Suvestinė redakcija nuo 2001-11-05 iki 2002-02-01

 

Nutarimas paskelbtas: Žin. 2000, Nr. 20-522, i. k. 100505ANUTA00000021

 

 

LIETUVOS BANKO VALDYBA

 

N U T A R I M A S

DĖL LITŲ IR BAZINĖS VALIUTOS KEITIMO SANDORIŲ TARP LIETUVOS BANKO IR BANKŲ SUDARYMO IR VYKDYMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO

 

2000 m. vasario 24 d. Nr. 21

Vilnius

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos lito patikimumo įstatymo (Žin., 1994, Nr. 24-378) 4 str. 1 dalimi, Lietuvos banko valdyba nutaria:

1. Patvirtinti Litų ir bazinės valiutos keitimo sandorių tarp Lietuvos banko ir bankų sudarymo ir vykdymo taisykles (pridedama).

2. Nustatyti, kad nuo šio nutarimo įsigaliojimo dienos litų ir bazinės valiutos keitimo sandoriai sudaromi tik su bankais, kurie su Lietuvos banku pasirašė sutartį dėl litų ir bazinės valiutos keitimo sandorių.

3. Pavesti Lietuvos banko valdybos pirmininkui nustatyti šio nutarimo 1 punkte minimų taisyklių įgyvendinimo tvarką.

4. Pripažinti netekusiais galios:

4.1. Lietuvos banko valdybos 1996 m. birželio 13 d. nutarimo Nr. 165 „Dėl Lietuvos banko ir komercinių bankų litų ir bazinės valiutos pirkimo bei pardavimo taisyklių“ (Žin., 1996, Nr. 58-1400) 1 punktą;

4.2. Lietuvos banko valdybos 1998 m. kovo 26 d. nutarimo Nr. 59 „Dėl Lietuvos banko teisės aktų pakeitimo“ (Žin., 1998, Nr. 29-795) 4 punktą;

4.3. Lietuvos banko valdybos 1998 m. birželio 4 d. nutarimą Nr. 110 „Dėl Lietuvos banko valdybos 1996 m. birželio 13 d. nutarimo Nr. 165 „Dėl Lietuvos banko ir komercinių bankų litų ir bazinės valiutos pirkimo bei pardavimo taisyklių“ pakeitimo“ (Žin., 1998, Nr. 53-1485).

5. Nustatyti, kad šis nutarimas įsigalioja nuo 2000 m. balandžio 17 d.

 

 

 

PIRMININKAS                                                                                                            R. ŠARKINAS


 

PATVIRTINTA

Lietuvos banko valdybos

2000 m. vasario 24 d. nutarimu Nr. 21

 

LITŲ IR BAZINĖS VALIUTOS KEITIMO SANDORIŲ TARP LIETUVOS BANKO

IR BANKŲ SUDARYMO IR VYKDYMO TAISYKLĖS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Litų ir bazinės valiutos keitimo sandorių tarp Lietuvos banko ir bankų sudarymo ir vykdymo taisyklės reglamentuoja Lietuvos banko ir Lietuvos Respublikos komercinių bankų, taip pat užsienio bankų filialų (skyrių), veikiančių Lietuvos Respublikoje (toliau – bankų), litų ir bazinės valiutos keitimo sandorių (toliau – sandorių) sudarymo ir atsiskaitymo pagal juos negrynaisiais pinigais tvarką, taip pat kitas su tuo susijusias sandorių šalių teises ir pareigas.

2. Lietuvos bankas sandorius sudaro su bankais, kuriems neatšauktas leidimas atlikti operacijas užsienio valiuta ir kurie yra sudarę su Lietuvos banku sutartį dėl litų ir bazinės valiutos keitimo sandorių.

 

II. SANDORIS

 

3. Pagal sandorį viena šalis perka sutartą bazinės valiutos sumą už litus, o kita šalis savo ruožtu parduoda sutartą bazinės valiutos sumą už litus oficialiu Lietuvos banko nustatytu lito ir bazinės valiutos kursu (toliau – oficialiu kursu), atsiskaitydamos šiose taisyklėse nustatyta tvarka, o Lietuvos bankui mokamas šiose taisyklėse nustatytas atlyginimas.

4. Sandoriai gali būti tos pačios dienos, vienos dienos ir dviejų dienų.

5. Sandoriai sudaromi oficialiu kursu, Lietuvos bankui imant tokius atlyginimus (litais):

už tos pačios dienos sandorius

0,125 proc. sandorio sumos litais;

už vienos dienos sandorius

0,075 proc. sandorio sumos litais;

už dviejų dienų sandorius

0,025 proc. sandorio sumos litais“.

 

Punkto pakeitimai:

Nr. 166, 2001-10-25, Žin., 2001, Nr. 92-3237 (2001-10-31), i. k. 101505ANUTA00000166

 

6. Mažiausia sandorio suma yra 40 000 litų.

7. Didžiausia sandorio suma negali viršyti skirtumo tarp bankui nustatytos privalomųjų atsargų litais bei užsienio valiuta (litais) sumos ir dar neįvykusių atsiskaitymų už ankstesnius sandorius su Lietuvos banku sumos, išskyrus tuos atvejus, kai yra taikomas išankstinis atsiskaitymas.

 

III. SANDORIŲ SUDARYMAS

 

8. Sandoriai sudaromi kiekvieną darbo dieną nuo 8 iki 16 valandos Lietuvos Respublikos laiku (šiose taisyklėse ir toliau minimas Lietuvos Respublikos laikas).

9. Penktadienį, taip pat darbo dieną prieš poilsio ar švenčių dienas sandoriai sudaromi nuo 8 iki 15 valandos. 2002 m. vasario 1 d. sandoriai sudaromi nuo 8 iki 12 valandos

Punkto pakeitimai:

Nr. 166, 2001-10-25, Žin., 2001, Nr. 92-3237 (2001-10-31), i. k. 101505ANUTA00000166

 

10. Tos pačios dienos sandoriai sudaromi kiekvieną darbo dieną nuo 8 iki 10 valandos.

11. Tomis darbo dienomis, kurios yra ne darbo dienos bazinę valiutą išleidžiančioje valstybėje, gali būti sudaromi tik dviejų dienų sandoriai.

12. Sandoriai sudaromi telefonu ar kitu abiem šalims priimtinu būdu.

13. Iškilusiems neaiškumams dėl sandorio sudarymo ar jo detalių spręsti gali būti panaudoti telefoninio pokalbio įrašai.

 

IV. SANDORIO PATVIRTINIMAS

 

14. Sudariusios sandorį, sandorio šalys elektroninio ryšio priemonėmis (galimi ir kiti abiem šalims priimtini būdai) apsikeičia sandorio patvirtinimais. Sandorio patvirtinime turi būti tiksliai nurodyta: sandorio šalys, sandorio data, kursas, atsiskaitymų dienos, pirktos valiutos kodas ir kiekis, parduotos valiutos kodas ir kiekis, sandorio šalių bankai ir sąskaitos.

15. Sandorio patvirtinimais pasikeičiama sandorio sudarymo dieną, o tos pačios dienos sandorio patvirtinimais – sandorio sudarymo dieną iki 11 valandos.

16. Jeigu gaunamas sandorio patvirtinimas, kurio sąlygos nesutampa su sudaryto sandorio sąlygomis arba kurio forma neatitinka šalių sutartos patvirtinimo formos, laikoma, kad patvirtinimas nebuvo gautas.

17. Šalis, laiku negavusi sandorio patvirtinimo, privalo nedelsdama informuoti apie tai kitą šalį.

 

V. ATSISKAITYMAI

 

18. Atsiskaitymai pagal sandorius – tai litų ir bazinės valiutos pervedimo veiksmai, kuriais įvykdomi sandorio šalių piniginiai įsipareigojimai viena kitai, t. y. lėšų įskaitymas į gavėjo sąskaitą Lietuvos banke (kai atsiskaitoma litais) ir lėšų įskaitymas gavėjo nurodytam bankui bazinę valiutą išleidžiančioje valstybėje (kai atsiskaitoma bazine valiuta).

19. Atsiskaitymai pagal sandorius, išskyrus atvejus, kai taikomas išankstinis atsiskaitymas, vyksta:

19.1. sudarius tos pačios dienos sandorį – sandorio sudarymo dieną;

19.2. sudarius vienos dienos sandorį – kitą darbo dieną po sandorio sudarymo dienos;

19.3. sudarius dviejų dienų sandorį – antrą darbo dieną po sandorio sudarymo dienos.

20. Jeigu atsiskaitymo diena yra ne darbo diena bazinę valiutą išleidžiančioje valstybėje, laikoma, kad atsiskaitymo diena yra kita darbo diena, kuri yra darbo diena bazinę valiutą išleidžiančioje valstybėje.

 

VI. IŠANKSTINIO ATSISKAITYMO TAIKYMAS

 

21. Išankstinis atsiskaitymas pagal sandorius (tarp jų pagal jau sudarytus sandorius, kurių sudarymo metu išankstinis atsiskaitymas nebuvo taikomas) bankui visuomet taikomas šiais atvejais:

21.1. kai Lietuvos bankas nustatyta tvarka pripažįsta banką nemokiu;

21.2. buvo priimtas sprendimas likviduoti banką;

21.3. kai bankas vėluoja atsiskaityti pagal kurį nors sudarytą sandorį.

22. Bankui visuomet taikomas išankstinis atsiskaitymas pagal sudaromą sandorį, jeigu sandorio suma viršija bankui sandorio sudarymo metu pagal šių taisyklių 7 punktą apskaičiuotą didžiausią sandorio sumą.

23. Bankui taip pat visuomet taikomas išankstinis atsiskaitymas pagal sudarytą sandorį, jeigu bankas neatsiunčia Lietuvos bankui šio sandorio patvirtinimo iki atsiskaitymo dienos 11 valandos.

24. Lietuvos banko sprendimu išankstinis atsiskaitymas pagal sandorius (tarp jų pagal sudarytus sandorius, kurių sudarymo metu išankstinis atsiskaitymas nebuvo taikomas) gali būti taikomas bankui šiais atvejais:

24.1. kai Lietuvos bankas pritaikė bankui kokią nors poveikio priemonę;

24.2. buvo priimtas sprendimas reorganizuoti banką;

24.3. kai visas banko turtas ar jo dalis yra areštuojami;

24.4. kai bankas nevykdo ar netinkamai vykdo šiose taisyklėse ar sutartyje su Lietuvos banku dėl litų ir bazinės valiutos keitimo sandorių numatytus įsipareigojimus;

24.5. kai bankas pripažįsta, kad negali įvykdyti kurio nors sandorio;

24.6. Lietuvos banko manymu, yra kitų svarbių priežasčių, dėl kurių bankas gali nesugebėti tinkamai ir laiku atsiskaityti pagal sandorį (sandorius).

25. Apie išankstinio atsiskaitymo taikymą ir atšaukimą Lietuvos bankas nedelsdamas informuoja banką.

26. Bankas privalo nedelsdamas informuoti Lietuvos banką apie atvejus, numatytus šių taisyklių 21.2, 24.2 ir 24.3 punktuose.

 

VII. IŠANKSTINIO ATSISKAITYMO PAGAL SANDORĮ TVARKA

 

27. Jeigu bankui taikomas išankstinis atsiskaitymas, Lietuvos bankas atsiskaito tik tada, kai atsiskaito bankas.

28. Kai išankstinis atsiskaitymas bankui taikomas sandorio sudarymo metu, šalys atsiskaito tokia tvarka:

28.1. Lietuvos bankas, pirkdamas bazinę valiutą, atsiskaito atsiskaitymo dieną, numatytą šių taisyklių 5 skyriuje, jeigu vieną dieną (kuri yra darbo diena bazinę valiutą išleidžiančioje valstybėje) prieš tai atsiskaitė bankas. Šiuo atveju tos pačios dienos sandoriai negalimi. Vienos dienos sandoriai negalimi, jeigu paskutinė darbo diena prieš atsiskaitymo dieną yra ne darbo diena bazinę valiutą išleidžiančioje valstybėje. Dviejų dienų sandoriai negalimi, jeigu dvi darbo dienas prieš atsiskaitymo dieną (tarp jų sandorio sudarymo dieną) yra dvi ne darbo dienos bazinę valiutą išleidžiančioje valstybėje;

28.2. Lietuvos bankas, parduodamas bazinę valiutą, atsiskaito atsiskaitymo dieną, numatytą šių taisyklių 5 skyriuje, jeigu šią dieną bankas atsiskaitė pirmojo kliringo Lietuvos banko Atsiskaitymų centre metu. Jeigu šią dieną bankas atsiskaitė antrojo kliringo metu, Lietuvos bankas atsiskaito kitą dieną (kuri yra darbo diena bazinę valiutą išleidžiančioje valstybėje).

29. Kai išankstinis atsiskaitymas bankui pritaikomas po sandorio sudarymo, šalys atsiskaito tokia tvarka:

29.1. Lietuvos bankas, pirkdamas bazinę valiutą, atsiskaito kitą darbo dieną po atsiskaitymo dienos, numatytos šių taisyklių 5 skyriuje, jeigu tą dieną atsiskaitė bankas;

29.2. Lietuvos bankui parduodant bazinę valiutą, atsiskaitoma šių taisyklių 28.2 punkte nustatyta tvarka.

30. Jeigu išankstinio atsiskaitymo atveju bankas atsiskaitė vėliau, negu numatyta šių taisyklių 28 ir 29 punktuose, Lietuvos bankas taip pat atsiskaito atitinkamai vėliau, vadovaudamasis šiame skyriuje nustatytais principais bei atsižvelgdamas į tą dieną, kurią atsiskaitė bankas.

 

VIII. PALŪKANOS

 

31. Jeigu bankui yra taikomas išankstinis atsiskaitymas Lietuvos bankui perkant bazinę valiutą, Lietuvos bankas moka bankui palūkanas.

32. Palūkanos apskaičiuojamos pagal formulę:

K=KK x (S x (FF-0,5) x d)/(360 x 100),

kur:

K – palūkanų dydis litais;

KK – oficialus kursas;

S – sandorio suma bazine valiuta;

FF – dienos, kurią atsiskaitė bankas, „Federal Funds“ palūkanų norma procentais;

d – laikotarpis nuo dienos, kurią atsiskaitė bankas, iki dienos, kurią turėjo atsiskaityti Lietuvos bankas, vadovaudamasis šių taisyklių 7 skyriuje nustatytais principais.

33. Palūkanos sumokamos į banko sąskaitą litais per penkias darbo dienas nuo dienos, kurią atsiskaitė bankas.

 

IX. SANDORIO NUTRAUKIMAS IR BAUDOS

 

34. Bankas turi teisę nutraukti sudarytą sandorį šiais atvejais:

34.1. kai bankas pripažįsta, kad negali įvykdyti sandorio, ir Lietuvos bankas dar nėra atsiskaitęs pagal šį sandorį arba dar galima atšaukti mokėjimo nurodymą, pagal kurį Lietuvos bankas atsiskaito pagal šį sandorį;

34.2. kai po sandorio sudarymo bankui yra pritaikomas išankstinis atsiskaitymas pagal šį sandorį.

35. Lietuvos bankas nutraukia sudarytą sandorį, jeigu bankui yra taikomas išankstinis atsiskaitymas, o bankas vėluoja atsiskaityti daugiau kaip dvi darbo dienas (iš kurių nors viena yra darbo diena bazinę valiutą išleidžiančioje valstybėje, jei atsiskaitoma bazine valiuta).

36. Sandorio šalis, nutraukusi sandorį, apie tai privalo pranešti kitai sandorio šaliai elektroninio ryšio priemonėmis (galimi ir kiti abiem šalims priimtini būdai).

37. Bankas, nutraukęs su Lietuvos banku sudarytą sandorį šių taisyklių 34.1 punkte numatytu atveju, moka 0,1 proc. baudą, kuri skaičiuojama nuo sandorio sumos litais. Bankas, nutraukęs sandorį 2002 m. vasario 1 d. šių taisyklių 34.1 punkte numatytu atveju, moka 3 proc. baudą, kuri skaičiuojama nuo sandorio sumos litais.

Punkto pakeitimai:

Nr. 166, 2001-10-25, Žin., 2001, Nr. 92-3237 (2001-10-31), i. k. 101505ANUTA00000166

 

38. Lietuvos bankui nutraukus sandorį šių taisyklių 35 punkte numatytu atveju, bankas moka 0,15 procento dydžio baudą, kuri skaičiuojama nuo sandorio sumos litais.

39. Jeigu sandoris nutraukiamas, sandorio šalys atleidžiamos nuo pareigos vykdyti sandorį.

 

X. VĖLAVIMAS ATSISKAITYTI IR DELSPINIGIAI

 

40. Sandorio šalis, laiku neatsiskaičiusi pagal sandorį, privalo sumokėti kitai sandorio šaliai delspinigius nuo neįvykdyto ar netinkamai įvykdyto piniginio įsipareigojimo sumos už kiekvieną pavėluotą atsiskaityti dieną.

41. Delspinigiai apskaičiuojami pagal šias formules:

D = (S x (FF + 2) x d) / (360 x 100), jeigu pavėluota atsiskaityti bazine valiuta, ir

D = (S x PN x d) / (360 x 100), jeigu pavėluota atsiskaityti litais,

kur:

D – delspinigiai litais;

S – pavėluota atsiskaityti suma litais (pavėluota atsiskaityti bazinės valiutos suma perskaičiuojama litais pagal oficialų kursą);

FF – dienos, kurią turėjo būti atsiskaityta bazine valiuta, „Federal Funds“ palūkanų norma procentais;

PN – dienos, kurią turėjo būti atsiskaityta litais, Lietuvos banko vienos nakties paskolos palūkanų norma procentais;

d – pavėluotų atsiskaityti dienų skaičius.

42. Jeigu bankas vėluoja atsiskaityti daugiau kaip dvi darbo dienas (iš kurių nors viena yra darbo diena bazinę valiutą išleidžiančioje valstybėje, jei atsiskaitoma bazine valiuta), išskyrus atvejus, kai taikomas išankstinis atsiskaitymas, bankas moka delspinigius (apskaičiuotus pagal šių taisyklių 41 punktą ir pridėjus 0,1 procento dydžio sumą nuo sandorio sumos litais), o Lietuvos bankas nurašo neįvykdyto ar netinkamai įvykdyto piniginio įsipareigojimo sumą iš banko sąskaitos Lietuvos banke (bazinės valiutos suma perskaičiuojama litais pagal oficialų kursą, o kitos užsienio valiutos suma – pagal Lietuvos banko nustatytą santykį, galiojusį lėšų nurašymo dieną).

43. Šiose taisyklėse numatyta atsakomybė už pavėlavimą atsiskaityti bazine valiuta netaikoma, jeigu pavėluotai atsiskaičiusi sandorio šalis per 10 dienų nuo dienos, kurią turėjo atsiskaityti, atsiskaito atgaline data („back–value day“), t. y. tą dieną, kurią turėjo atsiskaityti. Sandorio šalių susitarimu atsiskaitymas atgaline data gali būti atliekamas ir vėliau. Atsiskaityti atgaline data neleidžiama, jeigu bankas vėluoja atsiskaityti daugiau kaip dvi darbo dienas (iš kurių nors viena yra darbo diena bazinę valiutą išleidžiančioje valstybėje, jei atsiskaitoma bazine valiuta). Bankui neleidžiama atsiskaityti atgaline data, jeigu bankui yra taikomas išankstinis atsiskaitymas.

 

XI. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

44. Sandorio šalis baudas ir delspinigius privalo sumokėti kitai sandorio šaliai per dešimt dienų nuo atsiskaitymo dienos, numatytos šių taisyklių 5 skyriuje. Jeigu bankas laiku nesumoka Lietuvos bankui priklausančios baudos ar delspinigių, Lietuvos bankas nusirašo baudą ar delspinigius iš banko sąskaitos Lietuvos banke (bazinės valiutos suma perskaičiuojama litais pagal oficialų kursą, o kitos užsienio valiutos suma – pagal Lietuvos banko nustatytą santykį, galiojusį lėšų nurašymo dieną).

45. Šiose taisyklėse minima darbo diena – tai darbo diena Lietuvos Respublikoje, kurią veikia Lietuvos banko tvarkoma tarpbankinė lėšų pervedimo sistema. Darbo diena bazinę valiutą išleidžiančioje valstybėje – tai diena, kurią gali būti atliekami tarpbankiniai atsiskaitymai šioje valstybėje.

46. Sandorio šalis turi teisę nepriimti dalinio kitos sandorio šalies piniginių įsipareigojimų įvykdymo. Jeigu Lietuvos bankas sutinka priimti tokį banko piniginių įsipareigojimų įvykdymą, tačiau bankas vėluoja atsiskaityti daugiau kaip dvi darbo dienas (iš kurių nors viena yra darbo diena bazinę valiutą išleidžiančioje valstybėje, jei atsiskaitoma bazine valiuta), bankas moka delspinigius (apskaičiuotus pagal šių taisyklių 41 punktą ir pridėjus 0,1 procento dydžio sumą nuo sandorio sumos litais), o Lietuvos bankas nurašo neįvykdyto ar netinkamai įvykdyto piniginio įsipareigojimo sumą iš banko sąskaitos Lietuvos banke (bazinės valiutos suma perskaičiuojama litais pagal oficialų kursą, o kitos užsienio valiutos suma – pagal Lietuvos banko nustatytą santykį, galiojusį lėšų nurašymo dieną).

______________

 

 

Pakeitimai:

 

1.

Lietuvos banko valdyba, Nutarimas

Nr. 166, 2001-10-25, Žin., 2001, Nr. 92-3237 (2001-10-31), i. k. 101505ANUTA00000166

Dėl Litų ir bazinės valiutos keitimo sandorių tarp Lietuvos banko ir bankų sudarymo ir vykdymo taisyklių, patvirtintų Lietuvos banko valdybos 2000 m. vasario 24 d. nutarimu Nr. 21, dalinio pakeitimo