Nutarimas skelbtas: Žin., 2003, Nr. 104-4662

Neoficialus nutarimo tekstas

Lietuvos Respublikos Vyriausybė

nutarimas

 

DĖL LIETUVOS KULTŪROS VERTYBIŲ, ESANČIŲ UŽSIENYJE, PAIEŠKos IR INTEGRAVIMO Į LIETUVOS VISUOMENINĮ GYVENIMĄ KONCEPCIJOS

 

2003 m. spalio 30 d. Nr. 1354

Vilnius

 

 

Įgyvendindama Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2001–2004 metų programos įgyvendinimo priemonių, patvirtintų Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2001 m. spalio 4 d. nutarimu Nr. 1196 (Žin., 2001, Nr. 86-3015; 2002, Nr. 114-5100), IV skyriaus ,,Kultūra“ 111 punktą, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

Pritarti Lietuvos kultūros vertybių, esančių užsienyje, paieškos ir integravimo į Lietuvos visuomeninį gyvenimą koncepcijai (pridedama).

 

 

 

Ministras Pirmininkas                                                                      Algirdas Brazauskas

 

 

 

Kultūros ministrė                                                                             Roma Žakaitienė

 

Pritarta

Lietuvos Respublikos Vyriausybės
2003 m. spalio 30 d. nutarimu Nr. 1354

 

 

LIETUVOS KULTŪROS VERTYBIŲ, ESANČIŲ UŽSIENYJE, PAIEŠKOS IR INTEGRAVIMO Į LIETUVOS VISUOMENINĮ GYVENIMĄ KONCEPCIJa

 

 

I. Bendrosios nuostatos

 

1. Lietuvos kultūros vertybių, esančių užsienyje, paieškos ir integravimo į Lietuvos visuomeninį gyvenimą koncepcija (toliau vadinama – Koncepcija) siekiama suformuoti Lietuvos kultūros vertybių, esančių užsienyje, sampratą ir Lietuvos valstybės bei jos valdymo institucijų politikos nuostatas šių vertybių atžvilgiu, nustatyti pavogtų ar neteisėtai išvežtų iš Lietuvos ir kitais pagrindais atsidūrusių užsienyje kultūros vertybių paieškos, tyrimų organizavimo ir integravimo į Lietuvos visuomeninį gyvenimą tvarką, taip pat grąžintinų kultūros vertybių prioritetus.

 

2. Šioje Koncepcijoje vartojamos sąvokos:

Lietuvos kultūros vertybės, esančios užsienyje, – lietuviškos kilmės kultūros vertybės, turinčios didelę kultūrinę vertę, pavogtos ar neteisėtai išvežtos iš Lietuvos ir kitais pagrindais atsidūrusios užsienyje; nelietuviškos kilmės kultūros vertybės, legaliai tapusios Lietuvos valstybės, savivaldybių, fizinių ar juridinių asmenų nuosavybe ir prieš jų valią išvežtos iš Lietuvos; kultūros vertybės, sukurtos ar sukauptos Lietuvos fizinių ar juridinių asmenų už Lietuvos valstybės ribų (išeivija, tremtis).

Lietuvos kultūros vertybių, esančių užsienyje, paieška (toliau vadinama – paieška) – pavogtų ar neteisėtai išvežtų iš Lietuvos ir kitais pagrindais atsidūrusių užsienyje Lietuvos kultūros vertybių suradimas, jų tapatybės nustatymas (identifikavimas), įtraukimas į Lietuvos kultūros vertybių, esančių užsienyje, sąvadą ir integravimas į visuomeninį kultūrinį gyvenimą (publikacijos, ekspozicijos ir kita).

Lietuvos kultūros vertybių, esančių užsienyje, sąvadas (toliau vadinama – Sąvadas) – archyviniais šaltiniais ir kitais teisinę reikšmę turinčiais dokumentais pagrįsta išspausdinta informacija apie pavogtas ar neteisėtai išvežtas ir kitais pagrindais užsienyje atsidūrusias Lietuvos kultūros vertybes ir užsienyje esantį lietuviškos kilmės kultūros paveldą. Sąvade skiriamos ir atitinkamai pažymimos reikšmingiausios išlikusios Lietuvos kultūros vertybės.

Lietuvos kultūros vertybių, esančių užsienyje, integravimas į Lietuvos visuomeninį gyvenimą (toliau vadinama – integravimas) – Lietuvos kultūros vertybių, esančių užsienyje, tyrimas, tyrimo rezultatų publikavimas, šių vertybių eksponavimas Lietuvoje, jų susigrąžinimas arba kopijų darymas.

Lietuvos kultūros vertybių, esančių užsienyje, grąžinimo programa (toliau vadinama – Kultūros vertybių grąžinimo programa) kultūros ministro patvirtinti konkrečių kultūros vertybių susigrąžinimo koordinavimo veiksmai, jų atlikimo terminai ir finansavimas konkrečioje užsienio valstybė

Kitos šioje Koncepcijoje vartojamos sąvokos apibrėžtos Lietuvos Respublikos kilnojamųjų kultūros vertybių apsaugos įstatyme (Žin., 1996, Nr. 14-352; 2008, Nr. 81-3183).

Punkto pakeitimai:

Nr. 1714, 2009-12-23, Žin., 2009, Nr. 154-6969 (2009-12-28)

 

3. Ši Koncepcija parengta vadovaujantis UNESCO nelegalaus kultūros vertybių įvežimo, išvežimo ir nuosavybės teisės perdavimo uždraudimo priemonių konvencija (Žin., 1998, Nr. 102-2807), UNIDROIT konvencija dėl pavogtų ar neteisėtai išvežtų kultūros objektų (Žin., 1997, Nr. 8-139), 1993 m. kovo 15 d. Tarybos direktyva Nr. 93/7/EEB dėl neteisėtai iš valstybės narės teritorijos išvežtų kultūros objektų grąžinimo (OL 2004 m. specialusis leidimas, 2 skyrius, 4 tomas, p. 399).

Punkto pakeitimai:

Nr. 1714, 2009-12-23, Žin., 2009, Nr. 154-6969 (2009-12-28)

 

4. Šios Koncepcijos nuostatomis turi būti remiamasi Lietuvoje rengiant dvišalių tarptautinių sutarčių dėl bendradarbiavimo kultūros srityje projektus.

 

II. ESAMOS BŪKLĖS ANALIZĖ

 

5. Lietuvos kultūros vertybių, esančių užsienyje (toliau vadinama – Lietuvos kultūros vertybės užsienyje), paieškos chronologija apima laikotarpį nuo XIV a. pabaigos iki Lietuvos buvimo svetimos valstybės (Rusijos imperija ir SSSR) sudėtyje pabaigos (1990 metų), kai iš dabartinės Lietuvos teritorijos buvo pavogtos ar neteisėtai išvežtos ir kitais pagrindais užsienyje atsidūrė Lietuvos kultūros vertybės.

6. Kultūros vertybės iš dabartinės Lietuvos teritorijos buvo išvežtos:

6.1. XVII–XVIII a. karų Lietuvos teritorijoje laikotarpiu;

6.2. žlungant ir sužlugus Lenkijos ir Lietuvos valstybei 1772–1795 metais;

6.3. per Prancūzijos ir Rusijos 1812 metų karą;

6.4. vykdant represines Rusijos imperijos valdžios priemones XIX a.–XX a. pradžioje, ypač po 1831 metų ir 1863 metų sukilimų;

6.5. evakuojant Rusijos imperijos institucijų, veikusių Lietuvoje, turtą į Rusiją per Pirmąjį pasaulinį karą;

6.6. per Antrąjį pasaulinį karą ir Lietuvos Respublikos aneksavimo laikotarpiu (SSSR užėmus Vilnių 1939 metais, okupavus ir aneksavus Lietuvą 1940–1941 metais, Vokietijos okupacijos laikotarpiu 1941–1944 metais);

6.7. Lietuvai būnant SSSR sudėtyje 1944–1990 metais.

7. Vykdant Lietuvos ir Rusijos 1920 metų sutartį ir po Antrojo pasaulinio karo Lietuvai esant SSSR sudėtyje, dalis į Rusiją išvežtų Lietuvos kultūros vertybių buvo grąžinta Lietuvai, tačiau daugelis jų tebėra šioje ir kitose užsienio valstybėse.

8. Užsienyje, ypač kadaise Lietuvos valstybei priklausiusiose teritorijose, kur kadaise gyveno baltų gentys, o dabar esančiose kitų valstybių sudėtyje, yra lietuviškos kilmės kultūros vertybių. Užsienyje yra ir lietuvių išeivijos gyvenimą bei tremtį liudijančių paminklų.

 

 

 

III. koncepcijos tikslaS ir uždaviniai

 

9. Svarbiausias šios Koncepcijos tikslas – nustatyti Lietuvos institucijų sąveiką kaupiant ir sisteminant informaciją apie Lietuvos kultūros vertybes užsienyje, kad jos išliktų Lietuvos ateities kartoms ir būtų integruotos į šalies visuomeninį gyvenimą.

10. Koncepcija siekiama įgyvendinti šiuos uždavinius:

10.1. surinkti informaciją apie Lietuvos kultūros vertybes užsienyje;

10.2. propaguoti ir integruoti į Lietuvos visuomeninį gyvenimą Lietuvos kultūros vertybes užsienyje ir rūpintis jų išsaugojimu.

 

iV. LIETUVOS kultūros VERTYBIŲ užsienyje PAIEŠKA IR paieškOS organizavimas

[Punkto redakcija iki 2010 m. gruodžio 31 d.]:

11. Lietuvos kultūros vertybių užsienyje paieškos ir integravimo į šalies visuomeninį gyvenimą darbus koordinuoja Kultūros ministerija ir Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos (toliau vadinama – Kultūros paveldo departamentas), bendradarbiaudami su Muitinės departamentu prie Finansų ministerijos (toliau vadinama – Muitinės departamentas), Lietuvos kriminalinės policijos biuro Tarptautinių ryšių tarnybos Interpolo Lietuvos nacionaliniu skyriumi, Lietuvos archyvų departamentu prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės (toliau vadinama – Lietuvos archyvų departamentas), Užsienio reikalų ministerija, taip pat šalies mokslinių tyrimų ir kultūros įstaigomis.

[Punkto redakcija nuo 2011 m. sausio 1 d.]:

11. Lietuvos kultūros vertybių užsienyje paieškos ir integravimo į šalies visuomeninį gyvenimą darbus koordinuoja Kultūros ministerija ir Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos (toliau vadinama – Kultūros paveldo departamentas), bendradarbiaudami su Muitinės departamentu prie Finansų ministerijos (toliau vadinama – Muitinės departamentas), Lietuvos kriminalinės policijos biuro Tarptautinių ryšių tarnybos Interpolo Lietuvos nacionaliniu skyriumi, Lietuvos vyriausiuoju archyvaru, Užsienio reikalų ministerija, taip pat šalies mokslinių tyrimų ir kultūros įstaigomis.

Punkto pakeitimai:

Nr. 1714, 2009-12-23, Žin., 2009, Nr. 154-6969 (2009-12-28)

Nr. 1675, 2010-11-24, Žin., 2010, Nr. 139-7138 (2010-11-27)

 

12. Koordinuodama Lietuvos kultūros vertybių užsienyje paiešką ir integravimą į Lietuvos visuomeninį gyvenimą, Kultūros ministerija turi teisę:

12.1. užsienio valstybių kompetentingose institucijose ir tarptautinėse organizacijose atstovauti savininkų, kurių kultūros vertybės įtrauktos į valstybinę apskaitą, interesams dėl pavogtų ar neteisėtai išvežtų iš Lietuvos kultūros vertybių grąžinimo;

12.2. teikti reikiamus dokumentus (ieškinio pareiškimus, prašymus ir panašiai) užsienio valstybėms (jų kompetentingoms institucijoms) dėl Lietuvos kultūros vertybių paieškos ir grąžinimo;

12.3. pavesti kai kuriuos Lietuvos kultūros vertybių paieškos, integravimo ir grąžinimo darbus vykdyti kitoms atskaitingoms valstybės institucijoms bei įstaigoms (toliau vadinama – valstybės institucijos);

12.4. suteikti įgaliojimus Lietuvos Respublikos fiziniams ir juridiniams asmenims:

12.4.1. vykdyti Lietuvos kultūros vertybių paiešką užsienio valstybių kultūros vertybių saugyklose, antikvariatuose;

12.4.2. dalyvauti kultūros vertybių aukcionuose.

13. Paieškoje dalyvaujančios valstybės institucijos teikia Kultūros ministerijai pasiūlymus dėl Kultūros vertybių grąžinimo programos sudarymo ir reikšmingiausių Lietuvos kultūros vertybių įrašymo į Sąvadą.

14. Kultūros ministerija, vadovaudamasi Lietuvos Respublikos tarptautinių sutarčių įstatymu (Žin., 1999, Nr. 60-1948) ir kitais teisės aktais, tobulins tarptautinio kultūrinio dvišalio bendradarbiavimo tarptautinių sutarčių ir jų įgyvendinimo programų rengimą, šiose programose numatys konkrečias priemones, susijusias su Lietuvos kultūros vertybių užsienyje paieška ir integravimu į Lietuvos visuomeninį gyvenimą.

 

[Punkto redakcija iki 2010 m. gruodžio 31 d.]:

15. Paieškos tikslais Kultūros paveldo departamentas, bendradarbiaudamas su Lietuvos archyvų departamentu, Užsienio reikalų ministerija ir atsižvelgdamas į kitų valstybės institucijų pasiūlymus:

15.1. organizuoja pavogtų ar neteisėtai iš Lietuvos Respublikos išvežtų kilnojamųjų kultūros vertybių paiešką ir grąžinimą;

15.2. organizuoja Lietuvos kultūros vertybių užsienyje paieškos ir grąžinimo istorinės apžvalgos parengimą;

15.3. rengia medžiagą, kurios reikia Lietuvos kultūros vertybėms užsienyje nustatyti;

15.4. kaupia ir sistemina informaciją apie žinomas užsienyje esančias Lietuvos kultūros vertybes;

15.5. organizuoja leidinių apie Lietuvos kultūros vertybes užsienyje leidimą.

[Punkto redakcija nuo 2011 m. sausio 1 d.]:

15. Paieškos tikslais Kultūros paveldo departamentas, bendradarbiaudamas su Lietuvos vyriausiuoju archyvaru, Užsienio reikalų ministerija ir atsižvelgdamas į kitų valstybės institucijų pasiūlymus:

15.1. organizuoja pavogtų ar neteisėtai iš Lietuvos Respublikos išvežtų kilnojamųjų kultūros vertybių paiešką ir grąžinimą;

15.2. organizuoja Lietuvos kultūros vertybių užsienyje paieškos ir grąžinimo istorinės apžvalgos parengimą;

15.3. rengia medžiagą, kurios reikia Lietuvos kultūros vertybėms užsienyje nustatyti;

15.4. kaupia ir sistemina informaciją apie žinomas užsienyje esančias Lietuvos kultūros vertybes;

15.5. organizuoja leidinių apie Lietuvos kultūros vertybes užsienyje leidimą.

Punkto pakeitimai:

Nr. 1714, 2009-12-23, Žin., 2009, Nr. 154-6969 (2009-12-28)

Nr. 1675, 2010-11-24, Žin., 2010, Nr. 139-7138 (2010-11-27)

 

 

V. LIETUVOS kultūros VERTYBIŲ užsienyje apskaita

 

16. Asmenys, dalyvaujantys kultūros vertybių paieškoje užsienio valstybių saugyklose ir antikvariatuose, turi teikti Kultūros ministerijai informaciją apie jų surastas Lietuvos kultūros vertybes.

17. Pagal surinktą informaciją bus rengiamas ir derybų bei mokslinių tyrimų tikslams leidžiamas archyviniais šaltiniais bei kitais teisinę reikšmę turinčiais dokumentais pagrįstas Sąvadas. Sąvado sudarymą ir leidimą organizuos Kultūros ministerija ar jos įgaliota institucija, įstaiga. Sąvade esanti informacija bus kaupiama kompiuterinėse laikmenose.

 

vI. LIETUVOS kultūros vertybių užsienyje INTEGRAVIMAS Į LIETUVOS VISUOMENINĮ GYVENIMĄ

 

18. Lietuvos kultūros vertybių užsienyje integravimo darbus koordinuoja Kultūros ministerija, o konkrečius tyrimus atlieka, tyrimų rezultatus skelbia Lietuvos mokslinių tyrimų įstaigos, kitos valstybės institucijos.

19. Lietuvos kultūros vertybių užsienyje grąžinimas turėtų būti vykdomas tarptautinių sutarčių pagrindu, pagal kultūros ministro patvirtintą Kultūros vertybių grąžinimo programą.

20. Į Kultūros vertybių grąžinimo programą Lietuvos kultūros vertybės turėtų būti įrašomos pagal šiuos prioritetus:

20.1. lietuviškos kilmės kultūros vertybės, turinčios didelę kultūrinę vertę, pavogtos ar neteisėtai išvežtos iš Lietuvos ir kitais pagrindais atsidūrusios užsienyje;

20.2. nelietuviškos kilmės kultūros vertybės, legaliai tapusios Lietuvos valstybės, savivaldybių, fizinių ar juridinių asmenų nuosavybe ir prieš jų valią išvežtos iš Lietuvos;

20.3. kultūros vertybės, sukurtos arba sukauptos Lietuvos fizinių ar juridinių asmenų už Lietuvos valstybės ribų (išeivija, tremtiniai).

 

21. Lietuvos kultūros vertybių užsienyje paieška, apskaita, integravimas ir Kultūros vertybių grąžinimo programa finansuojama iš Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšų, skiriamų Kultūros ministerijai, Kultūros paveldo departamentui ir kitoms valstybės institucijoms.

Punkto pakeitimai:

Nr. 1714, 2009-12-23, Žin., 2009, Nr. 154-6969 (2009-12-28)

 

 

 

––––––––––––––––

 

 

Pakeitimai:

 

1.

Lietuvos Respublikos Vyriausybė, Nutarimas

Nr. 1714, 2009-12-23, Žin., 2009, Nr. 154-6969 (2009-12-28)

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS 2003 M. SPALIO 30 D. NUTARIMO NR. 1354 "DĖL LIETUVOS KULTŪROS VERTYBIŲ, ESANČIŲ UŽSIENYJE, PAIEŠKOS IR INTEGRAVIMO Į LIETUVOS VISUOMENINĮ GYVENIMĄ KONCEPCIJOS" PAKEITIMO

 

2.

Lietuvos Respublikos Vyriausybė, Nutarimas

Nr. 1675, 2010-11-24, Žin., 2010, Nr. 139-7138 (2010-11-27)

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS 2003 M. SPALIO 30 D. NUTARIMO NR. 1354 "DĖL LIETUVOS KULTŪROS VERTYBIŲ, ESANČIŲ UŽSIENYJE, PAIEŠKOS IR INTEGRAVIMO Į LIETUVOS VISUOMENINĮ GYVENIMĄ KONCEPCIJOS" PAKEITIMO

Nutarimas įsigalioja 2011-01-01.

*** Pabaiga ***

 

 

Redagavo Vilija Tamaliūnienė (2010-11-30)

                  vitama@lrs.lt