Įsakymas netenka galios 2014-04-03:

Policijos departamentas prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos, Įsakymas

Nr. 5-V-307, 2014-04-02, paskelbta TAR 2014-04-02, i. k. 2014-03946

Dėl Lietuvos policijos generalinio komisaro 2003 m. rugsėjo 30 d. įsakymo Nr. V-520 „Dėl sprogmenų laikymo“ pripažinimo netekusiu galios

 

Suvestinė redakcija nuo 2011-06-12 iki 2014-04-02

 

Įsakymas paskelbtas: Žin. 2003, Nr. 98-4427; Žin. 2003, Nr.104-0; Žin. 2011, Nr.71-3456, i. k. 10300GKISAK000V-520

 

Nauja redakcija nuo 2011-06-12:

Nr. 5-V-505, 2011-06-06, Žin. 2011, Nr. 71-3456 (2011-06-11), i. k. 11100GKISAK05-V-505

 

LIETUVOS Policijos generalinis komisaras

 

Įsakymas

DĖL SPROGMENŲ LAIKYMO

 

2003 m. rugsėjo 30 d. Nr. V-520

Vilnius

 

1. Tvirtinu pridedamus:

1.1. Leidimų, patvirtinančių, kad specialūs sandėliai sprogmenims laikyti ir patalpos sprogmenims gaminti ar jais prekiauti atitinka nustatytus reikalavimus, išdavimo taisykles;

1.2. Patalpų, kuriose laikomi, gaminami sprogmenys ar jais prekiaujama, reikalavimus.

2. Pavedu:

2.1. Policijos departamento prie Vidaus reikalų ministerijos Viešosios policijos valdybai kontroliuoti įsakymo vykdymą;

2.2. Lietuvos viešosios policijos rinktinei „Vytis“ derinti apsauginės įsilaužimo ir užpuolimo signalizacijos, vaizdo stebėjimo ir įeigos kontrolės sistemų projektus.

3. Nustatau, kad:

3.1. tais atvejais, kai juridiniams ar fiziniams asmenims verstis veikla, susijusia su sprogmenų apyvarta, pagal Sprogmenų apyvartos kontrolės įstatymą (Žin., 2003, Nr. 17-701) ar kitus Lietuvos Respublikos įstatymus yra būtina gauti licenciją, naujas leidimas, patvirtinantis, kad specialūs sandėliai sprogmenims laikyti ir patalpos sprogmenims gaminti ar jais prekiauti atitinka nustatytus reikalavimus, gali būti išduodamas tik po to, kai juridinis ar fizinis asmuo Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka gauna licenciją;

3.2. teritorinių policijos įstaigų išduotos pažymos (leidimai), patvirtinančios, kad juridinio ar fizinio asmens patalpos (sandėliai) tinkamos gaminti, laikyti sprogmenis, sprogstamąsias medžiagas, galioja neterminuotai, jeigu patalpoms (sandėliams), skirtoms sprogmenims laikyti, gaminti ar jais prekiauti, buvo nustatyti specialieji apsaugos organizavimo reikalavimai ir patalpos (sandėliai) atitinka šio įsakymo 1.2 punktu patvirtintus reikalavimus.

 

 

 

POLICIJOS GENERALINIS KOMISARAS                               VYTAUTAS GRIGARAVIČIUS

 


PATVIRTINTA

Lietuvos policijos generalinio komisaro

2003 m. rugsėjo 30 d. įsakymu Nr. V-520

(Lietuvos policijos generalinio komisaro

2011 m. birželio 6 d. įsakymo Nr. 5-V-505 redakcija)

 

Leidimų, patvirtinančių, kad specialūs sandėliai sprogmenims laikyti ir patalpos sprogmenims gaminti ar jais prekiauti atitinka nustatytus reikalavimus, išdavimo taisyklės

 

I. Bendrosios nuostatos

 

1. Leidimų, patvirtinančių, kad specialūs sandėliai sprogmenims laikyti ir patalpos sprogmenims gaminti ar jais prekiauti atitinka nustatytus reikalavimus, išdavimo taisyklės (toliau – taisyklės) nustato leidimų, patvirtinančių, kad specialūs sandėliai sprogstamosioms medžiagoms ir sprogmenims (toliau – sprogmenys) laikyti ir patalpos sprogmenims gaminti ar jais prekiauti atitinka nustatytus reikalavimus (toliau – leidimai laikyti sprogmenis), išdavimo, patikslinimo bei panaikinimo tvarką.

2. Taisyklėse vartojamos sąvokos atitinka sąvokas, vartojamas Lietuvos Respublikos sprogmenų apyvartos kontrolės įstatyme (Žin., 2003, Nr. 17-701).

3. Šios taisyklės netaikomos Lietuvos Respublikos ginklų fondui prie Vidaus reikalų ministerijos, Krašto apsaugos ministerijai, Vidaus reikalų ministerijai, Valstybės saugumo departamentui ir jiems pavaldžioms įstaigoms laikant, gaminant sprogmenis ar jais prekiaujant.

4. Gaminti, laikyti sprogmenis ar jais prekiauti galima tik tose vietose, kuriose teritorinė policijos įstaiga išdavė leidimą laikyti sprogmenis (1 priedas).

 

II. leidimų laikyti sprogmenis išdavimo, patikslinimo ir panaikinimo tvarka

 

5. Juridinis ar fizinis asmuo, pageidaujantis gauti leidimą laikyti sprogmenis, teritorinei policijos įstaigai pateikia šiuos dokumentus ir duomenis:

5.1. prašymą išduoti leidimą laikyti sprogmenis, kuriame nurodoma:

5.1.1. juridinio asmens teisinė forma, įmonės, jos filialo ar struktūrinio padalinio pavadinimas ir kodas, buveinė, fizinio asmens vardas, pavardė, adresas, telefono ir fakso numeriai;

5.1.2. turimos licencijos rūšis;

5.1.3. patalpos (sandėlio), kurioje bus laikomi, gaminami sprogmenys ar jais prekiaujama, adresas;

5.1.4. administracijos (filialo) vadovo pareigos, vardas ir pavardė, asmens kodas;

5.1.5. asmens, įgalioto pateikti dokumentus leidimui laikyti sprogmenis gauti ir paimti leidimą laikyti sprogmenis, vardas, pavardė ir asmens kodas;

5.2. Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie Vidaus reikalų ministerijos pažymą, kad patalpa (sandėlis), kurioje bus laikomi, gaminami sprogmenys ar jais prekiaujama, atitinka nustatytus priešgaisrinės saugos reikalavimus;

5.3. statybos užbaigimo aktą arba deklaraciją apie statybos užbaigimą, surašytą vadovaujantis Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2010 m. rugsėjo 28 d. įsakymu Nr. D1-828 (Žin., 2010, Nr. 116-5947) patvirtinto Statybos techninio reglamento STR 1.11.01:2010 „Statybos užbaigimas“ nustatyta tvarka. Jeigu patalpa (sandėlis), kurioje laikomi, gaminami sprogmenys ar jais prekiaujama, yra įrengta ir pripažinta tinkama naudoti iki 2010 m. spalio 1 d. kitų teisės aktų nustatyta tvarka, pateikiami kiti tai patvirtinantys dokumentai;

5.4. dokumentus, patvirtinančius, kad atlikta objekto pavojaus ir rizikos analizė, ir jei planuojama laikyti sprogmenis, kuriuose esančių sprogstamųjų medžiagų bendras svoris viršys 100 kg.

6. Šių taisyklių 5 punkte nurodyti dokumentai teritorinei policijos įstaigai pateikiami tiesiogiai arba siunčiami registruotu laišku.

7. Jeigu pateikti visi reikiami dokumentai ir jie yra tinkamai įforminti, teritorinė policijos įstaiga apie prašymo išduoti leidimą laikyti sprogmenis gavimą ne vėliau kaip per 3 darbo dienas raštu informuoja Policijos departamentą prie Vidaus reikalų ministerijos.

8. Policijos departamente prie Vidaus reikalų ministerijos ne vėliau kaip per 5 darbo dienas sudaroma komisija, kuri turi įvertinti, ar apsaugos organizavimas atitinka policijos generalinio komisaro nustatytus reikalavimus. Komisija sudaroma iš ne mažiau kaip 3 asmenų, į jos sudėtį įtraukiami Policijos departamento prie Vidaus reikalų ministerijos ir (ar) specializuotų policijos įstaigų atstovai bei Lietuvos Respublikos ginklų fondo prie Vidaus reikalų ministerijos atstovas. Komisijos pirmininkas – Policijos departamento prie Vidaus reikalų ministerijos ar specializuotos policijos įstaigos atstovas. Policijos departamentas prie Vidaus reikalų ministerijos, nustatęs, kad patalpoms (sandėliams), skirtoms sprogmenims laikyti, gaminti ar jais prekiauti, buvo nustatyti specialieji apsaugos organizavimo reikalavimai ir patalpos (sandėliai) teisės aktų nustatyta tvarka buvo pripažintos tinkamomis naudoti bei po pripažinimo tinkamomis naudoti nebuvo rekonstruotos ar kapitališkai remontuotos, komisijos nesudaro ir apie tai informuoja teritorinę policijos įstaigą.

9. Komisija ne vėliau kaip per 30 kalendorinių dienų nuo prašymo pateikimo dienos ir leidimui laikyti sprogmenis išduoti reikalingų dokumentų priėmimo dienos, dalyvaujant subjekto, kuris įrengė signalizaciją, ir teritorinės policijos įstaigos atstovams, įvertina, ar patalpų (sandėlių), skirtų sprogmenims laikyti, gaminti ar jais prekiauti, apsaugos organizavimas atitinka policijos generalinio komisaro nustatytus reikalavimus.

10. Fizinis asmuo, pageidaujantis gauti leidimą laikyti sprogmenis ar juridinio asmens atstovas, komisijai, kuri priima patalpas (sandėlius), turi pateikti šiuos dokumentus:

10.1. nustatytus specialiuosius apsaugos organizavimo reikalavimus;

10.2. teritorijos, patalpų (sandėlių) projektų dokumentus, šių projektų ekspertizės aktus, paslėptų darbų aktus;

10.3. gamintojų išduotus durų, seifų, apsauginių žaliuzių pasus, apsauginės įsilaužimo ir užpuolimo signalizacijos, vaizdo stebėjimo ir įeigos kontrolės sistemų priemonių gamintojų aprašymus valstybine kalba;

10.4. apsauginės įsilaužimo ir užpuolimo signalizacijos, vaizdo stebėjimo ir įeigos kontrolės sistemos projektus, suderintus su Lietuvos viešosios policijos rinktine „Vytis“, ir šių projektų ekspertizės aktus.

11. Komisija apžiūri patalpas (sandėlius) sprogmenims laikyti, gaminti ar jais prekiauti, išbando signalizacijos priemones ir įvertina, ar jos atitinka policijos generalinio komisaro nustatytus reikalavimus ir specialiuosius reikalavimus, surašomas aktas 3 egzemplioriais. Akte nurodomi nustatyti trūkumai ir terminas jiems pašalinti. Vienas akto egzempliorius perduodamas Policijos departamentui prie Vidaus reikalų ministerijos, antrasis – Lietuvos Respublikos ginklų fondui prie Vidaus reikalų ministerijos, trečiasis – fiziniam ar juridiniam asmeniui, pateikusiam prašymą gauti leidimą laikyti sprogmenis. Akto kopija perduodama teritorinei policijos įstaigai. Pakartotinė patalpų (sandėlių) apžiūra atliekama ir naujas aktas surašomas ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo tos dienos, kai komisijos pirmininkas gauna fizinio ar juridinio asmens, pateikusio prašymą gauti leidimą laikyti sprogmenis, rašytinį pranešimą apie trūkumų pašalinimą.

12. Sprendimas dėl leidimo laikyti sprogmenis išdavimo priimamas ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo šių taisyklių 11 punkte nurodyto akto, kuriame nėra nurodytų trūkumų, surašymo dienos arba Policijos departamento prie Vidaus reikalų ministerijos rašto apie tai, kad komisija nebus sudaryta, gavimo dienos. Sprendimą dėl leidimo laikyti sprogmenis išdavimo ar panaikinimo priima teritorinės policijos įstaigos vadovas ar jo įgaliotas asmuo.

13. Teritorinės policijos įstaigos duomenis apie išduotus leidimus laikyti sprogmenis įrašo žurnale (2 priedas). Jeigu žurnalas pildomas kompiuteriu, duomenys apie išduotus leidimus laikyti sprogmenis įrašomi į kompiuterinę apskaitos programą ir ne rečiau kaip 1 kartą per mėnesį išspausdinami (lapo formatas – A4), lapai segami į atskirą bylą.

14. Fizinio ar juridinio asmens pateikti dokumentai dėl leidimo laikyti sprogmenis, šių leidimų šaknelės segami į atskirą bylą, užvestą kiekvienam asmeniui. Bylos saugomos 10 metų nuo paskutinio išduoto leidimo laikyti sprogmenis panaikinimo datos.

15. Fiziniam ar juridiniam asmeniui išrašoma tiek leidimų laikyti sprogmenis, kiek jis turi objektų, kuriuose laiko, gamina sprogmenis ar jais prekiauja. Jei fizinis ar juridinis asmuo viename objekte sprogmenis laiko keliose skirtingose patalpose (sandėliuose), gali būti išduodamas vienas leidimas laikyti sprogmenis.

16. Leidimas laikyti sprogmenis išduodamas neterminuotam laikotarpiui.

17. Leidimas laikyti sprogmenis neišduodamas, jei:

17.1. nustatoma, kad leidimui laikyti sprogmenis gauti pateikti ne visi dokumentai arba jie netinkamai įforminti;

17.2. nustatoma, kad leidimui laikyti sprogmenis gauti pateikti klaidingi, netikslūs, neišsamūs duomenys ir teritorinės policijos įstaigos nustatytu laiku jie nebuvo tinkamai ištaisyti;

17.3. nustatoma, kad patalpos (sandėliai) sprogmenims laikyti gaminti ar jais prekiauti neatitinka nustatytų reikalavimų;

17.4. už leidimo išdavimą nesumokėta teisės aktų nustatyta valstybės rinkliava.

18. Leidimas laikyti sprogmenis panaikinamas, jei:

18.1. nustatoma, kad leidimui laikyti sprogmenis gauti buvo pateikti klaidingi duomenys;

18.2. nustatoma, kad patalpos (sandėliai) sprogmenims laikyti, gaminti ar jais prekiauti buvo rekonstruotos ar apsaugos organizavimas pakeistas taip, kad neatitinka nustatytų reikalavimų, ir fizinis ar juridinis asmuo per teritorinės policijos įstaigos nustatytą terminą nepašalina neatitikimų;

18.3. panaikinta licencija verstis sprogmenų gamyba, naudojimu ar prekyba;

18.4. leidimo laikyti sprogmenis turėtojas pateikia prašymą dėl šio leidimo panaikinimo.

19. Panaikinus leidimą laikyti sprogmenis, sprogmenys paimami policijos generalinio komisaro patvirtintų Sprogmenų paėmimo, tinkamumo naudoti nustatymo, jų vertės apskaičiavimo ir tolesnio panaudojimo taisyklių nustatyta tvarka. Apie sprendimą panaikinti leidimą laikyti sprogmenis teritorinė policijos įstaiga per 3 darbo dienas registruotu laišku (arba nedelsdama, jei gali kilti grėsmė visuomenės saugumui) informuoja fizinį ar juridinį asmenį, taip pat licenciją išdavusią instituciją ir Policijos departamentą prie Vidaus reikalų ministerijos, nurodydama tokio sprendimo motyvus. Sprendimas panaikinti leidimą laikyti sprogmenis įsigalioja tą dieną, kai fizinis ar juridinis asmuo gauna pranešimą apie šio leidimo panaikinimą, ir nesvarbu, ar sprendimas panaikinti šį leidimą yra apskundžiamas. Jeigu leidimo laikyti sprogmenis panaikinimas nesusijęs su licencijos panaikinimu, sprogmenis iš patalpų (sandėlių), kuriose laikyti juos panaikintas leidimas, per teritorinės policijos įstaigos nustatytą terminą gali pervežti į kitas savo ar kito fizinio ar juridinio asmens patalpas, kuriose laikyti sprogmenis yra išduotas teritorinės policijos įstaigos leidimas.

20. Leidime laikyti sprogmenis nurodomi šie duomenys:

20.1. leidimo išdavimo data ir numeris;

20.2. leidimą išdavusios teritorinės policijos įstaigos pavadinimas;

20.3. juridinio asmens teisinė forma, jo filialo ar struktūrinio padalinio pavadinimas ir kodas ar fizinio asmens vardas, pavardė, gimimo data;

20.4. patalpų (sandėlių), kuriose bus laikomi sprogmenys, adresas;

20.5. leidžiamų laikyti sprogmenų svoris ir rūšys.

21. Leidimas laikyti sprogmenis tikslinamas, jei:

21.1. keičiasi juridinio asmens teisinė forma, įmonės, jos filialo ar struktūrinio padalinio pavadinimas ir kodas, fizinio asmens vardas ar pavardė (jei licencijos turėtojas fizinis asmuo);

21.2. dėl pasikeitusių laikymo sąlygų pasikeičia taisyklių 20.5 punkte nurodyti duomenys.

22. Esant taisyklių 21 punkte nurodytoms aplinkybėms, fizinis ar juridinis asmuo ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo šių aplinkybių atsiradimo privalo kreiptis į teritorinę policijos įstaigą. Už patikslintą leidimą laikyti sprogmenis imama Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyto dydžio valstybės rinkliava.

23. Jeigu juridinis ar fizinis asmuo praranda gautą leidimą laikyti sprogmenis, jis privalo ne vėliau kaip per 5 dienas nuo šio leidimo praradimo raštu kreiptis į teritorinę policijos įstaigą su prašymu išduoti leidimo laikyti sprogmenis dublikatą ir pateikti motyvuotą paaiškinimą. Leidimo laikyti sprogmenis dublikatas išduodamas remiantis anksčiau išduotam leidimui laikyti sprogmenis gauti pateiktais dokumentais. Už leidimo laikyti sprogmenis dublikato išdavimą imama Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyto dydžio valstybės rinkliava.

 

III. Sprendimų apskundimas

 

24. Atsisakymas išduoti leidimą laikyti sprogmenis, leidimo panaikinimas ne vėliau kaip per 30 dienų nuo sprendimo gavimo dienos gali būti apskųstas teismui.

 

IV. baigiamosios nuostatos

 

25. Specialių sandėlių sprogmenims laikyti, patalpų sprogmenims gaminti ar jais prekiauti įrengimo ir taisyklėse nustatytų reikalavimų atitikimą kontroliuoti turi teisę licenciją išdavusi institucija, teritorinės policijos įstaigos ir kitos institucijos pagal kompetenciją.

26. Teritorinės policijos įstaigos, išrašiusios leidimus laikyti sprogmenis, privalo ne rečiau kaip vieną kartą per šešis mėnesius patikrinti, ar nepažeidžiami sprogmenų laikymo reikalavimai, apie tai surašyti patikrinimo aktą, kuris segamas į bylą.

27. Asmenys, pažeidę šias taisykles, atsako įstatymų nustatyta tvarka.

 

_________________

 

Priedo pakeitimai:

Nr. 5-V-505, 2011-06-06, Žin., 2011, Nr. 71-3456 (2011-06-11), i. k. 11100GKISAK05-V-505

 

 

Leidimų, patvirtinančių, kad specialūs sandėliai

sprogmenims laikyti ir patalpos sprogmenims laikyti ar

jais prekiauti atitinka nustatytus reikalavimus,

išdavimo taisyklių

1 priedas

 

(Leidimo laikyti sprogmenis forma)

 

(Leidimo laikyti sprogmenis šaknelės forma)

(teritorinės policijos įstaigos pavadinimas)

(teritorinės policijos įstaigos pavadinimas)

 

 

Leidimas laikyti sprogmenis

Leidimo laikyti sprogmenis ŠAKNELĖ

 

 

20 __ - __ - __ Nr. __

20 __ - __ - __ Nr. __

________________________

(išdavimo vieta)

_______________________

(išdavimo vieta)

 

 

Šiuo leidimu patvirtinama, kad specialūs sandėliai sprogmenims laikyti ir patalpos sprogmenims gaminti ar jais prekiauti atitinka nustatytus reikalavimus, ir juridiniam ar fiziniam asmeniui,

Šiuo leidimu patvirtinama, kad specialūs sandėliai sprogmenims laikyti ir patalpos sprogmenims gaminti ar jais prekiauti atitinka nustatytus reikalavimus, ir juridiniam ar fiziniam asmeniui,

(juridinio asmens teisinė forma, pavadinimas ir kodas; fizinio asmens vardas, pavardė)

(juridinio asmens teisinė forma, pavadinimas ir kodas; fizinio asmens vardas, pavardė)

turinčiam licenciją,

turinčiam licenciją,

(licencijos rūšis)

(licencijos rūšis)

 

 

leidžiama

leidžiama

(patalpų (sandėlių), kuriose laikomi  sprogmenys, adresas)

(patalpų (sandėlių), kuriose laikomi  sprogmenys, adresas)

laikyti

laikyti

(nurodoma leidžiamų laikyti sprogmenų svoris ir rūšys)

(nurodoma leidžiamų laikyti sprogmenų svoris ir rūšys)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(pareigūno pareigos)

 

(parašas)

 

(vardas, pavardė)

 

 

(pareigūno pareigos)

 

(parašas)

 

(vardas, pavardė)

A.V.

 

A.V.

_________________

Priedo pakeitimai:

Nr. 5-V-505, 2011-06-06, Žin., 2011, Nr. 71-3456 (2011-06-11), i. k. 11100GKISAK05-V-505

 


 

Leidimų, patvirtinančių, kad specialūs sandėliai

sprogmenims laikyti ir patalpos sprogmenims laikyti ar

jais prekiauti atitinka nustatytus reikalavimus,

išdavimo taisyklių

2 priedas

 

(Leidimų laikyti sprogmenis apskaitos žurnalo forma)

 

_______________________________________________

(teritorinė policijos įstaiga)

 

LEIDIMŲ LAIKYTI SPROGMENIS
APSKAITOS ŽURNALAS
________________________

(identifikavimo žymuo)

 

F. Nr.

 

Pradėta

AP. Nr.

 

Baigta

B. Nr.

 

 

 

 

Lapų sk.

 

 

Saugojimo terminas

 

_________________

 

Leidimo laikyti sprogmenis numeris

Išdavimo data

Juridinio asmens teisinė forma, jo filialo ar struktūrinio padalinio pavadinimas arba fizinio asmens vardas, pavardė

Įmonės kodas

Juridinio ar fizinio asmens sprogmenų sandėlių (patalpų) adresas

Juridinio asmens administracijos vadovų, sandėlininkų vardai, pavardės, telefonai ar vykdančio veiklą fizinio asmens vardas, pavardė

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

_________________

Priedo pakeitimai:

Nr. 5-V-505, 2011-06-06, Žin., 2011, Nr. 71-3456 (2011-06-11), i. k. 11100GKISAK05-V-505

 

 

PATVIRTINTA

Lietuvos policijos generalinio komisaro

2003 m. rugsėjo 30 d. įsakymu Nr. V-520

(Lietuvos policijos generalinio komisaro

2011 m. birželio 6 d. įsakymo Nr. 5-V-505 redakcija)

 

Patalpų, kuriose laikomi, gaminami sprogmenys ar jais prekiaujama, reikalavimai

 

I. Bendrosios nuostatos

 

1. Patalpų, kuriose laikomi, gaminami sprogmenys ar jais prekiaujama, reikalavimai (toliau – Reikalavimai) nustato minimalius apsaugos organizavimo ir saugos nuo įsilaužimo ir užpuolimo reikalavimus, keliamus visoms patalpoms, kuriose laikomi, gaminami sprogmenys ar sprogstamosios medžiagos (toliau – sprogmenys) ar jais prekiaujama, nepriklausomai nuo jų nuosavybės formos ar pavaldumo, ir yra taikytini visoje Lietuvos Respublikos teritorijoje.

2. Reikalavimai netaikomi juridiniams ar fiziniams asmenims, kurie turi teritorinės policijos įstaigos leidimą laikyti ginklus ir laiko ginklų šaudmenų užtaisus (parakus), jeigu laikomų užtaisų (parakų) bendras svoris neviršija 100 kilogramų.

3. Bendruosius patalpų statybos, priešgaisrinės saugos ir higienos reikalavimus nustato kiti Lietuvos Respublikos teisės aktai.

4. Reikalavimuose vartojamos sąvokos:

Įeigos kontrolės sistema – tai įrenginys (ar jų grupė), kuris nustato asmens tapatybę surinkus kodą ar iš tam tikrų informacijos laikmenų nuskaičius koduotą informaciją arba pagal jo individualius antropometrinius parametrus (akies rainelę, papiliarinius raštus ir pan.) ir suteikia galimybę jam patekti į tam tikras patalpas arba jos nesuteikia.

Apsauginė signalizacija – tai tam tikrų tarpusavyje sujungtų prietaisų visuma, registruojanti ir pranešanti apie įsilaužimą, bandymą įsilaužti bei užpuolimą. Apsauginė signalizacija turi turėti rezervinį elektros maitinimo šaltinį, kuris, nutraukus elektros srovės tiekimą, užtikrintų jos nepertraukiamą veikimą ne trumpiau kaip 24 val. Apsauginė signalizacija turi būti įjungta į centralizuoto ar vietinio stebėjimo pultą.

Apsauginė įsilaužimo signalizacija – tai visuma objekto apsaugos pultų, kitų signalizacijos priemonių, kurios automatiškai nustato ir fiksuoja įsilaužimą. Apsauginė įsilaužimo signalizacija sudaryta iš apsaugos ruožų.

Apsauginė užpuolimo signalizacija – tai visuma objekto apsaugos pultų, kitų signalizacijos priemonių (pavojaus mygtukų), kurias įjungus nustatomas ir fiksuojamas užpuolimas.

Objekto apsaugos pultas – tai prietaisas, kuris kontroliuoja ir valdo kitas objekto signalizacijos priemones ir perduoda informaciją apie jų būklę kitoms sistemoms.

Centralizuoto stebėjimo pultas – prietaisas, priimantis saugomų objektų apsaugos pultų pranešimus laidinėmis ir belaidėmis ryšio linijomis, formuojantis šviesos ir garso signalus savo indikatoriuose arba periferiniuose įrenginiuose. Į gautą signalą nedelsdami reaguoja apsaugą vykdančios tarnybos ginkluoti darbuotojai.

Vietinio stebėjimo pultas – prietaisas, priimantis saugomo objekto (saugomas objektas tūri būti vienas) apsaugos pultų pranešimus laidinėmis ir belaidėmis ryšio linijomis, formuojantis šviesos ir garso signalus savo indikatoriuose arba periferiniuose įrenginiuose. Į gautą signalą nedelsdama reaguoja stebimo objekto ginkluota apsauga. Vietinio stebėjimo pultas turi turėti rezervinį elektros maitinimo šaltinį, kuris, nutraukus elektros srovės tiekimą, užtikrintų jo nepertraukiamą veikimą ne trumpiau kaip 24 val.

Sprogmenų patalpa – specialus sandėlis arba patalpa sprogmenims laikyti, gaminti ar jais prekiauti.

5. Kitos šiuose Reikalavimuose vartojamos sąvokos atitinka sąvokas, apibrėžtas Lietuvos Respublikos sprogmenų apyvartos kontrolės įstatyme (Žin., 2003, Nr. 17-701).

 

II. SPROGMENŲ PATALPŲ PERIMETRO IR PATALPŲ APSAUGOS REIKALAVIMAI

 

6. Visa teritorija, kurioje yra sprogmenų patalpos, turi būti aptverta. Pagal visą tvoros perimetrą turi būti įrengta apsauginė įsilaužimo signalizacija, įjungta į vietinio stebėjimo pultą. Specialiuosiuose apsaugos organizavimo reikalavimuose nustatoma konkreti tvoros konstrukcija ir specialieji apsauginės įsilaužimo signalizacijos reikalavimai, taip pat ar ji turi būti įjungta į centralizuoto stebėjimo pultą.

7. Objekto teritorijoje turi būti įrengta įeigos kontrolės sistema. Specialiuosiuose apsaugos organizavimo reikalavimuose nustatomi jai keliami reikalavimai.

8. Objekte turi būti įrengta apsauginė užpuolimo signalizacija, įjungta į centralizuoto stebėjimo pultą.

9. Sprogmenų patalpas turi saugoti ginkluota apsauga. Specialiuosiuose apsaugos organizavimo reikalavimuose nustatomas ginkluotų apsaugos darbuotojų skaičius.

10. Privažiavimo keliai prie sprogmenų patalpų turi būti įrengti taip, kad prie kiekvienos sprogmenų patalpos būtų laisvas privažiavimas.

11. Sprogmenų patalpoje turi būti įrengta apsauginė įsilaužimo signalizacija, įjungta į vietinio stebėjimo pultą. Specialiuosiuose apsaugos organizavimo reikalavimuose nustatomi specialieji apsauginės signalizacijos reikalavimai ir nustatoma, ar ji turi būti įjungta į centralizuoto stebėjimo pultą.

12. Sprogmenų patalpos apsauginė įsilaužimo signalizacija turi kontroliuoti visus įėjimus, pro kuriuos galima patekti į sprogmenų patalpą (duris, vartus, langus, stoglangius), taip pat pranešti apie nesankcionuotą asmenų buvimą sprogmenų patalpoje.

13. Objekte turi būti įrengta vaizdo stebėjimo sistema. Vaizdo stebėjimo sistema turi turėti įrenginį, 24 valandas per parą realiu laiku įrašantį vaizdo kamerų perduodamus tuo metu stebimus vaizdus. Vaizdo stebėjimo sistemos įrašai turi būti saugomi ne trumpiau kaip 31 parą. Vaizdo stebėjimo kamerų skaičius parenkamas toks, kuris užtikrintų objekto teritorijos ir sprogmenų patalpų bei įėjimo, įvažiavimo į objektą ir prieigų stebėjimą. Jų skaičius, tipai ir montavimo vietos nustatomi specialiuosiuose apsaugos organizavimo reikalavimuose.

14. Visos apsauginės signalizacijos, vaizdo stebėjimo ir įeigos kontrolės sistemos turi turėti rezervinį maitinimo šaltinį, kuris, nutraukus elektros srovės tiekimą, užtikrintų nenutrūkstamą šių sistemų funkcionavimą ne trumpiau kaip 24 valandas.

 

III. Specialieji apsaugos organizavimo reikalavimai

 

15. Policijos departamentas prie Vidaus reikalų ministerijos, gavęs paraišką su reikalingais duomenimis specialiesiems apsaugos organizavimo reikalavimams nustatyti, kartu su Lietuvos Respublikos ginklų fondu prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos per 15 darbo dienų nustato specialiuosius apsaugos organizavimo reikalavimus, į kuriuos rengiant techninį ir darbo projektus turi būti atsižvelgta.

16. Vadovaujantis nustatytais specialiaisiais apsaugos organizavimo reikalavimais rengiamas teritorijos ir sprogmenų patalpų apsauginės įsilaužimo ir užpuolimo signalizacijos, vaizdo stebėjimo ir įeigos kontrolės sistemos projektas. Teritorijos ir sprogmenų patalpų apsaugos sistemos darbo projektas turi būti suderintas su Policijos departamentu prie Vidaus reikalų ministerijos ir Lietuvos Respublikos ginklų fondu prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos.

 

iV. Baigiamosios nuostatos

 

17. Sprogmenų patalpų apsauginės signalizacijos, vaizdo stebėjimo ir įeigos kontrolės sistemas gali projektuoti ir įrengti tik subjektai, turintys tokiems darbams atlikti reikiamus valstybės įstaigų išduotus atestatus. Su šiais subjektais turi būti pasirašytos sutartys, kad informacija, susijusi su sprogmenų patalpų apsaugos sistemų projektavimu ir įrengimu, nebus atskleista tretiesiems asmenims, išskyrus policijos ar kitų įstaigų pareigūnus, kurie vertina, kaip sprogmenų patalpos atitinka reikalavimus, ir vykdo kontrolės funkcijas.

18. Policijos įstaigos ir kitos institucijos pagal kompetenciją turi teisę kontroliuoti, ar sprogmenų patalpos atitinka šiuos ir specialiuosius apsaugos organizavimo reikalavimus.

19. Įgalioti pareigūnai turi teisę reikalauti, kad asmenys dokumentus ir informaciją, reikalingą nustatyti, ar sprogmenų patalpos atitinka šiuos Reikalavimus, pateiktų raštu arba žodžiu jų nustatytu laiku. Nustatę pažeidimų, pareigūnai turi teisę atsakingiems asmenims duoti nurodymus, kaip pašalinti trūkumus, imtis kitų įstatymuose ir kituose teisės aktuose numatytų priemonių.

20. Juridiniai ar fiziniais asmenys, nesutinkantys su valstybės institucijų pareigūnų sprendimais, priimtais vadovaujantis šiais Reikalavimais, ne vėliau kaip per 30 dienų nuo sprendimo gavimo dienos turi teisę tokius sprendimus apskųsti teismui.

 

_________________

Priedo pakeitimai:

Nr. 5-V-505, 2011-06-06, Žin., 2011, Nr. 71-3456 (2011-06-11), i. k. 11100GKISAK05-V-505

 

 

 

Pakeitimai:

 

1.

Lietuvos policijos generalinis komisaras, Įsakymas

Nr. 5-V-505, 2011-06-06, Žin., 2011, Nr. 71-3456 (2011-06-11), i. k. 11100GKISAK05-V-505

Dėl Lietuvos policijos generalinio komisaro 2003 m. rugsėjo 30 d. įsakymo Nr. V-520 "Dėl sprogmenų laikymo" pakeitimo