Suvestinė redakcija nuo 2016-02-12 iki 2016-06-03
Sprendimas paskelbtas: Žin. 2013, Nr. 105-5192, i. k. 1135ARBSPRE001/13-8
Išrašas iš LAA VNS 2013-06-07 posėdžio protokolo Nr. 1/13-8
LIETUVOS ARBITRAŽO ASOCIACIJOS VISUOTINIO NARIŲ SUSIRINKIMO
S P R E N D I M A S
Dėl LAA Nacionalinio komercinio arbitražo procedūros reglamento (naujos redakcijos) patvirtinimo
2013 m. birželio 7 d. Nr. 1/13-8
Vilnius
Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos komercinio arbitražo įstatymo I skyriaus 5 str. 4 d. ir IX skyriaus 52 str. (Žin., 2012, Nr. 76-3932) nuostatomis bei remdamasis LAA įstatų 7 punkto 7.2 d. 6 papunkčio taisyklėmis, Lietuvos arbitražo asociacijos (LAA) Visuotinis narių susirinkimas (VNS) bendru sutarimu nusprendžia:
1. Patvirtinti pridedamą naujos redakcijos LAA Nacionalinio komercinio arbitražo procedūros reglamentą.
2. Pateikti šį nustatyta tvarka patvirtintą naujos redakcijos LAA Nacionalinio komercinio arbitražo procedūros reglamentą paskelbti oficialiame norminių aktų skelbimo leidinyje „Valstybės žinios“ ir interneto tinklalapyje.
3. Nustatyti, kad šis naujos redakcijos LAA Reglamentas įsigalioja nuo jo paskelbimo leidinyje „Valstybės žinios“ dienos.
4. Įsigaliojus šiam naujos redakcijos LAA Nacionalinio komercinio arbitražo procedūros reglamentui, pripažinti netekusiu galios 2007 m. redakcijos Nacionalinio komercinio arbitražo procedūros reglamentą (Žin., 2007, Nr. 99-4050) ir visų jo priedų taisykles, kurios pakeistos ar patikslintos šio naujos redakcijos Reglamento priedų nuostatomis.
LAA NACIONALINIO KOMERCINIO ARBITRAŽO PROCEDŪROS REGLAMENTAS
Galioja nuo 2013 m. lapkričio 1 d.
Patvirtinta
Lietuvos arbitražo asociacijos (LAA)
Visuotinio narių susirinkimo (VNS)
2013 m. birželio 7 d. sprendimu Nr.1/13-8
(žr.: Žin., 2013, Nr. 105 – 5192)
Atnaujinta (aktualioji) redakcija patvirtinta
LAA VNS 2015 m. gegužės 15 d. sprendimu Nr.1/15-7
(žr. LAA-VTNKA svetainė: www.vilniausarbitrazas.lt)
Pirmas skirsnis
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. LAA Nacionalinio komercinio arbitražo (NKA) procedūros reglamento paskirtis ir taikymo sąlygos
1.1. Šis Lietuvos arbitražo asociacijos (LAA) Visuotinio narių susirinkimo (VNS) sprendimu patvirtintas „LAA Nacionalinio komercinio arbitražo procedūros reglamentas“ (toliau – NKA Reglamentas) nustato tvarkos reikalavimus, taikomus nagrinėjant ir sprendžiant arbitražiniu būdu verslo ginčus, kylančius iš sandorių (sutarčių), sudaromų tarp Lietuvos jurisdikcijai priskirtinų ūkio subjektų, taip pat iš vidinių nesutartinių (deliktinės atsakomybės ir kt.) civilinių-teisinių santykių, kai sandorio (teisinio santykio) šalys savo arbitražiniu susitarimu (ar kitokiu teisiniu pagrindu) ginčo išsprendimo teisę deleguoja VšĮ Vilniaus tarptautinio ir nacionalinio komercinio arbitražo (sutrumpintai – VTNKA arba Vilniaus arbitražas) administruojamam arbitražo teismui.
1.2. Tam tikrų rūšių ar tam tikrose ūkinės veiklos srityse kylantis verslo ginčai (kuriuos kvalifikuotai išspręsti paprastai reikalinga, kad arbitražo teismas disponuotų specialiomis (išskirtinėmis) žiniomis ir įgūdžiais) gali būti perduodami išspręsti pačių ginčo šalių ad hoc (tam kartui) sudaromiems bei VTNKA administruojamiems specializuotiems (specialios kompetencijos) arbitražo teismams (jūrinio, energetikos, statybų, agroverslo, elektroninio verslo ar kt.). Jų sudarymo, įteisinimo, kompetencijos, kiti teisinio statuso ir veiklos aspektai aptarti (sukonkretinti) šio NKA Reglamento prieduose, kurie yra sudėtinėmis šio Reglamento dalimis.
1.3. Pagal Lietuvos Respublikos komercinio arbitražo įstatymo (toliau – LR KAĮ) 5 str. 3 d., VTNKA, kaip viešai apie savo veiklą paskelbusi nuolatinio arbitražo institucija, „negali atsisakyti atlikti savo funkcijas“ (pvz., atsisakyti priimti nagrinėjimui ieškinius, neadministruoti arbitražo procedūras ir kt.), kai „arbitražinio nagrinėjimo šalys sumoka nuolatinei arbitražo institucijai jos nustatytas rinkliavas“.
1.4. Šis NKA Reglamentas įgyja susitarimo tarp vidinio verslo sandorio (ginčo) šalių ir VTNKA teisinę galią visais atvejais, kai šalių sudaromoje verslo (komercinėje) sutartyje įrašoma ši VTNKA administruojamo arbitražo teismo tipinė (arba analogiška pagal prasmę) išlyga:
„Bet koks ginčas arba nesutarimas, kilęs iš šios sutarties arba susijęs su ja ir nesureguliuotas tiesioginėmis šalių derybomis, mediacijos ar kitokio tarpininkavimo būdu, bus perduotas VšĮ Vilniaus tarptautinio ir nacionalinio komercinio arbitražo administruojamam bendros kompetencijos Nacionalinio komercinio arbitražo teismui, galutinai išspręsti vadovaujantis Lietuvos Respublikos komercinio arbitražo įstatymo ir Lietuvos arbitražo asociacijos patvirtinto LAA Nacionalinio komercinio arbitražo procedūros reglamento nustatyta tvarka”.
1.5. Esant bet kurios sandorio šalies pageidavimui ir abipusiam sutarimui, vietoje aukščiau nurodytos (tipinės) VTNKA administruojamo bendros kompetencijos arbitražo teismo išlygos, vidaus verslo sandorį įforminančioje sutartyje gali būti įrašoma šio pavyzdžio alternatyvios (ieškovo pasirenkamos) teismo ar arbitražo jurisdikcijos išlyga:
„Bet koks ginčas arba nesutarimas, kilęs iš šios sutarties arba susijęs su ja ir nesureguliuotas tiesioginėmis šalių derybomis, mediacijos ar kitokio tarpininkavimo būdu, bus perduotas išspręsti ieškovo pasirinktai teisminei institucijai: kompetentingam valstybiniam teismui arba VšĮ Vilniaus tarptautinio ir nacionalinio komercinio arbitražo administruojamam bendros kompetencijos Nacionalinio komercinio arbitražo teismui, galutinai išspręsti vadovaujantis Lietuvos Respublikos komercinio arbitražo įstatymo ir Lietuvos arbitražo asociacijos patvirtinto LAA Nacionalinio komercinio arbitražo procedūros reglamento nustatyta tvarka".
1.6. Arbitražinio susitarimo tarp vidinio verslo sandorio (arba vidinio nesutartinio civilinio-teisinio santykio) šalių valingo pavedimo teisinė galia, deleguojanti VTNKA administruojamam arbitražo teismui verslo (komercinio) ginčo išsprendimo teisę pagal šį NKA Reglamentą (įskaitant atitinkamą jo priedą) ar kitas šalių sutarimu pasirinktas taisykles, gali būti išreikšta bei įteisinta taip pat atskirai nuo pagrindinės verslo (komercinės) sutarties sudarytu arbitražiniu susitarimu arba kitokia šalių valios išraiškos rašytine forma, arba atsakovo praktiniais (konkliudentiniais) veiksmais, bylojančiais apie jo sutikimą, kad ginčas būtų sprendžiamas VTNKA administruojamame arbitražo teisme.
1.7. Šio NKA Reglamento taisyklių taikymas galimas visais vidinio verslo (komercinio) ginčo nagrinėjimo ir sprendimo arbitražo būdu atvejais, išskyrus tuos ginčus, dėl kurių sprendimo, ir tas taisykles, dėl kurių taikymo, šalys susitaria kitaip. Visos šio NKA Reglamento taisyklės taikytinos tiek, kiek jos neprieštarauja Lietuvos įstatymų ir Lietuvos pasirašytų tarptautinės teisės aktų reikalavimams.
1.8. Ginčo šalys savo tarpusavio rašytiniu susitarimu visada gali atsisakyti nuo šio NKA Reglamento, bet kurio jo priedo ar atskirų juose nustatytų taisyklių taikymo, prašyti arbitražo teismą išnagrinėti bylą online (nuotolinio) arbitravimo būdu arba sureguliuoti nesutarimą mediacijos ar kitokios tarpininkavimo-taikinamosios procedūros būdu, arba pavesti arbitražo teismui išspręsti ginčą vadovaujantis pripažintais komercinėje praktikoje l’amiable composition (draugiško sutaikinimo), equity (teisingumo), ex aeque et bono (lygybės ir geranoriškumo) principais.
1.9. Jeigu šalys nėra susitarusios dėl šio NKA Reglamento ar atskirų jo nuostatų netaikymo, arbitražo teismas, nenukrypdamas nuo bendros šiuo NKA Reglamentu nustatytos tvarkos, organizuoja bylos nagrinėjimą tokiu būdu, kokį jis laiko tinkamą esamam (jo nagrinėjamam) ginčui išspręsti su sąlyga, kad užtikrinamas ginčo šalių visiškas lygiateisiškumas ir kiekvienai iš jų sudaromos visos galimybės bet kurioje bylos nagrinėjimo stadijoje pateikti arbitražo teismui turimus įrodymus saviems interesams apginti. Pagal šį NKA Reglamentą arbitražo teismui suteikti įgaliojimai apima jo teisę nustatyti teismo posėdžio datą, laiką ir vietą, taip pat bet kokių įrodymų leistinumą, priimtinumą, svarbumą ir pakankamumą.
1.10. Jeigu verslo (ginčo) šalys nesusitaria kitaip, galutinį sprendimą šio NKA Reglamento punktuose 6.2, 16.4, 17.2, 18.3, 18.5, 18.6, 18.8, 21.7, 22.2 ir 31.5 numatytais klausimais priima VTNKA pirmininkas. Kitus procesinius klausimus (įskaitant ginčo teismingumo VTNKA administruojamam arbitražo teismui, pastarojo kompetencijos arbitruoti ginčą ir kt.) galutinį sprendimą priima nustatyta tvarka sudarytas arbitražo teismas.
2. Šio NKA Reglamento tikslams vartojamos sąvokos ir jų apibrėžimai
2.1. Komercinis ginčas (angl. commercial dispute) – esminis (savomis pastangomis nesureguliuojamas) verslo šalių nesutarimas, kilęs iš komercinio sandorio (sutarties, kontrakto) arba iš nesutartinio su atlygintinumu susijusio civilinio-teisinio santykio.
2.2. Deliktinis ginčas (angl. delict, tort dispute) – esminis (savomis pastangomis nesureguliuojamas) šalių nesutarimas, kylantis iš esmės nesutartiniuose civiliniuose-teisiniuose santykiuose dėl teisės pažeidimo ir su juo susijusios žalos atlyginimo.
2.3. Tarptautinio verslo ginčas (angl. international business dispute) – esminis (savomis pastangomis nesureguliuojamas) skirtingų valstybių jurisdikcijoms priskirtinų verslo (ūkio) subjektų nesutarimas, kilęs iš jų sudaryto tarptautinei ūkinei-komercinei veiklai sandorio (tarptautinio kontrakto) arba iš analogiškos veiklos nesutartinio civilinio-teisinio santykio (t. y. ginčas, kurio šalys (ieškovas ir atsakovas) yra skirtingų valstybių jurisdikcijoms pavaldūs ūkio (teisės) subjektai – juridiniai ir (arba) fiziniai asmenys ar jų jungtiniai dariniai, arba ginčo dalykas (objektas) kitaip sietinas su dalyvavimu ginčijamame teisiniame santykyje užsienio ar tarptautinio elemento).
2.4. Vidaus (nacionalinio) verslo ginčas (angl. domestic (national) business dispute) – esminis (savomis pastangomis nesureguliuojamas) verslo (ūkio) subjektų nesutarimas, kilęs iš jų sudaryto vietinei (šalies viduje) ūkinei - komercinei veiklai sandorio (sutarties) arba iš analogiškos veiklos nesutartinio civilinio-teisinio santykio (t. y. ginčas, kurio abi šalys (ieškovas ir atsakovas) yra Lietuvos ūkio subjektai – juridiniai ir (arba) fiziniai asmenys ar jų jungtiniai dariniai, o ginčo dalykas (objektas) yra Lietuvos Respublikos jurisdikcijoje).
2.5. Ieškovas (angl. claimant, plaintiff) – juridinis ar fizinis asmuo, kurio ieškinys nagrinėjamas VTNKA administruojamame arbitražo teisme šio NKA Reglamento ar kitokių šalių pasirinktų taisyklių nustatyta tvarka.
2.6. Atsakovas (angl. defendant, respondent) – juridinis ar fizinis asmuo, kuriam pareikštas ieškinys nagrinėjamas VTNKA administruojamame arbitražo teisme šio NKA Reglamento ar kitokių šalių pasirinktų taisyklių nustatyta tvarka.
2.7. Arbitras (angl. arbiter, arbitrator) – a) asmuo – arbitražinio teismo (tribunolo) teisėjas, ginčo šalių ar jų vardu nustatyta tvarka paskirtas konkrečiam ginčui išspręsti; b) specialistas, įrašytas į LAA patvirtintą rekomenduojamų arbitrų sąrašą vidiniams ir/ar tarptautiniams verslo ginčams išspręsti.
2.8. Arbitražas (angl. arbitration) – sutartinis, alternatyvus teisminiam verslo (komercinių) ginčų sprendimo būdas, kurį taikant praktikoje ūkio subjektai – vidinių ir tarptautinių verslo sandorių dalyviai, iš jų pasirašomų verslo sutarčių (tarptautinių kontraktų) kylančių ginčų išsprendimo teisę deleguoja ne valstybiniam teismui, o jų pačių bendru sutarimu paskirtai arbitražo institucijai ir jų pačių atskirai (ar bendru sutarimu) skiriamam trečiajam asmeniui – arbitražinio teismo (tribunolo) teisėjui ar jų kolegijai.
2.9. Tarptautinis komercinis arbitražas (TKA) (angl. International Commercial Arbitration - ICA) – arbitražo, kaip būdo ginčui išspręsti, rūšis ir teisminis darinys (teismas-tribunolas), sudaromas ad hoc (tamkartiniam atvejui) konkrečiam tarptautinio verslo (komerciniam) ginčui išspręsti.
2.10. Nacionalinis komercinis arbitražas (NKA) (angl. National (domestic) Commercial Arbitration - NCA) – arbitražo, kaip būdo ginčui išspręsti, rūšis ir teisminis darinys (teismas-tribunolas), sudaromas ad hoc (tamkartiniam atvejui) konkrečiam vidinio verslo (komerciniam) ginčui išspręsti.
2.11. Daugiašalis arbitražas (angl. multilateral arbitration) – arbitražo procedūra, kurioje su atskirais savais reikalavimais ar prieštaravimais dalyvauja daugiau kaip dvi šalys.
2.12. Arbitražo teismas: a) nuolatinio arbitražo institucija (angl. permanent court of arbitration), priimanti nagrinėjimui ieškinius, organizuojanti ir administruojanti ginčų išsprendimo arbitražiniu būdu procedūras; b) trečiųjų tipo teismas-tribunolas (angl. arbitral tribunal), sudaromas ad hoc (vienam kartui konkrečiam ginčui išspręsti) iš vienasmenio arbitro (teisėjo) ar jų kolegijos, įstatymuose ir kituose teisės aktuose nustatytoms ir sandorio (ginčo) šalių arbitražiniu susitarimu deleguotoms konkretaus ginčo išsprendimo funkcijoms atlikti.
2.13. Bendros kompetencijos arbitražo teismas (angl. arbitral tribunal of general competence) – neapibrėžtų bylų (plataus rato) teismingumo ir jurisdikcijos trečiųjų tipo arbitražo teismas-tribunolas, sudaromas iš teisės ir kitų sričių aukštos kvalifikacijos specialistų, disponuojančių bazinėmis teisinėmis ir sprendžiamo ginčo srities žiniomis bei jų taikymo praktikoje įgūdžiais, įgalinančiais tinkamai (kvalifikuotai) išspręsti įprastus (išskirtinių specifinių žinių ir praktinių įgūdžių nereikalaujančius) verslo ginčus, kylančius įvairiose ūkinės-komercinės veiklos srityse.
2.14. Specializuotas arbitražo teismas (angl. arbitral tribunal of special competence) – apibrėžto rato (tam tikrų) bylų teismingumo ir jurisdikcijos trečiųjų tipo arbitražo teismas-tribunolas, sudaromas iš konkrečios verslo srities teisės ir kitokių tos srities aukštos kvalifikacijos specialistų, disponuojančių ypatingomis (specifinėmis) žiniomis ir jų taikymo praktikoje įgūdžiais, įgalinančiais tinkamai (kvalifikuotai) išspręsti tam tikrų kategorijų arba tam tikrose ūkinės-komercinės veiklos srityse kylančius verslo ginčus.
2.15. Arbitražo teismo sprendimas (angl. decision, resolution of arbitral tribunal) – vienasmenio arba kolegialaus arbitražo teismo išnagrinėtos bylos baigtinis teisės aktas, priimtas dėl išspręsto verslo (komercinio) ginčo.
2.16. VšĮ „Vilniaus tarptautinis ir nacionalinis komercinis arbitražas“ (VTNKA) (angl. “Vilnius International and National Commercial Arbitration“ (VINCA) – 2003 m. įsteigta nevyriausybinė, nekomercinė, nuolatinio arbitražo institucija – viešojo tipo ribotos civilinės atsakomybės juridinis asmuo (kodas 126203667), vykdantis LR KAĮ ir kitų Lietuvos teisės aktų nustatytas ir ūkio subjektų arbitražiniais susitarimais deleguotas arbitražo procedūrų administravimo ir kitas organizacines-tvarkomąsias funkcijas, reikiamas išnagrinėti ir išspręsti verslo (komercinius) ginčus, kylančius iš ūkio subjektų sudaromų vidinio ir tarptautinio verslo sandorių (sutarčių, kontraktų) ir iš nesutartinių (deliktinės atsakomybės ir kt.) civilinių-teisinių santykių (išsamiau žr. www.vilniausarbitrazas.lt).
2.17. VTNKA Sekretoriatas (angl. The Secretary of VINCA) – šios nuolatinio arbitražo institucijos vykdantysis organas, betarpiškai (praktiškai) organizuojantis verslo (komercinių) ginčų nagrinėjimo ir išsprendimo procedūras ir aptarnaujantis arbitražo teismus, sudaromus konkretiems ginčams išspręsti.
2.18. Lietuvos arbitražo asociacija (LAA) (angl. Lithuanian Arbitration Association) (LAA) – asociacijos teisinės formos viešasis teisės subjektas – ribotos civilinės atsakomybės pelno nesiekiantis juridinis asmuo (kodas 300146392), narystės pagrindais telkiantis ir jungiantis Lietuvoje ir užsienio šalyse reziduojančius verslo (komercinės) teisės specialistus ir įvairių ūkinės veiklos sričių praktikus-profesionalus, pageidaujančius ir galinčius (kompetentingus) kvalifikuotai atlikti arbitrų ir/arba mediatorių (tarpininkų) funkcijas tarptautinio ir vidaus verslo (komerciniams) ginčams išspręsti.
3. Verslo ginčai, teismingi VTNKA administruojamam Nacionalinio komercinio arbitražo teismui
3.1. VTNKA administruojamiems NKA arbitražo teismams teismingi verslo ginčai, kilę iš šiose srityse šalies vidinei ūkinei veiklai sudaromų komercinių sandorių (kontraktų, sutarčių) ir iš analogiškų nesutartinių (deliktinės atsakomybės ar kt.) civilinių-teisinių santykių:
1) vidaus prekyboje ‑ ginčai, kilę iš vidinio pirkimo-pardavimo sandorių, įskaitant nesutarimus dėl prekių tiekimo (pristatymo), jų paskirstymo (distribucijos), franšizės, su jų realizavimu paslaugų suteikimo ir iš kitų su vidine prekių ir paslaugų apyvarta susijusių sandorių ir nesutartinių civilinių-teisinių santykių;
2) vidinio pramoninio (gamybinio) verslo srityse – ginčai, kilę iš įmonių vidinio pramoninio bendradarbiavimo, įskaitant bendrų įmonių ir kitokių jungtinių ūkinių darinių (susivienijimų) steigimo, jų jungtinės veiklos, bendro gamybinių užsakymų vykdymo ir iš kitokių bendros gamybinės-komercinės veiklos sandorių ir nesutartinių civilinių-teisinių santykių;
3) vidinio statybų verslo srityse – ginčai, kilę iš projektavimo, statybų rangos, subrangos ir iš kitų su statybiniais-inžineriniais darbais bei paslaugomis susijusių vidinių sandorių ir nesutartinių civilinių-teisinių santykių;
4) vidinio pervežimų verslo srityse – ginčai, kilę iš krovinių ir keleivių pervežimų sausumos (kelių, geležinkelių), vandens ir oro transporto priemonėmis, krovinių ekspedijavimo, agentavimo, logistikos ir iš kitų su šalies viduje pervežimais susijusių sandorių ir nesutartinių civilinių-teisinių santykių;
5) vidinio kreditavimo-finansavimo verslo srityse – ginčai, kilę iš bankinių, draudiminių ir kitokių finansinių paslaugų šalies viduje teikimo, vidinių atsiskaitymų, lėšų investavimo, disponavimo vertybiniais popieriais ir kitomis finansinėmis vertybėmis vidinių sandorių ir nesutartinių civilinių-teisinių santykių;
6) vidinio energetinio verslo srityse – ginčai, kilę iš energetinių išteklių (elektros energijos, naftos, dujų ir kt.) pirkimo, tiekimo ir kitokių su energetine veikla susijusių vidinių sandorių ir nesutartinių civilinių-teisinių santykių;
7) vidinio medicinos-farmacijos verslo srityse – ginčai, kilę iš medicininės įrangos ir farmacijos produkcijos pirkimo-pardavimo, gamybos, tiekimo, panaudojimo ir kitų su sveikatos apsauga susijusių vidinių sandorių ir nesutartinių civilinių-teisinių santykių;
8) šalies viduje intelektinės nuosavybės apsaugos srityse – ginčai, kilę iš vidinių mokslinio tyrimo, projektavimo-konstravimo darbų ir kitokių kūrybinės veiklos sandorių, taip pat iš intelektine-kūrybine veikla sukurtų vertybių (meno, literatūros, muzikos ir kt.) panaudojimo, jų autorių teisių apsaugos Lietuvoje civilinių-teisinių santykių;
9) vidinio elektronikos-informatikos (e. technologijų) verslo srityse – ginčai, kilę iš IT, e. informatikos, e. telekomunikacijų, e. komercijos ir kitų e. technologinių priemonių diegimo, jomis teikiamų paslaugų vidinių sandorių ir nesutartinių civilinių-teisinių santykių;
10) vidinio agrarinio verslo srityse – ginčai, kilę iš žemės, miškų, vandens ir kituose su gamtinių išteklių eksploatacija susijusiuose ūkinės veiklos sektoriuose sudaromų vidinių sandorių ir nesutartinių civilinių-teisinių santykių;
4. Arbitražo procedūros organizavimo teisinės prielaidos
4.1. VTNKA Sekretoriatas įgyja teisę organizuoti arbitražo procedūrą, o jo administruojamas arbitražo teismas (tribunolas) – nagrinėti bylą ir išspręsti ginčą, kai tarp verslo šalių yra sudarytas arbitražinis susitarimas, kuris gali būti įformintas (išreikštas):
1) verslo (komercinėje) sutartyje įrašyta VTNKA administruojamo arbitražo teismo tipine arba analogiška pagal prasmę arbitražo išlyga; arba
2) atskirai nuo pagrindinės verslo (komercinės) sutarties sudarytu arbitražiniu susitarimu (kompromisu) dėl kilusio ar potencialiai galimų visų ar tam tikrų rūšių (kategorijų) verslo ginčų sprendimo teisės delegavimo VTNKA administruojamam arbitražo teismui; arba
3) bet kokia kitokia rašytine šalių valios išraiškos forma (įskaitant pranešimus, perduodamus elektroninėmis telekomunikacijų priemonėmis), kurioje fiksuojamas šalies sutikimas (valia), kad ginčas būtų sprendžiamas VTNKA administruojamame arbitražo teisme; arba
5. Esminės verslo ginčo šalių teisės ir pareigos
5.1. Bylos nagrinėjimo VTNKA administruojamame arbitražo teisme proceso metu ginčo šalių teisės ir pareigos yra visiškai lygios. Ir ieškovas, ir atsakovas turi teisę susipažinti su bylos medžiaga, daryti iš jos išrašus ir dokumentų kopijas, teikti bet kokius įrodymus, dalyvauti daiktinių įrodymų apžiūroje ir tyrime, duoti savo paaiškinimus visais ginčo nagrinėjimo metu iškilusiais klausimais, prieštarauti kitų arbitražo proceso dalyvių pareiškimams, prašymams ar išvadoms, bet kada sudaryti su kita ginčo šalimi taikos (sutaikinimo) sutartį, naudotis kitomis Lietuvos įstatymų ir šio NKA Reglamento suteiktomis teisėmis.
5.2. Ginčo šalys privalo sąžiningai naudotis joms priklausančiomis procesinėmis teisėmis, gerbti viena kitą ir priešingos šalies teises bei teisėtus interesus, susilaikyti nuo bet kokių veiksmų, galinčių sutrukdyti teisingai išspręsti ginčą, siekti, kad visos bylos aplinkybės būtų ištirtos sparčiai, visapusiškai ir iki galo.
5.3. Kiekviena ginčo šalis turi pateikti arbitražo teismui jo reikalaujamus įrodymus (dokumentus, kitą reikiamą informaciją), nurodyti aplinkybes (faktus), kuriomis ji grindžia savo reikalavimus ar prieštaravimus, prireikus padėti arbitražo teismui iškviesti apklausimui liudytojus arba kitaip gauti jų parodymus, sudaryti galimybę apžiūrėti ginčo objektą.
6. Procesiniai terminai
6.1. Šiame NKA Reglamente nustatyti procesiniai terminai pradedami skaičiuoti nuo kitos dienos, t. y. sekančios po ta, kurioje adresatui nustatyta tvarka buvo įteiktas pranešimas, siūlymas, pareiškimas, nutartis, įsakymas ar kitoks procesinis dokumentas, o įteikimo faktas patvirtintas pašto spaudu, jį priėmusio asmens parašu, atitinkamu įrašu dokumentų registravimo žurnale ar kitokiu dokumento perdavimo faktą patvirtinančiu įrodymu.
6.2. Pagal šį NKA Reglamentą bylos išnagrinėjimui VTNKA administruojamame arbitražo teisme nustatytas bendras trijų mėnesių terminas, skaičiuojamas nuo bylos įteikimo arbitražo teismui dienos. Ypatingais atvejais šis terminas gali būti prailgintas VTNKA pirmininko nutartimi, priimamoje pagal bylą nagrinėjančio arbitražo teismo pirmininko (vienasmenio arbitro) argumentuotą prašymą.
6.3. Jeigu paskutinė procesinio termino diena sutampa su Lietuvoje įteisinta (oficialia) švente ar nedarbo diena, terminas prailginamas iki artimiausios darbo dienos pabaigos. Oficialios švenčių ir nedarbo dienos, buvusios procesinio termino eigos metu, iš apskaičiuojamos termino trukmės neišskaitomos.
7. Arbitražiniai mokesčiai
7.1. Įteikiant ieškinį vidaus verslo (komerciniam) ginčui išspręsti, ieškovas įmoka į VTNKA atsiskaitomąją sąskaitą Nr. LT59 7044 0600 0100 2695, atidarytą AB SEB banke, 200 eurų negrąžinamą ieškinio įregistravimo mokestį. Iki šio mokesčio sumokėjimo byla arbitražiniam nagrinėjimui nerengiama.
7.2. Kartu arba vėliau, tačiau iki bylos perdavimo arbitražo teismui, į tą pačią sąskaitą banke įmokamas arbitravimo-administravimo mokestis, apskaičiuotas pagal LAA patvirtintų Arbitražinių mokesčių ir išlaidų taisyklių 3 punkte pateiktos lentelės rodmenis. Iki arbitravimo-administravimo mokesčio sumokėjimo byla arbitražo teismo nagrinėjimui neperduodama.
7.3. Arbitravimo-administravimo mokesčio dydis, jo apskaičiavimo skaičiuoklė, lėšų paskirstymo, honorarų arbitrams išmokėjimo tvarka ir kitos su bylinėjimosi išlaidomis susijusios sąlygos išsamiai aptartos minėtose LAA Arbitražinių mokesčių ir išlaidų taisyklėse, kurios yra neatsiejama sudėtinė šio NKA Reglamento dalis (aktualiąją jų redakciją žr. LAA-VTNKA svetainės www.vilniausarbitrazas.lt skirsnyje „Arbitražiniai mokesčiai“).
Antras skirsnis
BYLOS IŠKĖLIMO VTNKA ADMINISTRUOJAMAME ARBITRAŽO TEISME TVARKA
8. Ieškinio priėmimo (įregistravimo) nagrinėjimui formalumai
8.1 Bylai VTNKA administruojamame arbitražo teisme iškelti, šalis-ieškovė įteikia šios institucijos Sekretoriatui ieškinį ir jam pagrįsti reikiamus dokumentus ar jų kopijas. Ieškinių registracijos žurnale įrašyta ieškinio įteikimo diena laikoma bylos iškėlimo toje nuolatinio arbitražo institucijoje pradžia (data).
8.2. Esant sandorių šalių savitarpiams arbitražiniams susitarimams, pagal vieną ir tą pačią bylą ieškinius gali pareikšti keli ieškovai arba jie gali būti pareiškiami keliems atsakovams.
8.3. Nesant arbitražinio susitarimo arba esant netinkamai suformuluotoms jo nuostatoms, asmuo, turintis savarankišką su nagrinėjama byla susijusį vienai iš šalių reikalavimą ir manantis, kad ją išsprendus bus pažeisti jo teisėti interesai, turi teisę prašyti arbitražo teismą leisti jam dalyvauti byloje trečiuoju asmeniu. Apie trečiojo asmens prašymą arbitražo teismas turi informuoti kitas ginčo šalis ir, įvertinęs jų nuomonę, priimti atitinkamą atskirą nutartį.
8.4. Daugiašalio arbitražo atveju kiekvienas ieškovas ir/arba atsakovas dalyvauja arbitražo procese savarankiškai kitų šalių atžvilgiu.Trečiojo asmens dalyvavimas (prisijungimas) byloje įforminamas tokia pat tvarka, kokia nustatyta pirminiam ieškovui, išskyrus ieškinio registracijos mokesčio sumokėjimą. Trečiojo asmens VTNKA Sekretoriatui turi būti įteikiami tokie pat dokumentai bei jų priedai ir tokia pat tvarka, kaip ir dvišalio arbitražo atveju.
8.5. Vidinio verslo ginčui išspręsti VTNKA Sekretoriatui įteikiamas ieškinys turi būti surašytas lietuvių kalba. Prie jo pridedami priedai (įrodomieji dokumentai, jų kopijos ar atskiros jų dalys) pateikiami išversti į lietuvių kalbą tik tada, kai to pareikalauja arbitražo teismas.
8.6. Ieškinio pareiškimo ir jo priedų pateikiama tiek komplektų, kiek jų reikia, kad po vieną jų tektų visiems atsakovams ir visiems arbitrams. Kai arbitražo teismas sudaromas iš vieno arbitro ir yra vienas atsakovas, VTNKA Sekretoriatui įteikiami du ieškininių dokumentų komplektai, o kai teismas sudaromas iš trijų arbitrų ir yra vienas atsakovas – įteikiami keturi ieškininių dokumentų komplektai.
9. Ieškinio pareiškimo turinys ir priedai
9.1. Ieškinio pareiškime įrašomos šios nuorodos:
2) ginčo šalių oficialūs pavadinimai, įmonių kodai, jų buveinių ir telekomunikacijų galinių įrenginių adresai;
3) nuoroda į arbitražo išlygą, atskirą arbitražinį susitarimą ar kitą dokumentą, suteikiantį VTNKA teisę organizuoti arbitražo procedūrą;
5) nuoroda į ieškinio pagrindą (reikalavimų prigimtį), ginčijamus klausimus, faktines aplinkybes, dokumentus ir kitus įrodymus, kuriais ieškovas grindžia savo reikalavimus;
7) nuoroda į skiriamą arbitrą (gali būti ir atsarginį) arba įrašytas prašymas, kad ieškovo vardu arbitrą paskirtų VTNKA pirmininkas;
8) ieškovo pageidavimai dėl žodinio arba dokumentinio (rašytinio), ar online (nuotolinio) bylos nagrinėjimo būdo;
9) nurodytos (jeigu yra) bet kokios pastabos ar pageidavimai, susiję su arbitražo teismo posėdžiavimo data, laiku, vieta, arbitražo teismo sudėtimi, taikytina teise, proceso kalba ir kt.;
9.2. Prie ieškinio pridedama:
10. Ieškininių dokumentų perteikimo (persiuntimo) atsakovams ir arbitrams tvarka
10.1. Gautų ieškininių dokumentų vieną komplektą VTNKA Sekretoriatas nedelsiant registruota pašto siunta išsiunčia (arba įteikia pasirašytinai) atsakovui. Kartu siunčiamame lydraštyje (kurio kopija e. paštu informuojamas ir ieškovas) Sekretoriatas praneša atsakovui apie VTNKA Sekretoriate ieškinio įregistravimo datą, primenama atsakovui apie jo įstatyminę pareigą per 20 dienų nuo ieškininių dokumentų komplekto gavimo raštu pateikti Sekretoriatui išsamų atsiliepimą dėl ieškovo iškeltų reikalavimų, kartu nurodant iš atsakovo pusės skiriamo arbitro (galima ir atsarginio) asmens duomenis arba išreiškiamas pageidavimas, kad atsakovo vardu arbitrą paskirtų VTNKA pirmininkas. Kiti ieškininių dokumentų komplektai išsiunčiami (įteikiami) arbitrams nedelsiant po visiško arbitražo teismo suformavimo.
10.2. Ieškininiai dokumentai, arbitražo teismo raginimai atvykti į arbitražo teismo posėdžius, arbitražo teismo sprendimai ir nutartys, taip pat VTNKA pirmininko nutartys, siunčiamos adresatams registruota pašto siunta. Kiti dokumentai ir pranešimai gali būti siunčiami paprasta pašto siunta arba e. ryšio priemone.
10.3. Laikoma, kad Sekretoriato ir/ar arbitražo teismo išsiųstas dokumentas adresato yra gautas, jeigu jis įteiktas jam asmeniškai, pristatytas į jo gyvenamąją vietą arba pagal jo nurodytą pašto adresą, arba į jo įmonės buveinę, o pranešimas elektroniniu būdu gautas tada, kai jis išsiunčiamas e. ryšio įrenginių galiniais adresais.
11. Ieškinio pakeitimas ir papildymas
11.1. Bylos iškėlimo ir bet kurioje jos nagrinėjimo stadijoje ieškovas turi teisę atsisakyti ieškinio, pakeisti jo pagrindą arba dalyką, padidinti ar sumažinti ieškininius reikalavimus.
11.2. Arbitražo teismas gali atsisakyti tenkinti ieškovo prašymą, jeigu prieina išvados, kad dėl pirminių ieškinio sąlygų pakeitimo gali būti nepagrįstai užvilkintas bylos išnagrinėjimas.
12. Ieškinio suma
12.1. Ieškinio suma nustatoma:
12.2. Ieškinyje nurodoma:
13. Atsiliepimo į ieškinį pateikimo tvarka
13.1. Prie atsakovo atsiliepimo į ieškinį, kuriame turi būti išdėstyta jo nuomonė dėl ieškovo keliamų reikalavimų pagrįstumo ar nepagrįstumo, pridedami įrodomieji dokumentai (arba patvirtintos jų kopijos), kuriais jis grindžia savo įrodymus.
13.2. VTNKA Sekretoriatui turi būti pateikta tiek atsiliepimo į ieškinį ir jo priedų komplektų, kiek jų reikia, kad po vieną jų tektų ieškovui ir visiems arbitrams. Kai arbitražo teismas sudaromas iš vieno arbitro ir yra vienas ieškovas, VTNKA Sekretoriatui įteikiami du atsiliepimo į ieškinį ir prie jo pridedamų dokumentų komplektai, o kai teismas sudaromas iš trijų arbitrų ir yra vienas ieškovas – įteikiami keturi išvardintų dokumentų komplektai.
13.3. Vidinio verslo ginčo atveju atsiliepimas į ieškinį pateikiamas surašytas lietuvių kalba. Prie jo pridedami dokumentai (jų kopijos ar atskiros jų dalys) pateikiami išversti į lietuvių kalbą tik tada, kai to pareikalauja arbitražo teismas.
13.4. Jeigu atsakovas be pateisinamos priežasties per nustatytą terminą nepateikia atsiliepimą į ieškinį, atsisako jį pateikti, neatvyksta į arbitražo teismo posėdį ir nepraneša per nustatytą terminą apie pateisinamą jo nedalyvavimo priežastį, neprašo nukelti bylos nagrinėjimą vėlesniam laikui, visa tai nelaikoma, kad jis tokiu būdu pripažįsta ieškovo reikalavimus. Tačiau tai nėra kliūtis sudaryti arbitražo teismą šio NKA Reglamento 18 punkte nustatyta tvarka, o pastarajam pradėti ir išnagrinėti bylą iš esmės ir priimti sprendimą už akių. Kiekvienu tokiu atveju atsakovui turi būti tinkamai pranešta apie posėdžio datą, laiką ir vietą.
14. Atsiliepimo turinys
14.1. Atsiliepime į ieškinį turi būti nurodyta:
2) ginčo šalių oficialūs pavadinimai, įmonių kodai, jų buveinių ir telekomunikacijų įrenginių galiniai adresai;
5) atsakovo pageidavimai dėl žodinio arba dokumentinio (rašytinio), ar online (nuotolinio) bylos nagrinėjimo būdo;
6) įvardintas jo skiriamas arbitras (gali būti ir atsarginis) arba įrašomas prašymas, kad atsakovo vardu arbitrą paskirtų VTNKA pirmininkas;
7) nurodyti (jeigu yra) bet kokie pageidavimai, susiję su arbitražo teismo posėdžiavimo data, laiku ir vieta, teismo sudėtimi, taikytina teise, proceso kalba ir kt.;
15. Atsiliepimo pakeitimas, papildymas ir priešieškinio pareiškimas
15.1. Bet kurioje bylos nagrinėjimo stadijoje atsakovas gali pakeisti arba papildyti savo atsiliepimą į ieškinį, pareikalauti, kad būtų atlikti abiejų ginčo šalių tarpusavio reikalavimų užskaitymai, pareikšti ieškovui priešieškinį, susijusį su tuo pačiu ar kitu sandoriu.
15.2. Arbitražo teismas priima nagrinėjimui priešieškinį, jeigu:
2) patenkinus priešieškinio reikalavimą, tampa visiškai ar iš dalies neįmanoma tenkinti pradinį ieškinį;
Trečias skirsnis
ARBITRAŽINIO TEISMO SUDARYMAS
16. Arbitražo teismo formavimo pagrindai
16.1. Arbitražo teismas, kuriam pavedama išspręsti vidaus verslo ginčą, sudaromas vadovaujantis Lietuvos Respublikos komercinio arbitražo įstatymo, šio TKA Reglamento bei, tam tikrų rūšių vidinių verslo ginčų sprendimo atvejais, ir šio NKA Reglamento atitinkamo priedo taisyklėmis.
16.2. Sudarydamos arbitražo teismą konkrečiam ginčui išspręsti, kiekviena jo šalis pati pasirenka iš LAA Visuotinio narių susirinkimo (VNS) patvirtintų ir viešai paskelbtų bendros kompetencijos ar specializuotų arbitražo teismų rekomenduojamų arbitrų sąrašų ją tenkinanti specialistą (ekspertą) ir savo vardu paskiria jį ad hoc (tam konkrečiam ginčui išspręsti) arbitru (arbitražo teismo teisėju). LAA rekomenduojamų arbitrų personalijas žr. LAA-VTNKA svetainės www.vilniausarbitrazas.lt skirsnyje „Arbitrai“.
16.3. Sudėtingam, specialių žinių ir įgūdžių reikalaujančiam verslo (ar deliktiniam) ginčui išspręsti, arbitru, esant abiejų ginčo šalių sutarimui, gali būti skiriamas atitinkamą kompetenciją bei patirtį turintis specialistas, neįtrauktas į LAA patvirtintus rekomenduojamų arbitrų sąrašus.
17. Specialisto, skiriamo arbitro funkcijoms atlikti, atitikties reikalavimai
17.1. Arbitru gali būti skiriamas nepriekaištingos reputacijos reikiamos profesijos aukštos kvalifikacijos specialistas, kompetentingas kvalifikuotai išspręsti jam patikimą verslo (komercinį) ginčą, esantis visiškai nepriklausomas nuo ginčo šalių ir visiškai nesuinteresuotas bylos baigtimi kurios nors iš jų naudai.
17.2. Jeigu arbitru skiriamas asmuo (specialistas) mano, kad tam tikros aplinkybės gali sukelti abejones dėl galimo jo nešališkumo ar nepriklausomumo nuo kurios nors ginčo šalies, arba abejones dėl jo kompetentingumo išspręsti ginčą, toks asmuo privalo pranešti VTNKA pirmininkui apie visas galimas kliūtis tinkamai atlikti arbitro funkcijas. Sprendimą dėl tokio asmens galimumo būti arbitru toje konkrečioje byloje priima VTNKA pirmininkas.
17.3. Jeigu specialistas apie esamas bylos arbitravimui kliūtis sužino po jo paskyrimo arbitru arba vėliau (bylos nagrinėjimo eigoje), apie tai toks arbitras privalo informuoti kitus bylą nagrinėjančius arbitrus, kurie išsprendžia jo galimumo toliau dalyvauti bylos nagrinėjime klausimą. Klausimą dėl tokio arbitro tinkamumo spręsti ginčą vienasmenio arbitražo teismo atveju išsprendžia VTNKA pirmininkas kartu su ginčo šalimis.
17.4. Kiekvienas asmuo (specialistas), priėmęs siūlymą būti arbitru konkrečiam ginčui išspręsti, pasirašo „Arbitro nepriekaištingos reputacijos atitikties deklaraciją“ ir sudaro su VTNKA arbitravimo sutartį, kurioje, patvirtinęs savo nešališkumą ir nepriklausomumą nuo ginčo šalių, įsipareigoja išnagrinėti bylą ir išspręsti ginčą per optimaliai trumpiausią laiką griežtai laikantis įstatyminių teisingumo, protingumo ir sąžiningumo principų.
18. Arbitražo teismo sudėtis ir jo sudarymo tvarka
18.1. Konkrečiam ginčui išspręsti jo šalys pačios nustato arbitražo teismo arbitrų skaičių (vieną, tris ar daugiau) ir susitaria dėl jų skyrimo tvarkos. Jeigu šalys nenustato arbitrų skaičiaus, bylai išnagrinėti (ginčui išspręsti) sudaroma trijų arbitrų arbitražo teismo kolegija.
18.2. Kai ginčui išspręsti skiriamas vienas arbitras (sudaromas vienasmenis arbitražo teismas), jo teisinis statusas prilygsta kolegialaus arbitražo teismo teisiniam statusui. Tokiu atveju kiekviena ginčo šalis gali:
1) pasiūlyti kitai šaliai vieno ar kelių specialistų kandidatūras, jos manymu galinčius kvalifikuotai atlikti vienasmenio arbitražo teismo funkcijas;
18.3. Visais atvejais, kai šalys susitaria dėl vienasmenio arbitražo teismo, tačiau per 20 dienų nuo VTNKA Sekretoriato įteikto joms pranešimo apie įregistruotą ieškinį (iškeltą bylą) neišgali susitarti dėl konkrečios vienasmenio arbitro kandidatūros, bet kurios iš jų prašymu arbitrą, pasirinktą iš LAA patvirtintų rekomenduojamų arbitrų sąrašų, paskiria VTNKA pirmininkas.
18.4. Kai arbitražo teismas sudaromas iš trijų arbitrų, kiekviena ginčo šalis per 20 dienų nuo VTNKA Sekretoriato joms įteikto pranešimo apie ieškinio įregistravimo (bylos iškėlimo) faktą, paskiria po vieną arbitrą, o šie du tarpusavio sutarimu per 20 dienų paskiria trečiąjį arbitrą, kuris ex officio tampa arbitražo teismo pirmininku, atlieka pranešėjo bei kitas šiame NKA Reglamente arbitražo teismo pirmininkui nustatytas funkcijas.
18.5. Jeigu kuri nors iš ginčo šalių per 20 dienų nuo gauto VTNKA Sekretoriato pranešimo apie įregistruotą ieškinį (iškeltą bylą) nepaskiria iš savo pusės arbitro (nepraneša Sekretoriatui jo vardą ir pavardę), arba kai šalių paskirti arbitrai per 20 dienų nuo jų paskyrimo nesugeba susitarti dėl trečiojo arbitro kandidatūros, arbitrą, jį nepaskyrusios šalies vardu, taip pat trečiąjį arbitrą (vykdanti ex officio arbitražo teismo pirmininko funkcijas) paskiria VTNKA pirmininkas.
18.6. Sąlyginai nedidelio (iki 50 000 eurų) ieškinio atveju, jeigu atsakovas per nustatytą 20 dienų terminą ir po papildomo įspėjimo, nepateikia savo atsiliepimą į jam pareikštą ieškinį ir nepaskiria iš savo pusės arbitrą, tokiai bylai išnagrinėti ir ginčui išspręsti arbitrą, pasirinktą iš LAA rekomenduojamų arbitrų sąrašų, paskiria VTNKA pirmininkas, pavesdamas jam veikti vienasmenio arbitražo teismo teisinio statuso pagrindais.
18.7. Daugiašalio arbitražo atveju arba sudėtingai bylai išnagrinėti (komplikuotam ginčui išspręsti) gali būti sudaroma iš penkių ar daugiau arbitrų arbitražo teismo kolegija. Esant dviem ar daugiau ieškovų ar/ir dviem ar daugiau atsakovų, turinčių tapačius interesus, ir pirmieji, ir antrieji atskirais tarpusavio susitarimais gali paskirti po vieną arbitrą į arbitražo teismo kolegijos sudėtį, kurie savo ruožtu paskiria trečiąjį arbitrą, kuris ex officio tampa arbitražo teismo pirmininku, atlieka pranešėjo ir kitas šiame NKA Reglamente arbitražo teismo pirmininkui nustatytas funkcijas.
18.8. Jeigu daugiašalio ginčo šalys turi skirtingus interesus arba neišgali susitarti dėl vienos bendros arbitro kandidatūros, kiekviena jų paskiria po vieną arbitrą. Pagal ieškovų ir/ar atsakovų atskirus prašymus, jų vardu tinkamus specialistus konkrečiam ginčui išspręsti arbitrais gali paskirti VTNKA pirmininkas.
18.9. Skirdamas arbitrus, VTNKA pirmininkas privalo visada atsižvelgti į ginčo šalių susitarimu arbitrui keliamus kvalifikacijos reikalavimus ir į aplinkybes, užtikrinančias arbitro nešališkumą ir nepriklausomumą.
18.10. Arbitru neskirtinas asmuo, kuris gali būti nušalinamas nuo bylos nagrinėjimo procedūros, vadovaujantis šio NKA Reglamento 20 p. nuostatomis.
18.11. Arbitražo teismas pradeda bylos nagrinėjimą po to, kai jo sudėtis ir arbitrų įgaliojimai patvirtinami VTNKA pirmininko nutartimi.
19. Arbitražo teismo (arbitro) pagrindinės pareigos ir funkcijos
19.1. Arbitražo teismas ir arbitras, sudarytas (paskirtas) LR KAĮ ir šio NKA Reglamento 18 punkto nustatyta tvarka, privalo:
1) išnagrinėti bylą, vadovaujantis LR KAĮ ir šio NKA Reglamento ar/ir atitinkamo jo priedo taisyklėmis;
2) išspręsti ginčą, vadovaujantis ginčijamam sandoriui taikytinos materialinės teisės nuostatomis, jeigu ginčo šalys nesusitarta kitaip;
3) bylą išnagrinėti ir sprendimą priimti griežtai laikantis įstatyminių (LR CK 1.5 str., LR CPK 3 str.) teisingumo, sąžiningumo ir protingumo principų ir LAA Arbitro etikos taisyklių reikalavimus;
4) bylos nagrinėjimo eigoje užtikrinti ginčo šalims visišką lygiateisiškumą, sudaryti joms vienodas sąlygas ginti bei pagrįsti savo reikalavimus, prieštaravimus, galimybes pateikti bet kokius dokumentus ir kitokius įrodymus savo reikalavimams ar prieštaravimams pagrįsti;
5) teisiškai įvertinti visus byloje esamus ir vėliau (proceso eigoje) teismui pateikiamus įrodomuosius dokumentus bei ginčo šalių nurodomas įrodomąją reikšmę turinčias faktines aplinkybes, skiriant ypatingą dėmesį šalių prisiimtiems sutartiniams įsipareigojimams ir jiems įgyvendinti atliekamiems praktiniams veiksmams;
6) siekti, kad šalių nesutarimas būtų sureguliuotas taikos (sutaikinimo) sutartimi ar kitokiu abipusius jų interesus tenkinančiu būdu, nesudarančiu kliūčių tolimesnių jų partnerystės santykių išsaugojimui;
19.2. Turint galvoje, kad arbitro teisinis statusas arbitravimo procedūroje iš esmės prilygsta teisėjo teisiniam statusui teisminiame procese, bei siekiant užtikrinti arbitro visišką nešališkumą ir nepriklausomumą nuo bet kurios iš ginčo šalių ir kitokių išorinės įtakos veiksnių, arbitras privalo vengti bet kokio asmeninio bendravimo su ginčo šalimis (ypač su jį nominavusia šalimi) ir jų atstovais iki visiško bylos išnagrinėjimo ir sprendimo paskelbimo.
20. Arbitro nušalinimo pagrindai
20.1. Arbitras gali būti nušalinamas, kai yra šios aplinkybės, galinčios sukelti abejonių dėl galimo jo nepriklausomumo, nešališkumo arba kompetentingumo stokos:
1) arbitras yra ar anksčiau buvo pavaldus ar materialiai priklausomas nuo bet kurios iš ginčo šalių;
2) arbitras yra ar anksčiau buvo su bet kuria iš ginčo šalių susietas giminystės ar svainystės ryšiais;
3) arbitras yra ar anksčiau buvo su bet kuria iš ginčo šalių susietas vienalaike darbine veikla toje pačioje įmonėje ar įstaigoje, arba vienalaikėmis tos pačios specialybės studijomis toje pačioje mokslo (mokymo) įstaigoje;
4) arbitras anksčiau dalyvavo byloje kaip bet kurios iš ginčo šalių atstovas, patarėjas, advokatas, arba vykdė teisėjo, arbitro arba mediatoriaus (tarpininko ) funkcijas bet kurioje jų taikinimo procedūroje;
6) nustačius arbitro atskiro su bet kuria iš šalių ginčo aptarimo faktą iki galutinio sprendimo priėmimo;
21. Arbitro nušalinimo tvarka
21.1. Šalis, inicijuojanti arbitro nušalinimą, gali pasinaudoti šia savo teise iki bylos nagrinėjimo iš esmės pradžios arba vėliau, tačiau nedelsiant po to, kai jai tampa žinoma kuri nors iš aplinkybių, nurodytų šio NKA Reglamento 20 punkte.
21.2. Arbitro nušalinimo pareiškime, įteikiamame VTNKA Sekretoriatui arba betarpiškai bylą nagrinėjančiam arbitražo teismui, turi būti nurodyti nušalinimo motyvai.
21.3. Arbitras, kurį paskyrė pati nušalinimą inicijuojanti šalis arba kartu su kita šalimi, gali būti nušalinamas tik dėl aplinkybių, apie kurias buvo sužinota po jo paskyrimo.
21.4. Kai arbitražo teismas sudarytas iš trijų arbitrų, vienam iš jų pareikšto nušalinimo klausimą išsprendžia kiti to teismo arbitrai ir tai įformina nutartimi. Prasidėjus bylos nagrinėjimui, arbitro nušalinimo tikslingumo klausimas sprendžiamas tik tuo atveju, jeigu kiti arbitrai pripažįsta, kad pateikti svarūs nušalinimo pagrįstumo įrodymai, kurie anksčiau nebuvo pateikti dėl pateisinamų priežasčių.
21.5. Arbitras visada turi nusišalinti nuo bylos nagrinėjimo, jeigu nušalinimą (net ir nemotyvuotą) pareiškia jam abi ginčo šalys. Jeigu arbitras, kuriam pareikštas nušalinimas, nenusišalina, arba kai kita ginčo šalis nesutinka, kad arbitras būtų nušalintas, jo įgaliojimų arbitravimo toje byloje klausimą išsprendžia kiti to teismo arbitrai.
21.6. Jeigu arbitro nušalinimo reikalavimą atmeta kiti arbitrai, jį inicijavusi šalis, nedelsiant po pranešimo apie nušalinimo atmetimą gavimo, gali prašyti VTNKA pirmininką priimti šiuo klausimu savo atskirą nutartį. VTNKA pirmininko nutartis, tokiu atveju, turi būti priimta nedelsiant.
21.7. Kol šalies, inicijavusios arbitro nušalinimą, pareiškimą nagrinėja VTNKA pirmininkas, arbitražo teismas, įskaitant arbitrą, kuriam pareikštas nušalinimas, gali tęsti bylos nagrinėjimą, tačiau sprendimas dėl ginčo esmės gali būti priimtas tik po VTNKA pirmininko tuo klausimu priimtos atskirosios nutarties, kuri yra galutinė ir neskundžiama.
22. Arbitro įgaliojimų nutraukimas
22.1. Jeigu bet kuris nustatyta tvarka paskirtas arbitras de jure arba de facto negali atlikti arbitravimo funkcijų arba be pateisinamų priežasčių vilkina jų vykdymą, jo įgaliojimai arbitruoti bylą nutrūksta:
23. Naujo arbitro skyrimas
23.1. Kai arbitro įgaliojimai pasibaigia dėl jo nušalinimo, atsistatydinimo, įgaliojimų nutraukimo arba dėl kitokių aplinkybių jis negali vykdyti bylos arbitravimo funkcijų. Kitas į jo vietą arbitras skiriamas tokia pat tvarka, kokia buvo paskirtas keičiamas arbitras.
Ketvirtas skirsnis
BYLOS NAGRINĖJIMO ARBITRAŽO TEISME TVARKA
24. Arbitražo teismo posėdžiavimo vieta
24.1. Jeigu ginčo šalys nesusitaria kitaip, posėdžiavimo vietą nustato pats arbitražo teismas, atsižvelgęs į pagrįstus ginčo šalių ir VTNKA Sekretoriato pageidavimus.
24.2. Arbitražo teismo pirmininko (vienasmenio arbitro), VTNKA Sekretoriato ir ginčo šalių susitarimu, bylos nagrinėjimo posėdžiai vidinio verslo ginčui išspręsti gali būti organizuojami bet kurioje Lietuvos vietovėje, kuri pripažįstama tinkama arbitrų ir ginčo šalių susitikimui, liudytojų ir ekspertų parodymų išklausymui, ginčijamo turto ir kitokių įrodymų apžiūrai.
25. Posėdžio data ir laikas
25.1. Jeigu ginčo šalys nesusitaria kitaip, tai arbitražo teismo posėdžio datą ir bylos nagrinėjimo laiką nustato arbitražo teismas, atsižvelgęs į pagrįstus ginčo šalių ir VTNKA Sekretoriato pageidavimus.
25.2. Apie įvyksiančio posėdžio datą, laiką ir vietą, arbitražo teismo pirmininkas (vienasmenis arbitras) praneša ginčo šalims ir kitiems proceso dalyviams ne vėliau kaip prieš 10 dienų iki numatyto posėdžio.
25.3. Jeigu bet kuri ginčo šalis, kuriai nustatyta tvarka buvo pranešta apie posėdžio datą, laiką ir vietą, neatvyksta į arbitražo teismo posėdį ir prieš 5 dienas iki jo pradžios neįspėja apie tai arbitražo teismo pirmininką (vienasmenį arbitrą), neprašo nukelti posėdį vėlesniam laikui – arbitražo teismas gali pradėti ar tęsti bylos nagrinėjimą ir priimti sprendimą, jeigu pats teismas nenutaria kitaip.
26. Proceso kalba
26.1. VTNKA administruojamame arbitražo teisme vidinio verslo (komerciniai) ir deliktiniai ginčai nagrinėjami lietuvių kalba.
26.2. Asmenims, nemokantiems lietuvių kalbos, VTNKA Sekretoriatas užtikrina vertėjo paslaugas, apmokamas jų pageidaujančio asmens.
27. Taikytinoji teisė
Priimdamas galutinį sprendimą dėl konkretaus vidinio verslo (komercinio) ar deliktinio ginčo, arbitražo teismas vadovaujasi ginčijamo sandorio (sutarties) ir jam reguliuoti taikytinomis Lietuvos Respublikos įstatymų, kitų nacionalinės ir ES teisės aktų materialinės teisės nuostatomis, taikytinomis konkretaus ginčo sprendimo atvejui.
28. Komercinė paslaptis
28.1. Bet kokia informacija ginčo šalių žodžiu ar raštu pateikta VTNKA Sekretoriatui ar betarpiškai ginčą nagrinėjančiam arbitražo teismui laikoma ginčo šalių komercine paslaptimi. Bet koks jos paviešinimas galimas tik esant aiškiam ją pateikusios ginčo šalies pritarimui.
29. Bylos nagrinėjimo būdai
29.1. Byla nagrinėjama VTNKA administruojamame arbitražo teisme uždarame teismo posėdyje. Be ginčo šalių ir jų atstovų (advokatų ar kt.), posėdyje gali dalyvauti šalių asmeniškai pakviesti vertėjai ir konsultantai, taip pat liudytojai ir ekspertai, kol jie žodžiu duoda savo parodymus. Kitų asmenų dalyvavimas arbitražo teismo posėdyje galimas tik esant ginčo šalių sutikimui.
29.2. Jeigu šalys nesusitaria kitaip, ginčas arbitražo teisme nagrinėjamas žodinio proceso būdu (t.y. dalyvaujant posėdyje pačioms ginčo šalims ar jų atstovams ir išklausant jų žodžiu teikiamus paaiškinimus). Laikoma, kad ginčas nagrinėjamas žodinio proceso būdu ir tais atvejais, kai viena iš ginčo šalių atsisako jame dalyvauti ar neatvyksta į teismo posėdį, arba paveda nagrinėti bylą jai nedalyvaujant.
29.3. Esant ginčo šalių pageidavimui, byla arbitražo teisme gali būti išnagrinėta dokumentinio (rašytinio) proceso būdu (šalims nedalyvaujant), o sprendimas priimtas pagal šalių įteiktus ir arbitražo teismo išnagrinėtus bei teisiškai įvertintus dokumentus ir kitokius rašytinius įrodymus.
29.4. Ginčo šalims pasirinkus online (nuotolinio) arbitravimo procedūrą, jos dalyvių kontaktavimo tvarką (prisijungimo prie nuotolinio audio-video e. ryšio priemonių laiką, bylos nagrinėjimo pradžią ir kt.) nustato arbitras – kolegijos pirmininkas (vienasmenis arbitras), atsižvelgęs į ginčo šalių pageidavimus.
30. Arbitražo teismo pirmininko (vienasmenio arbitro) pareigos parengtinėje ir pradinėje bylos nagrinėjimo stadijose
30.1. Iki pirmojo (parengtinio) arbitražo teismo posėdžio jo pirmininkas (vienasmenis arbitras) privalo patikrinti bylos parengties svarstymui būklę, įsitikinti, kad joje yra visi svarstymui reikiami dokumentai, prireikus išreikalauti iš ginčo šalių papildomos informacijos, reikiamus dokumentus, kitokius įrodymus bei atlikti kitus procesinius veiksmus, reikiamus užtikrinti tinkamą bylos parengtį arbitražo teismo svarstymui.
30.2. Įsitikinęs, kad posėdžiui pasirengta tinkamai, arbitražo teismo pirmininkas (vienasmenis arbitras) pradeda posėdį, jam pirmininkauja ir atlieka jame pranešėjo funkciją.
30.3. Paskelbęs apie bylos nagrinėjimo pradžią, kolegialaus arbitražo teismo pirmininkas pristato (vienasmenis arbitras pats prisistato ir pristato) teismo kolegijos sudėtį, ginčo šalis, jų atstovus, kitus posėdžio dalyvius, patikrina atstovų atstovavimo įgaliojimus, užklausia ginčo šalis dėl jų pasitikėjimo esama arbitražo teismo sudėtimi, praneša dalyviams apie atliekamą posėdžio audio įrašą. Po to, prieš pradedant bylos nagrinėjimą iš esmės, arbitražo teismas priima verbalinę nutartį dėl savo kompetencijos išspręsti jam patikėtą ginčą bei, reikiamais atvejais, rašytinę nutartį dėl bylos teismingumo VTNKA administruojamam arbitražo teismui.
31. Arbitražo teismo kompetentingumas išspręsti ginčą
31.1. Priimdamas nutartį dėl savo kompetencijos nagrinėti bylą ir išspręsti ginčą, arbitražo teismas įvertina ir tuos atvejus, kai kyla abejonės dėl arbitražinio susitarimo buvimo arba jo galiojimo, taip pat kontrakto (komercinės sutarties), dėl kurio nuostatų aiškinimo ar taikymo kilo ginčas, galiojimo, bei, reikiamais atvejais, įvertina ir paties ieškinio pateikimo tikslingumą.
31.2. Jeigu kyla abejonės dėl ieškinio skaidrumo (tikrumo) ar galimo piktnaudžiavimo arbitražo procedūra, arbitražo teismas nesiima jokių tolesnių toje byloje veiksmų, praneša apie tai ginčo šalims ir nustato protingą terminą reikiamų įrodymų pateikimui abejonėms pašalinti.
31.3. Motyvuotas šalies pareiškimas, kad bet kuris arbitras ar visas arbitražo teismas nekompetentingas spręsti ginčą, turi būti paskelbtas prasidėjus pirmajam arbitražo teismo posėdžiui ir bet kuriuo atveju ne vėliau, nei byla pradedama nagrinėti iš esmės. Šalies dalyvavimas sudarant arbitražo teismą neatima iš jos teisės pareikšti, kad kuris nors arbitras ar visas arbitražo teismas nekompetentingas spręsti ginčą.
31.4. Šalies pareiškimas, kad arbitražo teismas viršija savo kompetenciją, turi būti paskelbiamas tuojau pat po to, kai pradedamas svarstyti klausimas, kuris, šalies manymu, nepriskirtas to arbitražo teismo kompetencijai. Tokio pobūdžio šalies pareiškimą arbitražo teismas gali priimti svarstymui ir vėliau, jeigu laiko, kad jo pateikimo uždelsimą galima pateisinti svariais argumentais.
31.5. Kai arbitražo teismas priima nutartį dėl šalies pareiškimo nurodyto 31.3 ar 31.4 punktuose, ir joje patvirtina savo kompetenciją išnagrinėti bylą ir išspręsti ginčą ar atskirą ginčijamą klausimą, nesutinkanti su ta arbitražo teismo nutartimi šalis, nedelsiant po pranešimo apie šią nutartį gavimo, gali prašyti VTNKA pirmininką priimti dėl jos savo atskirą nutartį, kuri yra galutinė ir neskundžiama.
32. Bylos nagrinėjimas iš esmės
32.1. Prasidėjus bylos nagrinėjimui iš esmės, arbitražo teismo pirmininkas (vienasmenis arbitras) referuoja posėdžio dalyviams apie ginčo esmę, primena šalims jų esmines teises ir pareigas, akcentuoja jų teisę užbaigti ginčą sutaikinimo (taikos) susitarimu.
32.2. Bet kuris arbitras gali užduoti bet kuriam posėdžio dalyviui jį dominantį klausimą, prašyti, kad ginčo šalys paaiškintų ar pagrįstų tam tikrus savo įrodymus, kad liudytojai pateiktų savo parodymus, o ekspertai savas išvadas. Tuo liudytojų ir ekspertų dalyvavimas posėdyje užsibaigia, jeigu arbitražo teismas nenusprendžia kitaip.
32.3. Šioje ir kitose bylos nagrinėjimo stadijose ginčo šalys gali pačios ginti savo teises ir interesus arba tą daryti per įstatymų nustatyta tvarka jų įgaliotus atstovus. Jeigu ginčo šalis nusprendžia ginti savo interesus per atstovą, pastarasis privalo pateikti arbitražo teismo pirmininkui (vienasmeniam arbitrui) tos šalies jam išduotą įgaliojimą.
33. Įrodymų pateikimas
33.1. Ginčo šalys turi pateikti arbitražo teismui visus įrodymus, kuriais jos grindžia savo reikalavimus arba prieštaravimus. Jais gali būti bet kokie dokumentai ar kitaip paskelbti duomenys, kuriais remdamasis arbitražo teismas gali nustatyti aplinkybių ar faktų tikrumą ir, jais pasiremiant, priimti pagrįstą (teisingą) sprendimą.
33.2. Arbitražo teismas savo iniciatyva arba bet kurios ginčo šalies prašymu visada gali pakviesti į posėdį liudytojus ir išklausyti jų parodymus.
33.3. Visi dokumentai, pareiškimai ir kiti informacijos ar įrodymų šaltiniai, kuriuos viena iš ginčo šalių pateikia arbitražo teismui ar VTNKA Sekretoriatui, turi būti perduoti kitai šaliai. Šalims turi būti perduotos taip pat visos ekspertų išvados ir kiti įrodomąją galią turintys dokumentai, kuriais arbitražo teismas gali remtis priimdamas savo sprendimą.
34. Ekspertizės skyrimas
34.1. Jeigu bylos nagrinėjimo metu arbitražo teismui iškyla nežinomi mokslinio ar techninio pobūdžio klausimai, jis savo iniciatyva arba bet kurios ginčo šalies prašymu gali:
1) pavesti vienam ar keliems ekspertams atlikti tyrimus ir nustatyti bei pateikti savo išvadas konkrečiais arbitražo teismo iškeltais klausimais;
34.2. Jeigu kuri nors ginčo šalis reikalauja arba bent vienas arbitras pageidauja, arbitražo teismo posėdyje privalo dalyvauti pats ekspertas ir žodžiu ar raštu pateikti savo išvadas bei atsakyti į arbitrų ar šalių jam pateiktus klausimus.
34.3. Bet kuri ginčo šalis, gavusi arbitražo teismo pritarimą, gali pakviesti į posėdį savo ekspertus ir liudytojus, kurių parodymai ginčijamais klausimais turi būti išklausyti ir įvertinti.
34.4. Eksperto, kaip ir arbitro, nušalinimas galimas šio NKA Reglamento 20 p. išvardintais pagrindais.
35. Laikinosios apsaugos priemonės
35.1. Arbitražo teismas, įvertinęs argumentuotą ginčo šalies rašytinį prašymą apsaugoti jos teises ar teisėtus interesus, gali priimti preliminarią nutartį (nepranešęs kitoms šalims) arba nutartį (pranešęs kitoms šalims) dėl esamomis aplinkybėmis reikiamų (tinkamų) laikinųjų apsaugos priemonių (draudimo disponuoti tam tikru turtu, sumokėjimo užstato ar kitokio finansinio užtikrinimo ir kt.) pritaikymo.
36. Svarstymų, vykusių arbitražo teismo posėdyje, fiksavimas
36.1. Jeigu bet kuri iš ginčo šalių prieš 5 d. iki arbitražo teismo posėdžio nepareikalauja, kad posėdis būtų protokoluojamas, jame vykę svarstymai įrašomi audio įraše.
Penktas skirsnis
BYLOS NAGRINĖJIMO BAIGIMAS, GALUTINIO SPRENDIMO PRIĖMIMAS IR VYKDYMAS
37. Bylos nagrinėjimo baigimas
37.1. Kai arbitražo teismas prieina išvados, kad visos su byla susijusios aplinkybės išnagrinėtos, teismo pirmininkas (vienasmenis arbitras), atsižvelgęs į kitų arbitrų ir ginčo šalių nuomonę, skelbia bylos nagrinėjimo iš esmės stadijos pabaigą ir perėjimą prie galutinio sprendimo (nutarties) priėmimo, kartu pranešdamas ginčo šalims, kad visiškai įforminto to sprendimo (nutarties) tekstas bus joms įteiktas (išsiųstas) šio NKA Reglamento 42.2 punkto nustatyta tvarka, t. y. per 15 dienų nuo šio baigtinio arbitražo teismo posėdžio dienos.
37.2. Arbitražo teismo sprendimas priimamas kai byla išnagrinėjama iš esmės arba kai jos nagrinėjimas baigiamas taikos sutartimi (sutaikinimo susitarimu), tvirtinama arbitražo teismo sprendimu. Kitais bylos nagrinėjimo užbaigimo atvejais ir procesiniais klausimais arbitražo teismas (kaip ir VTNKA pirmininkas) savo priimamus sprendimus įformina nutartimis.
38. Bylos nagrinėjimo nutraukimas, sustabdymas ir galutinio sprendimo priėmimo atidėjimas
38.1. Bylos nagrinėjimas nutraukiamas, o nutraukimas įforminamas arbitražo teismo nutartimi, kai:
1) ieškovas atsisako nuo savo ieškinio, išskyrus atvejus, kai tam prieštarauja atsakovas, o arbitražo teismas pripažįsta atsakovo interesų pagrįstumą išnagrinėti bylą iki galo ir užbaigti jos nagrinėjimą arbitražo teismo sprendimu;
2) šalys susitaria užbaigti ginčą taikos (sutaikinimo) sutartimi, netvirtinama arbitražo teismo sprendimu;
3) paaiškėja, kad arbitražo teismas nekompetentingas išspręsti ginčą arba ginčas negali būti nagrinėjamas VTNKA administruojamame arbitražo teisme;
4) fizinis asmuo – ūkio subjektas, buvęs viena iš ginčo šalių miršta, o jo teisių perėmimas neįmanomas;
6) įsiteisėja teismo sprendimas, priimtas dėl tų pačių šalių išspręsto ginčo, dėl to paties dalyko ir to paties pagrindo;
38.2. Esant svarbioms aplinkybėms ir bet kurios ginčo šalies pageidavimui, arbitražo teismas gali atidėti protingam terminui galutinio sprendimo priėmimą, pasiūlant suinteresuotai ginčo šaliai kreiptis į LAA Arbitrų-ekspertų kolegiją dėl nepriklausomos ir nešališkos ginčijamu klausimu ekspertinės-konsultacinės išvados.
39. Arbitražo teismo sprendimo (nutarties) forma ir turinys
39.1. Arbitražo teismo sprendimas (nutartis) įforminamas raštu ir jame nurodoma:
4) ginčo šalių oficialūs pavadinimai ir adresai, jų atstovų ir kitų proceso dalyvių vardai, pavardės;
5) nuoroda į arbitražinį susitarimą, deleguojanti VTNKA administruojamam arbitražo teismui ginčo išsprendimo teisę;
40. Arbitražo teismo sprendimo (nutarties) priėmimas
40.1. Kolegialus arbitražo teismas savo sprendimus (nutartis) priima balsų dauguma (vienasmenis arbitras – vien savo apsisprendimu) uždarame teismo posėdyje.
40.2. Priimant sprendimą (nutartį) arbitro susilaikymas nuo balsavimo negalimas, o balsavimo „prieš“ to sprendimo priėmimą motyvacija turi būti aptarta to arbitro pareiškime, pridedamame prie sprendimo (nutarties) teksto.
40.3. Sprendimą (nutartį) pasirašo visi jį priėmę arbitrai. Arbitras, balsavęs prieš sprendimo (nutarties) priėmimą, neprivalo jį pasirašyti.
41. Sprendimo priėmimas taikos (sutaikinimo) sutarties pagrindu
41.1. Bet kurioje bylos nagrinėjimo stadijoje šalys gali susitarti dėl ginčo sureguliavimo taikos (sutaikinimo) sutartimi. Tokiu atveju arbitražo teismas nutraukia bylos nagrinėjimą ir, bet kurios ginčo šalies prašymu, ginčo sureguliavimą patvirtina arbitražiniu-teisminiu sprendimu, kuriame pažymima, kad sprendimas priimtas taikos (sutaikinimo) sutarties pagrindu ir šalių sutartomis ginčo sureguliavimo sąlygomis.
41.2. Arbitražo teismo sprendimas, priimtas taikos (sutaikinimo) sutarties pagrindu ir ginčo šalių sutartomis sąlygomis, turi atitikti šio NKA Reglamento 39 punkte nustatytus sprendimo formai ir turiniui reikalavimus. Taip įforminto arbitražo teismo sprendimo juridinė (privalomojo vykdytinumo) galia iš esmės prilygsta valstybės teismų priimtų analogiškų sprendimų juridinei galiai.
42. Sprendimo (nutarties) paskelbimas
42.1. Rezoliucinė sprendimo (nutarties) dalis žodžiu gali būti paskelbiama ginčo šalims nedelsiant po priėmimo.
42.2. Visas (motyvuotas) sprendimo (nutarties) tekstas, pasirašytas arbitrų ir jų parašų autentiškumas patvirtintas VTNKA pirmininko parašu ir šios arbitražo institucijos antspaudu, įteikiamas (išsiunčiamas) ginčo šalims ne vėliau kaip per 15 dienų nuo galutinio arbitražo teismo posėdžio dienos.
42.3. Kai procedūroje dalyvauja dvi ginčo šalys, pasirašomi keturi arbitražo teismo galutinio sprendimo egzemplioriai, kurių po vieną arbitražo teismo pirmininkas (vienasmenis arbitras) išsiunčia abiem šalims, vienas įsiuvamas į bylą, o ketvirtas (atsarginis), kartu su byla, sutvarkyta pagal teisminių bylų perdavimo archyviniam saugojimui reikalavimus, įteikiamas VTNKA Sekretoriatui, kur byla saugoma penkerius metus. Daugiašalio arbitražo atveju pasirašoma tiek arbitražo teismo galutinio sprendimo egzempliorių, kiek jų reikia įteikimui dar ir kitoms ginčo šalims.
43. Galutinio arbitražo teismo sprendimo tikslinimas, aiškinimas ir papildomo sprendimo priėmimas
43.1. Bet kuri ginčo šalis per 20 dienų nuo sprendimo gavimo gali prašyti arbitražo teismą:
43.2. Arbitražo teismui pripažinus reikalavimus pagrįstais, jis privalo per 20 dienų nuo prašymo gavimo atlikti sprendime reikiamas pataisas, pateikti jo rezoliucinės dalies atitinkamą išaiškinimą ir nedelsiant išsiųsti ginčo šalims sprendimo ištaisytą tekstą ar jo rezoliucinės dalies išaiškinimo raštą.
43.3. Bet kuri ginčo šalis per 20 dienų nuo sprendimo gavimo gali prašyti arbitražo teismą priimti papildomą sprendimą dėl reikalavimų, kurie buvo pareikšti bylos nagrinėjimo metu, tačiau nebuvo išspręsti priimtu arbitražo teismo sprendimu. Jeigu arbitražo teismas pripažįsta prašymą pagrįstu, jis privalo per 20 dienų nuo jo gavimo išnagrinėti prašyme pateiktus reikalavimus ir priimti dėl jų papildomą sprendimą. Papildomą sprendimą per 20 dienų nuo galutinio sprendimo priėmimo gali priimti arbitražo teismas ir savo iniciatyva, pastebėjęs jo priimtame galutiniame sprendime esamus netikslumus.
43.4. Papildomas arbitražo teismo sprendimas laikytinas sudėtine galutinio sprendimo dalimi, juo negali būti keičiama pirminio (pagrindinio) sprendimo esmė, o jo formai ir turiniui taikytinos šio NKA Reglamento 39 punkto nuostatos.
43.5. Arbitražo teismas visada privalo priimti papildomą ar ištaisyti priimtą galutinį sprendimą ir tada, kai priimto galutinio sprendimo vykdymą sustabdo nustatytam laikui kompetentingas valstybės teismas. Tokiais atvejais papildomas sprendimas priimamas per valstybės teismo nustatytą terminą po naujo bylos nagrinėjimo posėdžio, apie kurį nustatyta tvarka turi būti pranešama ginčo šalims.
44. Arbitražo teismo sprendimo įsiteisėjimas ir vykdymas
44.1. Jeigu sandorio šalys savo verslo (komercinėje) sutartyje iš kurio kilo ginčas, neįteisina išlygos (nuostatos) dėl galimybės per tam tikrą terminą apskusti arbitražo teismo sprendimą apeliacine tvarka, VTNKA administruojamo arbitražo teismo sprendimas (nutartis) įsiteisėja nuo jo priėmimo dienos, yra galutinis (neskųstinas dėl ginčo esmės) privalomojo vykdymo teisės aktas, gera valia turi būti įvykdomas nedelsiant arba per jame nustatytą terminą.
44.2. Kompetentingas valstybės teismas, gavęs prašymą dėl arbitražo teismo sprendimo panaikinimo, gali, jei mano tai esant tinkama ir jei to prašo šalis, sustabdyti jo nustatytam laikui nagrinėjimą dėl panaikinimo tam, kad arbitražo teismui būtų suteikta galimybė atnaujinti arbitražinį nagrinėjimą ar imtis tokių kitų veiksmų, kurie, arbitražo teismo manymu, leis pašalinti arbitražo sprendimo panaikinimo pagrindus.
44.3. VTNKA administruojamo arbitražo teismo sprendimas, kurio apeliacinio apskundimo galimybės numatytos sandorio šalių sudarytame kontrakte (verslo sutartyje), arba kurio nagrinėjimą dėl panaikinimo sustabdo kompetentingas valstybės teismas, įvykdomas nedelsiant po to, kai išsprendžiamas apeliacinis skundas arba įvykdomos kompetentingo valstybės teismo nurodytos jo nagrinėjimo sustabdymo sąlygos.
44.4. Geravališkai nevykdomi VTNKA administruojamų arbitražo teismų (bendros kompetencijos ir specializuotų) sprendimai, priimti dėl išspręstų vidinio verslo ginčų, Lietuvoje privalomai vykdytini LR CPK ir LR KAĮ nustatyta tvarka, o jų sprendimai dėl išspręstų tarptautinio verslo (komercinių) ginčų, užsienyje šiuo metu pripažįstami 155 valstybėse – Jungtinių Tautų (Niujorko) 1958 m. konvencijos „Dėl užsienio arbitražo sprendimų pripažinimo ir vykdymo“ dalyvėse ir privalomai vykdytini toje Konvencijoje ir sprendimo vykdymo šalies nacionaliniuose įstatymuose nustatyta tvarka.
Šeštas skirsnis
PINIGINIŲ-SKOLINIŲ GINČŲ IŠSPRENDIMO TVARKA SUPAPRASTINTO-PAGREITINTO
ARBITRAŽINIO PROCESO BŪDU
45. Ieškinio dėl piniginių įsiskolinimų nagrinėjimo VTNKA arbitražo teisme sąlygos
45.1. Visais atvejais VTNKA Sekretoriate registruojami ir teikiami nagrinėjimui ieškinio pareiškimai dėl ūkio subjektų piniginių-skolinių ginčų išsprendimo supaprastinta-pagreitinta arbitražinio proceso tvarka, kai:
2) ginčas kyla dėl sutartyje (kontrakte) numatytos piniginės prievolės (atsiskaitymo) nevykdymo ar netinkamo vykdymo;
3) pareiškimo įregistravimo VTNKA Sekretoriate dienai ieškovas-kreditorius buvo įvykdęs visas jam pagal sutartį, dėl atsiskaitymo pagal kurią kilo ginčas, tenkančias prievoles arba joje aptartą jų dalį, už kurią reikalauja sumokėjimo (atsiskaitymo);
46. Ieškinio pareiškimo piniginei skolai išieškoti turinys
46.1. Ieškinio pareiškime dėl piniginio-skolinio ginčo išsprendimo supaprastinta-pagreitinta arbitražinio proceso tvarka nurodoma:
2) ieškovo-kreditoriaus įmonės oficialus pavadinimas, juridinio asmens kodas, buveinės adresas ir pašto kodas, e. pašto adresas, sąskaitos rekvizitai kredito įstaigoje;
3) atsakovo-skolininko įmonės oficialus pavadinimas, juridinio asmens kodas, buveinės adresas ir pašto kodas, e. pašto adresas, sąskaitos rekvizitai kredito įstaigoje;
4) ieškovo-kreditoriaus atstovo (jeigu byla keliama per atstovą) asmeniniai ir kontaktiniai duomenys;
46.2. Prie pareiškimo pridedama:
2) dokumentų, patvirtinančių, kad ieškovas-kreditorius yra įvykdęs jam tenkančias prievoles, kopijos;
3) kitų dokumentų, turinčių reikšmės sprendžiant arbitražo teismo įsakymo išdavimo klausimą, kopijos;
47. Bylos išnagrinėjimo tvarka
47.1. Ieškinio pareiškimas kartu su kitais ieškovo-kreditoriaus įteiktais VTNKA Sekretoriatui dokumentais nedelsiant perduodami VTNKA pirmininko pasirinktam iš LAA patvirtinto rekomenduojamų arbitrų sąrašo ir jo nutartimi paskirtam arbitrui, įpareigojant jį išnagrinėti byla per ne ilgesnį, kaip 15 dienų terminą, vadovaujantis šio NKA Reglamento VI skirsnio taisyklėmis ir LR CPK XXIII skyriaus nuostatomis.
47.2. Arbitras, priėmęs bylą, nagrinėja ją vienasmenio arbitražo teismo teisinio statuso pagrindais, taikydamas supaprastintą dokumentinio arbitražinio proceso būdą (nekviečiant dalyvauti ir neinformuojant ginčo šalis iki procedūros užbaigimo) bei įvertindamas ieškovo-pareiškėjo pateiktus įrodomuosius dokumentus pagal jų išorinius požymius (t. y., nesiimdamas bylos nagrinėjimo iš esmės).
47.3. Priėjęs išvados, kad pagal byloje esamus įrodomuosius dokumentus ieškovo-kreditoriaus reikalavimai tenkintini, savo teigiamą apsisprendimą arbitras įformina skolai išieškoti išduodamu arbitražo teismo įsakymu.
48. Arbitražo teismo įsakymo turinys
Arbitražo teismo įsakyme nurodoma:
4) ieškovo-kreditoriaus įmonės oficialus pavadinimas, juridinio asmens kodas, buveinės adresas ir sąskaitos kredito įstaigoje rekvizitai;
49. Atsakovo-skolininko informavimas dėl priimto įsakymo ir jo vykdymo tvarkos
49.1. Arbitražo teismo įsakymas, pasirašytas jį išdavusio arbitro ir patvirtintas VTNKA pirmininko parašu bei šios arbitražo institucijos antspaudu, registruota pašto siunta išsiunčiamas atsakovui-skolininkui kartu su instrukcija dėl jo vykdymo tvarkos.
49.2. Siunčiamoje instrukcijoje:
1) atsakovas-skolininkas kviečiamas ne vėliau, kaip per 20 dienų nuo arbitražo teismo įsakymo gavimo dienos sumokėti ieškovui-kreditoriui arbitražo teismo priteistą lėšų sumą (įskaitant delspinigius ir bylinėjimosi išlaidas) ir raštu pranešti VTNKA Sekretoriatui apie įvykdytą arbitražo teismo įsakymą, arba, atsisakymo jį vykdyti atveju, pareikšti prieštaravimus dėl ieškovo-kreditoriaus pateiktų reikalavimų;
2) atsakovas-skolininkas informuojamas, kad nepareiškus jam per 20 dienų prieštaravimus dėl ieškovo-kreditoriaus pateiktų piniginių reikalavimų (kaip nustatyta LR CPK 436 str. 7 d.), arbitražo teismo įsakymas įsiteisėja ir gali būti teikiamas antstolio įstaigai dėl privalomo skolos išieškojimo įvykdymo LR CPK ir LR KAĮ nustatyta tvarka. Anksčiau nei po 20 dienų nuo įsakymo įteikimo atsakovui-skolininkui, jo vykdymas negalimas;
3) atsakovas-skolininkas informuojamas, kad pareiškus jam per 20 dienų nuo įsakymo gavimo prieštaravimus dėl ieškovo-kreditoriaus pateiktų piniginių reikalavimų, arbitražo teismo išduotas įsakymas netenka galios, tačiau tai netampa kliūtimi ieškovui-kreditoriui prašyti, kad ginčas būtų išspręstas privalomai vykdytinu sprendimu, priimtu šio NKA Reglamento nustatyta bendrąja arbitražinio proceso tvarka;
4) primenama, kad pagal LR Civilinį kodeksą, nuo bylos iškėlimo dienos bet kuriame teisme iki sprendimo visiško įvykdymo, atsakovas-skolininkas privalo mokėti palūkanas bei įstatymuose ar sutartyje numatytus delspinigius, jeigu prievolė nebuvo įvykdyta ar įvykdyta netinkamai;
50. Atsakovo-skolininko prieštaravimų pareiškimo sąlygos
50.1. Atsakovo-skolininko prieštaravimų pareiškimas dėl ieškovo-kreditoriaus iškeltų piniginių reikalavimų turi atitikti bendrus procesinių dokumentų turiniui ir formai keliamus reikalavimus, išskyrus reikalavimą nurodyti prieštaravimo pagrindą.
50.2. Jeigu tam tikrą ieškovo-kreditoriaus keliamų piniginių reikalavimų dalį atsakovas-skolininkas yra įvykdęs, tai negali būti kliūtimi pareikšti jam prieštaravimus dėl likusios reikalavimų dalies pagrįstumo.
50.3. Jeigu dėl svarbių priežasčių atsakovas-skolininkas nepareiškia prieštaravimus per nustatytą 20 dienų terminą, jo prašymu, VTNKA pirmininkas gali pratęsti ar atnaujinti prieštaravimams pareikšti nustatytą terminą.
50.4. Gavęs atsakovo-skolininko prieštaravimų pareiškimą, VTNKA pirmininkas savo nutartimi nutraukia bylą ir panaikina arbitražo teismo išduoto įsakymo galiojimą. Nutartis nedelsiant, ne vėliau kaip sekančią dieną po jos priėmimo, išsiunčiama abiem ginčo šalims, primenant ieškovui-kreditoriui jo turimą teisę pratęsti bylos nagrinėjimą VTNKA administruojamame arbitražo teisme bendrąja arbitražinio proceso tvarka.
50.5. Jeigu dalį skolinių reikalavimų, priteistų ieškovui-kreditoriui pagal arbitražo teismo išduotą įsakymą, atsakovas-skolininkas įvykdo, o prieštaravimus pareiškia tik dėl likusios (tam tikros) piniginių reikalavimų dalies, arbitražo teismas, pagal ieškovo-kreditoriaus paduotą papildomą (neapmokestinamą) pareiškimą, gali išduoti naują įsakymą dėl ginčijamos atsakovo-skolininko reikalaujamos lėšų dalies priteisimo.
50.6. Jeigu atsakovas-skolininkas per 20 dienų terminą įvykdo arbitražo teismo įsakyme nustatytus reikalavimus ir tą faktą raštu patvirtina VTNKA Sekretoriatui, VTNKA pirmininko nutartimi byla nutraukiama ir kartu panaikinamas arbitražo teismo išduoto įsakymo galiojimas.
51. Ieškinio pareiškimo piniginiam-skoliniam ginčui išspręsti nagrinėjimo išlaidos
51.1. Įteikiant ieškinio pareiškimą dėl piniginių-skolinių reikalavimų ginčo išsprendimo supaprastinto (pagreitinto) arbitražinio proceso būdu (skolai išieškoti LR CPK XXIII skyriuje ir šio NKA Reglamento VI skirsnyje nustatyta tvarka ir teisiniais pagrindais), ieškovas-kreditorius įmoka į VTNKA atsiskaitomąją sąskaitą Nr. LT59 7044 0600 0100 2695, atidarytą AB SEB banke, 100 eurų negražinamą pareiškimo įregistravimo mokestį ir kartu sumokamas arbitravimo-administravimo mokestis – ketvirtadalis (25%) nuo sumos, apskaičiuotos vadovaujantis LAA Arbitražinių mokesčių ir išlaidų taisyklių 3.1 punkte pateiktos lentelės rodmenimis.
51.2. Jeigu atsakovas-skolininkas dėl jam iškeltų piniginių reikalavimų pareiškia savo prieštaravimus, ko išdavoje arbitražo teismo išduotas įsakymas tampa nevykdytinas, o ieškovas-kreditorius pateikia ieškinį dėl ginčo išsprendimo bendrąja arbitražinio proceso tvarka (t. y., skolai išieškoti privalomai vykdytino arbitražo teismo sprendimo pagrindu), jo sumokėtas mokestis už organizuotą procedūrą ginčui išspręsti supaprastinto (pagreitinto) arbitražinio proceso būdu išskaitomas (minusuojamas) iš bendrosios mokesčių sumos, sumokamos už ginčo išsprendimą bendrąja arbitražinio proceso tvarka.
Priedo pakeitimai:
Nr. 1/15-7, 2015-05-15, paskelbta TAR 2016-02-11, i. k. 2016-02683
I PRIEDAS
JŪRINIO VERSLO GINČŲ NAGRINĖJIMO TVARKA VšĮ VILNIAUS TARPTAUTINIO IR NACIONALINIO KOMERCINIO ARBITRAŽO (VTNKA) SPECIALIZUOTAME JŪRINIAME ARBITRAŽO TEISME
LAA TKA Reglamento ir LAA NKA Reglamento bendras priedas)
Patvirtinta
Lietuvos arbitražo asociacijos (LAA)
Visuotinio narių susirinkimo (VNS)
2013-06-07 d. sprendimu Nr. 1/13- 6
(žr. Žin., Nr.105-5191 ir Nr.105-5192) ir
Lietuvos laivų statytojų ir remontininkų asociacijos
(LLSRA) bendru Tarybos 2011-05-27 d. sprendimu
Atnaujinta (aktualioji) redakcija
patvirtinta
LAA VNS 2015-05-15 d. sprendimu
Nr. 1/15-7
(žr. LAA-VTNKA svetainė:www.vilniausarbitrazas.lt)
1. VTNKA specializuoto Jūrinio arbitražo teismo statusas ir veiklos pagrindai
1.1.VTNKA specializuotas Jūrinis arbitražo teismas yra pačių ūkio subjektų – konkretaus jūrinio-komercinio sandorio ir iš jo realiai kilusio ginčo šalių arbitražiniu susitarimu ad hoc (tam kartui) sudarytas ir nuolatinio arbitražo institucijos – VšĮ Vilniaus tarptautinio ir nacionalinio komercinio arbitražo (sutrumpintai - VTNKA arba Vilniaus arbitražas) administruojamas trečiųjų tipo specialios kompetencijos arbitražo teismas-tribunolas (angl. arbitral tribunal of special competence), vykdantis Lietuvos Respublikos komercinio arbitražo įstatymo (toliau – LR KAĮ), kitų teisės aktų nustatytas ir sprendžiamo ginčo šalių arbitražiniu susitarimu deleguotas arbitravimo-teismines funkcijas, reikiamas tam kilusiam tarp jų ginčui išnagrinėti ir išspręsti tame jų sudarytame specializuotame Jūriniame arbitražo teisme.
1.2. Tarptautinio jūrinio verslo ginču laikomas esminis (pačių šalių pastangomis neišsprendžiamas) ūkio subjektų nesutarimas, kilęs iš jų sudaryto tarptautinio jūrinei ūkinei-komercinei veiklai sandorio (čarterio, kontrakto, kitokios sutarties) arba iš nesutartinio (deliktinės atsakomybės ar kt.) su jūrine-ūkine veikla susijusio tarptautinio civilinio-teisinio santykio, kurio bent viena iš ginčo šalių (ieškovas ar atsakovas) yra užsienio šalies ūkio (teisės) subjektas – juridinis arba fizinis asmuo ar jų jungtinis darinys, arba ginčo dalykas (objektas) kitaip yra sietinas su dalyvavimu ginčijamame teisiniame santykyje užsienio ar tarptautinio elemento.
1.3. Vidinio jūrinio verslo ginču laikomas esminis (pačių šalių pastangomis neišsprendžiamas) ūkio subjektų nesutarimas, kilęs iš jų sudaryto šalies viduje jūrinei ūkinei-komercinei veiklai sandorio (laivo frachtavimo, statybos, remonto ar kt. jūrinės sutarties), arba iš vidinio nesutartinio (deliktinės atsakomybės ar kt.) su jūrine-ūkine veikla susijusio civilinio-teisinio santykio, kurio abi šalys (ieškovas ir atsakovas) yra Lietuvos ūkio subjektai – juridiniai ir (arba) fiziniai asmenys ar jų jungtiniai dariniai, o ginčo dalykas (objektas) yra Lietuvos Respublikos jurisdikcijoje.
1.4. Organizuojant ir administruojant jūrinio verslo ginčų išnagrinėjimo procedūras bei vykdant su jomis susijusias organizacines-tvarkomąsias ir procesines funkcijas, VTNKA Sekretoriatas ir arbitražo teismas vadovaujasi LR Civilinio proceso kodekso (toliau – LR CPK) ir LR KAĮ (Žin., 2012, Nr.76-3932) nuostatomis, taip pat jų pagrindu parengtais, Lietuvos arbitražo asociacijos (LAA) patvirtintais, LR Seimo Teisės aktų registre (TAR) nustatyta tvarka įregistruotais (paskelbtais) ir taikytinais konkretiems tarptautinio ir vidinio verslo (komerciniams) ginčams išspręsti arbitražo procedūrų reglamentais: TKA Reglamento ir jo I Priedo taisyklėmis, kai ginčas yra tarptautinio verslo, arba NKA Reglamento ir jo I Priedo taisyklėmis, kai ginčas yra vidinio (nacionalinio) pobūdžio. Aktualiąją jų redakciją žr. LAA-VTNKA svetainės www.vilniausarbitrazas.lt skirsnyje „Reglamentai”).
1.5. Arbitražo teismas (vienasmenis ar kolegialus), sudarytas (paskirtas) konkrečiam tarptautinio jūrinio verslo ginčui išnagrinėti ir išspręsti, priimdamas savo arbitražinius-teisminius sprendimus vadovaujasi ginčijamo sandorio (kontrakto) ir jam reguliuoti (kartu ir ginčui išspręsti) taikytinos teisės (ginčo šalių pasirinktos valstybės teisinės sistemos) materialinės teisės nuostatomis, o nesant šalių susitarimo dėl taikytinos teisės, taip pat sprendžiant vidinio jūrinio verslo ginčą – vadovaujasi ginčijamo sandorio (kontrakto, sutarties), LR Civilinio kodekso (toliau – LR CK), kitų Lietuvos nacionalinės, Europos Sąjungos ir tarptautinės privatinės teisės aktų, reguliuojančių jūrinės-ūkinės veiklos teisinius santykius, materialinės teisės nuostatomis tiek, kiek jos taikytinos sprendžiamo ginčo atvejui ir suderinamos su įstatyminiais (LR CK 1.5 str., LR CPK 3 str.) teisingumo, protingumo ir sąžiningumo principais.
1.6. Šalims pasirinkus jūrinio-ūkinio verslo (veiklos) ginčui išspręsti arbitražo ad hoc tvarką pagal UNCITRAL Arbitražo reglamentą ir esant jų pavedimui VTNKA veikti arbitrus skiriančiosios institucijos teisėmis, arba bet kuriai iš ginčo šalių pasirinkus šią instituciją atstovauti jos interesams ar teikti pagalbą UNCITRAL Reglamento 5-6 str. nustatytais teisiniais pagrindais, VTNKA Sekretoriatas kompetentingas suteikti reikiamas arbitražo ad hoc procedūros organizavimo ir arbitražo teismo aptarnavimo paslaugas (veikiant minėto UNCITRAL Arbitražo reglamento bei jo „A“ ir „B“ prieduose nustatytų teisinių galimybių ribose) ir siūlo pasinaudoti kompetencija specialistų, įrašytų į LAA ir Lietuvos laivų statytojų ir remontininkų asociacijos (toliau – LLSRA) sprendimais patvirtintą jūrinio verslo ginčams išspręsti rekomenduojamų arbitrų sąrašą.
1.7. Bet koks jūrinio verslo ginčas, esant jo šalių raštu pareikštam pageidavimui, gali būti išnagrinėjamas online (nuotolinio) arbitravimo būdu ir išsprendžiamas LR KAĮ ir TKA Reglamento arba NKA Reglamento nustatyta tvarka pačių ginčo šalių sudarytame ir VTNKA administruojamame specializuotame Jūrinio arbitražo teisme.
1.8. Rekomenduojamais arbitrais tarptautinio ir vidinio jūrinio verslo (veiklos) ginčams nagrinėti ir išspręsti LAA ir LLSRA siūlo nepriekaištingos reputacijos aukštos profesinės kvalifikacijos Lietuvoje ir užsienio šalyse reziduojančius teisės specialistus ir jūrinės-ūkinės veiklos praktikus-profesionalus (laivybos įmonių administratorius, vadybininkus, laivų kapitonus, šturmanus, ekonomistus, inžinierius ir kt.), iš savo darbinės patirties jūrinės-ūkinės veiklos sektoriuje žinančius ten kylančių verslo ginčų ypatumus, jų galimo išsprendimo būdus ir metodus (personalijas žr. LAA-VTNKA svetainės www.vilniausarbitrazas.lt skirsnyje “Arbitrai”).
1.9. Esant bet kurios ginčo šalies ar abipusiam jų suinteresuotumui sureguliuoti (pašalinti) bet kokį jūrinės-ūkinės veiklos nesutarimą mediacijos ar kitokios tarpininkavimo-taikinamosios procedūros būdu (be valstybinių teismų ar arbitražo įsikišimo ir jų sprendimų privalomojo vykdymo jurisdikcijos), VTNKA Sekretoriatas kompetentingas suteikti tarpininkavimo-sutaikinimo procedūros organizavimo paslaugas (pagal LAA arba UNCITRAL patvirtintas taikinamųjų procedūrų taisykles) ir siūlo pasinaudoti kompetencija specialistų, įrašytų į LAA ir LLSRA sprendimais patvirtintą jūrinės-ūkinės veiklos sektoriuje kylantiems verslo nesutarimams sureguliuoti rekomenduojamų mediatorių (tarpininkų) sąrašą (personalijas žiūrėti LAA-VTNKA svetainės www.vilniausarbitrazas.lt skirsnyje „Mediacija“).
2. Jūrinio verslo ginčai, teismingi VTNKA specializuotam Jūriniam arbitražo teismui
2.1. VTNKA administruojamam specializuotam Jūriniam arbitražo teismui teismingi verslo ginčai, kilę iš jūrinės-ūkinės veiklos sektoriuje sudaromų šių rūšių vidinių ir tarptautinių komercinių sandorių (sutarčių, kontraktų) ir iš nesutartinių (deliktinės atsakomybės ir kt.) su jūrine veikla susijusių civilinių-teisinių santykių:
1) ginčai, kilę iš jūrinės prekybos (prekių ir jūrinių paslaugų pirkimo–pardavimo ir tiekimo) sandorių;
6) ginčai, kilę iš laivų panaudojimo moksliniams tyrimams, turizmo ir kitoms jūrinėms reikmėms sandorių;
15) ginčai, kilę dėl žalos, patirtos dėl žvejybos priemonių, uostų arba jūrinių navigacinių įrenginių gadinimo;
16) ginčai, kilę dėl atlyginimo žalos, patirtos dėl jūros arba uosto akvatorijos vandens užteršimo arba kitokių pakenkimų jūrinei ekosistemai;
2.2. VTNKA Sekretoriatui neteiktini ieškiniai išspręsti jūrinės-ūkinės veiklos ginčus, kurių sprendimo teisė pagal Lietuvos Respublikos įstatymus, Europos Sąjungos teisės aktus arba sandorių šalių susitarimus priskirta valstybinių teismų arba kitokių (ne arbitražo) institucijų kompetencijai ir jurisdikcijai.
3. Teisinė prielaida ieškinio nagrinėjimui VTNKA specializuotame Jūriniame arbitražo teisme
3.1. Būtina teisinė prielaida ieškinio nagrinėjimui bet kuriame VTNKA administruojamame arbitražo teisme bet kokiam tarptautinio ar vidinio verslo (komerciniam) ginčui išspręsti yra arbitražinis susitarimas, kuris gali būti įformintas kontrakte (komercinėje sutartyje) arba kitame su sandoriu susijusiame dokumente įrašyta arbitražo išlyga, arba atskirai nuo pagrindinės verslo (komercinės) sutarties sudarytu arbitražiniu susitarimu, arba kitokia šalių valios išraiškos forma, deleguojančia VTNKA administruojamam arbitražo teismui ginčo išsprendimo teisę.
3.2. Ūkio subjektams – tarptautinių jūrinio verslo sandorių dalyviams, pageidaujantiems, kad iš jų pasirašomų kontraktų (komercinių sutarčių) kylančių ginčų išsprendimo teisė būtų deleguota VTNKA administruojamam specializuotam Jūriniam arbitražo teismui, siūloma įrašyti juose (jose) tarptautiniams jūrinio verslo sandoriams taikytiną šią tipinę Jūrinio arbitražo teismo išlygą:
„Bet koks ginčas arba nesutarimas, kilęs iš šio kontrakto (sutarties) arba susijęs su juo ir nesureguliuotas tiesioginėmis šalių derybomis, mediacijos ar kitokio tarpininkavimo būdu, bus perduotas VšĮ Vilniaus tarptautinio ir nacionalinio komercinio arbitražo administruojamam specializuotam Jūriniam arbitražo teismui, galutinai išspręsti vadovaujantis UNCITRAL Tarptautinio komercinio arbitražo pavyzdinio įstatymo ir Lietuvos arbitražo asociacijos patvirtinto LAA Tarptautinio komercinio arbitražo procedūros reglamento bei jo I Priede nustatyta jūrinio verslo ginčų nagrinėjimo tvarka".
Anglų kalba:
"Any dispute or disagreement arising out of or in connection with this contract (agreement) and not resolved through direct negotiations of the parties or by means of mediation, shall be referred to the specialized Maritime Arbitral Tribunal, administered by the Vilnius International and National Commercial Arbitration, for settled finally in accordance with the UNCITRAL Model Law on International Commercial Arbitration and the Rules of Procedure LAA of International Commercial Arbitration as approved by the Lithuanian Arbitration Association and the procedure as specified in Annex I thereto for hearing business disputes arising of the marine commercial activity”.
Rusų kalba:
"Любой спор или разногласeе, возникшее из настоящего контракта (договора) или связанное с ним и не урегулированное прямыми переговорами сторон, путём медиации либо иного посредничества, будет передано специализированному Морскому арбитражному суду, администрируемому Вильнюсским международным и национальным коммерческим арбитражом, для окончательного разрешения руководствуясь Типовым законом ЮНСИТРАЛ о международном торговом арбитраже и Регламентом процедуры ЛАА международного коммерческого арбитража, утверждённым Литовской арбитражной ассоциацией, а также положениями Приложения I к нему, устанавливающими порядок рассмотрение коммерческих споров, возникающих в морском предпринимательстве”.
3.3. Esant bet kurios sandorio šalies (ypač užsienio partnerio) pageidavimui ir abipusiam sutarimui, vietoje aukščiau nurodytos (tipinės) VTNKA specializuoto Jūrinio arbitražo teismo išlygos, tarptautinį jūrinio verslo sandorį įforminančiame kontrakte (verslo sutartyje) gali būti įrašoma šio pavyzdžio alternatyvios (ieškovo pasirenkamos) arbitražo institucijos išlyga:
„Bet koks ginčas arba nesutarimas, kilęs iš šio kontrakto (sutarties) arba susijęs su juo ir nesureguliuotas tiesioginėmis šalių derybomis, mediacijos ar kitokio tarpininkavimo būdu, bus perduotas išspręsti ieškovo pasirinktai arbitražo institucijai, pagal joje galiojantį arbitražo procedūros reglamentą, arba perduotas VšĮ Vilniaus tarptautinio ir nacionalinio komercinio arbitražo administruojamam specializuotam Jūriniam arbitražo teismui, galutinai išspręsti vadovaujantis UNCITRAL Tarptautinio komercinio arbitražo pavyzdinio įstatymo ir Lietuvos arbitražo asociacijos patvirtinto LAA Tarptautinio komercinio arbitražo procedūros reglamento bei jo I Priede nustatyta jūrinio verslo ginčų nagrinėjimo tvarka“.
Anglų kalba:
"Any dispute or disagreement arising out of or in connection with this contract (agreement) and not resolved through direct negotiations of the parties or by means of mediation, shall be referred to an arbitration institution selected by the claimant for settled in accordance with the arbitration rules in force thereat, or shall be submitted to the specialized Maritime Arbitral Tribunal, administered by the Vilnius International and National Commercial Arbitration, for settled finally in accordance with the UNCITRAL Model Law on International Commercial Arbitration and the Rules of Procedure LAA of International Commercial Arbitration as approved by the Lithuanian Arbitration Association and the procedure as specified in Annex I thereto for hearing the business disputes arising of the marine commercial activity”.
Rusų kalba:
"Любой спор или разногласeе, возникшее из настоящего контракта (договора) или связанное с ним и не урегулированное прямыми переговорами сторон или путём медиации либо иного посредничества, будет передано в истцом выбранное арбитражное учреждение, для решения в соответствии с действующим в нём арбитражным регламентом, или передано специализированному Морскому арбитражному суду, администрируемому Вильнюсским международным и национальным коммерческим арбитражом, для окончательного разрешения руководствуясь Типовым законом ЮНСИТРАЛ о международном торговом арбитраже и Регламентом процедуры ЛАА международного коммерческого арбитража, утверждённым Литовской арбитражной ассоциацией, а также положениями Приложения I к нему, устанавливающими порядок рассмотрение коммерческих споров, возникающих в морском предпринимательстве”.
3.4. Ūkio subjektams – Lietuvos vidinių jūrinio verslo sandorių dalyviams, pageidaujantiems, kad iš jų pasirašomų su vietiniais verslo partneriais – Lietuvos ūkio subjektais sutarčių kylančių ginčų išsprendimo teisė būtų deleguota VTNKA administruojamam specializuotam Jūrinio arbitražo teismui, siūloma įrašyti jose vidaus jūrinio verslo sandoriams taikytiną šią tipinę VTNKA specializuoto Jūrinio arbitražo teismo išlygą:
„Bet koks ginčas arba nesutarimas, kilęs iš šios sutarties arba susijęs su ja ir nesureguliuotas tiesioginėmis šalių derybomis, mediacijos ar kitokio tarpininkavimo būdu, bus perduotas VšĮ Vilniaus tarptautinio ir nacionalinio komercinio arbitražo administruojamam specializuotam Jūriniam arbitražo teismui, galutinai išspręsti vadovaujantis Lietuvos Respublikos komercinio arbitražo įstatymo ir Lietuvos arbitražo asociacijos patvirtinto LAA Nacionalinio komercinio arbitražo procedūros reglamento bei jo I Priede nustatyta jūrinio verslo ginčų nagrinėjimo tvarka“.
3.5. Esant bet kurios arba abiejų vidinio jūrinio verslo sandorio šalių pageidavimui ir abipusiam sutarimui, vietoje aukščiau nurodytos (tipinės) specializuoto Jūrinio arbitražo teismo išlygos, sandorį įforminančioje sutartyje gali būti įrašoma šio pavyzdžio vietiniams jūrinio verslo sandoriams taikytina alternatyvios (ieškovo pasirenkamos) teismo ar arbitražo jurisdikcijos išlyga:
„Bet koks ginčas arba nesutarimas, kilęs iš šios sutarties arba susijęs su ja ir nesureguliuotas tiesioginėmis šalių derybomis, mediacijos ar kitokio tarpininkavimo būdu, bus perduotas išspręsti ieškovo pasirinktai teisminei institucijai: kompetentingam valstybiniam teismui arba VšĮ Vilniaus tarptautinio ir nacionalinio komercinio arbitražo administruojamam specializuotam Jūriniam arbitražo teismui, galutinai išspręsti vadovaujantis Lietuvos Respublikos komercinio arbitražo įstatymo ir Lietuvos arbitražo asociacijos patvirtinto LAA Nacionalinio komercinio arbitražo procedūros reglamento bei jo I Priede nustatyta jūrinio verslo ginčų nagrinėjimo tvarka“.
3.6. Visų VTNKA administruojamų bendros kompetencijos ir specializuotų (specialios kompetencijos) arbitražo teismų (energetikos, statybų, agroverslo, elektronikos-informatiko ir kt.) arbitražo išlygų, įrašomų į tarptautinio verslo kontraktus (sutartis), pavyzdines formas (lietuvių, anglų ir rusų kalbomis), taip pat pavyzdines formas arbitražo išlygų, įrašomų į vidaus verslo sutartis (lietuvių kalba), žiūrėti LAA-VTNKA svetainės www.vilniausarbitrazas.lt skirsnyje „Arbitražo išlygos“.
3.7. Arbitražinio susitarimo tarp jūrinio verslo sandorio arba nesutartinio (deliktinės atsakomybės ar kt.) su jūrine-ūkine veikla susijusio civilinio-teisinio santykio šalių valingo pavedimo teisinė galia, deleguojanti kilusio ginčo išsprendimo teisę VTNKA specializuotame Jūrinio arbitražo teisme, gali būti išreikšta ir įteisinta taip pat atskirai nuo kontrakto (pagrindinės verslo sutarties) sudarytu arbitražiniu susitarimu ar kitokia šalių valios išraiškos rašytine forma, arba atsakovo praktiniais (konkliudentiniais) veiksmais, bylojančiais apie jo sutikimą, kad ginčas būtų sprendžiamas VTNKA specializuotame Jūriniame arbitražo teisme.
4. Bylos iškėlimo ir nagrinėjimo VTNKA specializuotame Jūriniame arbitražo teisme tvarka
4.1. Bendroji bylos iškėlimo ir nagrinėjimo VTNKA specializuotame Jūriniame arbitražo teisme tvarka tarptautinio jūrinio-komercinio verslo ginčui išspręsti aptarta TKA Reglamente ir jo I Priede, o bendroji tvarka analogiškam vidiniam jūrinio verslo ginčui išspręsti aptarta NKA Reglamente ir jo I Priede (aktualiąją jų redakciją žr. LAA-VTNKA svetainės www.vilniausarbitrazas.lt skirsnyje „Reglamentai“).
4.2. VTNKA teikiamų paslaugų specifika, sprendžiant bet kokius verslo ginčus arbitražo ad hoc tvarka (pagal UNCITRAL Arbitražo reglamentą) aptarta tame UNCITRAL Reglamente ir jo „A“ ir „B“ prieduose (žr. LAA-VTNKA svetainės www.vilniausarbitrazas.lt skirsnyje „Reglamentai“).
4.3. Ieškinio pareiškimo sąlygos dėl piniginio-skolinio ginčo išsprendimo supaprastinto-pagreitinto arbitražinio proceso būdu (skolai išieškoti arbitražo teismo įsakymo pagrindu) ir jo išnagrinėjimo tvarka aptarta LR CPK XXIII skyriuje ir NKA Reglamento VI skirsnyje (žr. LAA-VTNKA svetainės www.vilniausarbitrazas.lt skirsnyje „Reglamentai“).
4.4. Vidinio ir tarptautinio jūrinio verslo ginčo sureguliavimo galimybės mediacijos ar kitokios tarpininkavimo-taikinamosios procedūros būdu aptartos LAA Tarpininkavimo–sutaikinimo procedūros reglamente (žr. Žin., 2007, Nr.101-4143), LAA Verslo ginčų mediacijos centro veiklos taisyklėse, UNCITRAL Sutaikinimo reglamente (žr. LAA-VTNKA svetainės www.vilniausarbitrazas.lt skirsnyje „Mediacija“).
4.5. Išsami informacija arbitražinių mokesčių ir išlaidų klausimais ir konkretaus arbitravimo-administravimo mokesčio skaičiuoklė pateikta LAA Arbitražinių mokesčių ir išlaidų taisyklėse. Aktualiąją jų redakciją žr. LAA-VTNKA svetainės www.vilniausarbitrazas.lt skirsnyje “Arbitražiniai mokesčiai”.
4.6. VTNKA administruojamų arbitražo teismų (bendros kompetencijos ir specializuotų) sprendimai, priimti dėl išspręsto vidinio jūrinio ir kitokio verslo (komercinio) ginčo, Lietuvoje privalomai vykdytini LR CPK ir LR KAĮ nustatyta tvarka, o analogiški sprendimai, priimti dėl išspręsto tarptautinio jūrinio ir kitokio verslo (komercinio) ginčo, užsienyje šiuo metu pripažįstami 155 valstybėse – Jungtinių Tautų (Niujorko) 1958 m. konvencijos „Dėl užsienio arbitražo sprendimo pripažinimo ir vykdymo“ dalyvėse ir privalomai vykdytini toje Konvencijoje ir sprendimo vykdymo šalies nacionaliniuose įstatymuose nustatyta tvarka.
Priedo pakeitimai:
Nr. 1/15-7, 2015-05-15, paskelbta TAR 2016-02-11, i. k. 2016-02683
II PRIEDAS
ENERGETINIO VERSLO GINČŲ SPRENDIMO TVARKA VšĮ VILNIAUS TARPTAUTINIO IR NACIONALINIO KOMERCINIO ARBITRAŽO (VTNKA) SPECIALIZUOTAME
ENERGETIKOS ARBITRAŽO TEISME
(LAA TKA Reglamento ir LAA NKA Reglamento bendras priedas)
Patvirtinta
Lietuvos arbitražo asociacijos (LAA)
Visuotinio narių susirinkimo (VNS)
2013-06-07 d. sprendimu Nr. 1/13- 6
(žr. Žin., Nr.105-5191 ir Nr.105-5192) ir
Lietuvos elektros energetikos asociacijos (LEEA)
Tarybos 2011-12-13 d. sprendimu (Protokolas Nr. 9)
Atnaujinta (aktualioji) redakcija patvirtinta
LAA VNS 2015-05-15 d. sprendimu Nr. 1/15-7
(žr. LAA-VTNKA svetainė: www.vilniausarbitrazas.lt)
1. VTNKA specializuoto Energetikos arbitražo teismo statusas ir veiklos pagrindai
1.1. VTNKA specializuotas Energetikos arbitražo teismas yra pačių ūkio subjektų – konkretaus energetinio-komercinio sandorio ir iš jo realiai kilusio ginčo šalių arbitražiniu susitarimu ad hoc (tam kartui) sudarytas ir nuolatinio arbitražo institucijos – VšĮ Vilniaus tarptautinio ir nacionalinio komercinio arbitražo (sutrumpintai – VTNKA arba Vilniaus arbitražas) administruojamas trečiųjų tipo specialios kompetencijos arbitražo teismas-tribunolas (angl. arbitral tribunal of special competence), vykdantis Lietuvos Respublikos komercinio arbitražo įstatymo (toliau – LR KAĮ), kitų teisės aktų nustatytas ir sprendžiamo ginčo šalių arbitražiniu susitarimu deleguotas arbitravimo-teismines funkcijas, reikiamas tam tarp jų kilusiam ginčui išnagrinėti ir išspręsti tame jų sudarytame specializuotame Energetikos arbitražo teisme.
1.2. Tarptautinio energetinio verslo ginču laikomas esminis (pačių jo šalių pastangomis neišsprendžiamas) ūkio subjektų nesutarimas, kilęs iš jų sudaryto tarptautinio energetinio-komercinio sandorio (kontrakto, sutarties) arba iš nesutartinio (deliktinės atsakomybės ar kt.) su energetine-ūkine veikla susijusio tarptautinio civilinio-teisinio santykio, kurio bent viena iš šalių (ieškovas ar atsakovas) yra užsienio šalies ūkio (teisės) subjektas – juridinis arba fizinis asmuo ar jų jungtinis darinys, arba ginčo dalykas (objektas) kitaip yra sietinas su dalyvavimu ginčijamame teisiniame santykyje užsienio ar tarptautinio elemento.
1.3. Vidaus energetinio verslo ginču laikomas esminis (pačių jo šalių pastangomis neišsprendžiamas) ūkio subjektų nesutarimas, kilęs iš jų sudaryto vidinio energetinio-komercinio sandorio (verslo sutarties) arba iš vidinio nesutartinio (deliktinės atsakomybės ar kt.) su energetine-ūkine veikla susijusio civilinio-teisinio santykio, kurio abi šalys (ieškovas ir atsakovas) yra Lietuvos ūkio subjektai – juridiniai ir (arba) fiziniai asmenys ar jų jungtiniai dariniai, o ginčo dalykas (objektas) yra Lietuvos Respublikos jurisdikcijoje.
1.4. Organizuojant ir administruojant energetinio verslo ginčų išnagrinėjimo procedūras ir vykdant su jomis susijusias organizacines-tvarkomąsias ir procesines funkcijas, VTNKA Sekretoriatas ir arbitražo teismas vadovaujasi LR Civilinio proceso kodekso (toliau – LR CPK) ir LR KAĮ (Žin., 2012, Nr.76-3932) nuostatomis, taip pat jų pagrindu parengtais, Lietuvos arbitražo asociacijos (LAA) patvirtintais, LR Teisės aktų registre (TAR) nustatyta tvarka įregistruotais (paskelbtais) ir taikytinais konkretiems tarptautinio ir vidinio verslo (komerciniams) ginčams išspręsti arbitražo procedūrų reglamentais: TKA Reglamento ir jo II Priedo nuostatomis, kai ginčas yra tarptautinio verslo, arba NKA Reglamento ir jo II Priedo nuostatomis, kai ginčas yra vidinio (nacionalinio) pobūdžio (aktualiąją jų redakciją žr. LAA-VTNKA svetainės www.vilniausarbitrazas.lt skirsnyje „Reglamentai“).
1.5. Arbitražo teismas (vienasmenis ar kolegialus), sudarytas (paskirtas) konkrečiam tarptautinio energetinio verslo ginčui išnagrinėti ir išspręsti, priimdamas savo arbitražinius-teisminius sprendimus vadovaujasi ginčijamo sandorio (kontrakto) ir jam reguliuoti (kartu ir ginčui išspręsti) taikytinos teisės (ginčo šalių pasirinktos valstybės teisinės sistemos) materialinės teisės nuostatomis, o nesant šalių susitarimo dėl taikytinos teisės, taip pat sprendžiant vidinius energetinio verslo ginčus – vadovaujasi ginčijamo sandorio (kontrakto, sutarties), LR Civilinio kodekso (toliau – LR CK), kitų Lietuvos nacionalinės, Europos Sąjungos ir tarptautinės privatinės teisės aktų, reguliuojančių teisinius santykius energetinės-ūkinės veiklos srityse, materialinės teisės nuostatomis tiek, kiek jos taikytinos sprendžiamo ginčo atvejui ir suderinamos su įstatyminiais (LR CK 1.5 str., LR CPK 3 str.) teisingumo, protingumo ir sąžiningumo principais.
1.6. Šalims pasirinkus energetinio-ūkinio verslo (veiklos) ginčui išspręsti arbitražo ad hoc tvarką pagal UNCITRAL Arbitražo reglamentą ir esant jų pavedimui VTNKA veikt arbitrus skiriančiosios institucijos teisėmis arba bet kuriai iš ginčo šalių pasirinkus šią instituciją atstovauti jos interesams ar teikti jai pagalbą UNCITRAL Reglamento 5-6 str. nustatytais teisiniais pagrindais, VTNKA Sekretoriatas kompetentingas suteikti reikiamas arbitražo ad hoc procedūros organizavimo ir arbitražo teismo aptarnavimo paslaugas (veikiant minėto UNCITRAL Arbitražo reglamento bei jo „A“ ir „B“ prieduose nustatytų teisinių galimybių ribose) ir siūlo pasinaudoti kompetencija specialistų, įrašytų į LAA ir LEEA sprendimais patvirtintą energetiniams verslo ginčams išspręsti Rekomenduojamų arbitrų sąrašą.
1.7. Bet koks energetinio verslo ginčas, esant raštu pareikštam jo šalių pageidavimui, gali būti išnagrinėjamas online (nuotolinio) arbitravimo būdu ir išspręstas LR KAĮ ir šio TKA Reglamento arba NKA Reglamento nustatyta tvarka pačių ginčo šalių sudarytame ir VTNKA administruojamame specializuotame Energetikos arbitražo teisme.
1.8. Rekomenduojamais arbitrais tarptautinio ir vidinio energetinio verslo (veiklos) ginčams nagrinėti ir išspręsti LAA ir LEEA siūlo nepriekaištingos reputacijos aukštos profesinės kvalifikacijos Lietuvoje ir užsienio šalyse reziduojančius energetikos teisės specialistus ir energetinės-ūkinės veiklos praktikus-profesionalus (energetikos įmonių administratorius, vadybininkus, ekonomistus, inžinierius ir kt.), iš savo darbinės patirties energetinės-ūkinės veiklos sektoriuje žinančius kylančių ten verslo ginčų ypatumus, jų galimo išsprendimo būdus ir metodus (personalijas žr. LAA-VTNKA svetainės www.vilniausarbitrazas.lt skirsnyje “Arbitrai”).
1.9. Esant bet kurios ginčo šalies ar abipusiam jų suinteresuotumui sureguliuoti (pašalinti) bet kokį energetinės-ūkinės veiklos nesutarimą mediacijos ar kitokios tarpininkavimo-taikinamosios procedūros būdu (be valstybinių teismų ir arbitražo įsikišimo ir jų sprendimų privalomojo vykdymo jurisdikcijos), VTNKA Sekretoriatas kompetentingas suteikti tarpininkavimo-sutaikinimo procedūros organizavimo paslaugas (pagal LAA arba UNCITRAL patvirtintas taikinamųjų procedūrų taisykles) ir siūlo pasinaudoti kompetencija specialistų, įrašytų į LAA ir LEEA sprendimais patvirtintą energetinės-ūkinės veiklos sektoriuje kylantiems nesutarimams sureguliuoti rekomenduojamų mediatorių (tarpininkų) sąrašą (personalijas žiūrėti LAA-VTNKA svetainės www.vilniausarbitrazas.lt skirsnyje „Mediacija“).
2. Energetinio verslo ginčai, teismingi VTNKA specializuotam Energetikos arbitražo teismui
2.1. VTNKA administruojamam specializuotam Energetikos arbitražo teismui teismingi verslo ginčai, kilę iš šių rūšių energetinės-ūkinės veiklos sektoriuje ūkio subjektų sudaromų tarptautinio ir vidinio verslo (komercinių) sandorių (sutarčių, kontraktų) ir iš nesutartinių (deliktinės atsakomybės ir kt.) su energetika susijusių civilinių-teisinių santykių:
1) ginčai, kilę iš energetinių įrenginių projektavimo, montavimo, statybos, rekonstrukcijos, remonto, naudojimo (eksploatavimo) sandorių;
2) ginčai, kilę iš žaliavinių energetinių išteklių (naftos, dujų, kieto kuro, branduolinių medžiagų ir kt.) vidinio ir tarptautinio pirkimo-pardavimo sandorių;
4) ginčai, kilę iš energetinių medžiagų ir produkcijos tiekimo (eksporto-importo) ir logistikos (gabenimo, sandėliavimo) sandorių;
7) ginčai, kilę dėl energijos tiekimo sutrikdymų, nutraukimo, apribojimo arba sustabdymo teisinių santykių;
9) ginčai, kilę dėl energetinių atliekų (įskaitant radioaktyvias medžiagas) saugojimo, šalinimo ir laidojimo teisinių santykių;
10) ginčai, kilę dėl energetinių įrenginių avarijų ar kitaip jais padarytos žalos atlyginimo teisinių santykių;
3. Ieškinio nagrinėjimui VTNKA specializuotame Energetikos arbitražo teisme teisinė prielaida
3.1. Būtina teisinė prielaida ieškinio nagrinėjimui bet kuriame VTNKA administruojamame arbitražo teisme bet kokiam tarptautinio ar vidinio verslo ginčui išspręsti yra arbitražinis susitarimas, kuris gali būti įformintas kontrakte (komercinėje sutartyje) arba kitame su sandoriu susijusiame dokumente įrašyta arbitražo išlyga, arba atskirai nuo pagrindinės verslo (komercinės) sutarties sudarytu arbitražiniu susitarimu, ar kitokia šalių valios išraiškos forma, deleguojančia VTNKA administruojamam arbitražo teismui ginčo išsprendimo teisę.
3.2. Ūkio subjektams – tarptautinių energetinio verslo (komercinių) sandorių dalyviams, pageidaujantiems, kad iš jų pasirašomų su užsienio partneriais tarptautinių kontraktų (energetinių-komercinių sutarčių) kylančių ginčų išsprendimo teisė būtų deleguota VTNKA administruojamam specializuotam Energetikos arbitražo teismui, siūloma įrašyti juose (jose) tarptautinio energetinio verslo sandoriams taikytiną šią tipinę VTNKA specializuoto Energetikos arbitražo teismo išlygą:
„Bet koks ginčas ar nesutarimas, kilęs iš šio kontrakto (sutarties) arba susijęs su juo ir nesureguliuotas tiesioginėmis šalių derybomis, mediacijos ar kitokio tarpininkavimo būdu, bus perduotas VšĮ Vilniaus tarptautinio ir nacionalinio komercinio arbitražo administruojamam specializuotam Energetikos arbitražo teismui, galutinai išspręsti vadovaujantis UNCITRAL Tarptautinio komercinio arbitražo pavyzdinio įstatymo ir Lietuvos arbitražo asociacijos patvirtinto LAA Tarptautinio komercinio arbitražo procedūros reglamento bei jo II Priede nustatyta energetinio verslo ginčų nagrinėjimo tvarka".
Anglų kalba:
"Any dispute or disagreement arising out of or in connection with this contract (agreement) and not resolved through direct negotiations of the parties or by means of mediation, shall be referred to the specialized Arbitral Tribunal of Energy, administered by the Vilnius International and National Commercial Arbitration, for settled finally in accordance with the UNCITRAL Model Law on International Commercial Arbitration and the Rules of Procedure LAA of International Commercial Arbitration as approved by the Lithuanian Arbitration Association and the procedure as specified in Annex II thereto for hearing business disputes arising of the energy commercial activity”.
Rusų kalba:
"Любой спор или разногласeе, возникшее из настоящего контракта (договора) или связанное с ним и не урегулированное прямыми переговорами сторон или путём медиации либо иного посредничества, будет передано специализированному Aрбитражному суду энергетики, администрируемому Вильнюсским международным и национальным коммерческим арбитражом, для окончательного разрешения руководствуясь Типовым законом ЮНСИТРАЛ о международном торговом арбитраже и Регламентом процедуры ЛАА международного коммерческого арбитража, утверждённым Литовской арбитражной ассоциацией, а также положениями Приложения II к нему, устанавливающими порядок рассмотрение коммерческих споров, возникающих из сделок энергетического предпринимательства”.
3.3. Esant bet kurios sandorio šalies (ypač užsienio partnerio) pageidavimui ir abipusiam sutarimui, vietoje aukščiau nurodytos (tipinės) VTNKA specializuoto Energetikos arbitražo teismo išlygos, tarptautinį energetinio verslo sandorį įforminančiame kontrakte (sutartyje) gali būti įrašoma šio pavyzdžio alternatyvios (ieškovo pasirenkamos) arbitražo institucijos išlyga:
„Bet koks ginčas ar nesutarimas, kilęs iš šio kontrakto (sutarties) arba susijęs su juo ir nesureguliuotas tiesioginėmis šalių derybomis, mediacijos ar kitokio tarpininkavimo būdu, bus perduotas išspręsti ieškovo pasirinktai arbitražo institucijai, pagal joje galiojantį arbitražo procedūros reglamentą, arba perduotas VšĮ Vilniaus tarptautinio ir nacionalinio komercinio arbitražo administruojamam specializuotam Energetikos arbitražo teismui, galutinai išspręsti vadovaujantis UNCITRAL Tarptautinio komercinio arbitražo pavyzdinio įstatymo ir Lietuvos arbitražo asociacijos patvirtinto LAA Tarptautinio komercinio arbitražo procedūros reglamento bei jo II Priede nustatyta energetinio verslo ginčų nagrinėjimo tvarka“.
Anglų kalba:
"Any dispute or disagreement arising out of or in connection with this contract (agreement) and not resolved through direct negotiations of the parties or by means of mediation, shall be referred to an arbitration institution selected by the claimant for settled in accordance with the arbitration rules in force thereat, or shall be submitted to the specialized Arbitral Tribunal of Energy, administered by the Vilnius International and National Commercial Arbitration, for settled finally in accordance with the UNCITRAL Model Law on International Commercial Arbitration and the Rules of Procedure LAA of International Commercial Arbitration as approved by the Lithuanian Arbitration Association and the procedure as specified in Annex II thereto for hearing the international business disputes arising of the energy commercial activity”.
Rusų kalba:
"Любой спор или разногласeе, возникшее из настоящего контракта (договора) или связанное с ним и не урегулированное прямыми переговорами сторон или путём медиации либо иного посредничества, будет передано в истцом выбранное арбитражное учреждение, для разрешения в соответсвии с действующим в нём арбитражным регламентом, или передано специализированному Aрбитражному суду энергетики, администрируемому Вильнюсскийм международным и национальным коммерческим арбитражом, для окончательного разрешения руководствуясь Типовым законом ЮНСИТРАЛ о международном торговом арбитраже и Регламентом процедуры ЛАА международного коммерческого арбитража, утверждённым Литовской арбитражной ассоциацией, а также положениями Приложения II к нему, устанавливающими порядок рассмотрение коммерческих споров, возникающих из сделок энергетического предпринимательства”.
3.4. Ūkio subjektams – Lietuvos vidinių energetinio verslo sandorių dalyviams, pageidaujantiems, kad iš jų pasirašomų su vietiniais verslo partneriais– Lietuvos ūkio subjektais sutarčių kylančių ginčų išsprendimo teisė būtų deleguota VTNKA administruojamam specializuotam Energetikos arbitražo teismui, siūloma įrašyti jose vidiniams energetinio verslo sandoriams taikytiną šią tipinę VTNKA specializuoto Energetikos arbitražo teismo išlygą:
„Bet koks ginčas ar nesutarimas, kilęs iš šios sutarties arba susijęs su ja ir nesureguliuotas tiesioginėmis šalių derybomis, mediacijos ar kitokio tarpininkavimo būdu, bus perduotas VšĮ Vilniaus tarptautinio ir nacionalinio komercinio arbitražo administruojamam specializuotam Energetikos arbitražo teismui, galutinai išspręsti vadovaujantis Lietuvos Respublikos komercinio arbitražo įstatymo ir Lietuvos arbitražo asociacijos patvirtinto LAA Nacionalinio komercinio arbitražo procedūros reglamento bei jo II Priede nustatyta energetinio verslo ginčų nagrinėjimo tvarka“.
3.5. Esant bet kurios arba abiejų vidinio energetinio verslo sandorio šalių pageidavimui ir abipusiam sutarimui, vietoje aukščiau nurodytos (tipinės) specializuoto Energetikos arbitražo teismo išlygos, sandorį įforminančioje sutartyje gali būti įrašoma vidaus energetinio verslo sandoriams taikytina šio pavyzdžio alternatyvios (ieškovo pasirenkamos) teismo arba arbitražo jurisdikcijos išlyga:
„Bet koks ginčas ar nesutarimas, kilęs iš šios sutarties arba susijęs su ja ir nesureguliuotas tiesioginėmis šalių derybomis, mediacijos ar kitokio tarpininkavimo būdu, bus perduotas išspręsti ieškovo pasirinktai teisminei institucijai: kompetentingam valstybiniam teismui arba VšĮ Vilniaus tarptautinio ir nacionalinio komercinio arbitražo administruojamam specializuotam Energetikos arbitražo teismui, galutinai išspręsti vadovaujantis Lietuvos Respublikos komercinio arbitražo įstatymo ir Lietuvos arbitražo asociacijos patvirtinto LAA Nacionalinio komercinio arbitražo procedūros reglamento bei jo II Priede nustatyta energetinio verslo ginčų nagrinėjimo tvarka“.
3.6. Visų VTNKA administruojamų bendros kompetencijos ir specializuotų (specialios kompetencijos) arbitražo teismų (jūrinio, statybų, agroverslo, elektronikos-informatikos ir kt.) arbitražo išlygų, įrašomų į tarptautinio verslo kontraktus (sutartis) pavyzdines formas (lietuvių, anglų ir rusų kalbomis), taip pat pavyzdines formas arbitražo išlygų, įrašomų į vidaus verslo sutartis (lietuvių kalba), žiūrėti LAA-VTNKA svetainės www.vilniausarbitrazas.lt skirsnyje „Arbitražo išlygos“.
3.7. Arbitražinio susitarimo tarp energetinio verslo sandorio arba nesutartinio (deliktinės atsakomybės ar kt.) su energetine-ūkine veikla susijusio civilinio-teisinio santykio šalių valingo pavedimo teisinė galia, deleguojanti kilusio ginčo išsprendimo teisę VTNKA specializuotam Energetikos arbitražo teismui, gali būti išreikšta ir įteisinta taip pat atskirai nuo kontrakto (pagrindinės verslo sutarties) sudarytu arbitražiniu susitarimu ar kitokia šalių valios išraiškos rašytine forma, arba atsakovo praktiniais (konkliudentiniais) veiksmais, bylojančiais apie jo sutikimą, kad ginčas būtų sprendžiamas VTNKA specializuotame Energetikos arbitražo teisme.
4. Bylos iškėlimo ir nagrinėjimo VTNKA specializuotame Energetikos arbitražo teisme tvarka
4.1. Bendroji bylos iškėlimo ir nagrinėjimo VTNKA specializuotame Energetikos arbitražo teisme tvarka tarptautinio energetinio verslo ginčui išspręsti aptarta TKA Reglamente ir jo II Priede, o bendroji tvarka analogiškam vidinio energetinio verslo ginčui išspręsti aptarta NKA Reglamente ir jo II Priede (aktualiąją jų redakciją žr. LAA-VTNKA svetainės www.vilniausarbitrazas.lt skirsnyje „Reglamentai“).
4.2. VTNKA teikiamų paslaugų specifika, sprendžiant bet kokius verslo ginčus arbitražo ad hoc tvarka pagal UNCITRAL Arbitražo reglamentą aptarta UNCITRAL Reglamente ir jo „A“ ir „B“ prieduose (žr. LAA-VTNKA svetainės www.vilniausarbitrazas.lt skirsnyje „Reglamentai“).
4.3. Ieškinio pareiškimo sąlygos dėl piniginio-skolinio ginčo išsprendimo supaprastintu ir pagreitintu arbitražinio proceso būdu (skolai išieškoti arbitražo teismo įsakymo pagrindu) ir jo išnagrinėjimo tvarka aptarta LR CPK XXIII skyriuje ir LAA NKA Reglamento VI skirsnyje (žr. LAA-VTNKA svetainės www.vilniausarbitrazas.lt skirsnyje „Reglamentai“).
4.4. Vidaus ir tarptautinio energetinio verslo ginčo sureguliavimo galimybės mediacijos ar kitokios tarpininkavimo-taikinamosios procedūros būdu aptartos LAA Tarpininkavimo–sutaikinimo procedūros reglamente (žr. Žin., 2007, Nr.101-4143), LAA Verslo ginčų mediacijos centro veiklos taisyklėse, UNCITRAL Sutaikinimo reglamente (žr. LAA-VTNKA svetainės www.vilniausarbitrazas.lt skirsnyje „Mediacija“).
4.5. Išsami informacija arbitražinių mokesčių ir išlaidų klausimais bei konkretaus arbitravimo-administravimo mokesčio apskaitos skaičiuoklė pateikta LAA Arbitražinių mokesčių ir išlaidų taisyklėse. Aktualiąją jų redakciją žr. LAA-VTNKA svetainės www.vilniausarbitrazas.lt skirsnyje “Arbitražiniai mokesčiai”.
4.6. VTNKA administruojamų arbitražo teismų (bendros kompetencijos ir specializuotų) sprendimai, priimti dėl išspręsto vidinio energetinio ar kitokio verslo (komercinio) ginčo, Lietuvoje privalomai vykdytini LR CPK ir LR KAĮ nustatyta tvarka, o analogiški sprendimai, priimti dėl išspręsto tarptautinio energetinio ar kitokio verslo (komercinio) ginčo, užsienyje šiuo metu pripažįstami 155 valstybėse – Jungtinių Tautų (Niujorko) 1958 m. konvencijos „Dėl užsienio arbitražo sprendimo pripažinimo ir vykdymo“ dalyvėse ir privalomai vykdytini toje Konvencijoje ir sprendimo vykdymo šalies nacionaliniuose įstatymuose nustatyta tvarka.
Priedo pakeitimai:
Nr. 1/15-7, 2015-05-15, paskelbta TAR 2016-02-11, i. k. 2016-02683
III PRIEDAS
STATYBŲ VERSLO GINČŲ SPRENDIMO TVARKA VšĮ VILNIAUS TARPTAUTINIO IR NACIONALINIO KOMERCINIO ARBITRAŽO (VTNKA) SPECIALIZUOTAME STATYBŲ ARBITRAŽO TEISME
(LAA TKA Reglamento ir LAA NKA Reglamento bendras priedas)
Patvirtinta
Lietuvos arbitražo asociacijos (LAA)
Visuotinio narių susirinkimo (VNS)
2013-06-07 d. sprendimu Nr. 1/13-6
(žr. Žin., Nr. 105-5191 ir Nr. 105-5192) ir
Lietuvos architektų rūmų (LAR) Tarybos
2011-04-29 d. sprendimu Nr. T11-03
Atnaujinta (aktualioji) redakcija patvirtinta
LAA VNS 2015-05-15 d. sprendimu
Nr.1/15- 6
(žr. LAA-VTNKA svetainė: www.vilniausarbitrazas.lt)
1. VTNKA specializuoto Statybų arbitražo teismo statusas ir veiklos pagrindai
1.1. VTNKA specializuotas Statybų arbitražo teismas yra pačių ūkio subjektų – konkretaus statybinio-komercinio sandorio ir iš jo realiai kilusio ginčo šalių arbitražiniu susitarimu ad hoc (tam kartui) sudarytas ir nuolatinio arbitražo institucijos – VšĮ Vilniaus tarptautinio ir nacionalinio komercinio arbitražo (sutrumpintai – VTNKA arba Vilniaus arbitražas) administruojamas trečiųjų tipo specialios kompetencijos arbitražo teismas-tribunolas (angl. arbitral tribunal of special competence), vykdantis Lietuvos Respublikos komercinio arbitražo įstatymo (toliau – LR KAĮ), kitų teisės aktų nustatytas ir sprendžiamo ginčo šalių arbitražiniu susitarimu deleguotas arbitravimo-teismines funkcijas, reikiamas tam tarp jų kilusiam ginčui išnagrinėti ir išspręsti tame jų sudarytame specializuotame Statybų arbitražo teisme.
1.2. Tarptautinio statybinio verslo ginču laikomas esminis (pačių jo šalių pastangomis neišsprendžiamas) ūkio subjektų nesutarimas, kilęs iš jų sudaryto tarptautinės statybinės ūkinės-komercinės veiklos sandorio (statybos rangos, subrangos ar kt. sutarties) arba iš tarptautinio nesutartinio (deliktinės atsakomybės ar kt.) su statybine-ūkine veikla susijusio civilinio-teisinio santykio, kurio bent viena iš ginčo šalių (ieškovas ar atsakovas) yra užsienio šalies ūkio (teisės) subjektas – juridinis arba fizinis asmuo ar jų jungtinis darinys, arba ginčo dalykas (objektas) kitaip yra sietinas su dalyvavimu ginčijamame teisiniame santykyje užsienio ar tarptautinio elemento.
1.3. Vidinio statybinio verslo ginču laikomas esminis (pačių jo šalių pastangomis neišsprendžiamas) ūkio subjektų nesutarimas, kilęs iš jų sudaryto šalies viduje statybinės ūkinės-komercinės veiklos sandorio (statybos rangos ar kt. sutarties), arba iš vidinio nesutartinio (deliktinės atsakomybės ir kt.) su statybine-ūkine veikla susijusio civilinio-teisinio santykio, kurio abi šalys (ieškovas ir atsakovas) yra Lietuvos ūkio subjektai – juridiniai ir (arba) fiziniai asmenys ar jų jungtiniai dariniai, o ginčo dalykas (objektas) yra Lietuvos Respublikos jurisdikcijoje.
1.4. Organizuojant ir administruojant statybų verslo ginčų išnagrinėjimo procedūras ir vykdant su jomis susijusias organizacines-tvarkomąsias ir procesines funkcijas, VTNKA Sekretoriatas ir arbitražo teismas vadovaujasi LR Civilinio proceso kodekso (toliau – LR CPK) ir LR KAĮ (Žin., 2012, Nr.76-3932) nuostatomis, taip pat jų pagrindu parengtais, Lietuvos arbitražo asociacijos (LAA) patvirtintais, LR Teisės aktų registre (TAR) nustatyta tvarka įregistruotais (paskelbtais) ir taikytinais konkretiems tarptautinio ir vidinio verslo (komerciniams) ginčams išspręsti arbitražo procedūrų reglamentais: TKA Reglamento ir jo III Priedo nuostatomis, kai ginčas yra tarptautinio verslo, arba NKA Reglamento ir jo III Priedo nuostatomis, kai ginčas yra vidinio (nacionalinio) pobūdžio (aktualiąją jų redakciją žr. LAA-VTNKA svetainės www.vilniausarbitrazas.lt skirsnyje „Reglamentai“).
1.5. Arbitražo teismas (vienasmenis ir kolegialus), sudarytas (paskirtas) konkrečiam tarptautinio statybos verslo ginčui išnagrinėti ir išspręsti, priimdamas savo arbitražinius-teisminius sprendimus, vadovaujasi ginčijamo sandorio (kontrakto) ir jam reguliuoti (kartu ir ginčui išspręsti) taikytinos teisės (ginčo šalių pasirinktos valstybės teisinės sistemos) materialinės teisės nuostatomis, o nesant šalių susitarimo dėl taikytinos teisės, taip pat sprendžiant vidinius statybinio verslo (veiklos) ginčus – vadovaujasi ginčijamo sandorio (kontrakto, sutarties), LR Civilinio kodekso (toliau – LR CK), kitų nacionalinės, Europos Sąjungos ir tarptautinės privatinės teisės aktų, reguliuojančių statybų ūkinės veiklos srityse teisinius santykius, materialinės teisės nuostatomis tiek, kiek jos taikytinos sprendžiamo ginčo atvejui ir suderinamos su įstatyminiais (LR CK 1.5 str., LR CPK 3 str.) teisingumo, protingumo ir sąžiningumo principais.
1.6. Šalims pasirinkus statybų ūkinio verslo (veiklos) ginčui išspręsti arbitražo ad hoc tvarką pagal UNCITRAL Arbitražo reglamentą ir esant jų pavedimui VTNKA veikti arbitrus skiriančiosios institucijos teisėmis, arba bet kuriai iš ginčo šalių pasirinkus šią instituciją atstovauti jos interesams ar teikti pagalbą UNCITRAL Reglamento 5-6 str. nustatytais teisiniais pagrindais, VTNKA Sekretoriatas kompetentingas suteikti reikiamas arbitražo ad hoc procedūros organizavimo ir arbitražo teismo aptarnavimo paslaugas (veikiant minėto UNCITRAL Arbitražo reglamento bei jo „A“ ir „B“ prieduose nustatytų teisinių galimybių ribose) ir siūlo pasinaudoti kompetencija specialistų, įrašytų į LAA ir LAR sprendimais patvirtintą statybų ginčams išspręsti rekomenduojamų arbitrų sąrašą.
1.7. Bet koks statybinio verslo ginčas, esant raštu pareikštam jo šalių pageidavimui, gali būti išnagrinėjamas online (nuotolinio) arbitravimo būdu ir išspręstas jų pačių sudarytame bei VTNKA administruojamame specializuotame Statybų arbitražo teisme, vadovaujantis jų pasirinkto reglamento taisyklėmis.
1.8. Rekomenduojamais arbitrais tarptautinio ir vidinio statybinio verslo (veiklos) ginčams nagrinėti ir išspręsti LAA ir LAR siūlo nepriekaištingos reputacijos aukštos profesinės kvalifikacijos Lietuvoje ir užsienio šalyse reziduojančius teisės specialistus ir statybinės-ūkinės veiklos praktikus-profesionalus (statybos įmonių administratorius, vadybininkus, ekonomistus, inžinierius ir kt.), iš savo darbinės patirties statybiniame veiklos sektoriuje žinančius ten kylančių verslo ginčų ypatumus, jų galimo išsprendimo būdus ir metodus (personalijas žr. LAA-VTNKA svetainės www.vilniausarbitrazas.lt skirsnyje “Arbitrai”).
1.9. Esant bet kurios ginčo šalies ar abipusiam jų suinteresuotumui sureguliuoti (pašalinti) bet kokį statybinės-ūkinės veiklos nesutarimą mediacijos ar kitokios tarpininkavimo-taikinamosios procedūros būdu (be valstybinių teismų ir arbitražo įsikišimo ir jų sprendimų privalomojo vykdymo jurisdikcijos), VTNKA Sekretoriatas kompetentingas suteikti tarpininkavimo-sutaikinimo procedūros organizavimo paslaugas (pagal LAA arba UNCITRAL patvirtintas taikinamųjų procedūrų taisykles) ir siūlo pasinaudoti kompetencija specialistų, įrašytų į LAA ir LAR sprendimais patvirtintą statybinės-ūkinės veiklos sektoriuje kylantiems nesutarimams sureguliuoti rekomenduojamų mediatorių (tarpininkų) sąrašą (personalijas žiūrėti LAA-VTNKA svetainės www.vilniausarbitrazas.lt skirsnyje „Mediacija“).
2. Statybų verslo ginčai, teismingi VTNKA specializuotam Statybų arbitražo teismui
2.1. VTNKA specializuotam Statybų arbitražo teismui teismingi verslo ginčai, kilę iš šių rūšių ūkio subjektų sudaromų tarptautinių ir vidinių komercinių sandorių (kontraktų, sutarčių) ir iš nesutartinių (deliktinės atsakomybės ar kt.) su statybomis susijusių civilinių-teisinių santykių:
1) ginčai, kilę iš statinių, jų priklausinių, statybinių medžiagų ir įrangos pirkimo-pardavimo, tiekimo ir logistikos sandorių;
3) ginčai, kilę iš statybų planavimo, projektavimo, tyrinėjimų ir rangos sandorių (rangos, subrangos ir kt. sutarčių), sudaromų pagal Lietuvos įstatymus ir kitų nacionalinės teisės aktų nustatytais teisiniais pagrindais;
4) ginčai, kilę iš statybų rangos sandorių, sudaromų pagal FIDIC (Fédération International des Ingénieurs-Conseils), t. y. Tarptautinės inžinierių-konsultantų federacijos parengtas pavyzdinių kontraktų (sutarčių) sąlygas;
5) ginčai, kilę iš statybų rangos sandorių, sudaromų pagal BIM (Building Information Modelling), t. y., Statybos informacijos modelio metodologijos reikalavimus;
6) ginčai, kilę iš statybų sektoriuje sudaromų sutarčių, siekiant įdiegti skaitmenizavimo technologijas ir kt. novacijas, pagal įvairius užsienio šalių ir tarptautinius standartus;
7) ginčai, kilę iš statybinės įrangos ir paslaugų pirkimo-pardavimo (įskaitant jų eksporto-importo) sandorių;
8) ginčai, kilę dėl atliktų statybos rangos darbų kokybės, įskaitant nesutarimus dėl defektų pašalinimo ir nebaigtų darbų užbaigimo sąlygas;
9) ginčai, kilę dėl statybos darbų vykdymo tarpinių ir baigtinių terminų, įskaitant nesutarimus dėl jų uždelsimo ir sustabdymo sąlygų;
10) ginčai, kilę dėl atsiskaitymų už atliekamus rangos darbus, įskaitant nesutarimus dėl kainų keitimo, mokėjimų (išankstinių, tarpinių, pavėluotų, baigtinių ir kt.) vykdymo, kompensacijas dėl darbų sustabdymus ar uždelsimus;
11) ginčai, kilę dėl rangovo ir subrangovo savitarpio įsipareigojimų vykdymo, įskaitant nesutarimus dėl teisių perleidimo, atskirų darbų atlikimo užtikrinimo, solidarios atsakomybės ir kt.;
12) ginčai, kilę dėl statybos darbų sustabdymo ar nutraukimo užsakovo ar rangovo iniciatyva, įskaitant nesutarimus dėl nenugalimos jėgos (force majeure) sąlygų aiškinimo;
13) ginčai, kilę iš inžinerinių tinklų ir sistemų rengimo, kelių tiesimo, tiltų projektavimo ir statybos, įskaitant nesutarimus dėl jų rekonstravimo, remonto ir renovacijos sandorių;
2.2. VTNKA Sekretoriatui neteiktini ieškiniai išspręsti statybinės-ūkinės veiklos ginčus, kurių sprendimo teisė pagal Lietuvos įstatymus, Europos Sąjungos teisės aktus arba sandorių šalių susitarimus priskirta valstybinių teismų arba kitokių (ne arbitražo) institucijų kompetencijai ir jurisdikcijai.
3. Ieškinio nagrinėjimui VTNKA specializuotame Statybų arbitražo teisme teisinė prielaida
3.1. Būtina teisinė prielaida ieškinio nagrinėjimui bet kuriame VTNKA administruojamame arbitražo teisme bet kokiam tarptautinio ar vidinio verslo (komerciniam) ginčui išspręsti yra arbitražinis susitarimas, kuris gali būti įformintas kontrakte (komercinėje sutartyje) arba kitame su sandoriu susijusiame dokumente įrašyta arbitražo išlyga, arba atskirai nuo pagrindinės verslo (komercinės) sutarties sudarytu arbitražiniu susitarimu, arba kitokia šalių valios išraiškos forma, deleguojančia VTNKA administruojamam arbitražo teismui ginčo išsprendimo teisę.
3.2. Ūkio subjektams – tarptautinių statybinių sandorių dalyviams, pageidaujantiems, kad iš jų pasirašomų su užsienio partneriais tarptautinių kontraktų (rangos ir kitokių komercinių sutarčių) kylančių ginčų išsprendimo teisė būtų deleguota VTNKA administruojamam specializuotam Statybų arbitražo teismui, siūloma įrašyti juose (jose) tarptautiniams statybų verslo sandoriams taikytiną šią tipinę VTNKA specializuoto Statybų arbitražo teismo išlygą:
„Bet koks ginčas ar nesutarimas, kilęs iš šio kontrakto (sutarties) arba susijęs su juo ir nesureguliuotas tiesioginėmis šalių derybomis, mediacijos ar kitokio tarpininkavimo būdu, bus perduotas VšĮ Vilniaus tarptautinio ir nacionalinio komercinio arbitražo administruojamam specializuotam Statybų arbitražo teismui, galutinai išspręsti vadovaujantis UNCITRAL Tarptautinio komercinio arbitražo pavyzdinio įstatymo ir Lietuvos arbitražo asociacijos patvirtinto LAA Tarptautinio komercinio arbitražo procedūros reglamento bei jo III Priedo nustatyta statybų verslo ginčų nagrinėjimo tvarka".
Anglų kalba:
"Any dispute or disagreement arising out of or in connection with this contract (agreement) and not resolved through direct negotiations of the parties or by means of mediation, shall be referred to the specialized Arbitral Tribunal of Construction, administered by the Vilnius International and National Commercial Arbitration, for settled finally in accordance with the UNCITRAL Model Law on International Commercial Arbitration and the Rules of Procedure LAA of International Commercial Arbitration as approved by the Lithuanian Arbitration Association and the procedure as specified in Annex III thereto for hearing international business disputes arising of the construction commercial activity”.
Rusų kalba:
"Любой спор или разногласeе, возникшее из настоящего контракта (договора) или связанное с ним и не урегулированное прямыми переговорами сторон или путём медиации либо иного посредничества, будет передано специализированному Aрбитражному суду строительства, администрируемому Вильнюсским международным и национальным коммерческим арбитражом, для окончательного разрешения руководствуясь Типовым законом ЮНСИТРАЛ о международном торговом арбитраже и Регламентом процедуры ЛАА международного коммерческого арбитража, утверждённым Литовской арбитражной ассоциацией, а также положениями Приложения Ш к нему, устанавливающими порядок рассмотрение коммерческих споров, возникающих из предпринимательства в области строительства”.
3.3. Esant bet kurios sandorio šalies (ypač užsienio partnerio) pageidavimui ir abipusiam sutarimui, vietoje aukščiau nurodytos (tipinės) VTNKA specializuoto Statybų arbitražo teismo išlygos, tarptautinį statybos verslo sandorį įforminančiame kontrakte (sutartyje) gali būti įrašoma šio pavyzdžio alternatyvios (ieškovo pasirenkamos) arbitražo institucijos išlyga:
„Bet koks ginčas arba nesutarimas, kilęs iš šio kontrakto (sutarties) arba susijęs su juo ir nesureguliuotas tiesioginėmis šalių derybomis, mediacijos ar kitokio tarpininkavimo būdu, bus perduotas išspręsti ieškovo pasirinktai arbitražo institucijai, pagal joje galiojantį arbitražo procedūros reglamentą, arba perduotas VšĮ Vilniaus tarptautinio ir nacionalinio komercinio arbitražo administruojamam specializuotam Statybų arbitražo teismui, galutinai išspręsti vadovaujantis UNCITRAL Tarptautinio komercinio arbitražo pavyzdinio įstatymo ir Lietuvos arbitražo asociacijos patvirtinto LAA Tarptautinio komercinio arbitražo procedūros reglamento bei jo III Priedo nustatyta statybų verslo ginčų nagrinėjimo tvarka“.
Anglų kalba:
"Any dispute or disagreement arising out of or in connection with this contract (agreement) and not resolved through direct negotiations of the parties or by means of mediation, shall be referred to an arbitration institution selected by the claimant for settled in accordance with the arbitration rules in force thereat, or shall be submitted to the specialized Arbitral Tribunal of Construction, administered by the Vilnius International and National Commercial Arbitration, for settled finally in accordance with the UNCITRAL Model Law on International Commercial Arbitration and the Rules of Procedure LAA of International Commercial Arbitration as approved by the Lithuanian Arbitration Association and the procedure as specified in Annex III thereto for hearing the international business disputes arising of the construction commercial activity”.
Rusų kalba:
"Любой спор или разногласие, возникшее из настоящего контракта (договора) или связанное с ним и не урегулированное прямыми переговорами сторон или путём медиации либо иного посредничества, будет передано в истцом выбранное арбитражное учреждение, для разрешения в соответсвии с действующим в нём арбитражным регламентом, или передано специализированному Aрбитражному суду строительства, администрируемому Вильнюсским международным и национальным коммерческим арбитражом, для окончательного разрешения руководствуясь Типовым законом ЮНСИТРАЛ о международном торговом арбитраже и Регламентом процедуры ЛАА международного коммерческого арбитража, утверждённым Литовской арбитражной ассоциацией, а также положениями Приложения Ш к нему, устанавливающими порядок рассмотрение коммерческих споров, возникающих из предпринимательства в области строительства”.
3.4. Ūkio subjektams - Lietuvos vidinių statybinio verslo sandorių dalyviams, pageidaujantiems, kad iš jų pasirašomų su vietiniais verslo partneriais – Lietuvos ūkio subjektais rangos ir kt. sutarčių kylančių ginčų išsprendimo teisė būtų deleguota VTNKA administruojamam specializuotam Statybų arbitražo teismui, siūloma įrašyti jose vidiniams statybiniams verslo sandoriams taikytiną šią tipinę VTNKA specializuoto Statybų arbitražo teismo išlygą:
„Bet koks ginčas arba nesutarimas, kilęs iš šios sutarties arba susijęs su ja ir nesureguliuotas tiesioginėmis šalių derybomis, mediacijos ar kitokio tarpininkavimo būdu, bus perduotas VšĮ Vilniaus tarptautinio ir nacionalinio komercinio arbitražo administruojamam specializuotam Statybų arbitražo teismui, galutinai išspręsti vadovaujantis Lietuvos Respublikos komercinio arbitražo įstatymo ir Lietuvos arbitražo asociacijos patvirtinto LAA Nacionalinio komercinio arbitražo procedūros reglamento bei jo III Priedo nustatyta statybų verslo ginčų nagrinėjimo tvarka“.
3.5. Esant bet kurios arba abiejų vidinio statybinio verslo sandorio šalių pageidavimui ir abipusiam sutarimui, vietoje aukščiau nurodytos (tipinės) VTNKA specializuoto Statybų arbitražo teismo išlygos, sandorį įforminančioje sutartyje gali būti įrašoma vidiniams statybų sandoriams taikytina šio pavyzdžio alternatyvios (ieškovo pasirenkamos) teismo ar arbitražo jurisdikcijos išlyga:
„Bet koks ginčas arba nesutarimas, kilęs iš šios sutarties arba susijęs su ja ir nesureguliuotas tiesioginėmis šalių derybomis, mediacijos ar kitokio tarpininkavimo būdu, bus perduotas išspręsti ieškovo pasirinktai teisminei institucijai: kompetentingam valstybiniam teismui arba VšĮ Vilniaus tarptautinio ir nacionalinio komercinio arbitražo administruojamam specializuotam Statybų arbitražo teismui, galutinai išspręsti vadovaujantis Lietuvos Respublikos komercinio arbitražo įstatymo ir Lietuvos arbitražo asociacijos patvirtinto LAA Nacionalinio komercinio arbitražo procedūros reglamento bei jo III Priedo nustatyta statybų verslo ginčų nagrinėjimo tvarka“.
3.6. Visų VTNKA administruojamų bendros kompetencijos ir specializuotų (specialios kompetencijos) arbitražo teismų (jūrinio, energetikos, agroverslo, elektronikos-informatikos ir kt.) arbitražo išlygų, įrašomų į tarptautinio verslo kontraktus (sutartis) pavyzdines formas (lietuvių, anglų ir rusų kalbomis), taip pat pavyzdines formas arbitražo išlygų, įrašomų į vidaus verslo sutartis (lietuvių kalba), žiūrėti LAA-VTNKA svetainės www.vilniausarbitrazas.lt skirsnyje „Arbitražo išlygos“.
3.7. Arbitražinio susitarimo tarp statybinio verslo sandorio arba nesutartinio (deliktinės atsakomybės ar kt.) su statybine-ūkine veikla susijusio civilinio-teisinio santykio šalių valingo pavedimo teisinė galia, deleguojanti ginčo išsprendimo teisę VTNKA specializuotam Statybų arbitražo teismui, gali būti išreikšta ir įteisinta taip pat atskirai nuo pagrindinės verslo sutarties (kontrakto) sudarytu arbitražiniu susitarimu ar kitokia šalių valios išraiškos rašytine forma, arba atsakovo praktiniais (konkliudentiniais) veiksmais, bylojančiais apie jo sutikimą, kad ginčas būtų sprendžiamas VTNKA specializuotame Statybų arbitražo teisme.
4. Bylos iškėlimo ir nagrinėjimo VTNKA specializuotame Statybų arbitražo teisme tvarka
4.1. Bendroji bylos iškėlimo ir nagrinėjimo VTNKA specializuotame Statybų arbitražo teisme tvarka tarptautinio statybinio verslo (veiklos) ginčui išspręsti aptarta TKA Reglamente ir jo III Priede, o bendroji tvarka analogiškam vidiniam statybinio verslo ginčui išspręsti aptarta NKA Reglamente ir jo III Priede (aktualiąją jų redakciją žr. LAA-VTNKA svetainės www.vilniausarbitrazas.lt skirsnyje „Reglamentai“).
4.2. VTNKA teikiamų paslaugų specifika, sprendžiant bet kokius verslo ginčus arbitražo ad hoc tvarka pagal UNCITRAL Arbitražo reglamentą aptarta UNCITRAL Reglamente ir jo „A“ ir „B“ prieduose (žr. LAA-VTNKA svetainės www.vilniausarbitrazas.lt skirsnyje „Reglamentai“).
4.3. Ieškinio pareiškimo sąlygos dėl piniginio-skolinio ginčo išsprendimo supaprastinto-pagreitinto arbitražinio proceso būdu (skolai išieškoti arbitražo teismo įsakymo pagrindu) ir jo išnagrinėjimo tvarka aptarta LR CPK XXIII skyriuje ir LAA NKA Reglamento VI skirsnyje (žr. LAA-VTNKA svetainės www.vilniausarbitrazas.lt skirsnyje „Reglamentai“).
4.4. Vidinio ir tarptautinio verslo ginčo sureguliavimo galimybės mediacijos ar kitokios tarpininkavimo-taikinamosios procedūros būdu aptartos LAA Tarpininkavimo-sutaikinimo procedūros reglamente (žr. Žin., 2007, Nr.101-4143), LAA Verslo ginčų mediacijos centro veiklos taisyklėse, UNCITRAL Sutaikinimo reglamente (žr. LAA-VTNKA svetainės www.vilniausarbitrazas.lt skirsnyje „Mediacija“).
4.5. Išsami informacija arbitražinių mokesčių ir išlaidų klausimais bei konkretaus arbitravimo-administravimo mokesčio apskaitos skaičiuoklė pateikta LAA Arbitražinių mokesčių ir išlaidų taisyklėse. Aktualiąją jų redakciją žr. LAA-VTN KA svetainės www.vilniausarbitrazas.lt skirsnyje “Arbitražiniai mokesčiai”.
4.6. VTNKA administruojamų arbitražinių teismų (bendros kompetencijos ir specializuotų) sprendimai, priimti dėl išspręsto vidinio statybinio ir kitokio verslo (komercinio) ginčo, Lietuvoje privalomai vykdytini LR CPK ir LR KAĮ nustatyta tvarka, o analogiški sprendimai, priimti dėl išspręsto tarptautinio statybinio ir kitokio verslo (komercinio) ginčo, užsienyje šiuo metu pripažįstami 155 valstybėse – Jungtinių Tautų (Niujorko) 1958 m. konvencijos „Dėl užsienio arbitražo sprendimo pripažinimo ir vykdymo“ dalyvėse ir privalomai vykdytini toje Konvencijoje ir sprendimo vykdymo šalies nacionaliniuose įstatymuose nustatyta tvarka.
Priedo pakeitimai:
Nr. 1/15-7, 2015-05-15, paskelbta TAR 2016-02-11, i. k. 2016-02683
IV PRIEDAS
AGRARINIO VERSLO GINČŲ SPRENDIMO TVARKA VšĮ VILNIAUS TARPTAUTINIO IR NACIONALINIO KOMERCINIO ARBITRAŽO (VTNKA) SPECIALIZUOTAME AGROVERSLO ARBITRAŽO TEISME
(LAA TKA Reglamento ir LAA NKA Reglamento bendras priedas)
Patvirtinta
Lietuvos arbitražo asociacijos (LAA)
Visuotinio narių susirinkimo (VNS)
2013-06-07 d. sprendimu Nr. 1/13-6
(žr. Žin., Nr. 105-5191 ir Nr. 105-5192) ir
Lietuvos žemės ūkio bendrovių
asociacijos (LŽŪBA) Prezidiumo
2011-01-14 d. sprendimu Nr. 38
Atnaujinta (aktualioji) redakcija
patvirtinta
LAA VNS 2015-05-15 d. sprendimu
Nr. 1/15-7
(žr. LAA-VTNKA svetainė:
www.vilniausarbitrazas.lt)
1. VTNKA specializuoto Agroverslo arbitražo teismo statusas ir veiklos pagrindai
1.1. VTNKA specializuotas Agroverslo arbitražo teismas yra pačių ūkio subjektų – konkretaus agrarinio-komercinio sandorio ir iš jo realiai kilusio ginčo šalių arbitražiniu susitarimu ad hoc (tam kartui) sudarytas ir nuolatinio arbitražo institucijos – VšĮ Vilniaus tarptautinio ir nacionalinio komercinio arbitražo (sutrumpintai – VTNKA arba Vilniaus arbitražas) administruojamas trečiųjų tipo specialios kompetencijos arbitražo teismas-tribunolas (angl.arbitral tribunal of special competence), vykdantis Lietuvos Respublikos komercinio arbitražo įstatymo (toliau – LR KAĮ), kitų teisės aktų nustatytas ir sprendžiamo ginčo šalių arbitražiniu susitarimu deleguotas arbitravimo-teismines funkcijas, reikiamas tam kilusiam tarp jų ginčui išnagrinėti ir išspręsti tame jų sudarytame specializuotame Agroverslo arbitražo teisme.
1.2. Tarptautinio agrarinio verslo ginču laikomas esminis (pačių jo šalių pastangomis neišsprendžiamas) ūkio subjektų nesutarimas, kilęs iš jų sudaryto tarptautinio agrarinio-komercinio sandorio (kontrakto, sutarties) arba iš tarptautinio nesutartinio (deliktinės atsakomybės ar kt.) su agrarine-ūkine veikla susijusio civilinio-teisinio santykio, kurio bent viena iš ginčo šalių (ieškovas ar atsakovas) yra užsienio šalies ūkio subjektas – juridinis arba fizinis asmuo ar jų jungtinis darinys, arba ginčo dalykas (objektas) kitaip yra sietinas su dalyvavimu ginčijamame teisiniame santykyje užsienio ar tarptautinio elemento.
1.3. Vidinio agrarinio verslo ginču laikomas esminis (pačių jo šalių pastangomis neišsprendžiamas) ūkio subjektų nesutarimas, kilęs iš jų sudaryto vidinio agrarinio-komercinio sandorio (verslo sutarties) arba iš vidinio nesutartinio (deliktinės atsakomybės ar kt.) su agrarine-ūkine veikla susijusio civilinio-teisinio santykio, kurio abi šalys (ieškovas ir atsakovas) yra Lietuvos ūkio subjektai – juridiniai ir (arba) fiziniai asmenys ar jų jungtiniai dariniai, o ginčo dalykas (objektas) yra Lietuvos Respublikos jurisdikcijoje.
1.4. Organizuojant ir administruojant agrarinio verslo ginčų išnagrinėjimo procedūras ir vykdant su jomis susijusias organizacines-tvarkomąsias ir procesines funkcijas, VTNKA Sekretoriatas ir arbitražo teismas vadovaujasi LR Civilinio proceso kodekso (toliau – LR CPK) ir LR KAĮ (Žin., 2012, Nr.76-3932) nuostatomis, taip pat jų pagrindu parengtais, Lietuvos arbitražo asociacijos (LAA) patvirtintais, LR Teisės aktų registre (TAR) nustatyta tvarka įregistruotais (paskelbtais) ir taikytinais konkretiems tarptautinio ir vidinio verslo ginčams išspręsti arbitražo procedūrų reglamentais: TKA Reglamento ir jo IV Priedo nuostatomis, kai ginčas yra tarptautinio verslo, arba NKA Reglamento ir jo IV Priedo nuostatomis, kai ginčas yra vidinio (nacionalinio) pobūdžio (aktualiąją jų redakciją žr. svetainės www.vilniausarbitrazas.lt skirsnyje „Reglamentai“).
1.5. Arbitražo teismas (vienasmenis ar kolegialus), sudarytas (paskirtas) konkrečiam tarptautinio agrarinio verslo ginčui išnagrinėti ir išspręsti, priimdamas savo arbitražinius-teisminius sprendimus vadovaujasi ginčijamo sandorio (kontrakto) ir jam reguliuoti (kartu ir ginčui išspręsti) taikytinos teisės (ginčo šalių pasirinktos valstybės teisinės sistemos) materialinės teisės nuostatomis, o nesant šalių sutarimo dėl taikytinos teisės, taip pat priimant sprendimus dėl vidinių agrarinio verslo ginčų, vadovaujasi ginčijamo sandorio (kontrakto, sutarties), LR civilinio kodekso (toliau – LR CK), kitų LR nacionalinės teisės, Europos Sąjungos ir tarptautinės privatinės teisės aktų, reguliuojančių teisinius santykius agrarinės-ūkinės veiklos srityse, materialinės teisės nuostatomis tiek, kiek jos taikytinos sprendžiamo ginčo atvejui ir suderinamos su įstatyminiais (LR CK 1.5 str., LR CPK 3 str.) teisingumo, sąžiningumo ir protingumo principais.
1.6. Šalims pasirinkus agrarinio-ūkinio verslo (veiklos) ginčui išspręsti arbitražo ad hoc tvarką pagal UNCITRAL Arbitražo reglamentą ir esant jų pavedimui VTNKA veikti arbitrus skiriančiosios institucijos teisėmis, arba bet kuriai iš ginčo šalių pasirinkus šią instituciją atstovauti jos interesams ar teikti jai pagalbą UNCITRAL Reglamento 5-6 str. nustatytais teisiniais pagrindais, VTNKA Sekretoriatas kompetentingas suteikti reikiamas arbitražo ad hoc procedūros organizavimo ir arbitražo teismo aptarnavimo paslaugas (veikiant minėto UNCITRAL Arbitražo reglamento ir jo „A“ ir „B“ prieduose nustatytų teisinių galimybių ribose) ir siūlo pasinaudoti kompetencija specialistų, įrašytų į LAA ir LŽŪBA sprendimais patvirtintą agrarinio verslo ginčams išspręsti rekomenduojamų arbitrų sąrašą.
1.7. Bet koks agrarinio verslo ginčas, esant raštu išreikštam jo šalių pageidavimui, gali būti išnagrinėjamas online (nuotolinio) arbitravimo būdu ir išspręstas LR KAĮ ir TKA Reglamento arba NKA Reglamento nustatyta tvarka pačių ginčo šalių sudarytame ir VTNKA administruojamame specializuotame Agroverslo arbitražo teisme.
1.8. Rekomenduojamais arbitrais tarptautinio ir vidinio agrarinio verslo (veiklos) ginčams nagrinėti ir išspręsti LAA ir LŽŪBA siūlo nepriekaištingos reputacijos aukštos profesinės kvalifikacijos Lietuvoje ir užsienio šalyse reziduojančius agrarinės teisės specialistus ir agrarinės-ūkinės veiklos praktikus-profesionalus (žemės ūkio įmonių administratorius, vadybininkus, ekonomistus, inžinierius ir kt.), iš savo darbinės patirties agrarinės-ūkinės veiklos sektoriuje žinančius ten kylančių verslo ginčų ypatumus, jų galimo išsprendimo būdus ir metodus (personalijas žr. LAA-VTNKA svetainės www.vilniausarbitrazas.lt skirsnyje “Arbitrai”).
1.9. Esant bet kurios ginčo šalies ar abipusiam jų suinteresuotumui sureguliuoti (pašalinti) bet kokį agrarinės-ūkinės veiklos nesutarimą mediacijos ar kitokios tarpininkavimo-taikinamosios procedūros būdu (be valstybinių teismų ir arbitražo įsikišimo ir jų sprendimų privalomojo vykdymo jurisdikcijos), VTNKA Sekretoriatas kompetentingas suteikti tarpininkavimo-sutaikinimo procedūros organizavimo paslaugas (pagal LAA arba UNCITRAL patvirtintas taikinamųjų procedūrų taisykles) ir siūlo pasinaudoti kompetencija specialistų, įrašytų į LAA ir LŽŪBA sprendimais patvirtintą agrarinės-ūkinės veiklos sektoriuje kylantiems nesutarimams sureguliuoti rekomenduojamų mediatorių (tarpininkų) sąrašą (personalijas žiūrėti LAA-VTNKA svetainės www.vilniausarbitrazas.lt skirsnyje „Mediacija“).
2. Agrarinio verslo ginčai, teismingi VTNKA specializuotam Agroverslo arbitražo teismui
2.1. VTNKA specializuotam Agroverslo arbitražo teismui teismingi verslo ginčai, kilę iš žemiau išvardintose gamtinių išteklių eksploatacijos srityse ūkio subjektų sudaromų šių rūšių tarptautinių ir vidinių komercinių sandorių (sutarčių, kontraktų) ir iš nesutartinių (deliktinės atsakomybės ar kt.) su agrarine veikla susijusių civilinių-teisinių santykių:
1) ginčai, kilę iš žemės ūkio produkcijos gamybos, pirkimo-pardavimo, tiekimo (įskaitant eksportą ir importą) sandorių;
2) ginčai, kilę iš žaliavinės žemės ūkio produkcijos perdirbimo, gamintojų ir perdirbėjų savitarpio kreditavimo bei atsiskaitymo sandorių;
3) ginčai, kilę iš žemės ūkio ir kitokios agrarinės produkcijos logistikos (gabenimo, sandėliavimo) sandorių;
4) ginčai, kilę iš agrarinės paskirties žemės pirkimo-pardavimo (įskaitant pardavimus užsieniečiams), nuomos, panaudos ir kitokių su disponavimu žeme susijusių sandorių;
6) ginčai, kilę iš medienos ir kitokios miško produkcijos pirkimo-pardavimo, tiekimo (įskaitant eksportą ir importą), logistikos ir kitokių su miško produkcijos realizavimu susijusių sandorių;
7) ginčai, kilę iš žaliavinės miško produkcijos perdirbimo, gamintojų ir perdirbėjų tarpusavio atsiskaitymo, kreditavimo ir iš kitokių su šios produkcijos paruošimu ir teikimu rinkai susijusių sandorių;
8) ginčai, kilę iš miškų žemės pirkimo-pardavimo, nuomos, panaudos ir kitokių su miško valda susijusių sandorių;
9) ginčai, kilę iš melioracijos, hidrotechnikos, žemėtvarkos, miškotvarkos, vandens baseinų tvarkymo sandorių;
10) ginčai, kilę iš gamtinių išteklių (naftos, durpių, smėlio ir kt.) gavybos ir naudojimo sandorių;
11) ginčai, kilę dėl žemės servitutų, želdinimo ir kitokių aplinkosauginių darbų vykdymo teisinių santykių;
2.2. VTNKA Sekretoriatui neteiktini ieškiniai išspręsti agrarinės-ūkinės veiklos ginčus, kurių sprendimo teisė pagal Lietuvos įstatymus, Europos Sąjungos teisės aktus arba sandorių šalių susitarimus priskirta valstybinių teismų arba kitokių (ne arbitražo) institucijų kompetencijai ir jurisdikcijai.
3. Teisinė prielaida ieškinio nagrinėjimui VTNKA specializuotame Agroverslo arbitražo teisme
3.1. Būtina teisinė prielaida ieškinio nagrinėjimui bet kuriame VTNKA administruojamame arbitražo teisme bet kokiam tarptautinio ar vidinio verslo ginčui išspręsti yra arbitražinis susitarimas, kuris gali būti įformintas kontrakte (komercinėje sutartyje) ar kitame su sandoriu susijusiame dokumente įrašyta arbitražo išlyga, arba atskirai nuo pagrindinės verslo (komercinės) sutarties sudarytu arbitražiniu susitarimu, arba kitokia šalių valios išraiškos forma, deleguojančia VTNKA administruojamam arbitražo teismui ginčo išsprendimo teisę.
3.2. Ūkio subjektams – tarptautinių agrarinio verslo (komercinių) sandorių dalyviams, pageidaujantiems, kad iš pasirašomų su užsienio partneriais tarptautinių kontraktų (verslo sutarčių) kylančių ginčų išsprendimo teisė būtų deleguota VTNKA administruojamam specializuotam Agroverslo arbitražo teismui, siūloma įrašyti juose (jose) tarptautiniams agrarinio verslo sandoriams taikytiną šią tipinę VTNKA specializuoto Agroverslo arbitražo teismo išlygą:
„Bet koks ginčas ar nesutarimas, kilęs iš šio kontrakto (sutarties) arba susijęs su juo ir nesureguliuotas tiesioginėmis šalių derybomis, mediacijos ar kitokio tarpininkavimo būdu, bus perduotas VšĮ Vilniaus tarptautinio ir nacionalinio komercinio arbitražo administruojamam specializuotam Agroverslo arbitražo teismui, galutinai išspręsti vadovaujantis UNCITRAL Tarptautinio komercinio arbitražo pavyzdinio įstatymo ir Lietuvos arbitražo asociacijos patvirtinto LAA Tarptautinio komercinio arbitražo procedūros reglamento bei jo IV Priedo nustatyta agrarinio verslo ginčų nagrinėjimo tvarka".
Anglų kalba:
"Any dispute or disagreement arising out of or in connection with this contract (agreement) and not resolved through direct negotiations of the parties or by means of mediation, shall be referred of the specialized Arbitral Tribunal of Agro-business, administered by the Vilnius International and National Commercial Arbitration, for settled finally in accordance with the UNCITRAL Model Law on International Commercial Arbitration and the Rules of Procedure LAA of International Commercial Arbitration as approved by the Lithuanian Arbitration Association and the procedure as specified in Annex 1V thereto for hearing international business disputes arising of the agrarian commercial activity”.
Rusų kalba:
"Любой спор или разногласее, возникшее из настоящего контракта (договора) или связанное с ним и не урегулированное прямыми переговорами сторон или путём медиации либо иного посредничества, будет передано специализированному Арбитражному суду агробизниса, администрируемому Вильнюсским международным и национальным коммерческим арбитражом, для окончательного разрешения руководствуясь Типовым законом ЮНСИТРАЛ о международном торговом арбитраже и Регламентом процедуры ЛАА международного коммерческого арбитража, утверждённым Литовской арбитражной ассоциацией, а также положениями Приложения IV к нему, устанавливающими порядок рассмотрение коммерческих споров, возникающих из аграрного предпринимательства”.
3.3. Esant bet kurios tarptautinio agrarinio verslo sandorio šalies (ypač užsienio partnerio) pageidavimui ir abipusiam sutarimui, vietoje aukščiau nurodytos (tipinės) VTNKA specializuoto Agroverslo arbitražo teismo išlygos, sandorį įforminančiame kontrakte (sutartyje) gali būti įrašoma šio pavyzdžio alternatyvios (ieškovo pasirenkamos) arbitražo institucijos išlyga:
„Bet koks ginčas ar nesutarimas, kilęs iš šio kontrakto (sutarties) arba susijęs su juo ir nesureguliuotas tiesioginėmis šalių derybomis, mediacijos arba kitokio tarpininkavimo būdu, bus perduotas išspręsti ieškovo pasirinktai arbitražo institucijai, pagal joje galiojantį arbitražo procedūros reglamentą, arba perduotas VšĮ Vilniaus tarptautinio ir nacionalinio komercinio arbitražo administruojamam specializuotam Agroverslo arbitražo teismui, galutinai išspręsti vadovaujantis UNCITRAL Tarptautinio komercinio arbitražo pavyzdinio įstatymo ir Lietuvos arbitražo asociacijos patvirtinto LAA Tarptautinio komercinio arbitražo procedūros reglamento bei jo IV Priede nustatyta agrarinio verslo ginčų nagrinėjimo tvarka“.
Anglų kalba:
"Any dispute or disagreement arising out of or in connection with this contract (agreement) and not resolved through direct negotiations of the parties or by means of mediation, shall be referred to an arbitration institution selected by the claimant for settled in accordance with the arbitration rules in force thereat, or shall be submitted to the specialized Arbitral Tribunal of Agro-business, administered by the Vilnius International and National Commercial Arbitration for settled finally in accordance with the UNCITRAL Model Law on International Commercial Arbitration and the Rules of Procedure LAA of International Commercial Arbitration as approved by the Lithuanian Arbitration Association and the procedure as specified in Annex IV thereto for hearing the international business disputes arising of the agrarian commercial activity”.
Rusų kalba:
"Любой спор или разногласeе, возникшее из настоящего контракта (договора) или связанное с ним и не урегулированное прямыми переговорами сторон или путём медиации либо иного посредничества, будет передано в истцом выбранное арбитражное учреждениу, для разрешения в соответствии с действующим в нём арбитражным регламентом, или передано специализированному Арбитражному суду агробизниса , администрируемому Вильнюсским международным и национальным коммерческим арбитражом, для окончательного разрешения руководствуясь Типовым законом ЮНСИТРАЛ о международном торговом арбитраже и Регламентом процедуры ЛАА международного коммерческого арбитража, утверждённым Литовской арбитражной ассоциацией, а также положениями Приложения IV к нему, устанавливающими порядок рассмотрение коммерческих споров, возникающих из аграрного предпринимательства”.
3.4. Ūkio subjektams – Lietuvos vidinių agrarinio verslo sandorių dalyviams, pageidaujantiems, kad iš jų pasirašomų su vietiniais verslo partneriais – Lietuvos ūkio subjektais sutarčių kylančių ginčų išsprendimo teisė būtų deleguota VTNKA administruojamam specializuotam Agroverslo arbitražo teismui, siūloma įrašyti jose vidiniams agrarinio verslo sandoriams taikytiną šią tipinę VTNKA specializuoto Agroverslo arbitražo teismo išlygą:
„Bet koks ginčas ar nesutarimas, kilęs iš šios sutarties arba susijęs su ja ir nesureguliuotas tiesioginėmis šalių derybomis, mediacijos ar kitokio tarpininkavimo būdu, bus perduotas VšĮ Vilniaus tarptautinio ir nacionalinio komercinio arbitražo administruojamam specializuotam Agroverslo arbitražo teismui, galutinai išspręsti vadovaujantis Lietuvos Respublikos komercinio arbitražo įstatymo ir Lietuvos arbitražo asociacijos patvirtinto LAA Nacionalinio komercinio arbitražo procedūros reglamento bei jo IV Priedo nustatyta agrarinio verslo ginčų nagrinėjimo tvarka“.
3.5. Esant bet kurios ar abiejų vidinio agrarinio verslo sandorio šalių pageidavimui bei abipusiam sutarimui, vietoje aukščiau nurodytos tipinės VTNKA specializuoto Agroverslo arbitražo teismo išlygos, sandorį įforminančioje sutartyje gali būti įrašoma vietiniams agrarinio verslo sandoriams taikytina šio pavyzdžio alternatyvios (ieškovo pasirenkamos) teismo ar arbitražo jurisdikcijos išlyga:
„Bet koks ginčas arba nesutarimas, kilęs iš šios sutarties arba susijęs su ja ir nesureguliuotas tiesioginėmis šalių derybomis, mediacijos ar kitokio tarpininkavimo būdu, bus perduotas galutinai išspręsti ieškovo pasirinktai teisminei institucijai: kompetentingam valstybiniam teismui arba VšĮ Vilniaus tarptautinio ir nacionalinio komercinio arbitražo administruojamam specializuotam Agroverslo arbitražo teismui, galutinai išspręsti vadovaujantis Lietuvos Respublikos komercinio arbitražo įstatymo ir Lietuvos arbitražo asociacijos patvirtinto LAA Nacionalinio komercinio arbitražo procedūros reglamento bei jo IV Priede nustatyta agrarinio verslo ginčų nagrinėjimo tvarka“.
3.6. Visų VTNKA administruojamų bendros kompetencijos ir specializuotų (specialios kompetencijos) arbitražo teismų (jūrinio, energetikos, statybų, elektronikos-informatikos ir kt.) arbitražo išlygų, įrašomų į tarptautinio verslo kontraktus (sutartis) pavyzdines formas (lietuvių, anglų ir rusų kalbomis), taip pat pavyzdines formas arbitražo išlygų, įrašomų į vidinio verslo sutartis (lietuvių kalba), žiūrėti LAA-VTNKA svetainės www.vilniausarbitrazas.lt skirsnyje „Arbitražo išlygos“.
3.7. Arbitražinio susitarimo tarp agrarinio verslo sandorio arba nesutartinio (deliktinės atsakomybės ar kt.) su agrarine-ūkine veikla susijusio civilinio teisinio santykio šalių valingo pavedimo teisinė galia, deleguojanti ginčo išsprendimo teisę VTNKA specializuotam Agroverslo arbitražo teismui, gali būti išreikšta ir įteisinta taip pat atskirai nuo pagrindinės verslo sutarties (kontrakto) sudarytu arbitražiniu susitarimu ar kitokia šalių valios išraiškos rašytine forma, arba atsakovo praktiniais (konkliudentiniais) veiksmais, bylojančiais apie jo sutikimą, kad ginčas būtų sprendžiamas VTNKA specializuotame Agroverslo arbitražo teisme.
4. Bylos iškėlimo ir nagrinėjimo VTNKA specializuotame Agroverslo arbitražo teisme tvarka
4.1. Bendroji bylos iškėlimo ir nagrinėjimo VTNKA specializuotame Agroverslo arbitražo teisme tvarka tarptautinio agrarinio verslo ginčui išspręsti aptarta TKA Reglamente ir jo IV Priede, o bendroji tvarka analogiškam vidiniam agrarinio verslo ginčui išspręsti aptarta NKA Reglamente ir jo IV Priede (aktualiąją jų redakciją žr. LAA-VTNKA svetainės www.vilniausarbitrazas.lt skirsnyje „Reglamentai“).
4.2. VTNKA teikiamų paslaugų specifika, sprendžiant verslo ginčus arbitražo ad hoc tvarka pagal UNCITRAL Arbitražo reglamentą, aptarta UNCITRAL Reglamente ir jo „A“ bei „B“ prieduose (žr. LAA-VTNKA svetainės www.vilniausarbitrazas.lt skirsnyje „Reglamentai“).
4.3. Ieškinio pareiškimo sąlygos dėl piniginio-skolinio ginčo išsprendimo supaprastinto-pagreitinto arbitražinio proceso būdu (skolai išieškoti arbitražo teismo išduodamo įsakymo pagrindu) ir jo išnagrinėjimo tvarka aptarta LR CPK XXIII skyriuje ir NKA Reglamento VI skirsnyje (žr. LAA-VTNKA svetainės www.vilniausarbitrazas.lt skirsnyje „Reglamentai“).
4.4. Vidinių ir tarptautinių agrarinio verslo ginčų sureguliavimo galimybės mediacijos ar kitokio tarpininkavimo-sutaikinimo būdu aptartos LAA Tarpininkavimo-sutaikinimo procedūros reglamente (žr. Žin., 2007, Nr.101-4143), LAA Verslo ginčų mediacijos centro veiklos taisyklėse, UNCITRAL Sutaikinimo reglamente (žr. LAA-VTNKA svetainės www.vilniausarbitrazas.lt skirsnyje „Mediacija“).
4.5. Išsami informacija arbitražinių mokesčių ir išlaidų klausimais ir konkretaus arbitravimo-administravimo mokesčio apskaitos skaičiuoklė pateikta LAA Arbitražinių mokesčių ir išlaidų taisyklėse. Aktualiąją jų redakciją žr. LAA-VTNKA svetainės www.vilniausarbitrazas.lt skirsnyje „Arbitražiniai mokesčiai“.
4.6. VTNKA administruojamų arbitražo teismų (bendros kompetencijos ir specializuotų) sprendimai, priimti dėl išspręsto vidinio agrarinio ir kitokio verslo (komercinio) ginčo, Lietuvoje privalomai vykdytini LR CPK ir LR KAĮ nustatyta tvarka, o analogiški sprendimai, priimti dėl išspręsto tarptautinio agrarinio ir kitokio verslo (komercinio) ginčo, užsienyje šiuo metu pripažįstami 155 valstybėse - Jungtinių Tautų (Niujorko) 1958 m. konvencijos „Dėl užsienio arbitražo sprendimo pripažinimo ir vykdymo“ dalyvėse bei privalomai vykdytini toje Konvencijoje ir sprendimo vykdymo šalies nacionaliniuose įstatymuose nustatyta tvarka.
Priedo pakeitimai:
Nr. 1/15-7, 2015-05-15, paskelbta TAR 2016-02-11, i. k. 2016-02683
V PRIEDAS
ELEKTRONINIŲ TECHNOLOGIJŲ ERDVĖJE KYLANČIŲ VERSLO GINČŲ NAGRINĖJIMO TVARKA VšĮ VILNIAUS TARPTAUTINIO IR NACIONALINIO KOMERCINIO ARBITRAŽO (VTNKA) SPECIALIZUOTAME ELEKTRONIKOS-INFORMATIKOS ARBITRAŽO TEISME
(LAA TKA Reglamento ir LAA NKA Reglamento bendras priedas)
Patvirtinta
Lietuvos arbitražo asociacijos (LAA)
Visuotinio narių susirinkimo (VNS)
2008 m. liepos 1 d. sprendimais Nr. 6 ir Nr. 7.
(žr. Žin., 2008, Nr.144-5806 ir Nr. 144-5807).
Atnaujinta (aktualioji) redakcija patvirtinta
LAA VNS 2015-05-15 d. sprendimu Nr. 1/15-6
(žr. LAA-VTNKA svetainė:
www.vilniausarbitrazas.lt)
1. VTNKA specializuoto Elektronikos-informatikos arbitražo teismo statusas ir veiklos pagrindai
1.1. VTNKA specializuotas Elektronikos-informatikos arbitražo teismas yra pačių ūkio subjektų – konkretaus elektroninio-informacinio verslo (toliau – e. verslas) sandorio ir iš jo realiai kilusio ginčo šalių arbitražiniu susitarimu ad hoc (tam kartui) sudarytas ir nuolatinio arbitražo institucijos – VšĮ Vilniaus tarptautinio ir nacionalinio komercinio arbitražo (sutrumpintai – VTNKA arba Vilniaus arbitražas) administruojamas trečiųjų tipo specialios kompetencijos arbitražo teismas-tribunolas (angl. arbitral tribunal of special competence), vykdantis Lietuvos Respublikos komercinio arbitražo įstatymo (toliau – LR KAĮ), kitų teisės aktų nustatytas ir sprendžiamo ginčo šalių arbitražiniu susitarimu deleguotas arbitravimo-teismines funkcijas, reikiamas tam tarp jų kilusiam ginčui išnagrinėti ir išspręsti tame jų sudarytame specializuotame Elektronikos-informatikos arbitražo teisme.
1.2. Tarptautinio e. verslo ginču laikomas esminis (pačių jo šalių pastangomis neišsprendžiamas) ūkio subjektų nesutarimas, kilęs iš jų sudaryto tarptautinio e. verslo sandorio (kontrakto, sutarties) arba iš nesutartinio (deliktinės atsakomybės ar kt.) su e. verslu susijusio civilinio-teisinio santykio, kurio bent viena iš šalių (ieškovas ar atsakovas) yra užsienio šalies ūkio (teisės) subjektas – juridinis arba fizinis asmuo ar jų jungtinis darinys arba ginčo dalykas (objektas) kitaip yra sietinas su dalyvavimu ginčijamame teisiniame santykyje užsienio ar tarptautinio elemento.
1.3. Vidinio e. verslo ginču laikomas esminis (pačių jo šalių pastangomis neišsprendžiamas) ūkio subjektų nesutarimas, kilęs iš jų sudaryto vidinio e. verslo sandorio (sutarties) ar iš nesutartinio (deliktinės atsakomybės ar kt.) su e. verslu susijusio civilinio-teisinio santykio, kurio abi šalys (ieškovas ir atsakovas) yra Lietuvos ūkio subjektai – juridiniai ir (arba) fiziniai asmenys ar jų jungtiniai dariniai, o ginčo dalykas (objektas) yra Lietuvos Respublikos jurisdikcijoje.
1.4. Organizuojant ir administruojant e. verslo ginčų išnagrinėjimo ir išsprendimo procedūras ir vykdant su jomis susijusias organizacines-tvarkomąsias ir procesines funkcijas, VTNKA Sekretoriatas ir arbitražo teismas vadovaujasi LR civilinio proceso kodekso (toliau – LR CPK) ir LR KAĮ (Žin., 2012, Nr.76-3932) nuostatomis, taip pat jų pagrindu parengtais, Lietuvos arbitražo asociacijos (LAA) patvirtintais, Seimo Teisės aktų registre (TAR) nustatyta tvarka įregistruotais (paskelbtais) ir taikytinais konkretiems tarptautinio ar vidinio verslo ginčams išspręsti arbitražo procedūrų reglamentais: TKA Reglamento ir jo V Priedo nuostatomis, kai ginčas yra tarptautinio verslo, arba NKA Reglamento ir jo V Priedo nuostatomis, kai ginčas yra vidinio (nacionalinio) pobūdžio (aktualiąją jų redakciją žr. LAA-VTNKA svetainės www.vilniausarbitrazas.lt skirsnyje „Reglamentai“).
1.5. Arbitražo teismas (kolegialus ar vienasmenis), sudarytas (paskirtas) tarptautinio e. verslo ginčui išnagrinėti ir išspręsti, priimdamas arbitražinius–teisminius sprendimus, vadovaujasi ginčijamo sandorio (kontrakto, e. verslo sutarties) ir jam reguliuoti (kartu ir ginčui išspręsti) taikytinos teisės (šalių pasirinktos valstybės teisinės sistemos) materialinės teisės nuostatomis, o nesant ginčo šalių susitarimo dėl taikytinos teisės, taip pat sprendžiant vidinio (nacionalinio) e. verslo ginčus – teismas vadovaujasi LR Civilinio kodekso (toliau – LR CK), kitų Lietuvos nacionalinės, Europos Sąjungos ir tarptautinės privatinės teisės aktų nuostatomis, reglamentuojančiomis atitinkamose e. verslininkystės srityse civilinius-teisinius santykius tiek, kiek jos taikytinos sprendžiamo ginčo atvejui ir suderinamos su įstatyminiais (LR CK 1.5 str., LR CPK 3 str.) teisingumo, protingumo ir sąžiningumo principais.
1.6. Šalims pasirinkus e. verslo (veiklos) ginčui išspręsti arbitražo ad hoc tvarką pagal UNCITRAL Arbitražo reglamentą ir esant jų pavedimui VTNKA veikti arbitrus skiriančiosios institucijos teisėmis, arba bet kuriai iš ginčo šalių pasirinkus šią instituciją atstovauti jos interesams ar teikti pagalbą UNCITRAL Reglamento 5-6 str. nustatytais teisiniais pagrindais, VTNKA Sekretoriatas kompetentingas suteikti reikiamas arbitražo ad hoc procedūros organizavimo ir arbitražo teismo aptarnavimo paslaugas (veikiant minėto UNCITRAL Arbitražo reglamento bei jo „A“ ir „B“ prieduose nustatytų teisinių galimybių ribose) ir siūlo pasinaudoti kompetencija specialistų, įrašytų į LAA ir Vilniaus Gedimino technikos universiteto (toliau – VGTU) sprendimais patvirtintą e.verslo ginčams išspręsti rekomenduojamų arbitrų sąrašą.
1.7. E. verslo ginčas, esant jo šalių raštu pareikštam pageidavimui, gali būti nagrinėjamas online (nuotolinio) arbitravimo būdu ir išspręstas LR KAĮ ir šio TKA Reglamento arba NKA Reglamento nustatyta tvarka jų pačių sudarytame specializuotame Elektronikos-informatikos arbitražo teisme.
1.8. Rekomenduojamais arbitrais tarptautinio ir vidinio e. verslo (veiklos) ginčams nagrinėti ir išspręsti LAA ir VGTU siūlo nepriekaištingos reputacijos aukštos profesinės kvalifikacijos Lietuvoje ir užsienio šalyse reziduojančius e. verslo teisės specialistus ir praktikus-profesionalus (administratorius, vadybininkus, ekonomistus, inžinierius ir kt.), iš savo darbinės patirties e. technologijų įmonėse žinančius kylančių ten verslo (komercinių) ginčų ypatumus, jų galimo išsprendimo būdus ir metodus (personalijas žr. LAA-VTNKA svetainės www.vilniausarbitrazas.lt skirsnyje “Arbitrai”).
1.9. Esant bet kurios ginčo šalies ar abipusiam jų suinteresuotumui sureguliuoti (pašalinti) bet kokį e. verslo nesutarimą mediacijos ar kitokio tarpininkavimo-sutaikinimo būdu (be valstybinių teismų ir arbitražo įsikišimo ir jų sprendimų privalomojo vykdymo jurisdikcijos), VTNKA Sekretoriatas kompetentingas suteikti reikiamas tarpininkavimo-sutaikinimo procedūros organizavimo paslaugas (pagal LAA arba UNCITRAL patvirtintas taikinamųjų procedūrų taisykles) ir siūlo pasinaudoti kompetencija specialistų, įrašytų į LAA ir VGTU sprendimais patvirtintą e. verslo sektoriuje kylantiems nesutarimams sureguliuoti rekomenduojamų mediatorių (tarpininkų) sąrašą (personalijas žiūrėti LAA-VTNKA svetainės www.vilniausarbitrazas.lt skirsnyje „Mediacija“).
2. E. verslo ginčai, teismingi VTNKA specializuotam Elektronikos-informatikos arbitražo teismui
2.1. VTNKA specializuotam Elektronikos-informatikos arbitražo teismui teismingi e. verslo ginčai, kilę iš šių rūšių tarptautinio ir vidinio e. verslo sandorių (kontraktų, sutarčių) ir iš nesutartinių (deliktinės atsakomybės ar kt.) su e. veikla susijusių civilinių-teisinių santykių:
2) iš e. įrangos, e. prietaisų ir kt. elektroninių priemonių pirkimo-pardavimo ir tiekimo (įskaitant eksporto ir importo) sandorių;
3) iš e. ryšio tinklų nuomos, prisijungimo prie jų ar prie jų prieigų, teikiamų jomis „know how“ paslaugų ir kt. sandorių;
4) iš IT programinės įrangos, internetinių, kibernetinių ir kitų e. ryšio įrenginių ir priemonių projektavimo, konstravimo ir gamybos sandorių;
5) iš e. ryšio tinklų tiesimo, įrangos montavimo, jos priežiūros, apsaugos ir panaudojimo (eksploatavimo) sandorių;
6) iš domeno vardo registravimo, asmens duomenų generavimo ir apsaugos, e. parašo panaudojimo, e. ryšio priemonėmis perduodamos informacijos privatumo ir komercinių paslapčių išsaugojimo teisinių santykių;
3. Ieškinio nagrinėjimui VTNKA specializuotame Elektronikos-informatikos arbitražo teisme teisinė prielaida
3.1. Būtina teisinė prielaida ieškinio nagrinėjimui bet kuriame VTNKA administruojamame arbitražo teisme bet kokiam vidaus ar tarptautinio verslo ginčui išspręsti yra arbitražinis susitarimas, kuris gali būti įformintas kontrakte (verslo sutartyje) ar kitame su sandoriu susijusiame dokumente įrašyta arbitražo išlyga, arba atskirai nuo pagrindinės verslo (komercinės) sutarties sudarytu arbitražiniu susitarimu, arba kitokia šalių valios išraiškos forma, deleguojančia arbitražo teismui ginčo išsprendimo teisę.
3.2. Ūkio subjektams – tarptautinių e. verslo sandorių dalyviams, pageidaujantiems, kad iš pasirašomų su užsienio partneriais kontraktų (komercinių sutarčių) kylančių ginčų išsprendimo teisė būtų deleguota VTNKA administruojamam specializuotam Elektronikos-informatikos arbitražo teismui, siūloma įrašyti juose (jose) tarptautiniams e. verslo sandoriams taikytiną šią tipinę VTNKA specializuoto Elektronikos-informatikos arbitražo teismo išlygą:
„Bet koks ginčas arba nesutarimas, kilęs iš šio kontrakto (sutarties) arba susijęs su juo ir nesureguliuotas tiesioginėmis šalių derybomis, mediacijos ar kitokio tarpininkavimo būdu, bus perduotas VšĮ Vilniaus tarptautinio ir nacionalinio komercinio arbitražo administruojamam specializuotam Elektronikos-informatikos arbitražo teismui, galutinai išspręsti vadovaujantis UNCITRAL Tarptautinio komercinio arbitražo pavyzdinio įstatymo ir LAA Tarptautinio komercinio arbitražo procedūros reglamento bei jo V Priede nustatyta e.verslo ginčų nagrinėjimo tvarka“.
Anglų kalba:
"Any dispute or disagreement arising out of or in connection with this contract (agreement) and not resolved through direct negotiations of the parties or by means of mediation, shall be referred to the specialized Arbitral Tribunal of Electronics-inform business, administered by the Vilnius International and National Commercial Arbitration, for settled finally in accordance with the UNCITRAL Model Law on International Commercial Arbitration and the Rules of Procedure LAA of International Commercial Arbitration as approved by the Lithuanian Arbitration Association and the procedure as specified in Annex V thereto for hearing international business disputes arising of the electronics commercial activity”.
Rusų kalba:
"Любой спор или разногласeе, возникшее из настоящего контракта (договора) или связанное с ним и не урегулированное прямыми переговорами сторон или путём медиации либо иного посредничества, будет передано специализированному Aрбитражному суду электроники-информатики, администрируемому Вильнюсским международным и национальным коммерческим арбитражом, для окончательного разрешения руководствуясь Типовым законом ЮНСИТРАЛ о международном торговом арбитраже и Регламентом процедуры ЛАА международного коммерческого арбитража, утверждённым Литовской арбитражной ассоциацией, а также Приложением V к нему, устанавливающим порядок рассмотрение коммерческих споров, возникающих из сделок электронного предпринимательства“.
3.3. Esant tarptautinio e. verslo sandorio šalių (ypač užsienio partnerio) pageidavimui ir abipusiam sutarimui, vietoje aukščiau nurodytos (tipinės) Elektronikos-informatikos arbitražo teismo išlygos, sandorį įforminančiame kontrakte (verslo sutartyje) gali būti įrašoma šio pavyzdžio alternatyvios (ieškovo pasirenkamos) arbitražo institucijos išlyga:
„Bet koks ginčas arba nesutarimas, kilęs iš šio kontrakto (sutarties) arba susijęs su juo ir nesureguliuotas tiesioginėmis šalių derybomis, mediacijos ar kitokio tarpininkavimo būdu, bus perduotas išspręsti ieškovo pasirinktai arbitražo institucijai, pagal joje galiojantį arbitražo procedūros reglamentą, arba perduotas VšĮ Vilniaus tarptautinio ir nacionalinio komercinio arbitražo administruojamam specializuotam Elektronikos-informatikos arbitražo teismui, galutinai išspręsti vadovaujantis UNCITRAL Tarptautinio komercinio arbitražo pavyzdinio įstatymo ir LAA Tarptautinio komercinio arbitražo procedūros reglamento bei jo V Priede nustatyta e. verslo ginčų nagrinėjimo tvarka“.
Anglų kalba:
"Any dispute or disagreement arising out of or in connection with this contract (agreement) and not resolved through direct negotiations of the parties or by means of mediation, shall be referred to an arbitration institution selected by the claimant for settled in accordance with the arbitration rules in force thereat, or shall be submitted to the specialized Arbitral Tribunal of Electronics-inform business, administered by the Vilnius International and National Commercial Arbitration, for settled finally in accordance with the UNCITRAL Model Law on International Commercial Arbitration and the Rules of Procedure LAA of International Commercial Arbitration as approved by the Lithuanian Arbitration Association and the procedure as specified in Annex V thereto for hearing international business disputes arising of the electronics commercial activity”.
Rusų kalba:
"Любой спор или разногласeе, возникшее из настоящего контракта (договора) или связанное с ним и не урегулированное прямыми переговорами сторон или путём посредничества (медиации), будет передано в истцом выбранное арбитражное учреждение, для разрешения в соответствии с действующим в нём арбитражным регламентом, или передано специализированному Aрбитражному суду электроники-информатики, администрируемому Вильнюсским международным и национальным коммерческим арбитражом, для окончательного разрешения руководствуясь Типовым законом ЮНСИТРАЛ о международном торговом арбитраже и Регламентом процедуры ЛАА международного коммерческого арбитража, утверждённым Литовской арбитражной ассоциацией, а также Приложением V к нему, устанавливающим порядок рассмотрение коммерческих споров, возникающих из сделок электронного предпринимательства“.
3.4. Ūkio subjektams – Lietuvos vidinių e. verslo sandorių dalyviams, pageidaujantiems, kad iš jų pasirašomų su vietiniais verslo partneriais – Lietuvos ūkio subjektais sutarčių kylančių ginčų išsprendimo teisė būtų deleguota VTNKA administruojamam specializuotam Elektronikos-informatikos arbitražo teismui, siūloma įrašyti jose vidiniams e. verslo sandoriams taikytiną šią tipinę Elektronikos-informatikos arbitražo teismo išlygą:
„Bet koks ginčas arba nesutarimas, kilęs iš šios sutarties arba susijęs su ja ir nesureguliuotas tiesioginėmis šalių derybomis, mediacijos ar kitokio tarpininkavimo būdu, bus perduotas VšĮ Vilniaus tarptautinio ir nacionalinio komercinio arbitražo administruojamam specializuotam Elektronikos-informatikos arbitražo teismui, galutinai išspręsti vadovaujantis Lietuvos Respublikos komercinio arbitražo įstatymo ir LAA Nacionalinio komercinio arbitražo procedūros reglamento bei jo V Priede nustatyta e. verslo ginčų nagrinėjimo tvarka”.
3.5. Esant bet kurios arba abiejų vidinio e. verslo sandorio šalių pageidavimui ir abipusiam sutarimui, vietoje aukščiau nurodytos tipinės VTNKA specializuoto Elektronikos-informatikos arbitražo teismo išlygos, vietinį e. verslo sandorį įforminančioje sutartyje gali būti įrašoma vietiniams e. verslo sandoriams taikytina šio pavyzdžio alternatyvios (ieškovo pasirenkamos) teismo ar arbitražo jurisdikcijos išlyga:
„Bet koks ginčas arba nesutarimas, kilęs iš šios sutarties arba susijęs su ja ir nesureguliuotas tiesioginėmis šalių derybomis, mediacijos ar kitokio tarpininkavimo būdu, bus perduotas išspręsti ieškovo pasirinktai teisminei institucijai: kompetentingam valstybiniam teismui arba VšĮ Vilniaus tarptautinio ir nacionalinio komercinio arbitražo administruojamam specializuotam Elektronikos-informatikos arbitražo teismui, galutinai išspręsti vadovaujantis Lietuvos Respublikos komercinio arbitražo įstatymo ir LAA Nacionalinio komercinio arbitražo procedūros reglamento bei jo V Priede nustatyta e. verslo ginčų nagrinėjimo tvarka”.
3.6. Visų VTNKA administruojamų bendros kompetencijos ir specializuotų (specialios kompetencijos) arbitražo teismų (jūrinio, energetikos, statybų, agroverslo ir kt.) arbitražo išlygų, įrašomų į tarptautinio verslo kontraktus (sutartis) pavyzdines formas (lietuvių, anglų ir rusų kalbomis), taip pat pavyzdines formas arbitražo išlygų, įrašomų į vidaus verslo sutartis (lietuvių kalba), žiūrėti LAA-VTNKA svetainės www.vilniausarbitrazas.lt skirsnyje „Arbitražo išlygos“.
3.7. Arbitražinio susitarimo tarp e. verslo sandorio ar nesutartinio (deliktinės atsakomybės ar kt.) su e. verslu (veikla) susijusio civilinio-teisinio santykio šalių valingo pavedimo teisinė galia, deleguojanti VTNKA administruojamam specializuotam Elektronikos-informatikos arbitražo teismui ginčo išsprendimo teisę, gali būti įforminta taip pat atskirai nuo pagrindinės verslo sutarties (kontrakto) sudarytu arbitražiniu susitarimu ar kitokia šalių valios išraiškos rašytine forma, arba atsakovo praktiniais (konkliudentiniais) veiksmais, bylojančiais apie jo sutikimą, kad ginčas būtų sprendžiamas VTNKA specializuotame Elektronikos-informatikos arbitražo teisme.
4. Bylos iškėlimo ir nagrinėjimo VTNKA specializuotame Elektronikos-informatikos arbitražo teisme tvarka
4.1. Bendroji bylos iškėlimo ir nagrinėjimo VTNKA specializuotame Elektronikos-informatikos arbitražo teisme tvarka tarptautinio e. verslo ginčui išspręsti aptarta TKA Reglamente ir jo V Priede, o bendroji tvarka analogiškam vidiniam e. verslo ginčui išspręsti aptarta NKA Reglamente ir jo V Priede (aktualiąją jų redakciją žr. LAA-VTNKA svetainės www.vilniausarbitrazas.lt skirsnyje „Reglamentai“).
4.2. VTNKA teikiamų paslaugų specifika, sprendžiant e. verslo ginčus arbitražo ad hoc tvarka pagal UNCITRAL Arbitražo reglamentą aptarta tame Reglamente ir jo „A“ ir „B" prieduose (žr. LAA-VTNKA svetainės www.vilniausarbitrazas.lt skirsnyje „Reglamentai“).
4.3. Ieškinio pareiškimo sąlygos dėl piniginio-skolinio ginčo išsprendimo supaprastinto-pagreitinto arbitražinio proceso būdu (skolai išieškoti arbitražo teismo išduodamo įsakymo pagrindu) ir jo išnagrinėjimo tvarka aptarta LR CPK XXIII skyriuje ir LAA NKA Reglamento VI skirsnyje (žr. LAA-VTNKA svetainės www.vilniausarbitrazas.lt skirsnyje „Reglamentai“).
4.4. Tarptautinio ir vidinio e. verslo ginčų sureguliavimo galimybės mediacijos ar kitokios tarpininkavimo-taikinamosios procedūros būdu aptartos LAA Tarpininkavimo–sutaikinimo procedūros reglamente (žr. Žin., 2007, Nr.101-4143), LAA Verslo ginčų mediacijos centro veiklos taisyklėse, UNCITRAL Sutaikinimo reglamente (žr. LAA-VTNKA svetainės www.vilniausarbitrazas.lt skirsnyje „Mediacija“).
4.5. Išsami informacija arbitražinių mokesčių ir išlaidų klausimais ir konkretaus arbitravimo-administravimo mokesčio apskaitos skaičiuoklė pateikta LAA Arbitražinių mokesčių ir išlaidų taisyklėse (aktualiąją jų redakciją žr. LAA-VTNKA svetainės www.vilniausarbitrazas.lt skirsnyje „Arbitražiniai mokesčiai)“.
4.6. VTNKA administruojamų arbitražo teismų (bendros kompetencijos ir specializuotų) sprendimai, priimti dėl išspręsto vidinių e. verslo (komercinių) ginčų, Lietuvoje privalomai vykdytini LR CPK ir LR KAĮ nustatyta tvarka, o analogiški sprendimai, priimti dėl išspręstų tarptautinio e. verslo (komercinių) ginčų, užsienyje šiuo metu pripažįstami 155 valstybėse – Jungtinių Tautų (Niujorko) 1958 m. konvencijos „Dėl užsienio arbitražo sprendimo pripažinimo ir vykdymo“ dalyvėse ir privalomai vykdytini toje Konvencijoje ir sprendimo vykdymo šalies nacionaliniuose įstatymuose nustatyta tvarka.
Papildyta priedu:
Nr. 1/15-7, 2015-05-15, paskelbta TAR 2016-02-11, i. k. 2016-02683
Pakeitimai:
1.
Lietuvos arbitražo asociacija, Reglamentas
Nr. 1/15-7, 2015-05-15, paskelbta TAR 2016-02-11, i. k. 2016-02683
Dėl LAA Nacionalinio komercinio arbitražo procedūros reglamento atnaujintos (aktualios) redakcijos patvirtinimo