Suvestinė redakcija nuo 2017-01-19 iki 2023-08-31

 

Įsakymas paskelbtas: Žin. 2006, Nr. 39-1426, i. k. 1062270ISAK105/V-55

 

Nauja redakcija nuo 2017-01-19:

Nr. 1R-18/V-3, 2017-01-13, paskelbta TAR 2017-01-18, i. k. 2017-01040

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS TEISINGUMO MINISTRAS

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS UŽSIENIO REIKALŲ MINISTRAS

 

Įsakymas

DĖL KONSULINIŲ PAREIGŪNŲ ATLIEKAMŲ NOTARINIŲ VEIKSMŲ ATLIKIMO METODINIŲ TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO

 

 

2006 m. balandžio 4 d. Nr. 1R-105/V-55

Vilnius

 

 

Vadovaudamiesi Lietuvos Respublikos konsuliniu statutu ir Lietuvos Respublikos notariato įstatymu,

tvirtiname Konsulinių pareigūnų atliekamų notarinių veiksmų atlikimo metodines taisykles (pridedama).

 

 

 

TEISINGUMO MINISTRAS                                                                  GINTAUTAS BUŽINSKAS

 

 

 

UŽSIENIO REIKALŲ MINISTRAS                                                              ANTANAS VALIONIS

 


 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos teisingumo ir

Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministrų

2006 m. balandžio 4 d.

įsakymu Nr. 1R-105/V-55

 

KONSULINIŲ PAREIGŪNŲ ATLIEKAMŲ NOTARINIŲ VEIKSMŲ ATLIKIMO METODINĖS TAISYKLĖS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

Pakeistas skyriaus pavadinimas:

Nr. 1R-18/V-3, 2017-01-13, paskelbta TAR 2017-01-18, i. k. 2017-01040

 

1. Konsulinių pareigūnų atliekamų notarinių veiksmų atlikimo metodinės taisyklės (toliau vadinama – metodinės taisyklės) reglamentuoja konsulinių pareigūnų atliekamų notarinių veiksmų atlikimo principus ir ypatumus.

2. Konsuliniai pareigūnai, vadovaudamiesi Lietuvos Respublikos teisės aktais, atlieka Lietuvos Respublikos notariato įstatymo 27 straipsnyje numatytus notarinius veiksmus.

3. Konsulinis pareigūnas notarinius veiksmus atlieka Lietuvos Respublikos piliečiams, esantiems užsienio valstybėje.

Konsulinis pareigūnas neatlieka notarinių veiksmų užsieniečiams, asmenims be pilietybės ar juridiniams asmenims.

Konsulinis pareigūnas negali atlikti notarinių veiksmų sau ir savo vardu, savo sutuoktiniams ir jų vardu, savo ir savo sutuoktinių giminaičiams.

4. Konsulinis pareigūnas, atlikdamas notarinius veiksmus, vadovaujasi Lietuvos Respublikos notariato įstatymu ir kitais teisės aktais.

Jeigu Lietuvos Respublikos tarptautinėse sutartyse numatyta kitokia negu Lietuvos Respublikos galiojančiuose teisės aktuose notarinių veiksmų atlikimo tvarka, konsulinis pareigūnas, atlikdamas notarinius veiksmus, vadovaujasi taisyklėmis, nustatytomis Lietuvos Respublikos tarptautinėse sutartyse.

5. Lietuvos Respublikos konsuliniai pareigūnai privalo užtikrinti atliekamų notarinių veiksmų slaptumą.

Pažymos apie atliktus notarinius veiksmus ir dokumentai išduodami Lietuvos Respublikos notariato įstatymo nustatyta tvarka tiktai piliečiams, kurių pavedimu arba kuriems buvo atliekami notariniai veiksmai, arba teisės aktų nustatyta tvarka pareikalavus Lietuvos Respublikos teismui, prokuratūrai, ikiteisminio tyrimo įstaigai, kai šios pažymos apie atliktus notarinius veiksmus ar dokumentai yra reikalingi atliekant ikiteisminį tyrimą arba nagrinėjant baudžiamąsias, administracines arba civilines bylas.

Buvimo valstybės kompetentingoms institucijoms prašant, konsulinis pareigūnas gali pateikti jų prašomus notarinius dokumentus, jei tai numatyta Lietuvos Respublikos tarptautinėse sutartyse.

Notarinių veiksmų slaptumo užtikrinimo taisyklės taikomos ir asmenims, kurie apie atliktus notarinius veiksmus sužinojo eidami tarnybines pareigas.

6. Konsulinis pareigūnas privalo padėti Lietuvos Respublikos piliečiams įgyvendinti jų teises ir ginti teisėtus interesus, išaiškinti jiems jų teises ir pareigas, atliekant notarinius veiksmus, ir įspėti juos apie atliekamų notarinių veiksmų pasekmes.

7. Lietuvos Respublikos piliečiams prašant konsulinis pareigūnas gali parengti sandorių ir pareiškimų projektus, daryti dokumentų nuorašus ar jų išrašus, taip pat teikti paaiškinimus notarinių veiksmų atlikimo klausimais.

8. Lietuvos Respublikos piliečių ir kitų asmenų prašymu Lietuvos Respublikos institucijoms perduodamų dokumentų, kurių reikia sprendžiant paso išdavimo ar keitimo, pilietybės ar leidimo gyventi Lietuvos Respublikoje klausimus, parašų ar kopijų tikrumas paliudijamas konsulinio pareigūno parašu ir herbiniu antspaudu.

Tokių dokumentų parašų ar kopijų liudijimas nėra laikomas notariniu veiksmu ir konsulinis mokestis neimamas.

9. Konsuliniai pareigūnai priima užsienyje sudarytus dokumentus, jeigu jie yra legalizuoti. Nelegalizuotus dokumentus konsuliniai pareigūnai priima, jei tai nustatyta Lietuvos Respublikos įstatymuose ar Lietuvos Respublikos tarptautinėse sutartyse.

10. Notarinė raštvedyba Lietuvos Respublikos diplomatinėje atstovybėje ar konsulinėje įstaigoje (toliau – konsulinėje įstaigoje) tvarkoma lietuvių kalba.

 

II SKYRIUS

BENDROSIOS NOTARINIŲ VEIKSMŲ ATLIKIMO TAISYKLĖS

Pakeistas skyriaus pavadinimas:

Nr. 1R-18/V-3, 2017-01-13, paskelbta TAR 2017-01-18, i. k. 2017-01040

 

11. Notariniai veiksmai atliekami konsulinėje įstaigoje. Atlikti notarinius veiksmus ne konsulinės įstaigos patalpose galima tik tada, kai suinteresuotas asmuo dėl svarbios priežasties (liga, neįgalumas ar kiti atvejai) negali atvykti į konsulinę įstaigą ir iškviečia konsulinį pareigūną į namus, medicinos pagalbos, įkalinimo ar kitą įstaigą arba kai notarinius veiksmus prašoma atlikti dalyvaujant daugiau nei dešimčiai asmenų, arba kai notarinis veiksmas atliekamas iškilmingoje aplinkoje.

Lietuvos Respublikos pilietis, prašantis atlikti notarinį veiksmą ne konsulinės įstaigos patalpose, turi sumokėti dvigubą konsulinį mokestį ir apmokėti faktines kelionės, apgyvendinimo išlaidas ir sumokėti komandiruotpinigius.

Jeigu notariniai veiksmai atliekami ne konsulinės įstaigos patalpose, tvirtinamajame įraše ar notariniame liudijime ir notariniame registre nurodoma, kad veiksmas atliktas ne konsulinėje įstaigoje, ir įrašoma notarinio veiksmo atlikimo vieta.

12. Notariniai veiksmai atliekami iš karto, kai pateikiami reikiami dokumentai ir paimamas nustatyto dydžio konsulinis mokestis (sumokamas grynaisiais pinigais arba mokėjimo pavedimu į konsulinių įstaigų užsienyje atidarytas sąskaitas) ir atlyginus faktines išlaidas, susijusias su notarinių veiksmų atlikimu.

Jeigu reikia papildomos informacijos, konsultacijos ar dokumentų, notarinių veiksmų atlikimas gali būti atidėtas, tačiau ne ilgiau kaip 20 kalendorinių dienų arba iki reikiamos informacijos gavimo.

Punkto pakeitimai:

Nr. 1R-18/V-3, 2017-01-13, paskelbta TAR 2017-01-18, i. k. 2017-01040

 

13. Atlikdamas notarinius veiksmus konsulinis pareigūnas nustato fizinių asmenų, jų atstovų asmens tapatybę. Asmenų, kuriems atliekami notariniai veiksmai, ir jų atstovų asmens tapatybė nustatoma pagal pateiktą asmens tapatybės kortelę ar kitą dokumentą, pagal kurį galima nustatyti asmens tapatybę ir pilietybę.

Sudaromame dokumente nurodoma, pagal kokį dokumentą buvo nustatyta asmens tapatybė.

14. Konsulinis pareigūnas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos civiliniu kodeksu, prieš tvirtindamas sandorius ar prieš atlikdamas kitus notarinius veiksmus įsitikina fizinių asmenų veiksnumu.

Jeigu fizinio asmens, kuris prašo atlikti notarinį veiksmą, veiksnumas kelia konsuliniam pareigūnui abejonių, konsulinis pareigūnas atideda sandorio tvirtinimą, kad išsiaiškintų, ar nesama teismo sprendimo pripažinti asmenį neveiksniu ar ribotai veiksniu.

Siekdamas išsiaiškinti, ar asmuo, kuris prašo atlikti notarinį veiksmą, nėra teismo sprendimu pripažintas neveiksniu ar ribotai veiksniu, konsulinis pareigūnas gali kreiptis į Lietuvos notarų rūmus.

Punkto pakeitimai:

Nr. 1R-18/V-3, 2017-01-13, paskelbta TAR 2017-01-18, i. k. 2017-01040

 

15. Negali būti patvirtinti ir paliudyti dokumentai, kuriuose yra ištaisymų, prirašymų, užbrauktų žodžių ir kitų neaptartų taisymų, taip pat pieštuku parašyti dokumentai.

16. Jeigu asmuo, kuriam atliekamas notarinis veiksmas, nemoka lietuvių kalbos, dokumento tekstas turi būti išverstas žodžiu į jam žinomą kalbą. Asmuo, pasirašydamas dokumentą, ta kalba, kurią moka, parašo, kad dokumentas išverstas ir perskaitytas jam suprantama kalba.

17. Notarinis dokumentas turi būti tikslus, aiškus, parašytas taisyklinga lietuvių kalba ant kokybiško popieriaus. Dokumente nurodyti terminai, datos ir skaičiai turi būti parašyti nors vieną kartą žodžiais.

18. Konsulinis pareigūnas savo iniciatyva arba suinteresuotiems asmenims prašant gali ištaisyti tik aiškias rašymo ar aritmetines klaidas, nekeičiančias patvirtinto ar išduodamojo dokumento esmės. Ištaisymai ir prirašymai gali būti daromi tik dalyvaujant asmenims, kuriems atliekamas notarinis veiksmas.

Taisymai turi būti daromi taip, kad perbrauktas klaidas būtų galima perskaityti. Konsulinis pareigūnas taisymus ir prierašus, atliekamus notariniame dokumente, patvirtina savo parašu ir konsulinės įstaigos antspaudu dokumento tekste prieš asmenų, kuriems atliekami notariniai veiksmai, parašus ir padarytus taisymus pakartoja šalia tvirtinamojo įrašo. Taisymus, padarytus notarinio dokumento tekste, kurio nepasirašo notariniuose veiksmuose dalyvaujantys asmenys, konsulinis pareigūnas aptaria šalia tvirtinamojo įrašo ar notarinio liudijimo. Taisymai turi būti padaryti visuose notarinio dokumento egzemplioriuose.

Notariniai dokumentai su įklijomis galimi tik teisės aktų numatytais atvejais.

19. Notariniuose dokumentuose apie atliekant notarinius veiksmus dalyvaujančius asmenis nurodoma: vardas ir pavardė, asmens kodas, asmens tapatybę patvirtinantis dokumentas, gyvenamoji vieta, kurią nurodo fizinis asmuo.

Notariniuose dokumentuose apie atliekant notarinius veiksmus dalyvaujančius fizinių asmenų atstovus nurodoma: vardas ir pavardė, asmens kodas, asmens tapatybę patvirtinantis dokumentas, gyvenamoji vieta, kurią nurodo fizinis asmuo, atstovavimo pagrindas.

20. Konsulinio pareigūno tvirtinamuose dokumentuose konsulinis pareigūnas parašo tvirtinamąjį įrašą, pasirašo ir uždeda konsulinės įstaigos antspaudą.

Konsulinio pareigūno liudijamuose dokumentuose konsulinis pareigūnas parašo notarinio liudijimo įrašą, pasirašo ir uždeda konsulinės įstaigos antspaudą.

21. Tvirtinamiesiems įrašams ir notariniams liudijimams notariniuose dokumentuose mutatis mutandis taikomos tvirtinamųjų įrašų ir notarinių liudijimų formos, patvirtintos Lietuvos Respublikos teisingumo ministro 2004 m. kovo 15 d. įsakymu Nr. 1R-64 „Dėl notarinio registro, tvirtinamųjų įrašų ir notarinių liudijimų formų patvirtinimo“. Notariniuose dokumentuose gali būti dedami tvirtinamųjų įrašų ir notarinių liudijimų formų spaudai.

Punkto pakeitimai:

Nr. 1R-18/V-3, 2017-01-13, paskelbta TAR 2017-01-18, i. k. 2017-01040

 

22. Tvirtinamieji įrašai ir liudijimo įrašai įrašomi Lietuvos Respublikos valstybine kalba.

Prireikus konsulinis pareigūnas tvirtinamąjį įrašą ar liudijimo įrašą įrašo ir buvimo valstybės valstybine kalba.

23. Jeigu tvirtinamasis įrašas ar notarinis liudijimas netelpa sudaromame notariniame dokumente, jis gali būti surašytas pridedamame prie dokumento lape. Lapai su dokumento tekstu ir lapas su tvirtinamuoju įrašu ar notariniu liudijimu susiuvami, sunumeruojami, susiūtų lapų skaičius patvirtinamas konsulinio pareigūno parašu ir konsulinės įstaigos antspaudu.

24. Konsulinio pareigūno bylose saugomų dokumentų, kuriais remiantis atlikti notariniai veiksmai, kopijų tikrumas liudijamas pagal Dokumentų rengimo taisykles, patvirtintas Lietuvos vyriausiojo archyvaro 2011 m. liepos 4 d. įsakymu Nr. V-117 „Dėl Dokumentų rengimo taisyklių patvirtinimo“.

Punkto pakeitimai:

Nr. 1R-18/V-3, 2017-01-13, paskelbta TAR 2017-01-18, i. k. 2017-01040

 

25. Konsulinio pareigūno tvirtinami sandoriai, pareiškimai ir kitokie dokumentai pasirašomi atliekančio notarinius veiksmus konsulinio pareigūno akivaizdoje. Jeigu sandoris, pareiškimas ar kitoks dokumentas pasirašytas ne konsulinio pareigūno akivaizdoje, sandorį, pareiškimą ar kitokį dokumentą pasirašęs asmuo asmeniškai turi patvirtinti savo parašo autentiškumą.

Jeigu fizinis asmuo dėl fizinių trūkumų, ligos ar dėl kitų priežasčių pats negali sandorio, pareiškimo arba kitokio dokumento pasirašyti, jo pavedimu sandorį, pareiškimą arba kitokį dokumentą gali pasirašyti kitas fizinis asmuo, nurodydamas priežastį, dėl kurios sandorį, pareiškimą arba kitokį dokumentą sudarantis asmuo pats negalėjo pasirašyti. Asmens, kuriam atliktas notarinis veiksmas, pavedimu pasirašiusio asmens parašą turi patvirtinti konsulinis pareigūnas.

Tvirtinant sandorius ir atliekant kai kuriuos kitus notarinius veiksmus, Lietuvos Respublikos įstatymų nustatytais atvejais patikrinamas sandorių dalyvių ir kitų asmenų, kurie prašo atlikti notarinius veiksmus, parašų tikrumas.

26. Konsulinis pareigūnas privalo atsisakyti atlikti notarinius veiksmus, jeigu:

26.1. įstatymo nustatytais atvejais notarinį veiksmą turi atlikti notaras;

26.2. pateiktas notariškai tvirtinti sandoris neatitinka teisės aktų reikalavimų arba sudaromas turint žinomai priešingą visuomenės interesams tikslą;

26.3. sandoris sudaromas per atstovą, kurio įgaliojimai sudaryti sandorį nėra tinkamai įforminti arba kuris sudaro sandorį viršydamas jam suteiktus įgaliojimus;

26.4. asmenys nepateikė visų reikalingų dokumentų sandoriui sudaryti;

26.5. dėl notarinių veiksmų atlikimo kreipėsi neveiksnus asmuo, taip pat asmuo, kuris yra tokios būsenos, kad negali suprasti savo veiksmų reikšmės (apsvaigęs nuo alkoholio, narkotinių, psichotropinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų);

26.6. dėl sandorio patvirtinimo kreipėsi ribotai veiksnus asmuo, neturintis tėvų, įtėvių ar rūpintojo sutikimo;

26.7. jei asmuo nesutinka konsuliniam pareigūnui sumokėti nustatyto konsulinio mokesčio už notarinio veiksmo atlikimą;

26.8. jei fizinis asmuo neturi asmens tapatybę patvirtinančio dokumento;

26.9. kitais atvejais, kai notarinio veiksmo atlikimas prieštarauja Lietuvos Respublikos teisės aktams ar neatitinka jų reikalavimų.

 

27. Asmens, kuriam atsisakyta atlikti notarinį veiksmą, rašytiniu prašymu konsulinis pareigūnas išdėsto atsisakymo priežastis konsulinėje pažymoje ir išaiškina jo apskundimo tvarką. Konsulinėje pažymoje dėl atsisakymo atlikti notarinį veiksmą turi būti nurodyta: atsisakymo data, konsulinio pareigūno vardas, pavardė ir konsulinės įstaigos pavadinimas, fizinio asmens, kuriam atsisakyta atlikti notarinį veiksmą, vardas, pavardė, gyvenamoji vieta, notarinis veiksmas, kurį buvo prašoma atlikti, atsisakymo atlikti notarinį veiksmą motyvai ir teisiniai pagrindai, atsisakymo apskundimo tvarka ir terminas.

Konsulinė pažyma dėl atsisakymo atlikti notarinį veiksmą parengiama per 10 kalendorinių dienų nuo prašymo atlikti notarinį veiksmą gavimo dienos, pasirašoma konsulinio pareigūno ir patvirtinama konsulinės įstaigos antspaudu.

Punkto pakeitimai:

Nr. 1R-18/V-3, 2017-01-13, paskelbta TAR 2017-01-18, i. k. 2017-01040

 

III SKYRIUS

NOTARINIŲ VEIKSMŲ ATLIKIMO YPATUMAI

Pakeistas skyriaus pavadinimas:

Nr. 1R-18/V-3, 2017-01-13, paskelbta TAR 2017-01-18, i. k. 2017-01040

 

PIRMASIS SKIRSNIS

SANDORIŲ TVIRTINIMAS

Pakeistas skirsnio pavadinimas:

Nr. 1R-18/V-3, 2017-01-13, paskelbta TAR 2017-01-18, i. k. 2017-01040

 

28. Konsuliniai pareigūnai prieš tvirtindami sandorį privalo išaiškinti sudaromo sandorio prasmę ir pasekmes asmenims, kurie nori jį sudaryti. Apie sudaromo sandorio prasmės ir pasekmių išaiškinimą gali būti pažymėta sandoryje prieš sandorio šalių parašus ar tvirtinamajame įraše arba sandorio sudarymo (derybų) protokole, kurį pasirašo sandorio dalyviai ir konsulinis pareigūnas.

Sandorio dalyviai pasirašydami po savo parašu ranka įrašo savo vardą ir pavardę.

29. Sandoriai sudaromi ne mažiau kaip dviem egzemplioriais. Vienas sandorio egzempliorius lieka konsulinėje įstaigoje.

Kiekvienas sandorio dalyvis turi teisę gauti vieną sandorio egzempliorių ir jam reikalingą šio sandorio nuorašų skaičių.

30. Konsulinis pareigūnas gali patvirtinti bet kokį sandorį, išskyrus sutartis dėl Lietuvos Respublikoje esančių nekilnojamųjų daiktų perleidimo, perdavimo naudotis, įkeitimo ar kitų daiktinių teisių ar jų suvaržymo, kuris nėra draudžiamas ir neprieštarauja galiojantiems įstatymams ir Lietuvos Respublikos tarptautinėms sutartims.

31. Sandoriai dėl turto, kuriam privaloma notarinė forma arba valstybinė registracija, tvirtinami pateikus nuosavybės teisę patvirtinantį dokumentą.

32. Tvirtinant sandorį dėl transporto priemonės turi būti pateikiamas transporto priemonės registracijos liudijimas.

33. Konsulinis pareigūnas tvirtina sandorį, susijusį su sutuoktinių bendrąja jungtine nuosavybe, jei Lietuvos Respublikos civilinio kodekso nustatytais atvejais sandorį sudaro abu sutuoktiniai arba vienas iš sutuoktinių turi kito sutuoktinio įgaliojimą sudaryti tokį sandorį, arba yra kito sutuoktinio rašytinis sutikimas, arba yra teismo leidimas.

34. Susitarimas dėl sutarties nutraukimo tvirtinamas, jeigu sutarties galiojimo terminas yra nepasibaigęs. Apie susitarimo nutraukti sutartį patvirtinimą daromas įrašas notariniame registre ir visuose nutrauktos sutarties egzemplioriuose. Jeigu nutraukta sutartis saugoma kitoje konsulinėje įstaigoje, notarų biure arba valstybiniame archyve, apie jos nutraukimą pranešama (išsiunčiamas susitarimo dėl sutarties nutraukimo nuorašas) šios sutarties saugotojui.

Punkto pakeitimai:

Nr. 1R-18/V-3, 2017-01-13, paskelbta TAR 2017-01-18, i. k. 2017-01040

 

35. Notarine forma turi būti tvirtinami šie įgaliojimai:

35.1. įgaliojimas sudaryti sandorius, kuriems būtina notarinė forma;

35.2. įgaliojimas fizinio asmens vardu atlikti veiksmus, susijusius su juridiniais asmenimis, išskyrus įstatymų numatytus atvejus, kai leidžiama duoti kitokios formos įgaliojimą;

35.3. įgaliojimas, kurį fizinis asmuo duoda nekilnojamajam turtui valdyti, juo naudotis ar disponuoti.

36. Įgaliojimo terminas gali būti apibrėžtas ir neapibrėžtas. Jeigu terminas įgaliojime nenurodytas, tai įgaliojimas galioja vienerius metus nuo jo sudarymo dienos.

Notariškai patvirtintas veiksmams atlikti užsienyje skirtas įgaliojimas, kuriame nenurodytas galiojimo laikas, galioja, kol jį panaikina įgaliojimą išdavęs asmuo.

Įgaliojimas, kuriame nenurodyta sudarymo data, negalioja.

37. Įgaliotojas gali bet kada panaikinti įgaliojimą pateikdamas konsuliniam pareigūnui pareiškimą dėl įgaliojimo panaikinimo. Konsulinis pareigūnas, vadovaudamasis šių metodinių taisyklių 43–45 punktų nuostatomis, paliudija pareiškimą pasirašiusio asmens parašą.

Apie įgaliojimo panaikinimą konsulinis pareigūnas informuoja Lietuvos notarų rūmus.

38. Perįgaliojimo būdu duodamas įgaliojimas tvirtinamas notarine forma tik pateikus įgaliojimą, kuriame numatyta perįgaliojimo teisė arba kai pateikiami įrodymai, kad dėl atsiradusių aplinkybių įgaliotinis priverstas duoti perįgaliojimą, kad būtų apsaugoti įgaliotojo interesai. Perįgaliojimo būdu duodamas įgaliojimas negali suteikti daugiau teisių nei įgaliojimas, kurio pagrindu duodamas perįgaliojimas.

Perįgaliojimo būdu duodamame įgaliojime turi būti nurodyta įgaliojimo, kurio pagrindu duodamas perįgaliojimas, patvirtinimo data, įgaliojimą tvirtinęs pareigūnas, notarinio registro numeris, šį įgaliojimą davusio asmens vardas, pavardė ir kiti jo duomenys, nurodyti įgaliojime. Įgaliojime, kurio pagrindu duodamas perįgaliojimas, konsulinis pareigūnas daro įrašą apie perįgaliojimą (nurodo įgaliojimo tvirtinimo datą, notarinio registro numerį, pasirašo, uždeda konsulinės įstaigos antspaudą).

Įgaliojimo, kurio pagrindu duodamas perįgaliojimas, originalas grąžinamas asmeniui, davusiam perįgaliojimą. Konsulinėje įstaigoje paliekamas įgaliojimo, kurio pagrindu duodamas perįgaliojimas, nuorašas.

39. Testamente nurodoma testamento sudarymo vieta ir laikas. Surašytas testamentas perskaitomas vienam testatoriui arba dalyvaujant liudytojams. Testamentą pasirašo pats testatorius. Jo akivaizdoje testamentas tvirtinamas ir registruojamas notariniame registre. Vienas testamento egzempliorius duodamas testatoriui, o kitas lieka konsulinėje įstaigoje.

Jeigu testatorius dėl fizinių trūkumų, ligos ar kitokių priežasčių negali pats pasirašyti testamento, jo prašymu testamentą gali už jį pasirašyti konsulinio pareigūno ir ne mažiau kaip dviejų liudytojų akivaizdoje kitas veiksnus fizinis asmuo, kuris nėra įpėdinis pagal testamentą, kartu nurodydamas priežastį, dėl kurios testatorius negalėjo pats pasirašyti testamento. Liudytojai taip pat turi pasirašyti testamente.

Patvirtinus oficialų testamentą konsulinis pareigūnas atlieka šių metodinių taisyklių 55-59 punktuose numatytus veiksmus.

Punkto pakeitimai:

Nr. 1R-18/V-3, 2017-01-13, paskelbta TAR 2017-01-18, i. k. 2017-01040

 

ANTRASIS SKIRSNIS

DOKUMENTŲ NUORAŠŲ IR JŲ IŠRAŠŲ TIKRUMO LIUDIJIMAS

Pakeistas skirsnio pavadinimas:

Nr. 1R-18/V-3, 2017-01-13, paskelbta TAR 2017-01-18, i. k. 2017-01040

 

40. Dokumentų nuorašų ir jų išrašų tikrumas liudijamas, jeigu jie atitinka dokumentų originalus. Liudijamas dokumento nuorašas ar jo išrašas sutikrinamas su dokumento originalu.

41. Dokumento išrašo tikrumas liudijamas, kai šio dokumento turinį sudaro keli tarpusavyje nesusiję klausimai ir daroma visa vieno ar kelių klausimų ištrauka iš šio dokumento.

42. Neliudijami dokumentai, kuriuose yra ištaisymų, prirašymų, užbrauktų žodžių ir kitų neaptartų taisymų, taip pat pieštuku parašyti dokumentai.

 

TREČIASIS SKIRSNIS

ASMENS PARAŠO TIKRUMO LIUDIJIMAS

Pakeistas skirsnio pavadinimas:

Nr. 1R-18/V-3, 2017-01-13, paskelbta TAR 2017-01-18, i. k. 2017-01040

 

43. Asmens parašo tikrumas liudijamas dokumentuose, kurių turinys neprieštarauja įstatymams ir neatitinka sandorio sąvokos.

44. Konsulinis pareigūnas, liudydamas asmens parašo dokumentuose tikrumą, netvirtina šiuose dokumentuose išdėstytų faktų ir apie tai pažymi įrašu ar antspaudu liudijamuose dokumentuose.

Punkto pakeitimai:

Nr. 1R-18/V-3, 2017-01-13, paskelbta TAR 2017-01-18, i. k. 2017-01040

 

45. Asmuo, kurio parašo tikrumas liudijamas, po savo parašu ranka įrašo savo vardą ir pavardę.

 

KETVIRTASIS SKIRSNIS

DOKUMENTO VERTIMO IŠ VIENOS KALBOS Į KITĄ LIUDIJIMAS

Pakeistas skirsnio pavadinimas:

Nr. 1R-18/V-3, 2017-01-13, paskelbta TAR 2017-01-18, i. k. 2017-01040

 

46. Paprastai konsulinis pareigūnas liudija jam žinomo vertėjo, išvertusio iš vienos kalbos į kitą pateiktą dokumentą, parašą.

47. Konsulinis pareigūnas liudija dokumentų vertimo iš vienos kalbos į kitą tikrumą tik tuo atveju, kai jis pakankamai moka atitinkamas kalbas, o pateiktas dokumentas yra nedidelės apimties.

48. Konsulinis pareigūnas dokumentų iš vienos kalbos į kitą neverčia.

 

PENKTASIS SKIRSNIS

FAKTO, KAD ASMUO YRA GYVAS IR YRA TAM TIKROJE VIETOVĖJE, TVIRTINIMAS

Pakeistas skirsnio pavadinimas:

Nr. 1R-18/V-3, 2017-01-13, paskelbta TAR 2017-01-18, i. k. 2017-01040

 

49. Tvirtindamas faktą, kad pilietis yra gyvas ir yra tam tikroje vietovėje, konsulinis pareigūnas išduoda liudijimą.

50. Faktas, kad fizinis asmuo yra gyvas ir yra tam tikroje vietovėje, tvirtinamas šiam fiziniam asmeniui atvykus pas konsulinį pareigūną arba šio fizinio asmens buvimo vietoje.

51. Faktas, kad nepilnametis iki keturiolikos metų amžiaus yra gyvas ir yra tam tikroje vietovėje, tvirtinamas prašant jo tėvams, įtėviams arba globėjams, o kad nepilnametis nuo keturiolikos iki aštuoniolikos metų amžiaus yra gyvas ir yra tam tikroje vietovėje, tvirtinamas jam pačiam prašant ir sutinkant jo tėvams, įtėviams arba rūpintojams.

 

 ŠEŠTASIS SKIRSNIS

ASMENINIŲ TESTAMENTŲ PRIĖMIMAS SAUGOTI

Pakeistas skirsnio pavadinimas:

Nr. 1R-18/V-3, 2017-01-13, paskelbta TAR 2017-01-18, i. k. 2017-01040

 

52. Perduotas saugoti asmeninis testamentas prilyginamas oficialiajam, jeigu perduodant buvo laikomasi šių reikalavimų:

52.1. testamentą perdavė pats testatorius, pareikšdamas, kad testamente išreikšta jo paskutinė valia;

52.2. testamentas perduotas užklijuotame voke, vokas antspauduotas priimančios įstaigos antspaudu ir ant voko pasirašė testatorius bei testamentą priimantis asmuo;

52.3. apie testamento priėmimą saugoti surašytas aktas, kuriame nurodyta, kad nepažeisti šių metodinių taisyklių 52.1 ir 52.2 papunkčių reikalavimai, taip pat aprašyta voko išvaizda, antspaudai, nurodyti testatoriaus vardas, pavardė, asmens kodas, gyvenamoji vieta, testamento sudarymo data, vieta bei rūšis, priėmėjo pareigos, vardas ir pavardė. Aktą pasirašė testatorius ir testamentą saugoti priėmęs pareigūnas. Akto kopija išduodama testatoriui.

Punkto pakeitimai:

Nr. 1R-18/V-3, 2017-01-13, paskelbta TAR 2017-01-18, i. k. 2017-01040

 

53. Priimtas testamentas saugomas konsulinės įstaigos seife. Testatorius bet kada gali testamentą atsiimti. Testamentą galima išduoti testatoriaus atstovui pagal specialų testatoriaus įgaliojimą.

54. Informacija apie testamento sudarymą ir jo turinį yra konfidenciali.

55. Patvirtintų ar priimtų saugoti testamentų paieškai vykdyti konsulinis pareigūnas pildo testamentų apskaitos abėcėlinę registracijos knygą.

Punkto pakeitimai:

Nr. 1R-18/V-3, 2017-01-13, paskelbta TAR 2017-01-18, i. k. 2017-01040

 

56. Pranešimą apie testamento patvirtinimą ar priėmimą saugoti konsuliniai pareigūnai per 3 darbo dienas nuo testamento patvirtinimo ar priėmimo saugoti dienos išsiunčia Testamentų registrui (registro tvarkytojas – valstybės įmonė Registrų centras) registruotu paštu, per įgaliotą asmenį arba elektroniniu būdu. Gautas pranešimas registruojamas gaunamų dokumentų žurnale, jis gali būti ir elektroninis.

Punkto pakeitimai:

Nr. 1R-18/V-3, 2017-01-13, paskelbta TAR 2017-01-18, i. k. 2017-01040

 

57. Testamentas laikomas įregistruotu, kai į Testamentų registrą įrašyti duomenys išsaugomi ir testamentui suteikiamas identifikavimo kodas. Įregistravus testamentą, parengiamas pažymėjimas apie testamento įregistravimą Testamentų registre ir per 3 darbo dienas registruotu paštu, per įgaliotą asmenį arba elektroniniu būdu išsiunčiamas asmeniui, patvirtinusiam ar priėmusiam saugoti testamentą.

58. Testatoriui pateikus pareiškimą apie jo sudaryto testamento panaikinimą, taip pat testatoriui pakeitus jo sudarytą testamentą, apie tai daromi įrašai panaikinto ar pakeisto testamento egzemplioriuje, notariniame registre ir testamentų apskaitos abėcėlinėje knygoje. Jeigu panaikintas testamentas saugomas kitoje įstaigoje, apie jo panaikinimą ar pakeitimą pranešama šio testamento saugotojui.

59. Konsulinis pareigūnas per 3 darbo dienas nuo testamento atsiėmimo dienos, testatoriaus pareiškimo dėl testamento panaikinimo gavimo dienos, vieno iš sutuoktinių valios išreiškimo atšaukimo, įsiteisėjusio teismo sprendimo pripažinti testamentą negaliojančiu gavimo dienos registruotu paštu, per įgaliotą asmenį arba elektroniniu būdu praneša apie tai Testamentų registro tvarkymo įstaigai. Pranešime privalo būti nurodytas testamento identifikavimo kodas Testamentų registre.

 

SEPTINTASIS SKIRSNIS

DOKUMENTŲ PATEIKIMO LAIKO TVIRTINIMAS

Pakeistas skirsnio pavadinimas:

Nr. 1R-18/V-3, 2017-01-13, paskelbta TAR 2017-01-18, i. k. 2017-01040

 

60. Lietuvos Respublikos piliečiui prašant, konsulinis pareigūnas tvirtina dokumentų pateikimo laiką išduodamas liudijimą.

61. Liudijime, patvirtinančiame dokumentų pateikimo laiką, turi būti nurodyta: asmens, kuriam ar kurio pavedimu atliekamas notarinis veiksmas, vardas ir pavardė, jo atstovo vardas ir pavardė, dokumento sudarymo data, dokumento pateikimo tikslus laikas.

 

AŠTUNTASIS SKIRSNIS

JŪRINIŲ PROTESTŲ PRIĖMIMAS

Pakeistas skirsnio pavadinimas:

Nr. 1R-18/V-3, 2017-01-13, paskelbta TAR 2017-01-18, i. k. 2017-01040

 

62. Jūrinio protesto aktas surašomas, kai konsuliniam pareigūnui pateikiami:

62.1. laivo kapitono pareiškimas dėl jūrinio protesto akto surašymo. Pareiškimas pateikiamas per 24 valandas nuo laivo atplaukimo į uostą. Jeigu įvykis, dėl kurio reikia pareikšti protestą, įvyko uoste, pareiškimas pateikiamas per 24 valandas nuo įvykio. Jeigu nebuvo galimybių pateikti pareiškimą dėl jūrinio protesto akto surašymo per nurodytą terminą, priežastys nurodomos pareiškime;

62.2. uosto kapitono tarnybos pažyma apie laivo įplaukimo į uostą momentą;

62.3. laivo žurnalo išrašas, patvirtintas laivo kapitono parašu ir laivo antspaudu;

62.4. kapitono sudarytas liudytojų, kurie turėtų būti apklausiami dėl laivo žurnalo įraše nurodytų aplinkybių, sąrašas.

63. Konsulinis pareigūnas surašo jūrinio protesto aktą apie įvykį, įvykusį laivo plaukiojimo ar stovėjimo metu. Jūrinio protesto akte turi būti nurodytos įvykio aplinkybės ir priemonės, kurių ėmėsi laivo kapitonas jam patikėto krovinio saugumui užtikrinti. Jeigu kapitonas nepateikė konsuliniam pareigūnui pareiškimo dėl jūrinio protesto akto surašymo per šių metodinių taisyklių 62.1 papunktyje nurodytą terminą, jūrinio protesto akte turi būti nurodytos šio termino praleidimo priežastys.

Punkto pakeitimai:

Nr. 1R-18/V-3, 2017-01-13, paskelbta TAR 2017-01-18, i. k. 2017-01040

 

64. Jūrinio protesto aktas surašomas dviem egzemplioriais, kurių vienas įteikiamas kapitonui. Jūrinio protesto akte pasirašo kapitonas ir liudytojai.

 

IV SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

Pakeistas skyriaus pavadinimas:

Nr. 1R-18/V-3, 2017-01-13, paskelbta TAR 2017-01-18, i. k. 2017-01040

 

65. Notarinis veiksmas notariniame registre registruojamas tik tada, kai dokumentą pasirašo konsulinis pareigūnas. Kiekvienam notariniam veiksmui suteikiamas atskiras numeris. Įrašas notariniame registre yra įrodymas, kad notarinis veiksmas buvo atliktas. Notarinio veiksmo numeris įrašomas konsulinio pareigūno patvirtintame, paliudytame ar išduodamame dokumente.

66. Notariniame registre turi būti nurodomi šie registruojamo notarinio veiksmo duomenys:

66.1. notarinio veiksmo registracijos numeris;

66.2. notarinio veiksmo atlikimo data;

66.3. asmens, kuriam atliktas notarinis veiksmas, vardas, pavardė, asmens kodas arba gimimo data; jo atstovo vardas, pavardė, asmens kodas arba gimimo data;

66.4. dokumentas, patvirtinantis asmens tapatybę;

66.5. notarinio veiksmo turinys;

66.6. konsulinio mokesčio už notarinio veiksmo atlikimą dydis;

66.7. jeigu yra, kitos faktinės išlaidos, susijusios su notarinio veiksmo atlikimu;

66.8. asmens, kuriam atliktas notarinis veiksmas, ir visų kitų notarinio veiksmo dalyvių parašai.

Notarinio registro formai mutatis mutandis taikomos Notarinio registro, tvirtinamųjų įrašų ir notarinių liudijimų formų pildymo taisyklės, patvirtintos Lietuvos Respublikos teisingumo ministro 2004 m. kovo 5 d. įsakymu Nr. 1R-64 „Dėl notarinio registro, tvirtinamųjų įrašų ir notarinių liudijimų formų patvirtinimo“.

Punkto pakeitimai:

Nr. 1R-18/V-3, 2017-01-13, paskelbta TAR 2017-01-18, i. k. 2017-01040

 

67. Notarinio registro knygos lapai prieš pradedant juose daryti įrašus turi būti sunumeruoti, lapų skaičius patvirtintas konsulinės įstaigos antspaudu ir konsulinio pareigūno parašu, taip pat turi būti užpildytas notarinio registro knygos titulinis lapas. Pabaigus pildyti notarinio registro knygą, po paskutiniu įrašu apie notarinio veiksmo atlikimą nurodomi šios knygos notarinių veiksmų registro numeriai ir datos, kada pradėta ir baigta pildyti notarinio registro knyga, taip pat aptariami šioje notarinio registro knygoje padaryti ištaisymai. Įrašai notarinio registro knygos pabaigoje patvirtinami konsulinio pareigūno parašu ir konsulinės įstaigos antspaudu.

Punkto pakeitimai:

Nr. 1R-18/V-3, 2017-01-13, paskelbta TAR 2017-01-18, i. k. 2017-01040

 

68. Konsulinis pareigūnas notarinio registro išrašą išduoda pagal asmenų, kuriems arba kurių pavedimu buvo atlikti notariniai veiksmai, rašytinį pareiškimą.

69. Jeigu dingsta konsulinio pareigūno patvirtintas ar išduotas dokumentas, dingusio dokumento dublikatas išduodamas pagal rašytinį sandorio dalyvių ar konsulinio pareigūno išduotą dokumentą gavusių asmenų bei jų teisių perėmėjų prašymą. Jeigu vienas iš sandorio dalyvių yra miręs arba negalima nustatyti jo gyvenamosios ar buvimo vietos, dingusio dokumento dublikatas gali būti išduodamas kitiems sandorio dalyviams ir nesant jo prašymui.

Testamento dublikatas gali būti išduotas testamente nurodytiems įpėdiniams, kai jie pateikia testatoriaus mirties liudijimą. Mirus testamente nurodytiems įpėdiniams, testamento dublikatas gali būti išduotas jų įpėdiniams, kai jie pateikia testatoriaus ir mirusio testamentinio įpėdinio mirties liudijimus.

Notarinio dokumento dublikatas turi atitikti dokumento originalą.

70. Konsulinių pareigūnų patvirtintų ar išduotų dokumentų originalai konsulinėje įstaigoje saugomi, atsižvelgiant į saugojimo terminą. Dokumentų originalų bylos įrašomos į dokumentacijos planą.

Saugojimo terminai nustatomi vadovaujantis Notaro profesinės veiklos dokumentų saugojimo terminų rodykle, patvirtinta Lietuvos Respublikos teisingumo ministro 2012 m. spalio 15 d. įsakymu Nr. 1R-254 „Dėl Notaro profesinės veiklos dokumentų saugojimo terminų rodyklės patvirtinimo“.

Punkto pakeitimai:

Nr. 1R-18/V-3, 2017-01-13, paskelbta TAR 2017-01-18, i. k. 2017-01040

 

______________

 

 

Pakeitimai:

 

1.

Lietuvos Respublikos teisingumo ministerija, Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerija, Įsakymas

Nr. 1R-18/V-3, 2017-01-13, paskelbta TAR 2017-01-18, i. k. 2017-01040

Dėl teisingumo ministro ir užsienio reikalų ministro 2006 m. balandžio 4 d. įsakymo Nr. 1R-105/V-55 „Dėl Konsulinių pareigūnų atliekamų notarinių veiksmų atlikimo metodinių taisyklių patvirtinimo“ pakeitimo