Įsakymas netenka galios 2004-07-16:
Muitinės departamentas prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos, Įsakymas
Nr. 1B-692, 2004-07-12, Žin., 2004, Nr. 109-4110 (2004-07-15), i. k. 1043030ISAK001B-692
Dėl Keleivių daiktų laikinojo saugojimo muitinei prižiūrint taisyklių patvirtinimo
Suvestinė redakcija nuo 1999-01-14 iki 2004-07-15
Įsakymas paskelbtas: Žin. 1997, Nr. 57-1322, i. k. 0973030ISAK00000203
MUITINĖS DEPARTAMENTAS PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS FINANSŲ MINISTERIJOS
Į S A K Y M A S
DĖL KELEIVIŲ DAIKTŲ (PREKIŲ) LAIKINOJO SAUGOJIMO MUITINEI PRIŽIŪRINT
1997 m. birželio 9 d. Nr. 203
Vilnius
Remdamasis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1997 m. kovo 6 d. nutarimu Nr. 199 „Dėl muito režimo keleiviams, vykstantiems per Lietuvos Respublikos valstybės sieną, nustatymo“ (Žin., 1997, Nr. 21-511),
2. Pripažinti netekusiu galios Muitinės departamento prie Finansų ministerijos 1994 m. kovo 1 d. įsakymą Nr. 64 (Žin., 1994, Nr. 20-331).
PATVIRTINTA
Muitinės departamento
prie Finansų ministerijos
1997 m. birželio 9 d. įsakymu Nr. 203
KELEIVIŲ DAIKTŲ (PREKIŲ) LAIKINOJO SAUGOJIMO MUITINEI PRIŽIŪRINT
TVARKA
1. Keleivių daiktų (prekių) laikinojo saugojimo muitinei prižiūrint tvarka (toliau – tvarka) reglamentuoja keleivių daiktų (prekių), įskaitant nelydimą bagažą, saugojimą muitinei prižiūrint tarptautinių oro uostų, geležinkelio muitinės postų, jūrų uosto komplekso, automobilių kelių muitinės postų keleivių daiktų saugyklose.
2. Šioje tvarkoje vartojamos sąvokos:
2.1. „išleidimas laisvai cirkuliuoti“ – muitinės veiksmas, kuriuo pripažįstama, kad daiktams (prekėms) neturi būti taikomos importo draudimo arba ribojimo priemonės, kad yra atlikti jų importui taikomi formalumai ir sumokėti visi importo muitai ir mokesčiai;
2.2. „keleivis“ – neturintis ūkio subjekto statuso fizinis asmuo, nelaikomas gyvenančiu arba nuolat gyvenančiu Lietuvos Respublikoje, laikinai atvykstantis į Lietuvos Respubliką turizmo, sporto, darbo, profesinių susirinkimų, gydymosi, mokslo bei panašiais tikslais ir iš jos išvykstantis, taip pat vykstantis per Lietuvos Respubliką tranzitu (ne Lietuvos keleivis), arba laikomas gyvenančiu ar nuolat gyvenančiu Lietuvos Respublikoje ir laikinai išvykstantis iš Lietuvos Respublikos į užsienį turizmo, sporto, darbo, profesinių susirinkimų, gydymosi, mokslo bei panašiais tikslais ir grįžtantis atgal (Lietuvos keleivis);
2.3. „keleivių daiktų saugykla“ – muitinės nustatyta uždara patalpa ar atvira aikštelė, kurioje keleivių daiktai (prekės), įskaitant nelydimą bagažą, muitinei prižiūrint saugomi iki pateikiant juos pasirinktai muitinės procedūrai, grąžinant į užsienį (atvykstančių į Lietuvos Respubliką keleivių daiktus), atsiimant laisvai cirkuliuojančius grįžtančių atgal į Lietuvos Respubliką keleivių daiktus ar kitaip jais disponuojant Lietuvos Respublikos įstatymuose ir kituose teisės aktuose nustatyta tvarka;
2.4. „Lietuvos Respublikos ūkio subjektas“ – Lietuvos Respublikoje įsteigta ir veikianti įmonė, įstaiga ar organizacija, kuri verčiasi komercine, ūkine, finansine, profesine ar panašia veikla;
2.5. „muitinės priežiūra“ – visuma priemonių, kurias muitinė taiko įgyvendindama tuos įstatymus ir kitus teisės aktus, už kurių vykdymą ji atsako;
2.6. „muitinės priežiūros zona“ – Lietuvos Respublikos muitų teritorijos dalis, kurioje gali būti atliekamas prekių, asmenų bei transporto priemonių muitinis tikrinimas;
3. Muitinės prižiūrimos keleivių daiktų saugyklos steigiamos tarptautinių oro uostų, geležinkelio muitinės postų, jūrų uosto komplekso, automobilių kelių muitinės postų muitinės priežiūros zonose esančiose vietose, suderintose su teritorine muitine ir atitinkamu pasienio policijos padaliniu.
Keleivių daiktų saugyklas gali turėti tarptautinio oro uosto administracija (savininkas), aviakompanijos, specialios paskirties akcinė bendrovė „Lietuvos geležinkeliai“, jūrų uosto komplekso naudotojas, kiti Lietuvos Respublikos ūkio subjektai, sudarę nuomos sutartis su oro uosto administracija (savininku) arba specialios paskirties akcinės bendrovės „Lietuvos geležinkeliai“ valdytoju arba jūrų uosto komplekso administracija ar teritorine muitine (kai keleivių daiktų saugykla steigiama muitinės patalpose, teritorijoje), ir teritorinė muitinė, išleidus atitinkamą Muitinės departamento įsakymą.
Lietuvos Respublikos ūkio subjektai, remdamiesi Lietuvos Respublikos pasienio policijos kontrolės punktų ir pasienio muitinės įstaigų veiklos taisyklėmis, savo veiklą muitinės priežiūros zonoje derina su Pasienio policijos departamentu prie Vidaus reikalų ministerijos ir teritorine muitine, kurios veiklos zonoje steigiama keleivių daiktų saugykla.
4. Keleivių daiktų saugyklos patalpos ar aikštelė turi būti tinkamos saugoti keleivių daiktams (prekėms). Keleivių daiktų saugyklos savininkas (naudotojas) gali vykdyti savo ūkinę veiklą tik pasirašęs sutartį su teritorine muitine, kurios veiklos zonoje yra saugykla.
Sutartyje turi būti nustatyta:
4.4. atsakomybė, įskaitant saugyklos savininko (naudotojo) įsipareigojimą sumokėti muitus ir (arba) mokesčius už daiktus (prekes), išgabentus iš keleivių daiktų saugyklos be muitinės pareigūnų leidimo;
5. Keleivių daiktų saugyklose leidžiama saugoti keleivių daiktus (prekes), įskaitant nelydimą bagažą, neatsižvelgiant į jų kilmės šalį arba šalį, iš kurios daiktai (prekės) atgabenti, ir į jų paskirties šalį, kuriems nustatyti importo ar eksporto muitai ir kiti mokesčiai arba kuriems taikomi įvežimo ar išvežimo draudimai arba apribojimai, išskyrus draudimus ir apribojimus, nustatytus remiantis valstybės saugumo, viešosios moralės, sveikatos, higienos, veterinarijos arba fitosanitarijos reikalavimais, taip pat susijusius su patentų, prekių ženklų ir autorių teisių apsauga, nepriklausomai nuo prekių kiekio, valstybės, kurioje jie pagaminti, taip pat valstybės, iš kurios jie įvežti ir į kurią numatomi išvežti.
Pavojingi daiktai, taip pat daiktai, galintys paveikti kitus daiktus, ir daiktai, kuriems saugoti reikalingi specialūs įrenginiai, gali būti saugomi tiktai specialiai pritaikytose tokiems daiktams saugoti keleivių daiktų saugyklose.
6. Į keleivių daiktų saugyklą gali būti priimami saugoti tiktai keleivių daiktai (prekės), kurie nebuvo išleisti laisvai cirkuliuoti, arba laisvai cirkuliuojantys išvykstančių iš Lietuvos Respublikos keleivių daiktai (prekės), kuriems taikomi išvežimo draudimai arba apribojimai. Keleivių daiktai (prekės) priimami saugoti saugykloje keleiviui raštu sutikus su sąlyga, kad jei per nustatytą saugojimo laikotarpį jis daiktų (prekių), išskyrus laisvai cirkuliuojančius, neatsiims ir nesumokės už juos nustatytų importo muitų ir (arba) mokesčių, daiktai (prekės) pereis valstybės nuosavybėn Lietuvos Respublikos įstatymų ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka.
7. Iš keleivių daiktų saugyklos paimtus keleivių daiktus (prekes) galima pateikti pasirinktai muitinės procedūrai, grąžinti atgal į užsienį ar kitaip jais disponuoti Lietuvos Respublikos įstatymų ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka, laikantis kiekvienam atvejui nustatytų sąlygų ir atliekant visus privalomus formalumus.
Atsiimant laisvai cirkuliuojančius grįžtančių atgal į Lietuvos Respubliką keleivių daiktus (prekes), muitinės formalumai netaikomi.
8. Iš saugyklos paimami ir pateikiami pasirinktai muitinės procedūrai keleivių daiktai (prekės) turi būti nustatyta tvarka deklaruojami raštu ir pateikiami muitiniam tikrinimui. Grąžinant atgal į užsienį arba atsiimant laisvai cirkuliuojančius grįžtančių atgal į Lietuvos Respubliką keleivių daiktus (prekes), pateikti rašytinės deklaracijos nereikalaujama.
9. Išleidžiamiems laisvai cirkuliuoti keleivių daiktų saugykloje saugomiems daiktams (prekėms), sugedusiems arba sugadintiems saugykloje dėl nelaimingo atsitikimo arba nenugalimos jėgos (force majeure), taikomi tokiems daiktams (prekėms) nustatyti muitai ir (arba) mokesčiai. Jei daiktų (prekių) savininkas įrodo muitinei, kad keleivių daiktų saugykloje saugoti daiktai (prekės) buvo sunaikinti arba negrąžinamai prarasti dėl nelaimingo atsitikimo arba nenugalimos jėgos (force majeure), tokie daiktai (prekės) muitais ir mokesčiais neapmokestinami.
10. Daiktų (prekių) savininkas gali pats atsisakyti visų ar dalies keleivių daiktų saugykloje saugomų daiktų (prekių) ir perduoti juos valstybės nuosavybėn arba muitinei prižiūrint juos sunaikinti. Daiktų (prekių) sunaikinimas atliekamas daiktų (prekių) savininko ar kito suinteresuoto asmens lėšomis, surašant daiktų (prekių) sunaikinimo aktą. Išleidžiamiems laisvai cirkuliuoti atliekoms ir laužui, likusiems po daiktų (prekių) sunaikinimo, taikomi importo muitai ir (arba) mokesčiai, nustatyti tokių atliekų ar laužo importui.
11. Atvykstančių į Lietuvos Respubliką keleivių daiktai (prekės) gali būti saugomi keleivių daiktų saugyklose ne ilgiau kaip du mėnesius, įforminant bendrąją deklaraciją Muitinės departamento nustatyta tvarka arba muitiniam įforminimui naudojant Keleivių daiktų saugyklos bagažo apskaitos žurnalą (pavyzdinė forma pridedama). Jei daiktų (prekių) savininkas per šį laikotarpį neatsiima daiktų (prekių) ir nesumoka už išleidžiamus laisvai cirkuliuoti daiktus (prekes) nustatytų importo muitų ir (arba) mokesčių, taip pat tais atvejais, kai daiktų (prekių) savininkas, pasibaigus jų saugojimo laikotarpiui, nežinomas, daiktai (prekės) pereina valstybės nuosavybėn Lietuvos Respublikos įstatymų ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka.
Laisvai cirkuliuojančių daiktų (prekių) saugojimo laikas neribojamas.
Punkto pakeitimai:
Nr. 7, 1999-01-11, Žin., 1999, Nr. 5-138 (1999-01-13), i. k. 0993030ISAK00000007
12. Visi į keleivių daiktų saugyklą padėti daiktai (prekės) turi būti nedelsiant įtraukti į apskaitą. Keleivių daiktų saugyklos apskaitos dokumentuose turi būti šie duomenys:
12.2. nuoroda į bendrąją deklaraciją, įformintą padedant į keleivių daiktų saugyklą atvykstančių į Lietuvos Respubliką keleivių daiktus (prekes), ir dokumentą, įformintą paimant daiktus (prekes) iš saugyklos (jeigu jis buvo įformintas);
13. Jei keleivių daiktų saugykla įsteigta ne teritorinės muitinės, teritorinė muitinė turi teisę:
13.1. neleisti priimti į keleivių daiktų saugyklą arba išduoti iš jos daiktų (prekių), jeigu nesilaikoma sutarties nustatytų sąlygų ir reikalavimų;
13.2. reikalauti, kad keleivių daiktų saugyklos būtų rakinamos dvigubu užraktu (vienas iš užraktų – muitinės);
13.7. jei keleivių daiktų saugyklos savininkas (naudotojas) nesilaiko Lietuvos Respublikos įstatymų ir kitų teisės aktų, taip pat šios tvarkos reikalavimų, sustabdyti keleivių daiktų saugyklos veiklą;
14. Už keleivių daiktų (prekių) saugojimą, praradimą ar sugadinimą saugykloje ir už jos ūkinę veiklą atsako keleivių daiktų saugyklos savininkas (naudotojas) arba teritorinės muitinės viršininkas, jei keleivių daiktų saugyklą yra įsteigusi teritorinė muitinė, Lietuvos Respublikos įstatymų ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka.
Pakeitimai:
1.
Muitinės departamentas prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos, Įsakymas
Nr. 7, 1999-01-11, Žin., 1999, Nr. 5-138 (1999-01-13), i. k. 0993030ISAK00000007
Dėl Muitinės departamento 1997 06 09 įsakymo Nr. 203 „Dėl Keleivių daiktų (prekių) laikinojo saugojimo muitinei prižiūrint" dalinio pakeitimo