Nutarimas paskelbtas: Žin., 1996, Nr. 71-1720
Neoficialus nutarimo tekstas
LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ
N U T A R I M A S
1996 m. liepos 22 d. Nr. 878
Vilnius
DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS PASIENIO RUOŽO REŽIMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO
Lietuvos Respublikos Vyriausybė n u t a r i a:
1. Patvirtinti Lietuvos Respublikos pasienio ruožo režimo taisykles (pridedama).
2. Pripažinti netekusiais galios:
2.1. Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1994 m. spalio 25 d. nutarimo Nr. 1028 "Dėl Lietuvos Respublikos pasienio ruožo režimo laikinųjų taisyklių bei Lietuvos Respublikos pasienio policijos kontrolės punktų ir pasienio muitinės įstaigų veiklos taisyklių patvirtinimo" (Žin., 1994, Nr. 84-1599) 1.1 punktą;
2.2. Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1995 m. birželio 7 d. nutarimą Nr. 795 "Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1994 m. spalio 25 d. nutarimo Nr. 1028 "Dėl Lietuvos Respublikos pasienio ruožo režimo laikinųjų taisyklių bei Lietuvos Respublikos pasienio policijos kontrolės punktų ir pasienio muitinės įstaigų veiklos taisyklių patvirtinimo" dalinio pakeitimo" (Žin., 1995, Nr. 49-1200);
2.3. Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1995 m. gruodžio 27 d. nutarimą Nr. 1621 "Dėl Lietuvos Respublikos pasienio ruožo režimo laikinųjų taisyklių bei Lietuvos Respublikos pasienio policijos kontrolės punktų ir pasienio muitinės įstaigų veiklos taisyklių patvirtinimo" dalinio pakeitimo" (Žin., 1996, Nr. 1-19).
Ministras Pirmininkas Mindaugas Stankevičius
Vidaus reikalų ministras Virgilijus Bulovas
______________________
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos Vyriausybės
1996 m. liepos 22 d. nutarimu Nr. 878
1. Šios taisyklės reglamentuoja:
1.1. Lietuvos Respublikos piliečių ir užsieniečių vykimo į Lietuvos Respublikos pasienio ruožą (toliau vadinama - pasienio ruožas) ir buvimo jame tvarką;
1.2. gamybinę, ūkinę ir kitokią fizinių ir juridinių asmenų veiklos tvarką pasienio ruože;
1.3. laivų išplaukimo į teritorinę jūrą, jūros vidaus vandenis, pasienio vandenis bei plaukimo ir buvimo juose tvarką.
2. Šiose taisyklėse vartojamos sąvokos:
2.1. "pasienio ruožo režimas" - taisyklių ir priemonių, kurių reikia nustatytajai tvarkai pasienio ruože užtikrinti, visuma;
2.2. "pasienio ruožas" - iki 5 kilometrų pločio sausumos juosta, einanti į teritorijos gilumą nuo valstybės sienos linijos arba nuo kranto linijos, jeigu valstybės siena eina vandeniu, taip pat tarptautinių aerouostų, geležinkelio priėmimo bei perdavimo stočių ir tarptautinių upių bei jūrų uostų teritorijos;
2.3. "teritorinė jūra" - 12 jūrmylių pločio Baltijos jūros vandenys, nustatyti matuojant nuo tiesės, jungiančios du labiausiai išsikišusius pakrantės taškus;
2.4. "pasienio juosta" - 5 metrų pločio pasienio ruožo dalis, esanti prie pat valstybės sienos ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka priskirta pasienio policijai;
2.5. "pasienio vandenys" - ežeras, upė ar kitoks vandens telkinys, kuriuo eina valstybės siena arba kuris prisišliejęs prie valstybės sienos;
2.6. "jūros vidaus vandenys" - jūros vandenys, einantys kranto link nuo teritorinės jūros;
2.7. "valstybės sienos apsaugos objektai ir įrenginiai" - valstybės sienos ženklai, pastatai, statiniai, inžinerinė ir techninė įranga, užtvaros, technika ir kitokios priemonės, kurios naudojamos valstybės sienai saugoti.
3. Pasienio ruožui priskiriami kaimai, miesteliai, miestai ir kiti teritoriniai administraciniai vienetai, esantys iki 5 kilometrų atstumu į teritorijos gilumą nuo valstybės sienos arba nuo kranto linijos, jeigu valstybės siena eina jūra, mariomis, ežeru, upe ar kitokiu vandens telkiniu. Teritorinių administracinių vienetų, įeinančių į pasienio ruožo ribas, sąrašą nustato Lietuvos Respublikos Vyriausybė.
Visoje Lietuvos Respublikos Baltijos jūros pakrantėje galioja pasienio ruožo režimas.
4. Pasienio ruožo riba vietovėje žymima standartiniu kelio ženklu "Objekto pavadinimas" (mėlyname stačiakampio ženklo fone įrašas baltomis raidėmis "Pasienio ruožas"), kitais ženklais.
Privažiavimo, priėjimo prie pasienio vandenų vietos žymimos standartiniu kelio ženklu "Objekto pavadinimas" (mėlyname stačiakampio ženklo fone įrašas baltomis raidėmis "Pasienio ežeras", "Pasienio upė" ir t.t.).
5. Valstybės sienai saugoti Lietuvos Respublikos Vyriausybė nustatytąja tvarka pasienio policijai priskiria pasienio ruožo dalį - sienos apsaugos zoną, kurioje įrengiami valstybės sienos ženklai, pasienio keliai ir takai, kontrolinė pėdsakų juosta, inžinerinės užtvaros ir įrenginiai, signalizacinės apsaugos sistemos ir kompleksai, techniniai stebėjimo postai ir kiti objektai.
6. Gadinti, naikinti valstybės sienos apsaugos objektus ir įrenginius ar kitaip daryti jiems žalą draudžiama.
7. Lietuvos Respublikos piliečiams (16 metų ir vyresniems) į pasienio ruožą vykti ir būti jame be Lietuvos Respublikos piliečio paso arba kitų jų asmens tapatybę patvirtinančių dokumentų, išduotų Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos, su nuotrauka ir asmens kodu draudžiama.
Asmenims, išsaugojusiems teisę į Lietuvos Respublikos pilietybę, kartu su šeimos nariais, įrašytais į Teisės į Lietuvos Respublikos pilietybę išsaugojimo pažymėjimą, vykti ir būti pasienio ruože be paso ar kito jam prilyginto asmens tapatybę patvirtinančio dokumento bei Teisės į Lietuvos Respublikos pilietybę išsaugojimo pažymėjimo draudžiama.
8. Užsieniečiams vykti ir būti pasienio ruože be paso ar kito jam prilyginto asmens tapatybę ir teisėtą buvimą Lietuvos Respublikoje patvirtinančio dokumento draudžiama.
9. Lietuvos Respublikos piliečiams iki 16 metų ir nuolat Lietuvoje gyvenantiems užsieniečiams iki 18 metų (toliau vadinama - vaikai) į pasienio ruožą vykti ir būti jame be vieno iš šių dokumentų - gimimo liudijimo, mokymo įstaigos pažymėjimo, vaiko kelionės dokumento, asmens be pilietybės kelionės dokumento, leidimo nuolat gyventi Lietuvos Respublikoje, Lietuvos Respublikos piliečio paso - draudžiama.
Vaikams nurodytųjų dokumentų nereikia, jeigu jie į pasienio ruožą vyksta ir būna jame su tėvais arba juos lydinčiais asmenimis.
10. Asmenims patekti į pasienio juostą, teritoriją, esančią tarp valstybės sienos ir inžinerinių užtvarų, įrenginių, signalizacinės apsaugos sistemos ar kompleksų, draudžiama.
11. Į pasienio policijos padalinių dislokacijos vietas, valstybės sienos apsaugos objektų teritoriją patekti be pasienio policijos padalinio vadovo leidimo draudžiama.
Aplinkos apsaugos pareigūnai, atlikdami tarnybines pareigas pasienio policijos padalinių dislokacijos vietose, valstybės sienos apsaugos objektų teritorijose, kontrolės funkcijas gali vykdyti, apie tai pranešę policijos padalinio budėtojams.
Policijos padalinio vadovas ar jį pavaduojantis pareigūnas turi nedelsdamas skirti atsakingą lydintįjį atstovą.
12. Pasienio policija turi teisę gauti iš vietos savivaldos atsakingų institucijų duomenis apie asmenis, atvykusius nuolat gyventi pasienio ruože.
13. Asmenys, esantys pasienio ruože, pasienio policijai pareikalavus, privalo pateikti asmens, transporto priemonės, gabenamų krovinių ir kitų vertybių dokumentus, leisti apžiūrėti neplombuotą transporto priemonę, krovinius bei kitas vertybes, vykdyti kitus pasienio policijos teisėtus reikalavimus. Plombuotos transporto priemonės ir jose gabenami kroviniai apžiūrimi dalyvaujant muitinės pareigūnui.
14. Gamtos išteklių naudojimas valstybės sienos apsaugos zonoje turi būti derinamas su pasienio policija.
15. Medžioklė valstybės sienos apsaugos zonoje turi būti derinama su pasienio policija.
Medžioklės plotus, esančius tarp valstybės sienos ir inžinerinių užtvarų, signalizacinių apsaugos sistemų ar kompleksų bei kitų įrenginių, nuomoti draudžiama.
Medžioklės metu šaudyti arčiau kaip vienas kilometras į valstybės sienos pusę draudžiama.
16. Miškų, esančių valstybės sienos apsaugos zonoje, atkūrimo ir kirtimo bei apsaugos tvarka turi būti derinama su pasieno policija.
17. Žvejoti teritorinėje jūroje, jūros vidaus vandenyse ir pasienio vandenyse leidžiama fiziniams ir juridiniams asmenims, turintiems verslinės arba mėgėjiškos žūklės leidimus, užregistruotus pasienio policijoje.
18. Žvejams mėgėjams teritorinėje jūroje, jūros vidaus vandenyse, pasienio vandenyse ir nuo jų kranto žvejoti naktį (nuo saulės nusileidimo iki patekėjimo) be pasienio policijos leidimo draudžiama.
19. Vietos savivaldos institucijos, organizuodamos arba išduodamos leidimus organizuoti ir rengti sporto varžybas, kultūrinius, religinius ar kitokius masinius renginius arčiau kaip vienas kilometras iki valstybės sienos, privalo prieš 10 parų tai suderinti su pasienio policijos padaliniu.
20. Gamybinė, ūkinė ir kitokia veikla pasienio juostoje, teritorijoje, esančioje tarp valstybės sienos ir inžinerinių užtvarų, įrenginių, signalizacinės apsaugos sistemų ar kompleksų, be pasienio policijos leidimo draudžiama.
21. Nenustatytose pasienio ruožo vietose orlaiviams kilti ir leistis draudžiama.
22. Lietuvos Respublikos valstybės institucijų pareigūnai, atlikdami savo pareigas pasienio ruože, privalo turėti tarnybinius pažymėjimus.
23. Krašto apsaugos ministerijos pareigūnų ir padalinių veikla pasienio ruože turi būti suderinta su Pasienio policijos departamentu.
24. Kita veikla pasienio ruože vykdoma Lietuvos Respublikos įstatymų ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka.
Laivų išplaukimas į teritorinę jūrą, jūros vidaus vandenis, pasienio vandenis bei plaukimas ir buvimas juose
25. Fiziniai ir juridiniai asmenys (laivų kapitonai, laivavedžiai), prieš išplaukdami į teritorinę jūrą, jūros vidaus vandenis, pasienio vandenis, apie išvykimo iš bazavimosi vietos laiką, plaukiojimo rajoną, švartavimosi punktus ir numatomą grįžimo laiką privalo pranešti pasienio policijos padaliniui iš anksto, bet ne vėliau kaip prieš 4 valandas iki išplaukimo.
Aplinkos apsaugos ministerijos pareigūnai pasienio vandenyse gali būti pateikę pasienio policijos padaliniui pareigūnų ir plaukiojimo priemonių sąrašus. Aplinkos apsaugos ministerijos pareigūnai gali vykdyti tarnybines pareigas pasienio vandenyse, kai pasienio policijos padaliniui pateikti pareigūnų ir plaukiojimo priemonių sąrašai.
Išplaukti į teritorinę jūrą, jūros vidaus vandenis, pasienio vandenis be pasienio policijos leidimo draudžiama.
26. Mažųjų, sportinių ir pramoginių laivų kapitonai (laivavedžiai), prieš išplaukdami į teritorinę jūrą, jūros vidaus vandenis, pasienio vandenis, privalo pateikti pasienio policijai laivo įgulos narių sąrašą, pasirašytą laivo kapitono (savininko) ir patvirtintą išleidžiančiojo uosto kapitono arba jachtklubo direktoriaus parašu ir antspaudu.
Nurodytųjų laivų, ketinančių plaukti į užsienio valstybių uostus arba teritorinius vandenis ir grįžusių iš ten, kapitonai (laivavedžiai) privalo nustatytąja tvarka pateikti laivą pasienio kontrolei, muitiniam tikrinimui ir kitai privalomai kontrolei.
Punkto pakeitimai:
Nr. 1135, 1997 10 16, Žin., 1997, Nr. 95-2388 (1997 10 22)
27. Laivams išplaukiant, būnant teritorinėje jūroje, jūros vidaus vandenyse, pasienio vandenyse ir grįžtant iš jų, fiziniai ir juridiniai asmenys (kapitonai, laivavedžiai), pasienio policijai pareikalavus, privalo pateikti laivo, navigacinius, įgulos, krovinio ar kitų vertybių dokumentus, leisti apžiūrėti laivo patalpas, neplombuotą krovinį, vykdyti kitus pasienio policijos teisėtus reikalavimus. Plombuotas krovinys apžiūrimas dalyvaujant muitinės pareigūnui.
Visi įgulos nariai, keleiviai privalo turėti galiojančius kelionės dokumentus.
28. Laivų kapitonams (laivavedžiams) draudžiama nenurodytose vietose išlaipinti ar įlaipinti žmones, iškrauti ar pakrauti krovinius, išskyrus tuos atvejus, kai:
28.1. įvyksta avarija ar stichinė nelaimė;
28.2. atliekama valstybinė įstatymų aplinkos apsaugos srityje kontrolė;
28.3. vykdoma verslinė žūklė arba moksliniai žuvų tyrimai;
28.4. reikia išlaipinti ar įlaipinti ligonį ar sužeistąjį.
29. Važiuoti techninėmis priemonėmis arba eiti pėsčiomis per užšalusius pasienio vandenis be pasienio policijos leidimo draudžiama.
30. Pasienio ruožo režimą kontroliuoja pasienio policija.
31. Stichinių nelaimių, katastrofų atveju, paskelbus karantiną, įvedus karo ar nepaprastąją padėtį, asmenų vykimas į pasienio ruožą ir buvimas jame, gamybinė, ūkinė ir kitokia veikla pasienio ruože, laivų išplaukimas į teritorinę jūrą, jūros vidaus vandenis, pasienio vandenis gali būti apribojami Lietuvos Respublikos įstatymų ar tarptautinių sutarčių nustatyta tvarka.
32. Valstybės ir vietos savivaldos institucijos, fiziniai ir juridiniai asmenys, pareigūnai ir asmenys, veikiantys ar gyvenantys pasienio ruože, privalo teikti visokeriopą pagalbą pasienio policijai, užtikrinančiai pasienio ruožo režimą.
33. Jeigu Lietuvos Respublikos tarptautinėse sutartyse nustatytos kitokios normos ir taisyklės negu šios, taikomos Lietuvos Respublikos tarptautinių sutarčių normos ir taisyklės.
34. Asmenys, pažeidę šias taisykles, atsako Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka.
__________________
Pakeitimai:
1.
Lietuvos Respublikos Vyriausybė, Nutarimas
Nr. 1135, 1997 10 16, Žin., 1997, Nr. 95-2388 (1997 10 22)
DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS 1996 M. LIEPOS 22 D. NUTARIMO NR. 878 "DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS PASIENIO RUOŽO REŽIMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO" DALINIO PAKEITIMO
*** Pabaiga ***
Redagavo: Angonita Rupšytė (2001 05 31)