Neoficialus įsakymo tekstas
Skelbtas: Žin., 2005, Nr. 81-2981
LIETUVOS RESPUBLIKOS ŽEMĖS ŪKIO MINISTRO IR
LIETUVOS RESPUBLIKOS ŠVIETIMO IR MOKSLO MINISTRO
Į S A K Y M A S
DĖL TRAKTORIŲ IR SAVAEIGIŲ MAŠINŲ VAIRUOTOJŲ (TRAKTORININKŲ) RENGIMO IR TEISĖS VAIRUOTI ŠIAS TRANSPORTO PRIEMONES ĮGIJIMO TAISYKLIŲ BEI TRAKTORIŲ IR SAVAEIGIŲ MAŠINŲ VAIRUOTOJŲ (TRAKTORININKŲ) PAŽYMĖJIMŲ IŠDAVIMO IR KEITIMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO
2005 m. birželio 23 d. Nr. 3D-321/ISAK-1203
Vilnius
Vykdydami Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. rugpjūčio 29 d. nutarimo Nr. 1372 ,,Dėl įgaliojimų suteikimo“ (Žin., 2002, Nr. 86-3699; 2004, Nr. 177-6548) 21 punktą:
1. T v i r t i n a m e:
1.1. Traktorių ir savaeigių mašinų vairuotojų (traktorininkų) rengimo ir teisės vairuoti šias transporto priemones įgijimo taisykles (pridedama);
1.2. Traktorių ir savaeigių mašinų vairuotojų (traktorininkų) pažymėjimų išdavimo ir keitimo taisykles (pridedama).
2. P r i p a ž į s t a m e netekusiais galios Traktorininkų rengimo ir kvalifikacijos kėlimo, pažymėjimų, suteikiančių teisę valdyti traktorius ir kitas savaeiges žemės ūkio, melioracijos bei kelių statybos mašinas, išdavimo nuostatus, patvirtintus Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 1991 m. rugsėjo 2 d.
3. P a v e d a m e Programos ,,Leader“ ir žemdirbių mokymo metodikos centrui organizuoti traktorininkų mokymo programų rengimą.
4. N u s t a t o m e, kad šis įsakymas, išskyrus 3 punktą, įsigalioja nuo 2005 m. rugsėjo 1 d.
Žemės ūkio ministrė Kazimira Danutė Prunskienė
Švietimo ir mokslo ministras Remigijus Motuzas
SUDERINTA
Lietuvos Respublikos susisiekimo ministerijos
2005-04-29 raštu Nr. 2-25-1933
______________
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro ir
Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro 2005 m. birželio 23 d.
įsakymu Nr. 3D-321/ISAK-1203
TRAKTORIŲ IR SAVAEIGIŲ MAŠINŲ VAIRUOTOJŲ (TRAKTORININKŲ) RENGIMO IR TEISĖS VAIRUOTI ŠIAS TRANSPORTO PRIEMONES ĮGIJIMO TAISYKLĖS
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Traktorių ir savaeigių mašinų vairuotojų (traktorininkų) (toliau – traktorininkų) rengimo ir teisės vairuoti šias transporto priemones įgijimo taisyklės (toliau – taisyklės) reglamentuoja traktorių ir savaeigių mašinų, kurios nepriskiriamos automobiliams (toliau – traktorių ir savaeigių mašinų) vairavimo teisės bei profesinės kvalifikacijos įgijimo sąlygas ir tvarką.
2. Šios taisyklės skirtos asmenims, siekiantiems įgyti teisę vairuoti traktorius ir savaeiges mašinas, taip pat mokymo įstaigoms, rengiančioms traktorininkus ir organizuojančioms egzaminus.
3. Traktorių ir savaeigių mašinų vairuotojų minimalus amžius ir šiose taisyklėse minimos traktorių ir savaeigių mašinų kategorijos yra nustatytos Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2003 m. lapkričio 25 d. įsakyme Nr. 3D-499 ,,Dėl traktorių ir savaeigių mašinų, kurios nepriskiriamos automobiliams, kategorijų ir minimalaus vairuotojų amžiaus patvirtinimo“ (Žin., 2003, Nr. 114-5178).
4. Taisyklėse vartojamos sąvokos:
Mokymo įstaiga – juridinis asmuo, turintis Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerijos išduotą licenciją vykdyti pagrindinio profesinio ar darbo rinkos profesinio mokymo traktorininkų mokymo programas.
Mokinys – asmuo, kuris mokosi mokymo įstaigoje.
Savaeigė žemės ūkio mašina – varikliu varoma, pati važiuojanti žemės ūkio mašina.
Savaeigė ne žemės ūkio mašina – savaeigė mašina, nepriklausanti savaeigių žemės ūkio mašinų kategorijai.
Teisė vairuoti traktorius ir savaeiges mašinas – teisė vairuoti traktorius ir savaeiges mašinas keliuose, atlikti su jais jiems būdingus žemės ūkio ir kitus darbus.
Traktorius – ratinis arba vikšrinis ne mažiau kaip dviejų ašių žemės ir miškų ūkio paskirties traktorius, kurio didžiausias projektinis greitis yra ne mažesnis kaip 6 km/h ir kurio pagrindinė paskirtis yra teikti traukos jėgą, specialiai sukonstruotas vilkti, stumti, vežti ir varyti žemės ir miškų ūkio paskirties techniką arba vilkti priekabas. Traktorius gali būti pritaikytas kroviniams vežti ir gali turėti įrengtas keleivių sėdynes.
Traktorininkas – asmuo, turintis teisę vairuoti vienos ar daugiau kategorijų traktorius ir savaeiges mašinas bei atlikti su jomis šioms mašinoms būdingus darbus.
Traktorininkų mokymo programa – teorinio ir praktinio mokymo elementų, sudarančių vieningą visumą ir laiduojančių traktorininko kvalifikaciją, nuoseklus aprašymas.
Traktorininkų kvalifikacijos egzaminų komisija (toliau – egzaminų komisija) – kompetentingų specialistų grupė, sudaryta šių taisyklių 18 punkte nurodyta tvarka, kuri, įvertinusi mokinio teorines ir praktines žinias, nustato jo tinkamumą įgyti teisę vairuoti traktorių ir savaeigę mašiną.
Traktorininko pažymėjimas – dokumentas, patvirtinantis teisę vairuoti tam tikros kategorijos traktorius ir savaeiges mašinas.
Žemės ūkio mašina – žemės ūkyje naudojama technologinė mašina, skirta įvairiems žemės ūkio darbams atlikti.
5. Traktorininkai rengiami mokymo įstaigose pagal traktorininkų mokymo programas.
6. Traktorininkų mokymo programos turi būti įregistruotos Studijų ir mokymo programų registre.
7. Rengti traktorininkus ir vykdyti jų kvalifikacijos egzaminus turi teisę mokymo įstaigos, kurioms Mokymo licencijavimo taisyklių, patvirtintų Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2004 m. birželio 29 d. nutarimu Nr. 822 (Žin., 2004, Nr. 103-3797) nustatyta tvarka išduotos licencijos vykdyti traktorininkų mokymo programas.
II. TEISĖS VAIRUOTI TRAKTORIUS IR SAVAEIGES MAŠINAS ĮGIJIMO TVARKA
8. Asmenys, siekiantys įgyti teisę vairuoti traktorius ir savaeiges mašinas, privalo mokymo įstaigoje baigti traktorininkų teorinio ir praktinio mokymo kursus (toliau – mokymo kursus) pagal traktorininkų mokymo programą ir išlaikyti traktorininkų kvalifikacijos egzaminą (toliau – kvalifikacijos egzaminas).
9. Pagrindine (bazine) laikoma traktorininko kvalifikacija, suteikianti teisę vairuoti TR1 kategorijos traktorius. Asmenys, siekiantys įgyti teisę vairuoti kitų kategorijų traktorius ir savaeiges mašinas, turi baigti pagrindinį mokymo kursą pagal traktorininkų, turinčių teisę vairuoti TR1 kategorijos traktorius, mokymo programą (arba turėti traktorininko pažymėjimą, suteikiantį teisę vairuoti TR1 kategorijos traktorius) ir papildomą mokymo kursą, kurio trukmė numatyta šių taisyklių 13 ir 15 punktuose. Kvalifikacijos egzaminas laikomas vienas, baigus pagrindinį ir (arba) papildomus mokymo kursus.
10. Traktorininkas, turintis teisę vairuoti TR2, SZ arba SM kategorijos traktorius ir savaeiges mašinas, turi teisę vairuoti ir TR1 kategorijos traktorius.
11. Traktorininkų mokymo programa ir kvalifikacinių egzaminų programos sudaromos kiekvienai traktorių ir savaeigių mašinų kategorijai, vadovaujantis 13 ir 15 punktuose nustatytu valandų skaičiumi.
12. Traktorininkų, turinčių teisę vairuoti TR2, SZ ir SM kategorijų traktorius ir savaeiges mašinas, mokymo programos sudaromos atsižvelgiant į tai, kad šie traktorininkai pirmiausia turi baigti pagrindinio mokymo kursą, sudarantį galimybę įgyti reikiamus gebėjimus vairuoti TR1 kategorijos traktorius.
13. Traktorininkų mokymo programos pagrindinį mokymo kursą turi sudaryti ne mažiau kaip 360 teorinių dalykų mokymo valandų ir ne mažiau kaip 40 praktinių dalykų mokymo valandų – įgyti kvalifikacijai, suteikiančiai teisę vairuoti TR1 kategorijos traktorius.
14. Šių taisyklių 13 ir 15 punktuose numatytas teorinių dalykų mokymo valandų skaičius gali būti mažinamas, sutrumpinant Kelių eismo taisyklių ir saugaus eismo mokymo kursą, jei mokiniai turi vairuotojų pažymėjimus arba jie mokymo įstaigoje jau yra išklausę Kelių eismo taisyklių ir saugaus eismo mokymo kursą.
15. Papildomo mokymo kurso valandų skaičius traktorininkų mokymo programoje turi būti ne mažesnis kaip:
15.1. teorinių dalykų mokymo valandų skaičius:
15.1.1. 80 valandų – TR2 kategorijos;
15.1.2. 80 valandų – SZ kategorijos;
15.1.3. 100 valandų – SM kategorijos.
15.2. praktinių dalykų mokymo valandų skaičius:
15.2.1. 40 valandų – TR2 kategorijai;
15.2.2. 60 valandų – SZ kategorijai;
15.2.3. 60 valandų – SM kategorijai.
16. Mokymo įstaigos, atsižvelgdamos į techninę pažangą bei kai kurių traktorių ir savaeigių mašinų sudėtingumą, ir mokiniams pageidaujant, gali padidinti atskirų teorinių ir praktinių dalykų mokymo valandų skaičių, papildomai suteikdamos žinių apie atskirus traktorius ar savaeiges mašinas.
17. Mokymo įstaiga asmeniui, baigusiam teorinį ir praktinį mokymą pagal traktorininkų mokymo programą, išduoda 1 priede nustatytos formos traktorininkų mokymo kursų baigimo pažymą.
18. Kvalifikacijos egzaminus vykdo mokymo įstaigos. Mokymo įstaigos vadovas įsakymu tvirtina kvalifikacijos egzaminų vykdymo tvarką ir kvalifikacijos egzaminų komisiją, kuri sudaroma vadovaujantis Profesinio mokymo reglamentais, patvirtintais Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos 1998 m. birželio 30 d. įsakymu Nr. 108 (Žin., 1998, Nr. 65-1897). Dalyvauti kvalifikacijos egzaminų komisijos darbe rekomenduojama kviesti savivaldybės, kurioje yra mokymo įstaiga, atstovą ir skirti jį egzaminų komisijos pirmininku. Komisijos sudėtis derinama su Lietuvos Respublikos žemės ūkio rūmais.
19. Kvalifikacijos egzaminus leidžiama laikyti asmenims, kurių sveikatos būklė yra tinkama vairuoti traktorius ir savaeiges mašinas.
20. Kvalifikacijos egzaminus laiko asmenys, baigę pagrindinio ir papildomo mokymo kursus pagal atitinkamos traktorių ir savaeigių mašinų, kurias asmuo siekia vairuoti, kategorijos traktorininkų mokymo programą.
21. Mokymo įstaiga sudaro galimybę pakartotinai laikyti kvalifikacijos egzaminus asmenims, kuriems teisės aktų nustatyta tvarka yra atimta teisė vairuoti tam tikros kategorijos traktorius ir savaeiges mašinas. Asmens paimti dokumentai grąžinami tada, kai asmuo išlaiko kvalifikacijos egzaminus. Asmenims, pakartotinai išlaikiusiems kvalifikacijos egzaminus, išduodama tai patvirtinanti pažyma, nurodyta šių taisyklių 2 priede.
22. Kvalifikacijos egzaminus eksternu gali laikyti asmenys, turintys aukštąjį (neuniversitetinį) arba aukštesnįjį išsilavinimą žemės ūkio technikos, statybos darbų mechanizmų eksploatavimo ar analogiškoje srityje, teisės aktų, reglamentuojančių egzaminų laikymo eksternu tvarką, nustatyta tvarka.
23. Įgijusiu traktorininko kvalifikaciją laikomas asmuo, baigęs pagrindinio ir papildomo (kai tokie privalomi) mokymo kursą ir išlaikęs traktorininko kvalifikacijos egzaminus. Tokiam asmeniui išduodamas traktorininko pažymėjimas, kurio blanko pavyzdys įregistruotas Išsilavinimo pažymėjimų registre.
24. Traktorininkų pažymėjimai išduodami Traktorių ir savaeigių mašinų vairuotojų (traktorininkų) pažymėjimų išdavimo ir keitimo taisyklių nustatyta tvarka.
25. Mokymo pagal TR1 kategorijos traktorių vairuotojų (traktorininkų), TR2 kategorijos traktorių vairuotojų (traktorininkų) ir SZ kategorijos savaeigių žemės ūkio mašinų vairuotojo (traktorininko) mokymo programas bei kvalifikacijos egzamino laikymo išlaidos žemės ūkio veikla užsiimantiems asmenims finansuojamos valstybės lėšomis skiriant paramą iš Žemės ūkio ministerijos vykdomos Specialiosios kaimo rėmimo programos lėšų, kompensuojant 50 proc. mokymo išlaidų. Kita mokymo išlaidų dalis – 50 proc. apmokama iš besimokančiųjų lėšų.
26. Mokymo įstaiga, parengusi asmenų, norinčių mokytis pagal šio įsakymo 25 punkte nurodytas traktorininko mokymo programas arba laikyti kvalifikacijos egzaminus, sąrašą, Žemės ūkio ministerijai teikia paraišką. Paraiškos priimamos ne vėliau kaip prieš 30 kalendorinių dienų iki numatytų mokymo kursų pradžios. Paraiškos teikiamos, vertinamos ir lėšos skiriamos vadovaujantis Žemdirbių švietimo, žemės ūkio tarptautinių ir respublikinių parodų, mugių, žemės ūkio konkursų organizavimo finansavimo taisyklėmis, patvirtintomis Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2006 m. balandžio 4 d. įsakymu Nr. 3D-134 (Žin., 2006, Nr. 39-1410) ir šiomis taisyklėmis.
Papildyta 25-26 punktais:
Nr. 3D-411/ISAK-2087, 2006-10-27, Žin., 2006, Nr. 118-4500 (2006-11-04)
III. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
27. Asmenys, pažeidę šias taisykles, atsako Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka.
______________
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro ir
Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro 2005 m. birželio 23 d.
įsakymu Nr. 3D-321/ISAK-1203
TRAKTORIŲ IR SAVAEIGIŲ MAŠINŲ VAIRUOTOJŲ (TRAKTORININKŲ) PAŽYMĖJIMŲ IŠDAVIMO IR KEITIMO TAISYKLĖS
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Traktorių ir savaeigių mašinų vairuotojų (traktorininkų) (toliau – traktorininkų) pažymėjimų išdavimo ir keitimo taisyklės (toliau – taisyklės) reglamentuoja traktorininkų pažymėjimų išdavimą bei keitimą.
2. Taisyklėse vartojamos sąvokos:
Mokymo įstaiga – juridinis asmuo, turintis Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerijos išduotą licenciją vykdyti pagrindinio profesinio ar darbo rinkos profesinio mokymo traktorininkų mokymo programas.
Mokinys – asmuo, kuris mokosi mokymo įstaigoje.
Savaeigė žemės ūkio mašina – varikliu varoma, pati važiuojanti žemės ūkio mašina.
Savaeigė ne žemės ūkio mašina – savaeigė mašina, nepriklausanti savaeigių žemės ūkio mašinų kategorijai.
Teisė vairuoti traktorius ir savaeiges mašinas – teisė vairuoti traktorius ir savaeiges mašinas keliuose, atlikti su jais jiems būdingus žemės ūkio ir kitus darbus.
Traktorius – ratinis arba vikšrinis ne mažiau kaip dviejų ašių žemės ir miškų ūkio paskirties traktorius, kurio didžiausias projektinis greitis yra ne mažesnis kaip 6 km/h ir kurio pagrindinė paskirtis yra teikti traukos jėgą, specialiai sukonstruotas vilkti, stumti, vežti ir varyti žemės ir miškų ūkio paskirties techniką arba vilkti priekabas. Traktorius gali būti pritaikytas kroviniams vežti ir gali turėti įrengtas keleivių sėdynes.
Traktorininkas – asmuo turintis teisę vairuoti vienos ar daugiau kategorijų traktorius ir savaeiges mašinas bei atlikti su jomis šioms mašinoms būdingus darbus.
Traktorininkų mokymo programa – teorinio ir praktinio mokymo elementų, sudarančių vieningą visumą ir laiduojančių traktorininko kvalifikaciją, nuoseklus aprašymas.
Traktorininkų kvalifikacijos egzaminų komisija (toliau – egzaminų komisija) – kompetentingų specialistų grupė, kuri, įvertinusi mokinio teorines ir praktines žinias, nustato jo tinkamumą įgyti teisę vairuoti traktorių ir savaeigę mašiną.
Traktorininko pažymėjimas – dokumentas, patvirtinantis teisę vairuoti tam tikros kategorijos traktorius ir savaeiges mašinas.
Žemės ūkio mašina – žemės ūkyje naudojama technologinė mašina, skirta įvairiems žemės ūkio darbams atlikti.
3. Išduoti ir keisti traktorininkų pažymėjimus turi teisę mokymo įstaigos, kurioms Mokymo licencijavimo taisyklių, patvirtintų Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2004 m. birželio 29 d. nutarimo Nr. 822 (Žin., 2004, Nr. 103-3797) nustatyta tvarka išduotos licencijos vykdyti traktorininkų mokymo programas.
4. Asmenims, baigusiems traktorininkų teorinio ir praktinio mokymo kursus (toliau – mokymo kursus) pagal traktorininkų mokymo programą, išlaikiusiems kvalifikacijos egzaminus ir pateikusiems šių taisyklių 10 punkte nurodytus dokumentus, traktorininkų pažymėjimus išduoda mokymo įstaigos, kuriose asmenys baigė mokymo kursus.
5. Mokymo įstaigos išduoda traktorininkų pažymėjimus, kurių forma patvirtinta Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2005 m. kovo 17 d. įsakymu Nr. 3D-145 ,,Dėl traktorių ir savaeigių mašinų registracijos liudijimų ir traktorių ir savaeigių mašinų vairuotojų (traktorininkų) pažymėjimų formų patvirtinimo“ (Žin., 2005, Nr. 38-1250) ir kurių blanko pavyzdys yra įregistruotas Išsilavinimo pažymėjimų registre.
6. Asmeniui išduodamo traktorininko pažymėjimo eilutėse, nurodančiose traktorių ir savaeigių mašinų, kurias asmuo turi teisę vairuoti, kategorijas, įrašoma žyma, nurodanti traktorininko pažymėjimo galiojimo laiką. Kitose pažymėjimo eilutėse, nurodančiose traktorių ir savaeigių mašinų, kurių asmuo neturi teisės vairuoti, kategorijas, įrašoma žyma ,,Negalioja“.
7. Traktorininko pažymėjimas išduodamas dešimčiai metų. Pasibaigus nurodytam laikotarpiui, traktorininko pažymėjimas keičiamas šių taisyklių nustatyta tvarka.
II. TRAKTORININKŲ PAŽYMĖJIMŲ IŠDAVIMAS IR KEITIMAS
8. Traktorininkų pažymėjimus keičia, išduoda vietoj pamestų arba kitaip prarastų mokymo įstaigos, esančios arčiausiai asmens gyvenamosios vietos.
9. Mokymo įstaigų vadovai paskiria darbuotojus, atsakingus už traktorininkų pažymėjimų išdavimą ir keitimą.
10. Su prašymu (prašymo forma nurodyta šių taisyklių priede) išduoti (pakeisti) traktorininko pažymėjimą pateikiami šie dokumentai:
10.1. mokymo kursų baigimo pažyma;
10.2. Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos nustatytos formos galiojanti sveikatos patikrinimo medicininė pažyma;
10.3. asmens tapatybę patvirtinantis dokumentas;
10.4. dokumentas, patvirtinantis asmens gyvenamąją vietą;
10.5. asmens turimas traktorininko pažymėjimas (pažymėjimo keitimo atveju ir 19 punkte numatytu atveju);
10.6. viena 3×4 cm fotonuotrauka;
10.7. atsiskaitymą už traktorininko pažymėjimo išdavimą patvirtinantis dokumentas.
11. Šių taisyklių 10.1–10.4 punktuose nurodytų dokumentų originalai grąžinami savininkui, o jų kopijos, prašymas ir mokėjimą už traktorininko pažymėjimo išdavimą patvirtinantis dokumentas saugomi mokymo įstaigos archyve.
12. Lietuvos Respublikoje gyvenantiems asmenims iki 1990 m. kovo 11 d. buvusiose Tarybų Sąjungos respublikose išduoti traktorininkų pažymėjimai ir Lietuvos Respublikos teritorijoje išduoti traktorininkų pažymėjimai, išrašyti naudojant ne valstybine lietuvių kalba spausdintus blankus, galioja iki 2006 m. gruodžio 31 d.
Traktorininkų pažymėjimai, išrašyti naudojant valstybine lietuvių kalba spausdintus blankus ir išduoti iki 2000 m. birželio 1 d., galioja iki 2008 m. gruodžio 31 d.
Traktorininkų pažymėjimai (kodas 2112) galioja 10 metų nuo jų išdavimo dienos.
13. Keičiant traktorininkų pažymėjimus, naujuosiuose pažymėjimuose, nurodytuose šių taisyklių 5 punkte, traktorių ir savaeigių mašinų kategorijos, su kuriomis asmuo turi teisę dirbti, nurodomos tokios pat kaip senuosiuose pažymėjimuose. Jeigu keičiamuose traktorininkų pažymėjimuose nurodytos kategorijos neatitinka arba tik iš dalies atitinka kategorijas, nurodytas naujuosiuose pažymėjimuose, traktorių ir savaeigių mašinų, kurias leidžiama vairuoti, kategorijos naujuosiuose pažymėjimuose žymimos taip:
13.1. TR–1 pateikus traktorininko pažymėjimą, suteikiantį teisę vairuoti traktorius, kurių variklio galia iki 60 kW arba ratinius traktorius, kurių traukos klasė iki 14 kN, bei vikšrinius traktorius;
13.2. TR1 ir TR2 – pateikus traktorininko pažymėjimą, suteikiantį teisę vairuoti traktorius, kurių variklio galia yra 60 kW arba daugiau, ratinius traktorius, kurių traukos klasė didesnė kaip 14 kN, ir vikšrinius traktorius;
13.3. TR1 ir SZ – pateikus III klasės traktorininko pažymėjimą arba pažymėjimą, suteikiantį teisę vairuoti traktorius, numatytus šių taisyklių 13.1 punkte, ir savaeiges mašinas su mechanine arba hidrauline transmisija;
13.4. TR1 ir SM – pateikus traktorininko pažymėjimą, suteikiantį teisę vairuoti traktorius, numatytus šių taisyklių 13.1 punkte, ir melioracines, kelių statybos bei savaeiges ne žemės ūkio mašinas ir ekskavatorius, kurių kaušo talpa didesnė kaip 0,25 m3;
13.5. TR1, SZ ir SM – pateikus pažymėjimą, leidžiantį vairuoti traktorius, numatytus šių taisyklių 13.1 punkte, ir savaeiges mašinas su mechanine arba hidrauline transmisija, melioracines, kelių statybos bei savaeiges ne žemės ūkio mašinas ir ekskavatorius, kurių kaušo talpa didesnė kaip 0,25 m3 ;
13.6. TR1, TR2 ir SZ – pateikus I arba II klasės traktorininko pažymėjimą, arba pažymėjimą, suteikiantį teisę vairuoti traktorius, numatytus šių taisyklių 13.2 punkte, ir savaeiges mašinas su mechanine arba hidrauline transmisija;
13.7. TR1, TR2 ir SM – pateikus I klasės traktorininko pažymėjimą arba pažymėjimą, suteikiantį teisę vairuoti traktorius, numatytus šių taisyklių 13.2 punkte, ir melioracines, kelių statybos, savaeiges ne žemės ūkio mašinas ir ekskavatorius, kurių kaušo talpa didesnė kaip 0,25 m3;
13.8. TR1, TR2, SZ ir SM – pateikus I klasės traktorininko pažymėjimą arba pažymėjimą, suteikiantį teisę vairuoti traktorius, numatytus šių taisyklių 13.2 punkte, ir savaeiges mašinas su mechanine arba hidrauline transmisija, melioracines, kelių statybos, savaeiges ne žemės ūkio mašinas ir ekskavatorius, kurių kaušo talpa didesnė kaip 0,25 m3.
14. Traktorininko pažymėjimo keitimo atveju naujas traktorininko pažymėjimas gali būti išduotas nepateikus 10.1 punkte nurodytos traktorininkų mokymo kursų baigimo pažymos.
15. Jeigu pateiktame pakeisti traktorininko pažymėjime nurodytos kitos traktorių ir savaeigių mašinų kategorijos, negu numatytos šių taisyklių 13 punkte aprašytuose atvejuose, ir vadovaujantis šių taisyklių 13 punktu nėra galimybės nustatyti, kokias išduodamo traktorininko pažymėjimo, traktorių ir savaeigių mašinų kategorijas jos atitinka, išduodamas traktorininko pažymėjimas, leidžiantis vairuoti TR1 kategorijos traktorius. Šiuo atveju dėl traktorininko pažymėjimo, leidžiančio vairuoti kitų kategorijų traktorius ir savaeiges mašinas, išdavimo sprendimą priima egzaminų komisija, vadovaudamasi papildomai pateiktais dokumentais, įrodančiais atitinkamą kvalifikaciją. Sprendimas įforminamas egzaminų komisijos aktu, jį pasirašius ne mažiau kaip 2/3 komisijos narių.
16. Asmuo gali turėti tik vieną traktorininko pažymėjimą. Traktorininkų pažymėjimuose, vietoj kurių buvo išduoti nauji, daromas spaudas ,,negalioja“ ir nukerpamas kampas, kad jų nebūtų galima panaudoti. Šie pažymėjimai saugomi mokymo įstaigos archyve teisės aktų nustatyta tvarka. Asmeniui pageidaujant, senas traktorininko pažymėjimas (vietoj kurio išduodamas naujas) gali būti jam grąžinamas, šiuo atveju mokymo įstaigos archyve paliekama saugoti pakeisto traktorininko pažymėjimo kopija.
17. Traktorininko pažymėjime nurodomas jį išdavusios mokymo įstaigos pavadinimas, išdavimo data, jį pasirašo mokymo įstaigos vadovas, parašas patvirtinamas mokymo įstaigos antspaudu. Pažymėjime pasirašo asmuo, kurio vardu pažymėjimas išduotas. Išduoto traktorininko pažymėjimo numeris įrašomas asmens pateiktame prašyme išduoti (pakeisti) traktorininko pažymėjimą.
18. Jeigu pateiktas pakeisti traktorininko pažymėjimas turi klastojimo požymių, naujas traktorininko pažymėjimas egzaminų komisijos sprendimu neišduodamas, egzaminų komisija surašo laisvos formos aktą ir šį pažymėjimą kartu su šių taisyklių 10 punkte nurodytu prašymu ir mokymo įstaigos vadovo lydraščiu siunčia teritorinei policijos įstaigai pagal asmens gyvenamąją vietą.
19. Asmeniui, turinčiam kitos valstybės išduotą traktorininko (vairuotojo) pažymėjimą, suteikiantį teisę vairuoti traktorius ir savaeiges mašinas, ir nuolatos gyvenančiam Lietuvoje, gali būti išduotas šių taisyklių 5 punkte nurodytas traktorininko pažymėjimas šių taisyklių 13 ir 15 punktuose nustatyta tvarka, pateikus 10.2–10.7 punktuose nurodytus dokumentus ir notariškai patvirtintą turimo pažymėjimo vertimą. Traktorininko pažymėjimo skiltyje ,,Papildoma informacija“ nurodoma: ,,Pažymėjimas galioja tik pateikus (valstybės pavadinimas) išduotą pažymėjimą Nr...“. Pateiktas kitos valstybės išduotas traktorininko (vairuotojo) pažymėjimas grąžinamas pateikėjui.
20. Traktorininko pažymėjimas keičiamas:
20.1. pasibaigus galiojimo laikui;
20.2. kai jis yra netinkamas naudoti (susidėvėjęs, sugadintas ir t. t.);
20.3. jeigu pasikeitė jį turinčio asmens duomenys (pavardė, vardas);
20.4. jeigu asmuo įgijo teisę vairuoti kitų kategorijų traktorius ir savaeiges mašinas, negu nurodytos jo turimame traktorininko pažymėjime.
21. Vietoj pamesto ar kitaip prarasto traktorininko pažymėjimo išduodamas naujas pažymėjimas, pateikus teritorinės policijos įstaigos pažymą apie tai, kad traktorininko pažymėjimas nebuvo sulaikytas. Išduoto pažymėjimo skiltyje ,,Papildoma informacija“ įrašomas žodis ,,Dublikatas“. Traktorininko pažymėjimas vietoj pamesto ar kitaip prarasto išduodamas pagal mokymo įstaigos archyvuose turimus duomenis apie įgytą traktorininko kvalifikaciją arba, jeigu traktorininko kvalifikacija buvo įgyta kitoje mokymo įstaigoje, – tik gavus šios įstaigos raštišką patvirtinimą apie suteiktą traktorininko kvalifikaciją.
22. Mokestį už traktorininkų pažymėjimų išdavimą ir keitimą nustato jį išduodanti mokymo įstaiga, atsižvelgdama į faktines tam tikslui reikalingas išlaidas ir suderinusi su licenciją vykdyti pagrindinio profesinio ar darbo rinkos profesinio mokymo traktorininkų rengimo mokymo programą išdavusia įstaiga.
23. Traktorininkų pažymėjimus išduodančios mokymo įstaigos tvarko išduotų pažymėjimų apskaitos žurnalą ir Programos ,,Leader“ ir žemdirbių mokymo metodikos centrui perduoda duomenis apie išduotus traktorininko pažymėjimus pagal Programos ,,Leader“ ir žemdirbių mokymo metodikos centro nustatytą formą.
III. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
24. Asmenys, pažeidę šias taisykles, atsako Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka.
______________
Pakeitimai:
1.
Žemės ūkio ministerija, Įsakymas
Nr. 3D-411/ISAK-2087, 2006-10-27, Žin., 2006, Nr. 118-4500 (2006-11-04)
DĖL ŽEMĖS ŪKIO MINISTRO IR ŠVIETIMO IR MOKSLO MINISTRO 2005 M. BIRŽELIO 23 D. ĮSAKYMO NR. 3D-321/ISAK-1203 "DĖL TRAKTORIŲ IR SAVAEIGIŲ MAŠINŲ VAIRUOTOJŲ (TRAKTORININKŲ) RENGIMO IR TEISĖS VAIRUOTI ŠIAS TRANSPORTO PRIEMONES ĮGIJIMO TAISYKLIŲ BEI TRAKTORIŲ IR SAVAEIGIŲ MAŠINŲ VAIRUOTOJŲ (TRAKTORININKŲ) PAŽYMĖJIMŲ IŠDAVIMO IR KEITIMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO" PAKEITIMO
*** Pabaiga ***
Redagavo: vyr. specialistė Laimutė Aleksejevienė (2006-11-09)
Tel. 8-5-2391056