Suvestinė redakcija nuo 2021-11-01
Nutarimas paskelbtas: Žin. 2013, Nr. 22-1116, i. k. 113505ANUTA00003-32
Nauja redakcija nuo 2021-11-01:
Nr. 03-172, 2021-10-25, paskelbta TAR 2021-10-26, i. k. 2021-22271
LIETUVOS BANKO VALDYBA
NUTARIMAS
DĖL LIETUVOS BANKO FINANSINIŲ KRIZIŲ PREVENCIJOS IR VALDYMO PAKOPŲ NUSTATYMO BEI KEITIMOSI INFORMACIJA TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO
2013 m. vasario 21 d. Nr. 03-32
Vilnius
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos Lietuvos banko įstatymo 9 straipsniu ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2008 m. lapkričio 24 d. nutarimo Nr. 1253 „Dėl Finansinių krizių prevencijos ir valdymo plano patvirtinimo“ nuostatomis, Lietuvos banko valdyba n u t a r i a:
Patvirtinti Lietuvos banko finansinių krizių prevencijos ir valdymo pakopų nustatymo bei keitimosi informacija taisykles (pridedama).
PATVIRTINTA
Lietuvos banko valdybos
2013 m. vasario 21 d.
nutarimu Nr. 03-32
(Lietuvos banko valdybos
2021 m. spalio 25 d. nutarimo
Nr. 03-172 redakcija)
LIETUVOS BANKO FINANSINIŲ KRIZIŲ PREVENCIJOS IR VALDYMO PAKOPŲ NUSTATYMO BEI KEITIMOSI INFORMACIJA TAISYKLĖS
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Lietuvos banko finansinių krizių prevencijos ir valdymo pakopų nustatymo ir keitimosi informacija taisyklėse (toliau – taisyklės) nustatyti Lietuvos banko (toliau – Bankas) vidaus procesai, kuriais remiantis nustatomos finansinių krizių prevencijos, užkardymo ir valdymo pakopos, keitimasis informacija Banke ir tarp institucijų.
2. Taisyklės parengtos remiantis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2008 m. lapkričio 24 d. nutarimo Nr. 1253 „Dėl Finansinių krizių prevencijos ir valdymo plano patvirtinimo“ (toliau – LRV nutarimas Nr. 1253) nuostatomis.
3. Finansinių krizių prevencija, užkardymas ir valdymas apima tris skirtingas pakopas: pirmoji pakopa – finansinių krizių prevencija, antroji pakopa – finansinių krizių užkardymas, trečioji pakopa – finansinių krizių valdymas.
4. Taisyklėse vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Finansinių krizių prevencijos ir valdymo plane, patvirtintame LRV nutarimu Nr. 1253 (toliau – Finansinių krizių prevencijos ir valdymo planas), ir kituose finansų sektoriaus veiklą reglamentuojančiuose Lietuvos Respublikos teisės aktuose.
II SKYRIUS
RIZIKOS VERTINIMAS
5. Banko Finansinio stabilumo, Finansinių paslaugų ir rinkų priežiūros, Bankų ir draudimo priežiūros ir Rinkos operacijų departamentai (toliau – departamentai) pagal savo kompetenciją nuolat stebi ir vertina informaciją, susijusią su finansinės krizės grėsme.
6. Departamentai nuolat stebi šių rizikos veiksnių atsiradimo galimybę ir juos vertina:
7. Departamentai pagal Banko teisės aktuose nustatytus reikalavimus nuolat stebi ir vertina, ar nepažeidžiami ir ar per artimiausią ketvirtį nebus pažeisti šie rizikos veiksnių slenksčiai:
8. Finansinių paslaugų ir rinkų priežiūros, Bankų ir draudimo priežiūros ir Rinkos operacijų departamentai, nustatę požymių, kurie galėtų sukelti finansinę krizę arba atskirų finansų sektoriaus subjektų grėsmių, susijusių su rizikos veiksniais, nedelsdami, bet ne vėliau kaip per 3 darbo dienas, šią informaciją pateikia Finansinio stabilumo departamentui. Kai susidaro ypatingoji padėtis, departamentai gali apie tai informuoti Banko valdybą ir teikti jai pasiūlymus pereiti į aukštesnę pakopą savarankiškai. Kartu informacija patiekiama ir Finansinio stabilumo departamentui.
9. Finansinio stabilumo departamentas, pastebėjęs požymių, kurie galėtų sukelti finansinę krizę arba atskirų finansų sektoriaus subjektų grėsmių, susijusių su rizikos veiksniais, taip pat gavęs papildomos informacijos, įskaitant informaciją, gautą iš kitų departamentų, apie padidėjusią arba sumažėjusią finansinės krizės tikimybę, nedelsdamas, bet ne vėliau kaip per 3 darbo dienas, apie tai informuoja Banko valdybą ir teikia jai pasiūlymus pereiti į aukštesnę arba žemesnę pakopą. Kartu Banko valdybai pateikiami pagrindimai ir pasiūlymai dėl galimų veiksmų ir priemonių plano pereinant į kitą pakopą, reikalingi teisės aktų projektai.
10. Finansinio stabilumo departamentas, prieš teikdamas pasiūlymus Banko valdybai, suderina juos su kitais departamentais, pateikusiais su šiais pasiūlymais susijusią informaciją, ir informuoja kitus susijusius departamentus.
11. Banko valdyba, remdamasi departamentų pateikta informacija ir finansų sektoriaus padėties vertinimais, taip pat atsižvelgdama į kitą turimą informaciją, sprendžia, ar būtina pereiti arba nepereiti į aukštesnę pakopą, arba pereiti iš antrosios į pirmąją pakopą. Banko valdyba taip pat gali teikti pasiūlymą Finansinių krizių prevencijos ir valdymo komisijai (toliau – Komisija), kurios sudėtis ir funkcijos nurodytos LRV nutarime Nr. 1253, priimti sprendimą pereiti iš trečiosios pakopos į antrąją arba pirmąją pakopą.
12. Banko valdybai priėmus sprendimą dėl perėjimo į aukštesnę arba žemesnę pakopą, Finansinio stabilumo departamentas apie tai nedelsdamas, bet ne vėliau kaip per 3 darbo dienas, informuoja Lietuvos Respublikos finansų ministeriją (toliau – Finansų ministerija) arba teikia pasiūlymą Komisijai. Taip pat Finansinio stabilumo departamentas rengia ir teikia informaciją, pagrindžiančią Banko valdybos sprendimą arba pasiūlymą dėl perėjimo į aukštesnę arba žemesnę pakopą, Komisijai, kartu su kitais departamentais, jei jie pateikė su šiuo sprendimu arba pasiūlymu susijusią informaciją, ir teikia pasiūlymą Finansų ministerijai dėl Komisijos sušaukimo.
III SKYRIUS
I PAKOPA
13. Pirmoji pakopa – finansinių krizių prevencija (toliau – pirmoji pakopa) taikoma, kai netaikoma antroji arba trečioji pakopa. Taikydami pirmąją pakopą departamentai pagal savo kompetenciją nuolat stebi finansų sektoriaus subjektus ir nuolat vertina informaciją, susijusią su finansinės krizės grėsme, kaip nuodyta II skyriuje.
IV SKYRIUS
II PAKOPA
14. Antroji pakopa – finansinių krizių užkardymas (toliau – antroji pakopa) taikoma, kai yra visos šios sąlygos:
15. Banko valdyba priima nutarimą pereiti iš pirmosios į antrąją pakopą, apsvarsčiusi departamentų pateiktą informaciją ir atsižvelgdama į 14 punkte nurodytas sąlygas.
16. Banko valdybai nusprendus pereiti į antrąją pakopą, Finansinio stabilumo departamentas kartu su kitais departamentais, jei jie pateikė su šiuo sprendimu susijusią informaciją, parengia šį sprendimą pagrindžiančią informaciją, kurią kartu su sprendimu nedelsdamas, bet ne vėliau kaip per 3 darbo dienas, pateikia Finansų ministerijai. Teikiamos informacijos turinys, slaptumas ir teikimo tvarka nustatomi antrojoje pakopoje dalyvaujančių institucijų tarpusavio susitarime (memorandume) dėl bendradarbiavimo ir keitimosi informacija finansinių krizių prevencijos ir valdymo srityje (toliau – tarpusavio susitarimas (memorandumas).
17. Kartu su informacija Finansinio stabilumo departamentas pateikia pasiūlymą dėl Komisijos susitikimo. Prireikus ir esant draudžiamojo įvykio tikimybei, teikiamas pasiūlymas dėl valstybės įmonės „Indėlių ir investicijų draudimas“ atstovo dalyvavimo šiame susitikime. Taip pat gali būti teikiamas pasiūlymas dėl antrojoje pakopoje dalyvaujančių institucijų arba kitų institucijų atstovų dalyvavimo Komisijos susitikime patariamojo balso teise.
18. Jeigu taikant antrąją pakopą gauta papildomos informacijos apie sumažėjusią finansinės krizės tikimybę, Banko valdyba, apsvarsčiusi šią informaciją, gali priimti sprendimą pereiti iš antrosios pakopos į pirmąją.
V SKYRIUS
III PAKOPA
20. Trečioji pakopa – finansinių krizių valdymas (toliau – trečioji pakopa) taikoma, kai yra bent viena iš šių sąlygų:
20.1. reikšmingai viršijamas bent vienas rizikos veiksnio slenkstis, nurodytas 7 punkte, ir nėra pagrįstų prielaidų vertinti, kad jis (jie) bus atkurtas (-i) per artimiausią ketvirtį, ir tai kelia grėsmę vienos ar daugiau nei vienos finansų sektoriuje veikiančios įstaigos veiklos tęstinumui;
21. Banko valdyba, apsvarsčiusi departamentų pateiktą informaciją ir atsižvelgdama į 20 punkte nurodytas sąlygas, nusprendžia dėl pasiūlymo teikimo Komisijai dėl perėjimo iš antrosios pakopos į trečiąją. Pasiūlymą rengia Finansinio stabilumo departamentas kartu su kitais departamentais, jei jie pateikė su šiuo pasiūlymu susijusią informaciją. Kai susidaro ypatingoji padėtis, Banko valdyba gali priimti nutarimą dėl perėjimo iš pirmosios pakopos į trečiąją.
22. Banko valdybai nusprendus pereiti iš pirmosios į trečiąją pakopą, Finansinio stabilumo departamentas apie tai nedelsdamas, bet ne vėliau kaip per 3 darbo dienas, informuoja Finansų ministeriją ir pateikia jai šį sprendimą pagrindžiančią informaciją, parengtą kartu su kitais departamentais, jei jie pateikė su šiuo sprendimu susijusią informaciją. Finansų ministerijai teikiamos informacijos turinys, slaptumas ir teikimo tvarka nustatomi tarpusavio susitarime (memorandume). Taip pat Finansų ministerijai gali būti teikiamas pasiūlymas dėl trečiojoje pakopoje dalyvaujančių institucijų ar kitų institucijų atstovų dalyvavimo patariamojo balso teise Finansų ministerijos organizuojamame Komisijos susitikime.
23. Banko valdyba priima sprendimą dėl taikytinų krizės valdymo veiksmų arba priemonių, atsižvelgdama į Lietuvos Respublikos Vyriausybės taikant trečiąją pakopą priimtus sprendimus dėl susidariusios padėties.
VI SKYRIUS
BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
25. Departamentai, gavę iš Lietuvos Respublikos institucijų, Europos Sąjungos arba kitų valstybių atitinkamų institucijų ar tarptautinių organizacijų informaciją apie finansinės krizės grėsmės padidėjimą arba sumažėjimą ir atsižvelgdami į šios informacijos turinį, sprendžia, ar tikslinga inicijuoti perėjimą į aukštesnę arba žemesnę pakopą, ir prireikus inicijuoja perėjimą šiose taisyklėse nustatyta tvarka.
26. Departamentai palaiko ryšius ir keičiasi informacija su Europos Sąjungos, kitų valstybių atitinkamomis institucijomis ir tarptautinėmis organizacijomis Lietuvos Respublikos teisės aktų, dvišalių, daugiašalių susitarimų (memorandumų) finansinio stabilumo, finansinių krizių prevencijos ir (ar) valdymo srityje nustatyta tvarka.
Pakeitimai:
1.
Lietuvos bankas, Nutarimas
Nr. 03-172, 2021-10-25, paskelbta TAR 2021-10-26, i. k. 2021-22271
Dėl Lietuvos banko valdybos 2013 m. vasario 21 d. nutarimo Nr. 03-32 „Dėl Lietuvos banko finansinių krizių prevencijos ir valdymo pakopų nustatymo bei keitimosi informacija taisyklių patvirtinimo“ pakeitimo