Suvestinė redakcija nuo 2013-11-24 iki 2014-12-31
Įsakymas paskelbtas: Žin. 2008, Nr. 149-6069, i. k. 1082213ISAK002B-515
VALSTYBINĖS KELIŲ TRANSPORTO INSPEKCIJOS
PRIE SUSISIEKIMO MINISTERIJOS VIRŠININKO
ĮSAKYMAS
DĖL MOTORINIŲ TRANSPORTO PRIEMONIŲ IR JŲ PRIEKABŲ GAMYBOS IR PERDIRBIMO BEI MOTORINIŲ TRANSPORTO PRIEMONIŲ, PRIEKABŲ, KURIOMS UŽDRAUSTA DALYVAUTI VIEŠAJAME EISME, REMONTO IR TECHNINĖS EKSPERTIZĖS REIKALAVIMŲ IR ATLIKIMO TVARKOS PATVIRTINIMO
2008 m. gruodžio 23 d. Nr. 2B-515
Vilnius
Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos saugaus eismo automobilių keliais įstatymo (Žin., 2000, Nr. 92-2883; 2007, Nr. 128-5213) 10 straipsnio 1 dalies 1 ir 18 punktu ir Lietuvos Respublikos susisiekimo ministro 2008 m. sausio 21 d. įsakymo Nr. 3-13 „Dėl Saugaus eismo automobilių keliais įstatymo įgyvendinimo“ (Žin., 2008, Nr. 26-946; 2009, Nr. 76-3150) 1.2.3 ir 1.2.7 punktais:
Preambulės pakeitimai:
Nr. 2B-216, 2011-05-27, Žin., 2011, Nr. 67-3205 (2011-06-02), i. k. 1112213ISAK002B-216
1. Tvirtinu Motorinių transporto priemonių ir jų priekabų gamybos ir perdirbimo bei motorinių transporto priemonių, priekabų, kurioms uždrausta dalyvauti viešajame eisme, remonto ir techninės ekspertizės reikalavimus ir atlikimo tvarką (pridedama).
3. Įpareigoju Technikos skyrių šį įsakymą nustatyta tvarka teikti skelbti „Valstybės žiniose“ ir Valstybinės kelių transporto inspekcijos prie Susisiekimo ministerijos interneto svetainėje.
PATVIRTINTA
Valstybinės kelių transporto inspekcijos
prie Susisiekimo ministerijos viršininko
2008 m. gruodžio 23 d.
įsakymu Nr. 2B-515
MOTORINIŲ TRANSPORTO PRIEMONIŲ IR JŲ PRIEKABŲ GAMYBOS IR PERDIRBIMO BEI MOTORINIŲ TRANSPORTO PRIEMONIŲ, PRIEKABŲ, KURIOMS UŽDRAUSTA DALYVAUTI VIEŠAJAME EISME, REMONTO IR TECHNINĖS EKSPERTIZĖS REIKALAVIMAI IR ATLIKIMO TVARKA
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Motorinių transporto priemonių ir jų priekabų gamybos ir perdirbimo bei motorinių transporto priemonių, priekabų, kurioms uždrausta dalyvauti viešajame eisme, remonto ir techninės ekspertizės reikalavimai ir atlikimo tvarka (toliau – Reikalavimai) nustato pagrindinius transporto priemonių gamybos ir perdirbimo, galingųjų keturračių individualaus patvirtinimo reikalavimus, transporto priemonių, kurioms uždrausta dalyvauti viešajame eisme, remonto ir techninės ekspertizės reikalavimus ir atlikimo tvarką.
Punkto pakeitimai:
Nr. 2B-261, 2013-11-15, Žin., 2013, Nr. 120-6104 (2013-11-23), i. k. 1132213ISAK002B-261
2. Šie Reikalavimai taikomi Lietuvos Respublikoje gaminamoms, šalyje įregistruotoms perdirbamoms ir perdirbtoms, iš kitų šalių įvežamoms perdirbtoms transporto priemonėms, taip pat Lietuvos Respublikoje įregistruotoms transporto priemonėms, priekaboms, sugadintoms eismo ar kitokio įvykio metu, kai jos negali judėti sava eiga ir kurioms uždrausta dalyvauti viešajame eisme, kai joms atliekamas atstatomasis remontas.
3. Pagamintų ir perdirbtų transporto priemonių techninės ekspertizės atliekamos vadovaujantis šiais Reikalavimais.
4. Šie Reikalavimai nustato sąlygas, pagal kurias išduodamas leidimas, suteikiantis teisę atlikti transporto priemonių technines ekspertizes, taip pat leidimo galiojimo sustabdymą, galiojimo sustabdymo panaikinimą ir leidimo atlikti transporto priemonių technines ekspertizes panaikinimą.
5. Šios nuostatos taikomos visiems Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka įregistruotiems ūkio subjektams, kuriems steigimo dokumentais įteisinta transporto priemonių techninių ekspertizių atlikimo veikla ir siekiantiems gauti leidimą atlikti transporto priemonių technines ekspertizes.
6. Pagamintų ir perdirbtų transporto priemonių konstrukcija ir techninė būklė turi atitikti šiuos Reikalavimus, Techninius reikalavimus nacionaliniam transporto priemonės tipui patvirtinti (toliau – Tipo patvirtinimo reikalavimai), kuriuos kasmet tvirtina Valstybinės kelių transporto inspekcijos (toliau – Inspekcija) viršininkas bei Techninius motorinių transporto priemonių ir jų priekabų reikalavimus, patvirtintus Valstybinės kelių transporto inspekcijos prie Susisiekimo ministerijos viršininko 2008 m. liepos 29 d. įsakymu Nr. 2B-290 (Žin., 2008, Nr. 88-3550).
II. SĄVOKOS
7. Šiuose Reikalavimuose vartojamos sąvokos:
Antros kategorijos techninės ekspertizės įmonė – įmonė, įregistruota įstatymų nustatyta tvarka ir turinti teisę atlikti transporto priemonės vienetinio perdirbimo bei vienetinės gamybos priekabos, kurios leistina bendroji masė ne didesnė kaip 750 kg, technines ekspertizes.
Pirmos kategorijos techninės ekspertizės įmonė – įmonė, įregistruota įstatymų nustatyta tvarka ir turinti teisę atlikti transporto priemonių technines ekspertizes.
Perdirbimas – transporto priemonių sudėtinių dalių keitimas ir (arba) papildomų įtaisų įrengimas, dėl kurių keičiasi transporto priemonės konstrukcija ir (arba) techninės bei eksploatacinės savybės.
Vienetinis perdirbimas – vienos transporto priemonės perdirbimas per kalendorinius metus.
Nevienetinis perdirbimas – to paties pobūdžio perdirbimas, atliekamas specializuotoje įmonėje daugiau kaip vienai transporto priemonei per kalendorinius metus.
Nesudėtingas perdirbimas (perdirbimas A) – transporto priemonės sudėtinių dalių keitimas geresnių techninių charakteristikų analogiškos konstrukcijos dalimis, dėl kurių nereikia keisti transporto priemonės konstrukcijos, taip pat įrangos ir įtaisų įrengimas naudojant tik sertifikuotus gaminius.
Vidutinio sudėtingumo perdirbimas (perdirbimas B) – transporto priemonės konstrukcijos keitimas, kuris neturi poveikio transporto priemonės techninėms bei eksploatacinėms savybėms, konstrukcijų atsparumui ir patikimumui, aktyviesiems ir pasyviesiems saugos bei aplinkos apsaugos rodikliams, vairuotojo darbo vietos ergonomikai, keleivių ir krovinių vežimo sąlygoms.
Sudėtingas perdirbimas (perdirbimas C) – transporto priemonės konstrukcijos keitimas, kuris turi poveikį transporto priemonės techninėms bei eksploatacinėms savybėms, konstrukcijų atsparumui ir patikimumui, aktyviosioms ir pasyviosioms saugos bei aplinkos apsaugos rodikliams, vairuotojo darbo vietos ergonomikai, keleivių ir krovinių vežimo sąlygoms.
Vienetinė gamyba – naujos vienos transporto priemonės gamyba per kalendorinius metus.
Smulkiaserijinė gamyba – to paties gamintojo transporto priemonių gamyba nuo 2 iki 75 M1 klasei, 250 M2, M3, N2, N3, O3 ir O4 klasėms, 500 N1, O1 ir O2 klasėms vienetų per kalendorinius metus.
Serijinė gamyba – to paties gamintojo transporto priemonių gamyba, viršijanti smulkiaserijinės gamybos apimtis, per kalendorinius metus.
Techninė tarnyba – Inspekcijos paskirta kaip bandymo laboratorija atlikti bandymus ar patikras.
Gamintojas – asmuo ar įstaiga, kuri yra atsakinga įgaliotajai institucijai visais tipo patvirtinimo ar leidimo suteikimo procedūros klausimais ir atsako už gamybos atitikties užtikrinimą.
Gamyba – transporto priemonių gamyba įmonėje, turinčioje kokybės vadybos sistemą, gamybos bazę, Inspekcijos suteiktą gamintojo identifikavimo numerį bei tinkamos kvalifikacijos specialistus tokiai veiklai vykdyti. Gamyba laikoma transporto priemonių komplektavimas keliais etapais bei neįregistruotų transporto priemonių perdirbimas.
Specializuota įmonė – įmonė, turinti reikiamą įrangą, atitinkamos kvalifikacijos specialistus ir nustatyta tvarka įteisintą įmonės standartą perdirbti transporto priemones smulkiaserijiniu būdu.
Techninė ekspertizė – gaminamos ar perdirbamos transporto priemonės techninės dokumentacijos bei nustatytų reikalavimų pagamintai ar perdirbtai transporto priemonei atitikimo įvertinimas.
Transporto priemonė – tai motorinės transporto priemonės, jų velkamos priekabos, puspriekabės, taip pat troleibusai, motociklai ir mopedai.
Techninė dokumentacija – techniniai duomenys apie transporto priemonę, kuriais remdamasis techninę ekspertizę atliekantis ekspertas galėtų nustatyti reikalingus būsimos transporto priemonės parametrus ir charakteristikas bei įvertinti, ar pagal šią techninę dokumentaciją pagaminta arba perdirbta transporto priemonė atitiks jai taikomus techninius reikalavimus.
Techninės sąlygos – gamintojo išduota ar su Inspekcija suderinta ir techninės ekspertizės įmonėje išduota techninė dokumentacija, pagal kurią galima atlikti transporto priemonės perdirbimą ar vienetinę gamybą.
Transporto priemonių ekspertas (toliau – Ekspertas) – asmuo, turintis atitinkamą kvalifikaciją ir dirbantis techninės ekspertizės įmonėje.
Užsakovas – juridinis ar fizinis asmuo, sudaręs su techninės ekspertizės įmone sutartį atlikti techninę ekspertizę.
Neeilinė privalomoji techninė apžiūra – techninė apžiūra, kuri atliekama transporto priemonei po jos atstatomojo remonto darbų ir teigiamų techninės ekspertizės išvadų, kai transporto priemonei nustatyta tvarka buvo uždrausta dalyvauti viešajame eisme.
Kitos sąvokos, vartojamos Reikalavimuose, suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Lietuvos Respublikos saugaus eismo automobilių keliais įstatyme (Žin., 2000, Nr. 92-2883; 2007, Nr. 128-5213).
Punkto pakeitimai:
Nr. 2B-261, 2013-11-15, Žin., 2013, Nr. 120-6104 (2013-11-23), i. k. 1132213ISAK002B-261
III. GAMINAMŲ TRANSPORTO PRIEMONIŲ REIKALAVIMAI
9. Gaminant transporto priemones turi būti laikomasi šių pagrindinių reikalavimų:
9.1. išvaizda turi skirtis nuo kitų gamintojų pagamintų transporto priemonių tiek, kad tai nepažeistų kitų gamintojų autorinių teisių;
9.2. kėbulo ar rėmo konstrukcija neturi būti kitos transporto priemonės kopija, reprodukcija. Taip pat negalima panaudoti kitos transporto priemonės kėbulo ar rėmo;
9.3. pagamintai transporto priemonei turi būti atlikti jos vairavimo ir stabdžių sistemų išbandymai. Priklausomai nuo transporto priemonės klasės, šios sistemos turi atitikti jos pagaminimo metu galiojančius Tipo patvirtinimo reikalavimus (M, N kategorijai) arba šiuos Reikalavimus (L kategorijai), o O1 ir O2 klasių priekaboms su inerciniais stabdžiais turi būti atliktas stabdžių sistemos suderinamumo patikrinimas, O3 ir O4 klasių priekaboms turi būti atlikti stabdžių bandymai;
Punkto pakeitimai:
Nr. 2B-207, 2009-05-29, Žin., 2009, Nr. 66-2678 (2009-06-04); Žin., 2009, Nr. 67-0 (2009-06-06), i. k. 1092213ISAK002B-207
9.4. transporto priemonėje įrengiamos ar naudojamos serijinės gamybos sudėtinės dalys, kurioms taikomos atitinkamų sudėtinių dalių Europos Sąjungos (toliau – ES) direktyvų ir Jungtinių Tautų Europos Ekonominės Komisijos (toliau – JT EEK) taisyklių nuostatos, privalo turėti sudėtinių dalių tipo patvirtinimo sertifikatus arba sertifikavimo ženklinimą. Naujai pagamintos sudėtinės dalys turi būti išbandytos pagal atitinkamų ES direktyvų ar JT EEK taisyklių reikalavimus;
9.5. transporto priemonėse įrengiamos sudėtinės dalys (apšvietimo ir šviesos signalizacijos prietaisai, garso signalizacijos įtaisai, padangos, galinio vaizdo veidrodžiai, ilgų ir sunkių transporto priemonių skiriamieji ženklai, greičio ribotuvai, tachografai, priekinės, galinės ir šoninės apsaugos nuo palindimo po transporto priemone užtvarai, saugos diržai, sėdynės ir galvos atlošai, sukabintuvai) turi būti sertifikuotos pagal Lietuvos Respublikos arba tarptautinius reikalavimus (JT EEK Vidaus transporto komiteto taisykles arba ES direktyvas);
9.6. transporto priemonėse įrengiami vairavimo bei stabdžių sistemos pagrindiniai elementai, ratai, degalų bakai, sergėjimo sistemos, spidometrai priekabos ir vilkiko elektrinės jungtys turi būti sertifikuoti ir atitikti transporto priemonių mases, geometrinius parametrus bei eksploatacines savybes;
9.8. Savadarbės O1 klasės transporto priemonės, skirtos kroviniams vežti, paruoštos eksploatuoti, masė turi būti ne didesnė nei pusė techniškai leistinos pakrautos šios klasės transporto priemonės masės.
Papildyta punktu:
Nr. 2B-216, 2011-05-27, Žin., 2011, Nr. 67-3205 (2011-06-02), i. k. 1112213ISAK002B-216
10. Gamintojas, prieš pradėdamas gaminti vienetinę transporto priemonę, turi parengti techninę dokumentaciją ir atlikti jos techninę ekspertizę.
12. Techninei ekspertizei atlikti pateikiama:
12.1. priekabos, kurios leistina bendroji masė ne didesnė kaip 750 kg, surinkimo (bendro vaizdo) brėžinys, svarbiausių mazgų surinkimo ir jų sudedamųjų detalių brėžiniai, svarbiausių detalių atsparumo apskaičiavimai;
12.2. transporto priemonės, kurios leistina bendroji masė didesnė kaip 750 kg, transporto priemonės gabaritų brėžinys, atskirų sistemų surinkimo (gabaritų) brėžiniai, panaudotų savos gamybos svarbiausių detalių darbo brėžiniai, svarbiausių detalių atsparumo apskaičiavimai, transporto priemonės dinamikos skaičiavimai, eksploatavimo instrukcija.
13. Gaminant transporto priemones smulkiaserijiniu ar serijiniu būdu būtina atlikti transporto priemonės tipo bandomojo pavyzdžio techninę ekspertizę, Inspekcijoje atlikti atitikties įvertinimą ir gauti leidimo eksploatuoti numerį (toliau – LEN).
14. Gamindamas transporto priemones smulkiaserijiniu ar serijiniu būdu gamintojas privalo:
14.1. pateikti paruoštą transporto priemonės gamybos techninę dokumentaciją, pagaminti bandomąjį pavyzdį ir atlikti jo techninę ekspertizę;
14.2. kai techninės ekspertizės išvada teigiama, techninėse tarnybose atlikti transporto priemonės ir jos sudėtinių dalių tipui patvirtinti reikalingus bandymus;
15. Transporto priemonės tipo bandomajam pavyzdžiui turi būti parengta gamybos ir eksploatacijos techninė dokumentacija: transporto priemonės konstrukcijos ir gamybos technologijos dokumentai, viso rėmo (kėbulo) konstrukcijos ir svarbiausių detalių atsparumo apskaičiavimai, transporto priemonės dinamikos apskaičiavimai bei pateikti sudėtinių dalių sertifikatai pagal Tipo patvirtinimo reikalavimus.
16. Tipui patvirtinti Inspekcijai gamintojas ar jo įgaliotas atstovas pateikia transporto priemonės tipo bandomojo pavyzdžio techninės ekspertizės pažymą su teigiamomis išvadomis, pagal ES direktyvas išduotų sudėtinių dalių tipo patvirtinimo sertifikatų kopijas ar pagal JT EEK taisykles išduotų pranešimų kopijas ir kitus dokumentus, nurodytus Motorinių transporto priemonių, priekabų ir šių transporto priemonių sudedamųjų dalių atitikties įvertinimo atlikimo taisyklėse, patvirtintose Lietuvos Respublikos susisiekimo ministro 2009 m. balandžio 28 d. įsakymu Nr. 3-169 (Žin., 2009, Nr. 49-1997).
Punkto pakeitimai:
Nr. 2B-207, 2009-05-29, Žin., 2009, Nr. 66-2678 (2009-06-04); Žin., 2009, Nr. 67-0 (2009-06-06), i. k. 1092213ISAK002B-207
17. Pagaminus naują transporto priemonę, iki jos registracijos reikia gauti Europos Bendrijos, nacionalinį ar individualų patvirtinimą. Šio punkto nuostatos netaikomos registruotai naujai transporto priemonei, o atliekama techninė ekspertizė, kai transporto priemonė gaminama papildomai įrengiant: gamintojo numatytas sėdynes, pedalus vairavimo instruktoriui ar įrangą, numatytą transporto priemonės gamintojo, taip pat transporto priemonę pritaikant neįgaliems asmenims.
Galingiesiems keturračiams iki jų registracijos Lietuvoje reikia gauti individualų patvirtinimą techninės ekspertizės įmonėje, įvertinant jų atitiktį Reikalavimų 4 priede nurodytiems reikalavimams.
Punkto pakeitimai:
Nr. 2B-143, 2012-04-16, Žin., 2012, Nr. 46-2280 (2012-04-19), i. k. 1122213ISAK002B-143
Nr. 2B-261, 2013-11-15, Žin., 2013, Nr. 120-6104 (2013-11-23), i. k. 1132213ISAK002B-261
18. Gaminti transporto priemones gali:
18.1. juridiniai ir fiziniai asmenys – vienetinės gamybos transporto priemones, kurių leistina bendroji masė ne didesnė kaip 3500 kg;
18.2. įmonės, turinčios reikiamą įrangą ir atitinkamos kvalifikacijos specialistus – vienetinės gamybos transporto priemones bei smulkiaserijinės gamybos bandomuosius pavyzdžius;
19. Pagamintai transporto priemonei identifikavimo numeris suteikiamas Inspekcijos nustatyta tvarka.
20. Pagaminta vienetinės gamybos transporto priemonė ir smulkiaserijinės gamybos bandomasis pavyzdys pateikiami pirmos kategorijos techninės ekspertizės įmonei atlikti techninę ekspertizę. Vienetinės gamybos priekabų, kurių leistina bendroji masė ne didesnė kaip 750 kg, techninę ekspertizę atlieka bet kurios kategorijos techninės ekspertizės įmonė.
21. Registruojant vienetinės gamybos transporto priemones, išskyrus tas, kurioms nustatyta tvarka Inspekcijoje reikia gauti leidimo eksploatuoti numerį, pateikiama techninės ekspertizės įmonės išduotos techninės ekspertizės pažymos, o registruojant smulkiaserijinės gamybos transporto priemones – gamintojo išduoti tipo atitikimo sertifikatai.
Punkto pakeitimai:
Nr. 2B-207, 2009-05-29, Žin., 2009, Nr. 66-2678 (2009-06-04); Žin., 2009, Nr. 67-0 (2009-06-06), i. k. 1092213ISAK002B-207
IV. PERDIRBAMŲ TRANSPORTO PRIEMONIŲ REIKALAVIMAI
22. Perdirbant transporto priemones neturi sumažėti jų aktyvioji ir pasyvioji sauga, konstrukcijos sudedamųjų dalių, tvirtinimo atsparumas ir patikimumas bei pablogėti aplinkos apsaugos rodikliai, vairuotojo darbo vietos ergonomika ir keleivių bei krovinių vežimo sąlygos. Po perdirbimo negali pasikeisti transporto priemonės kėbulo (rėmo) identifikavimo numeris, išskyrus atvejus, kai jis keičiamas šių Reikalavimų nustatyta tvarka. Perdirbamų elektrinių transporto priemonių reikalavimai nustatyti Reikalavimų 3 priede.
Punkto pakeitimai:
Nr. 2B-216, 2011-05-27, Žin., 2011, Nr. 67-3205 (2011-06-02), i. k. 1112213ISAK002B-216
23. Transporto priemones perdirbti smulkiaserijiniu būdu turi teisę specializuota įmonė. Prieš perdirbant įregistruotas transporto priemones smulkiaserijiniu būdu su Inspekcija reikia suderinti įmonės standartą Inspekcijos nustatyta tvarka.
24. Prieš pradedant smulkiaserijinį registruotos transporto priemonės perdirbimą ir pateikiant derinti Inspekcijai turi būti atlikta įmonės standarto projekto ir bandomojo pavyzdžio techninės dokumentacijos techninė ekspertizė. Jei išvada teigiama, perdirbėjas įmonės standartą privalo suderinti su Inspekcija. Inspekcija gali pareikalauti, kad perdirbėjas pateiktų transporto priemonės gamintojo ar jo įgaliotojo atstovo Lietuvoje išduotą dokumentą, suteikiantį teisę perdirbti transporto priemonę, taip pat dokumentą, suteikiantį teisę naudoti firmos ženklą po transporto priemonės perdirbimo.
25. Smulkiaserijinio perdirbimo bandomojo pavyzdžio techninė dokumentacija yra: transporto priemonių perdirbimo įmonės standarto projektas, perdirbimo konstruktorinė ir technologinė dokumentacija, svarbiausių įtaisų sudedamųjų detalių atsparumo apskaičiavimai, naujai pagamintų sudedamųjų detalių atsparumo apskaičiavimas, transporto priemonės dinamikos apskaičiavimai (jei dėl perdirbimo keičiasi transporto priemonės techninės ir eksploatacinės savybės), įrengiamų sudėtinių dalių sertifikatai pagal Tipo patvirtinimo reikalavimus.
26. Prieš perdirbant įregistruotą vienetinę transporto priemonę turi būti parengta techninė dokumentacija ir atlikta jos techninė ekspertizė. Atliekant nesudėtingą perdirbimą (A) – techninė dokumentacija nebūtina.
27. Vienetinio perdirbimo transporto priemonė techninei ekspertizei pateikiama bet kuriai techninės ekspertizės įmonei. Pirmos kategorijos techninės ekspertizės įmonė atlieka vienetinio perdirbimo transporto priemonės ir transporto priemonių nevienetinio perdirbimo bandomojo pavyzdžio technines ekspertizes.
28. Transporto priemonės valdymo įtaisus perstatyti iš dešinės pusės į kairę galima įvykdžius vieną iš šių sąlygų:
29. Abiem 28 punkte nurodytais atvejais po perdirbimo turi būti atlikta transporto priemonės techninė ekspertizė.
30. N1 klasės transporto priemonę perdirbti į M1 klasės transporto priemonę galima tada, kai N1 klasės kėbulo kodas yra BB ar BBA ir kėbule yra įrengtos sertifikuotos sėdimos vietos. Kai sertifikuotos sėdimos vietos neįrengtos, perdirbti specializuotoje įmonėje galima išbandant įrengtų sėdynių ir saugos diržų tvirtinimo vietas techninėse tarnybose.
Punkto pakeitimai:
Nr. 2B-207, 2009-05-29, Žin., 2009, Nr. 66-2678 (2009-06-04); Žin., 2009, Nr. 67-0 (2009-06-06), i. k. 1092213ISAK002B-207
Nr. 2B-216, 2011-05-27, Žin., 2011, Nr. 67-3205 (2011-06-02), i. k. 1112213ISAK002B-216
31. Perdirbimas į M kategorijos transporto priemones:
31.1. Perdirbant pirmą kartą po 2002 m. sausio 1 d. registruotas N1 klasės transporto priemones į M1 klasės transporto priemones, techninės ekspertizės įmonei turi būti pateiktas transporto priemonės gamintojo arba jo įgaliotojo atstovo patvirtinimas, kad transporto priemonė ar tam tikro modelio transporto priemonių konstrukcija atitinka transporto priemonės, skirtos keleiviams vežti, techninius reikalavimus, pateikiant degalų sąnaudų, CO2 išlakų, variklio išmetamųjų teršalų, variklio skleidžiamo triukšmo, sėdynių, saugos diržų ir jų tvirtinimo vietų M1 klasės transporto priemonės sertifikatus arba bandymo protokolus. Kitas N kategorijos transporto priemones perdirbant į M1 klasės transporto priemones, papildomai reikia pateikti sertifikatus, įrodančius, kad transporto priemonės stabdžių konstrukcija atitinka M1 klasės transporto priemonių reikalavimus.
31.2. N kategorijos transporto priemonių, pirmą kartą registruotų iki 2002 m. sausio 1 d., perdirbimas į M kategorijos transporto priemones įvertinamas tik techninės ekspertizės įmonėje, nepateikiant sudedamųjų dalių sertifikatų.
31.3. Perdirbus N kategorijos transporto priemones į M kategorijos specialios paskirties transporto priemones (gyvenamasis namas, medicininės pagalbos ir žmonių palaikams gabenti skirtos transporto priemones), jos įvertinamos tik techninės ekspertizės įmonėje, pateikiant tik papildomai įrengtų sėdynių, jų tvirtinimo vietų, saugos diržų ir diržų tvirtinimo vietų sertifikatus arba bandymo protokolus.
Punkto pakeitimai:
Nr. 2B-216, 2011-05-27, Žin., 2011, Nr. 67-3205 (2011-06-02), i. k. 1112213ISAK002B-216
32. Perdirbta M1 klasės transporto priemonė turi atitikti Motorinių transporto priemonių ir jų priekabų kategorijų ir klasių pagal konstrukciją reikalavimus, patvirtintus Inspekcijos viršininko 2008 m. gruodžio 2 d. įsakymu Nr. 2B-479 (Žin., 2008, Nr. 141-5606). Transporto priemonė, kurios kėbulo tipas AF, priklauso M1 klasei (t. y. laikoma keleivine transporto priemone), jei po perdirbimo atitinka formulę P – (M + N x 68) < N x 68, kur:
P – techniškai leistina maksimali pakrautos transporto priemonės (bendroji) masė (kg);
M – paruoštos eksploatuoti transporto priemonės masė (kg);
N – sėdimų vietų skaičius, neskaitant vairuotojo.
Punkto pakeitimai:
Nr. 2B-207, 2009-05-29, Žin., 2009, Nr. 66-2678 (2009-06-04); Žin., 2009, Nr. 67-0 (2009-06-06), i. k. 1092213ISAK002B-207
33. Pirmą kartą po 2002 m. sausio 1 d. registruotoms ir į M1 klasę perdirbtoms transporto priemonėms Inspekcijoje reikia gauti individualų patvirtinimą, išskyrus Reikalavimų 31.3 punkte nurodytus perdirbimo atvejus.
Punkto pakeitimai:
Nr. 2B-216, 2011-05-27, Žin., 2011, Nr. 67-3205 (2011-06-02), i. k. 1112213ISAK002B-216
Nr. 2B-261, 2013-11-15, Žin., 2013, Nr. 120-6104 (2013-11-23), i. k. 1132213ISAK002B-261
34. M1 klasės transporto priemonę perdirbti į N1 klasės transporto priemonę galima tik tada, kai M1 klasės transporto priemonės kėbulo kodas yra AF.
35. Perdirbta N1 klasės transporto priemonė turi atitikti Motorinių transporto priemonių ir jų priekabų kategorijų ir klasių pagal konstrukciją reikalavimus.
36. Registruotų, M2 ir M3 klasių, transporto priemonių perdirbimo sąlygos:
36.1. M2, M3 klasės transporto priemonė gali būti perdirbama į M1 klasės transporto priemonę, jeigu M2, M3 klasės transporto priemonės bendroji masė yra ne didesnė negu 2800 kg;
Punkto pakeitimai:
Nr. 2B-216, 2011-05-27, Žin., 2011, Nr. 67-3205 (2011-06-02), i. k. 1112213ISAK002B-216
36.2. transporto priemonė į M2 ar M3 klasės transporto priemonę gali būti perdirbama tik specializuotoje įmonėje;
37. Techninės ekspertizės metu priklausomai nuo perdirbimo sudėtingumo turi būti šie dokumentai:
37.1. vidutinio sudėtingumo perdirbimui (B) – transporto priemonės matmenų brėžiniai, jei keičiasi jos matmenys, perdirbamų sistemų (agregatų, mazgų) surinkimo (matmenų) brėžiniai; varikliui perdirbti – variklio įsigijimo (pirkimo) dokumentai (su nurodytu variklio kodu ir numeriu), keičiamo variklio tvirtinimo vietų ir dalių nuotraukos. Kai toks perdirbimas atliekamas gamintojo įgaliotojo atstovo, nereikia pateikti šiame punkte išvardytų nuotraukų.
Punkto pakeitimai:
Nr. 2B-143, 2012-04-16, Žin., 2012, Nr. 46-2280 (2012-04-19), i. k. 1122213ISAK002B-143
37.2. sudėtingam perdirbimui (C) – 37.1 punkte išvardyti dokumentai bei svarbiausių įtaisų sudedamųjų dalių darbo brėžiniai, svarbiausių detalių atsparumo apskaičiavimai, transporto priemonės dinamikos apskaičiavimai (jei dėl perdirbimo keičiasi transporto priemonės techninės ir eksploatacinės savybės) arba gamintojo išduota techninė perdirbimo instrukcija.
38. Apie transporto priemonių perdirbimo sudėtingumą sprendžiama vadovaujantis 2 priede pateiktais pavyzdžiais.
39. Transporto priemonių perdirbimui, kuris neaprašytas šiuose Reikalavimuose, techninę dokumentaciją ir technines sąlygas prieš perdirbimą būtina suderinti su Inspekcija.
40. Transporto priemonėse įrengiamos sudėtinės dalys (apšvietimo ir šviesos signalizacijos prietaisai, garso signalizacijos įtaisai, padangos, galinio vaizdo veidrodžiai, ilgų ir sunkių transporto priemonių skiriamieji ženklai, greičio ribotuvai, tachografai, priekinės, galinės ir šoninės apsaugos nuo palindimo po transporto priemone užtvarai, saugos diržai, sėdynės ir galvos atlošai, sukabintuvai) turi būti sertifikuotos pagal Lietuvos Respublikos arba tarptautinius reikalavimus (JT EEK Vidaus transporto komiteto taisykles arba ES direktyvas). Visais atvejais perdirbimas ir jo vertinimas atliekamas vadovaujantis gamintojo instrukcija.
Punkto pakeitimai:
Nr. 2B-143, 2012-04-16, Žin., 2012, Nr. 46-2280 (2012-04-19), i. k. 1122213ISAK002B-143
41. Transporto priemonėse įrengiami vairavimo bei stabdžių sistemos pagrindiniai elementai, ratai, degalų bakai, sergėjimo sistemos, spidometrai priekabos ir vilkiko elektrinės jungtys turi būti sertifikuoti ir atitikti transporto priemonių mases, geometrinius parametrus bei eksploatacines savybes.
42. Perdirbtą transporto priemonę būtina perregistruoti, jei ją perdirbant keitėsi transporto priemonės tipas arba kiti techniniai duomenys, įrašyti transporto priemonės registracijos liudijime.
43. Registruojant vienetinio perdirbimo transporto priemones, išskyrus tas, kurioms nustatyta tvarka Inspekcijoje reikia gauti leidimo eksploatuoti numerį, pateikiamos techninės ekspertizės įmonės išduotos pažymos, o registruojant smulkiaserijinio perdirbimo transporto priemones – specializuotos įmonės išduotos pažymos apie transporto priemonės perdirbimą pagal suderintą įmonės standartą.
Punkto pakeitimai:
Nr. 2B-207, 2009-05-29, Žin., 2009, Nr. 66-2678 (2009-06-04); Žin., 2009, Nr. 67-0 (2009-06-06), i. k. 1092213ISAK002B-207
V. KITOJE ŠALYJE PERDIRBTŲ IR ĮVEŽTŲ TRANSPORTO PRIEMONIŲ REIKALAVIMAI
44. Kitoje šalyje perdirbtoms ir į Lietuvą įvežtoms transporto priemonėms turi būti atliekama techninė ekspertizė. Tuo atveju, kai pateikiama transporto priemonės perdirbimo dokumentacija ir (arba) užsienyje atliktos techninės ekspertizės išvados, techninės ekspertizės įmonėje atliekama tiktai dalinė techninė ekspertizė. Jos metu nustatoma, ar atliktas perdirbimas atitinka šių Reikalavimų nuostatas.
VI. RĖMŲ IR KĖBULŲ KEITIMO TVARKA
45. Europos Sąjungoje registruotai transporto priemonei rėmą ar kėbulą (tik M1 klasės transporto priemonei) galima keisti tik kitos Europos Sąjungoje registruotos transporto priemonės rėmu ar kėbulu (tik M1 klasės transporto priemonei).
Punkto pakeitimai:
Nr. 2B-216, 2011-05-27, Žin., 2011, Nr. 67-3205 (2011-06-02), i. k. 1112213ISAK002B-216
46. Rėmas ar kėbulas gali būti keičiamas kitu šiais atvejais:
46.1. kai privalomosios techninės apžiūros metu nustatyta, kad dėl rėmo ar kėbulo techninių trūkumų transporto priemonę eksploatuoti draudžiama;
47. Kėbulas ar rėmas gali būti keičiamas identišku arba techniškai artimos modifikacijos kėbulu ar rėmu. Identiškais laikomi rėmai ar kėbulai, kai transporto priemonių tipo patvirtinimo numeriai bei techniniai duomenys, nurodyti transporto priemonės identifikavimo lentelėse, yra vienodi. Techniškai artimos modifikacijos kėbulai – tai kėbulai su vienodu tipo patvirtinimo numeriu, bet su skirtingais techniniais duomenimis, nurodytais transporto priemonės identifikavimo lentelėje.
Punkto pakeitimai:
Nr. 2B-207, 2009-05-29, Žin., 2009, Nr. 66-2678 (2009-06-04); Žin., 2009, Nr. 67-0 (2009-06-06), i. k. 1092213ISAK002B-207
48. Kai kėbulas keičiamas į techniškai artimos modifikacijos kėbulą, užsakovui ar perdirbėjui būtina pateikti gamintojo arba jo įgaliotojo atstovo Lietuvoje išduotą dokumentą, patvirtinantį kėbulo keitimo galimybę. Kai gamintojo atstovo Lietuvoje nėra, technines sąlygas būtina suderinti su Inspekcija.
49. Artimos modifikacijos kėbulų keitimo techninė ekspertizė atliekama pirmos kategorijos techninės ekspertizės įmonėje, identiškų rėmų ar kėbulų – bet kurioje techninės ekspertizės įmonėje.
51. Prieš keičiant rėmą ar kėbulą turi būti gautos techninės sąlygos atitinkamoje techninės ekspertizės įmonėje (pagal keičiamų kėbulų modifikacijas). Techninei ekspertizei atlikti pateikiama:
51.3. privalomosios techninės apžiūros rezultatų kortelės (ataskaitos) dublikatas arba pažyma dėl automobilio apgadinimo;
VII. MOTORINIŲ TRANSPORTO PRIEMONIŲ, PRIEKABŲ, KURIOMS UŽDRAUSTA DALYVAUTI VIEŠAJAME EISME, REMONTO IR TECHNINĖS EKSPERTIZĖS REIKALAVIMAI IR ATLIKIMO TVARKA
53. Transporto priemonėms, sugadintoms eismo ar kitokio įvykio metu, kai jos negali judėti sava eiga, po jų atstatomojo remonto turi būti atlikta neeilinė privalomoji techninė apžiūra ir (arba) techninė ekspertizė.
Punkto pakeitimai:
Nr. 2B-207, 2009-05-29, Žin., 2009, Nr. 66-2678 (2009-06-04); Žin., 2009, Nr. 67-0 (2009-06-06), i. k. 1092213ISAK002B-207
54. Privalomajai neeilinei techninei apžiūrai būtina pateikti pažymą iš transporto priemonei atstatomąjį remontą atlikusios įmonės, kurioje būtų patvirtinta, kad visiškai atkurtos kėbulo (rėmo), važiuoklės konstrukcijos ir jų stiprumas bei gamintojo įrengta saugos įranga. Jeigu tokios pažymos transporto priemonės valdytojas pateikti negali, privalomosios neeilinės techninės apžiūros metu transporto priemonei nustatyta tvarka atliekama techninė ekspertizė.
Punkto pakeitimai:
Nr. 2B-207, 2009-05-29, Žin., 2009, Nr. 66-2678 (2009-06-04); Žin., 2009, Nr. 67-0 (2009-06-06), i. k. 1092213ISAK002B-207
55. Techninės ekspertizės tikslas – patikrinti, ar po atstatomojo transporto priemonės remonto visiškai atkurtos kėbulo (rėmo), važiuoklės konstrukcijos ir jų stiprumas bei gamintojo įrengta saugos įranga.
Punkto pakeitimai:
Nr. 2B-207, 2009-05-29, Žin., 2009, Nr. 66-2678 (2009-06-04); Žin., 2009, Nr. 67-0 (2009-06-06), i. k. 1092213ISAK002B-207
56. Transporto priemonė pateikiama bet kurios kategorijos techninės ekspertizės įmonei.
Punkto pakeitimai:
Nr. 2B-207, 2009-05-29, Žin., 2009, Nr. 66-2678 (2009-06-04); Žin., 2009, Nr. 67-0 (2009-06-06), i. k. 1092213ISAK002B-207
57. Techninei ekspertizei pateikiama:
57.3. dokumentacija (apžiūros aktas, nuotraukos, draudimo bendrovės eksperto remonto sąmata, vertinimo ataskaita ir kt.) apie transporto priemonės būklę po eismo ar kitokio įvykio, dėl kurio transporto priemonė buvo sugadinta;
57.4. dokumentacija, susijusi su atliktu transporto priemonės remontu (nuotraukos, atspindinčios atlikto remonto technologinį procesą, atliktų remonto operacijų sąrašas ir jų apimtis ir kt.);
Punkto pakeitimai:
Nr. 2B-207, 2009-05-29, Žin., 2009, Nr. 66-2678 (2009-06-04); Žin., 2009, Nr. 67-0 (2009-06-06), i. k. 1092213ISAK002B-207
58. Techninės ekspertizės metu nustatoma:
58.2. ar sugadintos transporto priemonės atstatymas atliktas laikantis techniniu požiūriu pagrįstų ir priimtinų remonto technologijų;
59. Kai techninės ekspertizės įmonė ir užsakovas iš anksto suderinę ratų pastatymo, kėbulo (rėmo) geometrijos parametrų, elektroninių saugos sistemų veikimą, panaudojant techninės ekspertizės įmonėje turimą diagnostinę įrangą, užsakovas neprivalo pateikti 57.5–57.6 punktuose nurodytų dokumentų.
60. Techninę ekspertizę atliekantis ekspertas, nustatęs faktinių duomenų neatitikimą su esančiais pateiktoje dokumentacijoje, gali pareikalauti, kad būtų papildomai pristatyti reikalingi dokumentai. Ekspertas taip pat turi teisę paskirti patikrinimą (jei nustatytas faktinių duomenų neatitikimas) diagnostiką atliekančioje ar techninės ekspertizės įmonėje.
61. Jei techninės ekspertizės išvadoje teigiama, kad po transporto priemonės atstatomojo remonto visiškai atkurtos kėbulo (rėmo), važiuoklės konstrukcijos ir jų stiprumas bei gamintojo įrengta saugos įranga, transporto priemonės valdytojas gali atlikti neeilinę privalomąją techninę apžiūrą. Ekspertizės pažyma turi būti užpildyta vadovaujantis 76 punkto reikalavimais.
Punkto pakeitimai:
Nr. 2B-207, 2009-05-29, Žin., 2009, Nr. 66-2678 (2009-06-04); Žin., 2009, Nr. 67-0 (2009-06-06), i. k. 1092213ISAK002B-207
VIII. GAMINAMŲ IR PERDIRBAMŲ TRANSPORTO PRIEMONIŲ TECHNINĖS EKSPERTIZĖS ATLIKIMAS
63. Pagamintoms ar perdirbtoms transporto priemonėms turi būti atlikta techninė ekspertizė. Atliekant technines ekspertizes turi būti laikomasi šių Reikalavimų.
64. Gaminamų ir perdirbamų transporto priemonių techninės ekspertizės atliekamos techninės ekspertizės įmonėse, atitinkančiose šiuos Reikalavimus.
65. Techninės dokumentacijos ir transporto priemonės techninę ekspertizę atlieka:
65.1. antros kategorijos techninės ekspertizės įmonė – gaminant vienetinę priekabą, kurios leistina bendroji masė ne didesnė kaip 750 kg, arba atliekant vienetinį transporto priemonės perdirbimą;
66. Techninės ekspertizės įmonė transporto priemonei, ant kurios sumontuota didesnė kaip 1 tonos keliamosios galios krovinių kėlimo įranga, keltuvas ir bokštelis žmonėms ar kroviniams kelti, stacionari ar nuimama, konteinerinė cisterna, talpykla suskystintoms bei suslėgtoms dujoms, skysčiams ir birioms pavojingoms medžiagoms gabenti baterija, kurios tūris didesnis kaip 1,0 m3, techninę ekspertizę atlieka tik gavusi teigiamą techninės tarnybos ekspertizės išvadą.
67. Transporto priemonės techninė ekspertizė atliekama tik techninės ekspertizės įmonei ir šalims sudarius rašytinę sutartį. Draudžiama atlikti techninę ekspertizę transporto priemonėms, kai transporto priemonės dokumentai nepriimtini registruoti ją Lietuvos Respublikoje.
Punkto pakeitimai:
Nr. 2B-143, 2012-04-16, Žin., 2012, Nr. 46-2280 (2012-04-19), i. k. 1122213ISAK002B-143
68. Sutartyje dėl pagamintų ir (ar) perdirbtų transporto priemonių techninės ekspertizės atlikimo be kitų nuostatų nustatomas techninės ekspertizės tikslas ir objektas, užsakovo ir techninės ekspertizės įmonės rekvizitai ir užsakymo priėmimo data.
69. Užsakovas techninės ekspertizės įmonei pateikia šiuose Reikalavimuose nurodytą techninę dokumentaciją, reikalingą techninei ekspertizei atlikti. Perdirbant (keičiant) transporto priemonės variklį ekspertui turi būti sudaryta galimybė nufotografuoti variklio kodą, kol dar nesumontuotas variklis.
Punkto pakeitimai:
Nr. 2B-143, 2012-04-16, Žin., 2012, Nr. 46-2280 (2012-04-19), i. k. 1122213ISAK002B-143
70. Techninės dokumentacijos ir transporto priemonės techninės ekspertizės metu nustatoma:
70.1. ar techninė dokumentacija užtikrina gaminamai arba perdirbamai transporto priemonei nustatytus techninius reikalavimus;
70.5. atlikto perdirbimo įtaka visai transporto priemonei (nors tai nėra ekspertizės užsakovo tikslas) ir jos saugiam eksploatavimui ar keliamiems techniniams reikalavimams.
Papildyta punktu:
Nr. 2B-143, 2012-04-16, Žin., 2012, Nr. 46-2280 (2012-04-19), i. k. 1122213ISAK002B-143
70.6. galingiesiems keturračiams:
Papildyta punktu:
Nr. 2B-261, 2013-11-15, Žin., 2013, Nr. 120-6104 (2013-11-23), i. k. 1132213ISAK002B-261
71. Pagaminta ar perdirbta transporto priemonė fotografuojama. Turi būti atliktos transporto priemonės bendro vaizdo, identifikavimo lentelės, identifikavimo numerio nuotraukos. Jos pridedamos prie techninės ekspertizės dokumentų.
72. Atliekami pagamintų, o kai kuriais atvejais ir perdirbtų transporto priemonių dinaminių savybių skaičiavimai ir važiavimo bandymai.
73. Techninės ekspertizės įmonė turi teisę atkartoti (įkalti) transporto priemonės identifikavimo numerį ant O1 ir O2 klasės transporto priemonės važiuoklės ar rėmo, jei identifikavimo numeris yra nurodytas tik transporto priemonės gamintojo identifikavimo lentelėje arba suteikti O1 ir O2 klasės savos gamybos transporto priemonėms ir priekaboms pritaikytoms laivams vežti.
75. Techninės ekspertizės dokumentai yra:
75.1. užsakovo ir techninės ekspertizės įmonės sutartis dėl transporto priemonės techninės ekspertizės atlikimo;
75.4. transporto priemonėje įrengiamų sudėtinių dalių sertifikatai arba transporto priemonės stabdžių sistemos, variklio išmetamųjų dujų kenksmingų medžiagų kiekio ir triukšmo lygio bandymo protokolai pagal ES direktyvas arba JT EEK taisykles;
75.9. techninės ekspertizės objekto nuotraukos, kuriose matomi atlikti transporto priemonės perdirbimai ir techniniai parametrai;
Punkto pakeitimai:
Nr. 2B-216, 2011-05-27, Žin., 2011, Nr. 67-3205 (2011-06-02), i. k. 1112213ISAK002B-216
75.10. keičiamo rėmo, kėbulo ar variklio dokumentai, kuriuose privalo būti nurodytas keičiamos detalės numeris;
Papildyta punktu:
Nr. 2B-216, 2011-05-27, Žin., 2011, Nr. 67-3205 (2011-06-02), i. k. 1112213ISAK002B-216
75.11. sudedamųjų dalių gamintojo išduota montavimo instrukcija.
Papildyta punktu:
Nr. 2B-143, 2012-04-16, Žin., 2012, Nr. 46-2280 (2012-04-19), i. k. 1122213ISAK002B-143
76. Techninės ekspertizės pažymoje turi būti nurodyta:
76.8. įmonės vadovo ar jo įgalioto asmens pareigos, vardas, pavardė, parašas;
Punkto pakeitimai:
Nr. 2B-207, 2009-05-29, Žin., 2009, Nr. 66-2678 (2009-06-04); Žin., 2009, Nr. 67-0 (2009-06-06), i. k. 1092213ISAK002B-207
76.9. įmonės antspaudas.
Papildyta punktu:
Nr. 2B-207, 2009-05-29, Žin., 2009, Nr. 66-2678 (2009-06-04); Žin., 2009, Nr. 67-0 (2009-06-06), i. k. 1092213ISAK002B-207
78. Techninės ekspertizės užsakovas arba jo įgaliotas asmuo turi teisę dalyvauti atliekant techninę ekspertizę ir gauti su ja susijusią informaciją.
IX. REIKALAVIMAI TRANSPORTO PRIEMONIŲ EKSPERTAMS
80. Ekspertai turi atitikti šiuos Reikalavimus, būti įgiję eksperto kvalifikaciją ir būti sudarę darbo sutartį su techninės ekspertizės įmone.
81. Asmenys, norintys įgyti eksperto kvalifikaciją, privalo:
81.1. turėti ne mažesnę kaip inžinieriaus kvalifikaciją (į kurią įeitų viena iš šių mechanikos inžinerijos programų: transporto inžinerija, transporto priemonių inžinerija, mechanikos inžinerija, žemės ūkio technika) ir ne trumpesnį kaip trejų metų darbo stažą inžinerinėse pareigose, susijusiose su automobilių techniniu aptarnavimu, remontu, techninės būklės kontrole, projektavimu, techninių reikalavimų rengimu ar moksliniu darbu;
81.4. išklausyti ekspertų mokymo kursą mokymo įstaigoje, įtrauktoje į valstybės tarnautojų kvalifikacijos tobulinimo įstaigų registrą ir išlaikyti baigiamuosius egzaminus arba baigiamuosius egzaminus laikyti eksternu.
Punkto pakeitimai:
Nr. 2B-216, 2011-05-27, Žin., 2011, Nr. 67-3205 (2011-06-02), i. k. 1112213ISAK002B-216
82. Asmenis, siekiančius įgyti eksperto kvalifikaciją, egzaminuoja Inspekcijos viršininko įsakymu sudaryta Egzaminų komisija. Ekspertų mokymo programos turinį ir apimtį bei žinių įvertinimo ir pažymėjimo, suteikiančio teisę atlikti transporto priemonių techninę ekspertizę, išdavimo tvarką nustato Inspekcija.
Punkto pakeitimai:
Nr. 2B-216, 2011-05-27, Žin., 2011, Nr. 67-3205 (2011-06-02), i. k. 1112213ISAK002B-216
83. Asmeniui, išlaikiusiam egzaminą, Inspekcija išduoda eksperto pažymėjimą, suteikiantį teisę atlikti transporto priemonių techninę ekspertizę. Eksperto pažymėjimo galiojimo laikas neterminuotas. Eksperto pažymėjimas, kuriame nustatytas galiojimo terminas, tačiau jis dar nėra pasibaigęs, keičiamas į neterminuotą eksperto pažymėjimą. Norint pakeisti eksperto pažymėjimą, būtina pateikti kvalifikacijos kursų baigimo pažymėjimą, išduotą ne anksčiau negu išduotas terminuotas eksperto pažymėjimas, kurį išdavė mokymo įstaiga, įtraukta į valstybės tarnautojų kvalifikacijos tobulinimo įstaigų registrą. Su techninės ekspertizės įmone nutraukus darbo sutartį, pažymėjimas Inspekcijai turi būti grąžintas ne vėliau kaip per 10 dienų.
Punkto pakeitimai:
Nr. 2B-216, 2011-05-27, Žin., 2011, Nr. 67-3205 (2011-06-02), i. k. 1112213ISAK002B-216
84. Kvalifikaciniai reikalavimai ekspertams:
84.2. žinoti ir išmanyti teisės aktų, reglamentuojančių techninės ekspertizės atlikimą, svarbiausias nuostatas ir jų taikymo principus, transporto priemonių konstrukcinės ir eksploatacinės saugos pagrindus, transporto priemonių techninės būklės įvertinimo principus;
85. Transporto priemonių ekspertas turi išmanyti:
85.2. transporto priemonių važiavimo savybių, aktyviojo ir pasyviojo saugumo, aplinkos apsaugos bandymų principus ir tokiems bandymams naudojamus matavimo prietaisus bei įrenginius;
85.3. taikomosios mechanikos (metrologijos, medžiagotyros, atsparumo apskaičiavimo, patikimumo, mašinų detalių) pagrindus;
85.5. transporto priemonių agregatų, sistemų bei mazgų konstrukciją, techninės būklės įvertinimo principus, funkcionavimą, žymėjimą, teorinius veikimo principus;
85.7. techninius reikalavimus transporto priemonių ir jų sudedamųjų dalių konstrukcijos bei techninės būklės reikalavimus;
86. Transporto priemonių ekspertas turi mokėti ir gebėti:
86.2. apskaičiuoti transporto priemonių traukos – greituminių ir stabdymo savybių bei šoninės dinamikos rodiklius;
86.4. teorinio apskaičiavimo būdu įvertinti transporto priemonių įtaisų eksploatacinius, atsparuminius ir patikimumo rodiklius;
86.8. teisingai įvertinti pagamintų ir perdirbtų transporto priemonių techninę būklę bei jų galiojančių norminių-techninių dokumentų atitikimą;
87. Eksperto sprendimams, susijusiems su techninės ekspertizės atlikimu, neturi būti daroma poveikio, kuris galėtų daryti įtaką eksperto sprendimų objektyvumui.
88. Ekspertui, šiurkščiai pažeidusiam teisės aktų reikalavimus, gali būti panaikintas eksperto pažymėjimas.
89. Šiurkščiais pažeidimais laikomi šie pažeidimai:
89.1. techninės ekspertizės atlikimą patvirtinančių dokumentų išdavimas nustatyta tvarka nepatikrinus transporto priemonės;
89.5. teigiamos techninės ekspertizės išvados išdavimas, kai transporto priemonės dokumentai nepriimtini registruoti ją Lietuvos Respublikoje;
90. Inspekcijos viršininkas, remdamasis Inspekcijos viršininko įsakymu sudarytos Prevencijos komisijos išvadomis, priima sprendimą dėl eksperto pažymėjimo galiojimo panaikinimo.
91. Asmuo, kuriam buvo panaikintas eksperto pažymėjimo galiojimas, pakartotinai jį gali gauti bendra tvarka po 3 metų.
92. Ekspertų pareigos:
92.5. kitos teisės ir (ar) pareigos nurodytos techninės ekspertizės įmonių, kuriose ekspertai dirba, įstatuose, pareiginiuose nuostatuose ir darbo sutartyse.
Punkto pakeitimai:
Nr. 2B-216, 2011-05-27, Žin., 2011, Nr. 67-3205 (2011-06-02), i. k. 1112213ISAK002B-216
X. TECHNINĖS EKSPERTIZĖS ĮMONIŲ REIKALAVIMAI
93. Techninės ekspertizės įmonė turi atitikti šiuos Reikalavimus. Techninės ekspertizės įmonės statusas suteikiamas Inspekcijos viršininko įsakymu.
94. Antros kategorijos techninės ekspertizės įmonė privalo atitikti šiuos reikalavimus:
94.2. įmonė negali atlikti techninio aptarnavimo, remonto ir perdirbimo darbų bei gaminti transporto priemonių;
94.3. įmonės vadovas ir darbuotojai negali būti techninės ekspertizės objektų, kuriuos tikrina, savininkai (bendraturčiai), gamintojai, perdirbėjai, tiekėjai, remontuotojai, montuotojai, pardavėjai, naudotojai, prižiūrėtojai ar įgaliotieji atstovai.
Punkto pakeitimai:
Nr. 2B-143, 2012-04-16, Žin., 2012, Nr. 46-2280 (2012-04-19), i. k. 1122213ISAK002B-143
95. Antros kategorijos techninės ekspertizės įmonė privalo turėti:
95.2. patvirtintus norminius dokumentus, reglamentuojančius techninių ekspertizių atlikimo tvarką ir techninėms ekspertizėms vykdyti reikalingą informaciją;
95.5. įrangą, reikalingą techninėms ekspertizėms atlikti, arba bendradarbiavimo sutartis su įmonėmis, turinčiomis tokią įrangą;
96. Antros kategorijos techninės ekspertizės įmonė privalo:
96.2. suteikdama vienetinės gamybos transporto priemonei identifikavimo numerį, derinti jį su Inspekcija;
96.3. užtikrinti, kad ekspertui transporto priemonių techninės ekspertizės metu nebūtų daroma poveikio, kuris galėtų daryti įtaką eksperto objektyvumui;
96.4. suderinti techninių ekspertizių dokumentų saugojimo terminus su Lietuvos archyvų departamentu prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės (pagal priklausomybę);
97. Pirmos kategorijos techninės ekspertizės įmonei taikomi visi reikalavimai, nustatyti antros kategorijos techninės ekspertizės įmonei. Papildomai pirmos kategorijos techninės ekspertizės įmonė privalo turėti:
97.1. Neteko galios nuo 2012-11-01
Punkto naikinimas:
Nr. 2B-143, 2012-04-16, Žin. 2012, Nr. 46-2280 (2012-04-19), i. k. 1122213ISAK002B-143
Punkto pakeitimai:
Nr. 2B-207, 2009-05-29, Žin., 2009, Nr. 66-2678 (2009-06-04); Žin., 2009, Nr. 67-0 (2009-06-06), i. k. 1092213ISAK002B-207
97.2. transporto priemonių dinamikos, mechaninio atsparumo ir patikimumo skaičiavimo metodinę medžiagą;
97.3. dokumentus, nustatančius reikalavimus techninės ekspertizės objektui (standartai, Europos Sąjungos direktyvos, JT EEK Vidaus transporto komiteto taisyklės ir kiti teisės aktai);
98. Ekspertų komisijai atlikus ūkio subjekto pasirengimo vykdyti technines ekspertizes įvertinimą ir nustačius, kad ūkio subjektas atitinka šiuos Reikalavimus, ji Inspekcijos viršininkui siūlo suteikti šiam ūkio subjektui techninės ekspertizės įmonės statusą. Techninės ekspertizės įmonės statusas suteikiamas Inspekcijos viršininko įsakymu.
XI. LEIDIMŲ, SUTEIKIANČIŲ TEISĘ ATLIKTI TRANSPORTO PRIEMONIŲ TECHNINES EKSPERTIZES, IŠDAVIMO, GALIOJIMO SUSTABDYMO, GALIOJIMO SUSTABDYMO PANAIKINIMO IR LEIDIMŲ PANAIKINIMO TVARKA
99. Įmonė, siekianti gauti leidimą atlikti transporto priemonių technines ekspertizes, turi Inspekcijai pateikti:
99.1. prašymą, kuriame nurodomas įmonės pavadinimas, kodas, adresas, telefonas, vadovo vardas ir pavardė, taip pat kategorija, kurią pageidaujama įgyti;
99.2. Neteko galios nuo 2011-10-14
Punkto naikinimas:
Nr. 2B-389, 2011-10-10, Žin. 2011, Nr. 123-5873 (2011-10-13), i. k. 1112213ISAK002B-389
99.3. įmonės įstatus, kuriuose įteisinta transporto priemonių techninių ekspertizių atlikimo veikla, ir jų kopiją;
99.7. saugojimo terminų suderinimą su Lietuvos archyvų departamentu prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės patvirtinančius dokumentus (pagal priklausomybę) ir jų kopijas;
99.8. pažymą, nurodant įmonėje turimus (-as):
991. Prašymai turi būti pateikiami, kaip nurodyta Asmenų prašymų nagrinėjimo ir jų aptarnavimo Valstybinėje kelių transporto inspekcijoje prie Susisiekimo ministerijos taisyklėse, patvirtintose Valstybinės kelių transporto inspekcijos prie Susisiekimo ministerijos viršininko 2009 m. birželio 4 d. įsakymu Nr. 2B-217 (Žin., 2009, Nr. 70-2887; 2010, Nr. 119-6092).
Papildyta punktu:
Nr. 2B-216, 2011-05-27, Žin., 2011, Nr. 67-3205 (2011-06-02), i. k. 1112213ISAK002B-216
100. Inspekcijos viršininko įsakymu sudaryta Ekspertų komisija per 30 dienų išnagrinėja pateiktus dokumentus ir įvertina įmonės pasirengimą atlikti transporto priemonių technines ekspertizes.
101. Kai Ekspertų komisijos išvados teigiamos, Inspekcijos viršininko įsakymu išduodamas leidimas, patvirtinantis techninės ekspertizės įmonės statusą.
103. Techninės ekspertizės atlikimą kontroliuoja Inspekcija ir kitos kontrolės teisę turinčios institucijos. Ūkio subjektų stebėsena ir vertinimas, atranka planiniams ar neplaniniams patikrinimams ir šie patikrinimai atliekami vadovaujantis Lietuvos Respublikos viešojo administravimo įstatymo (Žin., 1999, Nr. 60-1945; 2006, Nr. 77-2975) nuostatomis, šiais Reikalavimais ir Ūkio subjektų veiklos priežiūros taisyklėmis, patvirtintomis Valstybinės kelių transporto inspekcijos prie Susisiekimo ministerijos viršininko 2010 m. gruodžio 30 d. įsakymu Nr. 2B-573 (Žin., 2011, Nr. 3-118).
Punkto pakeitimai:
Nr. 2B-389, 2011-10-10, Žin., 2011, Nr. 123-5873 (2011-10-13), i. k. 1112213ISAK002B-389
104. Leidimo atlikti transporto priemonių technines ekspertizes galiojimas stabdomas, jeigu įmonė pažeidžia norminių dokumentų, reglamentuojančių transporto priemonių techninių ekspertizių atlikimą, ir techninės ekspertizės įmonių veiklai keliamus reikalavimus.
105. Sprendimas sustabdyti leidimo galiojimą ar panaikinti leidimą atlikti transporto priemonių technines ekspertizes ne vėliau kaip per 10 dienų pateikiamas techninės ekspertizės įmonei.
106. Pažeistos sąlygos turi būti ištaisytos ne vėliau kaip per 30 dienų. Jei priežastys objektyvios, nustatytas trūkumų pašalinimo terminas gali būti pratęstas. Sprendimą dėl termino pratęsimo priima Inspekcijos viršininkas, remdamasis techninės ekspertizės įmonės pateiktais įrodymais. Apie tai techninės ekspertizės įmonė informuojama raštu.
107. Apie pažeistų veiklos sąlygų ištaisymą techninės ekspertizės įmonė privalo raštu informuoti Inspekciją, kuri ne vėliau kaip per 10 dienų atlieka patikrinimą. Jei patikros išvados teigiamos, leidimo atlikti transporto priemonių technines ekspertizes sustabdymo galiojimas panaikinamas.
108. Leidimas atlikti transporto priemonių technines ekspertizes panaikinamas, jeigu:
108.3. per vienerius metus techninės ekspertizės įmonė pakartotinai pažeidžia norminių dokumentų, reglamentuojančių transporto priemonių techninių ekspertizių atlikimą, ir techninės ekspertizės įmonių veiklai keliamus reikalavimus;
109. Techninės ekspertizės įmonė, kuriai buvo panaikintas leidimas atlikti transporto priemonių technines ekspertizes, vėl jį įgyti gali ne anksčiau kaip po 1 metų.
110. Inspekcija, išdavusi leidimą atlikti transporto priemonių technines ekspertizes, sustabdžiusi jo galiojimą arba jį panaikinusi, apie tai skelbia leidinio „Valstybės žinios“ priede „Informaciniai pranešimai“. Skelbime nurodomi šie duomenys:
XII. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
111. Pagamintos ar perdirbtos transporto priemonės registruojamos Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos nustatyta tvarka.
112. Transporto priemonės, pagamintos ar perdirbtos nesilaikant šių Reikalavimų, neregistruojamos, jas eksploatuoti draudžiama.
113. Inspekcija tvarko duomenis ir kaupia informaciją apie įmones, kurioms buvo išduotas leidimas atlikti transporto priemonių technines ekspertizes. Apie tai pagal iš anksto suderintą formą techninės ekspertizės įmonės informaciją periodiškai teikia Inspekcijai.
114. Už Inspekcijai ar techninės ekspertizės įmonei pateiktų duomenų teisingumą įstatymų nustatyta tvarka atsako duomenis pateikęs asmuo.
115. Inspekcijos viršininko įsakymu sudaryta Ekspertų komisija analizuoja techninės ekspertizės atlikimo metodikų, bendrų kontrolės būdų ir metodų taikymo, vienodo teisės aktų reikalavimų taikymą, ūkio subjekto pasirengimo vykdyti technines ekspertizes įvertinimą ir teikia siūlymus.
116. Inspekcija kontroliuoja techninių ekspertizių atlikimą ir kaupia informaciją apie techninės ekspertizės įmones ir įmones, gaminančias ar perdirbančias transporto priemones.
117. Techninių apžiūrų centrai privalomųjų techninių apžiūrų metu privalo kontroliuoti perdirbtas transporto priemones ir neišduoti techninę apžiūrą patvirtinančių dokumentų, jeigu transporto priemonė perdirbta ar pagaminta nesilaikant šių Reikalavimų.
118. Inspekcija pagal savo kompetenciją konsultuoja ūkio subjektus dėl šių Reikalavimų taikymo ir teikia ūkio subjektams metodinę pagalbą. Konsultacijos ir metodinė pagalba teikiama Ūkio subjektų konsultavimo Valstybinėje kelių transporto inspekcijoje prie Susisiekimo ministerijos tvarkos aprašo, patvirtinto Valstybinės kelių transporto inspekcijos prie Susisiekimo ministerijos viršininko 2010 m. gruodžio 22 d. įsakymu Nr. 2B-556 (Informaciniai pranešimai, 2010, Nr. 99-1174), nustatyta tvarka.
Papildyta punktu:
Nr. 2B-389, 2011-10-10, Žin., 2011, Nr. 123-5873 (2011-10-13), i. k. 1112213ISAK002B-389
Motorinių transporto priemonių ir jų
priekabų gamybos ir perdirbimo bei
motorinių transporto priemonių,
priekabų, kurioms uždrausta dalyvauti
viešajame eisme, remonto ir techninės
ekspertizės reikalavimų ir atlikimo
tvarkos
1 priedas
KELIŲ TRANSPORTO PRIEMONIŲ PAGRINDINIAI TECHNINIAI REIKALAVIMAI (M, N IR O KATEGORIJOMS)
Eil. Nr. |
Transporto priemonių sudėtinės dalys ir sistemos |
ES direktyva1 |
Nuoroda į oficialųjį leidinį |
JT EEK taisyklė2 |
LR teisės aktas3 |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
1. |
Triukšmo lygiai |
70/157/EEB |
L 42, 1970-02-23, p. 1. |
51 |
LR SM Nr. 3-357 (Žin., 2007, Nr. 118-4840) |
2. |
Emisijos |
70/220/EEB |
L 76, 1970-04-06, p. 1. |
83 |
|
3. |
Degalų bakai / Galiniai apsauginiai įtaisai |
70/221/EEB |
L 76, 1970-04-06, p. 23. |
34, 67, 110 / 58 |
VKTI Nr. 2B-71 (Žin., 2007, Nr. 25-948) VKTI Nr. 2B-37 (Žin., 2007, Nr. 16-609) |
4. |
Vieta galiniam valstybinio numerio ženklui |
70/220/EEB |
L 76, 1970-04-06, p. 23. |
|
|
5. |
Vairavimo įranga |
70/311/EEB |
L 133, 1970-06-18, p. 10. |
79 |
VKTI Nr. 2B-152 (Žin., 2006, Nr. 59-2107) |
6. |
Durų vyriai ir skląsčiai |
70/387/EEB |
L 176, 1970-08-10, p.5. |
11 |
|
7. |
Garso signalas |
70/388/EEB |
L 176, 1970-08-10, p. 5. |
28 |
|
8. |
Netiesioginio matymo įtaisai |
2003/97/EB |
L 25, 2004-01-29, p. 1. |
46 |
VKTI Nr. 2B-281 (Žin., 2005, Nr. 119-4321) |
9. |
Stabdymas |
71/320/EEB |
L 202, 1971-09-06, p. 37. |
13 |
|
10. |
Slopinimas (radijo) |
72/245/EEB |
L 152, 1972-08-20, p. 1. |
10 |
VKTI Nr. 2B-313 (Žin., 2005, Nr. 135-4876) |
11. |
Dyzelino dūmai |
72/306/EEB |
L 190, 1972-08-20, p. 1. |
24 |
VKTI Nr. 2B-140 (Žin., 2005, 60-2149) |
12. |
Vidaus įranga |
74/60/EEB |
L 38, 1974-02-11, p. 2. |
21 |
|
13. |
Apsaugos nuo vagysčių sistema ir imobilizatorius |
74/61/EEB |
L 38, 1974-02-11, p. 22. |
18 ir 97 |
|
14. |
Vairavimo įtaiso savybės smūgio metu |
74/297/EEB |
L 165, 1974-06-20, p. 16. |
12 |
|
15. |
Sėdynių tvirtinimas |
74/408/EEB |
L 221, 1974-08-12, p. 1. |
17 80 |
VKTI Nr. 2B-72 (Žin., 2006, Nr. 27-932) |
16. |
Išorinės iškyšos |
74/483/EEB |
L 256, 1974-10-02, p. 4. |
26 |
VKTI Nr. 2B-97 (Žin., 2008, Nr. 27-1009) |
17. |
Spidometras ir atbulinės eigos pavara |
75/443/EEB |
L 196, 1975-07-26, p. 1. |
39 |
|
18. |
Identifikavimo plokštelės |
76/114/EEB |
L 24, 1976-01-30, p. 1. |
|
|
19. |
Saugos diržų tvirtinimo įtaisai |
76/115/EEB |
L 24, 1976-01-30, p. 6. |
14 |
VKTI Nr. 2B-71 (Žin., 2006, Nr. 27-931) |
20. |
Apšvietimo ir šviesos signalų įranga |
76/756/EEB |
L 262, 1976-09-27, p. 1. |
48 |
VKTI Nr. 2B-225 (Žin., 2008, 65-2490) |
21. |
Atšvaitai |
76/757/EEB |
L 262, 1976-09-27, p. 32. |
3 104 |
|
22. |
Viršutiniai gabaritiniai, priekiniai gabaritiniai, galiniai gabaritiniai, stabdymo signalo, šoniniai gabaritiniai, dienos žibintai |
76/758/EEB |
L 262, 1976-09-27, p. 54. |
7, 87 ir 91 |
|
23. |
Posūkių žibintai |
76/759/EEB |
L 262, 1976-08-27, p. 71. |
6 |
|
24. |
Galinio valstybinio numerio ženklo žibintai |
76/760/EEB |
L 262, 1976-09-27, p. 85. |
4 |
|
25. |
Priekiniai žibintai (artimųjų ir tolimųjų šviesų žibintai, įskaitant lemputes) |
76/761/EEB |
L 262, 1976-09-27, p. 96. |
1, 5, 8, 20, 31, 37, 98, 99, 112, 113 |
|
26. |
Priekiniai rūko žibintai |
76/762/EEB |
L 262, 1976-09-27, p. 122. |
19 |
|
27. |
Vilkimo kabliai |
77/389/EEB |
L 145, 1977-06-13, p. 41. |
|
|
28. |
Galiniai rūko žibintai |
77/538/EEB |
L 220, 1977-08-29, p. 60. |
38 |
|
29. |
Atbulinės eigos žibintai |
77/539/EEB |
L 220, 1977-08-29, p. 72. |
23 |
|
30. |
Stovėjimo žibintai |
77/540/EEB |
L 220, 1977-08-29, p. 83. |
77 |
|
31. |
Saugos diržai ir susaistymo sistemos |
77/541/EEB |
L 220, 1977-08-29, p. 95. |
16 |
VKTI Nr. 2B-70 (Žin., 2006, Nr. 27-930) |
32. |
Priekinis matomumas |
77/649/EEB |
L 267, 1977-10-19, p. 1. |
|
|
33. |
Valdiklių žymėjimas |
78/316/EEB |
L 81, 1978-09-28, p. 3. |
|
|
34. |
Apšildymas / Aprasojimo pašalinimas |
78/317/EEB |
L 81, 1978-03-28, p. 27. |
|
|
35. |
Apliejiklis / valytuvas |
78/318/EEB |
L 81, 1978-02-28, p. 49. |
|
|
36. |
Šildymo sistemos |
2001/56/EB |
L 292, 2001-11-09, p. 21. |
|
VKTI Nr. 2B-303 (Žin., 2007, Nr. 95-3874) |
37. |
Ratų apsaugos |
78/549/EEB |
L 168, 1978-06-26, p. 45. |
|
|
38. |
Galvos atramos |
78/932/EEB |
L 325, 1978-11-20, p. 1. |
25 |
|
39. |
CO2 emisijos / degalų sąnaudos |
80/1268/EEB |
L 375, 1980-12-31, p. 36. |
101 |
|
40. |
Variklio galia |
80/1269/EEB |
L 375, 1980-12-31, p. 46. |
85 |
|
41. |
Dyzelino emisijos |
2005/55/EB |
L 36, 1988-02-9, p. 33. |
49 |
LR AM Nr. D1-449 (Žin., 2006, 119-4552) |
42. |
Šoninės apsaugos priemonės |
89/297/EEB |
L 124, 1989-05-05, p. 1. |
73 |
|
43. |
Purslų taškymą ribojantys įtaisai |
91/226/EEB |
L 103, 1991-04-23, p. 5. |
|
|
44. |
Matmenys ir masė |
92/2 l/EEB |
L 129, 1992-05-14, p. 1. |
|
|
45. |
Stiklai |
92/22/EEB |
L 129, 1992-05-14, p. 11. |
43 |
|
46. |
Padangos |
92/23/EEB |
L 129, 1992-05-14, p. 95. |
30 54, 64 |
VKTI Nr. 2B-339 (Žin., 2006, Nr. 13-463) |
47. |
Greičio ribotuvai |
92/24/EEB |
L 129, 1992-05-14, p. 154. |
89 |
VKTI Nr. 2B-232 (Žin., 2005, Nr. 95-3583) |
48. |
Matmenys ir masė (kitų nei nurodyta 44 punkte, transporto priemonių) |
97/27/EEB |
L 233, 1997-08-28, p. 1. |
|
|
49. |
Kabinų išorinės iškyšos |
92/114/EEB |
L 409, 1992-12-31, p. 17. |
|
|
50. |
Sukabintuvai |
94/20/EB |
L 195, 1994-07-29, P. 1. |
55 |
|
51. |
Degumas |
95/28/EB |
L 281, 1995-11-23, p. 1. |
118 |
|
52. |
Autobusai |
2001/85/EB |
L 42, 2002-02-13, p. 1. |
36, 52, 66, |
|
53. |
Priekinis smūgis |
96/79/EB |
L 18, 1977-01-21, p. 7. |
94 |
|
54. |
Šoninis smūgis |
96/27/EB |
L 169, 1996-07-08, p. 1. |
95 |
|
55. |
Pavojingiems kroviniams skirtos transporto priemonės |
98/91/EB |
L 11, 1999-01-16, p. 25. |
105 |
|
56. |
Priekinė apsauga nuo palindimo |
2000/40/EB |
L 203, 2000-08-10, p. 9. |
93 |
|
57. |
Pėsčiųjų apsauga |
2003/102/EB |
L 321, 2003-12-06, p. 15. |
|
|
58. |
Tachografai |
(EEB) 3821/85 |
L 370, 1985-12-31, p. 8. |
|
|
59. |
Suskystintų naftos dujų įranga |
|
|
67 |
|
60. |
Suslėgtų gamtinių dujų įranga |
|
|
110 |
|
61. |
Cisternų stovumas |
|
|
111 |
|
1 Vadovautis Europos Sąjungos direktyvomis su naujausiais pakeitimais.
2 Vadovautis Jungtinių Tautų Europos Ekonominės Komisijos taisyklėmis su naujausiais pakeitimais.
3 Vadovautis Lietuvos Respublikos teisės aktais su naujausiais pakeitimais.
KELIŲ TRANSPORTO PRIEMONIŲ PAGRINDINIAI TECHNINIAI REIKALAVIMAI (L KATEGORIJAI)
Eil. Nr. |
Transporto priemonių sudėtinės dalys ir sistemos |
ES direktyva1 |
Nuoroda į oficialųjį leidinį |
LR teisės aktas2 |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
1. |
Variklio (kibirkštinio uždegimo ar degimo suspaudimu tipo) maksimalūs apsisukimai ir galia |
95/1/EB |
OL L 52, 1995-03-08, p. 1–40 |
|
2. |
Priemonės, neleidžiančios keisti transporto priemonės tech. charakteristikų, kurios turi įtakos saugumui |
97/24/EB |
OL L 226, 1997-08-18, p. 1–454 |
VKTI Nr. 2B-352 (Žin., 2006, Nr. 136-5190) |
3. |
Degalų bakai |
97/24/EB |
OL L 226, 1997-08-18, p. 1–454 |
VKTI Nr. 2B-352 (Žin., 2006, Nr. 136-5190) |
4. |
Maksimalus konstrukcinis greitis |
95/1/EB |
OL L 52, 1995-03-08, p. 1–40 |
|
5. |
Matmenys ir masė |
93/93/EEB |
OL L 311, 1993-12-14, p. 76–82 |
|
6. |
Sukabintuvai |
97/24/EB |
OL L 226, 1997-08-18, p. 1–454 |
VKTI Nr. 2B-352 (Žin., 2006, Nr. 136-5190) |
7. |
Išmetami teršalai |
97/24/EB |
OL L 226, 1997-08-18, p. 1–454 |
VKTI Nr. 2B-352 (Žin., 2006, Nr. 136-5190) |
8. |
Padangos |
97/24/EB |
OL L 226, 1997-08-18, p. 1–454 |
VKTI Nr. 2B-352 (Žin., 2006, Nr. 136-5190) |
9. |
Stabdžiai |
93/14/EEB |
OL L 121, 1993-05-15, p. 1–19 |
|
10. |
Apšvietimo ir šviesos signalizacijos instaliacija |
93/92/EEB |
OL L 311, 1993-12-14, p. 1–75 |
|
11. |
Apšvietimas ir šviesos signalizacija |
97/24/EB |
OL L 226, 1997-08-18, p. 1–454 |
VKTI Nr. 2B-352 (Žin., 2006, Nr. 136-5190) |
12. |
Garsinė signalizacija |
93/30/EEB |
OL L 188, 1993-07-29, p. 11–18 |
|
13. |
Valstybinio numerio ženklo tvirtinimo vieta |
93/94/EEB |
OL L 311, 1993-12-14, p. 83–88 |
|
14. |
Elektromagnetinis suderinamumas |
97/24/EB |
OL L 226, 1997-08-18, p. 1–454 |
VKTI Nr. 2B-352 (Žin., 2006, Nr. 136-5190) |
15. |
Skleidžiamas triukšmas |
97/24/EB |
OL L 226, 1997-08-18, p. 1–454 |
VKTI Nr. 2B-352 (Žin., 2006, Nr. 136-5190) |
16. |
Galinio vaizdo veidrodžiai |
97/24/EB |
OL L 226, 1997-08-18, p. 1–454 |
VKTI Nr. 2B-352 (Žin., 2006, Nr. 136-5190) |
17. |
Išoriniai elementai |
97/24/EB |
OL L 226, 1997-08-18, p. 1–454 |
VKTI Nr. 2B-352 (Žin., 2006, Nr. 136-5190) |
18. |
Atramos (išskyrus transporto priemones, turinčias 3 ir daugiau ratų) |
93/31/EEB |
OL L 188, 1993-07-29, p. 19–27 |
|
19. |
Sergėjimo sistemos |
93/33/EEB |
OL L 188, 1993-07-29, p. 32–37 |
|
20. |
Stiklai, priekinio stiklo valytuvai, apliejikliai bei šildymas ir apipūtimas triračiuose mopeduose, triračiuose motocikluose ir keturratėse transporto priemonėse su kėbulu |
97/24/EB |
OL L 226, 1997-08-18, p. 1–454 |
VKTI Nr. 2B-352 (Žin., 2006, Nr. 136-5190) |
21. |
Turėklas keleiviui laikytis dviratėse transporto priemonėse |
93/32/EEB |
OL L 188, 1993-07-29, p. 28–31 |
|
22. |
Saugos diržai triračiuose mopeduose, triračiuose motocikluose ir keturratėse transporto priemonėse su kėbulu |
97/24/EB |
OL L 226, 1997-08-18, p. 1–454 |
VKTI Nr. 2B-352 (Žin., 2006, Nr. 136-5190) |
23. |
Spidometras ir odometras motocikluose, triračiuose motocikluose ir keturratėse transporto priemonėse |
2000/7/EB |
OL L 106, 2000-05-03, p. 1–6 |
|
24. |
Kontrolinės lemputės |
93/29/EEB |
OL L 188, 1993-07-29, p. 1–10 |
|
25. |
Identifikavimo lentelė |
93/34/EEB |
OL L 188, 1993-07-29, p. 38–43 |
|
26. |
Katalizatorius |
2005/30/EB |
OL L 106, 2005-04-27, p. 17–31 |
VKTI Nr. 2B-143 (Žin., 2006, Nr. 52-1919) |
1 Vadovautis Europos Sąjungos direktyvomis su naujausiais pakeitimais.
2 Vadovautis Lietuvos Respublikos teisės aktais su naujausiais pakeitimais.
Motorinių transporto priemonių ir jų
priekabų gamybos ir perdirbimo bei
motorinių transporto priemonių,
priekabų, kurioms uždrausta dalyvauti
viešajame eisme, remonto ir techninės
ekspertizės reikalavimų ir atlikimo
tvarkos
2 priedas
KELIŲ TRANSPORTO PRIEMONIŲ PERDIRBIMO TIPINIŲ PAVYZDŽIŲ KATALOGAS
Eil. Nr. |
Perdirbimo objektas |
Perdirbimo grupės |
Pastabos |
||
A |
B |
C |
|||
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
1. Kelių transporto priemonės tipas
|
|||||
1.1. |
Transporto priemonės tipo ar paskirties keitimas. |
|
|
X |
|
1.2. |
Transporto priemonės konstrukcijoje numatytų sėdimų vietų skaičiaus mažinimas / didinimas. |
|
X |
X |
Mažinant – B grupė. Didinant – C grupė. |
2. Masė, gabaritai
|
|||||
2.1. |
Bazės, vėžės, ašių skaičiaus, bendrosios masės, ašių apkrovos, gabaritinių matmenų (neskaitant matmenų pasikeitimo dėl veidrodžių, antenų ir panašių įtaisų įrengimo) keitimas. |
|
|
X |
|
3. Apšvietimo ir šviesos signalizacijos prietaisų įrengimas ir keitimas
|
|||||
3.1. |
Apšvietimo ir šviesos signalizacijos prietaisų, nenumatytų atitinkamuose norminiuose dokumentuose, įrengimas. |
|
|
|
Draudžiama, išskyrus apšvietimo prietaisus, naudojamus darbinei erdvei apšviesti, esant transporto priemonei ne kelyje. |
3.2. |
Būtinų apšvietimo ir šviesos signalizacijos prietaisų keitimas analogiškais, tačiau besiskiriančiais šviesos išsklaidymu arba nenumatytų lempučių naudojimas. |
|
|
|
Draudžiama. |
3.3. |
Būtinų ir leidžiamų apšvietimo ir šviesos signalizacijos prietaisų įrengimas ar keitimas: |
|
|
|
|
– identiškas tvirtinimas be konstrukcinių pakeitimų; |
X |
|
|
|
|
– įrengimas, kurį keičiant būtina keisti transporto priemonės konstrukciją. |
|
X |
|
|
|
3.4. |
Žibintų valytuvų įrengimas. |
X |
|
|
|
3.5. |
Apsauginių tinklelių įrengimas. |
X |
|
|
|
4. Vairavimo sistema
|
|||||
4.1. |
Gamintojo nenumatyto vairaračio naudojimas: |
|
|
|
|
– sertifikuoto šiai transporto priemonei; |
X |
|
|
|
|
– nesertifikuoto šiai transporto priemonei. |
|
X |
|
|
|
4.2. |
Valdymo sistemos perkėlimas iš dešinės į kairę pusę. |
|
|
X |
|
4.3. |
Vairavimo sistemos konstrukcijos keitimas. |
|
|
X |
|
4.4. |
Pasukamosios rankenėlės ant vairaračio įrengimas: |
|
|
|
|
– jei numatyta konstrukcijoje; |
X |
|
|
|
|
– perdirbant transporto priemonę rankiniam valdymui. |
|
X |
|
|
|
5. Stabdžių sistema
|
|||||
5.1. |
Stabdžių sistemos konstrukcijos keitimas. |
|
|
X |
|
5.2. |
Stabdžių sistemos vamzdelių keitimas. |
X |
|
|
|
5.3. |
Stabdžių sistemos elementų (trinkelių, diskų, būgnų, cilindrų) keitimas identiškais. |
X |
|
|
|
5.4. |
Antrojo kontūro įrengimas darbinėje stabdžių sistemoje. |
|
|
X |
|
5.5. |
Inercinio valdymo stabdžių sistemos įrengimas priekabose. |
|
|
X |
|
5.6. |
Stabdžio-lėtintuvo (pagalbinio stabdžio) įrengimas. |
|
|
X |
|
5.7. |
Automatinės stabdžių antiblokavimo sistemos įrengimas (ABS). |
|
|
X |
|
6. Garso signalas
|
|||||
6.1. |
Papildomo garso signalo įrengimas. |
X |
|
|
|
7. Ratai, padangos
|
|||||
7.1. |
Transporto priemonės gamintojo numatytų padangų naudojimas su nenumatytais ratlankiais. |
|
X |
|
|
7.2. |
Nestandartinių ratų naudojimas, dėl ko reikia keisti transporto priemonės konstrukciją. |
|
|
X |
|
7.3. |
Tarpinio įtaiso tarp rato ir stebulės įrengimas. |
|
|
|
Draudžiamas. |
7.4. |
Padidintos vertikalios apkrovos arba didesnio leidžiamo greičio padangų, nei numatyta transporto priemonės gamintojo, naudojimas. |
X |
|
|
|
7.5. |
Sumažintos vertikalios apkrovos arba mažesnio leidžiamo greičio padangų, nei numatyta transporto priemonės gamintojo, naudojimas. |
|
X |
X |
C grupė – keičiant gabaritinį aukštį. |
7.6. |
Kitų matmenų padangų naudojimas: |
|
|
|
|
– be konstrukcinių pakeitimų; |
|
X |
|
|
|
– su konstrukciniais pakeitimais. |
|
|
X |
|
|
8. Galinio vaizdo veidrodžiai
|
|||||
8.1. |
Galinio vaizdo veidrodžių įrengimas. |
X |
|
|
Draudžiamas papildomų veidrodžių montavimas ar klijavimas ant esamų veidrodžių paviršiaus. |
9. Rėmas, kėbulas
|
|||||
9.1. |
Rėmo, kėbulo konstrukcijos keitimas. |
|
|
X |
|
9.2. |
Agregatų ir pakabos tvirtinimo vietų keitimai. |
|
|
X |
|
9.3. |
Saugos lankų įrengimas lengvuosiuose automobiliuose: |
|
|
|
|
– sertifikuotų; |
X |
|
|
|
|
– nesertifikuotų. |
|
X |
|
|
|
9.4. |
Miegamųjų vietų įrengimas sunkvežimio kabinoje. |
|
X |
|
|
9.5. |
Aerodinaminių elementų įrengimas. |
|
X |
|
|
9.6. |
Bagažinės ant stogo įrengimas. |
X |
|
|
|
9.7. |
Saugos diržų įrengimas: |
|
|
|
|
– esamose tvirtinimo vietose; |
X |
|
|
|
|
– įrengiant tvirtinimo vietas. |
|
|
X |
|
|
9.8. |
Galinės, šoninės arba priekinės apsaugos įrengimas. |
X |
X |
|
A grupė – įrengiant sertifikuotas šiai transporto priemonei apsaugas. |
9.9. |
Stoglangio įrengimas. |
X |
|
|
|
9.10. |
Sukabintuvo įrengimas lengvuosiuose automobiliuose: |
|
|
|
|
– esamose tvirtinimo vietose; |
X |
|
|
|
|
– įrengiant tvirtinimo vietas. |
|
X |
|
|
|
9.11. |
Sukabintuvo įrengimas krovininiuose automobiliuose ir autobusuose: |
|
|
|
|
– esamose tvirtinimo vietose; |
X |
|
|
|
|
– įrengiant tvirtinimo vietas; |
|
X |
|
|
|
– perdirbant rėmą; |
|
|
X |
|
|
– balninio sukabinimo įtaiso įrengimas. |
|
|
X |
|
|
9.12. |
Sukabintuvo priekabose įrengimas. |
|
X |
|
|
9.13. |
Grąžulo įrengimas priekabose: |
|
|
|
|
– sertifikuoto; |
|
X |
|
|
|
– nesertifikuoto. |
|
|
X |
|
|
9.14. |
Pakrovimo tiltelio įrengimas. |
|
X |
|
|
9.15. |
Kėlimo mechanizmų įrengimas. |
|
|
X |
|
9.16. |
Gervės įrengimas. |
X |
|
|
|
10. Ašys
|
|||||
10.1. |
Ašių konstrukcijos keitimas. |
|
|
X |
|
10.2. |
Ašių keitimas analogiškomis, tačiau besiskiriančiomis techninėmis charakteristikomis ar tvirtinimo elementais. |
|
|
X |
|
11. Pakabos elementai
|
|||||
11.1. |
Pakabos elementų keitimas analogiškos konstrukcijos, bet kitų charakteristikų elementais. |
X |
|
|
|
11.2. |
Pakabos elementų keitimas analogiškos konstrukcijos, bet kitų charakteristikų elementais, keičiant tvirtinimo vietas. |
|
X |
|
|
11.3. |
Krovininių automobilių ir priekabų elastingų elementų tipo keitimas. |
|
|
X |
|
12. Variklis
|
|||||
12.1. |
Variklio keitimas kitu to paties veikimo principo (uždegimo suspaudimu arba kibirkštinio uždegimo) varikliu, kurio darbinis tūris ne didesnis kaip 20 proc., o galingumas ne didesnis kaip 30 proc. |
|
X |
|
|
12.2. |
Variklio keitimas kitu kitokio veikimo principo (iš uždegimo suspaudimu į kibirkštinio uždegimo arba iš kibirkštinio uždegimo į uždegimo suspaudimu) varikliu. |
|
|
|
Keisti draudžiama |
12.3. |
Variklio keitimas kitu, kuriam įrengti reikia keisti transporto priemonės laikančiąsias konstrukcijas. |
|
|
|
Keisti draudžiama |
12.4. |
Variklio keitimas kitu, kurį įrengus apkrovos ašims galėtų padidėti daugiau nei leistina. |
|
|
|
Keisti draudžiama |
12.5. |
Variklio keitimas kitu, kurio darbinis tūris didesnis kaip 20 proc. arba galingumas didesnis kaip 30 proc. |
|
|
|
Keisti draudžiama |
12.6. |
Variklio sistemų keitimas |
||||
12.6.1. |
Maitinimo sistemos: |
|
|
|
|
|
– degalų bakų įrengimas |
|
X |
|
|
|
– degalų vamzdelių keitimas |
X |
|
|
|
|
– degalų pašildymo prietaisų įrengimas |
|
X |
|
|
|
– suskystintų dujų įrangos įrengimas |
|
|
X |
|
12.6.2. |
Išmetimo sistemos keitimas: |
|
|
|
|
– naudojant sertifikuotus gaminius |
X |
|
|
|
|
– naudojant nesertifikuotus gaminius |
|
|
|
Keisti draudžiama |
|
– įrengiant nereguliuojamus neutralizatorius |
X |
|
|
|
|
– įrengiant reguliuojamus neutralizatorius |
|
X |
|
|
|
13. Transmisija (sankaba, pavarų, paskirstymo dėžės, pavaros, velenai, pusašiai)
|
|||||
13.1. |
Transmisijos dalių, besiskiriančių nuo gamintojo numatytų techninių parametrų, naudojimas. |
|
X |
|
|
13.2. |
Transmisijos dalių įrengimas naudojant papildomas jungiamąsias dalis. |
|
|
X |
|
14. Automatinių valdymo ir kontrolės prietaisų įrengimas
|
|||||
14.1. |
Tachografų įrengimas. |
X |
|
|
|
14.2. |
Greičio ribojimo prietaisų įrengimas. |
X |
|
|
|
14.3. |
Greičio palaikymo įtaisų įrengimas. |
X |
|
|
|
15. Apsauginė signalizacija
|
|||||
15.1. |
Apsauginės signalizacijos įrengimas. |
X |
|
|
A – įrengiant garsinę signalizaciją. |
16. Saugos įtaisai
|
|||||
16.1. |
Saugos įtaisų įrengimas. |
X |
|
|
|
Priedo pakeitimai:
Nr. 2B-143, 2012-04-16, Žin., 2012, Nr. 46-2280 (2012-04-19), i. k. 1122213ISAK002B-143
Motorinių transporto priemonių ir jų priekabų
gamybos ir perdirbimo bei motorinių
transporto priemonių, priekabų, kurioms
uždrausta dalyvauti viešajame eisme, remonto
ir techninės ekspertizės reikalavimų ir atlikimo tvarkos
3 priedas
PERDIRBAMŲ ELEKTRINIŲ TRANSPORTO PRIEMONIŲ REIKALAVIMAI
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Šie Perdirbamų elektrinių transporto priemonių reikalavimai (toliau – Reikalavimai) taikomi Lietuvos Respublikoje įregistruotoms ir vienetiniu būdu perdirbamoms, perdirbtoms L, M ir N kategorijos transporto priemonėms.
2. Perdirbamų elektrinių transporto priemonių reikalavimai taikomi transporto priemonėms, kurių vidaus degimo varikliai yra keičiami arba pagaminami taip, kad pagrindinis energijos šaltinis yra elektra. Šios nuostatos taikomos ir transporto priemonių sudedamosioms dalims, kurių darbas susijęs su energijos šaltinio pasikeitimu.
3. Vienetiniu būdu perdirbtoms ar pagamintoms transporto priemonėms privaloma atlikti techninę ekspertizę. Perdirbant transporto priemones smulkiaserijiniu būdu, su Valstybine kelių transporto inspekcija prie Susisiekimo ministerijos (toliau – Inspekcija) būtina suderinti įmonės standartą.
4. Perdirbtos ar pagamintos transporto priemonės techninė ekspertizė atliekama vadovaujantis Reikalavimuose numatyta tvarka.
5. Pagamintų ir perdirbtų transporto priemonių konstrukcija ir techninė būklė turi atitikti Techninius motorinių transporto priemonių ir jų priekabų reikalavimus, patvirtintus Valstybinės kelių transporto inspekcijos prie Susisiekimo ministerijos viršininko 2008 m. liepos 29 d. įsakymu Nr. 2B-290, ir šiuos Perdirbamų elektrinių transporto priemonių reikalavimus.
II. PERDIRBAMOS AR GAMINAMOS TRANSPORTO PRIEMONĖS REIKALAVIMAI
6. Perdirbant transporto priemonę neturi sumažėti jos aktyvioji ir pasyvioji sauga, konstrukcijos sudedamųjų dalių tvirtinimo atsparumas ir patikimumas bei pablogėti aplinkos apsaugos rodikliai, keleivių bei krovinių vežimo sąlygos.
7. Keičiant transporto priemonės variklio tvirtinimo vietą, būtina apskaičiuoti savos gamybos tvirtinimo elementų atsparumą. Keičiant tvirtinimo vietą, neturi padidėti transporto priemonės (jos agregatų) keliamas triukšmas, vibracija ir ašių apkrovos.
8. Turi būti užtikrintas transporto priemonių, varomų tiek vidaus degimo varikliu, tiek elektros varikliu, įrenginių, kurių šaltinis – elektros energija, veikimas ir būklė.
9. Transporto priemonėje keleivių saugumas turi būti užtikrintas taip, kad jeigu akumuliatorių baterija montuojama skyriuje, neatskirtame nuo keleivių skyriaus, baterija turi būti pritvirtinta taip, kad eismo įvykio atveju ji ar elektrolitas nesužalotų keleivių. Baterijos pritvirtinimas turi būti apskaičiuotas taip, kad atlaikytų 20 G perkrovą judėjimo kryptimi ir 10 G kitomis kryptimis.
10. Jei akumuliatorius bet kuriuo darbo režimu išskiria dujų, turi būti įrengta akumuliatoriaus dujų ventiliacija. Akumuliatoriams, išskiriantiems vandenilį, vandenilio koncentracija transporto priemonės išorėje ar viduje neturi viršyti 0,8 proc. tūrio normaliomis eksploatacijos sąlygomis ir 3,5 proc. tūrio, įvykus pirmam gedimui (sutrikus ventiliacijai viduje, sugedus įkrovikliui, atsijungus akumuliatoriaus kabeliui, atsijungus dujų nuvedimo ortakiui).
11. Turi būti užtikrintos ir bazinės transporto priemonės, ir keičiamo hidraulinio ar vakuuminio siurblio stabdžių stiprintuvo slėgio charakteristikos.
12. Jei vairo stiprintuvas naudoja hidraulinį slėgį, turi būti užtikrintos ir vairo stiprintuvo slėgio charakteristikos.
14. Transporto priemonėje naujai įrengtų aukštos įtampos laidų izoliacija turi būti ryškios spalvos ir skirtis iš kitų laidų.
15. Jei transporto priemonės pastovios srovės sistemos viršija 60V, tai jos turi būti sumontuotos taip, kad jų be pagalbinių įrankių žmogui nebūtų įmanoma pasiekti ir prisiliesti prie šios sistemos laidininkų laidų išvedžiojimo ir prijungimo vietose bei korpusuose.
16. Įrangos korpusai, kuriuose yra aukštos įtampos sistemos kontaktų, turi būti pažymėti standartiniu aukštos įtampos ženklu: juodu žaibo simboliu geltono fono trikampyje su juodu rėmeliu.
17. Transporto priemonėje turi būti paliktas bazinėje komplektacijoje numatytas pagalbinis žibintų ir garso signalo maitinimo akumuliatorius (dažniausiai naudojamas 12V akumuliatorius) ir užtikrinamas šio akumuliatoriaus įkrovos palaikymas normaliomis sąlygomis. Transporto priemonės prietaisų skydelyje turi būti matoma šio bazinės elektrinės sistemos akumuliatoriaus baterijos įkrovimo informacija. Jeigu baterija neįkraunama, kai ji turėtų krautis darbinei įtampai palaikyti, turi įsižiebti signalinė lemputė.
18. Jei buvo keisti ar kitaip permontuoti stabdžių vamzdeliai, jie laikikliais turi būti pritvirtinami prie kėbulo, kad patikimai laikytųsi ir nesitrintų vienas į kitą bei kitas transporto priemonės konstrukcijas.
19. Jei transporto priemonę vairuotojui įmanoma palikti tik atidarius dureles, vairuotojas apie paliekamą veikiančią elektros variklio grandinę, atidarius dureles, turi būti informuojamas garsiniu signalu. Jei transporto priemonė durelių neturi arba jų atidarymas, norint palikti transporto priemonę, nebūtinas, kai variklis veikia, prietaisų skydelyje visą laiką turi šviesti ryškus šviesos signalas, kuris informuoja, kad transporto priemonė veikia.
21. Turi būti užtikrinamos šios sąlygos:
21.1. Variklio grandinės aktyvavimas galimas tik rakteliu-jungikliu, kuris turi bent dvi padėtis: 1 – „Išjungta“, 2 – „Darbas“. Raktelį įkišti ir ištraukti turi būti įmanoma tik padėtyje „Išjungta“. Padėtyje „Išjungta“ variklio elektros grandinės privalo būti išjungtos ir važiuoti negalima. Jeigu variklio grandinė išjungta, raktelį pasukus į padėtį „Darbas“, variklio grandines aktyvuoti turi būti galima tik po papildomo vairuotojo veiksmo, pavyzdžiui, laikino raktelio pasukimo į trečią padėtį, pavarų svirties padėties pakeitimo iš neutralios / parkavimo į važiavimo pirmyn ar atgal. Automatinio variklio grandinę išjungus / įjungus pakartotinai, variklio grandinės aktyvavimas galimas tik pakartojus anksčiau įvardintą procedūrą. Apie variklio grandinės aktyvavimą laikinai ar pastoviai turi informuoti vaizdinis signalas / prietaisas.
21.2. Atitinkamas prietaisas turi informuoti vairuotoją apie mažą akumuliatoriaus įkrovimo lygį, kurio dar pakaktų transporto priemonei patraukti iš aktyvaus transporto priemonių srauto ir kuris užtikrintų būtinų saugumo žibintų (gabaritiniai arba avariniai) darbą pagal galiojančius transporto priemonių saugumo reikalavimus.
21.3. Jei važiuojant atbulomis keičiama elektros variklio sukimosi kryptis, reikia vykdyti toliau išvardytus reikalavimus. Atbulinės eigos režimas turi būti lengvai nustatomas ir indikatorius su didžiąja raide „R“ turi rodyti atbulinės eigos režimą. Turi būti įdiegta apsauga nuo krypties perjungimo, važiuojant arba vykdant dviejų vienas po kito einančių atskirų veiksmų kombinaciją, arba taikoma priemonė, kuri leidžia įjungti atbulinę pavarą tik transporto priemonei stovint.
21.4. Pagrindinis traukos akumuliatoriaus jungiklis turi užtikrinti bent vieno traukos akumuliatoriaus poliaus išjungimą bet kuriuo metu. Vairuotojas turi turėti galimybę įjungti ir išjungti pagrindinį jungiklį lengvai ranka pasiekiamu valdymo prietaisu, pavyzdžiui, rakteliu-jungikliu. Išjungus variklio grandinę, turi būti įmanoma aktyvuoti variklio grandinę tik pakartojus paleidimo (variklio grandinės aktyvavimo) procedūrą.
21.5. Transporto priemonės eksploatacijos metu papildomos funkcijos (būtent apšvietimas, signalai ir saugumo funkcijos) turi atitikti atitinkamas ES direktyvas.
21.6. Turi būti numatytos apsaugos priemonės, kurios transporto priemonę apsaugo nuo nenumatyto savaiminio transporto priemonės pajudėjimo daugiau kaip 0,1 m ir neturi atsirasti sukimo momentų stabdant, ypač jei naudojami keli varikliai.
21.7. Bet koks netikėtas elektros signalų jungčių išjungimas neturi sukelti pavojaus transporto priemonei.
21.8. Jei tarp traukos grandinių ir pagalbinių elektros įrenginių grandinės (žibintai, garso signalas ir pan.) nėra galvaninės izoliacijos, turi būti numatytos priemonės, kurios leistų apsaugoti pagalbinę elektros grandinę nuo per didelės įtampos.
21.9. Transporto priemonėje bent ant vieno traukos grandinės šaltinio poliaus turi būti sumontuotas srovės automatas ar saugiklis, kuris grandinę apsaugotų nuo per didelės srovės. Jei yra tik vienas toks įrenginys, jis turi būti sumontuotas tiesiai ant akumuliatoriaus baterijos išvado. Suveikus šiam apsaugos nuo per didelės srovės įrenginiui, variklio grandinės turi būti aktyvuojamos tik pakartojus variklio aktyvavimo procedūrą.
22. Turi būti parengtas transporto priemonės eksploatavimo žinynas, kuriame turi būti:
23. Perdirbimo metu transporto priemonė turi būti fotografuojama. Turi būti parengtos transporto priemonės bendro vaizdo, identifikavimo lentelės, identifikavimo numerio nuotraukos. Jos pridedamos prie techninės ekspertizės dokumentų. Pabaigus transporto priemonės perdirbimą turi būti padarytos jos bendro vaizdo fotografijos. Nuotraukos turi perteikti transporto priemonės perdirbimą.
25. Po perdirbimo maksimalios ašių apkrovos neturi pasikeisti daugiau kaip 10 proc. Transporto priemonės po perdirbimo turi būti sveriamos (kiekviena ašis atskirai).
26. Transporto priemonei įkrauti galimi įkrovimo būdai nuo „Mode 1“ iki „Mode 4“, kurie aprašyti tarptautiniame elektrotechnikų komisijos standarte IEC 61851-1. Minimalių reikalavimų turintis įkrovimo būdas „Mode 1“ numato transporto priemonės krovimą iš buitinio vienfazio (pavyzdžiui, įprastinis buitinis CEE 7/7 tipo kištukinis sujungimas) ar trifazio įvado su įžeminimu. Transporto priemonės įkrovimo įvade turi būti numatytas įžeminimo kontaktas, kuris transporto priemonės kėbulą patikimai sujungia su krovimo šaltinio žemės išvadu, o varža tarp įžeminimo išvado ir pasiekiamų kėbulo metalinių dalių neturi viršyti 0,05 Ω. Transporto priemonė turi būti kraunama tik iš įžemintų elektros tinklo krovimo įvadų. Transporto priemonės krovimo įvado konstrukcija turi būti sukonstruota taip, kad prie aukštos įtampos kontaktų, tiek esant sujungtai, tiek ir atjungtai jungčiai, nebūtų galima prisiliesti. Jei krovimo laidas prijungtas, turi būti neįmanoma aktyvuoti variklio grandinių ir pradėti važiuoti, nebent toks krovimo būdas yra numatytas projekte ir toks projektas yra sudarytas laikantis saugumo reikalavimų.
27. Jei transporto priemonėje yra naudojamos elektros grandinės, kurios viršija 60V, tai būtina patikrinti transporto priemonės skleidžiamus siaurajuosčius ir plačiajuosčius elektromagnetinius trukdžius pripažintoje techninėje tarnyboje / laboratorijoje (Lietuvoje – Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnyba) pagal JT EEK taisyklės Nr. 10 punktų 6.2 ir 6.3 metodiką ir bandymo protokolą pateikti ekspertizės įmonei.
III. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
30. Pagamintai ar perdirbtai transporto priemonei, kurios techninės ekspertizės išvados teigiamos, suteikiamas leidimo eksploatuoti numeris.
31. Pagamintos ar perdirbtos transporto priemonės registruojamos Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos nustatyta tvarka.
32. Nesilaikant Perdirbamų elektrinių transporto priemonių reikalavimų, pagamintos ar perdirbtos transporto priemonės neregistruojamos, jas eksploatuoti draudžiama.
Papildyta priedu:
Nr. 2B-216, 2011-05-27, Žin., 2011, Nr. 67-3205 (2011-06-02), i. k. 1112213ISAK002B-216
Motorinių transporto priemonių ir jų priekabų gamybos ir perdirbimo bei motorinių transporto priemonių, priekabų, kurioms uždrausta dalyvauti viešajame eisme, remonto ir techninės ekspertizės reikalavimų ir atlikimo tvarkos
4 priedas
REIKALAVIMAI GALINGŲJŲ KETURRAČIŲ INDIVIDUALIAM PATVIRTINIMUI
Eil. Nr. |
Reikalavimo pavadinimas |
Reikalavimai, pastabos, paaiškinimai |
1 |
2 |
3 |
Masė (parengta pagal direktyvą 93/93/EEB1) |
||
1. |
1.1. Parengtos eksploatuoti transporto priemonės masė |
Tai eksploatuoti parengtos transporto priemonės masė, įskaitant: – visą elektros įrangą, taip pat gamintojo apšvietimo ir šviesos signalų prietaisus; – atitinkamą skysčių, kurie būtini tinkamam visų sudedamųjų transporto priemonės dalių veikimui užtikrinti, kiekį; – degalus: degalų bakas užpildytas bent 90 % gamintojo nurodytos talpos. Laikoma, kad vairuotojo masė – 75 kg. Skaičiuojant nepakrautų galingųjų keturračių, skirtų prekėms vežti ir galinčių turėti keičiamą antstatą, masę šių antstatų bendra masė nėra įtraukiama, ji vertinama kaip naudingosios apkrovos sudedamoji dalis. Antstatas vertinamas kaip keičiamas, jeigu jis gali būti lengvai nuimamas nuo važiuoklės su kabina nenaudojant įrankių. Nustatant galingojo keturračio parengtos eksploatuoti transporto priemonės masę atliekamas svėrimas dalyvaujant techninės ekspertizės įmonės ekspertui. Galingojo keturračio nuosava masė turi atitikti galingojo keturračio sąvokoje nurodytą vertę. Pastaba. Jeigu transporto priemonėje naudojamas degalų ir alyvos mišinys: a) kai degalai su alyva sumaišomi iš anksto, žodžiu „degalai“ turi būti vadinamas iš anksto paruoštas šios rūšies degalų ir alyvos mišinys; b) kai degalai ir alyva įpilami atskirai, žodžiu „degalai“ vadinamas tik benzinas. |
1.2. Techniškai leistina didžiausia masė |
Tai gamintojo nurodyta didžiausia transporto priemonės masė, pagrįsta jos konstrukcija ir eksploatavimu, nustatyta pagal pateiktus dokumentus ir (arba) žymenis ant galingojo keturračio (identifikavimo lentelė). Jei tokiu būdu nėra galimybės nustatyti šios masės, ją nustato ekspertas, atsižvelgdamas į galingojo keturračio konstrukciją, paskirtį ir atitinkamų teisės aktų reikalavimus. |
|
Apšvietimas ir šviesos signalizacija (parengta pagal direktyvą 2009/67/EB2) |
||
2. |
Žibintai |
Visuose galinguosiuose keturračiuose turi būti įrengti šie apšvietimo ir šviesos signalo įtaisai: 1. priekinis (-iai) tolimosios šviesos žibintas (-ai) (spalva – balta); 2. priekinis (-iai) artimosios šviesos žibintas (-ai) (spalva – balta); 3. priekinis (-iai) gabarito žibintas (-ai) (spalva – balta); 4. galinis (-iai) gabarito žibintas (-ai) (spalva – raudona); 5. galiniai šviesą atspindintys ne trikampio formos atšvaitai (spalva – raudona); 6. stabdymo žibintas (-ai) (spalva – raudona); 7. posūkio rodiklio žibintai (spalva – gintaro); 8. galinio valstybinio numerio ženklo apšvietimo žibintas (-ai) (spalva – balta); 9. šoniniai šviesą atspindintys ne trikampio formos atšvaitai (spalva – gintaro). Toliausiai gale esantis šoninis šviesogrąžis atšvaitas gali būti raudonos spalvos, jei grupuojamas su galiniu gabarito žibintu, galinio kontūro gabarito žibintu, galiniu rūko žibintu, stabdymo signalo žibintu, raudonos spalvos šoniniu gabarito žibintu arba galiniu šviesogrąžiu atšvaitu (ne trikampiu) ar su jais turi bendrą šviesą spinduliuojančią paviršiaus dalį. Visuose galinguosiuose keturračiuose gali būti įrengti šie apšvietimo ir šviesos signalo įtaisai: 1. priekinis (-iai) rūko žibintas (-ai) (spalva – balta arba pasirinkto atspalvio geltona); 2. galinis rūko žibintas (spalva – raudona); 3. atbulinės eigos žibintas (spalva – balta); 4. avarinio signalo įtaisas (spalva – gintaro). Pastaba. Galinguosiuose keturračiuose sumontuoti apšvietimo ir šviesos signalo įtaisai turi būti patvirtinti (sertifikuoti) pagal direktyvas 97/24/EB, 76/757/EEB, 76/758/EEB, 76/759/EEB, 76/760/EEB, 76/761/EEB, 76/762/EEB, 77/538/EEB arba 77/539/EEB. Apšvietimo ir šviesos signalizacijos prietaisų skaičius, išdėstymas, spalvinė gama ir elektrinės jungtys turi atitikti 2009 m. liepos 13 d. Europos Parlamento ir Tarybos Direktyvos 2009/67/EB dėl apšvietimo ir šviesos signalo įtaisų įrengimo dviratėse arba triratėse motorinėse transporto priemonėse (OL 2009 L 222. p. 1) III priedo reikalavimus. |
Garsinė signalizacija (parengta pagal direktyvą 93/30/EEB3) |
||
3. |
Garso signalas |
1. Garso signalo įtaisai turi skleisti ištisinį vientisą garsą. 2. Garso signalo įtaisas turi būti nejudamai pritvirtintas. 3. Garso lygis neturi būti mažesnis kaip 90 dB(A), tačiau neturi viršyti 118 dB(A). 4. Tikrinimas atliekamas, kai sudėtinė dalis neturi sertifikavimo žymėjimo. Tikrinimo metu mikrofonas turi būti nuo 1,15 m iki 1,25 m aukštyje. Atstumas nuo garso šaltinio turi būti nuo 2 m iki 2,5 m. Aplinkos triukšmas turi būti bent 10 dB žemesnis už garso spaudimo lygius, kurie matuojami. Bendriesiems garso spaudimo lygiams matuoti reikia naudoti (A) apkrovimo kreivę. 5. Bet kurio daugiatonio įtaiso, kurio kiekviena komponento dalis gali savarankiškai skleisti garsą, kiekvienas individualus komponentas turi atitikti pirmiau nustatytas mažiausias vertes. Didžiausias bendrasis garso lygis turi būti pasiekiamas tada, kai visos komponento dalys veikia vienu metu. |
Valstybinio numerio ženklo tvirtinimo vieta (parengta pagal direktyvą 2009/62/EB4) |
||
4. |
Galinio registracijos numerio ženklo tvirtinimo vieta |
1. Galinio registracijos numerio ženklo tvirtinimo vieta galinėje transporto priemonės dalyje neturi išsikišti už išilginių plokštumų, einančių per kraštinius transporto priemonės matmenis. 2. Galinis registracijos numerio ženklas: 2.1. turi sudaryti statų kampą su vidurine išilgine transporto priemonės plokštuma; 2.2. nuo vertikalės gali būti nukrypęs ne daugiau kaip 30°, kai transporto priemonė yra be krovinio, jeigu atraminė registracijos numerio plokštelė yra palinkusi į viršų; 2.3. nuo vertikalės gali būti nukrypęs ne daugiau kaip 15°, kai transporto priemonė yra be krovinio, jeigu atraminė registracijos numerio plokštelė yra palinkusi į apačią. 3. Joks registracijos numerio ženklo tvirtinimo vietos taškas negali būti didesniame kaip 1,5 m aukštyje virš žemės, kai transporto priemonė yra be krovinio. 4. Joks registracijos numerio ženklo tvirtinimo vietos taškas negali būti žemesniame kaip 0,20 m aukštyje virš žemės. 5. Numerio ženklo tvirtinimo vieta turi būti matoma erdvėje, kurią apibrėžia du dvisieniai kampai: – vienas kampas, kurio horizontalią kraštinę apibrėžia dvi plokštumos, kertančios viršutinį ir apatinį numerio ženklo tvirtinimo vietos kraštus (tų plokštumų kampai atsižvelgiant į horizontalę yra pavaizduoti 1 brėžinyje); – kitas kampas, kurio suvokiamą vertikalią kraštinę apibrėžia dvi plokštumos, kertančios abi numerio ženklo puses (tų plokštumų kampai atsižvelgiant į vidurinę išilginę transporto priemonės plokštumą yra pavaizduoti 2 brėžinyje). |
|
|
1 brėžinys
2 brėžinys
|
Galinio vaizdo veidrodžiai (parengta pagal direktyvą 97/24/EEB5) |
||
5. |
Galinio vaizdo veidrodžiai |
1. Visi galinio vaizdo veidrodžiai turi būti tvirtinami taip, kad esant normalioms transporto priemonės judėjimo sąlygoms liktų stabilioje padėtyje. 2. Galinio vaizdo veidrodis (-iai) transporto priemonėse be kėbulo turi būti pritvirtintas (-i) ar įtaisytas (-i) taip, kad atspindinčiojo paviršiaus centras būtų nutolęs ne mažiau kaip 380 mm nuo transporto priemonės vidurio išilginės plokštumos. Prieš matuojant šį atstumą, vairo rankenas reikia pasukti taip, kad judanti transporto priemonė važiuotų tiesia linija, o galinio vaizdo veidrodį (-ius) nustatyti į normalaus naudojimo padėtį. 3. Galinio vaizdo veidrodžiai turi būti išdėstyti tokiose vietose, kad vairuotojas, sėdėdamas įprastoje vairavimo vietoje, aiškiai matytų kelio vaizdą transporto priemonės gale. 4. Išoriniai galinio vaizdo veidrodžiai turi būti matomi pro šoninius langus arba pro valytuvų valomą priekinio stiklo dalį. 5. Galinio vaizdo veidrodžiai neturi išsikišti už transporto priemonės kėbulo išorės gerokai daugiau negu būtina. 6. Jeigu apatinis išorinio galinio vaizdo veidrodžio kraštas yra žemiau negu 2 m nuo žemės paviršiaus, kai transporto priemonė pakrauta iki didžiausios techniškai leistinos ribos, toks galinio vaizdo veidrodis neturi išsikišti daugiau kaip 0,20 m už bendrų transporto priemonės skersinių matmenų, išmatuotų neįvertinant galinio vaizdo veidrodžių. 7. Jeigu tenkinami 5 ir 6 punktai, galinio vaizdo veidrodžiai gali išsikišti už transporto priemonės didžiausio pločio. 8. Mažiausias galinio vaizdo veidrodžių kiekis, reikalingas transporto priemonėse – vienas, jeigu yra vidinis veidrodis; du, jeigu vidinio veidrodžio nėra. 9. Vairuotojai turi pajėgti reguliuoti galinio vaizdo veidrodžius, sėdėdami savo vietoje. Galinguosiuose keturračiuose su kėbulu veidrodį turi būti įmanoma reguliuoti, kai durelės uždarytos, tačiau langas gali būti atidarytas. Bet kuriuo atveju veidrodį turi būti galima įtvirtinti tam tikroje padėtyje iš išorės. 10. Galinio vaizdo veidrodžiai turi būti sertifikuoti. |
Leistinas skleidžiamas triukšmas (parengta pagal direktyvą 97/24/EEB5) |
||
6. |
Stovinčio (nejudamai įtvirtinto) galingojo keturračio keliamas triukšmas (matavimo sąlygos ir bandymo metodas) |
Leidžiama garso lygio ribinė vertė – 80 dB(A). Leistino skleidžiamo triukšmo matavimas atliekamas Kelių transporto priemonių variklių triukšmo ribinių dydžių ir jų nustatymo tvarkos apraše, patvirtintame Lietuvos Respublikos susisiekimo ministro 2008 m. gegužės 15 d. įsakymu Nr. 3-169 (Žin., 2008, Nr. 57-2150), nustatyta tvarka. |
Saugos diržai (parengta pagal direktyvą 97/24/EEB5) |
||
7. |
7.1. Keturračių saugos diržų tvirtinimo įtaisai ir saugos diržai |
1 Jei saugos diržai yra privalomi, jie turi atitikti šiame skyriuje nurodytus reikalavimus. 2. Trijų taškų saugos diržų tvirtinimo įtaisai turi būti numatyti visoms sėdimoms vietoms. 3. Bet kurio diržo tvirtinimo įtaisas turi būti pritvirtintas gamintojo numatytose vietose. |
7.2. Saugos diržų reikalavimai |
Saugos diržams taikomi reikalavimai pateikti Direktyvos 77/541/EEB prieduose. |
|
Spidometras ir odometras (parengta pagal direktyvą 2000/7/EB6) |
||
8. |
8.1. Spidometras |
Spidometras privalo būti įtaisytas vairuotojo tiesioginio matymo lauke ir turi būti aiškiai įžiūrimas ir dieną, ir naktį. Rodomų greičių intervalas turi būti toks, kad apimtų didžiausią šio tipo transporto priemonės greitį. |
|
8.2. Odometras |
Odometro skalė privalo būti įtaisyta vairuotojo tiesioginio matymo lauke ir turi būti aiškiai įžiūrima ir dieną, ir naktį. |
Privalomos kontrolinės lemputės ir rodytuvų identifikavimas (parengta pagal direktyvą 2009/80/EB7) |
||
9. |
9.1. Kontrolinių lempučių reikalavimai |
1. Simboliai fone turi būti ryškūs. 2. Ženklai turi būti ant valdymo mechanizmo arba prie pat jo ar signalinės lemputės, kurią reikia identifikuoti. 3. Pagrindinių žibintų tolimąją šviesą žymi lygiagretūs horizontalūs šviesos spinduliai, o artimosios šviesos žibintus – žemyn nukreipti lygiagretūs šviesos spinduliai. 4. Optinėse signalinėse lemputėse raudona spalva reiškia pavojų, geltona – atsargiai, žalia – saugu. Mėlyna spalva skirta tik pagrindinių žibintų tolimosios šviesos signalinėms lemputėms. |
9.2. Žibintų valdymas. Tolimosios šviesos žibintai. |
Signalinės lemputės spalva – mėlyna
|
|
9.3. Žibintų valdymas. Artimosios šviesos žibintai. |
Signalinės lemputės spalva – žalia
|
|
|
9.4. Posūkių rodiklis
|
Pastaba. Jeigu yra atskiros kairiojo ir dešiniojo posūkių rodyklių signalinės lemputės, dvi rodykles taip pat galima naudoti atskirai. Signalinės lemputės spalva – žalia.
|
9.5. Pavojaus signalo įtaisas (avarinio signalo) |
Dvi galimybės: – greta yra identifikavimo signalas. Signalinės lemputės spalva – raudona; – tuo pat metu veikia posūkių rodikliai.
|
|
9.6. Garso signalo įtaisas |
|
|
9.7. Akumuliatoriaus įkrova |
Signalinės lemputės spalva – raudona
|
|
Identifikavimo lentelė (parengta pagal direktyvą 2009/139/EB8) |
||
10. |
Identifikavimo lentelė |
Turi būti gamintojo identifikavimo lentelė. Joje turi būti identifikavimo / serijos numeris. |
Galinis reduktorius |
||
11. |
Diferencialinė pavara |
Turi būti mechanizmas, leidžiantis varantiesiems ratams suktis nevienodu kampiniu greičiu |
________________________
1 1993 m. spalio 29 d. Tarybos direktyva 93/93/EEB dėl dviračių arba triračių motorinių transporto priemonių masės ir matmenų (OL 2004 m. specialusis leidimas, 7 skyrius, 2 tomas, p. 194).
2 2009 m. liepos 13 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2009/67/EB dėl apšvietimo ir šviesos signalo įtaisų įrengimo dviratėse arba triratėse motorinėse transporto priemonėse (OL 2009 L 222, p. 1).
3 1993 m. birželio 14 d. Tarybos direktyva 93/30/EEB dėl dviračių arba triračių motorinių transporto priemonių garso signalo įtaisų (OL 2004 m. specialusis leidimas, 7 skyrius, 2 tomas, p. 59).
4 2009 m. liepos 13 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2009/62/EB dėl dviračių arba triračių motorinių transporto priemonių galinio registracinio numerio ženklo tvirtinimo vietos (OL 2009 L 198, p. 20).
5 1997 m. birželio 17 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 97/24/EB dėl tam tikrų dviračių ir triračių motorinių transporto priemonių sudėtinių dalių ir charakteristikų (OL 2004 m. specialusis leidimas, 7 skyrius, 3 tomas, p. 34).
6 2000 m. kovo 20 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2000/7/EB dėl dviračių ir triračių motorinių transporto priemonių spidometrų, iš dalies keičianti Tarybos direktyvą 92/61/EEB dėl dviračių ir triračių motorinių transporto priemonių tipo patvirtinimo (OL 2004 m. specialusis leidimas, 13 skyrius, 25 tomas, p. 123).
7 2009 m. liepos 13 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2009/80/EB dėl dviračių arba triračių motorinių transporto priemonių valdymo mechanizmų, signalinių lempučių ir rodytuvų identifikavimo (OL 2009 L 202, p. 16).
8 2009 m. lapkričio 25 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2009/139/EB dėl įstatymais nustatyto dviračių ir triračių motorinių transporto priemonių ženklinimo (OL 2009 L 322, p. 3).
Papildyta priedu:
Nr. 2B-261, 2013-11-15, Žin., 2013, Nr. 120-6104 (2013-11-23), i. k. 1132213ISAK002B-261
Pakeitimai:
1.
Valstybinė kelių transporto inspekcija prie Lietuvos Respublikos susisiekimo ministerijos, Įsakymas
Nr. 2B-207, 2009-05-29, Žin., 2009, Nr. 66-2678 (2009-06-04); Žin., 2009, Nr. 67-0 (2009-06-06), i. k. 1092213ISAK002B-207
Dėl Valstybinės kelių transporto inspekcijos prie Susisiekimo ministerijos viršininko 2008 m. gruodžio 23 d. įsakymo Nr. 2B-515 "Dėl Motorinių transporto priemonių ir jų priekabų gamybos ir perdirbimo bei motorinių transporto priemonių, priekabų, kurioms uždrausta dalyvauti viešajame eisme, remonto ir techninės ekspertizės reikalavimų ir atlikimo tvarkos patvirtinimo" pakeitimo
2.
Valstybinė kelių transporto inspekcija prie Lietuvos Respublikos susisiekimo ministerijos, Įsakymas
Nr. 2B-216, 2011-05-27, Žin., 2011, Nr. 67-3205 (2011-06-02), i. k. 1112213ISAK002B-216
Dėl Valstybinės kelių transporto inspekcijos prie Susisiekimo ministerijos viršininko 2008 m. gruodžio 23 d. įsakymo Nr. 2B-515 "Dėl Motorinių transporto priemonių ir jų priekabų gamybos ir perdirbimo bei motorinių transporto priemonių, priekabų, kurioms uždrausta dalyvauti viešajame eisme, remonto ir techninės ekspertizės reikalavimų ir atlikimo tvarkos patvirtinimo" pakeitimo
3.
Valstybinė kelių transporto inspekcija prie Lietuvos Respublikos susisiekimo ministerijos, Įsakymas
Nr. 2B-389, 2011-10-10, Žin., 2011, Nr. 123-5873 (2011-10-13), i. k. 1112213ISAK002B-389
Dėl Valstybinės kelių transporto inspekcijos prie Susisiekimo ministerijos viršininko 2008 m. gruodžio 23 d. įsakymo Nr. 2B-515 "Dėl Motorinių transporto priemonių ir jų priekabų gamybos ir perdirbimo bei motorinių transporto priemonių, priekabų, kurioms uždrausta dalyvauti viešajame eisme, remonto ir techninės ekspertizės reikalavimų ir atlikimo tvarkos patvirtinimo" pakeitimo
4.
Valstybinė kelių transporto inspekcija prie Lietuvos Respublikos susisiekimo ministerijos, Įsakymas
Nr. 2B-143, 2012-04-16, Žin., 2012, Nr. 46-2280 (2012-04-19), i. k. 1122213ISAK002B-143
Dėl Valstybinės kelių transporto inspekcijos prie Susisiekimo ministerijos viršininko 2008 m. gruodžio 23 d. įsakymo Nr. 2B-515 "Dėl Motorinių transporto priemonių ir jų priekabų gamybos ir perdirbimo bei motorinių transporto priemonių, priekabų, kurioms uždrausta dalyvauti viešajame eisme, remonto ir techninės ekspertizės reikalavimų ir atlikimo tvarkos patvirtinimo" pakeitimo
5.
Valstybinė kelių transporto inspekcija prie Lietuvos Respublikos susisiekimo ministerijos, Įsakymas
Nr. 2B-261, 2013-11-15, Žin., 2013, Nr. 120-6104 (2013-11-23), i. k. 1132213ISAK002B-261
Dėl Valstybinės kelių transporto inspekcijos prie Susisiekimo ministerijos viršininko 2008 m. gruodžio 23 d. įsakymo Nr. 2B-515 "Dėl Motorinių transporto priemonių ir jų priekabų gamybos ir perdirbimo bei motorinių transporto priemonių, priekabų, kurioms uždrausta dalyvauti viešajame eisme, remonto ir techninės ekspertizės reikalavimų ir atlikimo tvarkos patvirtinimo" pakeitimo