LIETUVOS RESPUBLIKOS UŽSIENIO REIKALŲ MINISTRO
ĮSAKYMAS
DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS UŽSIENIO REIKALŲ MINISTRO 2006 M. GRUODŽIO 11 D. ĮSAKYMO Nr. V-155 „DĖL DOKUMENTŲ DĖL PASO IŠDAVIMO IR KEITIMO PATEIKIMO LIETUVOS RESPUBLIKOS DIPLOMATINĖMS ATSTOVYBĖMS AR KONSULINĖMS ĮSTAIGOMS UŽSIENIO VALSTYBĖSE, ŠIŲ DOKUMENTŲ BEI NEGALIOJANČIŲ ASMENS TAPATYBĘ IR LIETUVOS RESPUBLIKOS PILIETYBĘ PATVIRTINANČIŲ DOKUMENTŲ PERSIUNTIMO MIGRACIJOS DEPARTAMENTUI PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS VIDAUS REIKALŲ MINISTERIJOS IR PASO ĮTEIKIMO PILIEČIUI TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO
2009 m. liepos 8 d. Nr. V-119
Vilnius
Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos paso įstatymo 4 straipsnio 3 dalimi (Žin., 2001, Nr. 99-3524; 2006, Nr. 77-2957),
pakeičiu Dokumentų dėl paso išdavimo ir keitimo pateikimo Lietuvos Respublikos diplomatinėms atstovybėms ar konsulinėms įstaigoms užsienio valstybėse, šių dokumentų bei negaliojančių asmens tapatybę ir Lietuvos Respublikos pilietybę patvirtinančių dokumentų persiuntimo Migracijos departamentui prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos ir paso įteikimo piliečiui tvarkos aprašą, patvirtintą Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministro 2006 m. gruodžio 11 d. įsakymu Nr. V-155 „Dėl Dokumentų dėl paso išdavimo ir keitimo pateikimo Lietuvos Respublikos diplomatinėms atstovybėms ar konsulinėms įstaigoms užsienio valstybėse, šių dokumentų bei negaliojančių asmens tapatybę ir Lietuvos Respublikos pilietybę patvirtinančių dokumentų persiuntimo Migracijos departamentui prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos ir paso įteikimo piliečiui tvarkos aprašo patvirtinimo“ (Žin., 2006, Nr. 137-5231; 2008, Nr. 132-5086), ir išdėstau jį nauja redakcija (pridedama).
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos užsienio reikalų
ministro 2006 m. gruodžio 11 d.
įsakymu Nr. V-155
(Lietuvos Respublikos užsienio reikalų
ministro 2009 m. liepos 8 d.
įsakymo Nr. V-119 redakcija)
DOKUMENTŲ DĖL PASO IŠDAVIMO IR KEITIMO PATEIKIMO LIETUVOS RESPUBLIKOS DIPLOMATINĖMS ATSTOVYBĖMS AR KONSULINĖMS ĮSTAIGOMS UŽSIENIO VALSTYBĖSE, ŠIŲ DOKUMENTŲ BEI NEGALIOJANČIŲ ASMENS TAPATYBĘ IR LIETUVOS RESPUBLIKOS PILIETYBĘ PATVIRTINANČIŲ DOKUMENTŲ PERSIUNTIMO MIGRACIJOS DEPARTAMENTUI PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS VIDAUS REIKALŲ MINISTERIJOS IR PASO ĮTEIKIMO PILIEČIUI TVARKOS APRAŠAS
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Šis tvarkos aprašas (toliau – šis aprašas) nustato dokumentų dėl paso išdavimo ir keitimo pateikimą Lietuvos Respublikos diplomatinėms atstovybėms ar konsulinėms įstaigoms užsienio valstybėse (toliau – konsulinės įstaigos), šių dokumentų priėmimą, persiuntimą Migracijos departamentui prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos (toliau – Migracijos departamentas) ir paso įteikimą Lietuvos Respublikos piliečiui (toliau – pilietis). Taip pat šis aprašas nustato negaliojančių asmens tapatybę ir Lietuvos Respublikos pilietybę patvirtinančių dokumentų persiuntimą Migracijos departamentui.
2. Dokumentai dėl paso išdavimo, keitimo konsulinei įstaigai pateikiami ir joje priimami, persiunčiami Migracijos departamentui ir piliečiui pasas įteikiamas vadovaujantis Lietuvos Respublikos paso įstatymu (Žin., 2001, Nr. 99-3524), kitais Lietuvos Respublikos įstatymais, Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimais, Paso išdavimo, keitimo, paskelbimo negaliojančiu ir naikinimo tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministro 2002 m. gruodžio 23 d. įsakymu Nr. 597 (Žin., 2002, Nr. 127-5765; 2006, Nr. 107-4059), šiuo aprašu ir kitais teisės aktais.
3. Dokumentus dėl paso išdavimo, keitimo priima ir pasą piliečiui įteikia konsuliniai pareigūnai ir garbės konsuliniai pareigūnai, kuriems pavesta atlikti šią konsulinę funkciją (toliau – konsuliniai pareigūnai).
Garbės konsulinių pareigūnų, kuriems pavesta atlikti šią konsulinę funkciją, sąrašą tvirtina užsienio reikalų ministras Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerijos Konsulinio departamento (toliau – Konsulinis departamentas) direktoriaus teikimu. Šis sąrašas kasmet iki vasario 1 d. pateikiamas Migracijos departamentui, o apie jo pakeitimus pranešama nedelsiant.
Garbės konsuliniai pareigūnai, kuriems pavesta atlikti šią konsulinę funkciją, dokumentus dėl paso išdavimo, keitimo priima, jei nėra reikalavimo išduodamam piliečio pase elektroniniu būdu fiksuoti piliečio pirštų atspaudus.
4. Dokumentai pasui išduoti konsulinėje įstaigoje priimami, kai asmens pilietybės klausimas yra išspręstas pagal Lietuvos Respublikos pilietybės įstatymą (Žin., 2002, Nr. 95-4087; 2008, Nr. 83-3293) ar iki šio įstatymo galiojusius Lietuvos Respublikos pilietybės įstatymus.
Asmenys, kurie yra Lietuvos Respublikos piliečiai pagal Lietuvos Respublikos pilietybės įstatymo 1 straipsnį, taip pat asmenys, įgyvendinantys teisę į Lietuvos Respublikos pilietybę, ir asmenys iki 18 metų, Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2006 m. kovo 29 d. nutarimu Nr. 312 (Žin., 2006, Nr. 36-1290; 2009, Nr. 60-2355) patvirtintų Lietuvos Respublikos pilietybės dokumentų rengimo taisyklių nustatyta tvarka pateikdami dokumentus dėl Lietuvos Respublikos pilietybės, kartu gali pateikti dokumentus pasui gauti.
Pasas išduodamas asmeniui, kai pagal Lietuvos Respublikos pilietybės įstatymą priimamas sprendimas, kad asmuo yra Lietuvos Respublikos pilietis ar kad asmuo įgijo Lietuvos Respublikos pilietybę.
5. Pateiktų dokumentų dėl paso išdavimo, keitimo kopijas, jei pateikti šių dokumentų originalai, bei dokumentuose esančių parašų tikrumą savo parašu ir herbiniu antspaudu gali patvirtinti piliečio prašymą išduoti (pakeisti) pasą priimantis konsulinis pareigūnas.
Užsienio valstybių išduoti dokumentai turi būti išversti į lietuvių kalbą ir legalizuoti ar patvirtinti pažyma (Apostille), jeigu Lietuvos Respublikos tarptautinės sutartys ar Europos Sąjungos teisės aktai nenumato kitaip.
II. DOKUMENTŲ DĖL PASO IŠDAVIMO IR KEITIMO PRIĖMIMAS
6. Pilietis, gyvenantis užsienio valstybėje (toliau – pilietis), prašymą išduoti (pakeisti) pasą ir dokumentus dėl paso gavimo ar jo pakeitimo šio aprašo nustatyta tvarka pateikia konsulinei įstaigai arba Paso išdavimo, keitimo, paskelbimo negaliojančiu ir naikinimo tvarkos aprašo nustatyta tvarka – Migracijos departamentui.
Pilietis laikomas gyvenančiu užsienio valstybėje, jeigu Lietuvos Respublikos gyventojų registro duomenų centrinėje bazėje įrašyta piliečio gyvenamoji vieta – užsienio valstybė. Tuo atveju, kai pilietis nėra deklaravęs savo išvykimo į užsienio valstybę, konsulinei įstaigai prašymą ir dokumentus pasui išduoti (pakeisti) jis gali pateikti, jei kartu Lietuvos Respublikos gyvenamosios vietos deklaravimo įstatymo (Žin., 1998, Nr. 66-1910) nustatyta tvarka per konsulinę įstaigą deklaruoja gyvenamosios vietos pakeitimą.
7. Pilietis dėl paso gavimo ar pakeitimo į konsulinę įstaigą turi kreiptis asmeniškai.
Prašymą išduoti (pakeisti) pasą piliečiui iki 18 metų pateikia vienas iš tėvų (įtėvių) (toliau – tėvai), pateikęs savo asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą, arba globėjas (rūpintojas), pateikęs paskyrimą globėju (rūpintoju) patvirtinančius dokumentus ir savo asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą.
Jeigu vaiko tėvai išsituokę, prašymą išduoti (pakeisti) pasą piliečiui iki 18 metų pateikia tas iš tėvų, su kuriuo nustatyta vaiko gyvenamoji vieta, pateikęs savo asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą.
Prašymą išduoti (pakeisti) pasą pateikti gali ir pats vaikas, jeigu jam yra sukakę 16 metų ir jis pateikia atskirą vieno iš tėvų ar to iš tėvų, su kuriuo nustatyta vaiko gyvenamoji vieta, arba globėjo (rūpintojo) laisvos formos prašymą išduoti ar pakeisti vaikui pasą, kuriame vieno iš tėvų ar to iš tėvų, su kuriuo vaikas gyvena, arba globėjo (rūpintojo) parašo tikrumas turi būti paliudytas įstatymų nustatyta tvarka. Kai vaikui yra paskirtas globėjas (rūpintojas), pateikiamas ir šias aplinkybes patvirtinantis dokumentas arba įstatymų nustatyta tvarka patvirtintas šio dokumento nuorašas.
Neveiksnaus piliečio prašymą išduoti (pakeisti) pasą pateikia jo globėjas ar kitas teisėtas atstovas, pateikęs paskyrimą globėju ar kitą teisėtą atstovavimą patvirtinančius dokumentus ir savo asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą.
Piliečio, kuris dėl fizinės negalios negali pats pateikti prašymą išduoti (pakeisti) pasą, prašymą išduoti (pakeisti) pasą pateikia jo įgaliotas asmuo, pateikęs įstatymų nustatyta tvarka patvirtintą įgaliojimą ir savo asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą.
Pateikiant prašymą išduoti (pakeisti) pasą piliečiui nuo 1 iki 18 metų, neveiksniam piliečiui ar piliečiui, kuris dėl fizinės negalios negali pats pateikti prašymą išduoti (pakeisti) pasą, turi dalyvauti pilietis, kuriam prašoma išduoti (pakeisti) pasą.
Konsulinis pareigūnas turi teisę pareikalauti, kad pateikiant prašymą išduoti (pakeisti) pasą piliečiui iki 1 metų, dalyvautų pilietis, kuriam prašoma išduoti (pakeisti) pasą.
Jeigu pilietis dėl neveiksnumo ar fizinės negalios negali atvykti į konsulinę įstaigą dėl dokumentų dėl paso išdavimo (pakeitimo) pateikimo, konsulinė įstaiga turi įsitikinti šio piliečio tapatybe. Atsižvelgiant į galimybes ir vietos sąlygas, įsitikinti piliečio tapatybe galima, inter alia, konsuliniam pareigūnui nuvykus pas pilietį ar Lietuvos Respublikos ar užsienio valstybės institucijai ar jų oficialiai įgaliotam asmeniui raštiškai patvirtinus asmens tapatybę.
8. Pasui gauti ar pakeisti pilietis konsulinei įstaigai turi pateikti šiuos dokumentus:
8.1. prašymą išduoti (pakeisti) pasą, kurio forma ir pildymo tvarka nustatyta Paso išdavimo, keitimo, paskelbimo negaliojančiu ir naikinimo tvarkos aprašu;
8.2. asmens tapatybę ir Lietuvos Respublikos pilietybę patvirtinantį dokumentą:
8.3. galiojantį užsienio valstybės piliečio pasą, jį atitinkantį kelionės dokumentą ar kitą užsienio valstybės institucijos išduotą asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą, kai užsienietis įgijo Lietuvos Respublikos pilietybę. Jeigu buvo išduotas, tai pateikiamas ir teisės į Lietuvos Respublikos pilietybę išsaugojimo pažymėjimas;
8.5. dvi tapačias piliečio amžių atitinkančias nuotraukas (kitoje pusėje užrašoma piliečio vardas ir pavardė), kurios turi atitikti Nuotraukų asmens dokumentams reikalavimus, patvirtintus Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministro 2002 m. gruodžio 6 d. įsakymu Nr. 569 (Žin., 2002, Nr. 119-5362; 2006, Nr. 93-3657), pateikia pilietis, kai jis šio aprašo nustatyta tvarka neatvyksta į konsulinę įstaigą, kai nėra techninės galimybės nuskaityti piliečio veido atvaizdą biometrinių duomenų registravimo įranga ar kai pilietis pageidauja;
8.6. kitus dokumentus (pvz., dokumentą, patvirtinantį, kad asmens pilietybės klausimas išspręstas pagal Lietuvos Respublikos pilietybės įstatymą, vaiko kelionės dokumentą (jeigu jis buvo išduotas), civilinės būklės aktų liudijimus, teismo sprendimo atkurti, papildyti, pakeisti ar ištaisyti civilinės būklės akto įrašo nuorašą ir kt.), jeigu prašyme išduoti (pakeisti) pasą pateikti duomenys, įrašomi į pasą, nesutampa su duomenimis pateiktuose dokumentuose ir su duomenimis Gyventojų registro duomenų centrinėje bazėje ar asmens duomenys į šią bazę neįrašyti.
9. Pilietis, pageidaujantis pasą gauti paštu ar kitu saugiu būdu, turi pateikti prašymą dėl paso siuntimo ir nurodyti adresą, kuriuo prašo atsiųsti pasą. Paso persiuntimo išlaidas apmoka pilietis.
Pilietis, pageidaujantis pasą gauti paštu ar kitu saugiu būdu, taip pat turi raštu patvirtinti, kad prisiima paso siuntimo saugiu paštu ar kitu saugiu būdu riziką ir kad gavęs pasą per 5 kalendorines dienas nuo paso gavimo dienos apie tai informuos konsulinę įstaigą.
10. Už paso išdavimą ar keitimą imamas konsulinis mokestis už konsulinių veiksmų, numatytų Lietuvos Respublikos konsulinio mokesčio įstatymo (Žin., 1994, Nr. 51-951; 2007, Nr. 114-4631) 3 straipsnio 1 dalies 5 punkte, atlikimą.
11. Pilietis pasui gauti vietoj prarastojo paso pateikia šio aprašo 8.1 ir 8.5 ir 8.6 punktuose nurodytus dokumentus ir asmens tapatybės kortelę, jeigu ji buvo išduota ir pilietis jos nėra praradęs. Jei pilietis nepateikia asmens tapatybės kortelės, turi pateikti kitą turimą dokumentą su asmens duomenimis ir nuotrauka (veido atvaizdu).
Pilietis pasui gauti vietoj prarastojo Lietuvos Respublikos piliečio paso pateikia šio aprašo 8.1, 8.5 ir 8.6 punktuose nurodytus dokumentus bei kitą turimą dokumentą su asmens duomenimis ir nuotrauka (veido atvaizdu).
12. Pilietis, praradęs pasą ar turėtą Lietuvos Respublikos piliečio pasą užsienio valstybėje, apie tai asmeniškai turi informuoti konsulinę įstaigą ir užpildyti pranešimą apie Lietuvos Respublikos pilietybę patvirtinančio dokumento praradimą, kurio forma nustatyta Paso išdavimo, keitimo, paskelbimo negaliojančiu ir naikinimo tvarkos aprašu. Priimdamas pranešimą apie Lietuvos Respublikos pilietybę patvirtinančio dokumento praradimą konsulinis pareigūnas jame nurodo savo pareigas, vardą (-us), pavardę, datą ir pasirašo. Konsulinis pareigūnas ne vėliau kaip kitą darbo dieną nuskaitytą šį pranešimą elektroniniu paštu arba faksu persiunčia pasą išdavusiai migracijos tarnybai ar Migracijos departamentui.
13. Konsulinis pareigūnas, priimdamas dokumentus pasui gauti arba pakeisti:
13.1. įvertina, ar piliečio pateiktas asmens tapatybę patvirtinantis dokumentas priklauso tam piliečiui ir ar jame nėra klastojimo požymių (pvz., ar Lietuvos Respublikos piliečio pase nepakeista nuotrauka, nepakeisti įrašai, nepersiūti lapai, nesuklastoti spaudai ir pan.). Jei kyla abejonių dėl asmens duomenų, tapatybės ar piliečio pateikto asmens tapatybę ir Lietuvos Respublikos pilietybę patvirtinančio dokumento autentiškumo, konsulinis pareigūnas gali paprašyti piliečio pateikti kitą turimą dokumentą su asmens duomenimis bei nuotrauka (veido atvaizdu), civilinės būklės aktų liudijimus ar kitus dokumentus. Nustačius, kad pateiktas asmens tapatybę patvirtinantis dokumentas yra suklastotas, jis persiunčiamas Migracijos departamentui;
13.2. sutikrina piliečio prašyme išduoti (pakeisti) pasą įrašytus duomenis su duomenimis, įrašytais jo pateiktuose dokumentuose pasui gauti ar pakeisti ir Gyventojų registro duomenų centrinėje bazėje, patikrina, ar pilietis pateikė visus reikalingus dokumentus, ar pagal nustatytus reikalavimus užpildytas prašymas išduoti (pakeisti) pasą;
13.3. jeigu šio aprašo 11 punkte nurodytu atveju pilietis nepateikia asmens tapatybės kortelės ar kito turimo dokumento su asmens duomenimis ir nuotrauka (veido atvaizdu), įsitikina asmens tapatybe sutikrindamas piliečio pateiktą nuotrauką ir prašyme išduoti (pakeisti) pasą pateiktus asmens duomenis su jo veido atvaizdu ir asmens duomenimis, įrašytais Gyventojų registro duomenų centrinėje bazėje. Jeigu kyla abejonių dėl asmens duomenų ir tapatybės, per 1 darbo dieną kreipiasi į Konsulinį departamentą dėl asmens tapatybės ir duomenų patikrinimo. Konsulinis departamentas dėl asmens tapatybės ir duomenų patikrinimo per 2 darbo dienas kreipiasi į Migracijos tarnybą ir gavęs atsakymą jį per 2 darbo dienas pateikia konsulinei įstaigai. Konsulinis pareigūnas gali paprašyti, kad pilietis parašytų paaiškinimą, kuriame nurodytų savo artimųjų giminaičių (tėvų, brolių, seserų) duomenis, ir pateiktų savo gimimo ar santuokos liudijimus, jeigu juos turi.
Prašymo išduoti (pakeisti) pasą 15 eilutėje nurodo, kokius dokumentus ar duomenis, įrodančius asmens tapatybę, pilietis pateikė arba kokiu būdu įsitikino asmens tapatybe, ir pasirašo;
13.4. šio aprašo 5 punkte nustatyta tvarka patvirtina dokumentų, kuriuos pilietis pateikia pasui gauti ar pakeisti, kopijų tikrumą;
13.5. užpildo prašymo išduoti (pakeisti) pasą 8, 9, 15 eilutes, t. y. pažymi, kokį asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą pilietis pateikė, nurodo jo ir kitų dokumentų, jeigu jie buvo pateikti, duomenis, pažymi, ar sumokėtas konsulinis mokestis už dokumentų dėl paso išdavimo ir keitimo priėmimą ir perdavimą.
Prašymo išduoti (pakeisti) pasą 11 eilutėje savo parašu ir konsulinės įstaigos antspaudu patvirtina, kad su prašymu išduoti (pakeisti) pasą pateiktos asmens nuotraukos ar nuskaitytas piliečio veido atvaizdas, piliečio parašas prašyme išduoti (pakeisti) pasą parašui skirtame langelyje ir nuskaityti piliečio pirštų atspaudai, kai toks reikalavimas taikomas, yra piliečio, kuris prašo išduoti (pakeisti), o šio aprašo 7 punkto antrojoje, trečiojoje, penktojoje ir šeštojoje pastraipose nurodytais atvejais – piliečio, kuriam prašoma išduoti (pakeisti) pasą.
Prašymo išduoti (pakeisti) pasą 15 eilutėje „Pastabos“ nurodo konsulinės įstaigos, kurioje pilietis pasą atsiims, pavadinimą arba kad pasą atsiims Migracijos departamente;
13.6. esant techninėms galimybėms ir jei pilietis nepateikia nuotraukų, nuskaityti piliečio veido atvaizdą;
13.7. nuskaityti piliečio pirštų atspaudus.
Nuskaitomi piliečio, kuriam sprendimo dėl paso išdavimo priėmimo metu bus suėję 12 metų, dešinės ir kairės rankų dviejų pirštų (smilių) atspaudai. Jeigu pilietis šių pirštų neturi arba dėl medicininių priežasčių nėra galimybės nuskaityti jų atspaudų, tai nuskaitomi paeiliui kitų pirštų – didžiųjų, bevardžių arba nykščių – atspaudai, prašyme išduoti (pakeisti) pasą tam skirtuose langeliuose pažymima, kurių pirštų atspaudai nuskaityti, o prašymo 15 eilutėje nurodoma, dėl kokių priežasčių nenuskaityti smilių atspaudai. Jeigu dėl piliečio fizinės negalios nėra galimybės nuskaityti jokių pirštų atspaudų, tai pažymima prašymo 15 eilutėje ir nurodomos priežastys;
13.8. juodos spalvos ryškiai rašančiu rašikliu duoda piliečiui pasirašyti prašyme išduoti (pakeisti) pasą piliečio parašui skirtame langelyje. Esant techninėms galimybėms, duoti piliečiui specialiu rašikliu pasirašyti parašui skirtoje vietoje, integruotoje biometrinių duomenų registravimo įrangoje. Pilietis pasirašo konsulinio pareigūno akivaizdoje.
Pilietis, kuriam sukakę 14 metų, pasirašo pats. Jeigu pasas išduodamas piliečiui iki 14 metų, taip pat jei pilietis dėl neveiksnumo ar fizinės negalios nesugeba pasirašyti, piliečio parašui skirtoje vietoje braukiamas brūkšnys, o prašymo išduoti (pakeisti) pasą 15 eilutėje „Pastabos“ nurodoma, dėl kokių priežasčių pilietis nepasirašė;
III. DOKUMENTŲ DĖL PASO IŠDAVIMO IR KEITIMO PERSIUNTIMAS MIGRACIJOS DEPARTAMENTUI
15. Konsulinė įstaiga priimtus piliečio prašymą išduoti (pakeisti) pasą ir kitus dokumentus dėl paso išdavimo ar keitimo artimiausiu diplomatiniu paštu ar kitu saugiu ir skubiu būdu persiunčia Konsuliniam departamentui. Konsulinė įstaiga priimtus piliečio prašymą išduoti (pakeisti) pasą ir kitus dokumentus dėl paso išdavimo ar keitimo gali persiųsti Migracijos departamentui, lydraščio kopiją persiųsdama Konsuliniam departamentui, išskyrus atvejus, jei pasui išduoti ar keisti reikia įtraukti į apskaitą civilinės būklės aktus.
16. Konsulinis departamentas gautą iš konsulinės įstaigos piliečio prašymą išduoti (pakeisti) pasą ir kitus dokumentus per 5 darbo dienas nuo jų gavimo dienos persiunčia Migracijos departamentui.
Jei pasui išduoti ar keisti reikia civilinės būklės įrašus įtraukti į apskaitą, Konsulinis departamentas šio punkto 1 pastraipoje nurodytą prašymą ir dokumentus persiunčia per 5 darbo dienas nuo dokumentų, patvirtinančių civilinės būklės įrašų įtraukimą į apskaitą, gavimo Konsuliniame departamente dienos.
17. Dokumentų dėl paso išdavimo ir keitimo siuntimo Konsuliniam departamentui ir Migracijos departamentui lydraštyje nurodomi prašyme išduoti (pakeisti) pasą įrašyti piliečio vardas (vardai), pavardė ir visų siunčiamų dokumentų pasui gauti ar pakeisti pavadinimai, siunčiamų lapų (dokumentų) skaičius bei nurodoma, ar nuskaityti piliečio pirštų atspaudai, ar piliečio veido atvaizdas nuskaitytas ar siunčiamos jo nuotraukos. Konsulinėje įstaigoje paliekama prašymo išduoti (pakeisti) pasą kopija, ji yra saugoma atitinkamoje byloje.
IV. PASO IŠSIUNTIMAS KONSULINEI ĮSTAIGAI IR ĮTEIKIMAS PILIEČIUI
19. Konsulinis departamentas iš Migracijos departamento gautą išrašytą piliečiui pasą nedelsdamas diplomatiniu paštu arba kitu saugiu ir skubiu būdu su Migracijos departamento lydraščio kopija išsiunčia konsulinei įstaigai, kurioje pilietis pasą atsiims.
Tuo atveju, jeigu konsulinė įstaiga per protingą laikotarpį negauna diplomatiniu paštu išsiųsto išrašyto piliečio paso, konsulinis pareigūnas apie tai nedelsdamas informuoja Konsulinį departamentą ir susisiekia su diplomatinį paštą persiunčiančios įmonės atstovais. Jeigu per sutartyje su diplomatinį paštą persiunčiančia įmone numatytą laikotarpį diplomatiniu paštu persiųstas išrašytas piliečio pasas nesurandamas, konsulinis pareigūnas apie tai nedelsdamas raštu informuoja Konsulinį departamentą. Apie išrašyto piliečio paso praradimo faktą Konsulinis departamentas nedelsdamas informuoja Migracijos departamentą.
20. Pilietis atsiimti paso į konsulinę įstaigą atvyksta pats, išskyrus toliau šiame punkte nurodytus atvejus.
Pasą gali atsiimti ir piliečio įgaliotas asmuo, pateikęs įstatymų nustatyta tvarka patvirtintą įgaliojimą ir savo asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą.
Neveiksnaus piliečio pasą atsiima jo globėjas ar kitas teisėtas atstovas, pateikęs savo asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą ir asmens paskyrimo globėju ar kitu teisėtu atstovu patvirtinančius dokumentus.
Piliečio iki 18 metų pasą atsiima vienas iš tėvų ar globėjas (rūpintojas), pateikęs savo asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą, arba jų įgaliotas asmuo, pateikęs įstatymų nustatyta tvarka patvirtintą įgaliojimą ir savo asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą.
Jeigu vaiko tėvai išsituokę, vaiko pasą atsiima tas iš tėvų, su kuriuo nustatyta vaiko gyvenamoji vieta, pateikęs savo asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą, arba jo įgaliotas asmuo, pateikęs įstatymų nustatyta tvarka patvirtintą įgaliojimą ir savo asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą.
Pasą gali atsiimti ir pats vaikas, jeigu jam yra sukakę 16 metų.
Konsulinė įstaiga naują pasą piliečiui gali išsiųsti saugiu paštu ar kitu saugiu būdu, kuris turi būti suderintas su Konsuliniu departamentu. Konsulinis pareigūnas pasą išsiunčia tik gavęs patvirtinimą, kad paso persiuntimo išlaidos yra (bus) apmokėtos.
21. Pilietis, atsiimdamas pasą, turi pasirašyti registracijos žurnale ir tuo patvirtinti, kad pasą gavo, ir nurodyti jo atsiėmimo datą.
Jeigu pilietis dėl fizinės negalios nesugeba pasirašyti, registracijos žurnale vietoj piliečio parašo braukiamas brūkšnys, nurodoma paso atsiėmimo data, o eilutėje „Pastabos“ – priežastis, dėl kurios pilietis nepasirašė.
Jeigu pasą atsiima ne pats pilietis, o paima jo įgaliotas asmuo, neveiksnaus piliečio globėjas (rūpintojas) ar kitas teisėtas atstovas, vaiko iki 18 metų vienas iš tėvų (įtėvių), globėjas (rūpintojas) ar jų įgaliotas asmuo, tai registracijos žurnale jis pasirašo, patvirtindamas, kad pasą gavo, nurodo jo atsiėmimo datą. „Pastabose“ nurodomas asmens, paėmusio pasą, vardas, pavardė ir asmens kodas, o jeigu pasą paima piliečio įgaliotas asmuo – ir pateikto įgaliojimo duomenys.
Jeigu piliečiui pasas siunčiamas saugiu paštu ar kitu saugiu būdu, registracijos žurnale vietoj piliečio parašo braukiamas brūkšnys, nurodoma paso išsiuntimo data, o eilutėje „Pastabos“ nurodomas siuntimo būdas. Kartu su konsulinėje įstaigoje saugoma piliečio prašymo išduoti (pakeisti) pasą kopija turi būti saugomas pasą siunčiančios įmonės išduotas patvirtinimas apie konsulinės įstaigos jai perduotą pasą. Jeigu piliečiui pasas siunčiamas, kartu su pasu konsulinė įstaiga piliečiui perduoda informacinį pranešimą, kad pilietis per 5 kalendorines dienas nuo paso gavimo dienos privalo išsiųsti rašytinį pranešimą (elektroninėmis priemonėmis, faksu ar paštu) ir informuoti konsulinę įstaigą apie paso gavimą tam, kad pasas galėtų būti paskelbtas galiojančiu. Informaciniame pranešime piliečiui taip pat pateikiama šio punkto penktoje pastraipoje nurodyta informacija.
Pilietis, gavęs atsiųstą pasą, privalo per 5 kalendorines dienas nuo paso gavimo dienos išsiųsti rašytinį pranešimą (elektroninėmis priemonėmis, faksu ar paštu) ir informuoti konsulinę įstaigą apie paso gavimą. Konsulinis pareigūnas registracijos žurnale nurodo datą, kada gavo informaciją, kad pilietis gavo pasą. Konsulinė įstaiga per 1 mėnesį nuo paso išsiuntimo dienos iš piliečio negavusi rašytinio pranešimo apie paso gavimą, kreipiasi į pasą siuntusią įmonę dėl informacijos, ar pasas buvo įteiktas piliečiui. Siunčiančiai įmonei informavus, kad pasas piliečiui nebuvo įteiktas, konsulinė įstaiga paprašo jį grąžinti bei susisiekusi su piliečiu pakartotinai jį informuoja apie galimybę atsiimti pasą. Tokiu atveju paso piliečiui per 1 metus nuo jo išrašymo dienos neatsiėmus, jis gražinamas Migracijos departamentui. Siunčiančiai įmonei informavus, kad pasas piliečiui buvo įteiktas, konsulinė įstaiga susisiekia su piliečiu ir pakartotinai paprašo rašytiniu pranešimu informuoti apie paso gavimą. Konsulinei įstaigai su piliečiu nepavykus susisiekti arba susisiekus su piliečiu šis per 3 mėnesius neinformuoja apie paso gavimą, konsulinė įstaiga apie paso dingimo faktą informuoja Migracijos departamentą.
22. Pilietis ar kitas jo pasą atsiimantis asmuo specialia dokumentų patikros įranga gali patikrinti į pasą elektroniniu būdu įrašytus duomenis.
Nustačius, kad į pasą elektroniniu būdu duomenys neįrašyti arba kad įrašyti duomenys neatitinka piliečio duomenų, tai nedelsiant pranešama Migracijos departamentui. Pasas, kuriame elektroniniu būdu duomenys neįrašyti arba įrašyti duomenys neatitinka piliečio duomenų, artimiausiu diplomatiniu paštu persiunčiamas Migracijos departamentui nurodant paso grąžinimo priežastį.
23. Atsiimant naują pasą konsulinėje įstaigoje, turi būti pateiktas keičiamas pasas, o jeigu pasas išsiunčiamas paštu ar kitu saugiu būdu, keičiamas pasas piliečiui gavus naują pasą konsulinei įstaigai nepateikiamas.
Jeigu pilietis pasui gauti pateikė turėtą Lietuvos Respublikos piliečio pasą arba vaiko kelionės dokumentą, šio aprašo 8.3 punkte nurodytu atveju – teisės į Lietuvos Respublikos pilietybę išsaugojimo pažymėjimą ar šio aprašo 8.2.2 punkte nurodytu atveju – asmens tapatybės kortelę, tai turi pateikti šį dokumentą.
24. Konsulinis pareigūnas pažymi kaip negaliojantį piliečio pateiktą keisti pasą ar numatytais atvejais pasui gauti pateiktą Lietuvos Respublikos piliečio pasą, vaiko kelionės dokumentą arba teisės į Lietuvos Respublikos pilietybę išsaugojimo pažymėjimą.
Jeigu pilietis atsiima pasą su naujais asmens duomenimis, tai piliečio turima asmens tapatybės kortelė su nepakeistais asmens duomenimis pažymima kaip negaliojanti.
Pažymėtas kaip negaliojantis pasas, Lietuvos Respublikos piliečio pasas, vaiko kelionės dokumentas ar asmens tapatybės kortelė grąžinami piliečiui arba jo įgaliotam asmeniui, globėjui (rūpintojui) ar kitam teisėtam atstovui. Tai, kad negaliojantis pasas, Lietuvos Respublikos piliečio pasas, vaiko kelionės dokumentas ar asmens tapatybės kortelė grąžinta piliečiui, pažymima registracijos žurnale.
Pažymėtas kaip negaliojantis teisės į Lietuvos Respublikos pilietybę išsaugojimo pažymėjimas piliečiui negrąžinamas.
25. Piliečiui konsulinėje įstaigoje atsiėmus pasą arba raštu (elektroninėmis priemonėmis, faksu ar paštu) informavus apie paso gavimą, konsulinis pareigūnas užpildo Pranešimą apie paso atsiėmimą (2 priedas) ir ne vėliau kaip kitą darbo dieną po pranešimo užpildymo nuskaitytą šį pranešimą elektroniniu paštu arba faksu persiunčia Migracijos departamentui.
Jeigu atsiimant naują pasą nepateikiamas keičiamas pasas ar kitas šio aprašo 23 punkte nurodytas dokumentas, kuris turi būti pažymėtas kaip negaliojantis, tai pažymima registracijos žurnale ir nurodoma Migracijos departamentui siunčiamame pranešime apie paso atsiėmimą konsulinėje įstaigoje.
Jeigu negaliojantį pasą, Lietuvos Respublikos piliečio pasą, vaiko kelionės dokumentą ar asmens tapatybės kortelę atsiimti pilietis atsisako, tai pažymima Migracijos departamentui siunčiamame pranešime apie paso atsiėmimą.
V. NEGALIOJANČIŲ ASMENS TAPATYBĘ IR LIETUVOS RESPUBLIKOS PILIETYBĘ PATVIRTINANČIŲ DOKUMENTŲ PERSIUNTIMAS MIGRACIJOS DEPARTAMENTUI
26. Per Konsulinį departamentą Migracijos departamentui diplomatiniu paštu ar kitu ir saugiu ir skubiu būdu persiunčiami šie negaliojantys asmens tapatybę ir Lietuvos Respublikos pilietybę patvirtinantys dokumentai, kuriuos paimti pilietis atsisako atsiimdamas naują pasą konsulinėje įstaigoje:
26.4. asmens tapatybės kortelės.
Taip pat šio aprašo 28 punkto nustatyta tvarka Migracijos departamentui persiunčiamas ir atsiimant pasą konsulinei įstaigai pateiktas teisės į Lietuvos Respublikos pilietybę išsaugojimo pažymėjimas, taip pat asmens tapatybę ir Lietuvos Respublikos pilietybę patvirtinantis dokumentas, kai dėl netikslių įrašų jame piliečiui išduotas / pakeistas pasas.
27. Per Konsulinį departamentą Migracijos departamentui taip pat persiunčiami šie asmens tapatybę ir Lietuvos Respublikos pilietybę patvirtinantys dokumentai:
27.1. konsulinei įstaigai pateikti mirusių piliečių pasai, Lietuvos Respublikos piliečio pasai, asmens tapatybės kortelės ar vaiko kelionės dokumentai;
27.3. konsulinei įstaigai grąžinti neteisėtai ar nepagrįstai išduoti pasai, Lietuvos Respublikos piliečio pasai ar asmens tapatybės kortelės;
27.4. konsulinei įstaigai grąžinti netekusių Lietuvos Respublikos pilietybės asmenų pasai, Lietuvos Respublikos piliečio pasai ar asmens tapatybės kortelės;
27.5. konsulinei įstaigai pateikti rasti pasai, Lietuvos Respublikos piliečio pasai ar asmens tapatybės kortelės;
28. Šio aprašo 26–27 punktuose numatyti asmens tapatybę ir Lietuvos Respublikos pilietybę patvirtinantys dokumentai ir teisės į Lietuvos Respublikos pilietybę išsaugojimo pažymėjimai Migracijos departamentui per 5 darbo dienas nuo jų gavimo Konsuliniame departamente persiunčiami kartu su lydraščiu, kuriame nurodoma:
28.4. mirties įrašo numeris, data ir mirties užregistravimo vieta (gali būti pridedamas šiuos duomenis patvirtinantis dokumentas ar konsulinio pareigūno patvirtinta jo kopija su vertimu į lietuvių kalbą), jeigu persiunčiamas mirusio piliečio asmens tapatybę ir Lietuvos Respublikos pilietybę patvirtinantis dokumentas.
Dokumentų dėl paso išdavimo ir keitimo
pateikimo Lietuvos Respublikos
diplomatinėms atstovybėms ar
konsulinėms įstaigoms užsienio
valstybėse, šių dokumentų bei
negaliojančių asmens tapatybę ir
Lietuvos Respublikos pilietybę
patvirtinančių dokumentų persiuntimo
Migracijos departamentui prie Lietuvos
Respublikos vidaus reikalų ministerijos
ir paso įteikimo piliečiui tvarkos aprašo
1 priedas
____________________________________________________________
(Lietuvos Respublikos diplomatinės atstovybės ar konsulinės įstaigos pavadinimas)
PRAŠYMŲ IŠDUOTI (PAKEISTI) PASĄ REGISTRACIJOS ŽURNALAS
Reg. Nr. |
Prašymo gavimo data |
Prašymo išsiuntimo data |
Piliečio vardas(-ai), pavardė |
Pasas įteiktas/išsiųstas piliečiui |
Pastabos |
|
|
|
|
|
parašas |
data |
|
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
Dokumentų dėl paso išdavimo ir keitimo
pateikimo Lietuvos Respublikos
diplomatinėms atstovybėms ar
konsulinėms įstaigoms užsienio
valstybėse, šių dokumentų bei
negaliojančių asmens tapatybę ir
Lietuvos Respublikos pilietybę
patvirtinančių dokumentų persiuntimo
Migracijos departamentui prie Lietuvos
Respublikos vidaus reikalų ministerijos
ir paso įteikimo piliečiui tvarkos aprašo
2 priedas
(Pranešimo forma)
______________________________________________________________
(Lietuvos Respublikos diplomatinės atstovybės ar konsulinės įstaigos pavadinimas)
______________________________________________________________
(diplomatinės atstovybės ar konsulinės įstaigos duomenys)
Migracijos departamentui
prie Lietuvos Respublikos
vidaus reikalų ministerijos
PRANEŠIMAS APIE PASO ATSIĖMIMĄ
_________ Nr. _______
(data)
Pranešame, kad _________________ atsiimti/gauti šie Lietuvos Respublikos pasai:
(data)
Eil. Nr. |
Paso numeris |
Piliečio, kuriam išrašytas pasas, vardas, pavardė ir asmens kodas |
Pasą atsiėmė/gavo (nurodoma, ar pasas atsiimtas asmeniškai, ar gautas paštu ar kitu būdu. Jeigu pasą paėmė vienas iš piliečio tėvų, globėjas (rūpintojas) ar įgaliotas asmuo, tai nurodoma pasą paėmusio asmens vardas, pavardė ir asmens kodas) |
Pateikto dokumento, kuris turi būti pažymėtas kaip negaliojantis, pavadinimas ir numeris (nurodoma, jeigu šis dokumentas nepateiktas, ir tai, ar negaliojantį dokumentą pilietis atsiėmė ar jį atsiimti atsisakė) |
|
|
|
|
|
_________________ (pareigų pavadinimas) (A.V.) |
_________________ (parašas) |
_________________ (vardas ir pavardė) |