Nutarimas skelbtas: Žin., 2007, Nr. 36-1350

Neoficialus nutarimo tekstas

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS VERTYBINIŲ POPIERIŲ KOMISIJOS

N U T A R I M A S

 

DĖL FINANSŲ MAKLERIO ĮMONIŲ IR VALDYMO ĮMONIŲ VIDAUS KAPITALO PAKANKAMUMO VERTINIMO PROCESO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO

 

2007 m. kovo 22 d. Nr. 1K-11

Vilnius

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos finansinių priemonių rinkų įstatymo 12 ir 18 straipsniais (Žin., 2007, Nr. 17-627), Lietuvos Respublikos kolektyvinio investavimo subjektų įstatymo 10 straipsniu (Žin., 2003, Nr. 74-3425), Lietuvos Respublikos vertybinių popierių komisija n u t a r i a:

Patvirtinti Finansų maklerio įmonių ir valdymo įmonių vidaus kapitalo pakankamumo vertinimo proceso taisykles (pridedama).

 

Komisijos pirmininko pavaduotojas          Vaidas Cibas

______________

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos vertybinių popierių

komisijos 2007 m. kovo 22 d. nutarimu

Nr. 1K-11

 

FINANSŲ MAKLERIO ĮMONIŲ IR VALDYMO ĮMONIŲ VIDAUS KAPITALO

PAKANKAMUMO VERTINIMO PROCESO TAISYKLĖS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Šios Taisyklės taikomos visoms finansų maklerio įmonėms, turinčioms Vertybinių popierių komisijos išduotą licenciją, ir valdymo įmonėms, turinčioms teisę valdyti finansinių priemonių portfelius, ir reglamentuoja įmonės valdymą, sprendimų priėmimą ir vidaus kapitalo pakankamumo vertinimo procesą (toliau – vertinimo procesas arba RKVP).

2. Finansų maklerio įmonių ir valdymo įmonių (toliau – įmonė) vidaus kapitalo pakankamumo vertinimo proceso taisyklės (toliau – Taisyklės) yra skirtos:

2.1. 2006 m. birželio 14 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos 2006/48/EB dėl kredito įstaigų veiklos pradėjimo ir vykdymo (OL 2006 L 177, p. 1) 22, 123, 136 straipsnių ir V priedo reikalavimams įgyvendinti;

2.2. 2009 m. rugsėjo 16 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos 2009/111/EB, iš dalies keičiančios direktyvų 2006/48/EB, 2006/49/EB ir 2007/64/EB nuostatas dėl centrinių įstaigų kontroliuojamų bankų, tam tikrų nuosavų lėšų straipsnių, didelių pozicijų, priežiūros priemonių ir krizių valdymo (OL 2009 L 302, p. 97) reikalavimams įgyvendinti.

Punkto pakeitimai:

Nr. 1K-12, 2010-10-28, Žin., 2010, Nr. 130-6685

3. Šių Taisyklių tikslas – užtikrinti, kad kiekvienoje įmonėje būtų sukurtos tvirtos ir veiksmingos valdymo priemonės, įskaitant aiškią įmonės organizacinę struktūrą su tiksliai apibrėžta, skaidria ir nuoseklia atsakomybe, veiksmingi rizikos, kuri įmonei kyla arba gali kilti, nustatymo, valdymo, stebėjimo ir informavimo apie tokią riziką procesai ir tinkami vidaus kontrolės mechanizmai, įskaitant patikimas valdymo ir apskaitos procedūras.

4. Įmonė privalo parengti patikimą vertinimo procesą, vadovaudamasi šiais pagrindiniais principais:

4.1. Užtikrinti, kad būtų tinkamai nustatytas įmonės kapitalo poreikis jos veiklos rizikai padengti ir kad tai būtų įtraukta į įmonės veiklos rizikos valdymo strategiją.

4.2. Užtikrinti, kad vertinimo procesas taptų neatskiriama įmonės valdymo ir sprendimų priėmimo proceso sudedamąja dalimi.

4.3. Vertinimo procesas turi atitikti įmonės veiklą, t. y. turi būti atsižvelgiama į įmonės veiklos mastą, pobūdį ir sudėtingumą, prisiimamą riziką ir atliekamas operacijas.

4.4. Užtikrinti įmonės valdymo organų atsakomybę. Valdymo organai turi būti atsakingi už vertinimo proceso rengimą ir įgyvendinimą, nuolatinį taikymą ir tolesnį šio proceso tobulinimą. Įmonės valdymo organų atsakomybė turi būti aiškiai ir nuosekliai paskirstyta bei tinkamai įforminta dokumentais.

4.5. Vertinimo procesas turi apimti visas įmonės patiriamas rizikos rūšis, ypatingą dėmesį kreipiant į tą riziką, kuri, įmonės nuomone, jos veiklai yra reikšminga.

4.6. Užtikrinti tinkamas įgyvendinimo procedūras ir nuolatinę jų peržiūrą. Įmonės valdymo organai turi užtikrinti, kad įgyvendinant vertinimo procesą ir nuolatinio funkcionavimo procedūras būtų įtrauktas visas šiame procese dalyvaujantis personalas ir procedūros būtų reguliariai peržiūrimos ir atnaujinamos.

 

II. ĮMONĖS VALDYMAS

 

5. Vertinimo procesas yra įmonės valdymo sudedamoji dalis.

6. Įmonės valdymo organai turi:

6.1. Sistemingai ir reguliariai (ne rečiau kaip vieną kartą per metus) peržiūrėti įmonės veiklos rizikos valdymo strategiją, politiką ir užtikrinti efektyvų nuolatinį jų funkcionavimą.

6.2. Užtikrinti, kad visas į vertinimo procesą įtrauktas įmonės personalas būtų informuojamas apie įmonės veiklos strategiją ir politiką.

6.3. Užtikrinti veiksmingos vidaus kontrolės sistemos sukūrimą ir jos funkcionavimą.

6.4. Užtikrinti, kad, taikant vidaus kontrolės sistemą, būtų tinkamai paskirstytos pareigos ir užkirstas kelias interesų konfliktui.

6.5. Sistemingai stebėti ir periodiškai vertinti valdymo sistemos efektyvumą.

6.6. Veikti veiksmingai ir sugebėti paaiškinti savo sprendimus Vertybinių popierių komisijai.

6.7. Turėti personalo valdymo politiką, apimančią tokias sritis kaip personalo parinkimas, jo motyvavimas ir planavimas.

7. Vidaus kontrolės sistema yra sudedamoji įmonės valdymo dalis. Vidaus kontrolė turi būti organizuojama taip, kad atitiktų šias Taisykles ir kitų Lietuvos Respublikos teisės aktų, reglamentuojančių vidaus kontrolės organizavimą, reikalavimus. Vidaus kontrolė turi apimti visas svarbiausias įmonės veiklos rūšis bei atitinkamas vidaus prevencijos procedūras ir būti veiksminga.

8. Įmonės organizacinė struktūra turi būti aiški ir skaidri. Ji turi efektyviai veikti ir skatinti patikimą įmonės valdymą.

9. Atsakomybės, pareigų bei teisių pasiskirstymas, funkcijų atskyrimas turi būti aiškus, tikslus, skaidrus, nuoseklus ir įformintas dokumentais.

10. Įmonės valdymas yra susijęs su įmonės informacijos atskleidimu ir skaidrumu, todėl įmonės valdymo organai turi užtikrinti ir kituose Lietuvos Respublikos teisės aktuose nustatytos informacijos teikimą. Įmonė turi laiku pateikti tikslią informaciją apie esamą padėtį ir ateities perspektyvas.

 

III. ĮMONĖS VIDAUS KAPITALO PAKANKAMUMO VERTINIMO PROCESO SUDEDAMOSIOS DALYS

 

11. Įmonė, siekdama nuolat vertinti ir palaikyti kapitalo, kurį ji laiko pakankamu kylančios arba galinčios kilti rizikos pobūdžiui ir lygiui padengti, poreikį, turi būti parengusi patikimą ir veiksmingą rizikos valdymo strategiją.

12. Pasirinktas vertinimo proceso metodas turi tiksliai nustatyti įmonės riziką, siekiant užtikrinti visapusį įmonės veiklos rizikos įvertinimą, jis turi būti nuolat peržiūrimas.

13. Įmonė Vertybinių popierių komisijai turi pateikti įrodymus, kad jos pasirinktas rizikos vertinimo metodas ir nustatytas kapitalo poreikis yra pakankamas saugiai įmonės veiklai užtikrinti.

14. Vertinimo procesas turi būti parengtas vadovaujantis skaidrumo ir suprantamumo principais. Jis turi būti įformintas dokumentais.

15. Įmonės valdymo organai yra atsakingi už tai, kad su vertinimo procesu pagal savo kompetenciją būtų susipažinę visi įmonės darbuotojai.

16. Pagrindinė vertinimo proceso dalis yra įmonės veiklos rizikos valdymo strategija. Strategija turi būti įforminta dokumentais ir patvirtinta valdymo organų, o jos apimtis ir detalumas turi priklausyti nuo įmonės organizacinės struktūros sudėtingumo bei prisiimto rizikos lygio. Į strategijos sudėtį turi būti įtraukti šie elementai:

16.1. Rizikos valdymo politika. Valdymo organai nustato pagrindinius rizikos valdymo politikos principus, periodiškai juos peržiūri ir koreguoja. Rizikos valdymo politikos principuose turi būti šie aspektai:

16.1.1. įmonės rizikos valdymas turi būti grindžiamas geriausia panašaus pobūdžio įmonių rizikos valdymo praktika;

16.1.2. įmonė turi vadovautis atsargumo, konservatyvumo ir apdairumo principais;

16.1.3. įmonės rizikos valdymas organizuojamas taip, kad būtų išvengta personalo ar struktūrinių padalinių interesų konfliktų;

16.1.4. valdymo organai ir personalas turi įsipareigoti priimti sprendimus ir vadovautis šiais principais kasdienėje veikloje;

16.1.5. naujos veiklos rūšys į įmonės veiklą gali būti įtraukiamos tik pakankamai įvertinus jų riziką.

16.2. Rizikos lygis:

16.2.1. įmonė privalo tiksliai apibrėžti rizikos lygį. Rizikos lygis yra suprantamas kaip įmonės ketinimai prisiimti maksimalią galimą riziką tam tikrose veiklos srityse ar susijusią su tam tikrais produktais. Rizikos lygio apibrėžimas turi būti pagrindas nustatant nuoseklius rizikos ribojimo limitus. Apibrėžiant rizikos lygį, turi būti įvertinti šie aspektai:

16.2.1.1. kiek rizikos įmonė gali prisiimti;

16.2.1.2. kapitalo poreikis, t. y. kiek kapitalo reikės rizikai padengti (įvertinant atskiras rizikos rūšis).

16.3. Rizikos struktūra:

16.3.1. įmonė turi aiškiai atskleisti prisiimtos rizikos dabartinę struktūrą;

16.3.2. įmonė turi atskleisti planuojamus rizikos struktūros pokyčius, kurie būtų aiškiai susieti su strateginiu įmonės veiklos planavimu.

16.4. Rizikos valdymas:

16.4.1. pagrindiniai rizikos valdymo reikalavimai turi būti apibrėžti įmonės veiklos rizikos valdymo strategijoje ir turi apimti šiuos aspektus:

16.4.1.1. rizikos valdymo organizacinę struktūrą, rizikos valdymo ir kontrolės procesus;

16.4.1.2. atsakomybės pasiskirstymą ir atskaitomybės organizavimą;

16.4.1.3. vidaus kontrolės procedūras;

16.4.1.4. teisės aktų reikalavimų atitiktį;

16.4.1.5. reikalavimus su rizikos valdymu susijusiam įmonės personalui.

17. Įmonės vidaus kapitalo pakankamumo vertinimo procesas turi aiškiai atskleisti įmonės patiriamos rizikos klasifikaciją ir kiekvienos rizikos rūšies vertinimo procesą, taip pat parodyti įmonės gebėjimą vertinti ne tik atskiras rizikos rūšis, bet ir visą riziką. Klasifikuodama riziką, įmonė pirmiausia turi įvertinti reikšmingas rizikos rūšis, vėliau rizikos rūšis, kurias ji potencialiai gali patirti. Įmonė riziką gali skirstyti vadovaudamasi tuo, kaip pagal Finansų maklerio įmonių ir valdymo įmonių kapitalo pakankamumo reikalavimų taisykles skaičiuojamas kapitalo poreikis rizikai padengti.

18. Įmonėje vertinamos šios pagrindinės rizikos rūšys:

18.1. Kredito ir sandorio šalies rizika. Vertindama šią riziką ir nustatydama kapitalo poreikį, įmonė taiko Finansų maklerio įmonių ir valdymo įmonių kapitalo pakankamumo reikalavimų taisyklėse nurodytą metodą.

18.2. Rinkos rizika. Įmonė turi įgyvendinti rinkos rizikos valdymo strategiją ir procesus, skirtus visiems svarbiausiems rinkos rizikos šaltiniams bei rinkos rizikos padariniams nustatyti ir valdyti. Rinkos rizikos valdymas turi apimti ir įvertinti rinkos riziką, įvardytą įmonės prekybos knygoje. Vertindama šią riziką ir nustatydama kapitalo poreikį, įmonė taiko Finansų maklerio įmonių ir valdymo įmonių kapitalo pakankamumo reikalavimų taisyklėse nurodytą metodą.

18.3. Operacinė rizika. Įmonėje turi būti įdiegta operacinės rizikos vertinimo ir valdymo strategija ir procedūros. Turi būti aiškiai nurodyta, kas sudaro operacinę riziką. Taip pat turi būti parengti nepaprastosios padėties ir veiklos tęstinumo planai siekiant užtikrinti nepertraukiamą įmonės veiklą ir apriboti nuostolius rimtų veiklos sutrikimų atveju. Vertindama šią riziką ir nustatydama kapitalo poreikį, įmonė taiko Finansų maklerio įmonių ir valdymo įmonių kapitalo pakankamumo reikalavimų taisyklėse nurodytą metodą.

18.4. Nuosavybės vertybinių popierių kainos rizika, įvardyta ne prekybos knygoje. Įmonė turi įvertinti šios rizikos pozicijų reikšmingumą įmonės veiklai.

18.5. Ne nuosavybės vertybinių popierių kainos rizika, įvardyta ne prekybos knygoje. Įmonėje turi būti įdiegtos sistemos, skirtos vertinti ir valdyti rizikai, atsirandančiai dėl galimų palūkanų normų svyravimų, kai jie turi įtakos įmonės neprekybinei veiklai.

18.6. Koncentracijos rizika. Koncentracijos rizika, atsirandanti dėl sandorio šalių pozicijų, susijusių sandorio šalių grupių pozicijų, dėl pozicijų koncentracijos viename ekonomikos sektoriuje ar geografiniame regione. Įmonė turi atskleisti, kaip vertina ir valdo koncentracijos riziką.

18.7. Likvidumo rizika. Įmonėje turi būti parengta strategija ir procesai, skirti likvidumo rizikai nustatyti, vertinti ir valdyti. Likvidumo rizikos valdymas apima šiuos aspektus:

18.7.1. siekdama išlaikyti pakankamą likvidumo lygį, įmonė turi nuolatos stebėti ir vertinti savo likvidumą;

18.7.2. įmonės parengti likvidumo rizikos valdymo politikos principai turi atitikti įmonės veiklą, jos sudėtingumą, prisiimamą rizikos mastą;

18.7.3. įmonė turi parengti lėšų nustatymo, vertinimo, valdymo bei stebėjimo metodikas, kuriose būtų parodomi esami bei numatomi reikšmingi grynųjų pinigų srautai, susiję su įmonės turtu, įsipareigojimais, nebalansinių straipsnių pozicijomis, įskaitant galimus įsipareigojimus ir galimą rizikos poveikį įmonės reputacijai;

18.7.4. įmonė privalo atskirti turimą įkeistą turtą nuo neįkeisto turto, stebėti įkeisto turto tinkamumą (ypatingą dėmesį tam skirti susiklosčius kritinei situacijai). Įmonė privalo atsižvelgti į sandorio šalį, kuriai priklauso turtas, į valstybę, kurioje turtas registruotas ar apskaitytas, bei į galimus teisinius, reguliavimo ar veiklos apribojimus naudoti šį turtą;

18.7.5. įmonė turi numatyti likvidumo rizikos mažinimo priemones, parengti alternatyvius likvidumo rizikos mažinimo scenarijus, kad ir nepalankiausiomis sąlygomis galėtų užtikrinti pakankamą likvidumo atsargą, tinkamai diversifikuotą finansavimo struktūrą ir galimybę pasinaudoti finansavimo šaltiniais. Likvidumo rizikos mažinimo priemonės, numatyti alternatyvūs su likvidumo pozicijomis ir rizikos mažinimo priemonėmis susiję scenarijai ir su tuo susiję sprendimai turi būti reguliariai peržiūrimi;

18.7.6. įmonė, atlikdama testavimą nepalankiausiomis sąlygomis, turi įvertinti išskirtinai nepalankių sąlygų įmonei, visai rinkai ir alternatyvių scenarijų poveikį įmonės likvidumui, parenkant skirtingus testavimo laikotarpius ir kintančių nepalankių sąlygų laipsnį;

18.7.7. atsižvelgdama į alternatyvių likvidumo rizikos mažinimo scenarijų rezultatus, įmonė turi koreguoti savo strategiją, likvidumo rizikai valdyti skirtas priemones bei likvidumo rizikos ribas ir parengti nepaprastosios padėties planus, kuriuose turi būti numatomi likvidumo problemų sprendimo būdai bei jų įgyvendinimo priemonės. Įmonėje nepaprastosios padėties planą būtina reguliariai testuoti ir atnaujinti.

Punkto pakeitimai:

Nr. 1K-12, 2010-10-28, Žin., 2010, Nr. 130-6685

 

18.8. Kitos reikšmingos rizikos. Įmonė yra atsakinga už kitos patiriamos reikšmingos rizikos nustatymą, klasifikavimą, vertinimą ir stebėjimą.

19. Įmonės vertinimo procesas turi apimti įmonės vykdomą testavimą nepalankiausiomis sąlygomis. Įmonė, siekdama nustatyti tiek atskirų rizikos rūšių, tiek visos įmonės patiriamos rizikos valdymui būtiną kapitalo poreikį, turi taikyti įvairius testavimo nepalankiausiomis sąlygomis scenarijus. Vadovaudamasi testavimo nepalankiausiomis sąlygomis rezultatais, įmonė privalo parengti veiklos tęstinumo krizės atveju planus.

 

IV. RIZIKOS RŪŠIŲ SUJUNGIMAS (APIBENDRINIMAS)

 

20. Identifikavus patiriamos rizikos rūšis, įmonė turi pasirinkti, kaip kiekviena rizika bus įtraukiama į įmonės vidaus kapitalo pakankamumo vertinimo procesą, tai apibrėžti ir atskleisti, kurios rizikos įmonei yra reikšmingos ir kurios nėra reikšmingos. Taip pat turi atskleisti rizikos valdymo metodus. Tuo tikslu įmonė gali naudoti tokią pavyzdinę schemą:

 

Rizikos rūšis

Rizikos porūšis

Rizikos lygis

(labai aukštas, aukštas, vidutinis, žemas, nereikšmingas)

Rizikos aprašymas ir įrodymai, jeigu nereikšminga

Kapitalo poreikis

Kredito rizika

 

 

 

 

Rinkos rizika

 

 

 

 

 

Užsienio valiutos kurso rizika

 

 

 

 

Pozicijų rizika:

 

 

 

 

- skolos finansinių priemonių rizika

 

 

 

 

- nuosavybės vertybinių popierių kainos rizika

 

 

 

 

Biržos prekių kainos rizika

 

 

 

 

Atsiskaitymų ir sandorio šalies rizika

 

 

 

 

Prekybos knygoje įvardytų didelių pozicijų rizika

 

 

 

Operacinė rizika

 

 

 

 

Ne prekybos knygoje įvardyta palūkanų normos rizika

 

 

 

 

Ne prekybos knygoje įvardyta nuosavybės vertybinių popierių kainos rizika

 

 

 

 

Koncentracijos rizika

 

 

 

 

Likvidumo rizika

 

 

 

 

Kita reikšminga rizika

 

 

 

 

 

 

21. Įvertinusi individualios rizikos rūšis, įmonė turi jas sujungti, kad galėtų įvertinti bendrą įmonės patiriamos rizikos apimtį ir nustatyti kapitalo poreikį (RKVP rezultatą) veiklos rizikai padengti. Rizikos rūšių sujungimas ir kapitalo poreikio apskaičiavimas atliekamas sumuojant apskaičiuotas kapitalo poreikio sumas (kredito, rinkos ir operacinei rizikai) ir pridedant apskaičiuotą kapitalo poreikį kitoms rizikos rūšims padengti, jeigu įmonė neįrodo, kad jos yra jai nereikšmingos.

22. Atlikdama rizikos rūšių sujungimą, įmonė turi aiškiai atskleisti jų tarpusavio priklausomybę, o vertindama riziką, privalo laikytis konservatyvumo principo.

 

V. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

23. Įmonė, nesilaikanti Finansų maklerio įmonių ir valdymo įmonių kapitalo pakankamumo reikalavimų taisyklių ir kitų su jomis susijusių teisės aktų reikalavimų, privalo nedelsdama imtis būtinų veiksmų ar priemonių, kad situacija būtų ištaisyta.

24. Įmonė turi užtikrinti, kad informacija apie įmonės vidaus kapitalo pakankamumo vertinimo procesą, kuri reikalinga atliekant įmonės priežiūrinį tikrinimą ir vertinimą, būtų laiku pateikiama Vertybinių popierių komisijai. Apie vertinimo proceso pakeitimus įmonė turi raštu informuoti Vertybinių popierių komisiją per 10 darbo dienų po pakeitimų patvirtinimo.

241. Informaciją apie įmonės vidaus kapitalo pakankamumo vertinimo proceso rezultatus įmonė Vertybinių popierių komisijai privalo pateikti per 4 mėnesius po finansinių metų pabaigos.

Papildyta punktu:

Nr. 1K-12, 2010-10-28, Žin., 2010, Nr. 130-6685

25. Dialogo su Vertybinių popierių komisija procedūros reglamentuotos Vertybinių popierių komisijos vykdomos kapitalo pakankamumo reikalavimų priežiūros taisyklėse.

Punkto pakeitimai:

Nr. 1K-12, 2010-10-28, Žin., 2010, Nr. 130-6685

26. Šių Taisyklių nuostatos pradedamos taikyti nuo tada, kai pradedamos taikyti Vertybinių popierių komisijos patvirtintos Finansų maklerio įmonių ir valdymo įmonių kapitalo pakankamumo reikalavimų taisyklės.

______________

 

 

 

 

Pakeitimai:

1.

Lietuvos Respublikos vertybinių popierių komisija, Nutarimas

Nr. 1K-12, 2010-10-28, Žin., 2010, Nr. 130-6685 (2010-11-06)

 DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VERTYBINIŲ POPIERIŲ KOMISIJOS 2007 M. KOVO 22 D. NUTARIMO NR. 1K-11 "DĖL FINANSŲ MAKLERIO ĮMONIŲ IR VALDYMO ĮMONIŲ VIDAUS KAPITALO PAKANKAMUMO VERTINIMO PROCESO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO" PAKEITIMO

 

*** Pabaiga ***

 

 

Redagavo  Inga Guobužaitė (2010-11-24)

                  Tel. (8 5) 271 49 12