Suvestinė redakcija nuo 1997-07-09 iki 1998-07-14

 

Įstatymas paskelbtas: Žin. 1995, Nr. 61-1533, i. k. 0951010ISTA00I-1022

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS

STRATEGINIŲ PREKIŲ IR TECHNOLOGIJŲ IMPORTO,

TRANZITO IR EKSPORTO KONTROLĖS

ĮSTATYMAS

 

1995 m. liepos 5 d. Nr. I-1022

Vilnius

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1 straipsnis

Šio įstatymo tikslas – padėti įgyvendinti tarptautinius susitarimus ir priemones, draudžiančius masinio naikinimo ginklų ir raketų, nešančių tuos ginklus, platinimą; garantuoti tarptautinių įsipareigojimų vykdymą sukuriant Lietuvos Respublikoje efektyvią strateginių prekių ir technologijų importo, tranzito ir eksporto kontrolės sistemą, kuri būtų integruota į daugiašalės eksporto kontrolės sistemą; skatinti užsienio prekybą ir užsienio investicijas Lietuvos Respublikoje pažangioms technologijoms įsigyti; sudaryti sąlygas, kurios užtikrintų Lietuvos Respublikos saugumą ir sparčią jos ekonomikos plėtrą.

Šis įstatymas nustato strateginių prekių ir technologijų įvežimo į Lietuvos Respublikos teritoriją, strateginių prekių ir technologijų tranzito per Lietuvos Respublikos teritoriją, šių prekių ir technologijų išvežimo iš Lietuvos Respublikos teritorijos sąlygas bei veiklos, kuri gali prisidėti prie masinio naikinimo ginklų platinimo, kontrolės sąlygas.

 

2 straipsnis

Šiame įstatyme vartojamos pagrindinės sąvokos:

kontroliuojamosios prekės – strateginės prekės, technologijos ir programinė įranga. Jos apima:

dvigubos paskirties (civilinės ir karinės) prekes, technologijas ir programinę įrangą;

gynybos priemones ir paslaugas;

chemines ir biologines medžiagas, kurios gali būti naudojamos cheminių ginklų ir cheminių bakteriologinių masinio naikinimo ginklų gamyboje;

branduolines medžiagas, branduolinėje veikloje naudojamas nebranduolines medžiagas, branduolinę įrangą ir technologiją, taip pat dvigubos paskirties prekes, kurios gali būti naudojamos branduolinėje veikloje;

prekes ir technologijas, naudojamas raketų gamyboje;

kontroliuojamųjų prekių importas – strateginių prekių, technologijų ir programinės įrangos įvežimas į Lietuvos Respublikos teritoriją;

kontroliuojamųjų prekių tranzitas – strateginių prekių, technologijų ir programinės įrangos vežimas per Lietuvos Respublikos teritoriją;

kontroliuojamųjų prekių eksportas – visoks strateginių prekių, technologijų ir programinės įrangos perdavimas Lietuvos Respublikos teritorijoje arba už jos ribų, visoks strateginių prekių, technologijų ir programinės įrangos perdavimas Lietuvos Respublikos teritorijoje žinant, kad jos bus išvežamos iš Lietuvos Respublikos teritorijos arba kad jas ketinama išvežti; visoks strateginių prekių, technologijų ir programinės įrangos perdavimas kitos valstybės ambasadai, konsulatui arba atstovybei; visoks strateginės technologijos arba programinės įrangos perdavimas Lietuvos Respublikos teritorijoje kitos valstybės piliečiui, jeigu kitaip nenumatyta Lietuvos Respublikos Vyriausybės.

 

3 straipsnis

Pagal šį įstatymą:

1) Lietuvos Respublikos Vyriausybė sudaro ir tvirtina kontroliuojamųjų prekių sąrašą, vadovaudamasi režimų sąrašais tų tarptautinių kontrolės institucijų, su kuriomis Lietuvos Respublika bendradarbiauja atlikdama importo, tranzito ir eksporto kontrolę;

2) Lietuvos Respublikos Seimas tvirtina sąrašą valstybių, į kurias draudžiama eksportuoti kontroliuojamąsias prekes, ir sąrašą valstybių, iš kurių draudžiama importuoti kontroliuojamąsias prekes.

 

4 straipsnis

Pagal šį įstatymą kontrolė taikoma ūkio subjektams, fiziniams asmenims ir valstybės institucijoms, kurios vykdo kontroliuojamųjų prekių sandorius.

Ši kontrolė taikoma reguliuojant Lietuvos Respublikoje gyvenančių asmenų (Lietuvos Respublikos piliečių, užsieniečių, asmenų be pilietybės) veiklą (finansavimas, paslaugos, sutarčių sudarymas, konsultacijos ir pan.), kuri gali prisidėti prie masinio naikinimo ginklų ir raketų, nešančių tuos ginklus, platinimo.

 

5 straipsnis

Importuotos kontroliuojamosios prekės negali būti panaudotos kariniams tikslams, jeigu šito reikalauja eksportuojanti šalis.

 

II. LICENCIJAVIMO PROCEDŪRA

 

6 straipsnis

Kontroliuojamųjų prekių importui, tranzitui ir eksportui reikalinga Ūkio ministerijos licencija.

Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka Aplinkos apsaugos, Krašto apsaugos, Užsienio reikalų, Vidaus reikalų ministerijos, Valstybinė atominės energetikos saugos inspekcija, Muitinės departamentas prie Finansų ministerijos ir valstybinės tarnybos, kurių veiklos sričiai priklauso kontroliuojamosios prekės, pateikia savo išvadas Ūkio ministerijai, kai ji priima galutinį sprendimą išduoti licenciją, bei kontroliuoja šių prekių importo ir eksporto sandorius. Ūkio ministerija vadovauja importo, tranzito ir eksporto kontrolės darbams bei koordinuoja šią veiklą Lietuvoje.

Kontroliuojamųjų prekių importo, tranzito ir eksporto kompiuterizuotą apskaitą tvarko teritorinės muitinės Muitinės departamento prie Finansų ministerijos nustatyta tvarka, o išduotų ir panaikintų licencijų kompiuterizuotą apskaitą - Ūkio ministerija.

Straipsnio pakeitimai:

Nr. VIII-345, 1997-06-30, Žin., 1997, Nr. 65-1557 (1997-07-09), i. k. 0971010ISTAVIII-345

 

7 straipsnis

Licencijos gavimo sąlygas bei licencijų išdavimo tvarką nustato Lietuvos Respublikos Vyriausybė.

 

8 straipsnis

Kontroliuojamosios prekės importuojamos pagal eksportuojančios šalies ir Lietuvos Respublikos įstatymus bei nustatytas sąlygas.

 

9 straipsnis

Kontroliuojamųjų prekių gavėjas privalo raštu pateikti Ūkio ministerijai informaciją apie gautas kontroliuojamąsias prekes.

Straipsnio dalies pakeitimai:

Nr. VIII-345, 1997-06-30, Žin., 1997, Nr. 65-1557 (1997-07-09), i. k. 0971010ISTAVIII-345

 

Kontroliuojamųjų prekių importo, tranzito ir eksporto licencijų vienkartinis perdavimas galimas gavus raštišką Lietuvos Respublikos Vyriausybės leidimą, su sąlyga, kad licencijos gavėjas prisiima įpareigojimą vykdyti tas kontrolės sąlygas, kurias nustato šis įstatymas.

 

III. KONTROLĖS ATLIKIMAS

 

10 straipsnis

Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka Ūkio ministerijos ar eksportuojančios šalies atitinkamų institucijų prašymu Aplinkos apsaugos, Krašto apsaugos, Vidaus reikalų ministerijos, Valstybinė atominės energetikos saugos inspekcija, Muitinės departamentas prie Finansų ministerijos atlieka išankstinę kontroliuojamųjų prekių kontrolę.

Straipsnio pakeitimai:

Nr. VIII-345, 1997-06-30, Žin., 1997, Nr. 65-1557 (1997-07-09), i. k. 0971010ISTAVIII-345

 

11 straipsnis

Kad būtų užtikrintas kontrolės sąlygų vykdymas, Aplinkos apsaugos, Krašto apsaugos, Vidaus reikalų ministerijos, Valstybinė atominės energetikos saugos inspekcija, Muitinės departamentas prie Finansų ministerijos kartu su Ūkio ministerija Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka atlieka nuolatinę kontrolę, t.y. tikrina joms priskirtų kontroliuojamųjų prekių buvimo vietą ir jų naudojimą.

Straipsnio pakeitimai:

Nr. VIII-345, 1997-06-30, Žin., 1997, Nr. 65-1557 (1997-07-09), i. k. 0971010ISTAVIII-345

 

12 straipsnis

Lietuvos Respublikos tarptautinių sutarčių nustatyta tvarka kontroliuojamosios prekės gali būti tikrinamos eksportuojančių šalių prašymu taip pat ir dalyvaujant šių eksportuojančių šalių atitinkamiems pareigūnams. Be to, Lietuvos Respublikos Vyriausybės pareigūnai gali būti įgalioti pagal tarptautinių susitarimų reikalavimus patikrinti kontroliuojamąsias prekes importuojančioje šalyje.

 

13 straipsnis

Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka kai kurių valstybės institucijų pareigūnams suteikiami įgaliojimai tikrinti ūkio subjektų, fizinių asmenų ir valstybės institucijų veiklą, kurią reglamentuoja šis įstatymas.

Informacija, gauta remiantis šiuo įstatymu, yra slapta ir ją paskleidęs asmuo baudžiamas Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka.

 

14 straipsnis

Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka ministerijos ir valstybės tarnybos, kurių veiklos sričiai priklauso kontroliuojamosios prekės, informuoja Ūkio ministeriją apie ūkio subjektus, fizinius asmenis ir valstybės institucijas, kurios nevykdo įsipareigojimų arba kontrolės sąlygų.

Ūkio ministerija parengia ir atspausdina sąrašą asmenų, kurie nevykdo įsipareigojimų arba kontrolės sąlygų. Šie asmenys Ūkio ministerijos sprendimu netenka galimybės užsiimti šio įstatymo nustatyta veikla.

Straipsnio pakeitimai:

Nr. VIII-345, 1997-06-30, Žin., 1997, Nr. 65-1557 (1997-07-09), i. k. 0971010ISTAVIII-345

 

IV. ĮSIPAREIGOJIMŲ NEVYKDYMAS

 

15 straipsnis

Jeigu ūkio subjektas, fizinis asmuo arba valstybės institucija nevykdo įsipareigojimų arba kontrolės sąlygų, pateikia ne visą ar klaidinančią informaciją, Ūkio ministerija Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka panaikina licenciją.

Straipsnio dalies pakeitimai:

Nr. VIII-345, 1997-06-30, Žin., 1997, Nr. 65-1557 (1997-07-09), i. k. 0971010ISTAVIII-345

 

Už šio įstatymo pažeidimus ūkio subjektai, fiziniai asmenys ir valstybės institucijos atsako Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka.

Jeigu negalima nustatyti teisėto kontroliuojamųjų prekių savininko, Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka jos pereina valstybės nuosavybėn.

Jeigu neįrodoma, kad kontroliuojamosios prekės yra gautos legaliai, jos yra sulaikomos ir konfiskuojamos Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka.

Konfiskuotos kontroliuojamosios prekės realizuojamos Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka.

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

 

 

RESPUBLIKOS PREZIDENTAS                                                       ALGIRDAS BRAZAUSKAS

 

 

 

Pakeitimai:

 

1.

Lietuvos Respublikos Seimas, Įstatymas

Nr. VIII-345, 1997-06-30, Žin., 1997, Nr. 65-1557 (1997-07-09), i. k. 0971010ISTAVIII-345

Lietuvos Respublikos strateginių prekių ir technologijų importo, tranzito ir eksporto kontrolės įstatymo 6, 9, 10, 11, 14, 15 straipsnių pakeitimo įstatymas