Įstatymas paskelbtas: Žin., 1996, Nr. 67-1596
Neoficialus įstatymo tekstas
LIETUVOS RESPUBLIKOS
ŠIAULIŲ LAISVOSIOS EKONOMINĖS ZONOS
ĮSTATYMAS
1996 m. liepos 2 d. Nr. I-1415
Vilnius
1 straipsnis. Įstatymo paskirtis
1. Šiuo įstatymu, vadovaujantis Laisvųjų ekonominių zonų pagrindų įstatymu ir pasiūlius Šiaulių miesto savivaldybei, įsteigiama Šiaulių laisvoji ekonominė zona (toliau - zona).
2. Zonos įsteigimo buvusios Zoknių karinės bazės teritorijoje tikslas - efektyviai panaudoti šios bazės išlikusią infrastruktūrą bei dabartinį Šiaulių aerouostą, skatinti užsienio investicijų, naujų darbo vietų kūrimą, naujų technologijų diegimą, gerinti Šiaulių miesto infrastruktūros ir aukštos kvalifikacijos darbuotojų panaudojimą.
2 straipsnis. Zonos veiklos terminas
Zona steigiama 49 metams. Zonos veiklos terminas gali būti pratęstas tik įstatymu.
3 straipsnis. Zonos teritorija
1. Zonos teritorija užima 457,51 ha. Uždaroji akcinė bendrovė Šiaulių aerouostas yra ūkio subjektas, teikiantis transporto paslaugas zonai, tačiau į zonos teritoriją jis neįeina.
2. Zonos teritorija Žemės nuomos įstatymo nustatyta tvarka išnuomojama zonos valdymo bendrovei.
4 straipsnis. Zonos teritorijos ribos
Nustatomos šios zonos teritorijos ribos:
1) zonos šiaurės riba sutampa su Šiaulių miesto savivaldybės teritorijos riba (ribojasi su Aleksandrijos, Bertužių ir Pročiūnų kaimų žemėmis);
2) zonos rytų riba sutampa su Šiaulių miesto savivaldybės teritorijos riba (ribojasi su Kirbaičių ir Bacionių kaimų žemėmis);
3) zonos pietų riba sutampa su Šiaulių aerouosto šiaurės ir vakarų ribomis;
4) zonos vakarų riba sutampa su miesto rezervinės teritorijos riba, eina Aerouosto gatvės dešiniąja puse, sutampa su akcinės bendrovės Šiaulių aviacija teritorijos vakarų riba ir jos tęsiniu iki projektuojamos magistralinės gatvės, eina projektuojamos magistralinės gatvės dešiniąja puse, sutampa su buvusio karinio aerodromo teritorijos riba.
5 straipsnis. Zonos veiklos rūšys
Zonoje plėtojama prekybos, gamybos, importo ir eksporto, verslo veikla. Zonos veiklos rūšys detalizuojamos zonos statute.
6 straipsnis. Konkurso sąlygos geriausiam zonos verslo planui ir zonos statutui parengti
bei steigėjų grupei parinkti ir kriterijai nugalėtojams nustatyti
1. Tarptautinį konkursą organizuoja Šiaulių miesto savivaldybė, o konkurso komisiją ir nuostatus tvirtina Lietuvos Respublikos Vyriausybė. Į komisiją turi būti įtraukta ir bent po vieną Šiaulių miesto tarybos ir Šiaulių apskrities viršininko skiriamą narį.
2. Tarptautinis konkursas turi būti paskelbtas ne vėliau kaip per mėnesį nuo šio įstatymo įsigaliojimo dienos.
3. Konkurse gali dalyvauti Lietuvos Respublikos ar užsienio fiziniai ir juridiniai asmenys.
4. Konkurso nugalėtojai nustatomi pagal šiuos kriterijus:
1) pagrindiniai kriterijai:
a) zonos steigimo ir jos būsimos veiklos ekonominio pagrindimo realumas;
b) investicijų, pirmiausia užsienio, realumas, šių investicijų dydis, jų dalis zonos infrastruktūrai plėtoti, investicijų atsipirkimo trukmė;
c) zonos veiklos naudos Lietuvos Respublikai pagrindimas;
d) darbo vietų sukūrimo zonoje skaičius ir pagrįstumas;
e) Šiaulių aerouosto naudojimo intensyvinimo tempai;
f) esamos infrastruktūros pritaikymo trukmė, zonos veiklos etapai ir terminai;
2) kiti (pagalbiniai) kriterijai:
a) zonų verslo planų sudarymo patirtis kuriant laisvąsias ekonomines zonas pasaulyje ir pasiūlyto Šiaulių zonos modelio palyginimas su jau egzistuojančiomis zonomis atsižvelgiant į Lietuvos ir Šiaulių specifiką;
b) funkcinių ryšių su kitomis kuriamomis Lietuvoje laisvosiomis ekonominėmis zonomis pagrįstumas;
c) zonos įtakos, skatinančios Šiaulių miesto ir regiono ekonominę plėtrą, pagrindimas ir priemonių, skatinančių vietinį verslą zonoje, planas ir jo pagrįstumas;
d) bendradarbiavimas su Šiaulių savivaldybe, Šiaulių apskritimi ir vietinio verslo asocijuotomis struktūromis;
e) zonos statuto teisinis pagrįstumas.
Straipsnio pakeitimai:
Nr. VIII-328, 1997 06 26, Žin., 1997, Nr. 65-1552 (1997 07 09)
7 straipsnis. Šiaulių laisvosios ekonominės zonos valdymo bendrovės struktūra, jos
valdymo organų funkcijos, įgaliojimai, atsakomybė
1. Zonos valdymo bendrovės valdymo organai yra visuotinis akcininkų susirinkimas, valdyba ir administracija.
2. Į zonos valdymo bendrovę gali būti perregistruota jau veikianti akcinė arba uždaroji akcinė bendrovė, pakeitusi ir nustatyta tvarka įregistravusi bendrovės įstatus.
3. Zonos valdymo bendrovės visuotinis akcininkų susirinkimas turi teisę teikti pasiūlymus Lietuvos Respublikos Vyriausybei bei laisvųjų ekonominių zonų valstybinę priežiūrą atliekančiai valstybės institucijai dėl zonos teritorijos ribų bei zonos statuto pakeitimo.
4. Zonos valdymo bendrovės valdybą sudaro 7 nariai. Į valdybą įeina:
1) Lietuvos Respublikos Vyriausybės skiriamas vienas narys;
2) Šiaulių miesto tarybos skiriamas vienas narys;
3) visuotiniame akcininkų susirinkime išrinkti 5 nariai.
5. Zonos valdymo bendrovės valdybos pirmininku gali būti ir zonos administracijos vadovas. Zonos valdymo bendrovės nariu gali būti ir patronuojančios akcinės bendrovės valdybos narys.
6. Zonos valdymo bendrovės valdyba atlieka šias zonos valdymo funkcijas:
1) nustato leidimų veiklai zonoje išdavimo tvarką;
2) nustato rinkliavas zonos įmonėms;
3) zonos įmonių ir zonos valdymo bendrovės sutartyse nustato žemės ir nekilnojamojo turto subnuomos ir savitarpio paslaugų teikimo finansines ir kitas sąlygas;
4) nustato zonos vidaus tvarką;
5) steigia zonoje aptarnavimo įmones;
6) priima sprendimus dėl lėšų kooperavimo bendriems zonos infrastruktūros plėtojimo ir aplinkotvarkos reikalams;
7) analizuoja gautus iš zonoje veikiančių ūkio subjektų Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatytus statistinius ataskaitinius duomenis apie jų veiklą;
8) patvirtina Lietuvos Respublikos Vyriausybei teikiamą zonos valdymo bendrovės ir zonos veiklos ataskaitą;
9) sudaro ginčų komisiją ginčams tarp ūkio subjektų nagrinėti;
10) nustato zonos valdymo bendrovės iškvietimų užsienio šalių piliečiams ir asmenims be pilietybės, nuolat gyvenantiems užsienyje, norintiems atvykti į zoną, tvarką bei tarpininkavimo dėl vizų užsieniečiams vykti per Lietuvos Respublikos teritoriją nuo sienos perėjimo punktų iki zonos teritorijos išdavimo tvarką;
11) suderinusi su Valstybės sienos apsaugos tarnyba bei Muitinės departamentu prie Finansų ministerijos, nustato Lietuvos Respublikos piliečių ir kitų asmenų įleidimo į zoną tvarką bei tvirtina leidimų pavyzdžius.
7. Zonos valdymo bendrovės administracija organizuoja ir vykdo zonos ūkinę veiklą, pagal valdybos patvirtintą darbo reglamentą.
8. Zonos valdymo bendrovės administracijos įgaliojimai ir pareigos:
1) subnuomoti zonos valdymo bendrovei išnuomotą žemę ir nekilnojamąjį turtą zonos įmonėms pagal valdybos nustatytas subnuomos sutarčių sąlygas;
2) sudaryti savitarpio paslaugų teikimo sutartis su zonos įmonėmis pagal valdybos nustatytas finansines ir kitas sąlygas;
3) išduoti zonos valdymo bendrovės valdybos nustatyto ir su Valstybės sienos apsaugos tarnyba bei Muitinės departamentu prie Finansų ministerijos suderinto pavyzdžio leidimus įeiti į zoną;
4) užtikrinti, kad zonoje registruoti ūkio subjektai laikytųsi zonos statuto, neužsiimtų Lietuvos Respublikos įstatymų draudžiama veikla, veiktų pagal sutartyje nustatytas sąlygas, laikytųsi Aplinkos apsaugos įstatymo ir kitų teisės aktų, susijusių su aplinkos apsauga, reikalavimų;
5) užtikrinti zonos ribų apsaugą ir sudaryti sąlygas Lietuvos Respublikos muitinės darbui muitinės kontrolės postuose;
6) užtikrinti zonos teritorijos fizinę apsaugą ;
7) sudaryti sąlygas teisėsaugos institucijoms ir tarptautinėms kontrolės organizacijoms atlikti zonoje savo funkcijas;
8) atlikti kitą valdybos pavestą veiklą.
9. Zonos valdymo bendrovės valdymo organai vykdo zonos valdymo funkcijas pagal Akcinių bendrovių įstatymą ir kitus įstatymus.
Straipsnio pakeitimai:
Nr. VIII-2009, 2000 10 10, Žin., 2000, Nr. 92-2861 (2000 10 31)
8 straipsnis. Zonos valdymo bendrovės likvidavimas bei naujos bendrovės sudarymas
1. Zonos valdymo bendrovė gali būti likviduojama Akcinių bendrovių įstatymo numatytais atvejais.
2. Atsiradus įstatymo nustatytam pagrindui likviduoti zonos valdymo bendrovę, naujai zonos valdymo bendrovei sudaryti Lietuvos Respublikos Vyriausybė priima sprendimą dėl tarptautinio konkurso steigėjų grupei parinkti. Šį konkursą organizuoja Šiaulių miesto savivaldybė, o naują konkurso komisiją ir nuostatus tvirtina Lietuvos Respublikos Vyriausybė.
3. Pagrindinės konkurso sąlygos:
1) zonos veiklos tęstinumas;
2) zonos veiklos etapų vykdymas;
3) galimybė prisiimti ilgalaikius likviduojamos zonos valdymo bendrovės finansinius, ūkinius, teisinius ir kitus įsipareigojimus, susijusius su bendra zonos veikla.
4. Likviduojama zonos valdymo bendrovė veikia kaip zonos valdytoja iki bus sudaryta nauja zonos valdymo bendrovė.
9 straipsnis. Šiaulių aerouosto santykių su zonos valdymo bendrove pagrindai
1. Šiaulių aerouosto (toliau - aerouosto) užimama žemė nuomojama pagal žemės nuomos sutartį iš valstybinės žemės nuomotojo.
2. Aerouostas nėra registruojamas kaip zonos įmonė, tačiau jam taikomos visos zonos įmonei numatytos mokesčių, muitų, valiutinės ir finansinės sąlygos.
3. Aerouosto paslaugomis vienodais pagrindais naudojasi ir laisvosios ekonominės zonos įmonės, ir kiti Lietuvos Respublikos bei kitų šalių ūkio subjektai.
4. Per aerouostą įvežamų į zoną ir iš jos išvežamų prekių muitinis patikrinimas ir įforminimas atliekamas aerouosto teritorijoje.
5. Zonos valdymo bendrovės nustatyta zonos vidaus tvarka , susijusi su aerouosto veikla, turi būti suderinta su Šiaulių aerouostu ir Lietuvos Respublikos civilinės aviacijos direkcijos Aviacijos inspekcija.
6. Aerouosto ir zonos bendrų ribų bei teritorijos fizinė ir techninė apsauga gali būti vykdoma zonos valdymo bendrovės ir Šiaulių aerouosto susitarimu.
7. Aerouosto ir zonos infrastruktūros bei aplinkotvarkos bendrų objektų sukūrimas, eksploatavimas ir naudojimas nustatomas aerouosto ir zonos valdymo bendrovės susitarimu.
10 straipsnis. Rinkliavų iš zonos įmonių nustatymo tvarka
1. Zonos valdymo bendrovė, realizuodama įstatymo jai nustatytas teises, pareigas ir atsakomybę , zonos statute nustatyta tvarka gali nustatyti rinkliavas zonos įmonėms.
2. Zonos valdymo bendrovė zonos statute nustatyta tvarka nustato rinkliavų bendriems zonos reikalams tarifų dydžius, subjektus, iš kurių bus imamos rinkliavos, taip pat kitas rinkliavų rinkimo ir mokėjimo sąlygas.
Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.
RESPUBLIKOS PREZIDENTAS ALGIRDAS BRAZAUSKAS
________
Pakeitimai:
1.
Lietuvos Respublikos Seimas, Įstatymas
Nr. VIII-328, 1997 06 26, Žin., 1997, Nr. 65-1552 (1997 07 09)
LIETUVOS RESPUBLIKOS ŠIAULIŲ LAISVOSIOS EKONOMINĖS ZONOS ĮSTATYMO 6 STRAIPSNIO PAKEITIMO ĮSTATYMAS
2.
Lietuvos Respublikos Seimas, Įstatymas
Nr. VIII-2009, 2000 10 10, Žin., 2000, Nr. 92-2861 (2000 10 31)
ŠIAULIŲ LAISVOSIOS EKONOMINĖS ZONOS ĮSTATYMO 7 STRAIPSNIO PAKEITIMO ĮSTATYMAS
Šis įstatymas įsigalioja nuo 2000 m. lapkričio 1 d.
*** Pabaiga ***
Redagavo: Aušrinė Trapinskienė (2000 11 20)