Suvestinė redakcija nuo 2012-12-12 iki 2013-12-27

 

Įsakymas paskelbtas: Žin. 2010, Nr. 135-6895, i. k. 1102210ISAK0003-654

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS SUSISIEKIMO MINISTRO

Į S A K Y M A S

 

DĖL NACIONALINĖS LAIVŲ EISMO STEBĖSENOS INFORMACINĖS SISTEMOS SUKŪRIMO, ĮDIEGIMO IR PRIEŽIŪROS TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2010 m. lapkričio 5 d. Nr. 3-654

Vilnius

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos saugios laivybos įstatymo (Žin., 2000, Nr. 75-2264; 2005, Nr. 31-974) 3 straipsnio 2 dalimi ir įgyvendindamas 2009 m. balandžio 23 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos 2009/17/EB, iš dalies keičiančios Direktyvą 2002/59/EB, įdiegiančią Bendrijos laivų eismo stebėsenos ir informacijos sistemą (OL 2009 L 131, p. 101), nuostatas:

1. Tvirtinu Nacionalinės laivų eismo stebėsenos informacinės sistemos sukūrimo, įdiegimo ir priežiūros tvarkos aprašą (pridedama).

2. Skiriu Lietuvos saugios laivybos administraciją nacionaline kompetentinga institucija, atsakinga už Nacionalinės laivų eismo stebėsenos informacinės sistemos sukūrimą, priežiūrą ir eksploataciją.

3. Pavedu Lietuvos saugios laivybos administracijai iki 2013 m. gruodžio 1 d. sukurti, įdiegti ir pradėti tinkamai eksploatuoti Nacionalinę laivų eismo stebėsenos informacinę sistemą.

Punkto pakeitimai:

Nr. 3-788, 2012-12-06, Žin., 2012, Nr. 143-7400 (2012-12-11), i. k. 1122210ISAK0003-788

 

 

 

 

Susisiekimo ministras                                                                Eligijus Masiulis


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos susisiekimo

ministro 2010 m. lapkričio 5 d.

įsakymu Nr. 3-654

 

NACIONALINĖS LAIVŲ EISMO STEBĖSENOS INFORMACINĖS SISTEMOS SUKŪRIMO, ĮDIEGIMO IR PRIEŽIŪROS TVARKOS APRAŠAS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Nacionalinės laivų eismo stebėsenos informacinės sistemos (toliau – Nacionalinė informacinė sistema) sukūrimo, įdiegimo ir priežiūros tvarkos aprašas (toliau – tvarkos aprašas) reglamentuoja kompiuterizuotą keitimąsi duomenimis tarp atskirų informacinių sistemų, siekiant sudaryti galimybes keistis informacija ir duomenimis elektroniniu būdu tarp Lietuvos institucijų, Europos Sąjungos valstybių narių kompetentingų institucijų, saugios laivybos, uostų ir laivybos apsaugos, jūrų aplinkos apsaugos ir laivybos bei jūrų transporto efektyvumo tikslais, kaip numatyta Laivų eismo stebėsenos ir informacijos sistemos įdiegimo taisyklėse, patvirtintose Lietuvos Respublikos susisiekimo ministro 2004 m. vasario 3 d. įsakymu Nr. 3-55 (Žin., 2004, Nr. 28-921). Tvarkos aprašas taip pat reglamentuoja Lietuvos saugios laivybos administracijos (toliau – Administracija) funkcijas, vykdant kompiuterizuotą keitimąsi duomenimis, bendradarbiavimo su Europos Komisija klausimus.

2. Šiame tvarkos apraše vartojamos sąvokos:

SafeSeaNet – Europos Sąjungos keitimosi laivybos informacija sistema, Europos Komisijos sukurta bendradarbiaujant su valstybėmis narėmis, kad būtų užtikrintas Europos Sąjungos teisės aktų įgyvendinimas. SafeSeaNet specializuota sistema, skirta keitimuisi informacija elektroniniu būdu tarp Europos Sąjungos valstybių narių palengvinti ir atitinkamai informacijai Europos Komisijai pateikti. Ši sistema veikia kaip centrinis punktas, ją sudaro nacionalinių informacinių sistemų Europos Sąjungos valstybėse narėse tinklas. Ši sistema suteikia galimybę gauti, saugoti, ieškoti ir keistis informacija, susijusia su saugia laivyba, uostų ir laivybos saugumu, jūros aplinkos apsauga ir laivybos ir jūrų transporto efektyvumo gerinimu.

Sąsajų ir funkcijų valdymo dokumentas – Europos Komisijos dokumentas, parengtas glaudžiai bendradarbiaujant su Europos Sąjungos valstybėmis narėmis. Šiame dokumente detaliai aprašomi veikimo reikalavimai ir procedūros, taikytinos Nacionalinei informacinei sistemai ir centrinėms SafeSeaNet dalims. Dokumente yra nustatomi reikalavimai dėl prieigos teisių tvarkyti duomenų kokybę, duomenų perdavimo ir jų mainų saugumo specifikacijų, informacijos archyvavimo nacionaliniu bei centriniu lygmenimis. Dokumente taip pat nurodomi informacijos apie pavojingas ar taršias prekes saugojimo ir prieigos prie jos būdai.

3. Nacionalinė informacinė sistema kuriama, diegiama ir prižiūrima siekiant sudaryti technines galimybes laivų, esančių Lietuvos Respublikos atsakomybės rajone, stebėsenai vykdyti, gerinti laivų avarijų prevenciją, sudaryti palankesnes sąlygas taršai iš laivų aptikti bei keistis informacija tarp leidimus naudotis SafeSeaNet sistema turinčių subjektų.

 

II. KOMPIUTERIZUOTAS KEITIMASIS DUOMENIMIS

 

4. Lietuvos jūrų uostų administracijos turi būti įdiegusios informacines sistemas, užtikrinančias:

4.1. duomenų teikimą elektroniniu būdu Nacionalinei informacinei sistemai (iki Nacionalinės informacinės sistemos eksploatacijos pradžios – SafeSeaNet tinklui tiesiogiai) visą parą pagal Administracijos nustatytus reikalavimus;

4.2. informacijos kaupimą ir saugojimą, kad ja būtų galima pasinaudoti įvykus incidentui arba avarijai jūroje ar tirti su tuo susijusius pažeidimus.

5. Lietuvos jūrų uostų administracijos turi užtikrinti operatyvų, išsamų, tikrovę atitinkantį duomenų pateikimą Nacionalinei informacinei sistemai (iki Nacionalinės informacinės sistemos eksploatacijos pradžios – SafeSeaNet tinklui tiesiogiai), taip pat informacijos konfidencialumo ir saugumo principų bei specifikacijų, aprašytų Sąsajų ir funkcijų valdymo dokumente, atitiktį, ypač dėl prieigos teisių.

6. Nacionalinė informacinė sistema, veikianti kaip centrinis punktas, sujungia visų Lietuvos jūrų uostų informacines sistemas ir sukuria reikiamą informacinių technologijų infrastruktūrą, reikalingą duomenims SafeSeaNet tinklui teikti. Nacionalinė informacinė sistema užtikrina:

6.1. Lietuvos jūrų uostų administracijų siunčiamų elektroninių pranešimų, skirtų SafeSeaNet, priėmimą;

6.2. informacijos teikimą elektroniniu būdu SafeSeaNet tinklui visą parą pagal Sąsajų ir funkcijų valdymo dokumente nustatytus reikalavimus. Pateiktą informaciją turi būti galima naudoti visose susijusiose ataskaitose, pranešimuose ir Laivų eismo valdymo ir informacinėje sistemoje (VTMIS);

6.3. informacijos kaupimą ir saugojimą, kad ja būtų galima pasinaudoti įvykus incidentui arba avarijai jūroje ar su tuo susijusių pažeidimų tyrimui;

6.4. galimybę prie šios sistemos jungtis laivyboje veikiantiems subjektams (laivybos kompanijoms, agentams, kapitonams ir kitiems), turintiems Administracijos išduotus leidimus tokiai prieigai.

7. Lietuvos jūrų uostų administracijos užtikrina, kad prireikus SafeSeaNet tinklu būtų nedelsiant persiųsta informacija apie laivą ir jo vežamą pavojingąjį arba aplinką teršiantį krovinį nacionalinei kompetentingai institucijai arba kitų Europos Sąjungos valstybių narių nacionalinėms kompetentingoms institucijoms.

 

III. ADMINISTRACIJOS FUNKCIJOS VYKDANT KOMPIUTERIZUOTĄ KEITIMĄSI DUOMENIMIS

 

8. Administracija yra nacionalinė kompetentinga institucija, atsakinga už Nacionalinės informacinės sistemos sukūrimą, priežiūrą ir eksploataciją, kuri:

8.1. koordinuoja duomenų naudotojų ir duomenų teikėjų veiklą nacionaliniu lygiu, užtikrina, kad būtų paskirti Jungtinių Tautų prekybos ir transportavimo vietų kodai (LOCODE);

8.2. užtikrina, kad būtų sukurta reikalinga nacionalinė informacinių technologijų infrastruktūra ir vykdomos Sąsajų ir funkcijų valdymo dokumente aprašytos procedūros;

8.3. išduoda leidimus laivybos subjektams, tarnyboms, reaguojančioms į incidentus, avarijas ar potencialiai pavojingą padėtį jūroje, įskaitant paieškos ir gelbėjimo operacijas, mokslo ir kitoms įstaigoms jungtis prie Nacionalinės informacinės sistemos ir SafeSeaNet tinklo, prireikus tokius leidimus panaikina;

8.4. užtikrina, kad būtų laikomasi informacijos konfidencialumo ir saugumo principų ir specifikacijų, aprašytų Sąsajų ir funkcijų valdymo dokumente, ypač dėl prieigos teisių;

8.5. kontroliuoja, kaip Lietuvos jūrų uostų administracijos vykdo tvarkos apraše jų kompetencijai priskirtus reikalavimus.

 

IV. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

9. Administracija, Lietuvos jūrų uostų administracijos, institucijos, kurioms Administracija yra suteikusi prieigą prie Nacionalinės informacinės sistemos ir (ar) SafeSeaNet tinklo, Europos Sąjungos teisės aktų ir Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka turi užtikrinti elektroniniu būdu gaunamos ir siunčiamos informacijos konfidencialumą.

10. Administracija bendradarbiauja su Europos Komisija siekdama užtikrinti, kad būtina informacija duomenų teikėjams, įskaitant laivų kapitonus, laivybos kompanijas, agentus, ir atitinkamas institucijas, būtų teikiama tik vieną kartą. Taip pat Administracija bendradarbiauja su Europos Komisija siekdama užtikrinti Nacionalinės informacinės sistemos ir SafeSeaNet tinklo plėtrą ir atnaujinimą, sujungimą ir sąveiką.

_________________

 

 

Pakeitimai:

 

1.

Lietuvos Respublikos susisiekimo ministerija, Įsakymas

Nr. 3-788, 2012-12-06, Žin., 2012, Nr. 143-7400 (2012-12-11), i. k. 1122210ISAK0003-788

Dėl Lietuvos Respublikos susisiekimo ministro 2010 m. lapkričio 5 d. įsakymo Nr. 3-654 "Dėl Nacionalinės laivų eismo stebėsenos informacinės sistemos sukūrimo, įdiegimo ir priežiūros tvarkos aprašo patvirtinimo" pakeitimo