Įsakymas netenka galios 2012-01-01:

Studijų kokybės vertinimo centras, Įsakymas

Nr. 1-01-157, 2011-11-28, Žin., 2011, Nr. 147-6925 (2011-12-01), i. k. 111207CISAK1-01-157

Dėl Ketinamos vykdyti studijų programos aprašo rengimo, jos išorinio vertinimo ir akreditavimo metodikos patvirtinimo

 

Suvestinė redakcija nuo 2011-01-01 iki 2011-12-31

 

Įsakymas paskelbtas: Žin. 2010, Nr. 27-1286; Žin. 2010, Nr.37-0, i. k. 110207CISAK01-01-18

 

STUDIJŲ KOKYBĖS VERTINIMO CENTRO DIREKTORIAUS

 

ĮSAKYMAS

DĖL KETINAMŲ VYKDYTI STUDIJŲ PROGRAMŲ APRAŠO RENGIMO IR JO ATITIKTIES LIETUVOS RESPUBLIKOS ŠVIETIMO IR MOKSLO MINISTRO PATVIRTINTIEMS BENDRIESIEMS IR SPECIALIESIEMS REIKALAVIMAMS STUDIJŲ PROGRAMOMS NUSTATYMO METODINIŲ NURODYMŲ PATVIRTINIMO

 

2010 m. kovo 3 d. Nr. 1-01-18

Vilnius

 

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro 2009 m. gruodžio 17 d. įsakymo Nr. ISAK-2741 „Dėl švietimo ir mokslo ministro 2009 m. liepos 24 d. įsakymo Nr. ISAK-1652 „Dėl Studijų programų išorinio vertinimo ir akreditavimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ pakeitimo“ (Žin., 2009, Nr. 152-6860) 3 punktu,

tvirtinu Ketinamų vykdyti studijų programų aprašo rengimo ir jo atitikties Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro patvirtintiems bendriesiems ir specialiesiems reikalavimams studijų programoms nustatymo metodinius nurodymus (pridedama).

 

 

 

Laikinai einanti direktoriaus pareigas                  Nora Skaburskienė


PATVIRTINTA

Studijų kokybės vertinimo centro

direktoriaus 2010 m. kovo 3 d.

įsakymu Nr. 1-01-18

(2010 m. gruodžio 20 d.

įsakymo Nr. 1-01-163 redakcija)

 

KETINAMŲ VYKDYTI STUDIJŲ PROGRAMŲ APRAŠO RENGIMO IR JO ATITIKTIES LIETUVOS RESPUBLIKOS ŠVIETIMO IR MOKSLO MINISTRO PATVIRTINTIEMS BENDRIESIEMS IR SPECIALIESIEMS REIKALAVIMAMS STUDIJŲ PROGRAMOMS NUSTATYMO METODINIAI NURODYMAI

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Ketinamų vykdyti studijų programų aprašo rengimo ir jo atitikties Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro patvirtintiems bendriesiems ir specialiesiems reikalavimams studijų programoms nustatymo metodiniai nurodymai (toliau vadinama – Metodiniai nurodymai) įtvirtina reikalavimus, kaip parengti ketinamos vykdyti studijų programos aprašą (toliau vadinama – aprašas) bei Studijų kokybės vertinimo centrui (toliau vadinama – Centras) nustatyti ketinamos vykdyti studijų programos (toliau vadinama – programa) atitiktį Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro patvirtintiems bendriesiems ir specialiesiems (studijų krypties, krypčių grupės arba studijų srities aprašams; jei nėra patvirtintų studijų krypties, krypčių grupės, srities aprašų, studijų programos turi atitikti studijų krypčių reglamentuose nustatytus specialiuosius reikalavimus) reikalavimams studijų programoms (toliau – atitikties nustatymas).

2. Metodiniai nurodymai parengti vadovaujantis Lietuvos Respublikos mokslo ir studijų įstatymu (Žin., 2009, Nr. 54-2140) ir Europos aukštojo mokslo kokybės užtikrinimo nuostatomis ir gairėmis (2005) bei Studijų programų išorinio vertinimo ir akreditavimo tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro 2009 m. liepos 24 d. įsakymu Nr. ISAK-1652 „Dėl Studijų programų išorinio vertinimo ir akreditavimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ (Žin., 2009, Nr. 96-4083) (toliau vadinama – Vertinimo ir akreditavimo tvarkos aprašas) ir kitais studijų programų vykdymą ir vertinimą reglamentuojančiais teisės aktais.

3. Programos atitikties nustatymo bendriesiems ir specialiesiems reikalavimams paskirtis – sudaryti prielaidas sprendimui dėl programos akreditavimo priimti.

 

II. PROGRAMOS APRAŠO RENGIMAS

 

I. BENDRIEJI REIKALAVIMAI PROGRAMOS APRAŠUI

 

4. Aukštoji mokykla Centrui pateikia prašymą akredituoti programą bei programos aprašą (toliau – aprašas) (vieną spausdintą egzempliorių ir elektroninį variantą kompiuterinėje laikmenoje arba elektroniniu paštu) lietuvių kalba. Aprašo apimtis neturėtų viršyti 30 puslapių neįskaitant priedų.

5. Aprašą sudaro: antraštiniai puslapiai, aukštosios mokyklos senato arba akademinės tarybos nutarimo dėl programos teikimo kopija arba išrašas iš senato (akademinės tarybos) posėdžio protokolo dėl programos teikimo, programos aprašymas, aprašo priedai. Apraše privalo būti pateikta visa informacija, būtina studijų programos atitikties Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro patvirtintiems bendriesiems ir specialiesiems (studijų krypties, krypčių grupės arba studijų srities aprašams; jei nėra patvirtintų studijų krypties, krypčių grupės, srities aprašų, studijų programos turi atitikti studijų krypčių reglamentuose nustatytus specialiuosius reikalavimus) reikalavimams studijų programoms nustatymui.

6. Pirmajame antraštiniame puslapyje nurodomas aukštosios mokyklos pavadinimas, ženklas, aukštosios mokyklos senato (akademinės tarybos) nutarimo dėl programos teikimo akredituoti data ir numeris, programos pavadinimas bei viso dokumento pavadinimas. Pirmojo antraštinio puslapio apačioje rašomas aukštosios mokyklos vadovo bei programos rengimo grupės vadovo parašo rekvizitai: pareigos, pedagoginis vardas ir (ar) mokslo laipsnis, vardas, pavardė ir parašas. Puslapio apačioje nurodomi aprašo parengimo metai ir mėnuo.

7. Antrojo antraštinio puslapio viršuje pateikiama lentelė, kurioje įrašomi programos duomenys:

7.1. programos pavadinimas;

7.2. studijų sritis;

7.3. studijų kryptis (šaka) (jei yra);

7.4. studijų rūšis (koleginės, universitetinės);

7.5. studijų pakopa (pirmoji, antroji) arba tipas (jei teikiama vientisųjų studijų arba laipsnio neteikianti programa);

7.6. studijų forma (nuolatinė, ištęstinė) ir trukmė metais;

7.7. programos apimtis kreditais;

7.8. minimalus išsilavinimas, kurį privalo turėti asmuo, pretenduojantis studijuoti pagal šią programą;

7.9. suteikiamas kvalifikacinis laipsnis ar (profesinė) kvalifikacija;

7.10. programos vykdymo kalba;

7.11. programą vykdysiančios aukštosios mokyklos (jeigu teikiama jungtinė studijų programa);

7.12. kita informacija, būtina studijų programos atitikties nustatymui.

8. Antrojo antraštinio puslapio apačioje nurodomas pagrindinis programą rengęs asmuo ar programos rengimo grupės vadovas, į kurį rekomenduojama kreiptis, jei kiltų klausimų, susijusių su programos atitikties teisės aktams nustatymu, ir šie duomenys: pareigos ir (ar) mokslo laipsnis, vardas, pavardė, telefonai (darbo, mobilusis) ir elektroninio pašto adresas.

9. Aprašo elektroninė versija pateikiama laikantis šių nurodymų: aprašo tekstas turi būti pateiktas „doc“ arba „pdf“ tipo dokumente. Informacija apie programą, kurios reikia programai įregistruoti Studijų ir mokymo programų registre, pateikiama tik „doc“ tipo dokumente. Kiekvienas aprašo priedas pateikiamas atskiru dokumentu. Aprašas ir priedai yra grupuojami į vieną segtuvą. Segtuvo pavadinimą siūloma sudaryti įrašant aukštosios mokyklos pavadinimo santrumpą ir programos pavadinimą (jei ilgesnis kaip trys žodžiai – siūloma sutrumpinti).

 

II. PROGRAMOS APRAŠYMAS

 

10. Programos aprašymo sudėtinės dalys yra šios: programos tikslai ir studijų rezultatai, programos poreikio pagrindimas, programos paskirtis, pobūdis ir sandara, personalas, materialieji ištekliai, numatoma studijų eiga, vidinio studijų kokybės užtikrinimo tvarka.

11. Programos tikslų ir studijų rezultatų dalyje pateikiama ši informacija:

11.1. programos tikslai, kurie turi būti pagrįsti rengiamų specialistų veiklai keliamais reikalavimais;

11.2. studijų rezultatai, kuriuos formuluojant įvardijamos žinios ir supratimas, jų taikymo sritys ir sąlygos bei specialieji ir bendrieji gebėjimai;

11.3. programos tikslų, studijų rezultatų ir juos įgyvendinančių studijų dalykų (modulių) sąsajos, apibendrintos Metodinių nurodymų 1 priede pateikta 1 lentelės forma. Ši lentelė turi derėti su Metodinių nurodymų 1 priedo 3 lentele, kuri užpildoma kiekvienam studijų dalykui (moduliui);

11.4. tarptautiniai teisės aktai, nustatantys reikalavimus įgyjamai (profesinei) kvalifikacijai, kuriais vadovaujantis parengta programa.

12. Pagrįsdama programos poreikį aukštoji mokykla pateikia apibendrintus programos rengėjų, darbdavių ir kitų socialinių partnerių ar kitų institucijų atliktų tyrimų, apklausų rezultatus ar kitą ketinamų rengti specialistų poreikį įrodančią informaciją.

13. Aprašant programos paskirtį, pobūdį ir sandarą pateikiamas pagal aukštosios mokyklos nusistatytą formą parengtas studijų planas, kuriame nurodoma informacija, būtina nustatant programos sandaros atitiktį bendriesiems ir specialiesiems reikalavimams. Programos plane pagal semestrus išdėstomi dalykai (moduliai), nurodoma jų apimtis kreditais. Studijų dalykai (moduliai) plane išdėstomi pagal jų priskyrimą studijų krypties dalykams, bendriesiems universitetinių (koleginių) studijų dalykams. Išskiriama praktika, studento laisvai pasirenkamų dalykų (jei yra) apimtis, baigiamasis darbas, gretutinės krypties (šakos) studijoms numatytas kreditų skaičius. Nurodomas ir pagrindžiamas studijų programos pobūdis, paaiškinama, kokio tipo studijoms skirta studijų programa.

14. Personalo dalyje pateikiami šie duomenys:

14.1. numatomų dėstytojų sąrašas Metodinių nurodymų 1 priede pateiktos 2 lentelės forma;

14.2. teikiant magistrantūros programą, apraše turi būti pateikiami įrodymai, kad aukštoji mokykla turi reikiamos patirties kryptyje, kurioje ketinama vykdyti studijų programa. Ši patirtis turi būti įrodoma tame universitete parengtais ir mokslinėje ar profesinėje spaudoje paskelbtais straipsniais, atliktais ir sėkmingai įgyvendintais projektais.

15. Aprašant programos vykdymui numatytus materialiuosius išteklius pateikiama informacija apie programai vykdyti turimus bibliotekos fondus, laboratorijas, kompiuterius ir specialiąją programinę įrangą, auditorijas ir pan., taip pat metodinę medžiagą. Jei teikiama jungtinė programa, apibūdinami Lietuvos aukštosios mokyklos numatomi materialieji ištekliai, skirti programos vykdymui.

16. Aprašant numatomą studijų eigą pateikiama ši informacija:

16.1. reikalavimai stojantiesiems į antrosios pakopos programą, nurodoma, kurių studijų krypčių pirmosios pakopos studijas baigę studentai gali būti priimami studijuoti pagal šią programą, kokie yra priėmimo į studijų vietą kriterijai. Jei priimami kitos krypties arba kolegines studijas baigę asmenys ir jiems yra nustatyti papildomi reikalavimai (pavyzdžiui, papildomosios studijos), šie taip pat aprašomi ir pagrindžiami;

16.2. numatoma studentų konsultavimo studijų klausimais tvarka.

17. Aprašant vidinį studijų kokybės užtikrinimą, apibūdinamos vidinio studijų kokybės užtikrinimo priemonės, kurios numatomos taikyti įgyvendinant programą.

18. Pateikiami šie priedai:

18.1. studijų dalykų (modulių) aprašai pateikiami pagal aukštosios mokyklos nustatytą formą, nurodant šią būtiną informaciją: dalyko (modulio) pavadinimas, studijų dalyko (modulio) apimtis kreditais ir valandomis (nurodant kontaktinio ir savarankiško darbo apimtį valandomis), tikslai, programos studijų rezultatų, studijų dalyko (modulio) rezultatų, studijų metodų ir vertinimo metodų sąsajos (Metodinių nurodymų 1 priede pateikta 3 lentelės forma), vertinimo kriterijai, studijų dalyko (modulio) turinys, pagrindinė ir papildoma literatūra, studijų dalyko (modulio) aprašo rengėjai. Praktikų, ciklų (jei teikiama rezidentūros programa) aprašai pateikiami analogiškai. Baigiamojo darbo apraše nurodomi reikalavimai baigiamajam darbui, gynimo ir vertinimo principai;

18.2. numatomų dėstytojų gyvenimo aprašymai. Dėstytojo gyvenimo aprašyme turi būti ši informacija: dėstytojo vardas ir pavardė, įgytas išsilavinimas, darbovietės (nurodant pareigas ir darbo pobūdį), reikšmingiausi moksliniai (meniniai), metodiniai darbai, parengti per paskutinius 5 metus (ne daugiau kaip 5 darbai), užsienio kalbų mokėjimo lygis. Dėstytojų gyvenimo aprašymai programos aprašo priede pateikiami abėcėlės tvarka (pagal pavardes). Jei teikiama jungtinė programa, pateikiami Lietuvos aukštosios mokyklos dėstytojų, dėstysiančių programoje, gyvenimo aprašymai;

18.3. jei teikiama jungtinė programa, prie aprašo pridedama jungtinės programos vykdymo sutarties kopija;

18.4. informacija apie programą, kurios reikia programai įregistruoti Studijų ir mokymo programų registre.

 

III. ATITIKTIES NUSTATYMO EIGA

 

19. Prašymai akredituoti programą bei aprašai Centrui gali būti teikiami visus metus, išskyrus birželio, liepos ir rugpjūčio mėnesius.

20. Centras, gavęs Metodinių nurodymų 19 punkte nurodytus dokumentus, ne vėliau kaip per 5 darbo dienas išnagrinėja, ar aprašas yra parengtas pagal Metodiniuose nurodymuose nustatytus reikalavimus. Jei aprašas neatitinka Metodiniuose nurodymuose nustatytų reikalavimų, Centras nustato aukštajai mokyklai terminą aprašui pataisyti ir apie trūkumus informuoja ją raštu. Tol, kol aukštoji mokykla nepateikia Centrui pataisyto aprašo, atitinkančio Metodiniuose nurodymuose keliamus reikalavimus, Centras nepradeda programos atitikties bendriesiems ir specialiesiems reikalavimams nustatymo procedūros. Jei aprašas atitinka Metodiniuose nurodymuose nustatytus reikalavimus, Centras atlieka programos atitikties bendriesiems ir specialiesiems reikalavimams nustatymo procedūrą.

21. Informacija apie programos atitikties nustatymo Metodiniams nurodymams ir bendriesiems ir specialiesiems reikalavimams eigą (programos pavadinimas, atitikties nustatymo būklė, sprendimas dėl akreditavimo) skelbiama Centro internetinėje svetainėje.

22. Centras vertina programos atitiktį Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro patvirtintiems bendriesiems ir specialiesiems reikalavimams studijų programoms ir priima sprendimą dėl programos akreditavimo Vertinimo ir akreditavimo tvarkos apraše nustatyta tvarka.

23. Centro direktoriaus įsakymas, kuriuo akredituojama studijų programa, skelbiamas „Valstybės žiniose“.

24. Centro sprendimai gali būti skundžiami administracinių ginčų komisijai Lietuvos Respublikos administracinių ginčų komisijų įstatymo (Žin., 1999, Nr. 13-310) nustatyta tvarka arba administraciniam teismui Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo (Žin., 1999, Nr. 13-308; 2000, Nr. 85-2566) nustatyta tvarka.

 

_________________

Priedo pakeitimai:

Nr. 1-01-163, 2010-12-20, Žin., 2010, Nr. 156-7955 (2010-12-30), i. k. 110207CISAK1-01-163

 


 

PATVIRTINTA

Studijų kokybės vertinimo centro

direktoriaus 2010 m. kovo 3 d.

įsakymu Nr. 1-01-18

(2010 m. gruodžio 20 d.

įsakymo Nr. 1-01-163 redakcija)

1 priedas

 

APRAŠE PATEIKIAMŲ LENTELIŲ FORMŲ PAVYZDŽIAI

 

1 lentelė. Studijų programos tikslų, studijų rezultatų ir studijų dalykų (modulių) sąsajos

 

Programos tikslai

Studijų rezultatai

Studijų dalykai (moduliai)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 lentelė. Numatomų dėstytojų sąrašas

 

Vardas, pavardė

Kvalifikacinis ar mokslo laipsnis, pareigos

Numatomas

dėstyti

dalykas (modulis)1

Mokslinės veiklos kryptis

Profesinės veiklos (praktinio darbo) patirtis metais2

1

2

3

4

5

Studijų krypties dalykų dėstytojai

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bendrųjų universitetinių (koleginių) studijų dalykų dėstytojai

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kiti dėstytojai

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 Taikomieji dalykai magistrantūros studijų programos atveju pažymimi raide „T“.

2 Per pastaruosius septynerius metus įgyta dėstytojo profesinės veiklos patirtis, susijusi su dėstomu studijų dalyku (dalykais). Profesinės veiklos patirtis – būtina nurodyti tik tų magistrantūros studijų programos dėstytojų, kurie dėstys taikomuosius dalykus. Koleginių studijų programos atveju būtina nurodyti visų dėstytojų praktinio darbo dėstomo dalyko srityje patirtį.

 

3 lentelė. Programos studijų rezultatų sąsajos su studijų dalyko (modulio) rezultatais bei studijų ir studentų pasiekimų vertinimo metodais

 

Programos studijų  rezultatai

Studijų dalyko (modulio) rezultatai

Studijų metodai

Studento pasiekimų vertinimo metodai

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

_________________

 

Priedo pakeitimai:

Nr. 1-01-163, 2010-12-20, Žin., 2010, Nr. 156-7955 (2010-12-30), i. k. 110207CISAK1-01-163

 

 

 

Pakeitimai:

 

1.

Studijų kokybės vertinimo centras, Įsakymas

Nr. 1-01-163, 2010-12-20, Žin., 2010, Nr. 156-7955 (2010-12-30), i. k. 110207CISAK1-01-163

Dėl Ketinamų vykdyti studijų programų aprašo rengimo ir jo atitikties Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro patvirtintiems bendriesiems ir specialiesiems reikalavimams studijų programoms nustatymo metodinių nurodymų pakeitimo