LIETUVOS RESPUBLIKOS VERTYBINIŲ POPIERIŲ KOMISIJOS

N U T A R I M A S

 

DĖL VERTYBINIŲ POPIERIŲ KOMISIJOS VYKDOMOS KAPITALO PAKANKAMUMO REIKALAVIMŲ PRIEŽIŪROS TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO

 

2007 m. kovo 22 d. Nr. 1K-12

Vilnius

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos finansinių priemonių rinkų įstatymo 12 ir 71 straipsniais (Žin., 2007, Nr. 17-627), Lietuvos Respublikos kolektyvinio investavimo subjektų įstatymo 10 straipsniu (Žin., 2003, Nr. 74-3425), Lietuvos Respublikos vertybinių popierių komisija n u t a r i a:

Patvirtinti Vertybinių popierių komisijos vykdomos kapitalo pakankamumo reikalavimų priežiūros taisykles (pridedama).

 

Komisijos pirmininko pavaduotojas                   Vaidas Cibas

______________

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos vertybinių popierių

komisijos 2007 m. kovo 22 d. nutarimu

Nr. 1K-12

 

VERTYBINIŲ POPIERIŲ KOMISIJOS VYKDOMOS KAPITALO PAKANKAMUMO REIKALAVIMŲ

PRIEŽIŪROS TAISYKLĖS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Vertybinių popierių komisijos vykdomos kapitalo pakankamumo reikalavimų priežiūros taisyklės (toliau – Taisyklės) reglamentuoja priežiūrinio tikrinimo ir vertinimo procesą, kuris taikomas visoms finansų maklerio įmonėms, turinčioms Vertybinių popierių komisijos išduotą licenciją, ir valdymo įmonėms, turinčioms teisę valdyti finansinių priemonių portfelius (toliau – įmonė). Šiose Taisyklėse nustatomi pagrindiniai rizikos vertinimo sistemos principai, įmonės vidaus kapitalo pakankamumo reikalavimų vertinimo proceso ir priežiūrinio tikrinimo ir vertinimo proceso sąveika, taip pat veiklos riziką ribojančių priemonių taikymas įmonei.

2. Šios Taisyklės skirtos 2006 m. birželio 14 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos 2006/48/EB dėl kredito įstaigų veiklos pradėjimo ir vykdymo (OL 2006 L 177, p. 1), įskaitant pagal 2010 m. lapkričio 24 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą 2010/76/ES (OL 2010 L 329, p. 3) padarytus paskutinius pakeitimus, 124, 136 straipsnių ir XI priedo reikalavimams įgyvendinti.

Punkto pakeitimas:

Nr. 1K-18, 2011-12-07, Žin., 2011, Nr. 154-7342 (2011-12-17)

3. Taisyklės parengtos vadovaujantis Europos bankų priežiūrininkų komiteto išleistu dokumentu „Priežiūrinio tikrinimo proceso pagal 2 bloką taikymo gairės“.

4. Vertybinių popierių komisijos vykdomo priežiūrinio tikrinimo ir vertinimo tikslas – tikrinti įmonės sudarytus sandorius, veiklos strategijas, procesus ir mechanizmus, kuriuos įmonė įdiegė siekdama laikytis Vertybinių popierių komisijos patvirtintų Finansų maklerio įmonių ir valdymo įmonių kapitalo pakankamumo reikalavimų taisyklių bei kitų su jomis susijusių teisės aktų reikalavimų ir įvertinti riziką, su kuria įmonė susiduria arba gali susidurti.

5. Vertybinių popierių komisija tikrina, ar įmonės sukurta ir taikoma prekybos knygoje įvardytų pozicijų vertinimo sistema bei kontrolės mechanizmas yra pakankami, kad įmonė, esant normalioms rinkos sąlygoms, per trumpą laiko tarpą galėtų parduoti arba apdrausti savo pozicijas nepatirdama reikšmingų nuostolių.

6. Vertybinių popierių komisija, vadovaudamasi atliktu priežiūriniu tikrinimu ir vertinimu, nustato, ar įmonės įdiegtos strategijos, procesai ir mechanizmai bei turimas kapitalas užtikrina tinkamą rizikos valdymą ir ar turimo kapitalo pakanka įmonės veiklos rizikai padengti.

7. Rizikos vertinimo sistemos tikslas – nustatyti visų įmonės patiriamų reikšmingos rizikos rūšių lygį, įvertinti rizikos valdymo kokybę bei įmonės valdymą. Įmonės rizikos vertinimas, taikant rizikos vertinimo sistemą, yra pirminis priežiūrinio tikrinimo ir vertinimo proceso etapas.

 

II. PRIEŽIŪRINIO TIKRINIMO IR VERTINIMO PROCESAS

 

8. Kiekvienos įmonės priežiūrinis tikrinimas ir vertinimas atliekamas bent vieną kartą per kalendorinius metus.

9. Įmonės priežiūrinio tikrinimo ir vertinimo procesas apima:

9.1. Visos įmonės veiklos reikšmingų rizikos rūšių ir įmonės valdymo vertinimą taikant rizikos vertinimo sistemą. Vertinamos visos įmonės veiklos sritys, kuriose įmonė susiduria su reikšminga rizika. Vertinant daugiausia dėmesio skiriama kiekvienos rizikos rūšies lygiui nustatyti ir rizikos valdymo sistemos kokybei įvertinti. Vertinimas yra orientuotas į ateitį, kad, vadovaujantis turima informacija, būtų nustatoma, ar tikėtina, kad įmonės rizikos lygis pasikeis per artimiausią laikotarpį.

9.2. Įmonės vidaus kapitalo pakankamumo reikalavimų vertinimo proceso tikrinimą ir vertinimą. Vertybinių popierių komisija vertina įmonės kapitalo pakankamumo reikalavimų vertinimo proceso sudedamąsias dalis, metodiką, prielaidas, taikymo apimtį ir gautus rezultatus. Šis tikrinimas apima įmonės rizikos valdymo procesus, įmonės atliktą vidaus kapitalo pakankamumo vertinimą ir jos taikomas priemones rizikai mažinti, taip pat visoms rizikos rūšims padengti turimą kapitalą ir jo sudėtį.

9.3. Patikrinimą ir įvertinimą, ar įmonė tenkina Finansų maklerio įmonių ir valdymo įmonių kapitalo pakankamumo reikalavimų taisyklių bei kitų su jomis susijusių teisės aktų reikalavimus.

9.4. Nustatymą esamų arba galimų problemų, įmonės vidaus kontrolės ir rizikos valdymo sistemos trūkumų.

9.5. Tikrinimo ir vertinimo rezultatų pateikimą įmonės valdymo organams.

9.6. Vadovaujantis vertinimo rezultatais, įmonei gali būti nustatomi papildomi kapitalo pakankamumo reikalavimai, susiję su veiklos rizikos ribojimu, ar priimami kiti atitinkami Lietuvos Respublikos teisės aktuose numatyti sprendimai.

 

III. PAGRINDINIAI RIZIKOS VERTINIMO SISTEMOS PRINCIPAI

 

10. Rizikos vertinimo sistema yra viena iš Vertybinių popierių komisijos priemonių, skirta kiekvienos reikšmingos įmonės rizikos rūšies lygio ir valdymo, taip pat įmonės valdymo kokybei įvertinti, įmonės priežiūros intensyvumui nustatyti ir žmogiškiesiems ištekliams paskirstyti.

11. Rizikos vertinimo sistema apima visas įmonės veiklos sritis, kuriose įmonė susiduria su reikšminga rizika, rizikos valdymo priemones ir įmonės valdymą. Įmonės rizika vertinama pasirinkus šias rizikos rūšis:

11.1. kredito riziką;

11.2. rinkos riziką;

11.3. operacinę riziką;

11.4. likvidumo riziką.

12. Rizikos vertinimo sistema paremta kiekybinės ir kokybinės informacijos vertinimu. Atliekant įmonės rizikos vertinimą, nustatomas kiekvienos aktualios rizikos rūšies lygis, įvertinama kiekvienos rizikos rūšies valdymo kokybė, taip pat įmonės valdymas (kuris apima pajamų, strateginę, reputacijos ir atitikimo riziką).

13. Vertybinių popierių komisija įmonės rizikos vertinimą atlieka vykdydama dokumentinę įmonės veiklos priežiūrą ir įmonės kompleksinius arba tikslinius patikrinimus. Vertybinių popierių komisija kasmet įvertina per metus įvykusius reikšmingus tam tikrų rizikos rūšių lygio ir valdymo pasikeitimus, atsižvelgia į patikrinimų rezultatus, per susitikimus su įmonės vadovais sužinotą bei kitą per šį laikotarpį gautą reikšmingą informaciją.

 

IV. PRIEŽIŪRINIO TIKRINIMO IR ĮMONĖS VIDAUS KAPITALO PAKANKAMUMO REIKALAVIMŲ

VERTINIMO PROCESO SĄVEIKA

 

14. Vertybinių popierių komisijos dialogo su įmone tikslas – išsiaiškinti, kaip įmonė nustato savo rizikos strategiją, kaip įvertina ir stebi riziką, ir užtikrinti, kad įmonės vidaus kapitalas būtų pakankamas įmonės veiklos rizikai padengti.

15. Vykdant dialogą:

15.1. Vertybinių popierių komisija turi būti informuojama apie įmonės vidaus kapitalo pakankamumo reikalavimų vertinimo proceso sudarymo būdą, metodiką, naudojamą reikšmingoms rizikos rūšims visose įmonės veiklos srityse nustatyti, apie rizikos jautrumą, apie tai, kaip rizikos rūšys yra sujungtos ir kokias rizikos rūšis įmonė laiko nereikšmingomis.

15.2. Įmonė turi pateikti Vertybinių popierių komisijai pakankamai įrodymų, kad pasirinkti rizikos vertinimo ir valdymo metodai yra tinkami, o nustatyto kapitalo, reikalingo įmonės veiklos rizikai padengti, pakanka saugiai ir patikimai įmonės veiklai užtikrinti.

15.3. Įmonė turi paaiškinti visus vidaus kapitalo pakankamumo skaičiavimo ir Vertybinių popierių komisijai pateikto kapitalo pakankamumo skaičiavimo, atlikto pagal Finansų maklerio įmonių ir valdymo įmonių kapitalo pakankamumo reikalavimų taisykles, skirtumus.

16. Dialogo objektą sudaro šie pagrindiniai elementai:

16.1. Rizikos rūšys (kredito, rinkos ir operacinė), kurioms padengti kapitalo poreikis apskaičiuojamas pagal Finansų maklerio įmonių ir valdymo įmonių kapitalo pakankamumo reikalavimų taisykles.

16.2. Kitos rizikos rūšys, kurioms padengti kapitalo poreikis neskaičiuojamas pagal Finansų maklerio įmonių ir valdymo įmonių kapitalo pakankamumo reikalavimų taisykles (pvz., likvidumo rizika, reputacijos rizika, strateginė rizika ir kt.).

16.3. Išorės veiksniai, kurie nebuvo nustatyti šių Taisyklių 16.1–16.3 punktuose.

17. Vertybinių popierių komisija, atsižvelgdama į įmonės rizikos vertinimo, atlikto pagal rizikos vertinimo sistemą rezultatus ir į kiekvienos įmonės sisteminę reikšmę, kalendorinių metų pabaigoje parengia kitų metų įmonių vidaus kapitalo pakankamumo reikalavimų vertinimo proceso planą ir nurodo dialogo su įmone pradžią ir pabaigą bei intensyvumą.

18. Vertybinių popierių komisija ne vėliau kaip prieš 30 kalendorinių dienų informuoja įmonę apie numatomą dialogą ir paprašo pateikti vidaus kapitalo pakankamumo reikalavimų vertinimo proceso rezultatus.

19. Vertybinių popierių komisija, gavusi iš įmonės vidaus kapitalo pakankamumo reikalavimų vertinimo proceso rezultatus, atlieka pirminę jų peržiūrą, jei reikia, organizuoja su įmonės vadovais susitikimus, kurių metu įmonė turi pateikti paaiškinimus iškilusiais klausimais. Įmonės patikrinimo metu tikrinami atskiri vidaus kapitalo pakankamumo reikalavimų vertinimo proceso klausimai.

 

V. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

20. Vertybinių popierių komisija, nustačiusi, kad įmonės vidaus kapitalo pakankamumo reikalavimų vertinimo procesas nepakankamai tiksliai parodo rizikos lygį arba jei iš įmonės pateiktų vidaus kapitalo pakankamumo reikalavimų vertinimo išvadų seka, kad įmonės kapitalas nėra pakankamas, turi teisę nustatyti papildomus su veiklos rizikos ribojimu susijusius reikalavimus arba priimti kitus Lietuvos Respublikos teisės aktuose numatytus sprendimus. Įmonė privalo imtis priemonių nustatytiems trūkumams ištaisyti.

Vertybinių popierių komisija turi teisę įpareigoti ar nurodyti:

21.1. sukaupti tam tikrą papildomo kapitalo sumą arba nustatyti kitus kapitalo reikalavimus;

21.2. pagerinti vidaus kontrolės ir rizikos valdymo sistemas;

21.3. sumažinti su įmonės veikla susijusią riziką;

21.4. suformuoti papildomus specialiuosius atidėjinius ar tinkamai įvertinti turtą nuosavų lėšų reikalavimų atžvilgiu;

21.5. imtis veiksmų, ribojančių įmonių veiklą, operacijas ar tinklą;

21.6. riboti kintamąją atlyginimo dalį kaip procentinę visų grynųjų pajamų dalį, jeigu ji neleidžia išlaikyti patikimo įmonės kapitalo dydžio;

21.7. naudoti grynąjį pelną įmonės kapitalui sustiprinti.

211. Reikalavimas sukaupti tam tikrą papildomo kapitalo sumą ar taikyti kitus specialius kapitalo reikalavimus gali būti taikomas, jei 21 punkte nustatytų kitų papildomų reikalavimų nepakaktų rizikos vertinimo ir valdymo procesams tinkamai pagerinti. Nustatant šiuos reikalavimus atsižvelgiama į kiekybinius ir kokybinius Vertybinių popierių komisijos vykdomo priežiūrinio tikrinimo ir vertinimo aspektus ir rezultatus, įmonės valdymo struktūrą, rizikos nustatymo, valdymo, vidaus kontrolės procesus.

Papildyta punktu:

Nr. 1K-18, 2011-12-07, Žin., 2011, Nr. 154-7342 (2011-12-17)

Punkto pakeitimas:

Nr. 1K-18, 2011-12-07, Žin., 2011, Nr. 154-7342 (2011-12-17)

22. Šių Taisyklių nuostatos pradedamos taikyti nuo tada, kai pradedamos taikyti Vertybinių popierių komisijos patvirtintos Finansų maklerio įmonių ir valdymo įmonių kapitalo pakankamumo reikalavimų taisyklės.

______________

 

 

 

Pakeitimai:

1.

Lietuvos Respublikos vertybinių popierių komisija, Nutarimas

Nr. 1K-18, 2011-12-07, Žin., 2011, Nr. 154-7342 (2011-12-17)

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VERTYBINIŲ POPIERIŲ KOMISIJOS 2007 M. KOVO 22 D. NUTARIMO NR. 1K-12 "DĖL VERTYBINIŲ POPIERIŲ KOMISIJOS VYKDOMOS KAPITALO PAKANKAMUMO REIKALAVIMŲ PRIEŽIŪROS TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO" PAKEITIMO

 

*** Pabaiga ***

 

 

Redagavo  Toma Grinytė (2011-12-28)

                  Tel. (8 5) 271 49 07