Nutarimas paskelbtas: Žin., 2001, Nr. 98-3491
Nauja nutarimo redakcija paskelbta: Žin., 2004, Nr. 52-1720
Neoficialus nutarimo tekstas
LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ
N U T A R I M A S
Nauja nutarimo redakcija nuo 2004 m. balandžio 9 d. (antraštės pakeitimai):
Nr. 368, 2004-04-06, Žin., 2004, Nr. 52-1720 (2004-04-08)
2001 m. lapkričio 20 d. Nr. 1377
Vilnius
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos valstybės skolos įstatymo (Žin., 1996, Nr. 86-2045; 2004, Nr. 4-31) 3 straipsnio 3 dalies 1–3 punktais, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:
Patvirtinti Lietuvos Respublikos Vyriausybės vertybinių popierių išleidimo tarptautinėse finansų rinkose, užsienio paskolų ėmimo ir kitų įsipareigojamųjų skolos dokumentų pasirašymo taisykles (pridedama).
Ministras Pirmininkas Algirdas Brazauskas
Finansų ministrė Dalia Grybauskaitė
____________________
Patvirtinta
Lietuvos Respublikos Vyriausybės
2001 m. lapkričio 20 d. nutarimu Nr. 1377
(Lietuvos Respublikos Vyriausybės
2004 m. balandžio 6 d. nutarimo Nr. 368
redakcija)
Lietuvos Respublikos Vyriausybės vertybinių popierių išleidimo tarptautinėse finansų rinkose, užsienio paskolų ėmimo ir kitų įsipareigojamųjų skolos dokumentų pasirašymo taisyklės
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Lietuvos Respublikos Vyriausybės vertybinių popierių išleidimo tarptautinėse finansų rinkose, užsienio paskolų ėmimo ir kitų įsipareigojamųjų skolos dokumentų pasirašymo taisyklės (toliau vadinama – šios Taisyklės) reglamentuoja Lietuvos Respublikos Vyriausybės vertybinių popierių išleidimą tarptautinėse finansų rinkose, paskolų valstybės vardu (toliau vadinama – paskolos) ėmimą tarptautinėse finansų rinkose ir iš tarptautinių finansų organizacijų, kitų įsipareigojamųjų skolos bei su skolinimusi tarptautinėse finansų rinkose susijusių dokumentų pasirašymą.
2. Šiose Taisyklėse vartojamos sąvokos:
Tarptautinėse finansų rinkose išleidžiami Lietuvos Respublikos Vyriausybės vertybiniai popieriai (toliau vadinama – vertybiniai popieriai) – Lietuvos Respublikos vardu tarptautinėse finansų rinkose Lietuvos Respublikos Vyriausybės išleidžiami nacionaline ar užsienio valiuta denominuoti skoliniai įsipareigojimai, registruojami Lietuvos Respublikos ar užsienio depozitoriumuose, naudojami kaip valstybės skolinimosi priemonė įstatymuose nustatytoms reikmėms finansuoti.
Tarptautinėse finansų rinkose išleidžiamų Lietuvos Respublikos Vyriausybės vertybinių popierių platintojas (toliau vadinama – vertybinių popierių platintojas) – Lietuvos Respublikos ar užsienio valstybės bankas, su kuriuo Lietuvos Respublikos finansų ministerija (toliau vadinama – Finansų ministerija) sudaro sutartį dėl vertybinių popierių platinimo.
Kiti įsipareigojamieji skolos dokumentai – sutartys, sudarytos tarp Finansų ministerijos ir finansinių paslaugų teikėjo dėl išvestinių finansinių priemonių ir kitų skolinimosi bei skolos valdymo priemonių taikymo.
Kiti su skolinimusi tarptautinėse finansų rinkose susiję dokumentai (toliau vadinama – kiti su skolinimusi susiję dokumentai) – sutartys, susitarimai, patvirtinamieji laiškai ir kiti dokumentai, kurių reikia kitų įsipareigojamųjų skolos dokumentų įvykdymui užtikrinti (pvz., fiskalinio agento sutartis, mokėjimų agento sutartis, proceso agento paslaugų teikimo sutartis, teisinių paslaugų teikimo sutartis ir panašiai).
Finansinės paslaugos – vertybinių popierių platinimas, paskolų suteikimas, paslaugos pagal kitus įsipareigojamuosius skolos dokumentus ir kitos Lietuvos Respublikos finansų įstaigų įstatyme (Žin., 2002, Nr. 91-3891) nurodytos finansinės paslaugos.
Finansinių paslaugų teikėjas – vertybinių popierių platintojas, paskolų teikėjas, paslaugų pagal kitus įsipareigojamuosius skolos dokumentus ir kitų finansinių paslaugų teikėjas.
Finansinės priemonės – vertybiniai popieriai, paskolos, sandoriai pagal kitus įsipareigojamuosius skolos dokumentus.
Išvestinės finansinės priemonės – finansinės priemonės (būsimasis sandoris, išankstinis sandoris, apsikeitimo sandoris ar kita), kurių vertė arba kaina yra susijusi su vertybinių popierių kaina, valiutos kursu, palūkanų norma, kreditingumo vertinimu ar kitu kintamuoju.
Fiskalinis agentas – Lietuvos ar užsienio valstybės bankas, su kuriuo Finansų ministerija sudaro sutartį dėl vertybinių popierių apskaitos ir atsiskaitymų už juos tvarkymo.
Kitos šiose Taisyklėse vartojamos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos valstybės skolos įstatyme ir kituose Lietuvos Respublikos teisės aktuose, reglamentuojančiuose Lietuvos Respublikos Vyriausybės vertybinių popierių išleidimą ir apyvartą, vartojamas sąvokas.
3. Vertybiniai popieriai išleidžiami, paskolos tarptautinėse finansų rinkose ir iš tarptautinių finansų organizacijų imamos, taip pat kiti įsipareigojamieji skolos dokumentai pasirašomi vadovaujantis Lietuvos Respublikos atitinkamų metų valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų finansinių rodiklių patvirtinimo įstatymu, Lietuvos Respublikos valstybės skolos įstatymu (Žin., 1996, Nr. 86-2045; 2004, Nr. 4-31) ir kitais teisės aktais, reglamentuojančiais valstybės skolinimąsi bei skolos valdymą.
4. Lietuvos Respublikos vardu leidžiant vertybinius popierius, imant užsienio paskolas ir pasirašant kitus įsipareigojamuosius skolos bei kitus su skolinimusi susijusius dokumentus, Lietuvos Respublikos Vyriausybei atstovauja Finansų ministerija.
5. Finansų ministerija, atsižvelgdama į einamųjų metų valstybės skolinimosi poreikį ir skolinimosi limitus, planuoja vertybinių popierių išleidimą, užsienio paskolų ėmimą ir kitų įsipareigojamųjų skolos dokumentų pasirašymą, taip pat užtikrina, kad būtų įvykdyti visi valstybės turtiniai įsipareigojimai pagal sutartis su finansinių paslaugų teikėjais.
6. Finansų ministerija, atsižvelgdama į valstybės skolinimosi politikos nuostatas ir būklę vidaus bei užsienio rinkose, nustato vertybinių popierių parametrus, išleidimo į apyvartą sąlygas, derina su kreditoriais užsienio paskolų ėmimo ir kitų įsipareigojamųjų skolos dokumentų pasirašymo sąlygas.
7. Finansų ministerija Lietuvos Respublikos Vyriausybės vardu derasi su potencialiais finansinių paslaugų teikėjais.
8. Vertybiniai popieriai registruojami Lietuvos Respublikos ar užsienio depozitoriumuose ir gali būti įtraukti į Lietuvos Respublikos ar užsienio vertybinių popierių biržų prekybos sąrašus, jeigu emisijos sąlygos nenustato ko kita.
9. Finansų ministro įsakymu sudaroma Komisija sprendimams dėl skolinimosi užsienyje būdų ir apimties priimti ir pasiūlymams dėl vertybinių popierių platinimo, jų apyvartos tvarkymo, užsienio paskolų ėmimo, finansinių paslaugų pagal kitus įsipareigojamuosius skolos bei kitus su skolinimusi susijusius dokumentus suteikimo įvertinti (toliau vadinama – Komisija). Komisijos sprendimai įforminami protokolu. Komisija savo veikloje vadovaujasi finansų ministro patvirtintu Komisijos darbo reglamentu ir finansų ministro patvirtintomis Pasiūlymų dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės vertybinių popierių, išleidžiamų tarptautinėse finansų rinkose, ir užsienio paskolų vertinimo vidaus taisyklėmis (toliau vadinama – Pasiūlymų vertinimo taisyklės).
10. Įsigaliojus Lietuvos Respublikos atitinkamų metų valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų finansinių rodiklių patvirtinimo įstatymui, Komisija priima sprendimą dėl ateinančiais metais numatomų skolinimosi užsienyje būdų, apimties ir kitų su skolinimusi užsienyje susijusių sąlygų.
11. Finansų ministerija kreipiasi į potencialius finansinių paslaugų teikėjus (ne mažiau kaip į tris), prašydama raštu pateikti pasiūlymus dėl finansinių paslaugų suteikimo.
12. Komisija, vadovaudamasi Pasiūlymų vertinimo taisyklėmis, vertina gautą (-us) finansinių paslaugų pasiūlymą (-us) ir priima sprendimą dėl geriausio (-ių) pasiūlymo (-ų).
13. Komisijos sprendimu gali būti atrinkti keli pasiūlymai, su kurių teikėjais gali būti deramasi dėl pasiūlymo sąlygų gerinimo.
14. Leidžiant vertybinius popierius, papildomai galioja šios procedūros:
14.1. Išrinkus geriausią pasiūlymą (ar kelis pasiūlymus), finansų ministras arba kitas Lietuvos Respublikos Vyriausybės įgaliotas asmuo ir pasirinktas (-i) potencialus (-ūs) vertybinių popierių platintojas (-ai) pasirašo sutartį, kuria finansų ministras arba kitas Lietuvos Respublikos Vyriausybės įgaliotas asmuo įgalioja platintoją (-us) organizuoti vertybinių popierių išleidimą, taip pat patvirtinamos su vertybinių popierių platinimu ir dokumentų tvarkymu susijusios išlaidos.
14.2. Finansų ministerija parengia potencialiems investuotojams į vertybinius popierius skirtą informacinį prospektą apie Lietuvos Respubliką. Finansų ministro arba kito Lietuvos Respublikos Vyriausybės įgalioto asmens pasirašomame prospekte pateikiama informacija apie Lietuvos Respublikos politinę ir finansinę padėtį, nurodomos investuotojų arba finansinių paslaugų teikėjų ir Finansų ministerijos teisės bei pareigos.
14.3. Jeigu išleidimo metu tarptautinėse finansų rinkose vertybinių popierių išleidimo sąlygos geresnės už geriausiuose pasiūlymuose nurodytas sąlygas arba atitinka jas, užfiksuojama išleidžiamų vertybinių popierių kaina ir palūkanų norma pasirašant su vertybinių popierių platintoju (-ais) galutinių vertybinių popierių emisijos sąlygų raštą. Nuo šio rašto pasirašymo momento vertybiniai popieriai registruojami Valstybės vardu gaunamų užsienio paskolų registre.
14.4. Jeigu pateiktuose pasiūlymuose nurodyta, kad jie galioja tik konkrečiomis tarptautinėse finansų rinkose esamomis sąlygomis, pablogėjus šioms sąlygoms, tačiau esant būtinybei skubiai subalansuoti valstybės iždo pinigų srautus, Finansų ministerija gali skolintis kitomis vertybinių popierių išleidimo tarptautinėse finansų rinkose sąlygomis, nenurodytomis geriausiuose pasiūlymuose.
15. Finansų ministerija turi teisę vertybinių popierių platintojo siūlymu arba savo nuožiūra (vadovaudamasi šiose Taisyklėse išdėstytomis procedūromis) pasirinkti fiskalinį agentą vertybinių popierių išleidimo į apyvartą operacijoms atlikti. Finansų ministerijos sutikimu fiskalinis agentas gali nustatyti šių operacijų atlikimo tvarką.
16. Finansinių paslaugų teikimo sutartis, jų priedus, kitus įsipareigojamuosius skolos bei kitus su skolinimusi susijusius dokumentus pasirašo finansų ministras arba kitas Lietuvos Respublikos Vyriausybės įgaliotas asmuo.
17. Investuotojų arba finansinių paslaugų teikėjų pageidavimu teisingumo ministras arba jo įgaliotas asmuo pasirašo teisinę išvadą dėl valstybės vardu gaunamos paskolos arba kitų įsipareigojamųjų skolos dokumentų, taip pat dėl kitų teisinių dokumentų, susijusių su valstybės skolinimusi.
18. Prireikus teisinių konsultacijų dėl pasirašomų dokumentų, Finansų ministerija gali pirkti teisines paslaugas iš Lietuvos Respublikos ar užsienio asmenų, teikiančių tokias paslaugas.
III. ANTRINĖ VERTYBINIŲ POPIERIŲ APYVARTA IR ATSISKAITYMAI PAGAL SANDORIUS ANTRINĖJE VERTYBINIŲ POPIERIŲ APYVARTOJE
19. Antrinė vertybinių popierių apyvarta gali būti vykdoma Lietuvos Respublikos ar užsienio vertybinių popierių biržose pagal jų nustatytas taisykles, taip pat už biržų ribų, jeigu vertybinių popierių emisijos sąlygos nenustato ko kita.
20. Atsiskaitymai pagal sandorius, sudarytus Lietuvos Respublikos ar užsienio vertybinių popierių biržose ir už jų ribų, atliekami pagal biržų nustatytas taisykles ir kitus reikalavimus, nustatytus atsiskaitymams už vertybinius popierius per Lietuvos Respublikos ir tarptautines atsiskaitymų sistemas.
––––––––––––––––
Pakeitimai:
1.
Lietuvos Respublikos Vyriausybė, Nutarimas
Nr. 368, 2004-04-06, Žin., 2004, Nr. 52-1720 (2004-04-08)
DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS 2001 M. LAPKRIČIO 20 D. NUTARIMO NR. 1377 "DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS VERTYBINIŲ POPIERIŲ IŠLEIDIMO TARPTAUTINĖSE FINANSŲ RINKOSE, KITŲ ĮSIPAREIGOJAMŲJŲ SKOLOS DOKUMENTŲ PASIRAŠYMO IR UŽSIENIO PASKOLŲ ĖMIMO TVARKOS PATVIRTINIMO" PAKEITIMO
Nauja nutarimo redakcija 2004-04-09
*** Pabaiga ***
Redagavo: Angonita Rupšytė (2004-04-08)