Suvestinė redakcija nuo 1998-08-15 iki 1999-01-15
Įsakymas paskelbtas: Žin. 1998, Nr. 38-1024; Žin. 1998, Nr.74-0, i. k. 0982020ISAK00000137
LIETUVOS RESPUBLIKOS ŪKIO MINISTERIJA
Į S A K Y M A S
DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOJE PARDUODAMŲ PREKIŲ ŽENKLINIMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO
1998 m. balandžio 16 d. Nr. 137
Vilnius
Vykdydamas Lietuvos Respublikos Vyriausybės veiklos programą bei siekdamas užtikrinti, kad į vidaus rinką patektų ir vartotojams būtų parduodamos tik saugios, nekenksmingos vartotojams ir aplinkai prekės bei siekdamas suderinti Lietuvos Respublikos ir Europos Sąjungos teisės aktų reikalavimus prekių saugai ir ženklinimui,
2. Nustatyti, kad:
2.1. Lietuvos Respublikoje parduodamų prekių ženklinimo taisyklės įsigalioja nuo 1998 m. liepos 1 d.
2.2. Nuo 1998 m. liepos 1 dienos draudžiama realizuoti vidaus rinkoje prekes, kurias ženklinant ant prekės ar jos pakuotės lietuvių kalba nepateikti šie ženklinimo rekvizitai: gamintojo pavadinimas ir adresas, importuotojo pavadinimas ir adresas, prekės tinkamumo terminas, prekės paskirtis ir vartojimo ypatumai, jei ši informacija reikalinga saugiam ir tinkamam prekės vartojimui.
2.3. Prekes, kurių ženklinimo rekvizitai lietuvių kalba neatitinka 1998 m. balandžio 16 d. Lietuvos Respublikos ūkio ministerijos įsakymu patvirtintų Lietuvos Respublikoje parduodamų prekių ženklinimo taisyklių, kitų, nenurodytų šio įsakymo 2.2 punkte reikalavimų, įskaitant ir reikalavimą techniškai sudėtingoms ne maisto prekėms pateikti gaminio vartojimo taisykles lietuvių kalba, leidžiama realizuoti iki 1999 m. sausio 1 dienos.
Punkto pakeitimai:
Nr. 213, 1998-06-17, Žin., 1998, Nr. 56-1573 (1998-06-19), i. k. 0982020ISAK00000213
3. Pripažinti netekusiomis galios nuo 1998 m. liepos 1 d. Lietuvos Respublikos pramonės ir prekybos ministerijos, Lietuvos standartizacijos tarnybos ir Lietuvos sveikatos apsaugos ministerijos 1995 m. vasario 23 d. įsakymu Nr. 42/25/107 patvirtintas „Lietuvos Respublikoje pagamintų ir importuotų prekių ženklinimo taisykles“ (Žin., 1995, Nr. 19 – 446, Nr. 54 – 1348, Nr. 100).
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos ūkio ministerijos
1998 m. balandžio 16 d. įsakymu Nr. 137
LIETUVOS RESPUBLIKOJE PARDUODAMŲ PREKIŲ ŽENKLINIMO TAISYKLĖS
Bendrieji nuostatai
1. Šios taisyklės nustato Lietuvos Respublikos vidaus rinkoje vartotojui parduodamų prekių, išskyrus vaistus, farmacijos produktus, UNICEF ženklu paženklintas prekes, karinės paskirties prekes, gyvus gyvūnus, meno dirbinius, kolekcionavimo objektus, antikvarinius daiktus, nekilnojamąjį turtą, nematerialųjį turtą, pinigus, pašto ženklus, vertybinius popierius, fizinių asmenų, neįregistravusių prekybos verslo, parduodamas prekes, inžineriniais tinklais tiekiamą vandenį, elektros energiją, kurą ir kitas inžineriniais tinklais tiekiamas prekes, degalinėse parduodamą nefasuotą kurą ir tepalus, taip pat viešojo maitinimo įmonėse pagamintus ir jose parduodamus patiekalus, ženklinimo tvarką.
Punkto pakeitimai:
Nr. 275, 1998-07-27, Žin., 1998, Nr. 69-2029 (1998-08-05), i. k. 0982020ISAK00000275
2. Vartojamos sąvokos:
2.5. Bendra pakuotė – bet kokia pakuotė, į kurią įpakuotos kelios individualiai įpakuotos arba neįpakuotos prekės ir kurioje šios prekės pateikiamos pardavėjui.
2.6. Asmeninės apsaugos priemonės – priemonės, naudojamos atskirai arba kartu su kitomis priemonėmis, skirtos kompleksiškai saugoti vartotoją nuo mirtino pavojaus arba poveikio, kuris gali sukelti rimtų ir negrįžtamų sveikatos pažeidimų.
Ši sąvoka taikoma:
- filtruojantiems kvėpavimo takų apsaugos įrenginiams, saugantiems nuo kietų ar skystų aerozolių arba nuo pavojingų, nuodingų, dirginančių, toksiškų arba radiotoksiškų dujų;
- kvėpavimo takų apsaugos įrenginiams, kurie visiškai izoliuoja nuo atmosferos, tarp jų ir naudojamiems nardant;
- priemonėms, iš dalies saugančioms nuo cheminio poveikio arba nuo jonizuojančios ar nejonizuojančios radiacijos;
- įrenginiams, naudojamiems aukštos temperatūros aplinkoje, kurioje oro temperatūra siekia 100oC ir daugiau bei gali būti infraraudonasis spinduliavimas, liepsna arba išmetama daug išlydytos medžiagos;
- įrenginiams, naudojamiems žemos temperatūros aplinkoje, kai oro temperatūra siekia -50oC ir mažiau;
- priemonėms, skirtoms apsaugai nuo kritimo iš didelio aukščio;
- priemonėms, skirtoms apsaugai nuo elektros srovės keliamų pavojų ir pavojingos įtampos, arba priemonėms, naudojamoms kaip izoliacija dirbant darbą, susijusį su įtampa;
- kitoms asmeninės apsaugos priemonėms, išskyrus šias priemones: specialiai suprojektuotas ginkluotosioms pajėgoms arba teisėtvarkos reikmėms (šalmai, skydai ir pan.); skirtas savigynai (hermetiškos aerozolių dėžutės, asmeninės apsaugos ginklai ir pan.); skirtas apsaugai nuo nepalankių atmosferos sąlygų (galvos apdangalai, sezoniniai drabužiai, avalynė, skėčiai ir pan.), drėgmės ir vandens (pirštinės indams plauti ir pan.), karščio (iki 500C); skirtas saugos ar gelbėjimo darbams laivyne arba aviacijoje; šalmus ir antveidžius, kuriuos naudoja dviračių ir triračių motorizuotų transporto priemonių vairuotojai.
2.7. Buitinė technika – buityje naudojama technika (šaldytuvai, šaldikliai ir jų deriniai, skalbimo mašinos, džiovintuvai ir jų deriniai, indų plovimo mašinos, orkaitės, krosnys, vandens šildytuvai, karšto vandens saugyklų prietaisai, dirbtiniai šviesos šaltiniai, oro kondicionavimo įranga ir kt.).
2.8. Dažai, lakas, spausdinimo dažai, lipalai ir buitinės chemijos prekės – dažai, lakas, spausdinimo dažai, lipalai, jungiamieji mišiniai, glaistai, izoliacinės medžiagos, gruntas, dažų valikliai, riebalus šalinančios medžiagos, tirpikliai, skiedikliai, medienos apsaugos medžiagos, buitinės chemijos prekės ir pan., kurių sudėtyje yra pavojingų medžiagų.
2.9. Elektros įrenginiai – įrenginiai, naudojantys kintamąją didesnės nei 50 V įtampos ar nuolatinę didesnės nei 75 V įtampos elektros srovę, išskyrus liftų elektrines detales, elektros skaitiklius, buitinius kištukus ir elektros kištukinius lizdus, elektrinių užtvarų ir transporto įrangą, taip pat įrenginius, naudojamus radiologijoje ir medicinoje.
2.10. Mechanizmai – agregatai ar agregatų junginiai, sudaryti iš kelių tarpusavyje sujungtų dalių ir turintys funkcionavimo valdymo įrangą.
Ši sąvoka netaikoma:
- kėlimo įrangai,
- garo katilams, rezervuarams, slėgio indams,
- ginklams,
- naftos produktų ir pavojingų medžiagų rezervuarams bei vamzdynams,
- įrenginiams, naudojamiems medicinoje, branduolinėms reakcijoms bei specialiems įrenginiams, naudojamiems poilsio parkuose,
- mechanizmams, kurių vienintelis energijos šaltinis yra žmogaus darbas.
2.11. Naminių gyvūnų pašaras – organinės ir neorganinės medžiagos ar jų mišiniai, skirti gyvūnams šerti.
2.13. Pavojingos medžiagos – sprogstančios, oksiduojančios, nuodingos, nepaprastai degios, labai degios, degios, labai toksiškos, toksiškos, kenksmingos, ėsdinančios, dirginančios, kancerogeninės, mutageninės, kenkiančios reprodukcijai medžiagos ir preparatai bei kitos medžiagos ir preparatai, kurie gali pakenkti žmogui ar patekę į aplinką sukelti tiesioginį arba netiesioginį pavojų gamtoje vykstantiems procesams.
2.14. Pesticidai – pavojingos medžiagos, skirtos:
- organizmams, kurie kenkia augalams ir augaliniams produktams, naikinti arba augalų ir augalinių produktų apsaugai nuo šių organizmų,
- augalų derliui didinti arba reguliuoti, išskyrus trąšas ir preparatus, gerinančius žemės kokybę,
- augalinių produktų savybėms išsaugoti sandėliavimo ar pervežimo metu, įskaitant medienos konservantus,
- nepageidaujamiems augalams, augalų dalims naikinti arba nepageidaujamam augimui apriboti,
- ligų profilaktikai ir ligų pasekmėms mažinti,
- kitiems kenksmingiems ir nepageidaujamiems organizmams naikinti arba apsaugoti nuo jų.
2.15. Pirotechnikos gaminiai – gaminiai, kurių sudėtyje esančios medžiagos ar preparatai skirti egzoterminės cheminės reakcijos, vykstančios be detonacijos, metu sukelti šilumos, ugnies, garso, dūmų ar jų kombinacijos efektą.
2.16. Slėgio indai – indai, kurių vidinis slėgis yra ne mažesnis negu 50 kPa, išskyrus gesintuvus, slėgio indus, specialiai įrengtus lėktuvuose ir laivuose, bei slėgio indus, naudojamus vykdant branduolines reakcijas.
2.19. Gamintojas – fizinis ar juridinis asmuo, kuris pagamino prekę arba pakeitė prekės savybes ir/ar apie tai viešai pareiškė, paženklindamas prekę savo pavadinimu, prekių ženklu ar kitu skiriamuoju ženklu.
2.21. Ženklinimas – ženklinimo rekvizitų pateikimas ant prekės ir/ar prekės pakuotės arba bendros prekės pakuotės spausdinant, priklijuojant etiketę, reljefu, naudojant pritvirtinamą ženklą ar kitu būdu.
2.22. Ženklinimo rekvizitai – spausdintinė, rašytinė ar grafinė informacija apie prekę (prekės pavadinimas, adresas, prekių ženklas, tinkamumo terminas, pagaminimo data, tūris, masė ir kt.).
3. Lietuvos Respublikos vidaus rinkoje parduodamos prekės ženklinamos vadovaujantis Lietuvos Respublikoje parduodamų prekių ženklinimo taisyklėmis bei šiais dokumentais:
3.1. Lietuvos Respublikos vartotojų teisių gynimo įstatymu Nr. I-657 (Žin., 1994, Nr. 94-1833);
3.2. Lietuvos Respublikos prekybos įstatymu Nr. I-747 (Žin., 1995, Nr. 10-204);
3.3. Lietuvos Respublikos tauriųjų metalų ir brangakmenių valstybinės priežiūros įstatymu Nr. I-996 (Žin., 1995, Nr. 61-1528);
3.4. Mažmeninės prekybos taisyklėmis, patvirtintomis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1995 m. lapkričio 27 d. nutarimu Nr. 1496 (Žin., 1995, Nr. 98-2194);
3.5. Lietuvos Respublikoje pagamintų ir parduodamų alkoholinių gėrimų ženklinimo 1998 m. pavyzdžio banderolėmis tvarka ir Importuojamų į Lietuvos Respubliką alkoholinių gėrimų ženklinimo 1998 m. pavyzdžio banderolėmis tvarka, patvirtinta Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1998 m. sausio 14 d. nutarimu Nr. 36 (Žin., 1997, Nr. 7-138);
3.6. Lietuvos Respublikoje pagamintų ir parduodamų tabako gaminių ženklinimo 1998 m. pavyzdžio banderolėmis tvarka ir Importuojamų į Lietuvos Respubliką tabako gaminių ženklinimo 1998 m. pavyzdžio banderolėmis tvarka, patvirtinta Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1998 m. sausio 14 d. nutarimu Nr. 36 (Žin., 1997, Nr. 7-138);
3.7. Vidaus reikalų ministerijos 1996 m. lapkričio 25 d. įsakymu Nr. 1004 patvirtintomis „Pirotechnikos priemonių įvežimo, laikymo, pardavimo ir naudojimo laikinosiomis taisyklėmis“ (Žin., 1996, Nr. 115-2682);
3.8. Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos 1997 m. vasario 14 d. įsakymu Nr. 59 „Dėl bendrųjų priešgaisrinės saugos taisyklių patvirtinimo ir įsigaliojimo“;
3.9. Priešgaisrinės apsaugos departamento prie Vidaus reikalų ministerijos 1997 m. kovo 27 d. įsakymu Nr. 32 patvirtintomis „Pirotechnikos gaminių sertifikavimo taisyklėmis“ (Žin., 1997, Nr. 31-781);
3.10. Priešgaisrinės apsaugos departamento prie Vidaus reikalų ministerijos 1995 m. lapkričio 29 d. įsakymu Nr. 178 patvirtintomis „Pirotechninių gaminių priešgaisrinės saugos taisyklėmis“;
3.11. Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1996 m. rugpjūčio 15 d. nutarimu Nr. 982 „Dėl įspėjamųjų užrašų ant tabako gaminių pakuočių“ (Žin., 1996, Nr. 79-1900);
3.12. Lietuvos standartizacijos tarnybos 1994 m. rugsėjo 19 d. nutarimu Nr. 54 „Dėl konservų ženklinimo nustatymo“ (Žin., 1994, Nr. 74-1408);
3.13. Lietuvos standartu LST (CODEX STAN 1): 1993. Fasuotų maisto produktų ženklinimas. Bendrieji reikalavimai (LST biuletenis, 1993-10);
3.14. Lietuvos standartizacijos tarnybos dokumentu SD CAC /GL2: 1993. Kodekso rekomendacijos dėl maisto produktų maistingumo žymėjimo etiketėse (LST biuletenis, 1994- 01);
3.15. Lietuvos standartu LST ISO 3758:1995. Tekstilės gaminiai. Priežiūros ženklų simboliai etiketėse;
3.16. Lietuvos standartu LST ISO 3636:1995. Drabužių dydžių žymėjimas. Viršutiniai vyrų ir berniukų drabužiai;
3.17. Lietuvos standartu LST ISO 3637:1995. Drabužių dydžių žymėjimas. Viršutiniai moterų ir mergaičių drabužiai;
3.19. Lietuvos standartu LST ISO 4415:1995. Drabužių dydžių žymėjimas. Apatiniai ir naktiniai vyrų bei berniukų drabužiai;
3.20. Lietuvos standartu LST ISO 4416:1995. Drabužių dydžių žymėjimas. Apatiniai ir naktiniai moterų bei mergaičių drabužiai, korsetiniai gaminiai ir marškiniai;
3.25. Lietuvos standartu LST ISO 8559:1995. Drabužių konstravimas ir antropometriniai matavimai. Kūno matmenys;
4. Ženklinant pateikiamos informacijos kalba.
5. Jeigu importuotų prekių ženklinimo rekvizitai ant prekės ir/ar prekės pakuotės neatitinka šiomis taisyklėmis nustatytų ženklinimo reikalavimų, prekės turi būti papildomai paženklinamos taip, kad atitiktų visus šiuos reikalavimus.
6. Ženklinimo būdas, vieta, ženklinimo rekvizitų forma ir matmenys.
6.1. Prekė ženklinama spausdinant, priklijuojant etiketes, reljefu, naudojant pritvirtinamą ženklą ar kitu būdu. Ženklinimo rekvizitų forma, matmenys, ženklinimo vieta ir kita normatyviniais dokumentais nustatyta informacija turi atitikti normatyvinių dokumentų reikalavimus. Jeigu tai reglamentuojančių normatyvinių dokumentų nėra, ženklinimo rekvizitų formą, matmenis ar ženklinimo vietą prekes ženklinantis ūkio subjektas pasirenka savo nuožiūra. Ženklinimo rekvizitai turi būti gerai matomi, patikimai pritvirtinti, neištrinami ir aiškūs, kad neklaidintų vartotojo. Rekvizitų matmenys turi būti pakankamo dydžio, kad būtų galima lengvai perskaityti ir suprasti informaciją.
6.2. Ženklinimo rekvizitai pateikiami ant prekės ir/ar prekės pakuotės. Atsižvelgiant į prekės specifiką, kai kurie ženklinimo rekvizitai gali būti pakartoti ant gaminio keliose vietose.
6.3. Jeigu prekė yra maža ar sudaryta iš mažų dalių, ženklinama ant pakuotės. Jeigu prekė yra maža ir ant prekės ar ant pakuotės paženklinti neįmanoma ženklinama ant bendrosios pakuotės, jeigu tokia pakuotė yra, o parduodant vartotojui – ženklinimo rekvizitai pateikiami raštu kainų etiketėse šalia prekės.
Punkto pakeitimai:
Nr. 213, 1998-06-17, Žin., 1998, Nr. 56-1573 (1998-06-19), i. k. 0982020ISAK00000213
6.4. Nefasuotoms prekėms ženklinimo rekvizitai turi būti pateikti ant bendrosios pakuotės, kurioje pardavėjas gauna nefasuotas prekes, o parduodant nefasuotas prekes vartotojui, ženklinimo rekvizitai pateikiami raštu kainų etiketėse šalia prekės.
7. Prekes ženklinantys subjektai ir jų atsakomybė.
7.1. Už Lietuvos Respublikoje pagamintų prekių ženklinimą bei vartojimo taisyklių pateikimą yra atsakingas gamintojas, o už importuotų prekių ženklinimą bei vartojimo taisyklių pateikimą yra atsakingas importuotojas.
7.2. Draudžiama parduoti neženklintas prekes ar prekes, kurios neatitinka ženklinimo reikalavimų, nustatytų šiose taisyklėse ar kituose teisės aktuose. Už šio reikalavimo pažeidimus atsako pardavėjas.
8. Jeigu pagal 2 punkte pateiktus apibrėžimus ta pati prekė priskiriama kelioms prekių grupėms, ji turi būti ženklinama laikantis visų reikalavimų, nustatytų šių grupių prekių ženklinimui.
Visoms prekėms būtini ženklinimo rekvizitai
10. Būtini prekių ženklinimo rekvizitai.
10.2. Gamintojo ir/ar kito pagal šių taisyklių 11 punkto ar normatyvinių dokumentų reikalavimus nurodomo ūkio subjekto pavadinimas ar prekių ženklas ir adresas bei kita pagal 11 punkto ar normatyvinių dokumentų reikalavimus būtina informacija, apibūdinanti ženklinant nurodomą ūkio subjektą. Gamintojo ar kito ūkio subjekto adresas gali būti sutrumpintas, bet tik tiek, kad lengvai būtų galima nustatyti šį asmenį. Adreso formą pasirenka asmuo, kurio adresas turi būti nurodytas.
10.3. Importuotojo pavadinimas ar prekių ženklas ir adresas – importuotoms prekėms. Importuotojo adresas gali būti sutrumpintas, bet tik tiek, kad lengvai būtų galima nustatyti šį asmenį. Adreso formą pasirenka importuotojas.
10.4. Prekės kilmės šalis, jeigu ji nesutampa su gamintojo adresu. Lietuvos Respublikoje pagamintoms ir parduodamoms vidaus rinkoje prekėms, jeigu jų kilmės šalis aiški iš nurodomo ūkio subjekto pavadinimo ir/ar adreso, kilmės šalį nurodyti nebūtina.
10.5. Tinkamumo terminas prekėms, kurioms 11 punkte nustatytas šis reikalavimas, bei prekėms, neminimoms 11 punkte, kurių savybės keičiasi per laiką. Nebūtina nurodyti parduodamų augalų ir tabako gaminių tinkamumo terminą. Tinkamumo terminas nurodomas pagal šių taisyklių 12 punkto reikalavimus.
Punkto pakeitimai:
Nr. 213, 1998-06-17, Žin., 1998, Nr. 56-1573 (1998-06-19), i. k. 0982020ISAK00000213
10.6. Pagaminimo data, išskyrus atvejį, kai pagal 10.5 ir 11 punktų nuostatas būtina nurodyti tinkamumo terminą bei atvejį, kai prekės savybės bei gamintojo, pakuotojo ar pardavėjo įsipareigojimai vartotojui nepriklauso nuo prekės laikymo ir vartojimo laiko. Pagaminimo data nurodoma pagal šių taisyklių 13 punkto reikalavimus. Pagaminimo data gali būti nenurodyta tabako gaminiams.
Punkto pakeitimai:
Nr. 213, 1998-06-17, Žin., 1998, Nr. 56-1573 (1998-06-19), i. k. 0982020ISAK00000213
10.7. Prekės paskirtis ir vartojimo ypatumai, jeigu ši informacija reikalinga saugiam ir tinkamam prekės vartojimui.
Atskirų grupių prekėms būtini ženklinimo rekvizitai
11. Atskirų grupių prekėms būtini, įskaitant ir išvardytus šių taisyklių 10 punkte, tokie ženklinimo rekvizitai:
11.1. Alkoholiniams gėrimams:
11.2. Asmeninėms apsaugos priemonėms:
11.3. Audiniams, drabužiams, trikotažo ir tekstilės prekėms:
11.3.2. dydis pagal 3.16-3.26 papunkčiuose nurodytų dokumentų reikalavimus – drabužiams ir trikotažo gaminiams;
11.3.3. pluošto sudėtis arba medžiaga, iš kurios pagaminta prekė, jeigu prekės medžiaga yra nepluoštinė;
11.4. Avalynei:
11.4.2. medžiaga, iš kurios pagaminta prekė, jeigu ši medžiaga sudaro ne mažiau kaip 80% kiekvienos šių avalynės detalių: viršaus, pamušalo ir įklotės, išorinio pado. Jeigu nė viena medžiaga nesudaro 80% avalynės viršaus, pamušalo ir įklotės ar išorinio pado, tai informacija pateikiama apie dvi pagrindines kiekvienos avalynės detalės medžiagas.
Punkto pakeitimai:
Nr. 213, 1998-06-17, Žin., 1998, Nr. 56-1573 (1998-06-19), i. k. 0982020ISAK00000213
11.5. Buitinei technikai:
11.6. Dažams, lakui, spausdinimo dažams, lipalams ir buitinės chemijos prekėms, kurių sudėtyje yra pavojingų medžiagų:
11.6.2. sudedamųjų dalių pavadinimai, jeigu preparatas yra labai toksiškas, toksiškas, kenksmingas dirginantis ar ėsdinantis;
Punkto pakeitimai:
Nr. 213, 1998-06-17, Žin., 1998, Nr. 56-1573 (1998-06-19), i. k. 0982020ISAK00000213
11.7. Elektros įrenginiams:
11.8. Galanterijos prekėms:
11.9. Įrangai ir apsaugos sistemoms, kurios gali būti naudojamos sprogioje aplinkoje:
11.9.3. ženklo simbolis, informuojantis, kad įranga ar apsaugos sistema gali būti naudojama sprogioje aplinkoje, ir raidė „G“ – kai sprogimo priežastis gali būti dujos, garai, aprasojimas, ir/ar raidė „D“ – kai sprogimo priežastis – dulkės;
11.10. Kosmetikos prekėms:
11.10.4. tinkamumo terminas – pagal šių taisyklių 12 punkto reikalavimus, jeigu šis terminas trumpesnis nei 30 mėnesių;
11.11. Maisto prekėms:
11.11.2. ženklinimo rekvizitai fasuotiems maisto produktams, numatyti 3.13 papunktyje nurodytame dokumente, išskyrus minimo dokumento 4.7.1 papunktį;
11.11.4. tinkamumo terminas – pagal šių taisyklių 12 punkto reikalavimus. Tinkamumo terminą nebūtina nurodyti likeriams, putojantiems, aromatizuotiems vaisių vynams, putojantiems vaisių vynams, gėrimams, kuriuose alkoholio yra daugiau negu 10% tūrio, actui, valgomajai druskai, cukrui, konditerijos gaminiams, pagamintiems iš aromatizuoto ir/ar dažyto cukraus, kramtomajai gumai, duonos ar konditerijos gaminiams, kurie paprastai suvartojami per 24 valandas nuo pagaminimo, taip pat šviežiems vaisiams ir daržovėms, jeigu jos nebuvo apdorotos (pjaustytos ir pan.);
11.12. Mechanizmams:
11.12.4. informacija dėl saugaus mechanizmo naudojimo (tam tikrų detalių didžiausias leistinas sukimosi greitis, pridedamų detalių leistinas skersmuo, masė ir t. t.);
11.13. Naminių gyvūnų pašaro mišiniams:
11.13.5. gyvūnų rūšis ar kategorija bei vartojimo instrukcija, jeigu pašaras sudarytas daugiau kaip iš trijų sudedamųjų dalių, ir jo vartojimas nėra aiškus iš pavadinimo ar paskirties;
11.13.7. užrašai: „Pilnavertis gyvūnų pašaras“, „Papildomas gyvūnų pašaras“, „Melasinis gyvūnų pašaras“, „Visiškai pieną pakeičiantis pašaras“ ar „Papildomas pieną pakeičiantis pašaras“ nurodomi pagal produkto specifiką; jei produktas skirtas ne katėms ir ne šunims, užrašai „Pilnavertis gyvūnų pašaras“ ir „Papildomas gyvūnų pašaras“ gali būti pakeisti užrašu „Gyvūnų pašaras“.
11.14. Pavojingoms medžiagoms, išskyrus karinės paskirties sprogstamąsias medžiagas ir karines atsargas:
11.14.3. pavojaus simboliai ir įspėjimai, nurodantys ypatingą riziką, naudojant medžiagą bei nurodymai, susiję su saugiu medžiagos naudojimu;
11.14.4. gamintojo arba importuotojo pavadinimas ir adresas bei telefono numeris, nustatyti registracijos ar jiems atitinkančiais dokumentais; jeigu pagal valstybės, kurioje registruotas asmuo, įstatymus registracijos adresas nenurodomas, tuomet pateikiamas adresas, pagal kurį būtų galima gauti išsamią informacija apie prekę;
11.14.5. tinkamumo terminas – pagal šių taisyklių12 punkto reikalavimus.
Jeigu medžiaga kenksminga, dirginanti, labai degi, degi ar oksiduojančioji, bet supakuotos medžiagos tūris ne didesnis kaip 125 ml, tai įspėjimai dėl ypatingosios rizikos ar saugaus naudojimo nebūtini.
Punkto pakeitimai:
Nr. 213, 1998-06-17, Žin., 1998, Nr. 56-1573 (1998-06-19), i. k. 0982020ISAK00000213
11.15. Pesticidams:
11.15.5. kiekvienos labai toksiškos, toksiškos, kenksmingos ar ėsdinančios sudedamosios dalies pavadinimas (simbolis) ir kiekis;
11.15.6. įspėjimas, kad pakuotė neturi būti panaudota antrą kartą (išskyrus talpyklas, kurios pritaikytos saugiam pakartotiniam naudojimui ar pripildymui bei aerozoliams), jeigu pesticidai yra labai toksiški, toksiški ar kenksmingi;
Punkto pakeitimai:
Nr. 213, 1998-06-17, Žin., 1998, Nr. 56-1573 (1998-06-19), i. k. 0982020ISAK00000213
11.15.7. gamintojo arba importuotojo, turinčio leidimą realizuoti prekes Lietuvos Respublikoje, pavadinimas ir adresas bei telefono numeris, nustatyti registracijos ar jiems atitinkančiais dokumentais, bei preparato registracijos numeris; jeigu pagal valstybės, kurioje registruotas asmuo, įstatymus registracijos adresas nenurodomas, tuomet pateikiamas adresas, pagal kurį būtų galima gauti išsamią informaciją apie prekę.
11.16. Pirotechnikos gaminiams:
11.17. Slėgio indams:
11.17.5. didžiausia ir mažiausia leistina darbo temperatūra pagal Lietuvoje priimtą matavimo vienetų sistemą;
11.18. Statybinėms medžiagoms:
11.19. Tabako gaminiams:
11.20. Tarai, įpakavimo medžiagoms ir kitoms prekėms, kontaktuojančioms su maisto produktais:
11.20.1. užrašas: „Tinka maisto produktams laikyti“ ar specialus ženklas arba specialūs paskirtį nusakantys užrašai;
11.21. Tauriesiems metalams, brangakmeniams ir jų gaminiams nurodomi ženklinimo rekvizitai, numatyti šių taisyklių 3.3 papunktyje nurodytame dokumente.
11.22. Trąšoms:
11.22.3. sudedamųjų dalių forma ir/ar tirpumas (kompleksinėms trąšoms);
Punkto pakeitimai:
Nr. 213, 1998-06-17, Žin., 1998, Nr. 56-1573 (1998-06-19), i. k. 0982020ISAK00000213
11.22.5. maistinių medžiagų (kalio, natrio, fosforo) pavadinimai ir kiekis;
Punkto pakeitimai:
Nr. 213, 1998-06-17, Žin., 1998, Nr. 56-1573 (1998-06-19), i. k. 0982020ISAK00000213
11.22.6. pagaminimo data – pagal šių taisyklių 13 punkto reikalavimus.
Punkto pakeitimai:
Nr. 213, 1998-06-17, Žin., 1998, Nr. 56-1573 (1998-06-19), i. k. 0982020ISAK00000213
11.23. Žaislams:
11.23.1. įspėjimai dėl rizikos: „Netinkamas vaikams iki 36 mėn.“ arba „Netinkamas vaikams iki 3 metų“, jeigu rizika yra;
11.23.2. įspėjimas: „Atsargiai: naudoti tik suaugusiems prižiūrint“, jeigu žaislai yra mechaniniai ar elektriniai ir gali sukelti riziką;
11.23.4. įspėjimas: „Naudoti tik vandenyje, kur gylis yra ne didesnis kaip vaiko ūgis, ir suaugusiems prižiūrint“, jeigu žaislai skirti naudoti vandenyje;
Pagaminimo data ir tinkamumo terminas
12. Tinkamumo terminas užrašomas taip:
12.1. „Geriausias iki... (data)“, – prekėms, kurios laikomos nustatytomis sąlygomis iki šio termino išsaugo visas joms būdingas savybes, o, suėjus šiam terminui, gali būti vartojamos tik vartotojo nuožiūra.
Gamintojas, suėjus šiam terminui, už prekių saugą ir prekių savybių atitikimą deklaruotosioms, neatsako. Parduoti šias prekes vidaus rinkoje, suėjus nurodytam terminui, draudžiama.
Punkto numeracijos pakeitimas:
Nr. 289, 1998-08-07, Žin., 1998, Nr. 72-2107 (1998-08-14), i. k. 0982020ISAK00000289
12.2. „Tinka vartoti iki... (data)“ – prekėms, kurios laikomos nustatytomis sąlygomis po šio termino gali tapti pavojingomis.
Suėjus nurodytam terminui, parduoti šias prekes vidaus rinkoje draudžiama.
Punkto pakeitimai:
Nr. 213, 1998-06-17, Žin., 1998, Nr. 56-1573 (1998-06-19), i. k. 0982020ISAK00000213
12.3. 12.1 ir 12.2 papunkčiuose nurodyta data žymima taip:
Punkto pakeitimai:
Nr. 289, 1998-08-07, Žin., 1998, Nr. 72-2107 (1998-08-14), i. k. 0982020ISAK00000289
12.3.3. kosmetikos prekėms, chemijos prekėms, šviesai jautrioms fotoprekėms, fotocheminėms medžiagoms, trąšoms, sausiems galvaniniams elementams bei toms prekėms, kurios tinka vartoti nuo 3 iki 18 mėnesių, – metai ir mėnuo;
12.4. Būtina nurodyti specialias prekės laikymo sąlygas, jeigu nuo jų priklauso tinkamumo terminas.
Punkto numeracijos pakeitimas:
Nr. 289, 1998-08-07, Žin., 1998, Nr. 72-2107 (1998-08-14), i. k. 0982020ISAK00000289
13. Pagaminimo data užrašoma taip:
14. 11.3.3, 11.4.1, 11.4.2, 11.5.2, 11.6.2, 11.6.4, 11.7.2, 11.8.2 11.9.3, 11.10.3, 11.12.3, 11.14.2, 11.14.3, 11.15.4, 11.15.5, 11.18.3, 11.22.2, 11.22.3 ir 11.22.5 papunkčiuose nustatytų privalomų atskirų grupių prekėms ženklinimo rekvizitų forma, matmenys, ženklinimo vieta ir kita informacija, kol tai reglamentuojantys normatyviniai dokumentai nepatvirtinti, pasirenkama prekes ženklinančio asmens nuožiūra.
Punkto pakeitimai:
Nr. 213, 1998-06-17, Žin., 1998, Nr. 56-1573 (1998-06-19), i. k. 0982020ISAK00000213
15. Kita informacija, kurią privaloma pateikti vartotojui:
15.1. Vartojimo taisyklės, jeigu jos reikalingos, kad prekės būtų saugiai ir tinkamai vartojamos.
15.2. Pardavimo kaina ir standartinio vieneto kaina vartotojui parduodamoms prekėms.
15.2.1. Prekės pardavimo kainą ir standartinio vieneto kainą pateikia pardavėjas ant prekės (jos pakuotės) arba kainų etiketėje prie prekės.
15.2.2. Prekės standartinio vieneto kainą nebūtina nurodyti prekėms:
- parduodamoms atskirais vienetais,
- išfasuotoms vienodais, iš anksto nustatytais kiekiais,
- parduodamoms automatiniais pardavimo aparatais,
- kurių pakuotė yra daugkartinio naudojimo,
- sudarytoms iš skirtingų produktų, parduodamų vienoje pakuotėje.
15.3. Komerciniais tikslais importuojamoms naudotoms prekėms šių taisyklių 10, 11, 15.1 ir 15.2 punktų nuostatos netaikomos. Joms būtina ši informacija:
15.3.4. nukenksminimo (apdorojimo) būdas ir nukenksminimo (apdorojimo) data – drabužiams, trikotažo ir tekstilės prekėms, avalynei bei minkštiems baldams;
Pakeitimai:
1.
Lietuvos Respublikos ūkio ministerija, Įsakymas
Nr. 213, 1998-06-17, Žin., 1998, Nr. 56-1573 (1998-06-19), i. k. 0982020ISAK00000213
Dėl Lietuvos Respublikoje parduodamų prekių ženklinimo
2.
Lietuvos Respublikos ūkio ministerija, Įsakymas
Nr. 275, 1998-07-27, Žin., 1998, Nr. 69-2029 (1998-08-05), i. k. 0982020ISAK00000275
Dėl Lietuvos Respublikos ūkio ministerijos 1998 m. balandžio 16 d. įsakymo Nr. 137 "Dėl Lietuvos Respublikoje parduodamų prekių ženklinimo patvirtinimo" dalinio pakeitimo
3.
Lietuvos Respublikos ūkio ministerija, Įsakymas
Nr. 289, 1998-08-07, Žin., 1998, Nr. 72-2107 (1998-08-14), i. k. 0982020ISAK00000289
Dėl Lietuvos Respublikoje parduodamų prekių ženklinimo