalifikacinį egzaminą, jei nustatomas esminis skirtumas tarp mokymosi pasiekimų vertinimo;

20.3. užsienyje įgyta kvalifikacija vertinama kaip nelygiavertė Lietuvos Respublikoje teikiamai vidurinio mokslo kvalifikacijai, jei ji įgyta kilmės šalyje nepripažintoje formaliojo švietimo institucijoje arba nustatomas esminis skirtumas, išskyrus esminį skirtumą tarp mokymosi trukmės.

21. Pareiškėjui ar jo įgaliotam asmeniui pateikus dokumentą arba dokumentus, patvirtinančius papildomų kursų baigimą ar kvalifikacinio egzamino išlaikymą, priimamas sprendimas, nurodytas šių Taisyklių 20.1 punkte.

22. Jei pareiškėjas kreipėsi dėl pakartotinio užsienyje įgytos kvalifikacijos vertinimo, kvalifikacijos vertinimo procedūra pradedama, jei dokumentų patikrinimo metu nustatoma, kad:

22.1. pateikta nauja informacija, kuri pareiškėjo nebuvo pateikta ir (ar) Centrui žinoma ankstesnio pareiškėjo užsienyje įgytos kvalifikacijos vertinimo metu, ir jei manoma, kad ši informacija gali būti pagrindas keisti priimtą sprendimą dėl užsienyje įgytos kvalifikacijos vertinimo, ir (arba)

22.2. pasikeitę teisės aktai, reglamentuojantys užsienyje įgytos kvalifikacijos vertinimą, gali būti pagrindas keisti priimtą sprendimą dėl užsienyje įgytos kvalifikacijos vertinimo.

23. Pakartotinis užsienyje įgytos kvalifikacijos vertinimas bet kokiu atveju negalimas, išskyrus teisės aktuose nurodytą klaidų ištaisymo procedūrą, jei atlikus pakartotinį vertinimą būtų keičiamas priimtas sprendimas dėl užsienyje įgytos kvalifikacijos vertinimo ir jei keitimas reikštų pareiškėjui suteiktų ir pagal nustatytą tvarką įsigaliojusių teisių atėmimą.

24. Jei pareiškėjas kreipėsi dėl pakartotinio užsienyje įgytos kvalifikacijos vertinimo:

24.1. pareiškėjui išduodamas pažymos apie kvalifikacijos vertinimą, nurodytos šių Taisyklių 26 punkte, nuorašas, jei Centras nekeičia priimto sprendimo dėl užsienyje įgytos kvalifikacijos vertinimo. Pasikeitus pažymos apie kvalifikacijos vertinimą formai ir sprendimo formuluotei, Centro sprendimas dėl užsienyje įgytos kvalifikacijos vertinimo perrašomas į naują šios pažymos formą ir nurodoma sprendimo dėl užsienyje įgytos kvalifikacijos vertinimo priėmimo data arba

24.2. atlikus pakartotinį vertinimą, pareiškėjui išduodama šių Taisyklių 26 punkte nurodyta pažyma apie kvalifikacijos įvertinimą.

25. Šių Taisyklių 1 priede nurodytais atvejais vertinant užsienyje įgytą kvalifikaciją keliami tame pačiame priede pateikti reikalavimai.

 

KETVIRTAS SKIRSNIS

PAŽYMOS RENGIMAS IR IŠDAVIMAS

 

26. Sprendimas dėl vertinimo įforminamas pažymoje dėl kvalifikacijos įvertinimo.

Punkto pakeitimai:

Nr. 1-32, 2009-04-16, Žin., 2009, Nr. 44-1737 (2009-04-21), i. k. 109207CISAK00001-32

 

27. Laikoma, kad išsiųstus dokumentus Lietuvos Respublikos teritorijoje pareiškėjas gauna per 5 dienas nuo išsiuntimo dienos, o užsienyje – per 10 dienų nuo išsiuntimo dienos, išskyrus atvejus, kai pareiškėjas dokumentais pagrindžia šių dokumentų gavimą vėliau.

 

 

IV SKYRIUS

ATITIKMENŲ NUSTATYMAS IR PAŽYMIŲ PERVEDIMAS

 

28. Pareiškėjas, siekiantis atitikmenų nustatymo ir pažymių pervedimo, Centrui pateikia šiuos dokumentus:

28.1. laisvos formos prašymą dėl atitikmenų nustatymo ir pažymių pervedimo. Šio prašymo pateikti nereikia, jei pareiškėjas paraiškoje, nurodytoje šių Taisyklių 7 punkte, įvardija pasirinktas Lietuvos Respublikos aukštųjų mokyklų studijų programas (tai prilygsta laisvos formos prašymui dėl atitikmenų nustatymo ir pažymių pervedimo);

28.2. jei laisvos formos prašymą pildo ir pasirašo įgaliotas asmuo – išsilavinimo dokumentų savininko įgaliojimą atstovauti jam pildant prašymą ir duodant sutikimą naudoti paraiškoje pateiktus išsilavinimo dokumento savininko duomenis, patvirtintą teisės aktų nustatyta tvarka.

29. Laisvos formos prašymas dėl atitikmenų nustatymo ir pažymių pervedimo bei dokumentai priimami ir registruojami šių Taisyklių 8 ir 9 punktuose nustatyta tvarka.

30. Stojantiesiems į Lietuvos Respublikos aukštąsias mokyklas mokomųjų dalykų, reikalingų konkursiniam balui apskaičiuoti, atitikmenys nustatomi ir pažymiai pervedami, jei:

30.1. užsienyje įgyta kvalifikacija vertinama kaip lygiavertė Lietuvos Respublikoje teikiamai vidurinio mokslo kvalifikacijai (šių Taisyklių 20.1 punktas);

30.2. paraiškoje arba laisvos formos prašyme nurodyta pasirinkta Lietuvos Respublikos aukštosios mokyklos studijų programa ar programos arba nurodytos pasirinktos Lietuvos Respublikos aukštųjų mokyklų studijų programos.

31. Atitikmenų nustatymo ir pažymių pervedimo procedūros etapai yra šie:

31.1. patikrinimas, ar reikia papildomų dokumentų, nurodytų šių Taisyklių 7.3 punkte;

Punkto pakeitimai:

Nr. 1-32, 2009-04-16, Žin., 2009, Nr. 44-1737 (2009-04-21), i. k. 109207CISAK00001-32

 

31.2. sprendimo dėl atitikmenų priėmimas;

31.3. sprendimo dėl pažymių pervedimo priėmimas;

31.4. sprendimo dėl lietuvių kalbos įskaitos laikymo priėmimas;

31.5. pažymos rengimas ir išdavimas.

 

PIRMAS SKIRSNIS

PATIKRINIMAS, AR REIKIA PAPILDOMŲ DOKUMENTŲ

 

32. Patikrinama, ar reikia papildomų dokumentų, nurodytų šių Taisyklių 7.3 punkte.

Punkto pakeitimai:

Nr. 1-32, 2009-04-16, Žin., 2009, Nr. 44-1737 (2009-04-21), i. k. 109207CISAK00001-32

 

33. Nustačius, kad reikia papildomų dokumentų, nurodytų šių Taisyklių 7.3 punkte, pareiškėjui surašomas ir išsiunčiamas arba įteikiamas raštas, kuriame informuojama, kokie konkretūs dokumentai turi būti pateikti ir dėl kokių priežasčių jų prašoma. Esant ypatingoms aplinkybėms, Specialisto prašymu Komisija priima rekomendacinį sprendimą, ar nepateikus šių papildomų dokumentų galima tęsti atitikmenų nustatymo ir pažymių pervedimo procedūrą. Ypatingų aplinkybių buvimą pareiškėjas Centrui turi nurodyti raštu ir pagrįsti atitinkamais dokumentais. Komisijai nustačius, kad Centre turimų dokumentų nepakanka atitikmenims nustatyti ir pažymiams pervesti, atitikmenų nustatymo ir pažymių pervedimo procedūra nepradedama, o pareiškėjui išsiunčiamas informacinis raštas dėl dokumentų pateikimo. Pareiškėjui pateikus papildomus reikalaujamus dokumentus, šių Taisyklių 55 punkte nurodytas terminas skaičiuojamas nuo papildomų dokumentų gavimo dienos. Jei Komisija priima rekomendacinį sprendimą, kad atitikmenų nustatymo ir pažymių pervedimo procedūra gali būti tęsiama be papildomų dokumentų, nurodytų šių Taisyklių 7.3 punkte, gavimo, šių Taisyklių 55 punkte nurodytas terminas skaičiuojamas nuo rašto, kuriame pareiškėjas nurodo ir pagrindžia ypatingų aplinkybių buvimą, gavimo dienos.

Punkto pakeitimai:

Nr. 1-32, 2009-04-16, Žin., 2009, Nr. 44-1737 (2009-04-21), i. k. 109207CISAK00001-32

 

34. Įtarus, kad dokumentai, kurių reikia atitikmenims nustatyti ir pažymiams pervesti, gali būti suklastoti, atitikmenų nustatymo ir pažymių pervedimo procedūra sustabdoma ir dokumentai perduodami institucijai, kompetentingai tirti atitinkamas bylas. Jeigu atsisakoma kelti baudžiamąją arba administracinę bylą ar asmuo atleidžiamas nuo baudžiamosios arba administracinės atsakomybės, atitikmenų nustatymo ir pažymių pervedimo procedūra tęsiama. Atitikmenų nustatymo ir pažymių pervedimo procedūros sustabdymo laikotarpis neįskaitomas į atitikmenų nustatymo ir pažymių pervedimo procedūros laikotarpį, nurodytą šių Taisyklių 55 punkte.

 

ANTRAS SKIRSNIS

SPRENDIMO DĖL ATITIKMENŲ PRIĖMIMAS

 

35. Išsilavinimo dokumente nurodytas laikytas brandos egzaminas prilyginamas:

35.1. atitinkamam valstybiniam egzaminui, kurio laikymas organizuojamas Lietuvos Respublikoje;

35.2. atitinkamam mokykliniam egzaminui, jei yra laikytas egzaminas dalyko, kurio valstybinis egzaminas Lietuvos Respublikoje nėra organizuojamas;

35.3. metiniam dalyko pažymiui, jei laikytas egzaminas, kuris Lietuvos Respublikoje nėra organizuojamas;

35.4. jokiam egzamino ar dalyko pažymiui, jei atitinkamo egzamino laikymas arba dalyko mokymas Lietuvos Respublikoje nėra organizuojamas.

36. Jei išsilavinimo dokumente įvardyta, kokie brandos egzaminai išlaikyti, tačiau brandos egzaminų pažymiai neįrašyti, brandos egzaminų pažymiais laikomi atitinkamų mokomųjų dalykų pažymiai.

37. Jei išsilavinimo dokumente nėra įvardyta, kad yra laikyti brandos egzaminai, pervedami metiniai dalykų pažymiai. Turint papildomos informacijos apie tais metais laikytus brandos egzaminus kilmės šalies kompetentingoje institucijoje, brandos egzaminų pažymiais laikomi atitinkamų mokomųjų dalykų pažymiai.

38. Išsilavinimo dokumente nurodyti mokomieji dalykai prilyginami atitinkamiems mokomiesiems dalykams, kurių mokymas organizuojamas Lietuvos Respublikoje.

39. Jei išsilavinimo dokumente neįrašyti dalykų metiniai pažymiai:

39.1. metiniai pažymiai apskaičiuojami kaip išsilavinimo dokumente įrašytų paskutinių mokslo metų tų dalykų pažymių, jeigu jie nurodyti, aritmetinis vidurkis;

39.2. kaip metiniai pažymiai įskaitomi išlaikytų brandos egzaminų pažymiai, jeigu nėra informacijos apie paskutinių mokslo metų dalykų pažymius.

40. Jei kvalifikacija įgyta ne lietuvių mokomąja kalba, tačiau išsilavinimo dokumente yra lietuvių kalbos pažymys, jis įskaitomas kaip lietuvių kalbos pažymys.

41. Jei kvalifikacija įgyta ne lietuvių mokomąja kalba ir lietuvių kalbos nesimokyta, kaip lietuvių kalbos pažymys įskaitomas mokomosios kalbos pažymys. Atskirais atvejais mokomosios kalbos pažymys įskaitomas ir kaip užsienio kalbos pažymys.

42. Jeigu išsilavinimo dokumente yra keli istorijos, matematikos ar kitų dalykų pažymiai, vedamas jų aritmetinis vidurkis.

43. Šių Taisyklių 2 priede nurodytais atvejais nustatant atitikmenis, sprendimas priimamas vadovaujantis šių Taisyklių 2 priedu.

 

TREČIAS SKIRSNIS

SPRENDIMO DĖL PAŽYMIŲ PERVEDIMO PRIĖMIMAS

 

44. Pažymiai pervedami lygių intervalų principu:

44.1. vertinimo sistema, iš kurios pervedami pažymiai, vadinama pirmine vertinimo sistema ir žymima raide . Vertinimo sistema, į kurią pervedami pažymiai, vadinama antrine vertinimo sistema ir žymima raide ;

44.2. iš pirminės (P) vertinimo sistemos į antrinę vertinimo sistemą (A) pažymiai pervedami taikant šią formulę:

 

Pmin – pirminės vertinimo sistemos mažiausias (ne absoliutine, bet žinių ir gebėjimų lygio prasme) patenkinamas pažymys;

Pmax – pirminės vertinimo sistemos didžiausias patenkinamas pažymys;

np – pirminės vertinimo sistemos patenkinamų pažymių skaičius;

Amin – antrinės vertinimo sistemos mažiausias patenkinamas pažymys;

Amax – antrinės vertinimo sistemos didžiausias patenkinamas pažymys;

nA – antrinės vertinimo sistemos patenkinamų pažymių skaičius;

P – pirminės vertinimo sistemos pažymys, kurį reikia pervesti į antrinę vertinimo sistemą;

A – pervestas į antrinę vertinimo sistemą pažymys.

Punkto pakeitimai:

Nr. 1-102, 2007-06-21, Žin., 2007, Nr. 69-2778 (2007-06-23), i. k. 107207CISAK0001-102

Nr. 1-32, 2009-04-16, Žin., 2009, Nr. 44-1737 (2009-04-21), i. k. 109207CISAK00001-32

 

44.3. jei pirminės vertinimo sistemos pažymiai parašyti ne skaitmenimis, o raidėmis, skaitmenimis su ženklais ar panašiai, pažymiai pernumeruojami (pvz., A – 5, B – 4, C – 3, D – 2, E – 1), veiksmai atliekami su skaičiais, o gautas rezultatas pervedamas į antrinės vertinimo sistemos pažymius (jei jos pažymiai irgi yra ne skaitmenys);

44.4. paaiškėjus, kad kurio nors pirminės vertinimo sistemos pažymio imtis labai maža, Centras lygių intervalų principą gali taikyti tik likusiems pirminės vertinimo sistemos pažymiams.

45. Išsilavinimo dokumente nurodytų mokomųjų dalykų ir mokyklinių brandos egzaminų pažymiai pervedami į dešimtbalę vertinimo sistemą.

46. Išsilavinimo dokumente nurodytų valstybinių egzaminų, kurie atitinka valstybiniams egzaminams keliamus reikalavimus, pažymiai pervedami į šimtabalę vertinimo sistemą.

47. Ne dešimtbalės vertinimo sistemos pažymiai pirmiausiai pervedami į dešimtbalę ir tik paskui su jais atliekami aritmetiniai veiksmai.

48. Ne šimtabalės vertinimo sistemos pažymiai pirmiausiai pervedami į šimtabalę ir tik paskui su jais atliekami aritmetiniai veiksmai.

49. Jei skaičiuojamas kelių pažymių aritmetinis vidurkis ir apskaičiuotoji vertė laikoma tam tikro dalyko pažymiu, pirmiausiai pažymių aritmetinis vidurkis apskaičiuojamas šimtųjų dalių tikslumu ir tik paskui apvalinamas.

50. Jei išsilavinimo dokumente pateikiami nepatenkinami pažymiai, jie pervedami į Lietuvos Respublikos vertinimo sistemos nepatenkinamus pažymius nuo 1 iki 3 vadovaujantis šių Taisyklių 44 punktu.

51. Atskirais atvejais, pažymius pervedant iš vienos vertinimo sistemos į kitą, sprendimas priimamas vadovaujantis šių Taisyklių 3 priedu.

 

KETVIRTAS SKIRSNIS

SPRENDIMO DĖL LIETUVIŲ KALBOS ĮSKAITOS LAIKYMO PRIĖMIMAS

 

52. Centras priima sprendimą dėl lietuvių kalbos įskaitos laikymo, jeigu neįvykdyta bent viena iš šių keturių sąlygų:

52.1. pateiktas dokumentas, liudijantis, kad lietuvių kalbos formaliojo švietimo institucijoje mokytasi ne mažiau kaip pastaruosius ketverius metus ir išsilavinimo dokumente yra lietuvių kalbos dalyko įvertinimas, arba mokytasi ne mažiau kaip aštuonerius metus;

52.2. pateiktas Vilniaus universiteto Filologijos fakulteto Lituanistinių studijų katedros išduotas dokumentas, liudijantis lietuvių kalbos mokėjimo lygį, nustatytą pasirinkusiems atitinkamas studijų krypčių programas;

52.3. pateiktas institucijos, Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka turinčios teisę tikrinti, kaip asmenys moka valstybinę kalbą, išduotas dokumentas, liudijantis lietuvių kalbos mokėjimo lygį, ne žemesnį nei nustatytas pasirinkusiems atitinkamas studijų krypčių programas;

52.4. pateiktas dokumentas, liudijantis išlaikytą lietuvių kalbos brandos egzaminą Lietuvoje.

 

PENKTAS SKIRSNIS

PAŽYMOS RENGIMAS IR IŠDAVIMAS

 

53. Sprendimas dėl atitikmenų nustatymo, pažymių pervedimo ir lietuvių kalbos įskaitos laikymo įforminamas pažymoje dėl atitikmenų nustatymo ir pažymių pervedimo.

Punkto pakeitimai:

Nr. 1-32, 2009-04-16, Žin., 2009, Nr. 44-1737 (2009-04-21), i. k. 109207CISAK00001-32

 

54. Laikoma, kad išsiųstus dokumentus Lietuvos Respublikos teritorijoje pareiškėjas gauna per 5 dienas nuo išsiuntimo dienos, o užsienyje – per 10 dienų nuo išsiuntimo dienos, išskyrus atvejus, kai pareiškėjas dokumentais pagrindžia šių dokumentų gavimą vėliau.

 

V SKYRIUS

KVALIFIKACIJŲ VERTINIMO, ATITIKMENŲ NUSTATYMO IR PAŽYMIŲ PERVEDIMO TERMINAI

 

55. Vertinimo terminas yra Nuostatų 13 punkte nurodytas terminas, tai yra ne ilgesnis kaip 3 mėnesiai nuo visų vertinimui atlikti reikalingų dokumentų pateikimo dienos, ir gali būti pratęstas Centro direktoriaus sprendimu (tačiau ne ilgiau kaip 3 mėnesiams), jei trūksta informacijos apie vertinamą kvalifikaciją. Sprendimas dėl vertinimo termino pratęsimo įforminamas Centro direktoriaus įsakymu. Pareiškėjas apie vertinimo termino pratęsimą informuojamas raštu.

56. Vertinimas gali būti atliktas skubos tvarka per 5 darbo dienas, jei to pageidauja pareiškėjas ir jei pateikti visi dokumentai, nurodyti šių Taisyklių 7 punkte, nereikia papildomų dokumentų, nurodytų šių Taisyklių 7.3 punkte, ir netrūksta informacijos apie vertinamą kvalifikaciją.

Punkto pakeitimai:

Nr. 1-32, 2009-04-16, Žin., 2009, Nr. 44-1737 (2009-04-21), i. k. 109207CISAK00001-32

 

57. Atitikmenų nustatymas ir pažymių pervedimas, jei nereikia papildomų dokumentų, nurodytų šių Taisyklių 7.3 punkte, ir pakanka informacijos apie nustatomus atitikmenis ir pervedamus pažymius, atliekamas vertinimo metu. Jei laisvos formos prašymas dėl dalykų atitikmenų nustatymo ir pažymių pervedimo įteikiamas jau atlikus vertinimą, atitikmenys nustatomi ir pažymiai pervedami per 20 darbo dienų nuo prašymo gavimo dienos ar nuo papildomų dokumentų (jei tokių reikia), nurodytų šių Taisyklių 7.3 punkte, gavimo dienos.

Punkto pakeitimai:

Nr. 1-32, 2009-04-16, Žin., 2009, Nr. 44-1737 (2009-04-21), i. k. 109207CISAK00001-32

 

VI SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

58. Tais atvejais, kai pareiškėjas siekia užsienyje įgytos kvalifikacijos pripažinimo, Centras pareiškėjo dokumentus, nurodytus Nuostatų 10 punkte, perduoda (persiunčia) Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerijai (toliau vadinama – Ministerija), kai priimtas sprendimas dėl užsienyje įgytos kvalifikacijos vertinimo, nustatytas šių Taisyklių 20.1 arba 20.3 punkte.

Punkto pakeitimai:

Nr. 1-32, 2009-04-16, Žin., 2009, Nr. 44-1737 (2009-04-21), i. k. 109207CISAK00001-32

 

59. Ministerijos išduotas dokumentas dėl kvalifikacijos pripažinimo, perduotas (persiųstas) Centrui, pareiškėjui ar jo įgaliotam asmeniui įteikiamas asmeniškai arba išsiunčiamas paštu pareiškėjo ar jo įgalioto asmens paraiškoje nurodytu adresu.

Punkto pakeitimai:

Nr. 1-32, 2009-04-16, Žin., 2009, Nr. 44-1737 (2009-04-21), i. k. 109207CISAK00001-32

 

60. Jeigu pareiškėjas per 14 dienų nuo pažymos dėl kvalifikacijos įvertinimo ir (ar) pažymos dėl atitikmenų nustatymo ir pažymių pervedimo gavimo dienos pateikia apeliaciją, ji užregistruojama ir, vadovaujantis Užsienyje įgytų kvalifikacijų, suteikiančių teisę į aukštąjį mokslą, bei Aukštojo mokslo kvalifikacijų vertinimo ir akademinio pripažinimo apeliacinės komisijos nuostatų, patvirtintų Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro 2005 m. gegužės 2 d. įsakymu Nr. ISAK-749 (Žin., 2005, Nr. 58-2058), 19 punktu, persiunčiama Ministerijai.

______________


 

Užsienyje įgytų kvalifikacijų, suteikiančių

teisę į aukštąjį mokslą, vertinimo taisyklių

1 priedas

 

SPRENDIMO DĖL VERTINIMO PRIĖMIMAS ATSKIRAIS ATVEJAIS

 

1. Buvusios Sovietų Sąjungos respublikos iki 1990 m. kovo 11 d. po 10 mokslo metų įgyta kvalifikacija, suteikianti teisę į universitetines pagrindines ar vientisąsias studijas kilmės šalyje, vertinama kaip lygiavertė Lietuvos Respublikoje teikiamai vidurinio mokslo kvalifikacijai. Bet kuri kita užsienyje po 10 mokslo metų įgyta kvalifikacija, suteikianti teisę į universitetines pagrindines ar vientisąsias studijas kilmės šalyje, vertinama kaip lygiavertė Lietuvos Respublikoje teikiamai vidurinio mokslo kvalifikacijai tik tuo atveju, jei pareiškėjas pateikia dokumentą, liudijantį, kad baigta bent vienerių metų mokymo ar studijų programa povidurinio formaliojo švietimo institucijoje.

Punkto pakeitimai:

Nr. 1-102, 2007-06-21, Žin., 2007, Nr. 69-2778 (2007-06-23), i. k. 107207CISAK0001-102

 

2. Buvusios Sovietų Sąjungos respublikos profesinio mokymo įstaigoje iki 1990 m. kovo 11 d. po 8 mokslo metų per 3–4 mokslo metus kartu su profesine kvalifikacija įgyta kvalifikacija, suteikianti teisę į universitetines pagrindines ar vientisąsias studijas kilmės šalyje, vertinama kaip lygiavertė Lietuvos Respublikoje teikiamai vidurinio mokslo kvalifikacijai. Bet kuri kita buvusios Sovietų Sąjungos respublikos profesinio mokymo įstaigoje po 8 mokslo metų per 3 mokslo metus kartu su profesine kvalifikacija įgyta kvalifikacija, suteikianti teisę į universitetines pagrindines ar vientisąsias studijas kilmės šalyje, vertinama kaip lygiavertė Lietuvos Respublikoje teikiamai vidurinio mokslo kvalifikacijai tik tuo atveju, jei pareiškėjas pateikia dokumentą, liudijantį, kad baigta bent vienerių metų mokymo ar studijų programa povidurinio formaliojo švietimo institucijoje.

Punkto pakeitimai:

Nr. 1-102, 2007-06-21, Žin., 2007, Nr. 69-2778 (2007-06-23), i. k. 107207CISAK0001-102

 

3. Vidurinės mokyklos diplomas (High School Diploma), išduotas JAV formaliojo švietimo sistemai priklausančioje švietimo institucijoje, suteikiantis teisę į universitetines pagrindines ar vientisąsias studijas JAV, vertinamas kaip lygiavertis Lietuvos Respublikoje teikiamai vidurinio mokslo kvalifikacijai, jei yra įvykdyta viena iš šių keturių sąlygų:

3.1. išlaikyti ne mažiau kaip 2 skirtingų dalykų sustiprinto lygio egzaminai (Advanced Placement, toliau – AP) arba 2 skirtingų dalykų mokymosi pasiekimų testai (Subject Achievement Test, toliau – SAT II);

3.2. išlaikyti ne mažiau kaip 2 skirtingų dalykų tarptautinio bakalaureato egzaminai;

3.3. išlaikytas privalomasis lietuvių kalbos ir du skirtingų dalykų pasirenkamieji brandos egzaminai Lietuvos Respublikoje;

Punkto pakeitimai:

Nr. 1-32, 2009-04-16, Žin., 2009, Nr. 44-1737 (2009-04-21), i. k. 109207CISAK00001-32

 

3.4. baigtos studijos ar jų dalis, bet ne trumpesnė kaip vieneri studijų metai.

Papildyta punktu:

Nr. 1-102, 2007-06-21, Žin., 2007, Nr. 69-2778 (2007-06-23), i. k. 107207CISAK0001-102

Punkto pakeitimai:

Nr. 1-32, 2009-04-16, Žin., 2009, Nr. 44-1737 (2009-04-21), i. k. 109207CISAK00001-32

 

Punkto pakeitimai:

Nr. 1-102, 2007-06-21, Žin., 2007, Nr. 69-2778 (2007-06-23), i. k. 107207CISAK0001-102

 

4. Vidurinės mokyklos diplomas, išduotas Kinijos Liaudies Respublikos formaliojo švietimo sistemai priklausančioje švietimo institucijoje, suteikiantis teisę į universitetines pagrindines ar vientisąsias studijas Kinijos Liaudies Respublikoje, gali būti vertinamas kaip lygiavertis Lietuvos Respublikoje teikiamai vidurinio mokslo kvalifikacijai, jei yra išlaikyti brandos egzaminai ir surinkta ne mažiau kaip 550 balų ir (arba) išlaikyti stojamieji egzaminai į Kinijos Liaudies Respublikos aukštąsias mokyklas ir surinkta ne mažiau kaip 280 balų.

5. Nigerijos Federacinėje Respublikoje įgytas vidurinis išsilavinimas, liudijamas vidurinio išsilavinimo pažymėjimu (Senior School Certificate), gali būti vertinamas kaip lygiavertis Lietuvos Respublikoje teikiamai vidurinio mokslo kvalifikacijai, jei išlaikyti ne mažiau kaip penki skirtingų dalykų brandos egzaminai ir kiekvieno jų įvertinimas yra ne didesnis nei 6 balai Nigerijos Federacinės Respublikos vertinimo sistemoje. Skaičiuojant brandos egzaminų rezultatus, imami tik dviejų laikymų rezultatai.

Punkto pakeitimai:

Nr. 1-32, 2009-04-16, Žin., 2009, Nr. 44-1737 (2009-04-21), i. k. 109207CISAK00001-32

 

6. Ganos Respublikoje įgytas vidurinis išsilavinimas, liudijamas vidurinio išsilavinimo pažymėjimu (Senior Secondary School Certificate), gali būti vertinamas kaip lygiavertis Lietuvos Respublikoje teikiamai vidurinio mokslo kvalifikacijai, jei išlaikytų trijų privalomų dalykų brandos egzaminų ir trijų geriausiai įvertintų pasirenkamų dalykų brandos egzaminų įvertinimų suma nėra didesnė nei 24.

Papildyta punktu:

Nr. 1-32, 2009-04-16, Žin., 2009, Nr. 44-1737 (2009-04-21), i. k. 109207CISAK00001-32

 

7. Pakistano Islamo Respublikoje įgytas vidurinis išsilavinimas gali būti vertinamas kaip lygiavertis Lietuvos Respublikoje teikiamai vidurinio mokslo kvalifikacijai, jei išlaikytų brandos egzaminų (Intermediate arba Higher Secondary Examination) įvertinimų rezultatų vidurkis yra ne žemesnis nei 50 proc.

Papildyta punktu:

Nr. 1-32, 2009-04-16, Žin., 2009, Nr. 44-1737 (2009-04-21), i. k. 109207CISAK00001-32

 

8. Indijos Respublikoje įgytas vidurinis išsilavinimas gali būti vertinamas kaip lygiavertis Lietuvos Respublikoje teikiamai vidurinio mokslo kvalifikacijai, jei išlaikytų brandos egzaminų ir juos atitinkančių egzaminų įvertinimų rezultatų vidurkis yra ne žemesnis nei 50 proc.

Papildyta punktu:

Nr. 1-32, 2009-04-16, Žin., 2009, Nr. 44-1737 (2009-04-21), i. k. 109207CISAK00001-32

 

9. Išsilavinimas, įgytas Jungtinėje Didžiosios Britanijos ir Šiaurės Airijos Karalystėje, gali būti vertinamas kaip lygiavertis Lietuvos Respublikoje teikiamai vidurinio mokslo kvalifikacijai, jei yra išlaikyti ne mažiau nei du A lygmens egzaminai ar suteikta kvalifikacija, kuri galėtų būti laikoma atitinkančia du A lygmens egzaminus.

Papildyta punktu:

Nr. 1-32, 2009-04-16, Žin., 2009, Nr. 44-1737 (2009-04-21), i. k. 109207CISAK00001-32

 

10. Kai Argentinos Respublikoje, Brazilijos Federacinėje Respublikoje, Norvegijos Karalystėje ir Švedijos Karalystėje teisę stoti į universitetus teikiantis išsilavinimas įgytas nelaikius brandos egzaminų ir (ar) kitų brandą liudijančių egzaminų, jis gali būti vertinamas kaip lygiavertis Lietuvos Respublikoje teikiamai vidurinio mokslo kvalifikacijai.

Papildyta punktu:

Nr. 1-32, 2009-04-16, Žin., 2009, Nr. 44-1737 (2009-04-21), i. k. 109207CISAK00001-32

 

______________


 

Užsienyje įgytų kvalifikacijų, suteikiančių

teisę į aukštąjį mokslą, vertinimo taisyklių

2 priedas

 

SPRENDIMO DĖL ATITIKMENŲ PRIĖMIMAS ATSKIRAIS ATVEJAIS

 

1. Jei Latvijos Respublikos formaliojo švietimo sistemai priklausančios mokyklos išduotame išsilavinimo dokumente ir jo prieduose nenurodytas laikytas dalyko valstybinis arba mokyklinis egzaminas, laikyta šio dalyko įskaita ir jos įvertinimas įskaitomas kaip mokyklinis egzaminas Lietuvoje. Jei yra nurodyta laikyta dalyko įskaita ir mokyklinis egzaminas, mokyklinis egzaminas laikomas mokyklinio egzamino Lietuvoje atitikmeniu.

2. Jei buvusių Sovietų Sąjungos respublikų ar Rusijos Federacijos formaliojo švietimo sistemai priklausančios mokyklos išduotame išsilavinimo dokumente nenurodyti laikyti mokykliniai egzaminai ir jų įvertinimai, kaip mokyklinių egzaminų dalykai įskaitomi šie dalykai, privalomi laikyti visose šalies vidurinio mokslo institucijose: rusų arba gimtoji kalba, jei rusų kalba nebuvo mokomoji kalba, literatūra ir matematika.

3. Jei su JAV formaliojo švietimo sistemai priklausančios mokyklos išduotu diplomu pateikiamas dokumentas, liudijantis išlaikytą mokymosi įvertinimo testą (Scholastic Assessment Test, toliau vadinama – SAT I) arba Amerikos koledžo testą (American College Test, toliau vadinama – ACT), testo rezultatai prilyginami daliai valstybinio lietuvių kalbos ir matematikos brandos egzamino Lietuvoje.

4. Jei Norvegijos Karalystės ar Švedijos Karalystės formaliojo švietimo sistemai priklausančios mokyklos išduotame išsilavinimo dokumente nėra nurodyti brandos egzaminai ir jų įvertinimai, valstybinių brandos egzaminų dalykais laikomi dalykai, pažymėti mokyklos išduotame išsilavinimo dokumente.

______________


 

Užsienyje įgytų kvalifikacijų, suteikiančių

teisę į aukštąjį mokslą, vertinimo taisyklių

3 priedas

 

SPRENDIMO DĖL PAŽYMIŲ PERVEDIMO PRIĖMIMAS ATSKIRAIS ATVEJAIS

 

1. Jei įgyjant kvalifikaciją kilmės šalyje nebuvo valstybinių brandos egzaminų sistemos, mokyklinių brandos egzaminų pažymiai iš pirminės (P) vertinimo sistemos į antrinę vertinimo sistemą (A) pervedami taikant šią formulę:

 

Punkto pakeitimai:

Nr. 1-102, 2007-06-21, Žin., 2007, Nr. 69-2778 (2007-06-23), i. k. 107207CISAK0001-102

Nr. 1-32, 2009-04-16, Žin., 2009, Nr. 44-1737 (2009-04-21), i. k. 109207CISAK00001-32

 

2. Jei su JAV formaliojo švietimo sistemai priklausančios mokyklos išduotu diplomu pateikiamas dokumentas, liudijantis išlaikytą SAT I, ACT, SAT II, AP, mokyklinių brandos egzaminų pažymiai iš pirminės (P) vertinimo sistemos į antrinę vertinimo sistemą (A) pervedami taip:

2.1. matematikos pažymio atitikmuo (), jei nėra laikytas matematikos SAT II arba matematikos AP, apskaičiuojamas taikant šią formulę:

 – pervestas į antrinę vertinimo sistemą SAT I matematikos dalies pažymys (), taikant šių Taisyklių 44 punkte nurodytą formulę;

 – pervestas į antrinę vertinimo sistemą ACT matematikos dalies pažymys (), taikant šių Taisyklių 44 punkte nurodytą formulę;

2.2. lietuvių kalbos pažymio atitikmuo (), jei nėra laikytas anglų kalbos SAT II arba AP, apskaičiuojamas taikant šią formulę:

 – pervestas į antrinę vertinimo sistemą SAT I anglų kalbos dalies pažymys (), taikant šių Taisyklių 44 punkte nurodytą formulę;

 ir  – pervestas į antrinę vertinimo sistemą ACT anglų kalbos dalies pažymys ( ir ), taikant šių Taisyklių 44 punkte nurodytą formulę;

2.3. matematikos pažymio atitikmuo (), jei laikytas ir SAT I arba ACT, ir matematikos SAT II arba matematikos AP, apskaičiuojamas taikant šią formulę:

:

 – pervestas į antrinę vertinimo sistemą SAT I matematikos dalies pažymys (), taikant šių Taisyklių 44 punkte nurodytą formulę;

 – pervestas į antrinę vertinimo sistemą ACT matematikos dalies pažymys (), taikant šių Taisyklių 44 punkte nurodytą formulę;

 – pervestas į antrinę vertinimo sistemą matematikos SAT II pažymys (), taikant šių Taisyklių 44 punkte nurodytą formulę;

 – pervestas į antrinę vertinimo sistemą matematikos AP pažymys (), taikant šių Taisyklių 44 punkte nurodytą formulę;

2.4. lietuvių kalbos pažymio atitikmuo (), jei laikytas ir SAT I arba ACT, ir anglų kalbos SAT II arba AP, apskaičiuojamas taikant šią formulę:

 – pervestas į antrinę vertinimo sistemą SAT I matematikos dalies pažymys (), taikant šių Taisyklių 44 punkte nurodytą formulę;

 ir  – pervestas į antrinę vertinimo sistemą ACT anglų kalbos dalies pažymys ( ir ), taikant šių Taisyklių 44 punkte nurodytą formulę;

 – pervestas į antrinę vertinimo sistemą matematikos SAT II pažymys (), taikant šių Taisyklių 44 punkte nurodytą formulę;

 – pervestas į antrinę vertinimo sistemą matematikos AP egzamino pažymys (), taikant šių Taisyklių 44 punkte nurodytą formulę;

2.5. jei pervedant pažymius, kaip nurodyta šio priedo 2.3 ir 2.4 punktuose, gauti lietuvių kalbos arba matematikos pažymio atitikmenys mažesni nei skaičiuojant pažymių atitikmenis neatsižvelgiant į laikytų SAT I arba ACT rezultatus, pažymiai pervedami remiantis tik turimais laikytų SAT II arba AP rezultatais, kaip nustatyta šio priedo 2.1 ir 2.2 punktuose.

3. Tarptautinio bakalaureato mokyklos diplomo pažymiai perskaičiuojami vadovaujantis švietimo ir mokslo ministro 2002 m. lapkričio 27 d. įsakymu Nr. 1938 „Dėl tarptautinio bakalaureato diplomo“ (Žin., 2002, Nr. 116-5223).

4. Norvegijos Karalystės ar Švedijos Karalystės formaliojo švietimo sistemai priklausančios mokyklos išduotame išsilavinimo dokumente nurodyti dalykų pažymiai į šimtabalę vertinimo sistemą pervedami taikant šio priedo 1 punkte pateiktą formulę.

5. Pervedant pažymius iš Prancūzijos Respublikos švietimo sistemai priklausančiose mokyklose taikomos dvidešimtbalės, Vokietijos Federacinės Respublikos švietimo sistemai priklausančiose mokyklose taikomos penkiolikabalės arba šešiabalės vertinimo sistemos į Lietuvos Respublikos vertinimo sistemą, patenkinami valstybinių egzaminų pažymiai pervedami į Lietuvos Respublikos šimtabalės vertinimo sistemos pažymius nuo 1 iki 100, o nepatenkinami valstybinių egzaminų pažymiai pervedami į Lietuvos Respublikos dešimtbalės vertinimo sistemos patenkinamus pažymius nuo 4 iki 10 tokia tvarka:

5.1. patenkinami Prancūzijos Respublikos pažymiai nuo 10 iki 16 pervedami į Lietuvos Respublikos šimtabalės vertinimo sistemos pažymius nuo 1 iki 100. Kiti patenkinami Prancūzijos pažymiai nuo 17 iki 20 pervedami taip pat kaip ir pažymys 16;

Punkto pakeitimai:

Nr. 1-102, 2007-06-21, Žin., 2007, Nr. 69-2778 (2007-06-23), i. k. 107207CISAK0001-102

 

5.2. vedant dviejų – šimtabalės ir dešimtbalės – vertinimo sistemų pažymių aritmetinį vidurkį (V), vadovaujamasi Lietuvos universitetų rektorių konferencijos 2001 m. rugsėjo 13 d. nutarime „Konkursinių mokomųjų dalykų pagal studijų sritis ir kryptis sąrašas bei rekomendacijos vienodam konkursiniam balui formuoti“ nurodytais pažymių atitikmenimis: šimtabalės vertinimo sistemos pažymys (VE) skaičiuojamas pagal formulę 13+VE/10, o gautas dešimtbalės vertinimo sistemos pažymys (ME) skaičiuojamas pagal formulę ME+3. Iš gautų rezultatų išvedamas aritmetinis vidurkis (VID);

Punkto pakeitimai:

Nr. 1-102, 2007-06-21, Žin., 2007, Nr. 69-2778 (2007-06-23), i. k. 107207CISAK0001-102

 

5.3. jei aritmetinis vidurkis (VID) yra 13 ar mažiau, vedamas šimtabalės ir dešimtbalės vertinimo sistemų pažymių aritmetinis vidurkis (V), skaičiuojamas dešimtbalėje vertinimo sistemoje, taikant formulę V = VID – 3;

Punkto pakeitimai:

Nr. 1-102, 2007-06-21, Žin., 2007, Nr. 69-2778 (2007-06-23), i. k. 107207CISAK0001-102

 

5.4. jei aritmetinis vidurkis (VID) yra daugiau negu 13, vedamas šimtabalės ir dešimtbalės vertinimo sistemų pažymių aritmetinis vidurkis (V), skaičiuojamas šimtabalėje vertinimo sistemoje, taikant formulę V = (VID – 13) *10.

Punkto pakeitimai:

Nr. 1-102, 2007-06-21, Žin., 2007, Nr. 69-2778 (2007-06-23), i. k. 107207CISAK0001-102

 

6. Prancūzijos Respublikos švietimo sistemai priklausančiose mokyklose taikomos dvidešimtbalės vertinimo sistemos mokyklos dalykų pažymiai nuo 10 iki 16 pervedami į Lietuvos Respublikos dešimtbalės vertinimo sistemos patenkinamus pažymius nuo 4 iki 10. Kiti patenkinami pažymiai nuo 17 iki 20 pervedami į Lietuvos Respublikos dešimtbalės vertinimo sistemos patenkinamą pažymį 10.

Papildyta punktu:

Nr. 1-102, 2007-06-21, Žin., 2007, Nr. 69-2778 (2007-06-23), i. k. 107207CISAK0001-102

 

7. Indijos Respublikoje formaliojo švietimo sistemai priklausančiose centrinėse vidurinio išsilavinimo tarybose (All-India Boards) išlaikytų brandos egzaminų pažymiai į šimtabalę vertinimo sistemą pervedami taikant šių Taisyklių 44.2 punkte pateiktą formulę, tuo tarpu regioninėse vidurinio išsilavinimo tarybose išlaikytų brandos egzaminų pažymiai į šimtabalę vertinimo sistemą pervedami taikant šio priedo 1 punkte pateiktą formulę.

Papildyta punktu:

Nr. 1-32, 2009-04-16, Žin., 2009, Nr. 44-1737 (2009-04-21), i. k. 109207CISAK00001-32

 

______________


Užsienyje įgytų kvalifikacijų,

suteikiančių teisę į aukštąjį mokslą,

vertinimo taisyklių

4 priedas

(Studijų kokybės vertinimo centro

direktoriaus 2009 m. balandžio 16 d.

įsakymo Nr. 1-32 redakcija)

 

KITI PAPILDOMI DOKUMENTAI, PATEIKIAMI VERTINIMUI

 

1. Centras turi teisę pareikalauti iš pareiškėjo, siekiančio užsienyje įgytos kvalifikacijos, suteikiančios teisę į aukštąjį mokslą, įvertinimo, ar jo įgalioto asmens pateikti šiuos papildomus dokumentus ar teisės aktų nustatyta tvarka patvirtintas jų kopijas:

1.1. teisės aktų nustatyta tvarka legalizuotą ar patvirtintą pažyma „Apostille“ išsilavinimo dokumentą ir jo priedą;

1.2. atitinkamą dokumentą, patvirtinantį išsilavinimo dokumentų suteikimo faktą;

1.3. pradinio, pagrindinio išsilavinimo dokumentus;

1.4. dokumentą apie laikytus brandos ir (ar) stojamuosius egzaminus į kilmės šalies aukštąsias mokyklas ir šių egzaminų įvertinimą;

1.5. dokumentą apie dalykus, kurių buvo mokytasi, ir jų įvertinimą;

1.6. pažymą apie įgytą teisę studijuoti kilmės šalies universitetines aukštojo mokslo programas;

1.7. studijų knygelę;

1.8. kvalifikaciją, įgytą po vidurinio mokslo kvalifikacijos įgijimo, liudijančius dokumentus;

1.9. žinių ir gebėjimų vertinimo sistemos aprašą;

1.10. dokumentą, patvirtinantį lietuvių kalbos mokymąsi ir (ar) išlaikytą lietuvių kalbos įskaitą arba atitinkamo lygmens lietuvių kalbos kvalifikacinį egzaminą darbo tikslais;

1.11. užpildytą klausimyną dėl informacijos apie mokymosi įgyvendinimo vietą;

1.12. kompetentingos institucijos išduotą dokumentą apie vertinamą kvalifikaciją suteikusios institucijos bei mokymo vykdytojo statusą ir (ar) baigtos mokymo programos statusą ir (ar) išsilavinimo dokumento statusą;

1.13. mokymosi metu galiojusį pasą ar pasus su Lietuvos Respublikos valstybės sienos kirtimo žymomis ir atitinkamos valstybės, kurios teritorijoje vyko mokymasis, vizomis ar kitą tokią informaciją teikiantį dokumentą;

1.14. vardo ir (ar) pavardės keitimą liudijančius dokumentus;

1.15. gimimo liudijimą;

1.16. įgaliojimą, jei paraiškas pildo ir pasirašo įgaliotas asmuo. Jame turi būti nurodyta atstovo teisė atstovauti pareiškėjui Centre, Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerijoje vertinant ir pripažįstant užsienyje įgytą kvalifikaciją, suteikiančią teisę į aukštąjį mokslą ir (ar) aukštojo mokslo kvalifikaciją, tuo tikslu užpildyti paraišką dėl kvalifikacijos vertinimo, paraišką dėl kvalifikacijos pripažinimo, duoti sutikimą naudoti paraiškose pateiktus pareiškėjo duomenis, pateikti kvalifikacijos vertinimui ir pripažinimui reikalingus dokumentus, rašyti prašymus, pareiškimus, atsiimti sprendimus dėl kvalifikacijos vertinimo ir pripažinimo ir atlikti visus kitus veiksmus, susijusius su šiais pavedimais.

2. Atskirais atvejais pateikiami šie papildomi dokumentai:

2.1. Pareiškėjai, įgiję kvalifikaciją per 10 mokslo metų, pateikia dokumentą, patvirtinantį, kad yra baigta bent vienerių metų mokymo ar studijų programa povidurinio švietimo institucijoje (jeigu tokia programa baigta).

2.2. Pareiškėjai, įgiję kvalifikaciją JAV formaliojo švietimo sistemai priklausančiose švietimo institucijose, pateikia dokumentus, patvirtinančius, kad yra laikyti (jeigu laikyti): sustiprinto lygio egzaminai (Advanced Placement), mokymosi pasiekimų testai (Subject Achievement Test), Tarptautinio bakalaureato egzaminai.

2.3. Pareiškėjai, įgiję kvalifikaciją Kinijos Liaudies Respublikos formaliojo švietimo sistemai priklausančiose švietimo įstaigose, pateikia dokumentus, patvirtinančius, kad yra laikyti brandos ir (ar) stojamieji egzaminai į Kinijos Liaudies Respublikos aukštąsias mokyklas (jeigu laikyti).

2.4. Pareiškėjai, įgiję vidurinį išsilavinimą Turkijos Respublikos formaliojo švietimo sistemai priklausančiose švietimo institucijose ir laikę stojamuosius egzaminus į Turkijos aukštąsias mokyklas (Ögrenci Secme Sinavi), pateikia šių egzaminų išlaikymą patvirtinančius dokumentus.

2.5. Pareiškėjai, pateikę Nigerijos Federacinės Respublikos nacionalinės egzaminų tarybos (National Examinations Council) išduotą vidurinio išsilavinimo dokumentą, kartu pateikia ir dokumentą, liudijantį apie išlaikytus stojamuosius egzaminus į Nigerijos aukštąsias mokyklas (Universities Matriculation Examination) ir jų įvertinimus.

2.6. Pareiškėjai, įgiję kvalifikaciją ne lietuvių mokomąja kalba ir siekiantys stoti į Lietuvos Respublikos aukštąsias mokyklas, pateikia Taisyklių 52 punkte nurodytus dokumentus, patvirtinančius lietuvių kalbos mokymąsi formaliojo švietimo institucijoje, arba išlaikytą lietuvių kalbos įskaitą ar atitinkamo lygmens lietuvių kalbos kvalifikacinį egzaminą darbo tikslais ar lietuvių kalbos brandos egzaminą Lietuvoje.

 

_________________

Priedo pakeitimai:

Nr. 1-32, 2009-04-16, Žin., 2009, Nr. 44-1737 (2009-04-21), i. k. 109207CISAK00001-32

 

 

 

Pakeitimai:

 

1.

Studijų kokybės vertinimo centras, Įsakymas

Nr. 1-102, 2007-06-21, Žin., 2007, Nr. 69-2778 (2007-06-23), i. k. 107207CISAK0001-102

Dėl Studijų kokybės vertinimo centro direktoriaus 2006 m. vasario 3 d. įsakymo Nr. 1-24 "Dėl Užsienyje įgytų kvalifikacijų, suteikiančių teisę į aukštąjį mokslą, vertinimo taisyklių patvirtinimo" pakeitimo

 

2.

Studijų kokybės vertinimo centras, Įsakymas

Nr. 1-32, 2009-04-16, Žin., 2009, Nr. 44-1737 (2009-04-21), i. k. 109207CISAK00001-32

Dėl Studijų kokybės vertinimo centro direktoriaus 2006 m. vasario 3 d. įsakymo Nr. 1-24 "Dėl Užsienyje įgytų kvalifikacijų, suteikiančių teisę į aukštąjį mokslą, vertinimo taisyklių patvirtinimo" pakeitimo