Nutarimas netenka galios 2000-01-17:

Lietuvos banko valdyba, Nutarimas

Nr. 195, 1999-12-16, Žin., 1999, Nr. 108-3163 (1999-12-22), i. k. 099505ANUTA00000195

Dėl teisės aktų pripažinimo netekusiais galios

 

Suvestinė redakcija nuo 1997-11-06 iki 2000-01-16

 

Nutarimas paskelbtas: Žin. 1993, Nr. 66-1265, i. k. 093505ANUTA00000047

 

 

 

LIETUVOS BANKO VALDYBA

 

N U T A R I M A S

DĖL LAIKINŲJŲ ATSISKAITYMŲ UŽ SUPERKAMĄ ŽEMĖS ŪKIO PRODUKCIJĄ IR UŽ IŠ JOS PAGAMINTAS PREKES TAISYKLIŲ

 

1993 m. lapkričio 18 d. Nr. 47

Vilnius

 

 

Lietuvos banko valdyba nutaria:

Patvirtinti „Laikinąsias atsiskaitymų už superkamą žemės ūkio produkciją ir už iš jos pagamintas prekes taisykles“.

 

 

 

VALDYBOS PIRMININKAS                                                                    KAZYS RATKEVIČIUS


 

Patvirtinta

Lietuvos banko valdybos

1993 m. lapkričio 18 d.nutarimu Nr. 47

 

LAIKINOSIOS ATSISKAITYMŲ UŽ SUPERKAMĄ ŽEMĖS ŪKIO PRODUKCIJĄ IR UŽ IŠ JOS PAGAMINTAS PREKES TAISYKLĖS

 

1. Taisyklės nustato atsiskaitymų tarp žemės ūkio produkcijos gamintojų, žemės ūkio produkciją superkančių, perdirbančių bei prekybos ir kitų įmonių, parduodančių žemės ūkio produkciją ir maisto produktus, tvarką

Punkto pakeitimai:

Nr. 229, 1997-10-23, Žin., 1997, Nr. 100-2544 (1997-11-05), i. k. 097505ANUTA00000229

 

2. Žemės ūkio produkciją superkančios įmonės ir organizacijos su tos produkcijos tiekėjais (pardavėjais) atsiskaito kaip numatyta sutartyse – mokamaisiais reikalavimais arba mokamaisiais pavedimais. Juos (reikalavimus ir pavedimus) Lietuvos Respublikos bankai priima bei apskaito ir nesant lėšų mokėtojų sąskaitose.

Su fiziniais asmenimis už jų pateiktą žemės ūkio produkciją atsiskaitoma, jų pageidavimu, grynaisiais pinigais arba mokamaisiais pavedimais, kuriems taikoma ta pati priėmimo ir apmokėjimo tvarka, kaip ir su juridiniais asmenimis.

3. Prekybos įmonės ir organizacijos už perkamas iš žemės ūkio produkcijos perdirbimo pramonės įmonių prekes atsiskaito apmokėdamos tiekėjų inkasuotus mokamuosius reikalavimus. Juos bankai priima ir įtraukia į apskaitą ir tuomet, jeigu mokėtojų sąskaitose nėra lėšų

Punkto pakeitimai:

Nr. 229, 1997-10-23, Žin., 1997, Nr. 100-2544 (1997-11-05), i. k. 097505ANUTA00000229

 

4. Už šalyje supirktą, taip pat perdirbtą žemės ūkio produkciją atsiskaitoma pirmiausia, tai yra prieš kitus mokėjimus

Punkto pakeitimai:

Nr. 229, 1997-10-23, Žin., 1997, Nr. 100-2544 (1997-11-05), i. k. 097505ANUTA00000229

 

5. Šiose taisyklėse nurodyta tvarka atsiskaitoma tik tarp Lietuvos Respublikoje esančių žemės ūkio produkcijos bei iš jos pagamintų prekių tiekėjų ir jų pirkėjų.

6. Mokamuosiuose pavedimuose (toliau-pavedimai), be kitų rekvizitų, nurodoma produkcijos arba prekių priėmimo data. Jeigu pavedime įrašyti keli pirminiai dokumentai, nurodomos priėmimo datos ir sumos pagal kiekvieną dokumentą.

Pagal sutartis gali būti numatytas išankstinis apmokėjimas, taip pat galima apmokėti ir nesuėjus mokėjimo terminui. Tokiais atvejais pavedimus bankai priima ir apmoka tik esant pakankamam lėšų likučiui mokėtojo sąskaitoje.

7. Jeigu bankai išsiaiškina, kad mokamieji pavedimai jiems buvo pateikti ne laiku, produkcijos gavėjai ne ginčo tvarka moka bankui Lietuvos Respublikos įstatymuose nustatyto dydžio baudą už kiekvieną pradelstą dieną

Punkto pakeitimai:

Nr. 229, 1997-10-23, Žin., 1997, Nr. 100-2544 (1997-11-05), i. k. 097505ANUTA00000229

 

8. Mokamieji reikalavimai (toliau – reikalavimai) išrašomi nustatytos formos blankuose. Juose turi būti nurodyta: reikalavimo numeris ir išrašymo data, tiekėjo pavadinimas ir jo sąskaitos numeris, tiekėjo banko pavadinimas, kodas, mokėtojo pavadinimas, jo banko pavadinimas, kodas, sutarties (jei ji sudaryta) data ir numeris, pervežimo būdas, išsiuntimo data, žemės ūkio produkcijos/iš jos pagamintų prekių dokumentų (specifikacijų), kurie pridedami prie reikalavimo, numeriai ir sumos.

Reikalavimus pasirašo tiekėjo įgaliotieji asmenys ir patvirtina antspaudu.

9. Reikalavimus tiekėjai pateikia bankui trim egzemplioriais, jeigu tiekėjas ir mokėtojas turi sąskaitas tame pačiame banke, arba 4 egzemplioriais, kai tiekėjo ir mokėtojo sąskaitos yra skirtinguose bankuose. Reikalavimai pateikiami kartu su rejestrais, sudarytais dviem egzemplioriais. Pirmieji jų egzemplioriai turi būti pasirašyti asmenų, turinčių teisę disponuoti tiekėjo sąskaita banke, bei patvirtinti antspaudu, kurio pavyzdys pateiktas bankui ir lieka banke, o antrieji, pasirašyti banko darbuotojo, grąžinami tiekėjams.

Reikalavimų, kurie neatitinka pateikimo taisyklių, bankas nepriima, išbraukia iš rejestro, ištaiso bendrąją jo sumą ir kartu su priedais grąžina tiekėjams.

10. Siunčiamų mokėtojų bankams reikalavimų visuose egzemplioriuose dedamas banko spaudas.

11. Kituose miestuose esantiems mokėtojų bankams reikalavimai, priimti operacinės dienos metu, išsiunčiami tą pat dieną.

Žemės ūkio produkcijos bei iš jos pagamintų prekių tiekėjai reikalavimus gali pateikti arba išsiųsti betarpiškai mokėtojų bankams.

12. Tiekėjų prašymu bankai ne anksčiau kaip praėjus 12 kalendorinių dienų nuo mokamųjų reikalavimų priėmimo siunčia mokėtojų bankams paklausimus dėl mokamųjų reikalavimų neapmokėjimo priežasčių

Punkto pakeitimai:

Nr. 229, 1997-10-23, Žin., 1997, Nr. 100-2544 (1997-11-05), i. k. 097505ANUTA00000229

 

13. Mokėtojo bankas, gavęs reikalavimus, tikrina, ar galima juos apmokėti. Neteisingai įforminti reikalavimai ir reikalavimai, kuriuose nurodytas mokėtojas šiame banke sąskaitos neturi, grąžinami tiekėjo bankui. Grąžinamo reikalavimo pirmojo egzemplioriaus antroje pusėje nurodoma grąžinimo priežastis. Šį užrašą pasirašo banko vyriausiasis buhalteris arba jo pavaduotojas. Tokie reikalavimai registruojami atskirame žurnale, pažymint grąžinimo priežastį.

Reikalavimų pirmuosiuose egzemplioriuose pažymima jų gavimo mokėtojo banke data.

Per klaidą ne tam bankui atsiųstieji, taip pat tiksliai žinant, kad mokėtojo sąskaita yra kitame banke, reikalavimai tą pat dieną siunčiami mokėtojo bankui, pridedant atitinkamą lydimąjį raštą, kurio nuorašas išsiunčiamas tiekėjo bankui.

14. Mokėtojo banke gautieji reikalavimai registruojami nebalansinės sąskaitos „Akcepto laukiantys atsiskaitymų dokumentai“ žurnale. Jame įrašoma reikalavimo gavimo data, mokėjimo terminas, mokėtojo sąskaitos numeris, trys paskutinieji reikalavimo numerio skaitmenys, suma. Žurnale įrašomos bendros reikalavimų sumos pagal kiekvieną mokėjimo terminą ir šių sumų bendroji suma.

Ketvirtasis mokamojo reikalavimo egzempliorius (kai tiekėjas ir mokėtojas turi sąskaitas tame pat banke – trečiasis egzempliorius) su prie jo pridėtais dokumentais atiduodami mokėtojui ne vėliau kaip kitą po reikalavimo gavimo darbo dieną. Jeigu mokėtojas šių dokumentų neatsiėmė, jie pridedami prie jo sąskaitos eilinių išrašų.

Reikalavimai užpajamuojami į nebalansinę sąskaitą „Akcepto 3 laukiantys atsiskaitymų dokumentai“ ir laikomi šios sąskaitos kartotekoje pagal mokėjimo terminus, prieš tai sudėliojus pagal mokėtojus.

15. Visiems reikalavimams taikomas išankstinis trijų darbo dienų akceptas (jų gavimo banke diena neskaičiuojama). Mokėjimo terminas – kita darbo diena po akceptui skirto laiko. Pvz., reikalavimas gautas 1993 11 19; jo mokėjimo terminas – 1993 11 25 (gavimo diena ir dvi nedarbo dienos – 20 ir 21 – neskaičiuojamos). Jeigu mokėtojas nesutinka apmokėti reikalavimo sumą, jis per aukščiau minėtą laiką privalo raštu pateikti bankui atsisakymą akceptuoti, nurodydamas priežastis.

Atsisakyti akceptuoti (mokėti) visą sumą galima, kai produkcija/prekės negautos, apmokėta anksčiau, pažeistos sutarties pagrindinės sąlygos ir kt. Atsisakyti mokėti dalį sumos galima, kai yra aritmetinių klaidų, nurodytos neteisingos kainos, įrašyta didesnis kiekis, negu iš tikrųjų buvo ir kt.

Atsisakymas akceptuoti reikalavimą įforminamas pateikiamu bankui raštu. Rašte nurodomas tiekėjo pavadinimas, reikalavimo data, numeris, suma, atsisakymo akceptuoti motyvas. Atsisakant akceptuoti sumos dalį, nurodoma suma, kurią sutinkama apmokėti. Raštą pasirašo asmenys, turintys teisę disponuoti sąskaita banke, ir patvirtina antspaudu.

Priimdamas atsisakymą akceptuoti reikalavimą bankas netikrina, ar nurodyti jame pažeidimai buvo iš tikrųjų.

Jeigu per aukščiau minėtą laiką atsisakymas akceptuoti nepateiktas, laikoma, kad mokėtojas reikalavimą apmokėti sutinka.

16. Jeigu atsisakoma apmokėti visą reikalavimo, prie kurio buvę dokumentai atiduoti mokėtojui (žr.14 p.), sumą, jie turi būti grąžinti bankui kartu su atsakymo akceptuoti raštu.

Priėmus atsisakymą akceptuoti visą sumą, reikalavimas kartu su gautais dokumentais ir pirmuoju mokėtojo rašto egzemplioriumi grąžinamas tiekėjo bankui. Kai atsisakyta akceptuoti dalį sumos, reikalavimo suma užbraukiama, šalia jos įrašoma akceptuotoji suma; mokėtojo rašto pirmasis egzempliorius išsiunčiamas tiekėjo bankui.

Reikalavimų sumos, kurias atsisakyta akceptuoti, nurašomos iš nebalansinės sąskaitos „Akcepto laukiantys atsiskaitymų dokumentai“. Prie nebalansinio išlaidų orderio pridedami mokėtojų atsisakymų akceptuoti raštų antrieji egzemplioriai.

Tiekėjo banke, gavus atsisakymo akceptuoti raštą, daromas užrašas reikalavimų rejestre ties atitinkamo reikalavimo suma. Po to atsisakymo akceptuoti raštas kartu su grąžintais dokumentais atiduodamas tiekėjui.

17. Esant lėšų mokėtojo sąskaitoje, mokėjimo termino dieną reikalavimų sumos nurašomos iš jos ir įrašomos į tiekėjų sąskaitas, esančias tame pat banke, arba pervedamos tiekėjų bankams. Visuose reikalavimų egzemplioriuose pažymima apmokėjimo data.

Jeigu nepakanka lėšų visai reikalavimo sumai apmokėti, apmokama jo sumos dalis. Apmokant reikalavimo sumos dalį, surašomas memorialinis orderis, o reikalavimas paženklinamas spaudu arba užrašu „Mokama dalimis“. Antrojoje reikalavimo pusėje (visuose egzemplioriuose) įrašoma kiekvieno mokėjimo data, suma ir neapmokėtas likutis. Mokant galutinę sumą, memorialiniu orderiu panaudojamas pats reikalavimas.

18. Apmokėjus visą reikalavimo sumą, pirmasis jo egzempliorius mokėtojo banke panaudojamas kaip memorialinis orderis ir lieka banko dokumentuose. Antrasis ir trečiasis egzemplioriai siunčiami/atiduodami tiekėjo bankui, kuris trečiąjį egzempliorių įteikia tiekėjui su jo sąskaitos išrašu, o antrasis naudojamas kaip memorialinis orderis įrašant lėšas į tiekėjo sąskaitą

19. Apmokėtieji ir neapmokėtieji termino dieną reikalavimai nurašomi iš nebalansinės sąskaitos „Akcepto laukiantys atsiskaitymų dokumentai“, o neapmokėtos jų sumos įrašomos į 4 nebalansinę sąskaitą „Laiku neapmokėti atsiskaitymų dokumentai“ ir laikomi jos kartotekoje iki visiško apmokėjimo pagal mokėtojus užpajamavimo chronologine tvarka.

20. Priimti iš mokėtojų pavedimai apmokami iš karto. Nesant sąskaitoje lėšų, jie užpajamuojami į nebalansinę sąskaitą „Laiku neapmokėti atsiskaitymų dokumentai“ ir apskaitomi bei apmokami ta pat tvarka, kaip ir reikalavimai (žr.17,18 ir 19p.)

Punkto numeracijos pakeitimas:

Nr. 229, 1997-10-23, Žin., 1997, Nr. 100-2544 (1997-11-05), i. k. 097505ANUTA00000229

 

21. Jeigu mokamieji pavedimai ir mokamieji reikalavimai neapmokami laiku, bankas privalo priskaičiuoti ir ne ginčo tvarka išieškoti iš mokėtojo sąskaitos gavėjo naudai Lietuvos Respublikos įstatymuose nustatyto dydžio delspinigius už kiekvieną pradelstą dieną.

Jeigu akceptuota dalis reikalavimo sumos, delspinigiai imami tik nuo jos (akceptuotos sumos).

Delspinigius už 1992 metais pristatytą, bet dar neapmokėtą žemės ūkio produkciją pradėti skaičiuoti nuo 1992 m. gruodžio 15 d. (įstatymo „Dėl laikinosios atsiskaitymų tvarkos ir sąlygų“ 4 straipsnis).

Punkto pakeitimai:

Nr. 229, 1997-10-23, Žin., 1997, Nr. 100-2544 (1997-11-05), i. k. 097505ANUTA00000229

Punkto numeracijos pakeitimas:

Nr. 229, 1997-10-23, Žin., 1997, Nr. 100-2544 (1997-11-05), i. k. 097505ANUTA00000229

 

22. Kai reikalavimas arba pavedimas apmokamas dalimis, priskaičiuotosios delspinigių sumos įrašomos antrojoje dokumento pusėje. Visa delspinigių suma išieškoma apmokant galutinę (paskutinę) tokio dokumento sumą.

Jeigu mokėtojo sąskaitoje pakanka lėšų apmokėti tik dokumento sumą – be delspinigių, parašomas neapmokėtų delspinigių sumos memorialinis orderis, užpajamuojama jo suma į nebalansinę sąskaitą „Laiku neapmokėti atsiskaitymų dokumentai“, laikomas jos kartotekoje ir apmokamas atsiradus lėšų mokėtojo sąskaitoje. Už juos delspinigiai neskaičiuojami.

Punkto numeracijos pakeitimas:

Nr. 229, 1997-10-23, Žin., 1997, Nr. 100-2544 (1997-11-05), i. k. 097505ANUTA00000229

 

23. Neginčo tvarka sumos iš atsakovų gali būti išieškomos pagal ieškovų inkasinius pavedimus, kurie išrašomi remiantis arbitražo arba teismo išduotais vykdomaisiais dokumentais. Inkasiniai pavedimai pateikiami ieškovo bankui. Jeigu atsakovas turi sąskaitą kitame to pat miesto banke, inkasinis pavedimas pateikiamas betarpiškai pastarajam. Nesant lėšų atsakovo sąskaitoje, inkasinis pavedimas iki jo apmokėjimo apskaitomas nebalansinėje sąskaitoje „Laiku neapmokėti atsiskaitymų dokumentai“.

Inkasinių pavedimų, kuriuose ieškovai nurodo Vyriausybės nutarimus, nesuteikiančius jiems teisės neginčo tvarka išieškoti delspinigius ar baudas, bankai nepriima.

Punkto numeracijos pakeitimas:

Nr. 229, 1997-10-23, Žin., 1997, Nr. 100-2544 (1997-11-05), i. k. 097505ANUTA00000229

 

_________________

 

 

Pakeitimai:

 

1.

Lietuvos banko valdyba, Nutarimas

Nr. 229, 1997-10-23, Žin., 1997, Nr. 100-2544 (1997-11-05), i. k. 097505ANUTA00000229

Dėl Laikinųjų atsiskaitymų už superkamą žemės ūkio produkciją ir už iš jos pagamintas prekes taisyklių dalinio pakeitimo