Įsakymas netenka galios 1997-07-01:

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija, Įsakymas

Nr. 348, 1997-06-19, Žin., 1997, Nr. 60-1435 (1997-06-27), i. k. 0972250ISAK00000348

Dėl vaistų receptų rašymo ir vaistų išdavimo tvarkos vaistinėse

 

Suvestinė redakcija nuo 1997-05-17 iki 1997-06-30

 

Įsakymas paskelbtas: , i. k. 0912250ISAK00000150

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTERIJA

 

Į S A K Y M A S

DĖL VAISTŲ RECEPTŲ RAŠYMO IR VAISTŲ IŠDAVIMO VAISTINĖSE TVARKOS

 

1991 m. gegužės 7 d. Nr. 150

Vilnius

 

 

Siekdamas gerinti medikamentinę pagalbą ambulatoriškai besigydantiems ligoniams ir didinti gydytojų bei provizorių asmeninę atsakomybę už vaistų skyrimą ir jų išdavimą vaistinėse,

ĮSAKAU:

1. Patvirtinti:

1.1. Vaistų receptų rašymo taisykles (1 priedas)

1.2. Vaistų išdavimo vaistinėse taisykles (2 priedas)

1.3. Receptų blankų formas (3 priedas)

1.4. Receptuose vartotinas santrumpas (4 priedas)

1.5. Vaistinių medžiagų ir vaistų, kiekybiškai apskaitytinų farmacijos įmonėse bei įstaigose, medicinos ir kitose įstaigose, sąrašą (5 priedas)

1.6. Narkotinių vaistinių medžiagų ir vaistų sąrašą (6 priedas)

1.7. Vaistų, pasižyminčių anaboliniu aktyvumu (anabolinių steroidų), sąrašą (7 priedas)

1.8. Stipriai veikiančių (B sąrašo) vaistų, leistų parduoti vaistinėse be gydytojo recepto, sąrašą (8 priedas)

1.9. Vaistų, kuriuos vartojant gali išsivystyti toksikomanija, sąrašą (9 priedas)

1.10. Signatūros pavyzdį (10 priedas)

2. Laikinai, kol bus atspausdinti receptų blankai lietuviškai (forma Nr. 146/a), leisti rašyti narkotinių vaistų receptus ant šiuo metu naudojamų specialių receptų blankų, kuriuose papildomai nurodyti apmokėjimo už vaistus tvarką.

3. Laikyti Lietuvos Respublikoje negaliojančiais TSRS sveikatos apsaugos ministerijos įsakymus – 1982 02 25 Nr. 175, 1984 12 27 Nr. 1474, 1988 06 10 Nr. 474, taip pat Lietuvos TSR sveikatos apsaugos ministerijos įsakymus – 1982.05.04 Nr. 300 ir 1988 11 24 Nr. 275.

4. Šio įsakymo vykdymą kontroliuoti ministro pirmajam pavaduotojui A. Blažiui.

 

 

 

MINISTRAS                                                                                                                       J. OLEKAS


Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos

ministerijos 1991 m. gegužės mėn. 7 d.

įsakymo Nr. 150

1 PRIEDAS

 

VAISTŲ RECEPTŲ RAŠYMO TAISYKLĖS

 

1. Receptas yra dokumentas, kuriuo įforminamas gydytojo kreipimasis į farmacijos specialistą pagaminti ir išduoti vaistą ar kitą medicininės paskirties reikmenį.

2. Medicinos gydytojai, nustatę ligoniui diagnozę, turi teisę paskirti jam vaistus, leidžiamus vartoti medicinos praktikoje, ir išrašyti receptus.

3. Vaistai išrašomi ant unifikuotų receptų blankų (forma Nr. 148/a), o narkotiniai vaistai – ant specialių receptų blankų (forma Nr. 146/a).

4. Recepto viršuje turi būti atspausdintas ar pažymėtas spaudu medicinos įstaigos (įmonės) pavadinimas, adresas ir telefono numeris.

5. Gydytojas privalo rašyti receptus aiškiai, užpildyti visas skiltis, pažymėti, vaikui (iki 16 metų) ar suaugusiam skirti vaistai bei apmokėjimo būdą (reikalingą apibraukti), aiškiai parašyti ligonio vardą, pavardę ir jo amžių, savo vardą, pavardę (galima naudoti spaudą), pažymėti recepto galiojimo laiką, receptą pasirašyti ir patvirtinti asmeniniu antspaudu.

Kai vaistų ir medicinos pagalbos priemonių kaštai kompensuojami iš Valstybinio socialinio draudimo ar Valstybės biudžeto pagal ligų sąrašą, recepto blanką, skirtą išrašyti vaistams ir medicinos pagalbos priemonėms su nuolaida, pilnai užpildo gydytojas, t. y. patikrina ir į recepto blanką įrašo atitinkamo dokumento pavadinimą, seriją, numerį. Pagal kompensacijos rūšį (SODRA ar Valstybės biudžetas) pabraukia ir įrašo ligos numerį, taip pat apibraukia kompensavimo procentą.

Kai vaistų ir medicinos pagalbos priemonių kaštai ambulatoriniam gydymui kompensuojami iš Valstybinio socialinio draudimo ar Valstybės biudžeto pagal gyventojų grupę, gydytojai recepto blanke užpildo visas grafas iki kompensavimo procento, t. y. patikrina gyventojų grupę patvirtinantį dokumentą, įrašo jo pavadinimą, seriją, numerį, o invalidams nurodo invalidumo grupę. Remdamasis gydytojo įrašytu dokumento pavadinimu, vaistininkas nustato ir recepto blanke apibraukia SODROS ar Valstybės biudžeto kompensavimo procentą (100, 80, 50 proc.) ir išduoda vaistus.

Draudžiama taisyti įrašus receptuose.

Punkto pakeitimai:

Nr. 1, 1995-01-02, Žin., 1995, Nr. 3-65 (1995-01-06), i. k. 0952250ISAK00000001

 

6. Recepte vaisto pavadinimas ar vaisto sudėtis, vaisto forma ir gydytojo kreipimasis į farmacijos specialistą dėl vaisto pagaminimo ir išdavimo rašomi lotynų kalba. Vaistų pavadinimo trumpinti negalima. Leidžiami įsakymo 4 priede nurodyti lotyniški sutrumpinimai.

7. Vaistų vartojimo būdas rašomas lietuvių kalba, esant reikalui – ir kita kalba. Turi būti nurodyta:

7.1. Vaisto vartojimo būdas (gerti, švirkšti į raumenis, tepti ir pan.).

7.2. Vienkartinis vartojimo kiekis (pvz.: po 1/2 tabletės, po 15 lašų, po 1 ampulę).

7.3. Vartojimo dažnis (kiek kartų per dieną, kas kelias valandas).

Rašomi ir papildomi nurodymai (pvz.: prieš valgį, po valgio).

Nepakanka rašyti „Išviršiniai“, „Injekcijoms“ ir pan. Negalima rašyti „Vartojimas žinomas“ ir pan.

8. Jei ligoniui skubiai reikalingi individualios gamybos vaistai, recepto blanko viršuje gydytojas rašo „Cito!“ (skubiai), arba „Statim!“ (nedelsiant).

9. Ant vieno recepto blanko leidžiama išrašyti:

tik vieną narkotinį vaistą (įsakymo 6 priedas);

kitų vaistų skaičius viename recepto blanke neribojamas;

tačiau nemokamai ar su nuolaida galima išrašyti tik tuos vaistus, kurių yra tas pats kompensavimo šaltinis, procentas ir kompensacijos rūšis bei yra garantija juos gauti toje pačioje vaistinėje.

Punkto pakeitimai:

Nr. 425, 1994-12-12, Žin., 1994, Nr. 99-1991 (1994-12-23), i. k. 0942250ISAK00000425

 

10. Visuose individualios gamybos vaistų receptuose pirmiausia rašomi narkotinių ir nuodingų vaistinių medžiagų pavadinimai, paskui – visos kitos sudėtinės dalys.

11. Narkotiniai vaistai (įsakymo 6 priedas), gryni ar mišiniuose, išrašomi ant specialių receptų blankų, paskyrimas įrašomas ligonio medicininėje dokumentacijoje. Receptą privalo išrašyti gydytojas savo ranka, pasirašyti ir patvirtinti asmeniniu antspaudu.

12. Kodeinas, kodeino fosfatas ir etilmorfino hidrochloridas mišiniuose su kitomis nenarkotinėmis vaistinėmis medžiagomis fabrikinės gamybos vaistuose išrašomi ant recepto blanko F Nr. 148/a.

13. Gydytojas, išrašydamas nuodingos arba stipriai veikiančios vaistinės medžiagos dozę, viršijančią aukščiausiąją vienkartinę (pagal galiojančią farmakopėją), privalo dozę parašyti žodžiu ir pažymėti šauktuku.

14. Draudžiama išrašyti ambulatoriškai besigydantiems ligoniams receptus narkoziniam eteriui, narkoziniam chloroformui, narkoziniam trichloretilenui, ftenotanui, chloretiliui, fentaniliui, sombrevinui (propanidinui), predionui (viadriliui), ketaminui, ketalarui, kalipsoliui, tiopental-natriui, heksenaliui, detilinui (Mio-Relaksinui), arduanui, tubokurarinui, natorfinui, naloksonmui, arseno trioksidui ir jų sinonimams.

15. Etilo alkoholio gryno ar individualios gamybos vaisto sudėtyje ant vieno recepto blanko gydytojas gali išrašyti iki 100 g nepriklausomai nuo koncentracijos.

16. Draudžiama vienam ligoniui vienu kartu išrašyti daugiau negu nurodyta lentelėje šių vaistų:

 

Vaisto pavadinimas vnt.

Matavimo

Kiekis

Efedrino hidrochloridas

g

0,6

Estocinas

g

0,6

Etaminal-natris

g

1,0

Etilmorfino hidrochloridas (dioninas)*

g

0,2

Fepranonas

draž.

50

Fortralis (pentazocinas, leksiras)

g

0,5

Kodeinas

g

0,2

Kodeino fosfatas

g

0,2

Kodterpinas

tabl.

20

Kodtermopsis

20

Kokaino hidrochloridas

g

0,1

Migdomieji vaistai-barbitūrinės rūgšties dariniai.

tabl., milt

10-12

Morfino hidrochloridas

g

0,1

Omnoponas

g

0,1

Promedolis

g

0,25

* Etilmorfino hydrochlorido (dionino) leidžiama išrašyti iki 1 g akių lašų ar akių tepalo recepte, pažymint „Specialus paskyrimas“ ir patvirtinant užrašą gydytojo parašu ir asmeniniu antspaudu.

 

17. Inkurabiliems ligoniams narkotinių medžiagų normas, nurodytas 16 punkte, leidžiama viršyti iki 3 kartų. Šių ligonių sąrašus poliklinika pristato į vaistinę, aprūpinančią poliklinikos ligonius.

18. Ligoniams, sergantiems užsitęsusiomis lėtinėmis ligomis, migdomųjų vaistų (barbitūrinės rūgšties darinių), taip pat efedrino hidrochlorido (grynų ir mišiniuose su veikliosiomis vaistinėmis medžiagomis) galima išrašyti gydymo kursui iki 1 mėnesio. Recepte būtina pažymėti „Specialus paskyrimas“, patvirtinti gydytojo parašu ir asmeniniu antspaudu.

19. Receptai, kuriuose išrašyti narkotiniai vaistai, galioja 5 dienas, visų kitų vaistų receptai – gydytojo nurodytą laiką, bet ne ilgiau kaip 2 mėnesius, o esant paskyrimui „Ilgalaikiam gydymui“ – iki 1 metų. Jeigu galiojimo laikas nenurodytas, receptas galioja 2 mėnesius.

20. Gydytojas, skirdamas vaistus ligoniams, sergantiems užsitęsusiomis lėtinėmis ligomis, turi teisę išrašyti receptus, galiojančius iki 1 metų ir suteikiančius ligoniui teisę gauti vaistus pakartotinai pagal tą patį receptą. Ant recepto papildomai pažymima „Ilgalaikiam gydymui“, nurodomas vaistų išdavimo iš vaistinės periodiškumas (išduoti kas savaitę, kas mėnesį ir t. t.) ir visa tai papildomai patvirtinama parašu ir asmeniniu antspaudu.

21. Receptuose „Ilgalaikiam gydymui“ neleidžiama išrašyti šių vaistų:

- pagal kiekį apskaitomų vaistų arba vaistinėje gaminamų vaistų, kurių sudėtyje yra pagal kiekį apskaitomos vaistinės medžiagos (įsakymo 5 priedas):

- vaistų su nuodingomis vaistinėmis medžiagomis (išskyrus vartojamus glaukomos ir kataraktos gydymui);

- steroidinių hormonų ir vaistų, pasižyminčių anaboliniu aktyvumu (įsakymo 7 priedas);

- migdomųjų, psichotropinių vaistų (neuroleptikų, antidepresantų, trankviliantų);

- vaistų nemokamai ir su nuolaida.

22. Medicinos felčeriai, turintys teisę rašyti receptus, privalo vadovautis šiomis taisyklėmis.

23. Medicinos felčeris gali išrašyti įregistruotų vaistų receptus:

23. Stipriai veikiančių (B sąrašo) vaistų:

nenarkotinių analgetikų:

sultamilamidų;

trankviliantų (po 1 įpakavimą recepte);

antihistermininių;

penicilino grupės antibiotikų;

nenarkotinių atsikosėjimą lengvinančių;

vidurius liuosuojančių;

spazmolitikų;

antistenokardinių, išskyrus betablokatorius.

223.2. Stipriai veikiančių (B sąraše) vaistų, leistų išduoti iš vaistinių be gydytojo recepto (8 priedas).

23.3. Nestipriai veikiančių vaistų.

24. Medicinos felčeris, dirbantis felčerio – akušerės punkto vedėju ir parduodantis vaistus, privalo receptus rašyti tik tiems ligoniams, kurie turi teisę gauti vaistus nemokamai arba su nuolaida. Kitų vaistų paskyrimus būtina įrašyti į ligonio medicininę dokumentaciją.

25. Gydytojai ir medicinos felčeriai asmeniškai atsako už neteisingai išrašytus receptus.

26. Receptas negalioja, jei jis įformintas ne pagal šias taisykles, arba jeigu vaisto sudėtyje išrašytos tarpusavyje nesiderinančios vaistinės medžiagos.

27. Būtinuosius vaistus ir medicinos pagalbos priemones, kurių visos išlaidos ar jų dalis kompensuojama iš Valstybinio socialinio draudimo fondo ir valstybės bei savivaldybių biudžetų, nuo 1996 m. balandžio 1 d. gydytojai išrašo ant Sveikatos apsaugos ir Socialinės apsaugos ir darbo ministerijų 1996 02 23 įsakymu Nr. 119/35 patvirtintų receptų blankų

Papildyta punktu:

Nr. 314/17, 1994-09-15, Žin., 1994, Nr. 73-1380 (1994-09-21), i. k. 0942250ISAK00314/17

Punkto pakeitimai:

Nr. 119/35, 1996-02-23, Žin., 1996, Nr. 28-693 (1996-03-27), i. k. 0962250ISAK00119/35

 

28. Kiekviename recepte turi būti nurodyta kompensacijos skyrimą patvirtinančio dokumento serija (Ser.), numeris (Nr.). Pvz., apdraustasis pateikia socialinio draudimo pažymėjimą, pensininkas – pensininko pažymėjimą ar knygelę, invalidas – invalido pažymėjimą. Skiriant vaistą vaikui, pateikiamas vieno iš tėvų atitinkamas dokumentas. Apdraustasis, netekęs darbo, pateikia pažymą, liudijančią apie išeitinę arba bedarbio pašalpą, valstybės remiamų gyventojų grupių asmenys – Lietuvos Respublikos valstybinės įstaigos išduotą patvirtinantį gyventojų grupę dokumentą, asmenys virš 80 metų – pasą. Asmenims, turintiems teisę į Valstybinio socialinio draudimo fondo ir Valstybės (savivaldybių) biudžeto kompensaciją, įrašomi dviejų dokumentų pavadinimai, serijos, numeriai. Pvz., pacientas – nedirbantis pensininkas ir tremtinys – įrašoma pensininko pažymėjimo ir reabilitacijos archyvinės pažymos Ser., Nr.

Papildyta punktu:

Nr. 314/17, 1994-09-15, Žin., 1994, Nr. 73-1380 (1994-09-21), i. k. 0942250ISAK00314/17

Punkto pakeitimai:

Nr. 172, 1995-03-29, Žin., 1995, Nr. 35-884 (1995-04-28), i. k. 0952250ISAK00000172

 

29. Laikinai, iki kol bus duotas nurodymas, leidžiama recepte neįrašyti kompensaciją gaunančio asmens kodo

Papildyta punktu:

Nr. 314/17, 1994-09-15, Žin., 1994, Nr. 73-1380 (1994-09-21), i. k. 0942250ISAK00314/17

 

30. SODROS kompensacijos rūšis Nr. 3 recepte apibraukiama tada, jeigu vaistas skiriamas asmenims:

– gaunantiems senatvės, maitintojo netekimo ar ištarnauto laiko pensijas;

– turintiems teisę gauti valstybinio socialinio draudimo pensiją, bet gaunantiems kitą valstybinę pensiją (Lietuvos Respublikos personalinę, karo invalido ar maitintojo netekimo kario šeimai).

Valstybės (savivaldybių) biudžeto kompensavimo rūšys recepte apibraukiamos tada, jeigu vaistas skiriamas asmenims, neturintiems teisės į Valstybinio socialinio draudimo fondo kompensaciją:

Nr. 5 – vaikams iki 7 metų, vaikams, nukentėjusiems Černobylio AE metu, taip pat vaikams invalidams iki 16 metų;

Nr. 6 – I grupės invalidams bei invalidams, jais tapusiems dėl 1991 01 11-13 vykdytos agresijos ir po to buvusių įvykių, taip pat Antrojo pasaulinio karo invalidams ir jiems prilygintiems invalidams (Antrojo pasaulinio karo dalyviams, tapusiems invalidais dėl bendro susirgimo, suluošinimo darbe ar kitų priežasčių);

Nr. 7 – pensininkams (buvusiems darbininkams, tarnautojams, kolūkiečiams), gaunantiems minimalaus dydžio pensiją;

Nr. 8 – asmenims, sergantiems liga, nurodyta Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimuose: 1993 02 17 Nr. 57 „Dėl nemokamo medikamentų teikimo kai kurių kategorijų ligoniams, besigydantiems ambulatoriškai“ (Žin., 1983, Nr. 5-58) ir 1990 01 15 Nr. 1 „Dėl maitinimo, medikamentų ir minkštojo inventoriaus įsigijimo išlaidų normų didinimo sveikatos apsaugos įstaigose ir kai kurių kategorijų ligomis nemokamo ambulatorinio gydymo“ (Žin., 1990, Nr. 3-79);

Nr. 9 – asmenims virš 80 metų, taip pat valstybės remiamoms gyventojų grupėms:

– asmenims, dalyvavusiems likviduojant Černobylio AE avarijos padarinius (atsargos ir būtinosios karinės tarnybos kariams, gyventojams, laikinai pasiųstiems dirbti į 30 km nuo Černobylio AE zoną),

– reabilituotiems politiniams kaliniams, tremtiniams ir rezistencijos dalyviams,

– buvusiems geto ir mažamečiams kaliniams fašistinio prievartinio įkalinimo vietose,

– buvusiems kariams internacionalistams, dalyvavusiems kariniuose veiksmuose Afganistano Respublikoje ar kitų šalių teritorijose,

– žuvusiųjų dėl 1991 01 11-13 vykdytos agresijos ir po to buvusių įvykių šeimos nariams.

Asmenims, turintiems teisę į kompensaciją iš Valstybinio socialinio draudimo fondo ir Valstybės (savivaldybių) biudžeto, taikomas kombinuotas kompensavimas. Tuo atveju apibraukiamos atitinkamos SODROS ir Valstybės biudžeto kompensavimo rūšys. Pvz., pacientas – 6 metų vaikas invalidas dėl ligos, neįrašytos į Sveikatos apsaugos ir Socialinės apsaugos ir darbo ministerijų patvirtintą sąrašą, vaiko tėvai dirba pagal darbo sutartį – apibraukiama kompensavimo rūšis Nr. 1 ir Nr. 5. Taip pat šiuo atveju apibraukiamas SODROS kompensavimo procentas – 80 bei įrašoma Valstybės biudžeto – 20. Jeigu pacientas nedirbantis pensininkas virš 85 metų – apibraukiama kompensavimo rūšis Nr. 3 ir Nr. 9, taip pat kaip pirmuoju atveju apibraukiami ir įrašomi kompensavimo procentai.

Papildyta punktu:

Nr. 314/17, 1994-09-15, Žin., 1994, Nr. 73-1380 (1994-09-21), i. k. 0942250ISAK00314/17

Punkto pakeitimai:

Nr. 172, 1995-03-29, Žin., 1995, Nr. 35-884 (1995-04-28), i. k. 0952250ISAK00000172

 

31. Ligos numeris (Nr.) recepte nurodomas tik tada, jeigu vaistas skiriamas į Sveikatos apsaugos ir Socialinės apsaugos ir darbo ministerijų patvirtintą ligų sąrašą įrašytai ligai gydyti.

Papildyta punktu:

Nr. 314/17, 1994-09-15, Žin., 1994, Nr. 73-1380 (1994-09-21), i. k. 0942250ISAK00314/17

Punkto pakeitimai:

Nr. 119/35, 1996-02-23, Žin., 1996, Nr. 28-693 (1996-03-27), i. k. 0962250ISAK00119/35

 

32. Išrašomiems iš stacionaro ligoniams nemokamai ar su nuolaida vaistų paskyrimą gydytojai įrašo epikrizėje, kurios vienas egzempliorius turi būti perduodamas ambulatorinei – poliklinikinei gydymo įstaigai ir saugomas asmens sveikatos istorijoje (ambulatorinėje kortelėje) Nr. 025/a“.

Papildyta punktu:

Nr. 314/17, 1994-09-15, Žin., 1994, Nr. 73-1380 (1994-09-21), i. k. 0942250ISAK00314/17

 

______________


Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos

ministerijos 1991 m. gegužės mėn. 7 d.

įsakymo Nr. 150

2 PRIEDAS

 

VAISTŲ IŠDAVIMO VAISTINĖSE TAISYKLĖS

 

1. Vaistinėse narkotiniai, nuodingi (farmakopėjos „A“ sąrašas), stipriai veikiantys (farmakopėjos „B“ sąrašas) vaistai ir vaistai injekcijoms parduodami (išduodami) pagal gydytojų receptus. Taip pat tik su gydytojo receptu parduodami (išduodami) visi vaistai, kurių vartojimo instrukcijoje nurodyta: „vartoti tik esant gydytojo paskyrimui“, „parduodama su receptu“ ar panašiai.

Be gydytojo recepto galima parduoti nestipriai veikiančius (išskyrus fermentus) ir įsakymo 8 priede nurodytus stipriai veikiančius vaistus.

2. Jei gydytojas recepte viršijo nuodingos, narkotinės ar stipriai veikiančios medžiagos aukščiausiąją vienkartinę dozę ir neparašė jos žodžiu bei nepažymėjo šauktuku, farmacijos specialistas privalo išsiaiškinti su gydytoju. Jei to padaryti nepavyksta, privalo ištaisyti pusę didžiausios vienkartinės farmakopėjinės dozės, vėliau apie tai pranešdamas receptą išrašiusiam gydytojui.

3. Draudžiama išduoti narkotinius, kvaitinančius vaistus (įsakymo 5 priedo 4 punktas) ir gryną etilo alkoholį pagal kitų miestų ir rajonų receptus.

Inkurabilius ligonius narkotiniais vaistais privalo aprūpinti ta narkotinius vaistus turinti vaistinė, kuriai poliklinika pateiks tokių ligonių sąrašą (įsakymo 1 priedo 17 punktas).

4. Pasibaigus recepto galiojimo laikui vaistai neišduodami. Išimties tvarka vaistai, išskyrus narkotinius, gali būti išduoti. Apie išdavimo galimybę sprendžia provizorius.

5. Vaistų, išvardintų šio įsakymo 1 priedo 16, 17 ir 18 punktuose, vienu kartu galima išduoti ne daugiau, negu leidžiama išrašymo vienam ligoniui vienu kartu norma. Visų kitų vaistų leidžiama išduoti recepte išrašytą kiekį. Jeigu recepte išrašyto vaisto kiekis yra mažesnis, negu originali pakuotė, leidžiama ją išardyti. Ant vaistinės pakuotės būtina pažymėti vaisto gamybos seriją ir tinkamumo laiką.

6. Ambulatoriškai besigydantiems ligoniams pagal vieną receptą gryno etilo alkoholio ar individualios gamybos vaisto sudėtyje leidžiama iki 100 g nepriklausomai nuo jo koncentracijos.

7. Išdavus vaistus, ant recepto dedamas spaudas „Vaistai išduoti“, pažymint išdavimo datą ir vaistinės pavadinimą, pasirašoma. Pakartotinai vaistai pagal tokį receptą neišduodami.

8. Vaistinėje paliekami šių vaistų receptai:

- pagal kiekį apskaitomų vaistų ar vaistinės gamybos vaistų, į kurių sudėtį įeina pagal kiekį apskaitomos vaistinės medžiagos (įsakymo 5 priedas);

- vaistų, kurių sudėtyje yra nuodingų (A sąrašo), narkotinių medžiagų;

- migdomųjų ir psichotropinių vaistų (neuroleptikų, antidepresantų, trankviliantų);

- steroidinių hormonų ir vaistų, pasižyminčių anaboliniu veikimu;

- vaistų, išduodamų nemokamai arba su nuolaida.

9. Išduodant individualios gamybos vaistus, kurių receptai paliekami vaistinėje, ligoniui išrašoma signatūra (10 priedas).

10. Išdavus vaistus pagal receptus „Ilgalaikiam gydymui“, receptas grąžinamas ligoniui, pažymint kitoje recepto pusėje vaistą išdavusios vaistinės pavadinimą, išduoto vaisto kiekį ir išdavimo datą, pasirašoma. Kitą kartą ligoniui kreipiantis į vaistinę, vaistus pakartotinai galima išduoti tik tuo atveju, jei nepažeistas išrašytų vaistų išdavimo periodiškumas ir nepasibaigęs recepto galiojimo laikas.

11. Vaistus nemokamai ar su nuolaida pagal atitinkamai įformintus gydytojų ir medicinos felčerių receptus leidžiama išduoti iš vaistinių ir felčerio – akušerės punktų. Punktų vedėjai nemokamai ar su nuolaida išduotų vaistų receptus privalo perduoti vaistinėms, su kuriomis sudarytos sutartys.

12. Pagal veterinarijos gydytojų ir kitų valstybių medicinos gydytojų receptus leidžiama parduoti nestipriai veikiančius vaistus ir stipriai veikiančius vaistus („B“ sąrašas), išskyrus išvardintus šių taisyklių 8 punkte.

13. Vaistų, leidžiamų išduoti be gydytojo recepto, galima parduoti kiekiais, neviršijančiais 2 savaičių poreikio, o išfasuotų didesniais kiekiais – po vieną fasuotę vienam asmeniui.

14. Vaikams iki 10 metų vaistinėje vaistai neparduodami. Draudžiama parduoti vaikams iki 16 metų vaistus, kuriuos netinkamai vartojant gali išsivystyti toksikomanija (įsakymo 9 priedas).

15. Receptų saugojimo vaistinėje laikas:

3 metai – narkotinių vaistų ar vaistų su narkotinėmis medžiagomis receptai (išskyrus pramoninės gamybos vaistus, kurių sudėtyje yra kodeino, bet nesančius narkotinių vaistų sąraše), vaistų, išduotų nemokamai arba su nuolaida, receptai.

1 metai – kiekybiškai apskaitomų vaistų, individualios gamybos vaistų, kurių sudėtyje yra kiekybiškai apskaitomų vaistinių medžiagų, kvaitinančių vaistų, išvardintų įsakymo 5 priede, receptai;

1 mėnuo – visų kitų vaistų receptai.

Pasibaigus saugojimo laikui receptai sunaikinami nustatyta tvarka.

16. Felčerio – akušerės punktams gali būti išduodami pardavimui tik tie vaistai, kuriuos turi teisę išrašyti punkte dirbantis medicinos felčeris.

17. Gyventojams parduoti (išduoti) vaistai į vaistinę negrąžinami.

18. Jei receptas išrašytas netaisyklingai, farmacijos specialistas privalo apie tai pranešti receptą išrašiusiam gydytojui (patikslinti vaisto pavadinimą, jo dozę, vaistinių

 

medžiagų suderinamumą). Nesusisiekus su gydytoju, vaistų išdavimo galimybę nustato provizorius.

Gydytojai ir gydymo įstaigų vadovai informuojami apie netaisyklingai išrašytus ir įformintus receptus.

19. Išdavus vaistus ar medicinos pagalbos priemones nemokamai ar su nuolaida, receptų blankų dublikatai kartu su sąskaitomis iki kiekvieno mėnesio 28 dienos pateikiami kompensacijas mokančioms įstaigoms, o receptų originalai paliekami vaistinėse“.

 

______________

Papildyta punktu:

Nr. 314/17, 1994-09-15, Žin., 1994, Nr. 73-1380 (1994-09-21), i. k. 0942250ISAK00314/17

 


Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos

ministerijos 1991 m. gegužės mėn. 7 d.

įsakymo Nr. 150

3 PRIEDAS

 

RECEPTŲ BLANKŲ FORMOS

 

Lietuvos Respublikos

sveikatos apsaugos ministerija

(įstaigos spaudas)

VDK

RECEPTAS

Nr. 148/a

suaugusiam

Mokėti: visą kainą 50 proc.20 proc.

 

10 k

5108805

Formos

 

 

vaikui

Nemokamai

 

Ligonis .......................................................................................................................................

                                                                                                     (vardas, pavardė, amžius)

....................................................................................................................................................

(adresas arba medicininės kortelės Nr.)

__________________________________________________________________________

                     Kaina                                 Rp.:

 

Receptas išrašytas 199 m....... mėn.... d.

A. V.

Galioja. ........................... mėn. (įrašyti)

Gydytojas...............................................

                          (parašas)         (v., pavardė)

 

Lietuvos Respublikos

sveikatos apsaugos ministerija

(įstaigos spaudas)

VDK

SPECIALUSIS RECEPTAS

Nr.

Nr. 146/a

suaugusiam

Mokėti: visą kainą 50 proc. 20 proc.

 

JOK

5108805

 

 

Formos

 

vaikui

Nemokamai

 

Ligonis .......................................................................................................................................

                                                                                                     (vardas, pavardė, amžius)

....................................................................................................................................................

(adresas arba medicininės kortelės Nr.)

__________________________________________________________________________

                     Kaina                                 Rp.:

 

Vartojimo būdas.........................................................................................................................

Receptas išrašytas m.......... mėn..... d.

Galioja 5 dienas

Gydytojas...............................................

                          (parašas)         (v., pavardė)

Gydytojo asmeninio antspaudo v.

Receptas paliekamas vaistinėje.

Ypatingos apskaitos dokumentas. Taisyti draudžiama

______________

 


Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos

ministerijos 1991 m. gegužės mėn. 7 d.

įsakymo Nr. 150

4 PRIEDAS

 

RECEPTUOSE VARTOTINOS SANTRUMPOS

 

aa

ana

po lygiai

ac., acid.

acidum

rūgštis

amp.

ampula

ampulė

aq

aqua

vanduo

aq. destill.

aqua destillata

destiliuotas vanduo

aq. pro inject.

aqua pro injec- tionibus

injekcinis vanduo

bacill.

bacillis

lazdelės

but.

butyrum

sviestas

comp.

compositus,-a,

sudėtinis

caps.

capsula

kapsulė

caps. gelat.

capsula gela- tinosa

želatininė kapsulė

chart. cer.

charta cerata

vaškinis popierius

conc.

concentratus,-

koncentruotas

cort.

cortex

žievė

crist.

cristallisa- tus, -a, -um

kristalinis

D.

da, detur

duok, tebūnie duota

D. S.

da, signa

Duok. Pažymėk

D. t. d.

da tales doses

duok tokių dozių

dec.

decoctum

nuoviras

drag.

dragee

dražetė

dil.

dilutus,-a,-um

praskiestas, -a

div. in p. aeq

divide in par- tes aequales

padalyk į lygias dalis

empl.

emplastrum,-i

pleistras

emuls.

emulsum

emulsija

extr.

extractum

ekstraktas

f.

fiat, fiant

tepasidaro

flor.

flores

žiedai

fol.

folium

lapas

fluid

fluidus,-a,-um

skystas

fruct.

fructus

vaisius

glob. vag.

globulus vaginalis

makšties rutulėlis

gran.

granulum, -i

granulės

gtt.

gutta, guttae

lašas, lašai

herb.

herba

žolė

in amp.

in ampullis

ampulėmis

inf.

infusum

užpilas

inj.

injectio, -ionis

injekcija

isoton.

isotonicus,

izotoninis

i. m.

intra musculum

į raumenis

i. v.

intra venum

į veną

in tab.

in tabulettis

tabletėmis

lin.

linimentum

linimentas

liq.

liquor

skystis

m. pil.

massa pilu- larum

piliulių masė

M.

misce

sumaišyk

mixt.

mixtura,-ae

mikstūra

muc.

mucilago

gleivės

Nr., N

numero

skaičius

obd.

obductus,

padengtas, -a

obl. amyl.

oblata amylacea

krakmolinė kapsulė

ol.

oleum oleosus,

aliejus aliejinis

past.

pasta

pasta

physiol.

physiologicus,

fiziologinis

pil.

pilula

piliulė

praec.

praecipitatus

nusodintas

pulv.

pulvis

milteliai

P. I.

Praescriptio Internationalis

tarptautinis

q. s.

quantum satis

kiek reikia

r., rad.

radix

šaknis

Rp.

recupe

paimk

Rep.

Repete, Repetetus

pakartok, tebus pakartota

rhiz.

rhizoma

šakniastiebis

S.

signa, signetur

pažymėk, tebūnie pažymėta

sem.

semen

sėkla

simpl.

simplex

paprastas

sir.

sirupus

sirupas

sol.

solutio

tirpalas

spir.

spirituosus, -a, – um

spiritinis

steril.

sterilisa

sterilizuok

supp.

suppositorium

žvakutė

tab.

tabulleta

tabletė

t-ra, tct.

tinctura

tinktūra, ištrauka

UA

unitas activitatis

veikimo vienetas

UI

unitas inter- nationalis

tarptautinis vienetas

ung.

unguentum

tepalas

vitr.

vitrum

stiklinis indas

______________

 


Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos

ministerijos 1991 m. gegužės mėn. 7 d.

įsakymo Nr. 150

5 PRIEDAS

 

VAISTINIŲ MEDŽIAGŲ IR VAISTŲ, KIEKYBIŠKAI APSKAITYTINŲ FARMACIJOS ĮMONĖSE BEI ĮSTAIGOSE, MEDICINOS IR KITOSE ĮSTAIGOSE, SĄRAŠAS

 

1. Narkotinės vaistinės medžiagos ir vaistai

2. Nuodingos vaistinės medžiagos (milteliai):

- arseno trioksidas

- atropino sulfatas

- dikainas

- gyvsidabrio cianidas

- gyvsidabrio dichloridas (sublimatas)

- gyvsidabrio dijodidas

- gyvsidabrio oksicianidas

- natrio arsenatas kristalinis (arseno rūgšties dinatrio druska)

- sidabro nitratas

- strichnino nitratas

3. Etilo alkoholis

4. Kvaitinantys vaistai:

- ciklodolis (romparkinas, parkopanas, parkinsanas)

- defedrino milteliai, tabletės

- efedrino hidrochlorido ampulės, tirpalai, milteliai, tabletės

- efedrino hidrochlorido su dimedroliu tabletės

- klofelino ampulės, akių lašai, milteliai

Pastaba:

Sveikatos apsaugos įstaigų vadovai turi teisę šį sąrašą papildyti, užtikrinant nepakankamais kiekiais gaunamų vaistų racionalų panaudojimą.

______________

 

6 priedas. Neteko galios nuo 1997-05-17

Priedo naikinimas:

Nr. 239, 1997-04-28, Žin. 1997, Nr. 42-1043 (1997-05-16), i. k. 0972250ISAK00000239

 


Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos

ministerijos 1991 m. gegužės mėn. 7 d.

įsakymo Nr. 150

7 PRIEDAS

 

VAISTŲ, PASIŽYMINČIŲ ANABOLINIU AKTYVUMU

(anabolinių steroidų), sąrašas

 

1. Gonadotropinas chorioninis

2. Metandrostenolonas

3. Metlandrostendiolis

4. Metiltestosteronas

5. Nerobolilis (fenobolinas, turinabolas)

6. Retabolilis

7. Silobolinas

8. Somatotropinas

9. Stenozololas

10. Testenatas

______________

 


Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos

ministerijos 1991 m. gegužės mėn. 7 d.

įsakymo Nr. 150

8 PRIEDAS

 

STIPRIAI VEIKIANČIŲ (B SĄRAŠO) VAISTŲ, LEISTŲ PARDUOTI VAISTINĖSE BE GYDYTOJO RECEPTO, SĄRAŠAS

 

1. Adonizido lašai ir tabl.

2. Aerono tabl.

3. Almagelis „A“

4. Amikazolio pabarstai ir tepalas (komplektas)

5. Analgino tabl.

6. Anestezolio rektal. sup.

7. Antipirino tabl.

8. Anuzolio rektal. sup.

9. Apilako tabl. tep., rektal. sup.

10. Askofeno tabl.

11. Bekarbono tabl.

12. Belalgino tabl.

13. Belastezino tabl.

14. Benalgino tabl.

15. Besalolio tabl.

16. Betiolio rektal. sup.

17. Bevisalio tabl.

18. Butadiono tabl.

19. Cefekono sup.

20. Citramono tabl.

21. Diafeino tabl.

22. Dibazolio tabl.

23. Dimekarbino tabl.

24. Efkamono tep.

25. Erinito (nitropentono) tabl.

26. Etakridino laktato tirp.

27. Etakridino laktato ir boro rūgšties tabl.

28. Etamido tabl.

29. Eutilino tabl.

30. Furacilino tabl., tep., tirp.

31. Furaplastas su perchlorvinilu

32. Izafenino tabl.

33. Izamano tabl.

34. Jodo 5 proc. alkoh. tirp. ir amp.

35. Kardiovalenas

36. Koticilio tabl.

37. Kordiaminas

38. Korvalolis

39. Levovinizolis

40. Liugolio glicerininis tirpalas

41. Liutenurino vagin. sup.

42. Menovazinas

43. Mikrojodo tabl.

44. Naftizinas (lašai į nosį)

45. Natrio usinato ir anestezino tirpalas ricinos aliejuje

46. Neo-anuzolio rekt. sup.

47. Nitroglicerino kaps. tabl. ir tirp.

48. Novikovo antiseptinis skystis

49. Novokaino rektal. sup.

50. Novomigrofeno tabl.

51. Oksolino 0,25 ir 3 proc. tepalas

52. Papaverino hidrochlorido tabl. ir rektal. sup.

53. Papaverino hidrochlorido 0,02 g, teobromino 0,25 g tabl.

54. Papazolio tabl.

55. Paracetamolio tabl.

56. Pavestezino tabl.

57. Pirameino tabl.

58. Pirkofeno tabl.

59. Sintomicino linim.

60. Streptcido linim. tabl. ir tep.

61. Sulfacilio natrio tirpalas (akių lašai)

62. Šunvyšnės ekstr. rektal. sup.

63. Šunvyšnės ekstrakto 0,015 g papaverino hidrochlorido 0,02 g tabl.

64. Tabletės nuo kosulio (0,01 g termopsio žolės ir 0,025 g natrio hidrokarbonato)

65. Tempalgino tabl.

66. Teodibaverino tabl.

67. Teofilino rektal. sup.

68. Tepalai su antibiotikais

(išskyrus akių tepalus)

69. Tireoidino (trijodtironino, tireokombo) tabl.

70. Urobesalio tabl.

71. Valokordinas

72. Valokormidas

73. Zelenino lašai

______________

 


Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos

ministerijos 1991 m. gegužės mėn. 7 d.

įsakymo Nr. 150

9 PRIEDAS

 

VAISTŲ, KURIUOS VARTOJANT GALI IŠSIVYSTYTI TOKSIKOMANIJA, SĄRAŠAS

 

Migdomieji

1. Adalinas

2. Bromizovalis

3. Chloretonas

4. Nitrazepamas (eunoktinas, radedormas, nozepamas)

5. Tetridinas

Antihistamininiai

1. Diazolinas

2. Dimedrolis

3. Diprazinas (pipolfenas)

4. Fenkarolis

5. Suprastinas

6. Tavegilis

Antiparkinsoniniai

1. Amedinas

2. Ciklodolis (parkopanas, parkinsanas, romparkinas)

3. Dinezinas

4. Mefenaminas

5. Norakinas

6. Ridinolis

7. Tropacinas

Trankviliantai

1. Amizolas

2. Chlozepidas (eleniumas)

3. Diazepamas (seduksenas, relanijus, sibazonas)

4. Fenibutas

5. Grandaksinas

6. Hindarinas

7. Izoprotanas (skutamilis)

8. Meprotanas (meprobamatas)

9. Metamizilis

10. Oksazepamas (tazepamas, nozepamas)

11. Trioksazinas

12. Izoprotanas (skutamilis)

Kiti

1. Acefenas

2. Indopanas

3. Meridilis

4. Sidnafenas

5. Sidnokarbas

______________

 


Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos

ministerijos 1991 m. gegužės mėn. 7 d.

įsakymo Nr. 150

10 PRIEDAS

 

Signatūros pavyzdys

 

Išviršiniai

Pakartotinai vaistams gauti reikalingas naujas gydytojo receptas

.............................................................................................................  vaistinė.

Receptas Nr.

Ligonio pavardė, v., amžius ..........................................................................

Vartojimo būdas .............................................................................................

Gydytojo pavardė, vardas.                                                                                      

Saugoti nuo vaikų!

 

Data. ..........................................................................................................................................

Kaina. .........................................................................................................................................

 

GELTONA SPALVA

Vidiniai

Pakartotinai vaistams gauti reikalingas naujas gydytojo receptas

.............................................................................................................  vaistinė.

Receptas Nr.

Ligonio pavardė, v., amžius ..........................................................................

Vartojimo būdas .............................................................................................

Gydytojo pavardė, vardas.                                                                                      

Saugoti nuo vaikų!

 

Data. ..........................................................................................................................................

Kaina. .........................................................................................................................................

 

ŽALIA SPALVA

 

MĖLYNA SPALVA

 

Injekcijoms

Pakartotinai vaistams gauti reikalingas naujas gydytojo receptas

.............................................................................................................  vaistinė.

Receptas Nr.

Ligonio pavardė, v., amžius ..........................................................................

Vartojimo būdas .............................................................................................

Gydytojo pavardė, vardas.                                                                                      

Saugoti nuo vaikų!

 

SIGNATŪROS ANTROJI PUSĖ

 

Rp.:

Gamino.......................................................................................................................................

Tikrino.........................................................................................................................................

Išdavė.........................................................................................................................................

______________

 

 

 

 

Pakeitimai:

 

1.

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija, Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerija, Įsakymas

Nr. 314/17, 1994-09-15, Žin., 1994, Nr. 73-1380 (1994-09-21), i. k. 0942250ISAK00314/17

Dėl receptų būtiniesiems vaistams ir medicinos pagalbos priemonėms nemokamai ar su nuolaida rašymo ir tokių vaistų ir medicinos pagalbos priemonių išdavimo vaistinėse tvarkos

 

2.

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija, Įsakymas

Nr. 425, 1994-12-12, Žin., 1994, Nr. 99-1991 (1994-12-23), i. k. 0942250ISAK00000425

Dėl 1991 05 07 įsakymo Nr. 150 patikslinimo

 

3.

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija, Įsakymas

Nr. 1, 1995-01-02, Žin., 1995, Nr. 3-65 (1995-01-06), i. k. 0952250ISAK00000001

Dėl 1991 05 07 įsakymo Nr. 150 dalinio pakeitimo

 

4.

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija, Įsakymas

Nr. 172, 1995-03-29, Žin., 1995, Nr. 35-884 (1995-04-28), i. k. 0952250ISAK00000172

Dėl 1995 01 02 įsakymo Nr. 1 pripažinimo netekusiu galios ir 1991 01 07 įsakymo Nr. 150 papildymo

 

5.

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija, Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerija, Įsakymas

Nr. 119/35, 1996-02-23, Žin., 1996, Nr. 28-693 (1996-03-27), i. k. 0962250ISAK00119/35

Dėl naujų receptų blankų

 

6.

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija, Įsakymas

Nr. 239, 1997-04-28, Žin., 1997, Nr. 42-1043 (1997-05-16), i. k. 0972250ISAK00000239

Dėl narkotinių ir psichotropinių medžiagų sąrašo patvirtinimo