Nutarimas skelbtas: Žin., 2000, Nr. 74-2262

Neoficialus nutarimo tekstas

Lietuvos Respublikos Vyriausybė

NUTARIMAS

 

DĖL PIRKIMŲ, SUSIJUSIŲ SU ĮSTATYMŲ NUSTATYTA VALSTYBĖS AR TARNYBOS PASLAPTIMI, TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO IR PIRKIMŲ, KAI BŪTINA APSAUGOTI ESMINIUS VALSTYBĖS SAUGUMO INTERESUS

 

2005 m. spalio 19 d. Nr. 1105

Vilnius

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos viešųjų pirkimų įstatymo (Žin., 1996, Nr. 84-2000; 2006, Nr. 4-102; 2011, Nr. 2-36) 10 straipsnio 1 dalies 1 punktu ir Lietuvos Respublikos valstybės ir tarnybos paslapčių įstatymo (Žin., 1999, Nr. 105-3019; 2004, Nr. 4-29) 33 straipsnio 1 dalimi, Lietuvos Respublikos Vyriausybė n u t a r i a:

Preambulės pakeitimai:

Nr. 566, 2011-05-18, Žin., 2011, Nr. 61-2893 (2011-05-21)

 

1. Patvirtinti Pirkimų, susijusių su įstatymų nustatyta valstybės ar tarnybos paslaptimi, tvarkos aprašą (pridedama).

2. Nustatyti, kad šiuo nutarimu patvirtinto Pirkimų, susijusių su įstatymų nustatyta valstybės ar tarnybos paslaptimi, tvarkos aprašo (toliau vadinama – šiuo nutarimu patvirtintas Aprašas) reikalavimai netaikomi pirkimams, kai būtina apsaugoti esminius valstybės saugumo interesus. Sprendimą dėl tokių pirkimų kiekvienu konkrečiu atveju Lietuvos Respublikos Vyriausybė priima atsižvelgdama į šių pirkimų poreikį ir pobūdį.

3. Šiuo nutarimu patvirtintas Aprašas taikomas pirkimams, pradėtiems vykdyti šiam nutarimui įsigaliojus. Anksčiau pradėti pirkimai baigiami vykdyti pagal teisės aktų, galiojusių iki šio nutarimo įsigaliojimo, nuostatas.

4. Pripažinti netekusiais galios:

4.1. Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2001 m. liepos 23 d. nutarimą Nr. 927 „Dėl Prekių, paslaugų ir darbų, susijusių su valstybės paslaptimi, pirkimų tvarkos patvirtinimo“ (Žin., 2001, Nr. 65-2388);

4.2. Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. gruodžio 20 d. nutarimą Nr. 2024 „Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2001 m. liepos 23 d. nutarimo Nr. 927 „Dėl Prekių, paslaugų ir darbų, susijusių su valstybės paslaptimi, pirkimų tvarkos patvirtinimo“ pakeitimo“ (Žin., 2002, Nr. 123-5581);

4.3. Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2003 m. gegužės 27 d. nutarimą Nr. 654 „Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2001 m. liepos 23 d. nutarimo Nr. 927 „Dėl Prekių, paslaugų ir darbų, susijusių su valstybės paslaptimi, pirkimų tvarkos patvirtinimo“ pakeitimo“ (Žin., 2003, Nr. 52-2330).

 

 

 

Ministras Pirmininkas                                                                      Algirdas Brazauskas

 

 

 

Krašto apsaugos ministras                                                                Gediminas Kirkilas

_________________

 


Patvirtinta

Lietuvos Respublikos Vyriausybės
2005 m. spalio 19 d. nutarimu Nr. 1105

 

pirkimų, susijusių su įstatymų nustatyta valstybės ar tarnybos paslaptimi, tvarkos aprašas

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Pirkimų, susijusių su įstatymų nustatyta valstybės ar tarnybos paslaptimi, tvarkos aprašas (toliau vadinama – šis Aprašas) reglamentuoja pirkimus, susijusius su įstatymų nustatyta valstybės ar tarnybos paslaptimi, kai taikomi įstatymuose ar Lietuvos Respublikos Vyriausybės teisės aktuose nustatyti specialieji prekių tiekimo, paslaugų teikimo ar darbų atlikimo saugumo reikalavimai, įslaptintų sandorių sudarymą, taip pat pirkimus, kai būtina apsaugoti Lietuvos Respublikai perduotą užsienio valstybių, Europos Sąjungos ar tarptautinių organizacijų įslaptintą informaciją.

2. Vadovaujantis šiuo Aprašu, perkama esant bent vienai iš šių sąlygų:

2.1. Informacija apie perkamas prekes, paslaugas ar darbus yra įtraukta į paslapčių subjekto detalųjį įslaptinamos informacijos sąrašą.

2.2. Pirkimo procedūrų ir sutarties vykdymo metu būtina apsaugoti Lietuvos Respublikai perduotą užsienio valstybių, Europos Sąjungos ar tarptautinių organizacijų įslaptintą informaciją.

2.3. Perkamos įslaptintos informacijos, žymimos slaptumo žymomis „Visiškai slaptai“, „Slaptai“ arba „Konfidencialiai“, fizinės apsaugos, gabenimo ir techninės priežiūros paslaugos.

 

3. Pagrindinės šiame Apraše vartojamos sąvokos:

Perkančioji organizacija – Respublikos Prezidento, Lietuvos Respublikos Seimo, Lietuvos Respublikos Vyriausybės steigiamos institucijos, valstybės ir savivaldybių institucijos, jų steigiamos įmonės ir įstaigos, kurių veikla yra susijusi su informacijos įslaptinimu ir išslaptinimu, įslaptintos informacijos naudojimu ar jos apsauga ir kurios, vadovaudamosi šiuo Aprašu, sudaro pirkimo sutartį.

Prekės – žaliavos, gaminiai, įrenginiai, statiniai, kiti visokio pavidalo daiktai, Lietuvos Respublikos valstybės ir tarnybos paslapčių įstatymo (Žin., 1999, Nr. 105-3019; 2004, Nr. 4-29) 2 straipsnio 5 ir 7 dalyse apibrėžti įslaptinti gaminiai bei kiti įslaptinti objektai.

Paslaugos Lietuvos Respublikos viešųjų pirkimų įstatymo (Žin., 1996, Nr. 84-2000; 2002, Nr. 118-5296) 2 priedėlyje nurodytos paslaugos, prekės, perkamos kartu su 2 priedėlyje nurodytomis paslaugomis, jeigu paslaugų kaina viršija prekių kainą, 1 priedėlyje nurodyti darbai, jeigu šie darbai tik papildo perkamas paslaugas, ir Lietuvos Respublikos valstybės ir tarnybos paslapčių įstatymo 2 straipsnio 6 dalyje apibrėžti įslaptinti darbai.

Darbai atliekami arba projektuojami ir atliekami Lietuvos Respublikos viešųjų pirkimų įstatymo 1 priedėlyje nurodyti darbai.

Tiekėjas – Lietuvos Respublikos viešųjų pirkimų įstatymo 2 straipsnio 29 dalyje apibrėžtas tiekėjas ir Lietuvos Respublikos valstybės ir tarnybos paslapčių įstatymo 2 straipsnio 26 dalyje apibrėžtas rangovas.

Subrangovas – pirkimo sutarties daliai vykdyti tiekėjo pasitelktas kitas asmuo.

Pirkimo iniciatorius – perkančiosios organizacijos struktūrinis padalinys, teikiantis perkančiosios organizacijos vadovui ar jo įgaliotam asmeniui teikimą dėl pirkimo, susijusio su valstybės ar tarnybos paslaptimi, organizavimo.

Pirkimo sutartis prekių, paslaugų ar darbų, susijusių su įstatymų nustatyta valstybės ar tarnybos paslaptimi arba Lietuvos Respublikai perduota užsienio valstybių, Europos Sąjungos ar tarptautinių organizacijų įslaptinta informacija, pirkimo sutartis.

Pirkimas – perkančiosios organizacijos atliekamų šiame Apraše nustatytų pirkimo ir tiekėjo patikimumo nustatymo procedūrų visuma, būtina tiekėjui parinkti ir pirkimo sutarčiai sudaryti.

Nr. 566, 2011-05-18, Žin., 2011, Nr. 61-2893 (2011-05-21)

 

4. Kitos šiame Apraše vartojamos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos valstybės ir tarnybos paslapčių įstatyme ir Lietuvos Respublikos viešųjų pirkimų įstatyme pateiktas sąvokas.

5. Šiame Apraše nustatytos pirkimo procedūros netaikomos:

5.1. ginklų, šaudmenų, sprogmenų ir kitų karinės paskirties prekių pirkimams, susijusiems su tarnybos paslaptimi, žymima slaptumo žyma „Riboto naudojimo“. Šie pirkimai atliekami pagal Ginklų, šaudmenų, sprogmenų ir kitų karinės paskirties prekių pirkimo taisykles, patvirtintas Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2003 m. rugpjūčio 12 d. nutarimu Nr. 1029 (Žin., 2003, Nr. 80-3664; 2004, Nr. 86-3126);

5.2. pirkimams, susijusiems su Lietuvos kariuomenės karinių vienetų dislokavimu užsienio valstybėse pagal tarptautinį susitarimą, kai šie pirkimai susiję su tarnybos paslaptimi, žymima slaptumo žyma „Riboto naudojimo“. Šie pirkimai atliekami pagal Pirkimų, susijusių su Lietuvos kariuomenės karinių vienetų dislokavimu užsienio valstybėse pagal tarptautinį susitarimą, taisykles, patvirtintas Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2004 m. rugsėjo 23 d. nutarimu Nr. 1216 (Žin., 2004, Nr. 144-5258);

5.3. pirkimams, kuriems naudojamos užsienio valstybių ar tarptautinių organizacijų skiriamos paramos lėšos ir paramos davėjas nurodo specialias pirkimo procedūras skiriamoms paramos lėšoms panaudoti.

6. Šis Aprašas netaikomas pirkimams, vykdomiems pagal Europos Sąjungos ar NATO įsteigtos institucijos ir organizacijos nustatytas specialiąsias procedūras. Jis taip pat netaikomas tais atvejais, kai pirkimus bendriems su kitų Europos Sąjungos ar NATO valstybių institucijomis projektams įgyvendinti atlieka užsienio šalių valstybės valdymo institucijos, vadovaudamosi tarptautinėmis sutartimis ar susitarimais.

7. Atliekant pirkimus šiame Apraše nustatyta tvarka, turi būti laikomasi Lietuvos Respublikos valstybės ir tarnybos paslapčių įstatyme nustatytų valstybės ir tarnybos paslaptį sudarančios informacijos įslaptinimo, saugojimo, naudojimo, išslaptinimo, apsaugos veiksmų koordinavimo ir kontrolės reikalavimų. Įslaptinta informacija turi būti patikima griežtai laikantis principo „Būtina žinoti“. Perkančioji organizacija turi užtikrinti, kad būtų laikomasi lygiateisiškumo, skaidrumo bei nediskriminavimo principų, ir siekti sudaryti pirkimo sutartį, leidžiančią racionaliai naudojant skirtas lėšas įsigyti reikiamų prekių, paslaugų ar darbų.

8. Šio Aprašo 53–58, 60, 61, 64 ir 66 punktų reikalavimai dėl tiekėjų (subrangovų) patikimumo nustatymo netaikomi pirkimams iš Europos Sąjungos ar NATO įsteigtų institucijų ir organizacijų arba iš Europos Sąjungos ar NATO šalių valstybės valdymo institucijų.

9. Jeigu tame pačiame pirkime, susijusiame su įslaptinta informacija, žymima slaptumo žymomis „Visiškai slaptai“, „Slaptai“ ir „Konfidencialiai“ arba jų atitikmenimis, dalyvauja Lietuvos tiekėjai (subrangovai) ir tiekėjai (subrangovai), veikiantys ir registruoti užsienio valstybėse (toliau vadinama – užsienio tiekėjas (subrangovas), nustatant Lietuvos tiekėjų (subrangovų) ir jų nurodytų darbuotojų patikimumą, taikomos šio Aprašo IV skyriaus, o nustatant užsienio tiekėjų (subrangovų) patikimumą – šio Aprašo V skyriaus nuostatos. Jeigu pirkimo sutartį ketinama sudaryti su fiziniu asmeniu, jam teisės aktų nustatyta tvarka turi būti išduotas leidimas dirbti ar susipažinti su atitinkama slaptumo žyma žymima įslaptinta informacija.

Visiems tiekėjams, dalyvaujantiems tame pačiame pirkime, nustatomas vienodas terminas pasiūlymams parengti.

10. Kai dalyvauti pirkimo procedūrose kviečiamas bent vienas užsienio tiekėjas arba kai perkant būtina apsaugoti Lietuvos Respublikai perduotą užsienio valstybių, Europos Sąjungos ar tarptautinių organizacijų įslaptintą informaciją, vadovaujamasi Lietuvos Respublikos tarptautinėmis sutartimis, šiomis sutartimis grindžiamais ir jas įgyvendinančiais tarptautinių organizacijų sprendimais, Europos Sąjungos teisės aktų principinėmis nuostatomis, užtikrinančiomis valstybės ir tarnybos paslapčių bei kitų valstybės interesų apsaugą, Lietuvos Respublikos įstatymais ir šiuo Aprašu.

 

11. Pagal šio Aprašo reikalavimus sudarytų pirkimo sutarčių vertė neįskaitoma į viešojo pirkimo vertę, nustatomą pagal Lietuvos Respublikos viešųjų pirkimų įstatymo 9 straipsnio reikalavimus.

Nr. 566, 2011-05-18, Žin., 2011, Nr. 61-2893 (2011-05-21)

 

II. PIRKIMŲ ORGANIZAVIMAS IR VYKDYMAS

 

12. Prireikus pirkti prekes, paslaugas ar darbus, susijusius su įstatymų nustatyta valstybės ar tarnybos paslaptį sudarančia informacija, pirkimo iniciatorius kreipiasi į perkančiosios organizacijos vadovą ar jo įgaliotą asmenį su prašymu priimti sprendimą dėl pirkimo, susijusio su įstatymų nustatyta valstybės ar tarnybos paslaptimi, organizavimo. Pirkimo iniciatorius, kreipdamasis į perkančiosios organizacijos vadovą ar jo įgaliotą asmenį, privalo nurodyti:

12.1. tai, kad informacija apie ketinamas įsigyti prekes, paslaugas ar darbus yra įtraukta į paslapčių subjekto detalųjį įslaptinamos informacijos sąrašą, arba tai, kad perkamos įslaptintos informacijos, žymimos slaptumo žymomis „Visiškai slaptai“, „Slaptai“ arba „Konfidencialiai“, fizinės apsaugos, gabenimo ir techninės priežiūros paslaugos;

12.2. informaciją, pagrindžiančią pirkimo tikslingumą;

12.3. duomenis apie pirkimo procedūrų metu ketinamą panaudoti ar perduoti tiekėjams įslaptintą informaciją, jos pobūdį, apimtį, slaptumo žymas ir informacijos įslaptinimo pagrindą – paslapčių subjekto detaliojo įslaptinamos informacijos sąrašo punktus;

12.4. duomenis apie pirkimo sutarties vykdymo metu tiekėjui ketinamos perduoti arba numatomos panaudoti ar sukurti įslaptintos informacijos pobūdį, apimtį, slaptumo žymas ir informacijos įslaptinimo pagrindą – paslapčių subjekto detaliojo įslaptinamos informacijos sąrašo punktus.

13. Perkančioji organizacija sudaro pirkimo komisiją pirkimams organizuoti ir jiems vykdyti (toliau vadinama – komisija), nustato jai užduotis ir suteikia įgaliojimus vykdyti šias užduotis. Komisijos reglamentą tvirtina perkančiosios organizacijos vadovas. Reglamente gali būti numatyta komisijos teisė pagal kompetenciją perkančiosios organizacijos vardu susirašinėti su tiekėjais ir kitomis institucijomis. Su pirkimu susijusią informaciją ir dokumentus įslaptintų sandorių saugumą užtikrinančioms institucijoms, tiekėjui ar subrangovui perduoda perkančiosios organizacijos atsakingas asmuo.

14. Komisija sudaroma ne mažiau kaip iš 3 fizinių asmenų. Komisijos pirmininku ir nariais gali būti skiriami tik nepriekaištingos reputacijos asmenys, turintys teisės aktų nustatyta tvarka išduotus leidimus dirbti ar susipažinti su įslaptinta informacija, kurios slaptumo žyma yra ne žemesnė už pirkimo metu naudojamos ar sukuriamos informacijos slaptumo žymą. Skiriant komisijos narius, turi būti atsižvelgta į jų išsimokslinimą ir patirtį organizuoti bei vykdyti pirkimus. Prieš pradėdami dirbti komisijoje, komisijos nariai privalo pasirašyti nešališkumo deklaraciją ir konfidencialumo pasižadėjimą.

15. Komisijos darbo forma yra posėdžiai. Posėdis laikomas teisėtu, jeigu jame dalyvauja ne mažiau kaip pusė komisijos narių. Posėdžiuose, kuriuose priimamas sprendimas dėl pirkimo būdo pasirinkimo, sudaroma tiekėjų pasiūlymų eilė ir nustatomas tiekėjas, kuriam turėtų būti siūloma sudaryti pirkimo sutartį, turi dalyvauti ne mažiau kaip 2/3 komisijos narių.

16. Komisijos sprendimai priimami paprasta posėdyje dalyvavusių jos narių balsų dauguma, atviru vardiniu balsavimu. Jeigu balsai pasiskirsto po lygiai, lemia komisijos pirmininko balsas. Komisijos sprendimai įforminami protokolu.

17. Komisija pradeda darbą gavusi perkančiosios organizacijos vadovo ar jo įgalioto asmens patvirtintą techninę specifikaciją, rašytinę užduotį organizuoti ir vykdyti pirkimą ir paslapčių subjekto Specialiosios ekspertų komisijos (jeigu Specialiosios ekspertų komisijos funkcijas atlieka įgaliotas asmuo – įgalioto asmens) išvadą apie ketinamos panaudoti, perduoti tiekėjams ar sukurti informacijos įslaptinimo pagrįstumą.

Dėl šios išvados į paslapčių subjekto Specialiąją ekspertų komisiją ar įgaliotą asmenį kreipiasi pirkimo iniciatorius. Prireikus paslapčių subjekto vadovo ar jo įgalioto asmens sprendimu perkančiosios organizacijos atsakingas asmuo parengia įslaptinimo žinyną.

18. Komisijai nustatomoje užduotyje, be kita ko, nurodoma:

18.1. informacija apie perkamas prekes, paslaugas ar darbus (pavadinimas ir, jeigu įmanoma, kiekis);

18.2. prekių pristatymo, paslaugų teikimo ar darbų atlikimo vieta ir laikas;

18.3. mokėjimo terminai arba grafikai (jeigu jie žinomi).

19. Komisija, atsižvelgdama į užduotyje pateiktą informaciją ir vadovaudamasi šiame Apraše nustatyta tvarka, pasirenka pirkimo būdą, nustato tiekėjų kvalifikacinius reikalavimus, kvalifikacijos tikrinimo būdus ir vertinimo kriterijus, parengia pirkimo dokumentus, atlieka pirkimo procedūras ir nustato tiekėją, kuriam turėtų būti siūloma sudaryti pirkimo sutartį.

20. Komisija veikia ją sudariusios perkančiosios organizacijos vardu pagal jai suteiktus įgaliojimus ir yra atskaitinga ją sudariusios perkančiosios organizacijos vadovui.

21. Komisija, gavusi užduotį vykdyti šiame Apraše reglamentuojamą pirkimą ir pasirinkusi pirkimo būdą, apie tai informuoja įslaptintų sandorių saugumą užtikrinančią instituciją ir prašo suteikti pirkimo numerį. Įslaptintų sandorių saugumą užtikrinančiai institucijai pateikiama:

21.1. informacija apie perkamas prekes, paslaugas ar darbus (pavadinimas ir, jeigu įmanoma, kiekis);

21.2. duomenys apie tai, kad informacija apie ketinamas įsigyti prekes, paslaugas ar darbus yra įslaptinta, taip pat įslaptinimo pagrindą – paslapčių subjekto detaliojo įslaptinamos informacijos sąrašo punktus, aukščiausią slaptumo žymą;

21.3. duomenys apie tiekėjui (subrangovui) pirkimo procedūrų metu numatomos perduoti įslaptintos informacijos pobūdį, apimtį ir tokios informacijos slaptumo žymas;

21.4. duomenys apie tiekėjui (subrangovui) pirkimo sutarties vykdymo metu numatomos perduoti įslaptintos informacijos pobūdį, apimtį ir tokios informacijos slaptumo žymas;

21.5. informacija apie komisijos pasirinktą pirkimo būdą.

22. Įslaptintų sandorių saugumą užtikrinanti institucija, gavusi šio Aprašo 21 punkte nurodytą informaciją, per 3 dienas suteikia pirkimui numerį ir raštu praneša jį perkančiajai organizacijai.

23. Jeigu numatoma sudaryti įslaptintą sandorį, pirkimo procedūrose dalyvaujantis tiekėjas ir subrangovas privalo paskirti asmenį, atsakingą už įslaptintos informacijos apsaugos organizavimą, vykdymą ir kontrolę, įslaptinto sandorio vykdymą bei automatizuoto duomenų apdorojimo sistemų ir tinklų apsaugą.

 

24. Perkančioji organizacija gali įgalioti kitą perkančiąją organizaciją atlikti pirkimus, taip pat sudaryti pirkimo sutartį, jeigu šie pirkimai yra susiję su įslaptinta informacija, įforminusi įgaliojimus pavedimo sutartimi Lietuvos Respublikos civilinio kodekso (Žin., 2000, Nr. 74-2262) nustatyta tvarka. Šiuo atveju komisiją sudaro, jos reglamentą tvirtina ir pavedimo sutartimi perduotas šiame Apraše numatytas perkančiosios organizacijos funkcijas atlieka kita perkančioji organizacija. Perkančioji organizacija privalo nustatyti kitai perkančiajai organizacijai užduotis ir suteikti jai visus įgaliojimus tas užduotis vykdyti.

Punkto pakeitimai:

Nr. 848, 2010-06-21, Žin., 2010, Nr. 77-3942 (2010-06-30)

Nr. 566, 2011-05-18, Žin., 2011, Nr. 61-2893 (2011-05-21)

 

 III. PIRKIMŲ BŪDAI IR JŲ PASIRINKIMO SĄLYGOS

 

25. Komisija gali pasirinkti vieną iš šių pirkimo būdų:

25.1. uždarasis konkursas;

25.2. derybos su vieninteliu tiekėju.

26. Dalyvauti pirkimo procedūrose tiekėjai atrenkami pagal perkančiosios organizacijos turimus duomenis apie rinkos būklę ir kitą perkančiajai organizacijai prieinamą informaciją.

27. Uždarojo konkurso būdu perkama, kai rinkoje yra ne mažiau kaip 2 tiekėjai, kurių kvalifikacija atitinka keliamus reikalavimus ir kurie gali pasiūlyti perkančiajai organizacijai reikiamų prekių, paslaugų ar darbų.

28. Uždarajame konkurse pateikti pasiūlymus turi būti pakviesti ne mažiau kaip 2 tiekėjai.

29. Derybų su vieninteliu tiekėju būdu galima pirkti, jeigu tenkinama bent viena iš šių sąlygų:

29.1. Numatomos sudaryti pirkimo sutarties vertė be pridėtinės vertės mokesčio yra ne didesnė kaip 75 tūkst. litų, kai perkamos prekės ar paslaugos, ir ne didesnė kaip 300 tūkst. litų, kai perkami darbai.

29.2. Dėl techninių priežasčių tiekti prekes, teikti paslaugas ar atlikti darbus gali tik konkretus tiekėjas arba tiekėjas turi išimtines teises tiekti tokias prekes, teikti paslaugas ar atlikti darbus ir nėra kitos alternatyvos.

29.3. Neišvengiamai būtina pirkimą atlikti ypač skubiai dėl įvykio, kurio perkančioji organizacija negalėjo numatyti, kai tokio pirkimo neįmanoma laiku atlikti uždarojo konkurso būdu. Aplinkybės, kuriomis grindžiama ypatinga skuba, jokiu būdu negali priklausyti nuo perkančiosios organizacijos.

29.4. Perkamos prekės gaminamos tik mokslo, eksperimentų, studijų, mokslinio ar techninio tobulinimo tikslais ir nesiekiama įsigyjamų prekių masine gamyba sustiprinti komercinio pajėgumo arba padengti mokslo, eksperimentavimo, studijų, mokslinio ar techninio tobulinimo išlaidų.

29.5. Perkančioji organizacija pagal ankstesnę pirkimo sutartį iš kurio nors tiekėjo pirko prekių, paslaugų ar darbų ir nustatė, kad iš jo tikslinga pirkti papildomai, techniniu požiūriu derinant su jau turimomis prekėmis, prekių pobūdžiu, suteiktomis paslaugomis ar atliktais darbais, ankstesnieji pirkimai buvo efektyvūs ir iš esmės nesikeičia prekių, paslaugų ar darbų kainos bei kitos pirkimo sąlygos, o alternatyvūs pirkimai dėl techninio nesuderinamumo su ankstesniaisiais būtų nepriimtini, nes perkančioji organizacija, įsigijusi skirtingų techninių charakteristikų prekių, negalėtų naudotis anksčiau pirktomis prekėmis ar patirtų didelių nuostolių.

29.6. Dėl aplinkybių, kurių nebuvo galima numatyti, paaiškėja, kad reikia papildomų prekių, paslaugų ar darbų, kurie nebuvo įrašyti į sudarytą pirkimo sutartį ir kurių techniškai ar ekonomiškai neįmanoma atskirti nuo pradinės pirkimo sutarties, nesukeliant didelių nepatogumų perkančiajai organizacijai. Tokia pirkimo sutartis gali būti sudaroma tik su tuo tiekėju, su kuriuo buvo sudaryta pradinė pirkimo sutartis, o jos ir visų kitų papildomai sudarytų pirkimo sutarčių kaina neturi viršyti 50 procentų pagrindinės pirkimo sutarties vertės.

29.7. Papildomi pirkimai yra glaudžiai susiję su perkančiosios organizacijos anksčiau sudarytų pirkimo sutarčių vykdymo metu naudota ar sukurta įslaptinta informacija, ir saugumo požiūriu įtraukti naujų tiekėjų netikslinga.

29.8. Perkama iš Lietuvos Respublikos ar užsienio šalių valstybės valdymo institucijų arba Europos Sąjungos ar NATO įsteigtų institucijų.

 

IV. PIRKIMO IR TIEKĖJŲ PATIKIMUMO NUSTATYMO PROCEDŪROS, KAI PIRKIMUOSE, KURIE SUSIJĘ SU ĮSLAPTINTA INFORMACIJA, ŽYMIMA SLAPTUMO ŽYMOMIS „VISIŠKAI SLAPTAI“, „SLAPTAI“ IR „KONFIDENCIALIAI“ AR JŲ ATITIKMENIMIS, DALYVAUJA LIETUVOS TIEKĖJAI (SUBRANGOVAI)

 

30. Perkančioji organizacija pasirinktus galimus tiekėjus (galimą tiekėją) raštu kviečia dalyvauti pirkimo procedūrose ir kvietime nurodo:

30.1. tai, kad pirkimas yra susijęs su įslaptintos informacijos perdavimu, naudojimu ar sukūrimu, o gautą įslaptintą informaciją nustatytąja tvarka privaloma saugoti ir naudoti tik tiekėjo pasiūlymui parengti ir pirkimo sutarčiai vykdyti;

30.2. neįslaptintą informaciją apie pageidaujamas pirkti prekes, paslaugas ar darbus;

30.3. informaciją, ar leidžiama tiekėjui pasitelkti subrangovus;

30.4. terminą, iki kurio tiekėjas turi pateikti prašomus dokumentus;

30.5. dokumentų pateikimo vietą ir būdą;

30.6. tai, kad tiekėjas iki pirkimo sutarties pasirašymo dienos Lietuvos Respublikos valstybės ir tarnybos paslapčių įstatymo nustatyta tvarka turės gauti įmonės patikimumą patvirtinantį pažymėjimą.

31. Jeigu perkamas prekes, paslaugas ar darbus ir pirkimo sąlygas išsamiai apibūdinantys pirkimo dokumentai gali būti parengti ir pateikti tiekėjams neatskleidžiant įslaptintos informacijos, perkančioji organizacija, kviesdama tiekėjus dalyvauti pirkimo procedūrose, kartu pateikia jiems pirkimo dokumentus. Tuomet šio Aprašo 32–36 punktuose nurodytos procedūros neatliekamos. Jeigu tiekėjui leidžiama pasitelkti subrangovus, kvietime papildomai prašoma pateikti subrangovų sąrašą ir išsamiai apibūdinti pirkimo sutarties dalis, kurias tiekėjas perduos vykdyti subrangovams.

32. Jeigu perkamas prekes, paslaugas ar darbus ir pirkimo sąlygas išsamiai apibūdinantys pirkimo dokumentai negali būti parengti ir pateikti tiekėjams neatskleidžiant įslaptintos informacijos, žymimos slaptumo žymomis „Visiškai slaptai“, „Slaptai“ arba „Konfidencialiai“, kvietime perkančioji organizacija prašo tiekėjus pateikti:

32.1. tiekėjo vadovo užpildytą Paslapčių apsaugos koordinavimo komisijos nustatytos formos įslaptintų sandorių saugumo klausimyną ir rašytinį sutikimą, kad būtų tikrinamas tiekėjas;

32.2. tiekėjo atsakingų asmenų ir darbuotojų, kuriems rengiant ar teikiant pasiūlymą arba derinant ar pasirašant pirkimo sutartį reikės susipažinti su įslaptinta informacija, sąrašą. Kartu prašoma pateikti šių darbuotojų užpildytus Paslapčių apsaugos koordinavimo komisijos nustatytos formos klausimynus, skirtus leidimui dirbti ar susipažinti su įslaptinta informacija ar asmens patikimumo pažymėjimui gauti, ir rašytinius sutikimus būti tikrinamiems. Kai pretenduojama gauti leidimus arba asmens patikimumo pažymėjimus dirbti ar susipažinti su įslaptinta informacija, žymima slaptumo žymomis „Visiškai slaptai“ ir „Slaptai“ ar jų atitikmenimis, taip pat prašoma pateikti šių darbuotojų išsamias autobiografijas;

32.3. Kai tiekėjui leidžiama pasitelkti subrangovus, kvietime papildomai prašoma:

32.3.1. pateikti subrangovų sąrašą;

32.3.2. išsamiai apibūdinti pirkimo dokumentų dalį, kurią tiekėjas perduos subrangovams;

32.3.3. pateikti šio Aprašo 32.1 ir 32.2 punktuose nurodytus dokumentus apie subrangovą ir jo darbuotojus, jeigu subrangovui perduodamoje pirkimo dokumentų dalyje yra įslaptintos informacijos.

33. Perkančiosios organizacijos atsakingas asmuo iš tiekėjų gautus šio Aprašo 32 punkte nurodytus dokumentus ir informaciją perduoda įslaptintų sandorių saugumą užtikrinančiai institucijai, kuri pradeda tiekėjo (subrangovo) ir jo darbuotojų patikimumo tikrinimą.

34. Jeigu perkančioji organizacija arba įslaptintų sandorių saugumą užtikrinanti institucija nustato, kad tiekėjas pateikė neišsamią informaciją, perkančioji organizacija nustato terminą trūkumams ištaisyti. Jeigu tiekėjas per nustatytą laiką trūkumų neištaiso, laikoma, kad šis tiekėjas atsisakė dalyvauti tolesnėse pirkimo procedūrose.

35. Įslaptintų sandorių saugumą užtikrinanti institucija, gavusi šio Aprašo 32 punkte nurodytus dokumentus ir informaciją, per 15 darbo dienų nuo kreipimosi dienos pateikia perkančiajai organizacijai išvadą apie tiekėjo (subrangovo) teritorijos ir patalpų, kuriose numatoma dirbti su įslaptinta informacija ar ją saugoti, fizinės apsaugos priemonių galimybes apsaugoti įslaptintą informaciją. Šis terminas įslaptintų sandorių saugumą užtikrinančios institucijos sprendimu gali būti pratęstas, tačiau su sąlyga, kad išvada bus pateikta ne vėliau, negu išduotas leidimas dirbti ar susipažinti su įslaptinta informacija tiekėjo atstovui, atsakingam už įslaptintos informacijos apsaugą.

Darbuotojų, pretenduojančių gauti leidimą dirbti ar susipažinti su įslaptinta informacija ar asmens patikimumo pažymėjimą, kandidatūros tikrinamos ir leidimai bei asmens patikimumo pažymėjimai išduodami Lietuvos Respublikos valstybės ir tarnybos paslapčių įstatyme nustatytais terminais ir tvarka.

36. Jeigu įslaptintų sandorių saugumą užtikrinanti institucija patvirtina, kad tiekėjo (subrangovo) teritorija ir patalpos, kuriose bus dirbama su įslaptinta informacija ar kuriose ji bus saugoma, yra įrengtos ir jose tinkamai veikia reikiamos fizinės apsaugos priemonės, perkančioji organizacija tiekėjo atsakingam asmeniui arba darbuotojui, atsakingam už pasiūlymo pateikimą, turinčiam leidimą dirbti ar susipažinti su įslaptinta informacija arba asmens patikimumo pažymėjimą, pateikia kvietimą dalyvauti tolesnėse pirkimo procedūrose ir pirkimo dokumentus.

37. Pirkimo dokumentuose paprastai nurodoma:

37.1. prekių, paslaugų ar darbų pavadinimas, prekių kiekis (jeigu įmanoma), teiktinų su prekėmis paslaugų pobūdis, prekių tiekimo, paslaugų teikimo ar darbų atlikimo terminai;

37.2. techninė specifikacija, detalus pageidaujamų prekių, paslaugų ar darbų aprašymas;

37.3. pasiūlymo rengimo reikalavimai;

37.4. pasiūlymų vertinimo kriterijai. Pasiūlymai gali būti vertinami pagal pasiūlytą kainą arba pagal pasiūlymų ekonominį naudingumą, kai atsižvelgiama ne tik į kainą, bet ir į pasiūlytų prekių, paslaugų ar darbų funkcines ar kitokias savybes ir charakteristikas;

37.5. informacija, kaip turi būti apskaičiuota ir išreikšta pasiūlymuose nurodoma pirkimo kaina;

37.6. kalba, kuria turi būti teikiami pasiūlymai, pasiūlymų pateikimo terminai, vieta, laikas ir būdai;

37.7. perkančiosios organizacijos siūlomos šalims pasirašyti esminės pirkimo sutarties sąlygos;

37.8. tiekėjui keliami kvalifikaciniai reikalavimai ir dokumentai, pagrindžiantys kvalifikacinius duomenis, kuriuos turi pateikti tiekėjas. Jeigu perkančioji organizacija iš tos pačios rūšies prekių ar paslaugų pirkimo sutarčių, įvykdytų ne anksčiau kaip prieš 3 metus, patirties yra įsitikinusi, kad kviečiamas tiekėjas yra pajėgus įvykdyti pirkimo sutartį, kvalifikaciniai reikalavimai tiekėjui gali būti nenustatomi;

37.9. data, iki kada turi galioti pasiūlymas, arba laikotarpis, kurį turi galioti pasiūlymas.

38. Tiekėjas, gavęs pirkimo dokumentus, per nustatytą terminą parengia ir užklijuotame voke perkančiajai organizacijai pateikia pasiūlymą. Kartu su pasiūlymu tiekėjas pateikia ir kitą prašytą informaciją.

39. Komisija pasiūlymus pateikusiems tiekėjams nedalyvaujant atplėšia vokus su pasiūlymais ir atlieka pateiktų pasiūlymų nagrinėjimo, vertinimo bei palyginimo procedūras.

40. Perkant uždarojo konkurso būdu, vertinami tik tie pasiūlymai, kurie atitinka pirkimo dokumentuose nurodytus reikalavimus. Komisija turi teisę prašyti tiekėjų paaiškinti, patikslinti savo pasiūlymus. Jeigu vertinama daugiau negu vienas pasiūlymas, komisija sudaro pirkimo dokumentuose nustatytus reikalavimus atitinkančių pasiūlymų, kuriuos pateikę tiekėjai atitiko jiems keltus kvalifikacinius ir patikimumo reikalavimus, eilę. Eilė sudaroma kainų didėjimo arba pasiūlymų naudingumo mažėjimo tvarka. Pirmuoju įrašomas pasiūlymas, kuris, vertinant pagal pirkimo dokumentuose nustatytus kriterijus, yra geriausias ir kurį pateikusiam tiekėjui turėtų būti siūloma sudaryti pirkimo sutartį. Su tiekėju, kuriam turėtų būti siūloma sudaryti pirkimo sutartį, komisija gali derėtis dėl pasiūlyme nurodytos kainos sumažinimo.

41. Perkant derybų su vieninteliu tiekėju būdu, komisija turi teisę derėtis su tiekėju dėl kainos ir techninių, ekonominių, teisinių bei kitokių pirkimo sąlygų. Derybos protokoluojamos. Jeigu pateiktas pasiūlymas ir po derybų nevisiškai atitinka pirkimo dokumentuose nustatytus reikalavimus, klausimą dėl pirkimo tikslingumo sprendžia perkančioji organizacija.

42. Nustačiusi tiekėjus, kurie pasiūlymų eilėje užėmė pirmąją ir antrąją vietas pagal pateiktų pasiūlymų naudingumą, perkančioji organizacija prašo juos per 10 darbo dienų pateikti šiuos dokumentus:

42.1. savo ir subrangovų užpildytus Paslapčių apsaugos koordinavimo komisijos nustatytos formos įslaptintų sandorių saugumo klausimynus ir rašytinius sutikimus būti tikrinamiems (jeigu šių dokumentų nebuvo prašoma pateikti kartu su pasiūlymais, nes tiekėjams pateiktuose pirkimo dokumentuose nebuvo įslaptintos informacijos);

42.2. savo ir subrangovų darbuotojų, kuriems vykdant pirkimo sutartį reikės susipažinti su įslaptinta informacija, sąrašą, šių darbuotojų užpildytus Paslapčių koordinavimo komisijos nustatytos formos klausimynus, skirtus leidimui dirbti ar susipažinti su įslaptinta informacija ar asmens patikimumo pažymėjimui gauti, ir rašytinius sutikimus būti tikrinamiems. Kai pretenduojama gauti leidimus arba asmens patikimumo pažymėjimus dirbti ar susipažinti su įslaptinta informacija, žymima slaptumo žymomis „Visiškai slaptai“ ir „Slaptai“ ar jų atitikmenimis, taip pat prašoma pateikti šių darbuotojų išsamias autobiografijas.

43. Perkančioji organizacija, gavusi šio Aprašo 42 punkte nurodytus dokumentus, perduoda juos įslaptintų sandorių saugumą užtikrinančiai institucijai. Įslaptintų sandorių saugumą užtikrinančios institucijos prašoma:

43.1. inicijuoti tiekėjų, kurie pasiūlymų eilėje užėmė pirmąją ir antrąją vietas pagal pateiktų pasiūlymų naudingumą, jų subrangovų ir darbuotojų tikrinimą;

43.2. inicijuoti asmens patikimumo pažymėjimų tiekėjo (subrangovo) darbuotojams išdavimą, jeigu pirkimas susijęs su užsienio valstybių, Europos Sąjungos ar tarptautinių organizacijų įslaptinta informacija;

43.3. išduoti įmonės patikimumą patvirtinančius pažymėjimus tiekėjams, kurie pasiūlymų eilėje užėmė pirmąją ir antrąją vietas pagal pateiktų pasiūlymų naudingumą, ir jų pasirinktiems subrangovams.

44. Įslaptintų sandorių saugumą užtikrinanti institucija, iš perkančiosios organizacijos gavusi šio Aprašo 42 punkte nurodytus dokumentus, nedelsdama inicijuoja tiekėjų (subrangovų) ir jų darbuotojų tikrinimą. Tiekėjo (subrangovo) tikrinimas negali trukti ilgiau negu šio tiekėjo (subrangovo) darbuotojų, pretenduojančių gauti leidimus dirbti ar susipažinti su įslaptinta informacija, kandidatūrų tikrinimas.

45. Gavusi perkančiosios organizacijos informaciją, kad tiekėjo (subrangovo) darbuotojams išduoti atitinkami leidimai dirbti ar susipažinti su įslaptinta informacija arba šių asmenų patikimumo pažymėjimai, ir nustačiusi, kad tiekėjai (subrangovai) atitinka keliamus reikalavimus, įslaptintų sandorių saugumą užtikrinanti institucija per 3 darbo dienas išduoda jiems įmonės patikimumą patvirtinančius pažymėjimus ir apie tai nedelsdama informuoja perkančiąją organizaciją.

46. Įslaptintų sandorių saugumą užtikrinančiai institucijai atsisakius išduoti tiekėjui ar jo pasirinktam subrangovui įmonės patikimumą patvirtinantį pažymėjimą, perkančioji organizacija turi teisę:

46.1. nutraukti pirkimo procedūras;

46.2. siūlyti tiekėjui pasirinkti kitą subrangovą, o naujajam subrangovui gavus įmonės patikimumą patvirtinantį pažymėjimą kviesti tiekėją sudaryti pirkimo sutarties;

46.3. kreiptis į įslaptintų sandorių saugumą užtikrinančią instituciją, kad ši įmonės patikimumą patvirtinančius pažymėjimus išduotų tam tiekėjui ir jo subrangovams, kurio pasiūlymas eilėje yra pirmas po tiekėjo, kuriam įmonės patikimumą patvirtinantį pažymėjimą išduoti atsisakyta, pasiūlymo. Jeigu šis tiekėjas ir jo subrangovai gauna įmonės patikimumą užtikrinančius pažymėjimus, jis kviečiamas sudaryti pirkimo sutarties.

47. Pagal pirkimo dokumentuose nustatytus vertinimo kriterijus geriausiai įvertintą pasiūlymą pateikusiam tiekėjui ir jo pasirinktiems subrangovams gavus įmonės patikimumą patvirtinančius pažymėjimus, perkančioji organizacija raštu praneša tiekėjui, kad jam siūloma sudaryti pirkimo sutartį, ir nurodo laiką, iki kurio reikia atvykti pasirašyti pirkimo sutarties.

48. Jeigu tiekėjas, kuriam pasiūlyta sudaryti pirkimo sutartį, raštu atsisako ją sudaryti arba iki perkančiosios organizacijos nurodyto laiko neatvyksta pasirašyti pirkimo sutarties, arba atsisako sudaryti pirkimo sutartį pirkimo dokumentuose nustatytomis sąlygomis, laikoma, kad jis atsisakė sudaryti pirkimo sutartį. Šiuo atveju perkančioji organizacija, tiekėjo ir jo pasirinktų subrangovų atžvilgiu atlikusi šio Aprašo 43–45 punktuose nurodytas procedūras, gali siūlyti šio Aprašo 47 punkte nustatyta tvarka sudaryti pirkimo sutartį tiekėjui, kurio pasiūlymas eilėje yra pirmas po tiekėjo, atsisakiusio sudaryti pirkimo sutartį, pasiūlymo.

49. Perkančioji organizacija pirkimo sutartyje turi:

49.1. numatyti tiekėjo įsipareigojimą teisės aktų, reglamentuojančių įslaptintos informacijos apsaugą, nustatyta tvarka organizuoti ir vykdyti jam patikėtos įslaptintos informacijos apsaugą;

49.2. numatyti tiekėjo įsipareigojimą užtikrinti, kad su įslaptinta informacija dirbs ar susipažins tik turintys tokią teisę asmenys;

49.3. nurodyti tiekėjo (subrangovo) atsakingus asmenis (vardas, pavardė, pareigos, telefono ir fakso numeriai);

49.4. nurodyti perkančiosios organizacijos paskirtą atsakingą asmenį (vardas, pavardė, pareigos, telefono ir fakso numeriai);

49.5. nustatyti tiekėjo (subrangovo) ir perkančiosios organizacijos funkcijas dėl įslaptintos informacijos apsaugos užtikrinimo;

49.6. nustatyti tvarką, kuri bus taikoma pirkimo sutarties vykdymo metu keičiantis tiekėjo (subrangovo) darbuotojams, kuriems vykdant pirkimo sutartį reikia dirbti ar susipažinti su įslaptinta informacija;

49.7. nustatyti, kad pirkimo sutartis vienašališkai nutraukiama, jeigu tiekėjas (subrangovas) nevykdo įslaptintos informacijos apsaugos reikalavimų;

49.8. nustatyti kitas esmines pirkimo sutarties sąlygas.

50. Perkančioji organizacija, sudariusi pirkimo sutartį, įslaptintų sandorių saugumą užtikrinančiai institucijai per 3 darbo dienas pateikia pirkimo sutarties ir įslaptinimo žinyno, jeigu jis buvo rengiamas, kopijas.

 

V. PIRKIMO IR TIEKĖJŲ PATIKIMUMO NUSTATYMO PROCEDŪROS, KAI PIRKIMUOSE, KURIE SUSIJĘ SU ĮSLAPTINTA INFORMACIJA, ŽYMIMA SLAPTUMO ŽYMOMIS „VISIŠKAI SLAPTAI“, „SLAPTAI“ IR „KONFIDENCIALIAI“ AR JŲ ATITIKMENIMIS, DALYVAUJA UŽSIENIO TIEKĖJAI (SUBRANGOVAI)

 

51. Perkančioji organizacija, pasirinkusi tiekėjus, raštu kviečia juos dalyvauti pirkimo procedūrose. Kvietime pateikiama šio Aprašo 30.1–30.5 punktuose nurodyta informacija ir prašoma pranešti apie sutikimą dalyvauti pirkimo procedūrose. Jeigu tiekėjui leidžiama pasitelkti subrangovus, kvietime tiekėjo prašoma pateikti subrangovų sąrašą. Kvietime tiekėjas įspėjamas, kad jis ir jo subrangovai galės dalyvauti pirkimo procedūrose, jeigu valstybės, kurioje tiekėjas (subrangovas) veikia ir yra registruotas, atsakinga institucija iki įslaptintos informacijos perdavimo tiekėjui momento (jeigu pirkimo dokumentai gali būti parengti ir pateikti tiekėjams neatskleidžiant įslaptintos informacijos – iki šio Aprašo 40 punkte nurodytos tiekėjų pasiūlymų eilės sudarymo arba derybų su vieninteliu tiekėju pabaigos) pateiks išvadą, kad jis atitinka toje valstybėje keliamus įslaptintų sandorių saugumo reikalavimus. Perkančioji organizacija kvietime gali nustatyti numatomus įslaptintos informacijos perdavimo tiekėjams, tiekėjų pasiūlymų eilės sudarymo arba derybų su vieninteliu tiekėju pabaigos terminus.

Visiems pasirinktiems tiekėjams siunčiamuose kvietimuose turi būti pateikiama vienoda informacija.

52. Pirkimo dokumentuose pateikiama šio Aprašo 37 punkte nurodyta informacija. Tais atvejais, kai pirkimo dokumentai gali būti parengti ir pateikti tiekėjams neatskleidžiant įslaptintos informacijos, perkančioji organizacija, kviesdama tiekėjus dalyvauti pirkimo procedūrose, kartu pateikia pirkimo dokumentus ir prašo tiekėjų pateikti pasiūlymus. Tuomet šio Aprašo 53–58 punktuose nurodytos patikimumo nustatymo procedūros atliekamos tik tiekėjo, kuriam turėtų būti siūloma sudaryti pirkimo sutartį, ir jo subrangovų atžvilgiu.

53. Jeigu pirkimas susijęs su įslaptinta informacija, žymima slaptumo žymomis „Visiškai slaptai“ ir „Slaptai“ arba jų atitikmenimis, o pasirinktas tiekėjas (subrangovas) veikia ir yra registruotas valstybėje, su kuria Lietuvos Respublika nėra sudariusi sutarties dėl įslaptintos informacijos abipusės apsaugos, perkančioji organizacija, gavusi tiekėjo sutikimą dalyvauti pirkimo procedūrose, kreipiasi į Paslapčių apsaugos koordinavimo komisiją, prašydama priimti sprendimą dėl šios informacijos perdavimo valstybei, kurioje veikia ir yra registruotas pasirinktas tiekėjas (subrangovas). Jeigu įslaptinta informacija žymima slaptumo žyma „Konfidencialiai“, sprendimą dėl informacijos perdavimo, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos valstybės ir tarnybos paslapčių įstatymo reikalavimais, priima perkančiosios organizacijos vadovas arba jo įgaliotas asmuo.

54. Šio Aprašo 53 punkte nurodytais atvejais tiekėjas (subrangovas) gali dalyvauti tolesnėse pirkimo procedūrose, jeigu per 30 darbo dienų priimamas sprendimas leisti nurodytą įslaptintą informaciją perduoti užsienio valstybei.

55. Perkančioji organizacija kreipiasi į įslaptintų sandorių saugumą užtikrinančią instituciją, prašydama išvados, ar pasirinktas tiekėjas (subrangovas) atitinka valstybės, kurioje jis veikia ir yra registruotas, įslaptintų sandorių saugumo reikalavimus.

56. Įslaptintų sandorių saugumą užtikrinanti institucija, gavusi šio Aprašo 55 punkte nurodytą prašymą, nedelsdama kreipiasi į valstybės, kurioje veikia ir yra registruotas tiekėjas (subrangovas), atsakingą instituciją, prašydama patvirtinti, kad nurodytas tiekėjas (subrangovas) atitinka valstybės, kurioje jis veikia ir yra registruotas, keliamus įslaptintų sandorių saugumo reikalavimus. Jeigu dėl konkretaus tiekėjo buvo kreiptasi atliekant kitus pirkimus ir gauta teigiama išvada, o nuo jos gavimo praėjo ne daugiau kaip 3 mėnesiai, įslaptintų sandorių saugumą užtikrinanti institucija gali ja vadovautis ir pakartotinės išvados neprašyti.

57. Užsienio valstybės atsakingos institucijos atsakymo pagrindu per 5 darbo dienas nuo jo gavimo dienos įslaptintų sandorių saugumą užtikrinanti institucija pateikia išvadą perkančiajai organizacijai.

58. Gavusi įslaptintų sandorių patikimumą užtikrinančios institucijos išvadą, kad tiekėjas (subrangovas) atitinka valstybės, kurioje jis veikia ir yra registruotas, keliamus įslaptintų sandorių saugumo reikalavimus, perkančioji organizacija perduoda tiekėjo nurodytiems asmenims pirkimo dokumentus. Pirkimo dokumentuose pateikiama informacija, būtina pasiūlymui parengti.

59. Tiekėjai pasiūlymus parengia ir per pirkimo dokumentuose nustatytą terminą pateikia perkančiajai organizacijai užklijuotame voke, pirkimo dokumentuose nurodytu būdu. Vokai su pasiūlymais atplėšiami ir pateiktų pasiūlymų nagrinėjimo bei vertinimo procedūros atliekamos šio Aprašo 39–41 punktuose nustatyta tvarka.

60. Nustačiusi tiekėją, kuriam turėtų būti siūloma sudaryti pirkimo sutartį, perkančioji organizacija apie tai jam praneša raštu ir nurodo laiką, iki kurio reikia pasirašyti pirkimo sutartį.

61. Jeigu tiekėjas, kuriam pasiūlyta sudaryti pirkimo sutartį, raštu atsisako ją sudaryti arba iki perkančiosios organizacijos nurodyto laiko neatvyksta pasirašyti pirkimo sutarties, arba atsisako sudaryti pirkimo sutartį pirkimo dokumentuose nustatytomis sąlygomis, laikoma, kad jis atsisakė sudaryti pirkimo sutartį. Tokiu atveju perkančioji organizacija, atlikusi šio Aprašo 53–58 punktuose nurodytas patikimumo tikrinimo procedūras, siūlo sudaryti pirkimo sutartį tiekėjui, kurio pasiūlymas eilėje yra pirmas po tiekėjo, atsisakiusio sudaryti pirkimo sutartį, pasiūlymo.

62. Perkančioji organizacija į pirkimo sutartį turi įtraukti šio Aprašo 49 punkte nurodytas sąlygas. Jeigu perkama iš Europos Sąjungos ar NATO įsteigtos institucijos arba užsienio valstybės, su kuria Lietuvos Respublika yra pasirašiusi sutartį dėl įslaptintos informacijos abipusės apsaugos, institucijos, pirkimo sutartyje gali būti nustatytos ne visos šio Aprašo 49 punkte nurodytos sąlygos.

 

VI. PIRKIMO IR TIEKĖJŲ PATIKIMUMO NUSTATYMO PROCEDŪROS, KAI PIRKIMAI SUSIJĘ SU ĮSLAPTINTA INFORMACIJA, ŽYMIMA SLAPTUMO ŽYMA „RIBOTO NAUDOJIMO“

 

63. Atsižvelgdama į turimą informaciją apie rinkoje esančius potencialius tiekėjus, perkančioji organizacija pasirenka tuos, kuriuos ketina kviesti dalyvauti pirkimo procedūrose.

64. Sprendimus dėl įslaptintos informacijos, žymimos slaptumo žyma „Riboto naudojimo“, perdavimo pasirinktiems tiekėjams ir teisės suteikimo tiekėjų darbuotojams dirbti ar susipažinti su informacija, žymima slaptumo žyma „Riboto naudojimo“, priima perkančiosios organizacijos vadovas. Tiekėjų darbuotojams teisė dirbti ar susipažinti su tarnybos paslaptį sudarančia informacija, žymima slaptumo žyma „Riboto naudojimo“, suteikiama perkančiosios organizacijos nustatyta tvarka, atitinkančia Paslapčių apsaugos koordinavimo komisijos patvirtintus bendruosius principus. Lietuvos tiekėjų ar jų subrangovų darbuotojai, prieš jiems suteikiant teisę susipažinti su įslaptinta informacija, duoda nustatyto pavyzdžio rašytinį pasižadėjimą saugoti patikėtą įslaptintą informaciją.

65. Pasirinktiems tiekėjams, kuriems perkančiosios organizacijos vadovo sprendimu leista perduoti įslaptintą informaciją, perkančioji organizacija perduoda pirkimo dokumentus, kuriuose pateikiama šio Aprašo 37 punkte nurodyta informacija, ir kviečia pateikti pasiūlymus.

66. Jeigu tiekėjui leidžiama pasitelkti subrangovus, tiekėjų prašoma pateikti subrangovų sąrašą. Subrangovų atstovams teisė dirbti ar susipažinti su tarnybos paslaptį sudarančia informacija, žymima slaptumo žyma „Riboto naudojimo“, suteikiama šio Aprašo 64 punkte nustatyta tvarka.

67. Tiekėjai pasiūlymus parengia per pirkimo dokumentuose nustatytą terminą ir perkančiajai organizacijai pateikia užklijuotuose vokuose pirkimo dokumentuose nurodytu būdu. Vokai su pasiūlymais atplėšiami ir pateiktų pasiūlymų nagrinėjimo bei vertinimo procedūros atliekamos šio Aprašo 39–41 punktuose nustatyta tvarka.

68. Nustačiusi tiekėją, kuriam bus siūloma sudaryti pirkimo sutartį, perkančioji organizacija apie tai jam praneša raštu ir nurodo laiką, iki kurio reikia pasirašyti pirkimo sutartį.

69. Jeigu tiekėjas, kuriam pasiūlyta sudaryti pirkimo sutartį, raštu atsisako ją sudaryti arba iki perkančiosios organizacijos nurodyto termino neatvyksta pasirašyti pirkimo sutarties, arba atsisako sudaryti pirkimo sutartį pirkimo dokumentuose nustatytomis sąlygomis, laikoma, kad jis atsisakė sudaryti pirkimo sutartį. Tokiu atveju perkančioji organizacija siūlo pirkimo sutartį sudaryti tiekėjui, kurio pasiūlymas eilėje yra pirmas po tiekėjo, atsisakiusio sudaryti pirkimo sutartį, pasiūlymo.

70. Perkančioji organizacija į pirkimo sutartį turi įtraukti šio Aprašo 49 punkte nurodytas sąlygas. Jeigu perkama iš Europos Sąjungos ar NATO įsteigtos institucijos arba užsienio valstybės, su kuria Lietuvos Respublika yra pasirašiusi sutartį dėl įslaptintos informacijos abipusės apsaugos, institucijos, pirkimo sutartyje gali būti nustatytos ne visos šio Aprašo 49 punkte nurodytos sąlygos.

 

VII. ĮSLAPTINTOS INFORMACIJOS APSAUGOS KONTROLĖ

 

71. Perkančioji organizacija kontroliuoja, kad pirkimo procedūrų ir pirkimo sutarties vykdymo metu būtų laikomasi Lietuvos Respublikos teisės aktuose nustatytų įslaptintos informacijos apsaugos reikalavimų.

72. Įslaptintų sandorių saugumą užtikrinanti institucija kontroliuoja, kaip užtikrinamas įslaptintos informacijos apsaugai keliamų reikalavimų įgyvendinimas pirkimo sutarties sudarymo ir vykdymo metu.

73. Įslaptintų sandorių saugumą užtikrinanti institucija turi teisę:

73.1. patekti į teritorijas ir patalpas, kuriose vykdoma pirkimo sutartis ir saugoma įslaptinta informacija;

73.2. susipažinti su perkančiosios organizacijos dokumentais, reglamentuojančiais įslaptintos informacijos apsaugą;

73.3. patikrinti, ar pirkimo sutarties vykdymo metu asmenys, neturintys leidimų dirbti ar susipažinti su įslaptinta informacija, neturi galimybės susipažinti su pirkimo sutarties vykdymo metu naudojama ar kuriama įslaptinta informacija;

73.4. atlikti įslaptintų dokumentų (jų kopijų), gaminių, kitų objektų saugojimo kontrolinius tikrinimus, kai reikia nustatyti, ar dokumentas (jo kopija), gaminys ar kitas objektas tikrai nedingęs ir saugomas apskaitos dokumentuose nurodytoje vietoje;

73.5. susipažinti su tiekėjo (subrangovo) įslaptintos informacijos fizinės apsaugos priemonėmis;

73.6. susipažinti su tiekėjo (subrangovo) naudojamomis automatizuoto duomenų apdorojimo sistemomis ar tinklais, kuriuose apdorojama, saugoma ar kuriais perduodama įslaptinta informacija;

73.7. iš perkančiosios organizacijos ir tiekėjo (subrangovo) atsakingų asmenų ir asmenų, dirbančių su įslaptinta informacija, reikalauti žodinių ir rašytinių paaiškinimų apie nustatytų įslaptintos informacijos apsaugos reikalavimų laikymąsi ar jų pažeidimus;

73.8. pasitelkti atitinkamų sričių specialistus, jeigu kontrolės metu būtinos specialios žinios.

 

VIII. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

74. Tiekėjui, subrangovui taikomi tie patys įslaptintos informacijos apsaugos reikalavimai kaip ir perkančiajai organizacijai.

75. Perkančioji organizacija įslaptintų sandorių saugumą užtikrinančios institucijos teikimu neleidžia tiekėjui dalyvauti tolesnėse pirkimo procedūrose, jeigu:

75.1. tiekėjas ar jo subrangovas, pildydamas Paslapčių apsaugos koordinavimo komisijos nustatytos formos Įslaptintų sandorių saugumo klausimyną ar pateikdamas kitą tikrinimui reikalingą dokumentaciją, nurodo klaidingus duomenis;

75.2. tiekėjo ar jo subrangovo nurodytiems darbuotojams dėl Lietuvos Respublikos valstybės ir tarnybos paslapčių įstatyme numatytų pagrindų atsisakoma išduoti leidimus dirbti arba susipažinti su įslaptinta informacija ar asmens patikimumo pažymėjimus ir tokių asmenų negalima pakeisti kitais;

75.3. įslaptintų sandorių saugumą užtikrinanti institucija atsisako išduoti tiekėjui ar jo pasirinktam subrangovui įmonės patikimumą patvirtinantį pažymėjimą;

75.4. tiekėjo (subrangovo) teritorija ir patalpos, kuriose bus dirbama su įslaptinta informacija ar kuriose ji bus saugoma, neįrengtos arba neveikia reikiamos fizinės apsaugos priemonės.

76. Nesudarius pirkimo sutarties, šią sutartį įvykdžius ar ją nutraukus prieš terminą, tiekėjas ir subrangovai privalo grąžinti visą jiems perduotą įslaptintą informaciją, taip pat perduoti pirkimo sutarties vykdymo metu sukurtą įslaptintą informaciją.

77. Perkančioji organizacija bet kuriuo metu iki pirkimo sutarties sudarymo gali nutraukti pirkimo procedūras ar nekviesti tiekėjo dalyvauti tolesnėse pirkimo procedūrose, jeigu tiekėjas ar subrangovas nevykdo nustatytų įslaptintos informacijos apsaugos reikalavimų ar atsirado kitų aplinkybių, kurių nebuvo galima numatyti (perkamos prekės ar paslaugos tapo nereikalingos, nėra lėšų joms apmokėti). Šiais atvejais perkančioji organizacija ne vėliau kaip per 3 dienas po to, kai priimamas sprendimas nutraukti pirkimo procedūras, informuoja apie pirkimo procedūrų nutraukimą pasiūlymus pateikusius tiekėjus ir įslaptintų sandorių saugumą užtikrinančią instituciją.

78. Ginčai tarp tiekėjo ir perkančiosios organizacijos sprendžiami Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka.

 

––––––––––––––––

 

Pakeitimai:

 

1.

Lietuvos Respublikos Vyriausybė, Nutarimas

Nr. 848, 2010-06-21, Žin., 2010, Nr. 77-3942 (2010-06-30)

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS 2005 M. SPALIO 19 D. NUTARIMO NR. 1105 "DĖL PIRKIMŲ, SUSIJUSIŲ SU ĮSTATYMŲ NUSTATYTA VALSTYBĖS AR TARNYBOS PASLAPTIMI, TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO IR PIRKIMŲ, KAI BŪTINA APSAUGOTI ESMINIUS VALSTYBĖS SAUGUMO INTERESUS" PAKEITIMO

 

2.

Lietuvos Respublikos Vyriausybė, Nutarimas

Nr. 566, 2011-05-18, Žin., 2011, Nr. 61-2893 (2011-05-21)

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS 2005 M. SPALIO 19 D. NUTARIMO NR. 1105 "DĖL PIRKIMŲ, SUSIJUSIŲ SU ĮSTATYMŲ NUSTATYTA VALSTYBĖS AR TARNYBOS PASLAPTIMI, TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO IR PIRKIMŲ, KAI BŪTINA APSAUGOTI ESMINIUS VALSTYBĖS SAUGUMO INTERESUS" PAKEITIMO

 

*** Pabaiga ***

 

 

Redagavo Aušra Bodin (2011-05-23)

                  aubodi@lrs.lt