Suvestinė redakcija nuo 2013-07-28 iki 2014-12-31

 

Įsakymas paskelbtas: Žin. 2010, Nr. 158-8056, i. k. 1102250ISAK00V-1129

 

Nauja redakcija nuo 2013-07-28:

Nr. V-714, 2013-07-22, Žin. 2013, Nr. 82-4093 (2013-07-27), i. k. 1132250ISAK000V-714

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRAS

 

Į S A K Y M A S

DĖL SVEIKATOS IR SU SVEIKATA SUSIJUSIŲ PROGRAMŲ RENGIMO, FINANSAVIMO, ĮGYVENDINIMO IR KONTROLĖS TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2010 m. gruodžio 27 d. Nr. V-1129

Vilnius

 

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos sveikatos sistemos įstatymo (Žin., 1994, Nr. 63-1231; 1998, Nr. 112-3099) 46 straipsnio 3 dalimi ir atsižvelgdamas į 2012 m. liepos 16 d. Lietuvos Respublikos valstybės kontrolės Valstybinio audito ataskaitos Nr. FA-P-10-5-42 „Dėl Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijoje atlikto finansinio (teisėtumo) audito rezultatų“ 5 priedo „Rekomendacijų įgyvendinimo planas“ rekomendaciją Nr. 6,

t v i r t i n u Sveikatos ir su sveikata susijusių programų rengimo, finansavimo, įgyvendinimo ir kontrolės tvarkos aprašą (pridedama)

 

 

 

SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRAS                                           RAIMONDAS ŠUKYS

 

 


 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro

2010 m. gruodžio 27 d. įsakymu Nr. V-1129

(Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro

2013 m. liepos 22 d. įsakymo Nr. V-714

redakcija)

 

SVEIKATOS IR SU SVEIKATA SUSIJUSIŲ PROGRAMŲ RENGIMO, FINANSAVIMO, ĮGYVENDINIMO IR KONTROLĖS TVARKOS APRAŠAS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Sveikatos ir su sveikata susijusių programų rengimo, finansavimo, įgyvendinimo ir kontrolės tvarkos aprašas (toliau – tvarkos aprašas) reglamentuoja sveikatos ir su sveikata susijusių programų rengimą, finansavimą, įgyvendinimą ir kontrolę.

2. Sveikatos ir su sveikata susijusi programa (toliau – programa) – tai patvirtintas dokumentas, kuriame apibrėžiama valstybei ir visuomenei strategiškai svarbi sveikatos problema, numatomos priemonės jai šalinti, lėšos ir finansavimo šaltiniai programai įgyvendinti, nustatomi siektini tikslai ir laukiami rezultatai.

3. Šis tvarkos aprašas taikomas iš Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos (toliau – Sveikatos apsaugos ministerija) asignavimų finansuojamoms programoms. Jis nereglamentuoja programų, finansuojamų tik iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto, Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšų naudojimo, kitos tarptautinės paramos ir investicijų projektų rengimo. Jų rengimo tvarką nustato atitinkami teisės aktai.

 

II. PROGRAMŲ RENGIMAS

 

4. Programos rengiamos atsižvelgiant į Valstybės pažangos strategiją „Lietuvos pažangos strategija „Lietuva 2030“, patvirtintą Lietuvos Respublikos Seimo 2012 m. gegužės 15 d. nutarimu Nr. XI-2015 (Žin., 2012, Nr. 61-3050), Lietuvos sveikatos sistemos 2011–2020 metų plėtros metmenis, patvirtintus Lietuvos Respublikos Seimo 2012 m. birželio 7 d. nutarimu Nr. XI-1430 (Žin., 2011, Nr. 73-3498), Valstybės ilgalaikės raidos strategiją, patvirtintą Lietuvos Respublikos Seimo 2002 m. lapkričio 12 d. nutarimu Nr. IX-1187 (Žin., 2002, Nr. 113-5029), Nacionalinę darnaus vystymosi strategiją, patvirtintą Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2003 m. rugsėjo 11 d. nutarimu Nr. 1160 (Žin., 2003, Nr. 89-4029; 2009, Nr. 121-5215), Lietuvos ūkio (ekonomikos) plėtros iki 2015 metų ilgalaikę strategiją, kuriai pritarta Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. birželio 12 d. nutarimu Nr. 853 „ Dėl Lietuvos ūkio (ekonomikos) plėtros iki 2015 metų ilgalaikės strategijos“ (Žin., 2002, Nr. 60-2424), Lietuvos Respublikos Vyriausybės programą, jos patvirtintus prioritetus ir planuojamus pasiekti rezultatus, Sveikatos priežiūros sistemos analizės ir vertinimo ataskaitą, patvirtintą sveikatos apsaugos ministro 2013 m. birželio 11 d. įsakymu Nr. V-608, Sveikatos apsaugos ministerijos atitinkamų metų strateginiame veiklos plane numatytus tikslus ir uždavinius bei kitus teisės aktus, taip pat Nacionalinės sveikatos tarybos rekomendacijas.

5. Programas rengia sveikatos apsaugos ministro įsakymu sudarytos darbo grupės ar Sveikatos apsaugos ministerijos struktūriniai padaliniai. Programos rengimą gali inicijuoti ir juridiniai asmenys.

6. Programą sudaro:

6.1. bendrosios nuostatos, kuriose nurodoma programos paskirtis, teisės aktai, kuriais vadovaujantis parengta programa, jos įgyvendinimo laikotarpis ir kita svarbi informacija;

6.2. situacijos analizė, kurioje pateikiama informacija apie situaciją Lietuvoje ir jos palyginimas su kitomis šalimis, išanalizuotos problemos ir jų šalinimo būdai. Jei programa buvo įgyvendinama ankstesniais metais, būtina pateikti pasibaigusios programos įgyvendinimo analizę ir pasiektus rezultatus;

6.3. programos tikslai ir uždaviniai. Kiekvienas tikslas privalo turėti ne mažiau kaip vieną uždavinį jam įgyvendinti;

6.4. kiekybiškai išreikšti ir apskaičiuoti pagal programos priemones vertinimo kriterijai ir laukiami rezultatai;

6.5. lėšų poreikis ir numatomi finansavimo šaltiniai;

6.6. programos vykdytojai;

6.7. priemonių planas, kuriame nurodytos programos tikslų ir uždavinių įgyvendinimo priemonės, išdėstytos prioriteto tvarka, terminai, vykdytojai, preliminarus lėšų poreikis atitinkamiems metams, taip pat laukiami rezultatai pagal priemones. Priemonių planas tvirtinamas vienu iš šių būdų:

6.7.1. teikiamas kaip priedas prie programos;

6.7.2. tvirtinamas atskiru teisės aktu apie tai nurodant programoje. Šis variantas pasirenkamas, jeigu programos veiksmingumui padidinti tikslinga priemonių planą tvirtinti kiekvieniems programos įgyvendinimo metams ar kitu periodiškumu.

7. Programa rengiama ne ilgesniam kaip 3 metų laikotarpiui. Esant poreikiui, programa gali būti parengta ir ilgesniam laikotarpiui, tačiau programos priemonių planas gali būti parengtas ne ilgesniam kaip 3 metų laikotarpiui.

8. Parengtas programos projektas finansavimui kitais metais gauti teikiamas Sveikatos apsaugos ministerijai iki einamųjų metų kovo 1 d. Kartu su projektu pateikiamas įsakymo projektas dėl programos tvirtinimo.

 

III. PROGRAMŲ VERTINIMAS IR TVIRTINIMAS

 

9. Programas vertina ir vizuoja Sveikatos apsaugos ministerijos struktūriniai padaliniai pagal kompetenciją. Jei reikia, projektas grąžinamas patikslinti.

10. Vertinami programų projektai turi atitikti šiuos pagrindinius reikalavimus:

10.1. įsakyme, kuriuo tvirtinama programa, jos poreikis turi būti pagrįstas atitinkamomis aukštesnės galios teisės aktų normomis, programa turi atitikti strateginius dokumentus, nurodytus 4 punkte;

10.2. programos aprašymas turi atitikti 6 punkto nuostatas;

10.3. programa turi atitikti tikslingumo kriterijus – projekte numatytus tikslus, uždavinius ir siekiamus įgyvendinti rezultatus, numatomą poveikį visuomenei;

10.4. turi atitikti suderinamumo su kitomis vykdomomis programomis kriterijus – programoje numatytos priemonės neturi kartoti jau vykdomų programų, finansuojamų iš valstybės biudžeto ar kitų finansavimo šaltinių, priemonių ar institucijų nuostatuose numatytų funkcijų;

10.5. turi būti pagrįsta įgyvendinimo trukmė. Ši nuostata taikoma programoms, kurių trukmė ilgesnė kaip 3 metai;

10.6. turi būti įvertintas ir pagrįstas lėšų poreikis ir finansavimo šaltiniai.

11. Programa sveikatos apsaugos ministro įsakymu turi būti patvirtinta iki einamųjų metų liepos 1 d.

12. Sveikatos apsaugos ministro įsakymu patvirtinamas atsakingų už sveikatos ir su sveikata susijusių programų koordinatorių (toliau – koordinatoriai) sąrašas.

 

IV. PROGRAMŲ FINANSAVIMAS

 

13. Programos ir jų įgyvendinimo priemonės pagal Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos atitinkamų metų strateginį veiklos planą (toliau – Strateginis veiklos planas) įgyvendinamos ir finansuojamos tokia apimtimi, kokią leidžia atitinkamiems metams skiriami valstybės biudžeto asignavimai.

14. Finansavimas skiriamas vadovaujantis Lietuvos Respublikos einamųjų metų valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų finansinių rodiklių patvirtinimo įstatymu ir Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų sudarymo ir vykdymo taisyklėmis, patvirtintomis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2001 m. gegužės 14 d. nutarimu Nr. 543 (Žin., 2001, Nr. 42-1455; 2004, Nr. 96-3531).

15. Atsižvelgdama į Lietuvos Respublikos Vyriausybės patvirtintą atitinkamų metų valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų finansinių rodiklių projektų rengimo planą, Sveikatos apsaugos ministerija kasmet nustato informacijos pateikimo apie lėšų poreikį programų priemonėms įgyvendinti terminus ir raštu informuoja koordinatorius, kad jie pateiktų informaciją apie ateinančių biudžetinių metų lėšų poreikį programai įgyvendinti. Sveikatos apsaugos ministerijos Investicijų ir programų skyrius (toliau – Investicijų ir programų skyrius) apibendrintą medžiagą teikia Sveikatos apsaugos ministerijos Sveikatos ekonomikos departamento Ekonomikos skyriui (toliau – Ekonomikos skyrius). Ekonomikos skyrius, sudaręs suvestinį Sveikatos apsaugos ministerijos biudžeto projektą ir papildomų lėšų poreikio suvestinę, juos teikia svarstyti Sveikatos apsaugos ministerijos strateginio planavimo grupei.

16. Atsižvelgdamas į Strateginiame veiklos plane numatytas lėšas programoms finansuoti, Investicijų ir programų skyrius rengia sveikatos apsaugos ministro įsakymus dėl lėšų skyrimo konkrečiai programai ir jos priemonėms įgyvendinti einamaisiais metais ir paruošia programos priemonių įgyvendinimo sutartis (toliau – sutartis), kurias pasirašo programos priemones įgyvendinančio subjekto vadovas arba jo įgaliotas atstovas ir sveikatos apsaugos ministras arba sveikatos apsaugos ministro įgaliotas atstovas.

17. Programos priemones įgyvendinantis subjektas Sveikatos apsaugos ministerijos nustatytais terminais parengia pagal Lietuvos Respublikos finansų ministerijos (toliau – Finansų ministerija) patvirtintą formą sudarytą programos sąmatą su skaičiavimais pagal jam skiriamus valstybės biudžeto asignavimus, kuri pridedama prie programos priemonių įgyvendinimo sutarties.

18. Pasirašius sutartį, programos priemones įgyvendinantis subjektas Investicijų ir programų skyriui teikia prašymus (1 priedas). Investicijų ir programų skyrius, gavęs programos priemonę įgyvendinančio subjekto finansavimo prašymą, parengia ir teikia Sveikatos apsaugos ministerijos Finansų ir turto valdymo skyriui (toliau – Finansų ir turto valdymo skyrius) paraišką gauti lėšų.

19. Programos priemones įgyvendinantis subjektas kiekvienam ketvirčiui pasibaigus iki kito mėnesio 10 dienos pateikia Finansų ir turto valdymo skyriui pagal Finansų ministerijos patvirtintą formą sudarytą biudžeto išlaidų sąmatos vykdymo ataskaitą ir išlaidas pagrindžiančių dokumentų kopijas.

20. Nepanaudotas lėšas priemones įgyvendinantis subjektas privalo grąžinti į Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos sąskaitą einamųjų metų pabaigoje ir apie tai raštu pranešti Investicijų ir programų skyriui.

 

V. PROGRAMŲ KONTROLĖ

 

21. Programos priemones įgyvendinantis subjektas koordinatoriams iki kitų biudžetinių metų sausio 15 d. teikia:

21.1. programos priemonės įgyvendinimo ataskaitą;

21.2. dvišalį darbų perdavimo–priėmimo aktą (2 priedas).

22. Koordinatoriai ir Sveikatos apsaugos ministerijos struktūriniai padaliniai pagal kompetenciją įvertina pateiktus 21 punkte nurodytus dokumentus ir, neradę trūkumų, vizuoja dvišalį darbų priėmimo–perdavimo aktą. Jei reikia, dokumentai grąžinami patikslinti.

23. Priėmimo–perdavimo aktą pasirašo sveikatos apsaugos ministras arba jo įgaliotas atstovas.

24. Jei programos trukmė ilgesnė nei vieni metai, pasibaigus programos įgyvendinimo galiojimui programos priemones įgyvendinantys subjektai koordinatoriams privalo pateikti Bendrą programos vertinimo ataskaitą, kurioje būtų pateikta informacija apie per visus programos įgyvendinimo metus įgyvendintas priemones, pasiektus rezultatus, skirtą finansavimą bei gautų rodiklių analizė. Koordinatoriai, įvertinę Bendrą programos ataskaitą, iki kitų biudžetinių metų vasario 1 d. pateikia Investicijų ir programų skyriui galutinę programos įgyvendinimo ataskaitą.

25. Sveikatos apsaugos ministerija gali sudaryti specialias komisijas ar naudotis auditorių ar audito tarnybų paslaugomis įstatymų ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka programoms ar atliktiems darbams įvertinti.

26. Sveikatos apsaugos ministerija gali pareikalauti iš programos priemones vykdančių subjektų informacijos apie darbų eigą ir lėšų panaudojimą, o subjektai privalo šią informaciją pateikti nustatytu laiku.

27. Už programai skiriamų lėšų naudojimą pagal paskirtį atsakingi programos priemones įgyvendinantys subjektai.

 

_________________

 

 

Sveikatos ir su sveikata susijusių apsaugos programų rengimo, vertinimo, tvirtinimo, koordinavimo, finansavimo ir kontrolės tvarkos aprašo

1 priedas

 

Įstaiga: ___________________________________________

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos

Sveikatos ekonomikos departamento Investicijų ir programų skyriui

 

PRAŠYMAS NR. ________ SKIRTI LĖŠŲ PROGRAMOJE NUMATYTOMS PRIEMONĖMS FINANSUOTI

 

201_ m. _________________ mėn. _____ d.

 

Programos pavadinimas: _______________________________________________________

Programos priemonė: __________________________________________________________

Programai įgyvendinti  sveikatos apsaugos ministro ____________(data) įsakymu Nr. V-______ patvirtinta lėšų suma: _______________ Lt.

Prašoma skirti lėšų: _______________ litų _____ ct

Prašome skirtas lėšas pervesti į banko sąskaitą Nr. __________________________

Banko pavadinimas:___________________________ , kodas __________________

 

Eil. Nr.

Įstaigos pavadinimas, kodas

Duomenys apie sutartį (pasirašiusios šalys, data, Nr.)

Išlaidų ekonominės klasifikacijos kodas

Suma, Lt

1.

 

 

 

 

 

2.

 

 

 

 

 

3.

 

 

 

 

 

4.

 

 

 

 

 

Iš viso:

 

 

 

 

 

 

__________________________________________________________________________

(Vyriausiojo finansininko vardas, pavardė, tel. numeris)                                                (parašas)

_________________

 

 

Sveikatos ir su sveikata susijusių programų rengimo, finansavimo, įgyvendinimo ir kontrolės tvarkos aprašo

2 priedas

 

___________________________ PRIEMONIŲ ĮGYVENDINIMO

(programos pavadinimas)

 

DARBŲ PRIĖMIMO–PERDAVIMO AKTAS

 

____________ Nr. _____

(data)

___________________

(sudarymo vieta)

 

[Darbus perduodančios įstaigos pavadinimas], atstovaujamo (-os).................................. ,

veikiančio (-os) pagal..................................................................... , toliau vadinama Vykdytoju,

ir Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija, atstovaujama....................................... ,

veikiančio (-ios) pagal.................................................................................................................. ,

toliau vadinama Užsakovu (toliau kartu vadinama Šalimis, o kiekviena atskirai – Šalimi), remdamosi Šalių sudaryta sutartimi [sutarties pavadinimas, sudarymo data] sudarė šį darbų perdavimo–priėmimo aktą:

 

1. Šiuo darbų perdavimo–priėmimo aktu patvirtinama, kad Vykdytojas įvykdė [programos pavadinimas] priemones:

1.1. _______________________________________________________________________ .

(programos priemonė ir jai įgyvendinti panaudotų lėšų suma (litais)

1.2.________________________________________________________________________ .

(programos priemonė ir jai įgyvendinti panaudotų lėšų suma (litais)

 

2. Kartu su šiuo aktu pateikta programos priemonių įgyvendinimo ataskaita [ataskaitos pavadinimas, data, numeris]:

___________________________________________________________________________

 

3. Užsakovas patvirtina, kad Sutartyje nurodyti Vykdytojo įsipareigojimai yra atlikti.

4. Šis Aktas surašytas dviem egzemplioriais, kurie abu turi vienodą juridinę galią. Vienas egzempliorius pateikiamas Vykdytojui, kitas lieka Užsakovui.

 

1. Šalių adresai ir parašai:

 

Vykdytojas

 

[Pavadinimas]

[Buveinės adresas]

[Telefonas, faksas]

[Įmonės kodas]

[PVM mokėtojo kodas]

 

 

V. A.

[ pareigos, vardas, pavardė]

 

____________________________

( parašas)

Užsakovas

 

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija

Vilniaus g. 33, LT-01506 Vilnius

tel. (8 5) 266 1400, faks. (8 5) 266 1402

Įmonės kodas 188603472

A. s. LT81 7300 0100 0245 5511

PVM kodas LT 100001082215

 

V. A.

[ pareigos, vardas, pavardė]

 

____________________________

( parašas)

 

 

 

_________________

 

 

 

Pakeitimai:

 

1.

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija, Įsakymas

Nr. V-714, 2013-07-22, Žin., 2013, Nr. 82-4093 (2013-07-27), i. k. 1132250ISAK000V-714

Dėl Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2010 m. gruodžio 27 d. įsakymo Nr. V-1129 "Dėl Sveikatos ir su sveikata susijusių programų rengimo, vertinimo, tvirtinimo, koordinavimo, finansavimo ir kontrolės tvarkos aprašo patvirtinimo" pakeitimo