Suvestinė redakcija nuo 2025-03-08
Nutarimas paskelbtas: Žin. 2012, Nr. 64-3238, i. k. 1121100NUTA00000626
Nauja redakcija nuo 2025-03-08:
Nr. 112, 2025-03-05, paskelbta TAR 2025-03-07, i. k. 2025-03903
LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ
NUTARIMAS
DĖL INFORMACIJOS APIE TERITORIJAS, KURIOSE, ATSIŽVELGIANT Į NACIONALINIO SAUGUMO REIKALAVIMUS, TAIKOMI VĖJO ELEKTRINIŲ STATYBOS APRIBOJIMAI, TEIKIMO, VĖJO ELEKTRINIŲ STATYBOS VIETŲ ŠIOSE TERITORIJOSE DERINIMO, KOMPENSACIJŲ MOKĖJIMO IR PAPILDOMŲ TECHNINIŲ PRIEMONIŲ DERINIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO
2012 m. gegužės 29 d. Nr. 626
Vilnius
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos atsinaujinančių išteklių energetikos įstatymo 49 straipsnio 19 dalimi, 51 straipsnio 5 dalimi ir Lietuvos Respublikos specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymo 135 straipsnio 1 dalimi, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:
Patvirtinti Informacijos apie teritorijas, kuriose, atsižvelgiant į nacionalinio saugumo reikalavimus, taikomi vėjo elektrinių statybos apribojimai, teikimo, vėjo elektrinių statybos vietų šiose teritorijose derinimo, kompensacijų mokėjimo ir papildomų techninių priemonių derinimo tvarkos aprašą (pridedama).
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos Vyriausybės
2012 m. gegužės 29 d. nutarimu Nr. 626
(Lietuvos Respublikos Vyriausybės
2025 m. kovo 5 d. nutarimo Nr. 112
redakcija)
INFORMACIJOS APIE TERITORIJAS, KURIOSE, ATSIŽVELGIANT Į NACIONALINIO SAUGUMO REIKALAVIMUS, TAIKOMI VĖJO ELEKTRINIŲ STATYBOS APRIBOJIMAI, TEIKIMO, VĖJO ELEKTRINIŲ STATYBOS VIETŲ ŠIOSE TERITORIJOSE DERINIMO, KOMPENSACIJŲ MOKĖJIMO IR PAPILDOMŲ TECHNINIŲ PRIEMONIŲ DERINIMO TVARKOS APRAŠAS
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Informacijos apie teritorijas, kuriose, atsižvelgiant į nacionalinio saugumo reikalavimus, taikomi vėjo elektrinių statybos apribojimai, teikimo, vėjo elektrinių statybos vietų šiose teritorijose derinimo, kompensacijų mokėjimo ir papildomų techninių priemonių derinimo tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato informacijos apie teritorijas, kuriose, atsižvelgiant į nacionalinio saugumo reikalavimus, taikomi vėjo elektrinių statybos apribojimai, pažymėtas vadovaujantis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2012 m. gegužės 29 d. nutarimo Nr. 625 „Dėl Aviacijai galinčių kliudyti statinių statybos, rekonstravimo, įrenginių įrengimo ir želdinių sodinimo (įveisimo) derinimo tvarkos aprašo patvirtinimo ir įgaliojimų suteikimo“ 2.2 papunkčiu Lietuvos kariuomenės vado patvirtintame teritorijų, kuriose, atsižvelgiant į nacionalinio saugumo reikalavimus, taikomi statybos apribojimai, žemėlapyje (toliau – Žemėlapis), teikimo, vėjo elektrinių statybos vietų šiose teritorijose derinimo su Lietuvos kariuomenės vadu ir kitomis nacionalinį saugumą užtikrinančiomis institucijomis, taip pat kompensacijų, skirtų daliai investicijų ir kitų išlaidų, kurios reikalingos nacionalinio saugumo funkcijų atlikimui užtikrinti, atlyginti, (toliau – kompensacijos) mokėjimo tvarką ir papildomų techninių priemonių (radarų, elektrooptinių įrenginių, ryšių ir duomenų perdavimo (informacinių sistemų) įrangos) (toliau – papildomos techninės priemonės), užtikrinančių planuojamų statyti, rekonstruoti ar įrengti vėjo elektrinių keliamų trukdžių vykdomam Lietuvos Respublikos teritorijos ir Lietuvos Respublikos teritorinės jūros, Lietuvos Respublikos išskirtinės ekonominės zonos Baltijos jūroje bei kontinentinio šelfo stebėjimui išvengimą, derinimo tvarką.
2. Apraše vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Lietuvos Respublikos atsinaujinančių išteklių energetikos įstatyme, Lietuvos Respublikos specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatyme, Lietuvos Respublikos statybos įstatyme ir Lietuvos Respublikos teritorijų planavimo įstatyme.
3. Lietuvos kariuomenės vadas ir kitos nacionalinį saugumą užtikrinančios institucijos, derindamos vėjo elektrinių statybos vietas, vadovaujasi Lietuvos Respublikos Konstitucija, Lietuvos Respublikos nacionalinio saugumo pagrindų įstatymu, Teritorijų planavimo įstatymu, Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymu, Aprašu ir kitais, vėjo elektrinių statybą, rekonstravimą ar įrengimą reglamentuojančiais, teisės aktais.
4. Apraše nurodytuose dokumentuose pateiktų asmens duomenų tvarkymo tikslas – teikti informaciją apie teritorijas, kuriose, atsižvelgiant į nacionalinio saugumo reikalavimus, taikomi vėjo elektrinių statybos apribojimai, taip pat vėjo elektrinių statybos vietų šiose teritorijose derinimas su Lietuvos kariuomenės vadu ir kitomis nacionalinį saugumą užtikrinančiomis institucijomis. Informacija apie asmens duomenų tvarkymą krašto apsaugos sistemoje pateikiama Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerijos interneto svetainėje https://kam.lt.
5. Teritorijos planavimo sąlygas išduoda ir sprendimus dėl vėjo elektrinių statybos vietų derinimo (toliau – sprendimas) priima:
5.1. Lietuvos kariuomenės vadas, įvertinęs, ar planuojamos statyti, rekonstruoti ar įrengti vėjo elektrinės nurodytose statybos vietose kliudys stebėti, kontroliuoti ir ginti Lietuvos Respublikos oro erdvę ir Lietuvos Respublikos teritorinę jūrą, taip pat stebėti ir kontroliuoti Lietuvos Respublikos išskirtinę ekonominę zoną Baltijos jūroje bei kontinentinį šelfą;
II SKYRIUS
INFORMACIJOS APIE ŽEMĖLAPYJE PAŽYMĖTAS TERITORIJAS TEIKIMAS
6. Asmenys gali kreiptis į Lietuvos kariuomenės vadą, prašydami informuoti apie Žemėlapyje pažymėtas teritorijas, kuriose planuojama statyti vėjo elektrines. Asmenys pasirašytus prašymus Lietuvos kariuomenės vadui gali pateikti tiesiogiai ar atsiųsti paštu arba elektroniniu paštu (prašymą pasirašius saugiu elektroniniu parašu ar pridėjus pasirašytą prašymo skaitmeninę kopiją). Prašyme turi būti nurodyti asmens, kuris kreipiasi, duomenys: fizinio asmens vardas, pavardė, kontaktiniai duomenys (adresas, telefono ryšio numeris, elektroninis paštas) arba juridinio asmens pavadinimas, kodas, kontaktiniai duomenys (buveinė, telefono ryšio numeris, elektroninis paštas), taip pat konkrečios seniūnijos ir gyvenamosios vietovės arba žemės sklypai (nurodyti žemės sklypo kadastro numerį arba žemės sklypo ribų posūkio taškų koordinates valstybinėje koordinačių sistemoje), kuriuose planuojama statyti vėjo elektrines.
7. Lietuvos kariuomenės vadas, vadovaudamasis Žemėlapiu, Aprašo 6 punkte nurodytiems asmenims teikia informaciją apie teritorijas, kuriose, atsižvelgiant į nacionalinio saugumo reikalavimus, taikomi statybos apribojimai ir specialiosios žemės naudojimo sąlygos.
8. Lietuvos kariuomenės vadas Lietuvos Respublikos viešojo administravimo įstatymo 10 straipsnio 4 dalyje nustatytais terminais pateikia informaciją nurodydamas, ar prašyme nurodytose teritorijose taikomi vėjo elektrinių statybos apribojimai. Lietuvos kariuomenės vadas, išnagrinėjęs Aprašo 6 punkte nurodytus dokumentus ir nustatęs, kad informacijai pateikti nepakanka dokumentuose pateiktų duomenų, gali motyvuotai kreiptis į prašymą pateikusį asmenį dėl papildomos informacijos ar dokumentų pateikimo. Prašymą pateikęs asmuo papildomą informaciją ar dokumentus pateikia ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo Lietuvos kariuomenės vado motyvuoto kreipimosi dėl papildomos informacijos ar dokumentų pateikimo dienos.
III SKYRIUS
VĖJO ELEKTRINIŲ STATYBOS VIETŲ DERINIMAS
9. Lietuvos kariuomenės vadas, Aprašo 3 punkte nurodytų teisės aktų nustatyta tvarka gavęs teritorijų planavimo organizatoriaus ar jo įgalioto asmens prašymą dėl teritorijos planavimo sąlygų išdavimo, kai rengiamas teritorijų planavimo dokumentas, patikrina, ar planuojamų statyti, rekonstruoti ar įrengti vėjo elektrinių statybos vietos patenka į Žemėlapyje pažymėtas teritorijas.
10. Lietuvos kariuomenės vadas, nustatęs, kad vėjo elektrinės planuojamos statyti, rekonstruoti ar įrengti Žemėlapyje pažymėtose teritorijose, išduoda teritorijos planavimo sąlygas.
11. Jeigu vėjo elektrinės planuojamos statyti, rekonstruoti ar įrengti Žemėlapyje pažymėtoje teritorijoje, kurioje teritorijų planavimo sąlygas išduoda kitos nacionalinį saugumą užtikrinančios institucijos, Lietuvos kariuomenės vadas teritorijų planavimo organizatoriaus ar jo įgalioto asmens prašymą dėl planavimo sąlygų išdavimo išsiunčia šioms institucijoms ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo jo gavimo.
12. Nacionalinį saugumą užtikrinančios institucijos išduoda teritorijos planavimo sąlygas atitinkamų rūšių teritorijų planavimo dokumentų rengimo taisyklėse nustatytais terminais (juos skaičiuojant nuo dokumentų gavimo Lietuvos kariuomenėje dienos) ir tvarka.
13. Lietuvos kariuomenės vadas ir kitos nacionalinį saugumą užtikrinančios institucijos išduodamose teritorijos planavimo sąlygose pateikia vieną iš šių sprendimų Viešojo administravimo įstatymo 10 straipsnio 4 dalyje nustatytais terminais:
13.1. vėjo elektrinių statyba siūlomose statybos vietose galima su sąlyga, kad statyti, rekonstruoti ar įrengti vėjo elektrinę planuojantis asmuo ne vėliau kaip iki statybą leidžiančio dokumento išdavimo teritorijos planavimo sąlygas išdavusiai institucijai pateiks patvirtintą statinio projektą ir su ja pasirašys sutartį dėl kompensacijos, skirtos daliai investicijų ir kitų išlaidų, kurios reikalingos nacionalinio saugumo funkcijų atlikimui užtikrinti, atlyginti, sumokėjimo (toliau – kompensacijos sutartis) (priedas), taip pat pateiks šios prievolės įvykdymą užtikrinantį dokumentą – banko garantiją ar draudimo bendrovės laidavimo raštą, kai kompensacijos sutartyje nurodyta kompensacija bus mokama dalimis;
14. Kai Aprašo 13.1 papunktyje nurodytą sprendimą savo išduodamose teritorijos planavimo sąlygose pateikia kelios Aprašo 13 punkte nurodytos institucijos, tarp statyti, rekonstruoti ar įrengti vėjo elektrinę planuojančio asmens ir visų tokį sprendimą pateikusių institucijų pasirašoma viena kompensacijos sutartis, o kompensacija šią sutartį pasirašiusioms institucijoms mokama proporcingai kiekvienos jų investicijoms ir kitoms išlaidoms, kurios reikalingos nacionalinio saugumo funkcijų atlikimui užtikrinti. Lietuvos kariuomenės vadas, gavęs informaciją apie kitos institucijos (kitų institucijų) planuojamas investicijas ir kitas išlaidas, reikalingas nacionalinio saugumo funkcijų atlikimui užtikrinti, apskaičiuoja kompensacijos proporcijas kiekvienai iš kompensacijos sutartį pasirašysiančių nacionalinį saugumą užtikrinančių institucijų ir šią informaciją pateikia statyti, rekonstruoti ar įrengti vėjo elektrinę planuojančiam asmeniui, o šis parengia kompensacijos sutartį ir inicijuoja jos pasirašymą.
15. Lietuvos kariuomenės vadas, gavęs asmens, planuojančio statyti, rekonstruoti ar įrengti vėjo elektrinę, prašymą dėl vėjo elektrinių statybos vietos, kai teritorijų planavimo dokumentas nerengiamas, patikrina, ar planuojamų statyti, rekonstruoti ar įrengti vėjo elektrinių statybos vietos patenka į Žemėlapyje pažymėtas teritorijas.
16. Lietuvos kariuomenės vadas, nustatęs, kad asmens, planuojančio statyti, rekonstruoti ar įrengti vėjo elektrinę prašyme nurodytos planuojamų statyti, rekonstruoti ar įrengti vėjo elektrinių vietos, kai teritorijų planavimo dokumentas nerengiamas, yra Žemėlapyje pažymėtoje teritorijoje, kurioje vėjo elektrinių statybos vietos derinamos su kitomis nacionalinį saugumą užtikrinančiomis institucijomis atsižvelgiant į jų atliekamas tiesiogines funkcijas, susijusias su nacionalinio saugumo užtikrinimu, šį prašymą išsiunčia šioms institucijoms ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo jo gavimo dienos.
17. Lietuvos kariuomenės vadas ir kitos nacionalinį saugumą užtikrinančios institucijos, gavusios asmens, planuojančio statyti, rekonstruoti ar įrengti vėjo elektrinę, prašymą dėl vėjo elektrinių statybos vietos, kai teritorijų planavimo dokumentas nerengiamas, pateikia vieną iš šių sprendimų Viešojo administravimo įstatymo 10 straipsnio 4 dalyje nustatytais terminais:
17.1. vėjo elektrinių statyba prašyme numatytose vietose galima su sąlyga, kad planuojantis statyti, rekonstruoti ar įrengti vėjo elektrinę asmuo ne vėliau kaip iki statybą leidžiančio dokumento išdavimo sprendime nurodytai institucijai pateiks patvirtintą statinio projektą ir su šia institucija pasirašys kompensacijos sutartį (priedas), taip pat pateiks šios prievolės įvykdymą užtikrinantį dokumentą – banko garantiją ar draudimo bendrovės laidavimo raštą, kai kompensacijos sutartyje nurodyta kompensacija bus mokama dalimis;
18. Kai Aprašo 17.1 papunktyje nurodytą sprendimą pateikia kelios Aprašo 17 punkte nurodytos institucijos, tarp asmens, planuojančio statyti, rekonstruoti ar įrengti vėjo elektrinę, ir visų tokį sprendimą pateikusių institucijų pasirašoma viena kompensacijos sutartis, o kompensacija mokama Aprašo 14 punkte numatyta tvarka.
19. Kompensacijos sutartis įsigalioja:
19.1. šalims ją pasirašius, kai statyti, rekonstruoti ar įrengti vėjo elektrinę planuojantis asmuo įsipareigoja sumokėti visą kompensacijos sumą iš karto;
19.2. šalims ją pasirašius ir statyti, rekonstruoti ar įrengti vėjo elektrinę planuojančiam asmeniui pateikus kompensacijos sutartyje nustatytą kompensacijos mokėjimo įvykdymą užtikrinantį dokumentą – banko garantiją ar draudimo bendrovės laidavimo raštą kompensacijos sutarties šalims, gaunančioms kompensaciją (Lietuvos kariuomenei ir (ar) kitoms nacionalinį saugumą užtikrinančioms institucijoms), tais atvejais, kai statyti, rekonstruoti ar įrengti vėjo elektrinę planuojantis asmuo kompensaciją moka dalimis.
20. Vėjo elektrinių statyba siūlomose statybos vietose galima netaikant Aprašo 13.1, 17.1 papunkčiuose nustatyto reikalavimo pasirašyti kompensacijos sutartį, jeigu statyti, rekonstruoti ar įrengti vėjo elektrinę planuojantis asmuo statinio projekte numatys su Lietuvos kariuomenės vadu ir (ar) kitomis nacionalinį saugumą užtikrinančiomis institucijomis Aprašo V skyriuje nustatyta tvarka suderintų papildomų techninių priemonių, užtikrinančių planuojamų statyti vėjo elektrinių keliamų trukdžių vykdomam Lietuvos Respublikos teritorijos ir Lietuvos Respublikos teritorinės jūros, Lietuvos Respublikos išskirtinės ekonominės zonos Baltijos jūroje bei kontinentinio šelfo stebėjimui išvengimą, įrengimą ir iki statybą leidžiančio dokumento išdavimo su Lietuvos kariuomene ir (ar) kitomis nacionalinį saugumą užtikrinančiomis institucijomis pasirašys sutartį dėl šių priemonių įrengimo, priežiūros, eksploatavimo ir gaunamų duomenų perdavimo Lietuvos kariuomenei ir (ar) kitoms nacionalinį saugumą užtikrinančioms institucijoms (toliau – papildomų techninių priemonių įrengimo ir duomenų perdavimo sutartis).
IV SKYRIUS
KOMPENSACIJŲ MOKĖJIMAS IR GRĄŽINIMAS
22. Kompensacijos sutartyje nurodytą kompensaciją statyti, rekonstruoti ar įrengti vėjo elektrinę planuojantis asmuo įsipareigoja sumokėti visą iš karto, bet ne vėliau kaip per 30 kalendorinių dienų nuo kompensacijos sutarties įsigaliojimo dienos arba sumokėti dalimis tokia tvarka:
22.1. 20 procentų kompensacijos sumokama ne vėliau kaip per 60 kalendorinių dienų nuo kompensacijos sutarties įsigaliojimo;
22.2. 50 procentų kompensacijos sumokama ne vėliau kaip per 12 mėnesių nuo kompensacijos sutarties įsigaliojimo;
23. Nutraukus kompensacijos sutartį, kai statyti, rekonstruoti ar įrengti vėjo elektrinę planuojantis asmuo savo iniciatyva atsisako vykdyti statinio projektą, sumokėtos kompensacijos dydis, viršijantis Lietuvos kariuomenės ir (ar) kitos nacionalinį saugumą užtikrinančios institucijos patirtas išlaidas, susijusias su kompensacijos sutarties vykdymu, per 30 (trisdešimt) darbo dienų nuo kompensacijos sutarties nutraukimo ir statybą leidžiančio dokumento panaikinimo (jei toks buvo išduotas) grąžinamas statyti, rekonstruoti ar įrengti vėjo elektrinę planuojančiam asmeniui.
V SKYRIUS
PAPILDOMŲ TECHNINIŲ PRIEMONIŲ DERINIMAS IR DUOMENŲ PERDAVIMAS
24. Statyti, rekonstruoti ar įrengti vėjo elektrinę planuojantis asmuo, gavęs vieną iš Aprašo 13.1 ar 17.1 papunkčiuose nurodytų sprendimų ir norintis įrengti papildomas technines priemones, kreipiasi į sprendimą pateikusias institucijas dėl reikalavimų papildomoms techninėms priemonėms pateikimo.
25. Lietuvos kariuomenės vadas ir kitos nacionalinį saugumą užtikrinančios institucijos pateikia informaciją apie reikalavimus papildomoms techninėms priemonėms, įskaitant reikalavimus jų įrengimui, priežiūrai, eksploatavimui bei reikalavimus papildomų techninių priemonių teikiamiems duomenims, statyti, rekonstruoti ar įrengti vėjo elektrinę planuojančiam asmeniui Viešojo administravimo įstatymo 10 straipsnio 4 dalyje nustatytais terminais nuo statyti, rekonstruoti ar įrengti vėjo elektrinę planuojančio asmens kreipimosi dienos.
26. Statyti, rekonstruoti ar įrengti vėjo elektrinę planuojantis asmuo, vadovaudamasis Lietuvos kariuomenės vado ir (ar) kitų nacionalinį saugumą užtikrinančių institucijų nustatytais reikalavimais papildomoms techninėms priemonėms, Lietuvos kariuomenės vadui ir (ar) kitoms nacionalinį saugumą užtikrinančioms institucijoms turi pateikti šiuos dokumentus:
26.1. prašymą, kad planuojamai statyti, rekonstruoti ar įrengti vėjo elektrinei būtų taikomos Aprašo 20 punkte numatytos sąlygos;
26.2. planuojamų įrengti papildomų techninių priemonių, atitinkančių Lietuvos kariuomenės ir (ar) kitų nacionalinį saugumą užtikrinančių institucijų nustatytus reikalavimus papildomoms techninėms priemonėms, sąrašą ir papildomų techninių priemonių išsamius techninius duomenis;
27. Lietuvos kariuomenės vadas ir (ar) kitos nacionalinį saugumą užtikrinančios institucijos išnagrinėja statyti, rekonstruoti ar įrengti vėjo elektrinę planuojančio asmens pateiktus Aprašo 26.1–26.3 papunkčiuose nurodytus dokumentus (toliau – papildomų techninių priemonių įrengimo projektas) bei nuo papildomų techninių priemonių įrengimo projekto gavimo Viešojo administravimo įstatymo 10 straipsnio 4 dalyje nustatytais terminais pateikia informaciją dėl papildomų techninių priemonių tinkamumo. Jei statyti, rekonstruoti ar įrengti vėjo elektrinę planuojančio asmens papildomų techninių priemonių įrengimo projektas turi būti patikslintas, Lietuvos kariuomenės ir (ar) kitų nacionalinį saugumą užtikrinančių institucijų specialistai pateikia pastabas statyti, rekonstruoti ar įrengti vėjo elektrinę planuojančiam asmeniui Viešojo administravimo įstatymo 10 straipsnio 4 dalyje nustatytais terminais.
28. Suderinęs papildomų techninių priemonių įrengimo projektą su Lietuvos kariuomenės vadu ir (ar) kitomis nacionalinį saugumą užtikrinančiomis institucijomis, statyti, rekonstruoti ar įrengti vėjo elektrinę planuojantis asmuo pasirašo papildomų techninių priemonių įrengimo ir duomenų perdavimo sutartį.
Informacijos apie teritorijas, kuriose,
atsižvelgiant į nacionalinio saugumo
reikalavimus, taikomi vėjo
elektrinių statybos apribojimai, teikimo,
vėjo elektrinių statybos vietų šiose
teritorijose derinimo, kompensacijų
mokėjimo ir papildomų techninių
priemonių derinimo tvarkos aprašo
priedas
(Sutarties formos pavyzdys)
KOMPENSACIJOS, SKIRTOS DALIAI INVESTICIJŲ IR KITŲ IŠLAIDŲ, REIKALINGŲ NACIONALINIO SAUGUMO FUNKCIJŲ ATLIKIMUI UŽTIKRINTI, ATLYGINTI, SUMOKĖJIMO SUTARTIS
________________ (nacionalinį saugumą užtikrinanti (-čios) institucija (-os), juridinio asmens kodas (-ai), buveinė (-ai), atstovaujama (-os) __________________, veikiančio (-ios) pagal _____________ įsakymu Nr. _______ suteiktus įgaliojimus, (toliau – Kompensacijos gavėjas (-ai) ir ________________ (vardas, pavardė ar pavadinimas, fizinio ar juridinio asmens kodas, buveinė), atstovaujamas (-a) ___________, veikiančio (-ios) pagal _____________, (toliau – Kompensacijos mokėtojas), toliau kartu šioje sutartyje vadinami Šalimis, o kiekvienas atskirai – Šalimi, vadovaudamiesi Lietuvos Respublikos atsinaujinančių išteklių energetikos įstatymo 49 straipsnio 19 dalimi, sudarė šią Kompensacijos, skirtos daliai investicijų ir kitų išlaidų, reikalingų nacionalinio saugumo funkcijų atlikimui užtikrinti, atlyginti, sumokėjimo sutartį (toliau – Sutartis) ir susitarė dėl toliau išvardytų sąlygų.
I SKYRIUS
SUTARTIES DALYKAS
1. Sutartimi Šalys, atsižvelgdamos į statinio projektą (nurodyti projektą patvirtinusį subjektą, datą, numerį) ir Atsinaujinančių išteklių energetikos įstatymo 49 straipsnio 19 dalyje numatytą kompensacijos apskaičiavimo tvarką, susitaria, kad Kompensacijos mokėtojas Sutartyje nustatytais terminais ir tvarka sumokės Kompensacijos gavėjui (-ams) ________ (nurodyti sumą skaičiais ir žodžiais) dydžio investicijų ir kitų išlaidų, reikalingų Kompensacijos gavėjui nacionalinio saugumo funkcijų atlikimui užtikrinti, kompensaciją (toliau – Kompensacija). (Jeigu Sutartis sudaroma su keliais Kompensacijos gavėjais, nurodyti kiekvienam Kompensacijos gavėjui mokėtinos Kompensacijos dalies dydį.)
II SKYRIUS
KOMPENSACIJOS MOKĖJIMO TVARKA IR TERMINAI
2. Kompensacijos mokėtojas Sutarties 1 punkte numatytą Kompensaciją įsipareigoja sumokėti visą iš karto, bet ne vėliau kaip per 30 (trisdešimt) kalendorinių dienų nuo Sutarties įsigaliojimo dienos arba sumokėti dalimis tokia tvarka:
2.1. ne vėliau kaip per 60 (šešiasdešimt) kalendorinių dienų nuo šios Sutarties įsigaliojimo – __________ (nurodyti sumą skaičiais ir žodžiais) (20 procentų Sutarties 1 punkte numatytos kompensacijos; jeigu Sutartis sudaroma su keliais Kompensacijos gavėjais, šiame Sutarties punkte nurodyti visus Kompensacijos gavėjus ir kiekvienam jų mokėtinos kompensacijos dalies sumą);
2.2. ne vėliau kaip per 12 (dvylika) mėnesių nuo šios Sutarties įsigaliojimo – __________ (nurodyti sumą skaičiais ir žodžiais) (50 procentų Sutarties 1 punkte numatytos kompensacijos; jeigu Sutartis sudaroma su keliais Kompensacijos gavėjais, šiame Sutarties punkte nurodyti visus Kompensacijos gavėjus ir kiekvienam jų mokėtinos kompensacijos dalies sumą);
2.3. ne vėliau kaip per 4 (ketverius) metus nuo šios Sutarties įsigaliojimo – __________ (nurodyti sumą skaičiais ir žodžiais) (30 procentų Sutarties 1 punkte numatytos kompensacijos; jeigu Sutartis sudaroma su keliais Kompensacijos gavėjais, šiame Sutarties punkte nurodyti visus Kompensacijos gavėjus ir kiekvienam jų mokėtinos kompensacijos dalies sumą).
3. Kompensacijos mokėtojas patvirtina, kad Sutarties 1 punkte nurodytą Kompensaciją sumokės Sutarties 2 punkte nustatyta tvarka – ______________________
(nurodyti pasirinktinai: visą Kompensaciją per 30 (trisdešimt) kalendorinių dienų nuo Sutarties pasirašymo dienos arba mokėjimas dalimis).
4. Kompensacijos mokėtojas, pavėlavęs sumokėti Kompensacijos dalį per Sutarties 2 punkte nustatytus terminus, už kiekvieną pradelstą dieną Kompensacijos gavėjui moka 0,04 procento dydžio delspinigius nuo laiku nesumokėtos Kompensacijos dalies.
III SKYRIUS
KOMPENSACIJOS MOKĖJIMO UŽTIKRINIMAS
6. Kompensacijos mokėtojas, pasirinkęs Sutarties 1 punkte nurodytą Kompensaciją mokėti dalimis, kaip nurodyta Sutarties 2.1–2.3 papunkčiuose, įsipareigoja ne vėliau kaip per 14 (keturiolika) kalendorinių dienų nuo Sutarties pasirašymo pateikti Kompensacijos gavėjui (-ams) banko garantiją ar draudimo bendrovės laidavimo raštą, galiojantį 2 (dviem) mėnesiais ilgiau nei Sutarties 2.3 papunktyje nustatytas terminas.
7. Banko garantijoje ar draudimo bendrovės laidavimo rašte privalo būti įrašyta, kad garantas ar laiduotojas neatšaukiamai ir besąlygiškai įsipareigoja per 14 (keturiolika) kalendorinių dienų nuo Kompensacijos gavėjo rašytinio pranešimo, patvirtinančio netinkamą Kompensacijos mokėtojo Sutarties 2.1–2.3 papunkčiuose numatytos prievolės vykdymą, sumokėti Kompensacijos gavėjui Sutarties 2 punkte nurodytą Kompensacijos dalį, kurios mokėjimo terminas buvo pradelstas.
8. Banko garantijoje ar draudimo bendrovės laidavimo rašte turi būti įsipareigojama atlyginti konkrečią Kompensacijos dalies sumą, nurodytą Sutarties 2 punkte, jeigu Kompensacijos mokėtojas pradelstų Sutarties 2.1–2.3 papunkčiuose nustatytus Kompensacijos mokėjimo terminus. Jeigu Sutarties vykdymo metu Kompensacijos mokėtojas inicijuotų Sutarties nutraukimą ar jam būtų pradėta bankroto procedūra, o Kompensacijos gavėjas būtų patyręs išlaidų, susijusių su Sutarties vykdymu, garantas ar laiduotojas įsipareigoja atlyginti šias Kompensacijos gavėjo patirtas išlaidas, tačiau ne didesnę nei Sutarties 1 punkte numatytą sumą.
9. Garanto ar laiduotojo vienos iš Sutarties 2.1–2.3 papunkčiuose numatytų Kompensacijos dalių išmokėjimas neturi jo atleisti nuo kitų Sutarties 2.1–2.3 papunkčiuose numatytų Kompensacijos dalių išmokėjimo, jeigu Kompensacijos mokėtojas pradelstų jų išmokėjimo terminus, taip pat ir nuo visų Kompensacijos gavėjo patirtų išlaidų, susijusių su Sutarties vykdymu, sumokėjimo, jeigu Sutarties vykdymo metu Kompensacijos mokėtojas inicijuotų jos nutraukimą ar jam būtų pradėta bankroto procedūra, tačiau neviršijant Sutarties 1 punkte numatytos sumos.
10. Jeigu Sutarties vykdymo metu Kompensacijos mokėjimo užtikrinimo dokumentą išdavęs juridinis asmuo (bankas ar draudimo bendrovė) negali vykdyti savo įsipareigojimų, Kompensacijos mokėtojas per 14 (keturiolika) kalendorinių dienų pateikia naują banko garantiją ar draudimo bendrovės laidavimo raštą tomis pačiomis sąlygomis kaip ir ankstesnysis.
IV SKYRIUS
SUTARTIES GALIOJIMAS
12. Sutartis įsigalioja Šalims ją pasirašius ir Kompensacijos mokėtojui pateikus Kompensacijos gavėjui (-ams) (jeigu Sutartis sudaryta su keliais Kompensacijos gavėjais, – pateikus visiems Kompensacijos gavėjams) Kompensacijos mokėjimo užtikrinimo banko garantiją ar draudimo bendrovės laidavimo raštą, užtikrinantį Sutarties 1 punkte ir 8 punkte nurodytos Kompensacijos sumos ir kitų patirtų išlaidų, susijusių su Sutarties vykdymu, sumokėjimą, ir galioja iki visiško įsipareigojimų pagal Sutartį įvykdymo.
13. Tuo atveju, kai Kompensacijos mokėtojas vienu kartu sumoka visą Kompensacijos sumą, Sutartis įsigalioja ją pasirašius.
14. Kompensacijos gavėjas (-ai) sutartį nutraukia vienašališkai, jei Kompensacijos mokėtojas per Sutarties 2 punkte nustatytą terminą nesumoka visos Kompensacijos sumos ir šios prievolės neįvykdo per papildomai nustatytą terminą.
15. Sutartis gali būti nutraukta Kompensacijos mokėtojo iniciatyva, jeigu Kompensacijos mokėtojas raštiškai patvirtina, jog atsisako toliau vykdyti Sutarties 1 punkte nurodytą statinio projektą, ir panaikinamas statytojo (užsakovo) statybą leidžiantis dokumentas. Šiuo pagrindu nutraukus Sutartį, Kompensacijos mokėtojui nelieka pareigos sumokėti Kompensaciją, tačiau jis atlygina Kompensacijos gavėjo (-ų) patirtas išlaidas, susijusias su Sutarties vykdymu. Tuo atveju, kai Kompensacija sumokėta, sumokėtos Kompensacijos dydis, viršijantis Lietuvos kariuomenės ir (ar) kitos nacionalinį saugumą užtikrinančios institucijos patirtas išlaidas, susijusias su Sutarties vykdymu, per 30 (trisdešimt) darbo dienų nuo Sutarties nutraukimo ir statybą leidžiančio dokumento panaikinimo (jei toks buvo išduotas) grąžinamas Kompensacijos mokėtojui.
16. Sutartis gali būti nutraukta nenugalimos jėgos aplinkybėms užtrukus ilgiau kaip 90 (devyniasdešimt) kalendorinių dienų nuo jų atsiradimo ar paaiškėjimo dienos, nurodytos Šalies pranešime, pateiktame kitai Šaliai ne vėliau kaip per 10 (dešimt) kalendorinių dienų nuo šių aplinkybių atsiradimo ar paaiškėjimo dienos, ir Šalims nesudarius susitarimų dėl Sutarties pakeitimo, leidžiančių Šalims toliau vykdyti savo įsipareigojimus, jeigu pagal Sutarties esmę tokie pakeitimai būtų būtini. Nenugalimos jėgos aplinkybėmis laikomos aplinkybės, nurodytos Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 6.212 straipsnio 1 dalyje.
17. Sutartis gali būti pakeista tik rašytiniu Šalių susitarimu. Ši nuostata nesuteikia teisės Šalims pratęsti Sutarties 2 punkte nustatytų Kompensacijos mokėjimo terminų, išskyrus atvejus, kai Sutarties vykdymo metu buvo fiksuojamos nenugalimos jėgos aplinkybės, turėjusios įtakos tinkamam Šalių įsipareigojimų pagal Sutartį vykdymui.
V SKYRIUS
KITOS NUOSTATOS
19. Sutartis sudaryta lietuvių kalba ____ (Sutarties egzempliorių skaičių nurodyti atsižvelgiant į tai, su keliais Kompensacijos gavėjais sudaroma Sutartis) egzemplioriais ir turi būti aiškinama pagal Lietuvos Respublikos teisę. Kai Šalys Sutartį pasirašo saugiu elektroniniu parašu, laikoma, kad Sutartis sudaryta vienu egzemplioriumi.
20. Visi tarp Šalių iškylantys ginčai, nesutarimai ar pretenzijos dėl Sutarties pirmiausia sprendžiami geranoriškai derybomis, o nepavykus taip išspręsti ginčo, jis nagrinėjamas Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka Lietuvos Respublikos teismuose pagal Kompensacijos gavėjo buveinės vietą (jeigu Sutartis sudaryta su keliais Kompensacijos gavėjais, – pagal Kompensacijos gavėjo, kuriam Sutarties 1 punkte numatyta didžiausia Kompensacijos dalis, buveinės vietą).
21. Visi su Sutartimi susiję pranešimai, prašymai, kiti dokumentai ar susirašinėjimas yra siunčiami paštu ar elektroniniu būdu, o jų originalai įteikiami Šalių atstovams asmeniškai ir pasirašytinai arba siunčiami registruotu ar kurjerių (pasiuntinių) paštu kiekvienam iš jų Sutartyje nurodytu atitinkamu adresu.
22. Šalys įsipareigoja ne vėliau kaip per 3 (tris) darbo dienas raštu viena kitai pranešti apie Sutartyje nurodytų Šalies rekvizitų pasikeitimą. Šalis, nepranešusi apie savo rekvizitų pasikeitimą laiku, negali reikšti pretenzijų dėl kitos Šalies veiksmų, atliktų vadovaujantis Sutartyje pateiktais Šalies rekvizitais.
23. Sutartyje nurodytų asmens duomenų tvarkymo tikslas – sudaryti ir vykdyti Sutartį. Asmens duomenys gali būti atskleisti kitiems asmenims, jeigu tai būtina, siekiant įvykdyti Sutartį, spręsti dėl Sutarties vykdymo kylančius ginčus, taip pat kai asmens duomenys turi būti atskleisti kitoms valstybės arba savivaldybių institucijoms ar įstaigoms teisės aktuose nustatytoms funkcijoms vykdyti. Sutartis ir su ja susiję dokumentai saugomi Lietuvos vyriausiojo archyvaro nustatyta tvarka ir terminais.
VI SKYRIUS
ŠALIŲ REKVIZITAI
Kompensacijos gavėjas (-ai)
____________________ (jeigu Sutartis sudaroma su keliais Kompensacijos gavėjais, nurodyti visus Kompensacijos gavėjus) |
Kompensacijos mokėtojas
______________________
|
Pakeitimai:
1.
Lietuvos Respublikos Vyriausybė, Nutarimas
Nr. 591, 2014-06-25, paskelbta TAR 2014-06-27, i. k. 2014-09195
Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2012 m. gegužės 29 d. nutarimo Nr. 626 „Dėl Informacijos apie Lietuvos Respublikos teritorijas, kuriose, atsižvelgiant į nacionalinio saugumo reikalavimus, gali būti taikomi vėjo elektrinių projektavimo ir statybos apribojimai, teikimo ir vėjo elektrinių projektavimo bei statybos vietų šiose teritorijose derinimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ pakeitimo
2.
Lietuvos Respublikos Vyriausybė, Nutarimas
Nr. 1223, 2018-12-05, paskelbta TAR 2018-12-12, i. k. 2018-20306
Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2012 m. gegužės 29 d. nutarimo Nr. 626 „Dėl Informacijos apie teritorijas, kuriose, atsižvelgiant į nacionalinio saugumo reikalavimus, taikomi vėjo elektrinių statybos apribojimai, teikimo, vėjo elektrinių statybos vietų šiose teritorijose derinimo ir kompensacijų mokėjimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ pakeitimo
3.
Lietuvos Respublikos Vyriausybė, Nutarimas
Nr. 477, 2019-05-15, paskelbta TAR 2019-05-20, i. k. 2019-07961
Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2012 m. gegužės 29 d. nutarimo Nr. 626 „Dėl Informacijos apie teritorijas, kuriose, atsižvelgiant į nacionalinio saugumo reikalavimus, taikomi vėjo elektrinių statybos apribojimai, teikimo, vėjo elektrinių statybos vietų šiose teritorijose derinimo ir kompensacijų mokėjimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ pakeitimo
4.
Lietuvos Respublikos Vyriausybė, Nutarimas
Nr. 628, 2020-06-17, paskelbta TAR 2020-06-18, i. k. 2020-13355
Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2012 m. gegužės 29 d. nutarimo Nr. 626 „Dėl Informacijos apie teritorijas, kuriose, atsižvelgiant į nacionalinio saugumo reikalavimus, taikomi vėjo elektrinių statybos apribojimai, teikimo, vėjo elektrinių statybos vietų šiose teritorijose derinimo ir kompensacijų mokėjimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ pakeitimo
5.
Lietuvos Respublikos Vyriausybė, Nutarimas
Nr. 78, 2023-02-08, paskelbta TAR 2023-02-09, i. k. 2023-02461
Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2012 m. gegužės 29 d. nutarimo Nr. 626 „Dėl Informacijos apie teritorijas, kuriose, atsižvelgiant į nacionalinio saugumo reikalavimus, taikomi vėjo elektrinių statybos apribojimai, teikimo, vėjo elektrinių statybos vietų šiose teritorijose derinimo ir kompensacijų mokėjimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ pakeitimo
6.
Lietuvos Respublikos Vyriausybė, Nutarimas
Nr. 112, 2025-03-05, paskelbta TAR 2025-03-07, i. k. 2025-03903
Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2012 m. gegužės 29 d. nutarimo Nr. 626 „Dėl Informacijos apie teritorijas, kuriose, atsižvelgiant į nacionalinio saugumo reikalavimus, taikomi vėjo elektrinių statybos apribojimai, teikimo, vėjo elektrinių statybos vietų šiose teritorijose derinimo ir kompensacijų mokėjimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ pakeitimo