Suvestinė redakcija nuo 2021-06-04

 

Įsakymas paskelbtas: Žin. 2004, Nr. 169-6229, i. k. 104301MISAK00D1-582

 

Nauja redakcija nuo 2021-06-04:

Nr. D1-336, 2021-06-03, paskelbta TAR 2021-06-03, i. k. 2021-12757

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS APLINKOS MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS APLINKOS MINISTERIJOS TERMINIJOS KOMISIJOS SUDARYMO, APLINKOS MINISTERIJAI PRISKIRTŲ SRIČIŲ TERMINŲ INVENTORIZAVIMO IR TERMINŲ STRAIPSNIŲ TEIKIMO VALSTYBINEI LIETUVIŲ KALBOS KOMISIJAI TVARKOS APRAŠo PATVIRTINIMO

 

2004 m. lapkričio 11 d. Nr. D1-582

Vilnius

 

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos terminų banko įstatymo 8 straipsnio 1 ir 3 dalimis, įgyvendindamas Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2004 m. liepos 12 d. nutarimą Nr. 881 „Dėl Lietuvos Respublikos terminų banko įstatymo įgyvendinimo“ ir atsižvelgdamas į Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2004 m. liepos 7 d. protokolą Nr. 27:

1. S u d a r a u šios sudėties Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos terminijos komisiją:

Inesis Kiškis – Europos Sąjungos investicijų ir ekonominių priemonių departamento direktorius, – komisijos pirmininkas.

Nariai:

Zita Bitvinskaitė – Miškų politikos grupės patarėja;

Judita Liukaitytė-Kukienė – Klimato politikos grupės vyriausioji specialistė;

Beata Vilimaitė-Šilobritienė – Taršos prevencijos politikos grupės patarėja;

Danguolė Tunkevičienė – Teisės ir personalo skyriaus vyriausioji specialistė (komisijos sekretorė);

Dangyras Žukauskas – Statybos ir teritorijų planavimo grupės vyresnysis patarėjas.

2. Tvirtinu Aplinkos ministerijai priskirtų sričių terminų inventorizavimo ir terminų straipsnių teikimo Valstybinei lietuvių kalbos komisijai tvarkos aprašą (pridedama).

 

 

 

Aplinkos ministras                                                                                                      Arūnas Kundrotas

 

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos aplinkos ministro

2004 m. lapkričio 11 d. įsakymu Nr. D1-582

 

APLINKOS MINISTERIJAI PRISKIRTŲ SRIČIŲ TERMINŲ INVENTORIZAVIMO IR TERMINŲ STRAIPSNIŲ TEIKIMO VALSTYBINEI LIETUVIŲ KALBOS KOMISIJAI TVARKOS APRAŠAS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Aplinkos apsaugos, kraštovaizdžio ir biologinės įvairovės apsaugos, gamtos ir rekreacinių išteklių naudojimo, geologijos, miškų ūkio, teritorijų planavimo, urbanistikos ir architektūros, statybos, būsto ir komunalinio ūkio, poveikio aplinkai vertinimo, valstybės administracinių ir kitų negyvenamųjų patalpų bei pastatų naudojimo, standartizacijos ir metrologijos sričių (toliau – Aplinkos ministerijai priskirtų sričių) terminų inventorizavimo ir terminų straipsnių teikimo Valstybinei lietuvių kalbos komisijai (toliau – Kalbos komisija) tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) reglamentuoja Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos (toliau – Ministerija) veiklos sričių terminų inventorizavimo ir terminų straipsnių teikimo Kalbos komisijai – Terminų banko tvarkytojai – tvarką.

2. Aprašas parengtas vadovaujantis Lietuvos Respublikos terminų banko įstatymu (Žin., 2004, Nr. 7-129), Kalbos komisijos 2004 m. vasario 2 d. nutarimu Nr. N-1(90) patvirtinta Lietuvos Respublikos terminų banko metodika (Žin., 2004, Nr. 26-842) ir kitais teisės aktais, reglamentuojančiais terminų inventorizavimo darbą.

3. Aplinkos terminu vadinamas žodis arba pastovus žodžių junginys, atitinkantis ministerijos veiklos kryptį. Kitos apraše vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Lietuvos Respublikos terminų banko įstatyme.

 

II. TERMINŲ (JŲ STRAIPSNIŲ) INVENTORIZAVIMAS

 

4. Terminijos komisijos sekretorius specialistų pasiūlymu sprendžia, kuriuos terminus pirmiausia reikėtų įtraukti į Terminų banką, prieš tai patikrinęs, ar to termino ten nėra, taip pat nurodo neteiktinus jų variantus. Sekretorius sudaro šių terminų straipsnius ir šiame Apraše nustatyta tvarka pateikia komisijos nariui pagal jo veiklos sritį.

5. Sekretorius:

5.1. inventorizuoja teisės aktuose vartojamus teiktinus ir neteiktinus terminus;

5.2. protokoluoja Terminijos komisijos posėdžius;

5.3. terminų straipsnius elektroniniu paštu teikia ministerijos terminijos komisijos (toliau – Terminijos komisija) nariui, atitinkamos srities specialistui. Terminų priedai (simboliai, formulės, paveikslai, grafikai ir kt.), jei jų yra, pateikiami atskirai.

5.4. informuoja komisijos narius apie posėdžių laiką ne vėliau kaip prieš tris darbo dienas iki posėdžio;

5.5. vykdo kitus komisijos pirmininko pavedimus.

6. Terminijos komisijos narys įvertina, susistemina ir per 5 darbo dienas abėcėlės tvarka išdėstytų terminų straipsnių rinkinius pateikia Terminijos komisijos pirmininkui (toliau – Komisijos pirmininkas) elektroniniu paštu.

7. Komisijos pirmininkas iš komisijos narių gautus straipsnių rinkinius per 15 darbo dienų susistemina, su komisijos nariu kalbininku sukirčiuoja pateiktus terminus, įrašo gramatinius ir kitus trūkstamus duomenis ir perduoda vertėjams išversti į užsienio kalbas. Sutvarkytą terminų straipsnių rinkinį išsiunčia elektroniniu paštu Terminijos komisijos nariams (toliau – Komisijos nariai) derinti.

8. Komisijos nariai įvertina terminų straipsnių rinkinį ir per 5 darbo dienas pateikia savo pastabas ir pasiūlymus (jei jų yra) elektroniniu paštu Komisijos pirmininkui.

9. Komisijos pirmininkas, atsižvelgęs į komisijos narių pastabas ir pasiūlymus, pataiso pastebėtus klaidingus ir netikslius terminų straipsnių duomenis. Galutinį terminų straipsnių rinkinį parašu patvirtina terminų straipsnių rinkinį pateikęs komisijos narys. Atsiradus ginčytinų klausimų ir kitų problemų, kviečiamas Terminijos komisijos posėdis ir galutinis terminų straipsnių rinkinys patvirtinamas balsuojant.

 

III. MINISTERIJOS TERMINIJOS KOMISIJA

 

10. Terminijos komisija svarsto naujus ir inventorizuotus aplinkos srities terminų straipsnius, taip pat siūlymus dėl Terminų banke jau esančių jos kompetencijai priskiriamų terminų (ar jų straipsnių) pakeitimo ir dalykiniu bei kalbos požiūriu sutvarkytus terminų straipsnių rinkinius Terminų banko įstatymo 9 straipsnio nustatyta tvarka teikia Kalbos komisijai.

11. Terminijos komisija pradeda veiklą nuo 2005 m. sausio 1 d.

Punkto pakeitimai:

Nr. D1-80, 2007-02-09, Žin., 2007, Nr. 21-807 (2007-02-15), i. k. 107301MISAK000D1-80

 

12. Terminijos komisijos posėdžius kviečia komisijos pirmininkas pagal poreikį, bet ne rečiau kaip vieną kartą per tris mėnesius. Terminijos komisijos posėdžiai protokoluojami. Sprendimai priimami dalyvaujančių posėdyje komisijos narių balsų dauguma. Balsams pasiskirsčius po lygiai, lemia komisijos pirmininko balsas.

13. Terminijos komisija turi teisę nesvarstyti pasiūlytų terminų, kurie neatitinka ministerijos veiklos krypties.

14. Komisijos pirmininkas:

14.1. organizuoja Terminijos komisijos posėdžius ir jiems pirmininkauja;

14.2. iš komisijos narių gautus terminų straipsnius įvertina, susistemina, pasirūpina, kad jie būtų sukirčiuoti, išversti į užsienio kalbas, įrašyti kiti trūkstami duomenys ir visą terminų straipsnių rinkinį elektroniniu paštu išsiunčia komisijos nariams derinti, taip pat teikia juos svarstyti Terminijos komisijos posėdžio metu.

14.3. dalyvauja arba skiria dalyvauti kitą komisijos narį Kalbos komisijos posėdžiuose, svarstant Terminijos komisijos pateiktus terminų straipsnių rinkinius;

14.4. vykdo kitus ministerijos ir Kalbos komisijos pavedimus, susijusius su aplinkos terminų inventorizavimu.

15. Komisijos nariai:

15.1. inventorizuoja savo srities teisės aktus ir sudaro terminų straipsnių rinkinius;

15.2. dalyvauja Terminijos komisijos posėdžiuose, svarstant savo ir kitų komisijos narių pateiktus terminų straipsnių rinkinius;

15.3. vertina kitų komisijos narių pateiktus terminų straipsnius, teikia pastabas ir pasiūlymus, taiso savo srities terminų straipsnius;

15.4. įvertina pastabų ir pasiūlymų pagrįstumą ir, atsižvelgdami į Kalbos komisijos paskirtų ekspertų ir (arba) terminologijos pakomisės pastabas, priima sprendimą (ne)taisyti ir galutinį savo srities terminų straipsnių rinkinį raštu bei elektroniniu paštu pateikia komisijos pirmininkui;

15.5. teikia pasiūlymus dėl Terminų banke esančių terminų papildymo, pataisymo;

15.6. dalyvauja Kalbos komisijos posėdžiuose, svarstant jiems priskirtos aplinkos srities terminų straipsnių rinkinius.

 

IV. TERMINŲ STRAIPSNIŲ (JŲ RINKINIŲ) TEIKIMAS VALSTYBINEI LIETUVIŲ KALBOS KOMISIJAI

 

16. Komisijos pirmininko patvirtintas terminų straipsnių rinkinys teikiamas Kalbos komisijai kas trys mėnesiai.

Punkto pakeitimai:

Nr. D1-80, 2007-02-09, Žin., 2007, Nr. 21-807 (2007-02-15), i. k. 107301MISAK000D1-80

 

17. Nauji terminai (iš rengiamų teisės aktų) turi būti apsvarstyti ir suderinti su Kalbos komisija prieš teisės akto, kuriame vartojami, patvirtinimą.

18. Terminijos komisija siunčia savo atstovą (-us) į Kalbos komisijos ar pakomisės posėdį, kuriame svarstoma ministerijos pateikta aplinkos ministerijai priskirtų sričių terminija.

 

V. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

19. Aprašo laikymąsi prižiūri Komisijos pirmininkas.

______________

 

 

Pakeitimai:

 

1.

Lietuvos Respublikos aplinkos ministerija, Įsakymas

Nr. D1-80, 2007-02-09, Žin., 2007, Nr. 21-807 (2007-02-15), i. k. 107301MISAK000D1-80

Dėl aplinkos ministro 2004 m. lapkričio 11 d. įsakymo Nr. D1-582 "Dėl Aplinkos ministerijai priskirtų sričių terminų inventorizavimo ir terminų straipsnių teikimo Valstybinei lietuvių kalbos komisijai tvarkos aprašo patvirtinimo ir terminijos komisijos sudarymo" pakeitimo

 

2.

Lietuvos Respublikos aplinkos ministerija, Įsakymas

Nr. D1-336, 2021-06-03, paskelbta TAR 2021-06-03, i. k. 2021-12757

Dėl Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2004 m. lapkričio 11 d. įsakymo Nr. D1-582 „Dėl aplinkos ministerijai priskirtų sričių terminų inventorizavimo ir terminų straipsnių teikimo valstybinei Lietuvių kalbos komisijai tvarkos aprašo patvirtinimo ir terminijos komisijos sudarymo“ pakeitimo