Suvestinė redakcija nuo 2013-01-31
Nutarimas paskelbtas: Žin. 2006, Nr. 93-3652, i. k. 1061100NUTA00000828
LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ
N U T A R I M A S
DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS 2001 M. BIRŽELIO 7 D. NUTARIMO NR. 685 „DĖL GARANTINIO FONDO STEIGIMO“ PAKEITIMO
2006 m. rugpjūčio 25 d. Nr. 828
Vilnius
Pakeisti Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2001 m. birželio 7 d. nutarimą Nr. 685 „Dėl Garantinio fondo steigimo“ (Žin., 2001, Nr. 50-1753; 2002, Nr. 38-1386; 2003, Nr. 2-42; 2004, Nr. 177-6550):
1. Nurodytuoju nutarimu patvirtintuose Garantinio fondo nuostatuose:
1.1. Išdėstyti 7 punktą taip:
„7. Finansų ministerija, gavusi iš fondo administracijos nustatytąja tvarka patvirtintas mokėjimo paraiškas, perveda iš fondo paskirtas lėšas administracijai, įmonei ar savivaldybės tarybos įgaliotai įstaigai arba jos pavedimu parengusiam paraišką skirti lėšas juridiniam asmeniui, teikiančiam įmonių bankroto administravimo paslaugos, taip pat suderinusi su fondo taryba lėšų investavimo būdus, terminus ir investicijų dydį investuoja laikinai laisvų fondo lėšų dalį, nenumatomą investavimo laikotarpiu panaudoti pagal tiesioginę fondo paskirtį, į Lietuvos Respublikos Vyriausybės vertybinius popierius ir (ar) indėlius Lietuvos banke ir garantuoja lėšų grąžinimą į fondo sąskaitą.
Lėšos investuojamos ir grąžinamos pagal fondo administracijos pateiktą fondo tarybos nutarimą (fondo tarybos posėdžio protokolo išrašą).“.
1.2. Išdėstyti 8 punktą taip:
„8. Lėšos iš fondo skiriamos išmokoms bankrutuojančių ar bankrutavusių juridinių asmenų, taip pat Europos Sąjungos valstybėse narėse ir kitose Europos ekonominės erdvės valstybėse įsisteigusių įmonių, kuriose pagal tų valstybių įstatymus vyksta nemokumo procesas, tolygus Lietuvos Respublikos įstatymuose numatytoms įmonių bankroto procedūroms, filialų ir atstovybių (toliau vadinama – įmonės), įregistruotų Lietuvos Respublikoje, darbuotojams, dirbusiems įmonėje iki teismo nutarties iškelti įmonei bankroto bylą arba kreditorių susirinkimo nutarimo bankroto procedūras vykdyti ne teismo tvarka priėmimo dienos, neatsižvelgiant į tai, ar darbo santykiai tęsiasi ar yra nutrūkę, taip pat buvusiems įmonių, likviduotų dėl bankroto, įsigaliojus Lietuvos Respublikos garantinio fondo įstatymui, darbuotojams, kai įmonės jiems įsiskolinusios. Kartu su išmokomis skiriamos lėšos banko operacijoms, susijusioms su įmonei ar juridiniam asmeniui, rengusiam paraišką skirti išmokas buvusiems likviduotų dėl bankroto įmonių darbuotojams, skirtų fondo lėšų išmokėjimu ar pervedimu į darbuotojų asmenines sąskaitas banko įstaigose, apmokėti pagal atitinkamo banko įkainius. Dalis lėšų skiriama fondo administravimo išlaidoms pagal fondo tarybos patvirtintą sąmatą.
Iš fondo lėšų neatlyginami įmonės įsiskolinimai dėl nesumokėtų komandiruotpinigių ir kitų kompensacijų darbuotojams, išskyrus kompensacijas už nepanaudotas kasmetines atostogas, taip pat nemokami teismo priteisti ar įmonės pripažinti kaip skola vidutiniai darbo užmokesčiai už uždelstą atsiskaityti laiką, priverstinę pravaikštą ar neapmokėtas panaudotas kasmetines atostogas ir kiti su darbo santykiais susiję įsiskolinimai, nenumatyti Lietuvos Respublikos garantinio fondo įstatymo 5 straipsnio 1 dalyje.
Kai išmokos skiriamos neturinčios turto bankrutuojančios ar bankrutavusios įmonės darbuotojams arba buvusiems likviduotos dėl bankroto įmonės darbuotojams, dalis fondo lėšų gali būti skiriama bankrutuojančios ar bankrutavusios įmonės administratoriui ar paraišką skirti išmokas buvusiems likviduotų dėl bankroto įmonių darbuotojams parengusiai savivaldybės tarybos įgaliotai įstaigai arba jos pavedimu paraišką parengusiam juridiniam asmeniui už darbą sumokėti. Šios lėšos skiriamos atsižvelgiant į įmonės darbuotojų skaičių ir kitas aplinkybes, lemiančias paraiškų rengimo apimtį, bet ne daugiau už maksimalią sumą, nustatytą Lietuvos Respublikos Vyriausybės.
Pagal lėšų iš fondo perdavimo įmonei ar paraišką skirti išmokas buvusiems likviduotos dėl bankroto įmonės darbuotojams parengusiai savivaldybės tarybos įgaliotai įstaigai ar jos pavedimu paraišką parengusiam juridiniam asmeniui sutartį skirtos lėšos gali būti naudojamos tik šioje sutartyje nurodytiems tikslams. Šios lėšos negali būti nurašomos iš įmonės sąskaitos pagal valstybės institucijų ir įsiskolinimų išieškojimą vykdančių įstaigų sprendimus, išskyrus išskaitymus iš konkrečiam asmeniui skirtų išmokų, vykdomus įstatymų nustatyta tvarka, šio darbuotojo įsiskolinimams atlyginti.
Jeigu tvirtinant darbuotojo reikalavimus, susijusius su darbo santykiais, iš jo darbo užmokesčio jau išskaitytos išieškotinos sumos ir jų suma sumažintas darbuotojo reikalavimas, išskaitymai iš darbuotojui skirtų išmokų pagal šiuos vykdomuosius dokumentus nedaromi. Pagal kitus vykdomuosius dokumentus galimi išskaitymai iš darbuotojui skirtų išmokų, išskyrus išeitinę išmoką, įmonės ar trečiųjų asmenų naudai, laikantis Lietuvos Respublikos darbo kodekso (Žin., 2002, Nr. 64-2569) 225 ir 226 straipsnių bei Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso (Žin., 2002, Nr. 36-1340) 736 straipsnio nuostatų dėl išskaitymų iš darbo užmokesčio ir kitų su darbo santykiais susijusių išmokų apribojimo.
Išmokų, numatytų Lietuvos Respublikos garantinio fondo įstatymo 5 straipsnio 1 dalies 1 ir 5 punktuose (darbo užmokestis ir apmokėjimas už prastovas), dydis skaičiuojamas pagal bankrutuojančios ar bankrutavusios įmonės darbuotojų, taip pat buvusių likviduotų dėl bankroto įmonių darbuotojų reikalavimus dėl įsiskolinimų, susijusių su darbo santykiais, apskaičiuotų remiantis įmonės personalo ir buhalterinės apskaitos dokumentais, iki teismo nutarties iškelti įmonei bankroto bylą priėmimo dienos arba kreditorių susirinkimo nutarimo bankroto procedūras vykdyti ne teismo tvarka priėmimo dienos ir už laikotarpį iki darbo sutarties nutraukimo dienos, bet ne ilgesnį kaip du mėnesiai nuo minėtų teismo nutarties ar kreditorių susirinkimo nutarimo priėmimo dienos. Piniginė kompensacija už nepanaudotas kasmetines atostogas ir išeitinė išmoka, remiantis šiame punkte nurodytais dokumentais, skaičiuojama nutraukiant darbo sutartį.
Skaičiuojant įmonės įsiskolinimus darbuotojams, jie mažinami darbuotojų negrąžintų įsiskolinimų įmonei, nurodytų Lietuvos Respublikos darbo kodekso 224 straipsnyje, ar kitų skolų, pripažintų įstatymų nustatyta tvarka, suma, atsižvelgiant į Lietuvos Respublikos darbo kodekse ir Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekse numatytus išskaitų iš darbo užmokesčio dydžio apribojimus.“.
1.3. Išdėstyti 10 punktą taip:
„10. Bankrutuojančios ar bankrutavusios įmonės, turinčios įsiskolinimų darbuotojams – neišmokėto darbo užmokesčio ir kitų su darbo santykiais susijusių išmokų (piniginės kompensacijos už nepanaudotas kasmetines atostogas, išeitinės išmokos, žalos atlyginimas dėl nelaimingų atsitikimų darbe ar susirgimo profesine liga ir neapmokėtos prastovos), administratorius (likvidacinės komisijos pirmininkas) tuo atveju, kai įmonė neturi pakankamai lėšų atsiskaityti su darbuotojais, per mėnesį nuo kreditorinių reikalavimų patvirtinimo teikia fondo administracijai paraišką skirti lėšas, reikiamų lėšų apskaičiavimą, darbuotojų, kuriems numatomos skirti išmokos iš fondo, sąrašus, skaičiavimus, kiek lėšų reikės už banko operacijas, susijusias su lėšų, skirtų iš fondo, panaudojimu, sumokėti naudojant įmonės banko sąskaitoje esančias fondo lėšas, taip pat neturinčios turto bankrutuojančios ar bankrutavusios įmonės administratoriui ar kitam asmeniui, rengiančiam paraišką skirti lėšas buvusiems likviduotos dėl bankroto įmonės darbuotojams, už darbą iš dalies sumokėti, kitus dokumentus, numatytus fondo tarybos rekomendacijose, skelbiamose „Valstybės žinių“ priede „Informaciniai pranešimai“ (toliau vadinama – rekomendacijos). Paraiškas registruoja fondo administracija, kai pateikiami visi reikalaujami dokumentai.
Paraišką skirti išmokas iš fondo lėšų Europos Sąjungos valstybių narių ar kitų Europos ekonominės erdvės valstybių įmonės, kurioje pagal tos valstybės įstatymus vykdomas nemokumo procesas, filialų ir atstovybių, įregistruotų Lietuvos Respublikoje, darbuotojams, teikia įmonę administruojantis asmuo. Šios įmonės filialo ar atstovybės vadovas ar kitas įmonės įgaliotas asmuo parengia ir teikia fondo administracijai visų su įmonės paraiška pateiktų dokumentų nustatytąja tvarka patvirtintus vertimus į lietuvių kalbą ir dokumentus, nurodytus paraiškų gauti lėšų iš fondo teikimo rekomendacijose, kurie nepateikti su įmonės paraiška.
Jeigu bankrutuoja Lietuvos Respublikoje įregistruotos įmonės, veikiančios kelių Europos Sąjungos valstybių narių ar kitų Europos ekonominės erdvės valstybių teritorijose, paraiškas skirti išmokas tose valstybėse įregistruotų įmonės filialų, atstovybių ar kitų padalinių darbuotojams įmonės administratorius tiesiogiai ar per įgaliotus asmenis teikia valstybės, kurioje veikia minėti subjektai, garantinei institucijai.
Paraiškas skirti išmokas likviduotų dėl bankroto įmonių darbuotojams fondo administracijai teikia savivaldybės, kurios teritorijoje buvo įregistruota (veikė) likviduota dėl bankroto įmonė, tarybos įgaliota įstaiga arba jos pavedimu juridinis asmuo, kuriam suteikta teisė teikti įmonių bankroto administravimo paslaugas. Paraiška rengiama pagal archyve saugomus likviduotos įmonės darbo užmokesčio apskaitos dokumentus (toliau šiuose nuostatuose visos paraiškos su pridedamais dokumentais vadinamos įmonės paraiška).“.
1.4. Išdėstyti 13 punktą taip:
1.5. Išdėstyti 14 punktą taip:
„14. Išmokos iš fondo lėšų neskiriamos darbuotojams, sudariusiems darbo sutartį su nemokia įmone nuo kreditoriaus (kreditorių) pranešimo įmonei apie ketinimą kreiptis į teismą dėl bankroto bylos iškėlimo dienos ar įmonės viešo paskelbimo arba kitokio pranešimo kreditoriui (kreditoriams), kad įmonė negali arba neketina vykdyti įsipareigojimų, dienos ar pareiškimo dėl bankroto bylos iškėlimo įmonei pateikimo teismui dienos (atsižvelgiant į tai, kuri iš šių datų yra ankstesnė), ar siūlymo bankroto procedūras vykdyti ne teismo tvarka išsiuntimo kreditoriams dienos. Nutarimą šiais atvejais priima fondo taryba.
Įmonės nemokumo atsiradimo momentas nustatomas remiantis skelbimais periodiniuose spaudos leidiniuose, kitose visuomenės informavimo priemonėse, įmonės oficialia informacija kreditoriams, kreditorių pranešimais įmonei apie ketinimą inicijuoti bankroto procesą, valstybės institucijų įgaliotų atstovų išvadomis, sprendimais ir pažymomis apie nemokios įmonės ne mažiau kaip du mėnesius iš eilės nesumokėtus mokesčius į Lietuvos Respublikos valstybės biudžetą ar įmokas į Valstybinio socialinio draudimo fondą, kitais faktiniais duomenimis, pateiktais bankroto proceso šalių ir kitų suinteresuotų asmenų.“.
1.6. Išdėstyti 15 punktą taip:
„15. Kai darbuotojui pačiam arba kartu ir jo sutuoktiniui (sugyventiniui) ar (ir) artimiesiems giminaičiams, nurodytiems Lietuvos Respublikos civilinio kodekso (Žin., 2000, Nr. 74-2262) 3.135 straipsnyje (tėvais ir vaikais, seneliais ir vaikaičiais, broliais ir seserimis) visiems kartu ar kuriam nors iš jų atskirai priklausė nuosavybės teise daugiau kaip 50 procentų įmonės akcijų (dalių, pajų), fondo tarybos nutarimu jam gali būti skiriamos tik kai kurių rūšių išmokos, numatytos Lietuvos Respublikos garantinio fondo įstatymo 5 straipsnio 1 dalyje, arba išmokos iš fondo lėšų visai neskiriamos.
Neskiriamos išeitinės išmokos įmonės administracijos vadovui ir valdybos nariams, su kuriais darbo sutartys buvo nutrauktos įmonei iškėlus bankroto bylą ar bankroto procesą pradėjus ne teismo tvarka.
Išmokų skyrimas fondo tarybos nutarimu atidedamas darbuotojams, kurių atžvilgiu teisėsaugos institucijose atliekamas tyrimas dėl galimo turto grobimo, iššvaistymo ar kitokio pasisavinimo, iki įstatymų nustatyta tvarka priimamas sprendimas dėl tyrimo metu nustatytų faktų.“.
1.8. Išdėstyti 22.7 punktą taip:
1.9. Išdėstyti 26 punktą taip:
1.10. Neteko galios nuo 2007-10-01
Punkto naikinimas:
Nr. 966, 2007-09-11, Žin. 2007, Nr. 100-4072 (2007-09-22), i. k. 1071100NUTA00000966
1.11. Neteko galios nuo 2007-10-01
Punkto naikinimas:
Nr. 966, 2007-09-11, Žin. 2007, Nr. 100-4072 (2007-09-22), i. k. 1071100NUTA00000966
2. Neteko galios nuo 2013-01-31
Punkto naikinimas:
Nr. 61, 2013-01-23, Žin. 2013, Nr. 11-514 (2013-01-30), i. k. 1131100NUTA00000061
Patvirtinta. Neteko galios nuo 2013-01-31
Priedo naikinimas:
Nr. 61, 2013-01-23, Žin. 2013, Nr. 11-514 (2013-01-30), i. k. 1131100NUTA00000061
Pakeitimai:
1.
Lietuvos Respublikos Vyriausybė, Nutarimas
Nr. 966, 2007-09-11, Žin., 2007, Nr. 100-4072 (2007-09-22), i. k. 1071100NUTA00000966
Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2001 m. birželio 7 d. nutarimo Nr. 685 "Dėl Garantinio fondo steigimo" pakeitimo
2.
Lietuvos Respublikos Vyriausybė, Nutarimas
Nr. 61, 2013-01-23, Žin., 2013, Nr. 11-514 (2013-01-30), i. k. 1131100NUTA00000061
Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2001 m. birželio 7 d. nutarimo Nr. 685 "Dėl Garantinio fondo steigimo" pakeitimo ir kai kurių Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimų pripažinimo netekusiais galios