Suvestinė redakcija nuo 2012-11-01 iki 2013-06-09
Įsakymas paskelbtas: Žin. 2012, Nr. 96-4945, i. k. 1122231ISAK000V-241
LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSIOJO VALSTYBINIO DARBO INSPEKTORIAUS
Į S A K Y M A S
DĖL NELAIMINGŲ ATSITIKIMŲ DARBE TYRIMO DOKUMENTŲ TVARKYMO, PRANEŠIMŲ IR NELAIMINGŲ ATSITIKIMŲ DARBE REGISTRAVIMO BEI ANALIZĖS METODINIŲ NURODYMŲ PATVIRTINIMO
2012 m. rugpjūčio 10 d. Nr. V-241
Vilnius
Įgyvendindamas Lietuvos Respublikos darbuotojų saugos ir sveikatos įstatymo (Žin. 2003, Nr. 70 – 3170) 44 straipsnio, Nelaimingų atsitikimų darbe tyrimo ir apskaitos nuostatų, patvirtintų Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2004 m. rugsėjo 4 d. nutarimu Nr. 1118 (Žin., 2004, Nr. 136-4945), 7, 13, 23, 26.1, 46.8, 55, 64, 79 ir 84 punktų bei 2011 m. balandžio 11 d. Komisijos reglamento (ES) Nr. 349/2011, kuriuo įgyvendinamos Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (EB) Nr. 1338/2008 dėl Bendrijos statistikos apie visuomenės sveikatą ir sveikatą bei saugą darbe nuostatos dėl nelaimingų atsitikimų darbe statistikos (OL 2011 L 97, p. 3), direktyvos 89/391/EEB (OL 2004, 5 skyrius, 1 tomas, p. 349) nuostatas:
1. T v i r t i n u Nelaimingų atsitikimų darbe tyrimo dokumentų tvarkymo, pranešimų ir nelaimingų atsitikimų darbe registravimo bei analizės metodinius nurodymus (toliau Nurodymai) (pridedama).
2. P r i p a ž į s t u netekusiu galios Lietuvos Respublikos vyriausiojo valstybinio darbo inspektoriaus 2004 m. spalio 18 d. įsakymą Nr. 1-285 „Dėl Nelaimingų atsitikimų tyrimo dokumentų tvarkymo, pranešimų ir nelaimingų atsitikimų darbe registravimo bei analizės metodinių nurodymų tvirtinimo“ (Žin., 2004, Nr. 156-5719) ir 2002 m. vasario 7 d. įsakymą Nr. 31 „Dėl Nelaimingų atsitikimų darbe nagrinėjimo Valstybinėje darbo inspekcijoje taisyklių tvirtinimo“ (Žin., 2002, Nr. 22-848)
5. P a v e d u šio įsakymo vykdymo kontrolę Lietuvos Respublikos vyriausiojo valstybinio darbo inspektoriaus pavaduotojui pagal administravimo sritį.
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos
vyriausiojo valstybinio darbo inspektoriaus
2012 m. rugpjūčio 10 d. įsakymu Nr. V-241
NELAIMINGŲ ATSITIKIMŲ DARBE TYRIMO DOKUMENTŲ TVARKYMO, PRANEŠIMŲ IR NELAIMINGŲ ATSITIKIMŲ DARBE REGISTRAVIMO BEI ANALIZĖS METODINIAI NURODYMAI
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Nelaimingų atsitikimų darbe tyrimo dokumentų tvarkymo, pranešimų ir nelaimingų atsitikimų darbe registravimo bei analizės metodiniai nurodymai (toliau – Nurodymai) nustato nelaimingų atsitikimų darbe ir pranešimų apie šiuos įvykius registravimo, nelaimingų atsitikimų darbe tyrimo dokumentų tvarkymo, nelaimingų atsitikimų darbe N-1/N-2 formos aktų kodavimo ir registravimo tvarką.
2. Nurodymai parengti įgyvendinant Lietuvos Respublikos darbuotojų saugos ir sveikatos įstatymo (Žin., 2003, Nr. 70-3170, toliau – Įstatymas), Nelaimingų atsitikimų darbe tyrimo ir apskaitos nuostatų, patvirtintų Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2004 m. rugsėjo 4 d. nutarimu Nr. 1118 (Žin., 2004, Nr. 136-4945, toliau – Nuostatai), 2011 m. balandžio 11 d. Komisijos reglamento (ES) Nr. 349/2011, kuriuo įgyvendinamos Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (EB) Nr. 1338/2008 dėl Bendrijos statistikos apie visuomenės sveikatą ir sveikatą bei saugą darbe nuostatos dėl nelaimingų atsitikimų darbe statistikos (OL 2011 L 97, p. 3), direktyvos 89/391/EEB (OL 2004, 5 skyrius, 1 tomas, p. 349) nuostatas.
3. Nurodymuose vartojamos sąvokos (darbdavys, darbuotojas, darbdavį atstovaujantis asmuo – įmonės vadovas, darbdavio įgaliotas asmuo, nelaimingas atsitikimas darbe, nelaimingas atsitikimas pakeliui į darbą ar iš darbo ir kitos) atitinka Lietuvos Respublikos darbo kodekse (Žin., 2002, Nr. 64-2569), Įstatyme, Nuostatuose ir kituose darbuotojų saugą ir sveikatą reglamentuojančiuose teisės aktuose vartojamas sąvokas.
II. NELAIMINGŲ ATSITIKIMŲ DARBE IR PRANEŠIMŲ APIE ĮVYKUSIUS NELAIMINGUS ATSITIKIMUS DARBE REGISTRAVIMAS
4. Įmonės vadovas ar darbdavio įgaliotas asmuo apie sunkius nelaimingus atsitikimus darbe, vadovaudamasis sunkių traumų klasifikaciniais požymiais, patvirtintais sveikatos apsaugos ministro 2001 m. liepos 18 d. įsakymu Nr. 397 (Žin., 2001, Nr. 64-2377), ir apie nelaimingus atsitikimus darbe, dėl kurių nukentėjęs asmuo mirė, taip pat apie tai, kad asmuo mirė darbe dėl ligos, nesusijusios su darbu, privalo nedelsdamas telefonu, elektroniniu paštu, faksu arba kitomis ryšio priemonėmis pranešti atitinkamai prokuratūrai, Lietuvos Respublikos valstybinės darbo inspekcijos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau – VDI) teritoriniam skyriui, nukentėjusiojo šeimai ar jo atstovui.
5. Pranešęs apie nelaimingą atsitikimą darbe ryšio priemonėmis, įmonės vadovas ar darbdavio įgaliotas asmuo išsiunčia (pateikia) nustatytos formos pranešimą (Nuostatų 3 priedas) VDI teritoriniam skyriui.
6. Įmonės vadovas ar darbdavio įgaliotas asmuo apie nelaimingą atsitikimą darbe, įvykusį Nuostatų 22 punkte nurodytais atvejais (statinių, pavojingų objektų avarijos, avarijos vežant pavojingus krovinius, branduolinės energetikos objektų veiklos sutrikimai, energijos tiekimas), kai įvykiai turi būti ištirti atitinkamų įstaigų ar jų sudarytų komisijų, pranešimą toms įstaigoms (institucijoms) išsiunčia vadovaudamasis teisės aktų, reglamentuojančių tų įvykių tyrimą, nustatyta tvarka.
7. VDI teritoriniame skyriuje gavus pranešimą apie nelaimingą atsitikimą darbe, įvykusį Nuostatų 22 punkte nurodytais atvejais, šio teritorinio skyriaus atsakingas darbuotojas nedelsdama praneša atitinkamai institucijai ar įstaigai, tiriančiai ar skiriančiai tyrimo komisiją, VDI inspektoriaus, dalyvausiančio komisijos darbe, pareigas, vardą ir pavardę.
8. VDI teritoriniuose skyriuose asmens sveikatos priežiūros įstaigų pranešimai apie lengvus, sunkius ir mirtinus nelaimingus atsitikimus darbe ir įmonių vadovų ar darbdavio įgaliotų asmenų pranešimai apie sunkius ir mirtinus nelaimingus atsitikimus darbe bei asmens mirtį darbe dėl ligos, taip pat žymos apie gautus lengvų nelaimingų atsitikimų darbe N-1 ir nelaimingų atsitikimų pakeliui į darbą ar iš darbo N-2 formos aktus registruojamos Lietuvos Respublikos vyriausiojo valstybinio darbo inspektoriaus nustatyta tvarka.
9. VDI teritoriniame skyriuje užregistravus pranešimą apie sunkų ar mirtiną nelaimingą atsitikimą darbe pranešimo kopija išsiunčiama VDI administracijos atsakingam skyriui.
10. Gavęs informaciją apie sunkų ar mirtiną nelaimingą atsitikimą darbe, VDI teritorinio skyriaus vedėjas potvarkiu paskiria skyriaus inspektorių, kuris iš karto, kai tik įmanoma, išvyksta į įvykio vietą. Tiriant nelaimingus atsitikimus darbe, įvykusius ne įmonės teritorijoje dėl geležinkelio, vandens, oro transporto, automobilių, traktorių, kitų savaeigių mašinų eismo saugumo taisyklių pažeidimo, taip pat įvykusius už Lietuvos Respublikos ribų, VDI inspektoriui vykti į įvykio vietą neprivalu.
11. VDI inspektorius, sugrįžęs iš įvykio vietos, papildo ar (ir) patikslina informaciją apie sunkų ar mirtiną nelaimingą atsitikimą darbe VDI administracijos atsakingam skyriui ir praneša apie įvykį atitinkamam Valstybino socialinio draudimo fondo valdybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau – VSDFV) teritoriniam skyriui (Lietuvos Respublikos vyriausiojo valstybinio darbo inspektoriaus ir VSDFV direktoriaus 2002-01-07 įsakymo Nr. 3/4 priedas).
III. NELAIMINGŲ ATSITIKIMŲ DARBE TYRIMAS
14. Lengvus nelaimingus atsitikimus darbe tiria įmonės vadovo įsakymu ar kitu tvarkomuoju dokumentu patvirtinta dvišalė komisija, sudaryta iš darbdavio atstovo (atstovų), kurį (kuriuos) skiria įmonės vadovas, ir darbuotojų atstovo (atstovų) saugai ir sveikatai, išrinkto (išrinktų) Įstatymo 13 straipsnyje nustatyta tvarka.
15. Sunkius ir mirtinus nelaimingus atsitikimus darbe tiria VDI inspektorius, dalyvaujant darbdavio atstovui ir darbuotojų atstovui saugai ir sveikatai.
16. Tiriant nelaimingą atsitikimą darbe (kiekvienu konkrečiu atveju įvertinant reikalingą surinkti informacijos ir įrodymų apimtį) privalu:
16.1. nustatyti, ar nepakeista nelaimingo atsitikimo darbe vieta. Jeigu ji pakeista, būtina sužinoti, kas joje pakeista, išsiaiškinant situaciją, buvusią prieš nelaimingą atsitikimą darbe, ir gauti iš įmonės vadovo ar darbdavio įgalioto asmens dokumentus ir/ar paaiškinimus, susijusius su įvykio vietos pakeitimu;
16.2. apžiūrėti ir nufotografuoti nelaimingo atsitikimo darbe vietą, jei įmanoma – darbuotoją sužalojusią darbo priemonę, įvykio metu naudotas kolektyvines ir/ar asmenines apsaugos priemones, esant būtinumui įvykio vietą nufilmuoti, sudaryti tyrimui atlikti kitą reikalingą grafinę medžiagą;
16.3. gauti iš įmonės vadovo ar darbdavio įgalioto asmens tyrimui atlikti reikalingus duomenis (patvirtintas schemas, projektus, kitus dokumentus), taip pat įmonės vadovo, darbdavio įgalioto asmens, įvykio liudininkų rašytinius paaiškinimus apie nelaimingo atsitikimo darbe aplinkybes ir priežastis;
16.4. esant galimybei gauti nukentėjusiojo rašytinį paaiškinimą, susijusį su nelaimingu atsitikimu darbe;
16.5. nustatyti darbo priemonių būklę, buvusią įvykio metu, duomenis apie šių priemonių priežiūrą iki nelaimingo atsitikimo darbe;
16.6. išnagrinėti, ar įvykio vietoje buvo įrengtos tinkamos kolektyvinės apsaugos priemonės ir ar darbuotojas buvo aprūpintas tinkamomis asmeninėmis apsaugos priemonėmis (jei tai susiję su įvykio priežastimis);
16.7. įvertinti nukentėjusiojo darbo aplinkoje ir darbo vietoje esančius saugai ir sveikatai pavojingus veiksnius;
16.8. įvertinti nukentėjusiojo ir kitų asmenų, susijusių su tiriamu įvykiu, profesinį pasirengimą darbui, kurio metu įvyko nelaimingas atsitikimas;
16.9. nustatyti, ar nukentėjusysis ir kiti asmenys, susiję su tiriamu įvykiu, nustatyta tvarka apmokyti ir instruktuoti darbuotojų saugos ir sveikatos klausimais (dirbti darbą, kurį atliekant įvyko nelaimingas atsitikimas darbe);
16.10. įvertinti darbo vietos organizavimą ir darbo proceso technologiją nustatančius dokumentus, jų atitiktį teisės aktų reikalavimams;
16.11. išanalizuoti profesinės rizikos vertinimo duomenis ir įgyvendintas priemones darbuotojų saugai užtikrinti įvykio vietoje;
16.12. atsižvelgiant į darbuotojų saugos ir sveikatos teisės aktų reikalavimus, išnagrinėti specialistų, ekspertizės aktų duomenis;
17. Vadovaujantis išnagrinėtų klausimų, paaiškinimų ir dokumentų rezultatais, būtina:
17.1. nuosekliai ir išsamiai aprašyti nelaimingo atsitikimo darbe aplinkybes – sąlygas, buvusias ar susidariusiais įvykio metu ir turėjusias įtakos nelaimingam atsitikimui darbe įvykti arba jį lėmusias;
17.3. nustatyti nelaimingo atsitikimo darbe priežastį (priežastis) – reiškinį ar visumą reiškinių, dėl kurių darbuotojas patyrė traumą ar kitą žalingą poveikį sveikatai;
17.4. aprašyti, trumpai apibūdinant esmę, kiekvieną priežastį lėmusį konkretų pažeidimą, dėl kurio įvyko nelaimingas atsitikimas darbe;
18. Nustatant nelaimingo atsitikimo darbe priežastis, vadovaujantis Lietuvos Respublikos vyriausiojo valstybinio darbo inspektoriaus patvirtintu Ekspertizių skyrimo, tiriant nelaimingus atsitikimus darbe ir profesines ligas, tvarkos aprašu, gali būti skiriamos ekspertizės.
19. Tirdami nelaimingus atsitikimus darbe, įvykusius ne įmonės teritorijoje dėl geležinkelio, vandens, oro transporto, automobilių, traktorių ar kitų savaeigių mašinų eismo saugumo taisyklių pažeidimo, VDI inspektoriai, įmonių dvišalės komisijos turi išnagrinėti ir nustatyti, ar nebuvo darbuotojų saugos ir sveikatos, darbo teisės aktų pažeidimų, galėjusių turėti įtakos nelaimingam atsitikimui darbe įvykti.
20. VDI inspektorius ar įmonių dvišalės komisijos, dalyvaudami šių Nurodymų 6 punkte nurodytų įvykių tyrimo komisijos darbe, tuo pačiu metu tiria nelaimingą atsitikimą darbe. Jie gali pateikti komisijai motyvuotą prašymą dėl nelaimingo atsitikimo darbe tyrimui reikalingų išvadų ir informacijos.
21. Avarijos tyrimo aktas (su avarijos aplinkybių aprašymu ir nurodyta jos priežastimi) pridedamas prie nelaimingo atsitikimo darbe tyrimo medžiagos.
22. Nelaimingo atsitikimo tyrimo metu, prieš priimant sprendimą nutraukti tyrimą, kai nukentėjusysis:
22.1. sąmoningai (tyčia) siekė, kad įvyktų nelaimingas atsitikimas – būtina išnagrinėti ir įvertinti teisėsaugos institucijos, teismo medicinos eksperto ar asmens sveikatos priežiūros įstaigos išvadas nagrinėjamu klausimu;
22.2. susižalojo ar mirė darydamas nusikalstamą veiką – būtina išnagrinėti ir įvertinti teisėsaugos institucijos sprendimą, nukentėjusiojo įmonės vadovo paaiškinimą ir, jei reikėjo įmonės vadovui reaguoti, – reaguojamojo poveikio dokumentus (įsakymą, potvarkį) dėl nusikalstamos veikos;
22.3. savavališkai be įmonės vadovo ar darbdavio įgalioto asmens žinios dirbo sau (savo interesams) ar, neturėdamas įmonės vadovo rašytinio pavedimo (nurodymo), dalyvavo sportiniuose renginiuose ir pan. – būtina išnagrinėti įmonėje nustatytą tvarką, tvarkomuosius dokumentus dėl darbo savo tikslams ar renginių, vadovų ir kitų asmenų paaiškinimus;
22.4. nukentėjo, kai prieš jį buvo panaudotas smurtas, jeigu smurto aplinkybės ir motyvai nesusiję su darbu, – būtina išnagrinėti teisėsaugos institucijos išvadą ar sprendimą, nukentėjusiojo įmonės vadovo ir kitų asmenų paaiškinimus ir, jei reikėjo įmonės vadovui reaguoti, darbdavio reaguojamojo poveikio dokumentus (įsakymą, potvarkį) dėl smurto prevencijos;
22.5. mirė dėl ligos, nesusijusios su darbo sąlygomis, – būtina išnagrinėti šio darbuotojo mirties priežastį pagal asmens sveikatos priežiūros įstaigos arba teismo medicinos ekspertizės išvadą ir darbo sąlygas (ar darbuotojas nebuvo skirtas darbams, kuriems negalėjo būti skiriamas dėl sveikatos būklės, ar įmonėje taikoma (jei buvo taikoma) suminė darbo laiko apskaita neturėjo įtakos darbuotojo sveikatos pablogėjimui, ar asmuo dirbo naktį, ar laikėsi darbo ir poilsio laiko režimo, ar darbuotojui profilaktiškai tikrinantis sveikatą įmonės vadovas ar darbdavio įgaliotas asmuo įvertino visus galimus rizikos veiksnius darbo vietoje) ankstesniu laikotarpiu iki mirties.
23. Priėmus sprendimą nutraukti nelaimingo atsitikimo darbe tyrimą mirties ir sunkių sužalojimų atvejais, VDI inspektorius pildo Informacinę kortą apie nelaimingo atsitikimo darbe ar mirties darbe dėl ligos tyrimo nutraukimą (toliau – Informacinė korta, Nurodymų 2 priedas).
24. Ištyrus sunkų arba mirtiną nelaimingą atsitikimą darbe, taip pat ir priėmus sprendimą nutraukti nelaimingo atsitikimo darbe tyrimą, VDI inspektoriaus tyrimo eigoje surinkti dokumentai, vadovaujantis Prie nelaimingų atsitikimų darbe tyrimo aktų pridėtinų dokumentų informaciniu sąrašu (Nurodymų 3 priedas), su Tyrimo medžiagos apyrašu (toliau – Apyrašas, Nurodymų 4 priedas) bei VDI teritorinio skyriaus vedėjo (vedėjo pavaduotojo) pasirašytu siunčiamų dokumentų lydraščiu, pagal Apyrašą sunumeruojami, perrišimo vieta užantspauduojama VDI inspektoriaus vardiniu spaudu ir VDI teritorinio skyriaus antspaudu (jei įvykį tyrė VDI administracijoje dirbantis inspektorius, antspauduojama VDI antspaudu), ir išsiunčiami Nuostatuose nustatyta tvarka.
25. Nelaimingo atsitikimo tyrimo metu nustačius, kad nukentėjusysis nebuvo apdraustas privalomuoju nelaimingų atsitikimų darbe ir profesinių ligų socialiniu draudimu (Nuostatų 2 punktas), VDI inspektorius, vadovaudamasis patikrinimo įmonėje metu surinkta informacija, surinkta šių Nurodymų 16 punkte nustatyta tvarka, surašo laisvos formos aktą, kuriame aprašo nelaimingo atsitikimo aplinkybes ir priežastis, įvardija nustatytus (susijusius su įvykiu) darbuotojų saugą ir sveikatą reglamentuojančių teisės aktų pažeidimus, užpildo Informacinę kortą ir, suformavęs šių Nurodymų 24 punkte nustatyta tvarka dokumentų bylą, perduoda (išsiunčia) ją VDI administracijos atsakingam skyriui.
26. VDI administracijoje gauti mirtinų ar sunkių nelaimingų atsitikimų darbe tyrimo dokumentai registruojami gautų dokumentų registre ir pateikiami VDI administracijos atsakingam skyriui nagrinėti (teikti pasiūlymus).
27. VDI administracijos atsakingo skyriaus VDI inspektorius (specialistas), nagrinėdamas mirtino ar sunkaus nelaimingo atsitikimo darbe aktą bei tyrimo medžiagą, vadovaudamasis Nuostatais, šiais Nurodymais bei kitais Lietuvos Respublikos vyriausiojo valstybinio darbo inspektoriaus patvirtintais nelaimingų atsitikimų darbe tyrimą, jų aplinkybių, priežasčių bei tyrimo pažeidimų nagrinėjimą reglamentuojančiais teisės aktais, patikrina:
27.2. ar išsamiai, aiškiai, nuosekliai aprašomos įvykio aplinkybės, susijusios priežastiniais ryšiais su nelaimingu atsitikimu darbe;
27.3. ar nustatytos nelaimingo atsitikimo darbe priežastys yra logiška tyrimo medžiagoje pateikiamų įrodymų išdava;
27.4. ar surinktų įrodymų pakanka nelaimingo atsitikimo darbe priežastims pagrįsti, ar nelaimingo atsitikimo darbe N-1 formos akte (toliau – N-1 formos aktas) nurodyti pažeidimai ir neįvykdyti teisės aktų reikalavimai susiję su nelaimingu atsitikimu darbe;
28. VDI administracijos atsakingo skyriaus inspektorius (specialistas), išnagrinėjęs nelaimingo atsitikimo darbe tyrimo medžiagą, pateikia VDI administracijos atsakingo skyriaus vedėjui siūlymus:
28.1. nustačius, kad įvykis ištirtas nepažeidžiant šių Nurodymų 27 punkte nurodytų teisės aktų reikalavimų, VDI administracijos atsakingame skyriuje sunkių ar mirtinų nelaimingų atsitikimų darbe, nutrauktų nelaimingų atsitikimų darbe tyrimo bylos registruojamos kompiuterinėje laikmenoje pagal nelaimingo atsitikimo darbe ryšį su darbu;
29. Jei ištyrus nelaimingą atsitikimą darbe vėliau paaiškėja naujos teisiškai reikšmingos aplinkybės, taip pat jei keičiasi asmens sveikatos priežiūros įstaigos nustatytas nukentėjusiojo traumos sunkumas ar nukentėjusysis dėl patirtų įvykio metu sužalojimų miršta, skiriamas papildomas nelaimingo atsitikimo darbe tyrimas įvykio aplinkybėms, priežastims ar įrašams nelaimingo atsitikimo darbe akte patikslinti.
30. VDI teritoriniame skyriuje užregistruoti iš įmonių gauti lengvų nelaimingų atsitikimų darbe N-1 formos aktai, nelaimingų atsitikimų pakeliui į darbą ar iš darbo N-2 formos aktai (toliau – N-2 formos aktas) perduodami VDI inspektoriams patikrinti ir koduoti šių Nurodymų 31 bei 32 punktuose nustatyta tvarka.
31. VDI teritorinio skyriaus inspektorius tikrina, ar lengvų nelaimingų atsitikimų darbe N-1/N-2 formos akte išsamiai, aiškiai, nuosekliai aprašomos įvykio aplinkybės, susijusios priežastiniais ryšiais su nelaimingu atsitikimu darbe, teisingai nustatytos nelaimingo atsitikimo darbe priežastys, nurodyti pažeidimai ir neįvykdyti teisės aktų reikalavimai susiję su nelaimingu atsitikimu darbe. Jei lengvų nelaimingų atsitikimų darbe N-1/N-2 formos akte nepakanka informacijos sprendimams priimti, VDI inspektorius pareikalauja pateikti visą tyrimo medžiagą.
32. VDI teritorinio skyriaus inspektorius, patikrinęs lengvų nelaimingų atsitikimų darbe N-1/N-2 formos akto turinį ir nenustatęs tyrimo pažeidimų, vadovaudamasis šių Nurodymų 40 punkto bei 1 priedo nuostatomis, surašo lengvų nelaimingų atsitikimų darbe N-1/N-2 formos akte kodus, akto viršutiniame kairiajame kampe užrašo „Patikrinta“, antspauduoja savo vardiniu spaudu, įrašo tikrinimo datą ir pasirašo. VDI teritorinis skyrius registruotus, patikrintus aktus, įvedus reikalingus duomenis į kompiuterinę laikmeną Lietuvos Respublikos vyriausiojo valstybinio darbo inspektoriaus nustatyta tvarka, išsiunčia VDI administracijos atsakingam skyriui.
33. VDI teritorinio skyriaus inspektorius, nustatęs, kad lengvas nelaimingas atsitikimas darbe, nelaimingas atsitikimas pakeliui į darbą ar iš darbo ištirtas pažeidžiant šių Nurodymų 27 punkte nurodytuose teisės aktuose reglamentuotus reikalavimus, įpareigoja darbdavį per 15 darbo dienų atlikti papildomą ar pakartotinį lengvo nelaimingo atsitikimo darbe tyrimą, surašydamas privalomai vykdyti reikalavimą. Reikalavime taip pat nurodoma, kad apie atliekamą papildomą ar pakartotinį lengvo nelaimingo atsitikimo darbe tyrimą darbdavys privalo informuoti nukentėjusį darbuotoją arba jo atstovą, draudimo įstaigą (įstaigas). Nustačius, kad lengvas nelaimingas atsitikimas darbe ištirtas pažeidžiant Nuostatus, VDI teritorinio skyriaus vedėjas potvarkiu gali paskirti tirti nelaimingą atsitikimą darbe šio skyriaus inspektorių.
34. Jei nukentėjęs darbuotojas, nesutikdamas su darbdavio sudarytos dvišalės komisijos ištirto lengvo nelaimingo atsitikimo darbe, nelaimingo atsitikimo pakeliui į darbą ar iš darbo tyrimo rezultatais, pateikia prašymą pakartotinai ištirti nelaimingą atsitikimą darbe VDI teritoriniam skyriui arba VDI inspektorius, atliekamo patikrinimo įmonėje metu, nustato, kad įvykęs nelaimingas atsitikimas darbe įmonėje neištirtas nustatyta tvarka, VDI teritorinio skyriaus vedėjas potvarkiu tirti nelaimingą atsitikimą darbe skiria VDI inspektorių.
35. VDI inspektorius, Nurodymų 34 punkte numatytais atvejais tyręs lengvą nelaimingą atsitikimą darbe, nelaimingą atsitikimą pakeliui į darbą ar iš darbo, įmonės vadovo pasirašytus N-1/N-2 formos aktus su tyrimo medžiaga įteikia (išsiunčia) VDI administracijai, nukentėjusiajam arba jo atstovui ar jo šeimai, draudimo įstaigai, kitoms įstaigoms ar įmonėms (jų pageidavimu), dalyvavusioms tiriant nelaimingą atsitikimą darbe.
36. Atlikus papildomą ar pakartotinį nelaimingo atsitikimo darbe, nelaimingo atsitikimo pakeliui į darbą ar iš darbo tyrimą ir surašius naujus dokumentus ant ankstesnio tyrimo metu surašyto N-1/N-2 formos akto pirmojo puslapio viršutinėje dalyje padaromas atitinkamas įrašas, nurodantis papildomo ar pakartotinio tyrimo datą, surašyto dokumento pavadinimą ir asmenų, atlikusių papildomą ar pakartotinį tyrimą, pareigas, vardus bei pavardes. Ankstesnio tyrimo metu surašytas N-1/N-2 formos aktas ar Informacinė korta pridedamas prie pakartotinio ar papildomo tyrimo metu surašyto dokumento (N-1/N-2 formos akto ar Informacinės kortos).
IV. NELAIMINGO ATSITIKIMO DARBE N-1/N-2 FORMOS AKTO PILDYMAS
38. Nelaimingų atsitikimų darbe N-1/N-2 formos aktų numeriai ir jų registravimo datos įrašomi iš nukentėjusiojo įmonės Nelaimingų atsitikimų darbe, incidentų ir nelaimingų atsitikimų darbe aktų registravimo žurnalo (Nuostatų 5 priedas).
39. Kiekvienais metais nelaimingų atsitikimų darbe N-1/N-2 formos aktai, incidentų tyrimo aktai pradedami numeruoti pirmuoju numeriu. Nelaimingų atsitikimų darbe N-1/N-2 formos aktų ir tyrimo metu surinktų dokumentų kopijos, prieš išsiunčiant jas Nuostatais nustatytais adresais, tvirtinamos įmonės vadovo ar darbdavio įgalioto asmens parašu ir įmonės antspaudu. Netvirtinamos tik tų dokumentų kopijos, ant kurių yra originalūs parašai, antspaudai.
40. Lengvų nelaimingų atsitikimų darbe N-1 formos aktuose, N-2 formos aktuose 1, 1.1,1.2,1.3, 1.4, 1.5, 2, 3 ir 3.1 punktų, kuriuose pateikiami duomenys apie įmonę ir nukentėjusįjį, tekstinę dalį ir kodų langelius užpildo įmonių dvišalės komisijos, tyrusios nelaimingus atsitikimus darbe, šių Nurodymų 1 priede nustatyta tvarka. Likusių punktų ar jų papunkčių (jei reikia) tekstinę dalį pildo įmonių dvišalės komisijos, o kodus surašo VDI teritorinio skyriaus inspektorius.
41. Sunkių ir mirtinų nelaimingų atsitikimų darbe N-1 formos aktus pildo VDI teritorinio skyrių inspektoriai, tiriantys nelaimingą atsitikimą.
V. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
43. VDI administracijos atsakingo skyriaus darbuotojas, vadovaudamasi 2011 m. balandžio 11 d. Komisijos reglamento (ES) Nr. 349/2011, kuriuo įgyvendinamos Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (EB) Nr. 1338/2008 dėl Bendrijos statistikos apie visuomenės sveikatą ir sveikatą bei saugą darbe nuostatos dėl nelaimingų atsitikimų darbe statistikos (OL 2011 L 97, p. 3), nuostatomis bei Europos nelaimingų atsitikimų darbe statistikos vadovo rekomendacijomis, iki kiekvienų kalendorinių metų rugsėjo mėn. 15 d. teikia šiame reglamente nurodytus duomenis už ataskaitinį laikotarpį apie nelaimingus atsitikimus darbe Europos Sąjungos statistikos tarnybai (EUROSTAT).
44. Informacija apie sunkius ir (ar) mirtinus nelaimingus atsitikimus darbe, pateikta nukentėjusiųjų asmenų artimųjų, bendradarbių ar kitų susijusių asmenų, taip pat gauta iš žiniasklaidos priemonių, jei įmonės vadovas ar darbdavio įgaliotas asmuo apie nelaimingą atsitikimą darbe teisės aktų nustatyta tvarka nėra pranešęs VDI, atitinkamame VDI teritoriniame skyriuje registruojama kaip prašymas (skundas), operatyviai tikslinama ir sprendžiama ar registruoti šią informaciją kaip pranešimą apie nelaimingą atsitikimą darbe. Šį sprendimą VDI teritorinio skyriaus vedėjas priima ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo informacijos gavimo dienos.
Nelaimingų atsitikimų darbe tyrimo
dokumentų tvarkymo, pranešimų ir nelaimingų
atsitikimų darbe registravimo bei analizės
metodinių nurodymų
1 priedas
N-1 FORMOS AKTO PILDYMAS IR KODAVIMAS
1. Akto pirmo puslapio viršutinėje dalyje esantys nelaimingo atsitikimo darbe atpažinimo kodo (AK) langeliai pildomi (lengvų nelaimingų atsitikimų darbe aktuose – VDI teritoriniuose skyriuose, o sunkių ir mirtinų nelaimingų atsitikimų – VDI administracijos atsakingame skyriuje) taip:
- pirmuosiuose keturiuose įrašo numerio langeliuose įrašomi metai, kada apie nelaimingą atsitikimą darbe pranešta VDI;
- penktajame langelyje įrašoma: „1“ – lengvo; „2“ – sunkaus, „3“ – mirtino nelaimingo atsitikimo darbe atveju.
- kituose dviejuose langeliuose įrašomas apskrities kodas:
Apskričių pavadinimai |
Kodai |
|
Apskričių pavadinimai |
Kodai |
Alytaus |
01 |
|
Šiaulių |
06 |
Kauno |
02 |
|
Tauragės |
07 |
Klaipėdos |
03 |
|
Telšių |
08 |
Marijampolės |
04 |
|
Utenos |
09 |
Panevėžio |
05 |
|
Vilniaus |
10 |
- paskutiniuose keturiuose langeliuose įrašomas einamaisiais metais šalyje įvykusio nelaimingo atsitikimo darbe eilės numeris. Šis numeris pagal specialią kompiuterinę programą automatiškai suteikiamas koduotų duomenų įvedimo metu.
2. Kitos akto eilutės pildomos ir duomenys koduojami vadovaujantis toliau pateikiamais paaiškinimais ir kodais:
1.1 punkte įrašomas įmonės, kurios darbuotojas nukentėjo dėl nelaimingo atsitikimo darbe, buveinės adresas, kodų langeliuose įrašomas 5 ženklų pašto kodas.
1.2 punkte įrašomi įmonės telefono, fakso numeriai ir elektroninio pašto adresas bei kodų langeliuose įmonės kodas. Nesant telefono, fakso ar elektroninio pašto, įrašomas žodis – „nėra“. Jei įmonės kodas yra sudarytas iš 7 ženklų, tai pirmuose dviejuose langeliuose įrašomi nuliai.
1.3 punkte įrašomas įmonės pagrindinės ekonominės veiklos pavadinimas arba, jei įmonės veikla yra įvairi, įrašomas tos veiklos pavadinimas, kurią atitinka įvykio metu atliekamas darbas, ir koduojama:
pirmuosiuose kodavimo langeliuose įrašomas keturženklis (4 skaitmenų (klasės) lygmeniu) ekonominės veiklos kodas pagal Ekonominės veiklos rūšių klasifikatoriaus 2 redakciją (EVRK 2 red.), patvirtintą Statistikos departamento prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės generalinio direktoriaus 2007 m. spalio 31 d. įsakymu Nr. DĮ-226 (Žin., 2007, Nr. 119-4877). Kodavimo langeliuose pirmiausiai įrašomas keturženklis ekonominės veiklos kodas, o kituose dviejuose langeliuose įrašomi nuliai:
antrajame kodavimo langelyje įrašoma:
1 – Privati įmonė (išskyrus toliau nurodytus 3 ir 4 punktus)
2 – Valstybės įmonė
3 – Ūkis, gaminantis produkciją rinkai
4 – Ūkininkai
5 – Užsienio įmonė (filialas).
1.4 punkte įrašomas įmonės darbuotojų skaičius žodžiais, o kodo langeliuose – skaitmenimis. Jei darbuotojų skaičius ne keturženklis, tai prieš jį įrašomi nuliai. Taip pat šiame punkte įrašomas darbuotojų, dirbančių pavojingus darbus, įvykio dieną įmonėje skaičius (darbuotojų skaičius gali būti nustatomas pagal apmokytų dirbti pavojingus darbus darbuotojų skaičių) žodžiais, o langeliuose – skaitmenimis.
3 punkte įrašomas nukentėjusiojo vardas, pavardė, asmens kodas.
3.2 punkte įrašoma nukentėjusiojo asmens pilietybė, nurodant šalies pavadinimą, ir koduojama:
1 – Lietuvos Respublikos (LR) pilietis
2 – Ne LR pilietis, bet Europos Sąjungos (ES) šalies pilietis
3 – Už ES ribų esančios šalies pilietis
0 – Pilietybė nežinoma.
3.3 punkte įrašomas nukentėjusiojo užimtumas ir koduojama:
100 – |
Savarankiškai dirbantis |
300 – |
Darbuotojas, dirbantis nuolatinį/laikiną (neterminuotos/terminuotos trukmės) darbą ir visą darbo dieną/ne visą darbo dieną, nenurodyta |
301 – |
Darbuotojas, dirbantis nuolatinį/laikiną (neterminuotos/ terminuotos trukmės) darbą, visą darbo dieną |
302 – |
Darbuotojas, dirbantis nuolatinį/laikiną (neterminuotos/terminuotos trukmės) darbą, ne visą darbo dieną |
310 – |
Darbuotojas, dirbantis nuolatinį darbą (pagal neterminuotos trukmės darbo sutartį) – visą darbo dieną/ne visą darbo dieną, nenurodyta |
311 – |
Darbuotojas, dirbantis nuolatinį darbą (pagal neterminuotos trukmės darbo sutartį) visą darbo dieną |
312 – |
Darbuotojas, dirbantis nuolatinį darbą (pagal neterminuotos trukmės darbo sutartį) ne visą darbo dieną |
320 – |
Darbuotojas, dirbantis laikiną darbą (pagal terminuotos trukmės darbo sutartį) visą darbo dieną/ne visą darbo dieną, nenurodyta |
321 – |
Darbuotojas, dirbantis laikiną darbą (pagal terminuotos trukmės darbo sutartį) visą darbo dieną |
322 – |
Darbuotojas, dirbantis laikiną darbą (pagal terminuotos trukmės darbo sutartį) ne visą darbo dieną, nenurodyta |
500 – |
Mokiniai / praktikantai |
900 – |
Kitas užimtumo statusas |
000 – |
Užimtumo statusas nežinomas |
3.4 punkte nuo 2013 metų sausio 1 d. įrašomas nukentėjusiojo profesijos ar darbo pavadinimas pagal darbo sutartį ir langeliuose koduojama vadovaujantis Lietuvos Respublikos profesijų klasifikatoriaus struktūra pagal tarptautinį standartinį profesijų klasifikatorių ISCO-08 (Žin., 2009, Nr. 152-6877).
Iki 2012-12-31 įrašomas nukentėjusiojo profesijos ar darbo pavadinimas pagal darbo sutartį ir langeliuose koduojama vadovaujantis žemiau pateiktu profesijų kodų sąvadu (pirmiausia įrašant kodo ženklus, po to du nulius:
|
ĮSTATYMŲ LEIDĖJAI, VYRESNIEJI PAREIGŪNAI IR VALDYTOJAI |
1110 – |
Įstatymų leidėjai |
1120 – |
Vyresnieji pareigūnai |
1130 – |
Miesto [kaimo] seniūnijų seniūnai |
1141 – |
Vyresnieji politinių partijų pareigūnai |
1142 – |
Vyresnieji darbdavių, darbuotojų ir kitų ekonominių organizacijų pareigūnai |
1143 – |
Vyresnieji humanitarinių ir kitų specialiųjų organizacijų pareigūnai |
1211 – |
Žemės ūkio, medžioklės, miškininkystės, žvejybos ir žuvininkystės įmonių ir organizacijų direktoriai ir vyriausieji valdytojai |
1212 – |
Gamybos įmonių ir organizacijų direktoriai ir vyriausieji valdytojai |
1213 – |
Statybos įmonių ir organizacijų direktoriai ir vyriausieji valdytojai |
1214 – |
Didmeninės ir mažmeninės prekybos įmonių ir organizacijų direktoriai ir vyriausieji valdytojai |
1215 – |
Maitinimo įmonių ir viešbučių direktoriai ir vyriausieji valdytojai |
1216 – |
Transporto, sandėliavimo ir ryšių įmonių ir organizacijų direktoriai ir vyriausieji valdytojai |
1217 – |
Verslo įmonių ir organizacijų direktoriai ir vyriausieji valdytojai |
1218 – |
Asmens priežiūros, valymo ir kitų susijusių įmonių ir organizacijų direktoriai ir vyriausieji valdytojai |
1219 – |
Kiti, niekur kitur nepriskirti, įmonių ir organizacijų direktoriai ir vyriausieji valdytojai |
1221 – |
Žemės ūkio, medžioklės, miškininkystės, žvejybos ir žuvininkystės produktų gamybos ir paslaugų padalinių vadovai |
1222 – |
Produktų gamybos ir paslaugų padalinių vadovai |
1223 – |
Statybos gaminių ir paslaugų padalinių vadovai |
1224 – |
Didmeninės ir mažmeninės prekybos ir paslaugų padalinių vadovai |
1225 – |
Maitinimo įmonių ir viešbučių paslaugų padalinių vadovai |
1226 – |
Transporto, sandėliavimo ir ryšių paslaugų padalinių vadovai |
1227 – |
Verslo paslaugų padalinių vadovai |
1228 – |
Asmens priežiūros, valymo ir susijusių paslaugų padalinių vadovai |
1229 – |
Kiti, niekur kitur nepriskirti, produktų gamybos ir paslaugų padalinių vadovai |
1231 – |
Finansų ir valdymo padalinių vadovai |
1232 – |
Personalo ir gamybinių ryšių padalinių vadovai |
1233 – |
Pardavimo ir rinkotyros padalinių vadovai |
1234 – |
Reklamos ir ryšių su visuomene padalinių vadovai |
1235 – |
Tiekimo ir paskirstymo padalinių vadovai |
1236 – |
Skaičiavimo centro paslaugų padalinių vadovai |
1237 – |
Tyrimo ir plėtros padalinių vadovai |
1239 – |
Kiti, niekur kitur nepriskirti, padalinių vadovai |
1311 – |
Individualių [personalinių] žemės ūkio, medžioklės, miškininkystės, žvejybos ir žuvininkystės įmonių savininkai [direktoriai] |
1312 – |
Individualių [personalinių] gamybos įmonių savininkai [direktoriai] |
1313 – |
Individualių [personalinių] statybos įmonių savininkai [direktoriai] |
1314 – |
Individualių [personalinių] didmeninės ir mažmeninės prekybos įmonių savininkai [direktoriai] |
1315 – |
Individualių [personalinių] maitinimo įmonių ir viešbučių savininkai, vadovai |
1316 – |
Individualių [personalinių] transporto, ryšių ir sandėliavimo įmonių savininkai |
1317 – |
Individualių [personalinių] verslo paslaugų įmonių savininkai [direktoriai] |
1318 – |
Individualių [personalinių] asmens priežiūros, valymo ir susijusių paslaugų įmonių savininkai [direktoriai] |
1319 – |
Kiti, niekur kitur nepriskirti, individualių [personalinių] įmonių savininkai [direktoriai] |
|
SPECIALISTAI |
2111 – |
Fizikai ir astronomai |
2112 – |
Meteorologai |
2113 – |
Chemikai |
2114 – |
Geologai ir geofizikai |
2121 – |
Matematikai ir susijusių profesijų specialistai |
2122 – |
Statistikai |
2131 – |
Kompiuterių sistemų projektuotojai ir analitikai |
2132 – |
Kompiuterių programuotojai |
2139 – |
Kiti, niekur kitur nepriskirti, kompiuterijos specialistai |
2141 – |
Architektai, miestų ir kelių projektuotojai |
2142 – |
Civilinės statybos inžinieriai |
2143 – |
Inžinieriai elektrikai |
2144 – |
Elektronikos ir nuotolinių ryšių (telekomunikacijų) inžinieriai |
2145 – |
Inžinieriai mechanikai |
2146 – |
Chemikai inžinieriai |
2147 – |
Kasybos inžinieriai, inžinieriai metalurgai ir susijusių profesijų specialistai |
2148 – |
Kartografai ir topografai |
2149 – |
Kiti, niekur kitur nepriskirti, architektai, inžinieriai ir susijusių profesijų specialistai |
2211 – |
Biologai, botanikai, zoologai ir susijusių profesijų specialistai |
2212 – |
Farmakologai, patologai ir susijusių profesijų specialistai |
2213 – |
Agronomai ir susijusių profesijų specialistai |
2221 – |
Gydytojai |
2222 – |
Stomatologai |
2223 – |
Veterinarai |
2224 – |
Vaistininkai |
2229 – |
Kiti, niekur kitur nepriskirti, sveikatos priežiūros specialistai (išskyrus slaugos) |
2230 – |
Slaugos specialistai |
2311 – |
Universitetų, kolegijų ir kitų aukštojo mokslo įstaigų humanitarinių mokslų dėstytojai |
2312 – |
Universitetų, kolegijų ir kitų aukštojo mokslo įstaigų meno dalykų dėstytojai |
2313 – |
Universitetų, kolegijų ir kitų aukštojo mokslo įstaigų socialinių mokslų dėstytojai |
2314 – |
Universitetų, kolegijų ir kitų aukštojo mokslo įstaigų fizinių mokslų dėstytojai |
2315 – |
Universitetų, kolegijų ir kitų aukštojo mokslo įstaigų biomedicinos mokslų dėstytojai |
2316 – |
Universitetų, kolegijų ir kitų aukštojo mokslo įstaigų technologijos mokslų dėstytojai |
2317 – |
Universitetų, kolegijų ir kitų aukštojo mokslo įstaigų paslaugų organizavimo ir saugos dalykų dėstytojai |
2321 – |
Bendrojo ugdymo mokytojai |
2322 – |
Humanitarinių mokslų ir meno dalykų profesijos mokytojai |
2323 – |
Socialinių mokslų, verslo ir teisės dalykų profesijos mokytojai |
2324 – |
Gamtos mokslų, matematikos ir kompiuterijos dalykų profesijos mokytojai |
2325 – |
Inžinerijos, gamybos ir statybos dalykų profesijos mokytojai |
2326 – |
Žemės ūkio ir veterinarijos dalykų profesijos mokytojai |
2327 – |
Sveikatos priežiūros ir socialinės apsaugos dalykų profesijos mokytojai |
2328 – |
Paslaugų ir saugos dalykų profesijos mokytojai |
2331 – |
Pradinio ugdymo mokytojai |
2332 – |
Ikimokyklinio ugdymo mokytojai |
2340 – |
Specialiojo ugdymo mokytojai |
2351 – |
Metodininkai |
2352 – |
Mokyklų inspektoriai |
2359 – |
Kiti, niekur kitur nepriskirti, mokymo specialistai |
2361 – |
Mokytojų rengimo ir pedagogikos dalykų dėstytojai |
2362 – |
Humanitarinių mokslų ir meno dalykų dėstytojai |
2363 – |
Socialinių mokslų, verslo ir teisės dalykų dėstytojai |
2364 – |
Gamtos mokslų, matematikos ir kompiuterijos dalykų dėstytojai |
2365 – |
Inžinerijos, gamybos ir statybos dalykų dėstytojai |
2366 – |
Žemės ūkio ir veterinarijos dalykų dėstytojai |
2367 – |
Sveikatos priežiūros ir socialinės apsaugos dalykų dėstytojai |
2368 – |
Paslaugų ir saugos dalykų dėstytojai |
2411 – |
Buhalteriai |
2412 – |
Personalo ir profesinio orientavimo specialistai |
2419 – |
Kiti, niekur kitur nepriskirti, verslo specialistai |
2421 – |
Teisininkai |
2422 – |
Teisėjai |
2429 – |
Kiti, niekur kitur nepriskirti, teisės specialistai |
2431 – |
Archyvų ir muziejų specialistai |
2432 |
Bibliotekininkai ir panašūs informacijos specialistai |
2441 – |
Ekonomistai |
2442 – |
Sociologai, antropologai ir susijusių profesijų specialistai |
2443 – |
Filosofai, istorikai ir politologai |
2444 – |
Filologai ir vertėjai |
2445 – |
Psichologai |
2446 – |
Socialiniai darbuotojai |
2451 – |
Rašytojai, žurnalistai ir susijusių profesijų specialistai |
2452 – |
Skulptoriai, dailininkai ir susijusių profesijų specialistai |
2453 – |
Kompozitoriai, muzikantai ir dainininkai |
2454 – |
Choreografai ir šokėjai |
2455 – |
Kino, teatro ir panašūs aktoriai bei režisieriai |
2460 – |
Religijų specialistai |
2470 – |
Viešojo administravimo specialistai |
|
JAUNESNIEJI SPECIALISTAI IR TECHNIKAI |
3111 – |
Chemijos ir fizinių mokslų technikai |
3112 – |
Statybos inžinerijos technikai |
3113 – |
Elektrotechnikai |
3114 – |
Elektronikos ir nuotolinių ryšių (telekomunikacijų) technikai |
3115 – |
Mašinų gamybos technikai |
3116 – |
Cheminės technologijos technikai |
3117 – |
Gavybos ir metalurgijos technikai |
3118 – |
Braižytojai |
3119 – |
Kiti, niekur kitur nepriskirti, fizinių mokslų ir inžinerijos technikai |
3121 – |
Kompiuterijos asistentai |
3122 – |
Kompiuterių įrangos operatoriai |
3123 – |
Pramoninių robotų kontrolieriai |
3131 – |
Fotografai ir vaizdo bei garso įrašymo įrangos operatoriai |
3132 – |
Radijo ir televizijos transliacijos ir telekomunikacijų (nuotolinių ryšių) įrangos operatoriai |
3133 – |
Medicininės įrangos operatoriai |
3141 – |
Laivų mechanikai |
3142 – |
Laivavedžiai ir kapitonai |
3143 – |
Aviacijos pilotai ir jaunesnieji susijusių profesijų specialistai |
3144 – |
Skrydžių valdymo vadovai |
3145 – |
Oro eismo saugumo technikai |
3151 – |
Pastatų ir priešgaisrinės saugos inspektoriai |
3152 – |
Darbų saugos, sveikatos apsaugos ir kokybės inspektoriai |
3211 – |
Gyvosios gamtos mokslų technikai (laborantai) |
3212 – |
Agronomijos ir miškininkystės technikai |
3213 – |
Ūkininkavimo ir miškininkystės konsultantai |
3221 – |
Slaugos specialistai |
3222 – |
Sanitarijos inspektoriai |
3223 – |
Dietos specialistai |
3224 – |
Optometrijos specialistai ir optikai |
3225 – |
Stomatologų padėjėjai |
3226 – |
Fizioterapeutai ir susijusių profesijų specialistai |
3227 – |
Veterinarai asistentai |
3228 – |
Farmakotechnikai |
3229 – |
Kiti, niekur kitur nepriskirti, jaunesnieji sveikatos priežiūros specialistai |
3231 – |
Jaunesnieji slaugos specialistai |
3232 – |
Akušerijos specialistai |
3241 – |
Liaudies medicinos praktikai |
3242 – |
Užkalbėtojai |
3310 – |
Jaunesnieji ikimokyklinio ugdymo specialistai |
3320 – |
Jaunesnieji kito mokymo specialistai |
3411 – |
Vertybinių popierių ir finansų makleriai ir brokeriai |
3412 – |
Draudimo agentai |
3413 – |
Nekilnojamojo turto agentai |
3414 – |
Kelionių konsultantai ir organizatoriai |
3415 – |
Technikos pardavimo atstovai |
3416 – |
Tiekėjai |
3417 – |
Vertintojai ir aukciono vedėjai |
3421 – |
Prekybos brokeriai |
3422 – |
Muitinės ir prekių persiuntimo agentai |
3423 – |
Įdarbinimo agentai ir darbo rangovai |
3429 – |
Kiti, niekur kitur nepriskirti, verslo paslaugų agentai ir prekybos brokeriai |
3431 – |
Administracijos sekretoriai ir jaunesnieji susijusių profesijų specialistai |
3432 – |
Teisės ir susiję jaunesnieji specialistai |
3433 – |
Jaunesnieji apskaitos specialistai |
3434 – |
Statistikai, matematikai ir jaunesnieji susijusių profesijų specialistai |
3439 – |
Kiti, niekur kitur nepriskirti, jaunesnieji administravimo specialistai |
3441 – |
Muitinės ir sienos inspektoriai |
3442 – |
Mokesčių ir akcizo pareigūnai |
3443 – |
Valstybinio socialinio aprūpinimo pareigūnai |
3444 – |
Licencijų išdavimo pareigūnai |
3449 – |
Kiti, niekur kitur nepriskirti, jaunesnieji muitinių, mokesčių ir panašių valstybinių tarnybų specialistai |
3450 – |
Policijos inspektoriai ir sekliai |
3460 – |
Jaunesnieji socialiniai darbuotojai |
3471 – |
Dailininkai dekoratoriai ir komercijos produktų dizaineriai |
3472 – |
Radijo, televizijos ir kiti diktoriai |
3473 – |
Gatvės, naktinių klubų ir panašūs muzikantai, dainininkai ir šokėjai |
3474 – |
Cirko artistai ir jaunesnieji susijusių profesijų specialistai |
3475 – |
Sportininkai ir jaunesnieji susijusių profesijų specialistai |
3480 – |
Jaunesnieji religinių profesijų specialistai |
|
JAUNESNIEJI TARNAUTOJAI |
4111 – |
Stenografistės ir mašininkės |
4112 – |
Tekstų redagavimo ir panašūs operatoriai |
4113 – |
Duomenų įvesties operatoriai |
4114 – |
Skaičiavimo mašinų operatoriai |
4115 – |
Sekretorės |
4121 – |
Apskaitos ir buhalterijos tarnautojai |
4122 – |
Statistikos ir finansų tarnautojai |
4131 – |
Sandėliavimo tarnautojai |
4132 – |
Tiekimo tarnautojai |
4133 – |
Transporto tarnautojai |
4141 – |
Bibliotekų ir kartotekų tarnautojai |
4142 – |
Paštininkai ir panašių profesijų tarnautojai |
4143 – |
Informacijos kodavimo, korektūros ir panašaus tvarkymo tarnautojai |
4144 – |
Raštininkai ir susijusių profesijų tarnautojai |
4190 – |
Kiti įstaigų tarnautojai |
4211 – |
Kasininkai ir bilietų pardavėjai |
4212 – |
Bankų kasininkai ir panašūs klientų aptarnavimo tarnautojai |
4213 – |
Bukmeikeriai ir krupjė |
4214 – |
Lombardų tarnautojai ir pinigų skolintojai |
4215 – |
Skolų išieškotojai ir susijusių profesijų tarnautojai |
4221 – |
Kelionių agentūrų ir susijusių profesijų tarnautojai |
4222 – |
Klientų priėmimo ir informavimo tarnautojai |
4223 – |
Telefonų stoties operatoriai |
|
APTARNAVIMO SFEROS IR PREKYBOS DARBUOTOJAI |
5111 – |
Kelionių palydovai |
5112 – |
Transporto konduktoriai |
5113 – |
Kelionių gidai |
5121 – |
Ūkvedžiai ir susijusių profesijų darbuotojai |
5122 – |
Virėjai |
5123 – |
Padavėjai ir bufetininkai |
5131 – |
Vaikų priežiūros darbuotojai |
5132 – |
Gydymo ir socialinės rūpybos įstaigų asmens priežiūros darbuotojai |
5133 – |
Asmens priežiūros namuose darbuotojai |
5139 – |
Kiti, niekur kitur nepriskirti, asmens priežiūros ir susijusių profesijų darbuotojai |
5141 – |
Kirpėjai, kosmetologai ir susijusių profesijų darbuotojai |
5142 – |
Tarnai ir palydovai |
5143 – |
Laidojimo paslaugų darbuotojai ir balzamuotojai |
5149 – |
Kiti, niekur kitur nepriskirti, paslaugų asmenims darbuotojai |
5151 – |
Astrologai ir panašūs darbuotojai |
5152 – |
Būrėjai, chiromantai ir panašūs darbuotojai |
5161 – |
Ugniagesiai |
5162 – |
Policijos pareigūnai |
5163 – |
Įkalinimo įstaigų sargybiniai |
5169 – |
Kiti, niekur kitur nepriskirti, apsaugos darbuotojai |
5210 – |
Madų ir panašūs demonstruotojai |
5220 – |
Parduotuvių pardavėjai ir prekių demonstruotojai |
5230 |
Kioskų ir turgaus pardavėjai |
|
KVALIFIKUOTI PREKINIO ŽEMĖS ŪKIO IR ŽUVININKYSTĖS DARBININKAI |
6111 – |
Lauko kultūrų ir daržovių augintojai |
6112 – |
Vaismedžių ir vaiskrūmių augintojai |
6113 – |
Sodininkai ir medelynų bei daigynų augintojai |
6114 – |
Mišrių kultūrų augintojai |
6121 – |
Pienininkystės ir gyvulininkystės produktų gamintojai ir darbininkai |
6122 – |
Paukštininkystės produktų gamintojai ir darbininkai |
6123 – |
Bitininkai |
6124 – |
Mišrios gyvulininkystės produktų gamintojai ir darbininkai |
6129 – |
Kiti, niekur kitur nepriskirti, gyvulininkystės produktų gamintojai ir panašūs darbininkai |
6130 – |
Augalininkystės bei gyvulininkystės produktų gamintojai ir darbininkai |
6141 – |
Miškininkystės ir medienos ruošos darbininkai |
6142 – |
Medžio anglies gamintojai ir panašūs darbininkai |
6151 – |
Vandens gyvūnų augintojai ir darbininkai |
6152 – |
Vidaus vandenų ir pakrantės žvejai |
6153 – |
Giliavandenės žvejybos žvejai |
6154 – |
Medžiotojai |
6210 – |
Žemės ūkio ir žuvininkystės darbininkai, patys save išsilaikantys |
|
Gavybos ir statybos darbininkai |
7111 – |
Karjerų darbininkai |
7112 – |
Sprogdintojai |
7113 – |
Akmenskaldžiai, akmentašiai ir raižytojai |
7121 – |
Statybininkai, dirbantys su įprastinėmis medžiagomis |
7122 – |
Mūrininkai |
7123 – |
Betonuotojai, tinkuotojai ir susijusių profesijų darbininkai |
7124 – |
Dailidės statybininkai ir staliai |
7129 – |
Kiti, niekur kitur nepriskirti, statybininkai-montuotojai ir susijusių profesijų darbininkai |
7131 – |
Stogdengiai |
7132 – |
Grindų ir plytelių klojėjai |
7133 – |
Tinkuotojai |
7134 – |
Darbininkai izoliuotojai |
7135 – |
Stikliai |
7136 – |
Vandentiekininkai ir vamzdynų montuotojai |
7137 – |
Pastatų ir kitokie elektrikai,elektrikai montuotojai statyboje ir kitose veiklose |
7141 – |
Dažytojai ir susijusių profesijų darbininkai |
7142 – |
Lakuotojai ir susijusių profesijų darbininkai |
7143 – |
Statybos konstrukcijų valytojai |
|
Metalo apdirbimo, mašinų gamybos ir giminiškų profesijų darbininkai |
7211 – |
Metalo liejikai ir liejimo formų gamintojai |
7212 – |
Suvirintojai |
7213 – |
Valcuotojai, skardininkai ir susijusių profesijų darbininkai |
7214 – |
Metalo konstrukcijų ruošėjai ir montuotojai |
7215 – |
Takelažininkai ir lynų prižiūrėtojai |
7216 – |
Narai ir darbininkai povandenininkai |
7221 – |
Kalviai ir kalimo bei presavimo įrenginių operatoriai |
7222 – |
Įrankininkai ir susijusių profesijų darbininkai |
7223 – |
Staklių derintojai ir derintojai operatoriai |
7224 – |
Metalo šlifuotojai, poliruotojai ir įrankių galąstojai |
7231 – |
Variklinių transporto priemonių mechanikai ir derintojai |
7232 – |
Orlaivių variklių mechanikai ir derintojai |
7233 – |
Pramonės ir žemės ūkio mašinų mechanikai ir derintojai |
7241 – |
Elektromechanikai ir monteriai |
7242 – |
Elektroninės įrangos montuotojai |
7243 – |
Elektroninės įrangos mechanikai ir remontininkai |
7244 – |
Telegrafo ir telefono įrenginių montuotojai |
7245 – |
Elektros linijų montuotojai ir remontininkai |
|
Tiksliųjų prietaisų, rankų darbo gaminių, spausdinimo ir susijusių profesijų darbininkai |
7311 – |
Tiksliųjų prietaisų ir instrumentų meistrai bei remontininkai |
7312 – |
Muzikos instrumentų meistrai ir derintojai |
7313 – |
Juvelyrai ir brangiųjų metalų meistrai |
7321 – |
Keramikai, puodžiai ir susijusių profesijų darbininkai |
7322 – |
Stiklo dirbinių meistrai, pjaustytojai ir šlifuotojai |
7323 – |
Stiklo graveriai ir ėsdintojai |
7324 – |
Piešėjai ant stiklo, keramikos ir susijusių profesijų darbininkai |
7331 – |
Amatininkai, gaminantys dirbinius iš medienos ir panašių medžiagų |
7332 – |
Amatininkai, gaminantys dirbinius iš tekstilės, odos ir panašių medžiagų |
7341 – |
Raidžių rinkėjai, linotipininkai ir susijusių profesijų darbininkai |
7342 – |
Stereotipininkai ir elektrotipininkai |
7343 – |
Spausdinimo graveriai |
7344 – |
Fotografijos ir susijusių profesijų darbininkai |
7345 – |
Knygrišiai ir susijusių profesijų darbininkai |
7346 – |
Šilkografai, ksilografai ir spaudėjai ant audinių |
|
Kiti amatininkai ir susijusių profesijų darbininkai |
7411 – |
Mėsininkai, žuvininkai ir panašių profesijų darbininkai |
7412 – |
Kepėjai ir konditeriai |
7413 – |
Pieno produktų gamintojai |
7414 – |
Vaisių, daržovių ir panašių produktų konservuotojai |
7415 – |
Maisto produktų ir gėrimų degustatoriai ir rūšiuotojai |
7416 – |
Tabako produktų gamintojai |
7421 – |
Medienos meistrai |
7422 – |
Baldžiai ir susijusių profesijų darbininkai |
7423 – |
Medienos apdirbimo staklių derintojai ir derintojai operatoriai |
7424 – |
Pynėjai, šepečių gamintojai ir susijusių profesijų darbininkai |
7431 – |
Pluošto ruošėjai |
7432 – |
Audėjai, mezgėjai ir susijusių profesijų darbininkai |
7433 – |
Siuvėjai ir kepurininkai |
7434 – |
Kailininkai ir susijusių profesijų darbininkai |
7435 – |
Tekstilės, odos ir kitų medžiagų sukirpėjai |
7436 – |
Siuvėjai, siuvinėtojai ir susijusių profesijų darbininkai |
7437 – |
Baldų apmušėjai ir susijusių profesijų darbininkai |
7441 – |
Kailiadirbiai ir odininkai |
7442 – |
Batsiuviai ir susijusių profesijų darbininkai |
|
ĮRENGINIŲ, MAŠINŲ OPERATORIAI IR SURINKĖJAI |
|
Pramoninių įrenginių operatoriai |
8111 – |
Gavybos įrenginių operatoriai |
8112 – |
Mineralų ir akmens apdirbimo įrenginių operatoriai |
8113 – |
Gręžinių gręžėjai ir susijusių profesijų darbininkai |
8121 – |
Rūdos ir metalo aukštakrosnių operatoriai |
8122 – |
Metalo lydymo, liejimo ir valcavimo įrenginių operatoriai |
8123 – |
Metalo šiluminio apdorojimo įrenginių operatoriai |
8124 – |
Metalo tempėjai ir ekstruderių operatoriai |
8131 – |
Stiklo ir keramikos degimo krosnių bei kitokių įrenginių operatoriai |
8139 – |
Kiti, niekur kitur nepriskirti, stiklo ir keramikos gamybos kitų įrenginių operatoriai |
8141 – |
Medienos apdirbimo įrenginių operatoriai |
8142 – |
Popieriaus masės paruošimo įrenginių operatoriai |
8143 – |
Popieriaus gamybos įrenginių operatoriai |
8151 – |
Cheminių medžiagų smulkinimo, malimo ir maišymo įrenginių operatoriai |
8152 – |
Cheminio šiluminio apdorojimo įrenginių operatoriai |
8153 – |
Cheminio filtravimo ir separavimo įrenginių operatoriai |
8154 – |
Cheminio distiliavimo įrenginių ir reaktorių operatoriai (išskyrus naftos ir gamtinių dujų perdirbimą) |
8155 – |
Naftos ir gamtinių dujų valymo bei perdirbimo įrenginių operatoriai |
8159 – |
Kiti, niekur kitur nepriskirti, cheminio žaliavų perdirbimo įrenginių operatoriai |
8161 – |
Energijos gamybos jėgainių operatoriai |
8162 – |
Garo variklių ir katilų operatoriai |
8163 – |
Atliekų deginimo, vandens valymo ir kitokių įrenginių operatoriai |
8171 – |
Automatinių surinkimo linijų operatoriai |
8172 – |
Pramoninių robotų operatoriai |
|
Mašinų operatoriai ir surinkėjai |
8211 – |
Metalo apdirbimo staklių operatoriai |
8212 – |
Cemento gamybos ir kitos mineralinės žaliavos apdirbimo mašinų operatoriai |
8221 – |
Farmacijos ir parfumerijos gaminių mašinų operatoriai |
8222 – |
Šaudmenų ir sprogstamųjų medžiagų mašinų operatoriai |
8223 – |
Metalų poliravimo, galvanizavimo ir paviršiaus padengimo įrenginių operatoriai |
8224 – |
Fotografijos gaminių mašinų operatoriai |
8229 – |
Kiti, niekur kitur nepriskirti, cheminių gaminių mašinų operatoriai |
8231 – |
Guminių gaminių mašinų operatoriai |
8232 – |
Plastiko gaminių gamybos mašinų operatoriai |
8240 – |
Medienos apdirbimo mašinų operatoriai |
8251 – |
Spausdinimo mašinų operatoriai |
8252 – |
Knygų įrišimo mašinų operatoriai |
8253 – |
Popieriaus ir kartono gaminių mašinų operatoriai |
8261 – |
Pluošto ruošimo, verpimo ir vyniojimo mašinų operatoriai |
8262 – |
Audimo ir mezgimo mašinų operatoriai |
8263 – |
Siuvimo ir siuvinėjimo mašinų operatoriai |
8264 – |
Balinimo, dažymo ir valymo mašinų operatoriai |
8265 – |
Kailių ir odos išdirbimo mašinų operatoriai |
8266 – |
Avalynės ir kitokių gaminių mašinų operatoriai |
8269 – |
Kiti, niekur kitur nepriskirti, tekstilės, kailių ir odos gaminių mašinų operatoriai |
8271 – |
Mėsos ir žuvies apdorojimo ir perdirbimo mašinų operatoriai |
8272 – |
Pieno produktų mašinų operatoriai |
8273 – |
Grūdų ir prieskonių malimo mašinų operatoriai |
8274 – |
Kepinių, grūdinių ir šokoladinių produktų mašinų operatoriai |
8275 – |
Vaisių, daržovių ir riešutų perdirbimo mašinų operatoriai |
8276 – |
Cukraus gamybos ir rafinavimo mašinų operatoriai |
8277 – |
Arbatos, kavos bei kakavos apdorojimo ir perdirbimo mašinų operatoriai |
8278 – |
Alaus, vyno ir kitų gėrimų gamybos mašinų operatoriai |
8279 – |
Tabako gaminių mašinų operatoriai |
8281 – |
Mechaninių mašinų surinkėjai |
8282 – |
Elektrinės įrangos surinkėjai |
8283 – |
Elektroninės įrangos surinkėjai |
8284 – |
Metalo, gumos ir plastiko gaminių surinkėjai |
8285 – |
Medinių ir panašių gaminių surinkėjai |
8286 – |
Kartono, tekstilės ir panašių gaminių surinkėjai |
8290 – |
Kiti mašinų operatoriai ir surinkėjai |
|
Vairuotojai ir kilnojamųjų įrenginių operatoriai |
8311 – |
Lokomotyvų mašinistai |
8312 – |
Geležinkelio stabdytojai, signalizuotojai, iešmininkai ir sukabinėtojai |
8321 – |
Motociklų vairuotojai |
8322 – |
Lengvųjų automobilių, taksi ir furgonų vairuotojai |
8323 – |
Autobusų ir troleibusų vairuotojai |
8324 – |
Sunkiasvorių sunkvežimių ir krovininių mašinų vairuotojai |
8331 – |
Žemės ir miškų ūkio variklinių mašinų ir įrenginių operatoriai |
8332 – |
Žemės kasimo ir panašių mašinų operatoriai |
8333 – |
Kranų, kėlimo įrenginių ir panašių mašinų operatoriai |
8334 – |
Krovininių platformų ir krautuvų operatoriai |
8340 – |
Laivų įgulų nariai ir susijusių profesijų darbininkai |
|
NEKVALIFIKUOTI DARBININKAI |
9111 – |
Gatvės pardavėjai, prekiaujantys maistu |
9112 – |
Gatvės pardavėjai, prekiaujantys ne maisto produktais |
9113 – |
Išnešiojamosios prekybos ir prekybos telefonu agentai |
9120 – |
Batų valytojai ir kitų gatvėje teikiamų paslaugų darbuotojai |
9131 – |
Namų ruošos pagalbininkai ir valytojai |
9132 – |
Viešbučių, biurų ir kitų įstaigų pagalbiniai darbininkai, valytojai ir kambarinės |
9133 – |
Skalbėjai ir lygintojai rankiniu būdu |
9141 – |
Pastatų sargai ir prižiūrėtojai |
9142 – |
Transporto priemonių, langų ir kitokie plovėjai |
9151 – |
Kurjeriai, pasiuntiniai ir bagažo nešikai |
9152 – |
Durininkai, sargai, budėtojai ir susijusių profesijų darbuotojai |
9153 – |
Pinigų iš automatų surinkėjai, skaitiklių rodmenų kontrolieriai ir susijusių profesijų darbuotojai |
9161 – |
Šiukšlių surinkėjai |
9162 – |
Kiemsargiai ir susiję darbininkai |
9211 – |
Nekvalifikuoti žemės ūkio darbininkai ir samdiniai |
9212 – |
Nekvalifikuoti miškininkystės darbininkai |
9213 – |
Nekvalifikuoti žuvininkystės, medžioklės ir spąstų spendimo darbininkai |
9311 – |
Nekvalifikuoti gavybos ir statybos darbininkai |
9312 – |
Nekvalifikuoti kelių, užtvankų ir panašių statinių statybos bei eksploatavimo darbininkai |
9313 – |
Nekvalifikuoti pastatų statybos darbininkai |
9321 – |
Nekvalifikuoti surinkimo darbininkai |
9322 – |
Pakuotojai rankiniu būdu ir kiti nekvalifikuoti apdirbimo pramonės darbininkai |
9331 – |
Rankomis ar pedalais varomų transporto priemonių vežėjai |
9332 – |
Gyvulių traukiamų transporto priemonių ir mechanizmų vadeliotojai |
9333 – |
Krovikai |
3.6 punkte įrašoma darbo sutarties sudarymo data ir darbo trukmė įmonėje pilnais mėnesiais (nepilno mėnesio dienos neįskaitomos ir neapvalinamos). Kodavimo langeliuose įrašomas pilnų mėnesių skaičius.
3.8 punkte įrašoma išvada apie tai, ar tokį darbą, kokį atliko įvykio metu nukentėjęs asmuo nelaimingo atsitikimo darbe metu, galėjo/negalėjo atlikti atsižvelgiant į jo sveikatos būklę (tai yra: ar Privalomojo sveikatos patikrinimo medicininės pažymos formoje arba Asmens medicininėje knygelėje yra nurodyti atitinkami kenksmingi darbo aplinkos veiksniai ir jų dydžiai, dirbami pavojingi darbai konkrečioje darbo vietoje bei ar yra šeimos medicinos paslaugas teikiančio arba darbo medicinos gydytojo išvada dėl profesinio tinkamumo). Kodavimo langelyje įrašoma:
1 – sveikatos būklė atitiko įvykio metu atliekamą darbą;
2 – sveikatos būklė neatitiko įvykio metu atliekamo darbo;
3 – sveikatos būklė įvykio metu vykdomam darbui atlikti netikrinta;
4 – sveikatos būklės įvykio metu atliekamam darbui tikrinti nereikėjo;
5 – nėra duomenų.
3.9 punkte įrašoma, kokiam darbui/veiklai atlikti buvo apmokytas arba neapmokytas (jei turėjo būti apmokytas), ir koduojama:
pirmieji kodų langeliai nepildomi;
antrajame kodavimo langelyje įrašoma: 1 – jeigu darbuotojo apmokymas atitiko profesijai, pareigoms pagal įvykio metu atliekamą darbą/veiklą, 2 – jei neatitiko arba darbuotojas neapmokytas, 3 – jei nereikėjo apmokyti, 4 – nėra duomenų. Nustatant, ar darbuotojas apmokytas saugiai atlikti pavestus darbus, vadovaujamasi Mokymo ir atestavimo darbuotojų saugos ir sveikatos klausimais bendrųjų nuostatų (toliau – Mokymo ir atestavimo nuostatai), patvirtintų Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro ir Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2011 m. birželio 17 d. įsakymu Nr. A1-287/V-611 (Žin., 2011, Nr. 76-3683), punktų reikalavimais;
trečiasis kodavimo langelis nepildomas.
3.11 punkte įrašoma instruktavimo darbo vietoje data ir motyvuota išvada apie instruktavimo išsamumą ir koduojama:
1 – instruktuotas (jei instruktavimas atliktas išsamiai ir atitiko įvykio metu atliekamą darbą);
2 – neinstruktuotas (jeigu darbuotojas neinstruktuotas, arba, tiriant nelaimingą atsitikimą darbe, nustatoma, kad instruktuotas pažeidžiant teisės aktų reikalavimus, ir tai turėjo įtakos nelaimingam atsitikimui darbe įvykti);
3 – instruktuoti nereikėjo (faktas, kad darbuotojas nebuvo instruktuotas, neturėjo įtakos nelaimingam atsitikimui darbe įvykti);
4 – nėra duomenų.
3.12 punkte įrašoma, kokiam pavojingam darbui buvo apmokytas, ir koduojama:
pirmuosiuose kodavimo langeliuose, vadovaujantis šio priedo 7 punkte ketvirtųjų langelių kodavimui pateiktu pavojingų darbų kodų sąvadu, įrašomas pavadinimas pavojingo darbo, kurį nukentėjusysis atliko įvykio metu, ir jo kodas;
antrajame kodavimo langelyje įrašoma: 1 – jeigu nukentėjusysis apmokytas šį pavojingą darbą atlikti; 2 – jei neapmokytas (jei darbuotojo nebuvo mokytas Mokymo ir atestavimo nuostatuose nustatyta tvarka ir tai turėjo įtakos nelaimingam atsitikimui darbe įvykti); 3 – jei mokyti nereikėjo (faktas, kad darbuotojas nebuvo apmokytas Mokymo ir atestavimo nuostatų nustatyta tvarka, neturėjo įtakos nelaimingam atsitikimui darbe įvykti); 4 – nėra duomenų;
trečiasis langelis nepildomas.
3.13 punkte įrašoma, su kokiu potencialiai pavojingu įrenginiu dirbti darbuotojas buvo atestuotas ir koduojama:
pirmuosiuose kodavimo langeliuose įrašomas potencialiai pavojingo įrenginio kodas vadovaujantis šio priedo 7 punkto trečiųjų langelių kodavimui pateiktų potencialiai pavojingų įrenginių kodų sąvadu;
antrajame kodavimo langelyje įrašoma: 1 – jeigu darbuotojas atestuotas atitinkamam potencialiai pavojingam įrenginiui eksploatuoti; 2 – neatestuotas; 3 – atestuoti nereikėjo (faktas, kad darbuotojas nebuvo atestuotas atitinkamam potencialiai pavojingam įrenginiui eksploatuoti, neturėjo įtakos nelaimingam atsitikimui darbe įvykti); 4 – nėra duomenų;
trečiasis langelis nepildomas.
4 punkte įrašoma nelaimingo atsitikimo data, valanda, minutės ir eilinis einamųjų metų savaitės numeris ir koduojama (koduojant minutės atmetamos – neapvalinamos).
4.1 punkte įrašomas valandų ir minučių skaičius nuo darbo, kurį atliekant įvyko nelaimingas atsitikimas, pradžios (ir akto tekste, ir kodų langeliuose) ir koduojama:
pirmuosiuose kodavimo langeliuose įrašomas valandų, praėjusių nuo darbo pradžios, skaičius;
antruosiuose – minutės.
Jeigu nelaimingas atsitikimas darbe įvyko prieš darbą, eilutėse įrašomas laikas, kodų langeliuose įrašomi nuliai, aplinkybių tekste pažymima, kad nelaimingas atsitikimas įvyko prieš darbo pradžią.
4.2 punkte įrašomas savaitės dienos pavadinimas ir pamainos pradžios bei pamainos pabaigos laikas ir koduojama:
pirmajame kodavimo langelyje įrašomas savaitės dienos kodas: pirmadienis – 1, antradienis – 2 ir t. t.;
antruosiuose kodavimo langeliuose įrašoma darbo grafike nustatyta pamainos trukmė pilnomis valandomis (minutės neįskaitomos – atmetamos).
4.4 punkte nurodomas nukentėjusiojo gyvybei pavojingiausiai sužalotos kūno dalies pavadinimas (nurodant piršto, šonkaulio ar falangos žymenį; kairę ar dešinę pusę ir t. t.) ir koduojama:
00 – |
Sužalota kūno dalis – nespecifikuota |
10 – |
Galva – nespecifikuota |
11 – |
Galva, smegenys ir kaukolės nervai bei kraujagyslės |
12 – |
Veido sritis |
13 – |
Akis (-ys) |
14 – |
Ausis (-ys) |
15 – |
Dantys |
18 – |
Galva, keletas dalių |
19 – |
Galva, kitos aukščiau nenurodytos dalys (nosis ir pan.) |
20 - |
Kaklas, įskaitant stuburo slankstelius |
21 – |
Kaklas, įskaitant kaklo slankstelius |
29 – |
Kaklas, kitos aukščiau nenurodytos dalys (gerklė ir pan.) |
30 – |
Nugara, įskaitant stuburo slankstelius |
31 – |
Nugara, įskaitant stuburo slankstelius |
39 – |
Nugara, kitos aukščiau nenurodytos dalys (jungiamieji raumenys, smegenys ir pan.) |
40 - |
Liemuo ir vidaus organai – nespecifikuota |
41 – |
Krūtinės ląsta, šonkauliai, įskaitant sąnarius ir mentes |
42 – |
Krūtinės vidaus organai |
43 – |
Dubens ir pilvo sritis, įskaitant vidaus organus |
48 – |
Liemuo, keletas dalių |
49 – |
Liemuo, kitos aukščiau nenurodytos dalys |
50 – |
Viršutinės galūnės – nespecifikuota |
51 – |
Pečiai ir pečių sąnariai (įskaitant raktikaulį) |
52 – |
Ranka, įskaitant alkūnę |
53 – |
Plaštaka |
54 – |
Pirštas (-ai) |
55 – |
Riešas |
58 – |
Viršutinės galūnės keletas dalių |
59 – |
Viršutinės galūnės, kitos aukščiau nenurodytos dalys |
60 – |
Apatinės galūnė – nespecifikuota |
61 – |
Klubas ir klubo sąnarys |
62 – |
Koja, įskaitant kelį |
63 – |
Kelis |
64 – |
Pėda |
65 – |
Kojų pirštas (-ai) |
68 – |
Apatinė galūnė, keletas dalių |
69 – |
Apatinė galūnė, kitos aukščiau nenurodytos dalys (blauzda, kulkšnis ir pan.) |
70 – |
Visas kūnas ir keletas kūno dalių – nespecifikuota |
71 – |
Visas kūnas (sisteminis poveikis) |
78 – |
Keletas kūno dalių (galva, liemuo, liemuo ir viena iš galūnių ir t. t.) |
99 – |
Sužalotos kitos, kitur nepriskirtos kūno dalys |
4.5 punkte nurodomas sužalojimo pobūdis ir koduojama:
010 – |
Žaizdos ir paviršiniai sužalojimai |
|
011 – |
Paviršiniai sužalojimai: sumušimai, mėlynės, hematoma, odos nutrynimai, įbrėžimai, pūslės, nenuodingų vabzdžių įkandimai, negilios žaizdos, taip pat galvos odos žaizdos ir lengvos traumos svetimkūniams patenkant į akis, ausis, t. t. Nepriklauso: nuodingų gyvūnų įkandimai (kodas 071) |
|
012 – |
Atviros žaizdos: plėštinės žaizdos, atviros žaizdos, pjautinės žaizdos, sumušimai su žaizdomis bei nagų netekimas; žaizdos, susijusios su raumenų, sausgyslių ir nervų traumomis. Nepriklauso: trauminė amputacija, enukleacija, akies išplėšimas (kodas 040); atviri lūžiai (kodas 022); nudegimai su atviromis žaizdomis (kodas 061); lengvos traumos (kodas 011) |
|
019 – |
Kitos žaizdos ir paviršiniai sužalojimai |
|
020 – |
Kaulų lūžiai |
|
021 – |
Uždari lūžiai: paprasti lūžiai; sąnarių lūžiai (išnirimai, t. t.); lūžiai su vidaus organų ar nervų traumomis |
|
022 – |
Atviri lūžiai: lūžiai su minkštų kūno audinių traumomis (atviri lūžiai) |
|
029 – |
Kitų tipų kaulų lūžiai |
|
030 – |
Išnirimai, sausgyslių ir raumenų patempimai: Visi ūmūs raumenų-kaulų pakenkimai dėl raumenų, sausgyslių, raiščių ir sąnarių patempimo |
|
031 – |
Išnirimai: kaulų ties sąnariais displazija ir išnirimai. Nepriklauso: lūžio displazija (kodas 021) |
|
032 – |
Sausgyslių ir raumenų patempimai: patempimas, sukeliantis išvaržas, ašarojimą ar raumenų, sausgyslių, raiščių (ir sąnarių) plėštines žaizdas bei išvaržas dėl patempimo. Nepriklauso: visi kaulų išnirimai ties sąnariais turi būti klasifikuojami pagal kodą 031; jei tai yra susiję su atvira žaizda, tai turi būti koduojama grupėje 012 |
|
039 – |
Kitų tipų išnirimai, sausgyslių ir raumens patempimai |
|
040 – |
Amputacija (kūno dalių pašalinimas) dėl traumos: amputacija ir sutraiškymo traumos, enukleacija, įskaitant trauminį akies išplėšimą ar ausies (ausų) netekimą |
|
050 – |
Smegenų sukrėtimai ir vidaus organų traumos |
|
051 – |
Smegenų sukrėtimai: vidinės kaukolės traumos |
|
052 – |
Vidaus organų traumos: krūtinės ląstos traumos, pilvo ir dubens organų traumos |
|
059 – |
Kitų tipų smegenų sukrėtimai ir vidaus organų traumos |
|
060 – |
Nudegimai, nuplikymai ir nušalimai |
|
061 – |
Nudegimai, nuplikymai (terminiai): nudegimai nuo karštų objektų ar atviros ugnies; nuplikymai; pūslės nuo trinties; radiacinis nudegimas (infraraudonieji spinduliai); nudegimai nuo saulės; žaibo pasekmės; nudegimai nuo elektros srovės, nudegimai su atviromis žaizdomis. Nepriklauso: kitas spinduliuotės poveikis nei nudegimai (kodas 102) |
|
062 – |
Cheminiai nudegimai (korozijos): cheminiai nudegimai (tik išoriniai nudegimai). Nepriklauso: nudegimai prarijus korozinių ar kaustinių medžiagų (kodas 071) |
|
063 – |
Nušalimai: nukritusios temperatūros efektai (nušalimai); dalinis odos sluoksnio praradimas, nušalimai mirštant audiniams (nekrozė). Nepriklauso: neįprastai žema kūno temperatūra (hipotermija) ir kiti per didelio šalčio efektai (kodas 103) |
|
069 – |
Kitų tipų nudegimai, nuplikymai ir nušalimai |
|
070 – |
Apsinuodijimai ir infekcijos |
|
071 – |
Ūmūs apsinuodijimai: ūmūs toksinių, korozinių ar kaustinių medžiagų įšvirkštimo, nurijimo, absorbavimo ar įkvėpimo poveikis; nuodingų gyvūnų įkandimai; uždusimas nuo anglies monoksido ar kitų toksinių dujų. Nepriklauso: išoriniai cheminiai nudegimai (kodas 062); anafilaktinis šokas (kodas 119) |
|
072 – |
Ūmios infekcijos: virusinės, bakteriologinės ir kitų infekcinių veiksnių infekcijos |
|
079 – |
Kitų tipų apsinuodijimai ir infekcijos |
|
080 – |
Paskendimai ir uždusimai |
|
081 – |
Uždusimai: dusimai ar uždusimai nuo kompresijos, suspaudimo ar užspaudimo; taip pat įeina uždusimai nuo deguonies supresijos ar jo sumažėjimo supančioje atmosferoje ir uždusimai nuo svetimkūnių patekimo į kvėpavimo takus. Nepriklauso: uždusimas nuo anglies monoksido ar kitų toksinių dujų (kodas 071) |
|
082 – |
Paskendimai ir nemirtini panardinimai. Nepriklauso: uždusimai, kaip apibrėžta 081; užgriuvus medžiagoms ar kitoms ne skystoms masėms, pvz.: sniegas, žemės, t. t. |
|
089 – |
Kitų tipų paskendimai ir uždusimai |
|
090 – |
Garso, vibracijos ir slėgio poveikis |
|
091 – |
Ūmus klausos netekimas: dalinis ar visiškas klausos praradimas |
|
092 – |
Slėgio padariniai: slėgio ar vandens slėgio (barotrauma) sukelti padariniai |
|
099 – |
Kiti ūmūs garso, vibracijos ir slėgio padariniai: garso trauma, pneumatinio grąžto sindromas, t. t. |
|
100 – |
Ekstremalių temperatūros svyravimų, šviesos ir spinduliuotės padariniai |
|
101 – |
Šiluminis ir saulės smūgis: per didelio natūralaus karščio ir izoliacijos padariniai (šiluminiai ir saulės smūgiai) arba žmogaus sukurtas karštis. Nepriklauso: žaibo sukeltas šokas (kodas 112); saulės nudegimai (kodas 061) |
|
102 – |
Spinduliuotės padariniai (ne terminiai): rentgeno spindulių, radioaktyviųjų medžiagų, ultravioletinių spindulių, jonizuojančios spinduliuotės sukelti padariniai |
|
103 – |
Nukritusios temperatūros padariniai: atsitiktinė hipotermija ir kiti nukritusios temperatūros padariniai. Nepriklauso: nušalimų (kodas 063) |
|
109 – |
Kiti ekstremalių temperatūros svyravimų, šviesos ir spinduliuotės padariniai |
|
|
Šokas |
|
111 – |
Šokas po agresijos ir grasinimų: šokas po žmogaus padarytos agresijos ar grasinimų; pvz.: šokas po banko apiplėšimo, klientų ir užsakovų agresijos, „socialinių konfliktų“. Nepriklauso: anafilaktinis šokas (kodas 119); šokas po trauminių sužeidimų (kodas 112) |
|
112 – |
Trauminis šokas: elektros šokas, žaibo sukeltas šokas, tiesiogiai po traumos ar vėliau pasireiškiantis šokas. Nepriklauso: anafilaktinis šokas (kodas 119); asmenų sukelta agresija ir grėsmė (kodas 111); atvejai be tiesioginių fizinių traumų |
|
119 – |
Kitų tipų šokas: gyvūnų sukelta agresija be tiesioginių fizinių traumų nukentėjusiam; gamtinės nelaimės ir kiti įvykiai, tiesiogiai nesukelti žmogaus veiklos ir nesukeliantys tiesioginės fizinės traumos nukentėjusiajam; anafilaktinis šokas |
|
120 – |
Daugybinės traumos: šiai grupei priskiriami tie atvejai, kai nukentėjusysis patiria dvi ar daugiau vienodo sunkumo traumas |
|
999 – |
Ši grupė turėtų būti naudojama tiktai klasifikuojant traumas, neįtrauktas į klasifikaciją pagal pavadinimus: nervų ir stuburo smegenų traumos; kraujagyslių traumos; pašalinių objektų patekimas į kūną per natūralias ertmes ir t. t. |
|
000 – |
Sužalojimo pobūdis nežinomas |
4.6 punktas pildomas taip, kaip nurodyta šioje akto eilutėje, ir koduojama:
pirmajame kodo langelyje įrašomi blaivumą apibūdinantys kodai:
1 – Blaivus
2 – Neblaivus
3 – Nenustatyta;
antrajame įrašomi atitinkami kodai:
1 – jei buvo pavartotas alkoholinis (etilo alkoholis) gėrimas
2 – jei pavartotas metilo alkoholis
3 – jei buvo pavartotos narkotinės medžiagos
4 – jei buvo pavartota cheminė medžiaga (nustatyta)
5 – jei buvo pavartota nenustatyta cheminė medžiaga ar nenustatytas cheminis junginys.
Eilutė be numerio „Gydymo įstaiga, kurioje suteikta medicininė pagalba“ – nepildoma ir nekoduojama.
5 punkte įrašomas kitos įmonės, nei buvo įdarbintas nukentėjusysis, kurioje šiam darbuotojui įvyko nelaimingas atsitikimas darbe, duomenys, o kodavimo langeliuose įrašomas šios įmonės kodas ir pašto indeksas.
6 punktas nepildomas ir nekoduojamas.
7 punkte pagal nelaimingo atsitikimo aplinkybių aprašymą koduojama:
pirmieji langeliai nepildomi;
antruosiuose langeliuose įrašomas nelaimingo atsitikimo metu atliekamo darbo kodas:
01 – Statybos, statybos remonto (įvairūs) ir susiję darbai
02 – Sandėliavimas, transportavimas, pakrovimo, iškrovimo darbai
03 – Medienos apdorojimas ir susiję darbai
04 – Automobilių, savaeigių transporto priemonių valdymas ir vykimas jomis (išsk. geležinkelio transportą)
05 – Techninių priemonių, mechanizmų, automobilių remontas ir susiję darbai (išsk. statybos remonto darbus)
06 – Metalų šaltas apdorojimas ir susiję darbai
07 – Elektros įrenginių ir tinklų aptarnavimas, remontas ir susiję darbai
08 – Vertybių apsaugos (sargavimo, budėjimo darbai)
09 – Staklių, įrenginių derinimas
10 – Geležinkelio darbai
11 – Vandens gavybos, tiekimo, valymo ir kanalizacijos įrenginių, tinklų aptarnavimas ir remontas
12 – Žemės ūkio darbai (išskyrus mechanizatorių)
13 – Žemės ūkio mechanizatorių ir susiję darbai
14 – Miško kirtimas ir susiję darbai
15 – Šiluminių tinklų ir įrenginių aptarnavimas ir remontas
16 – Metalų karštas apdorojimas
17 – Jūreivių ir upeivių darbai (įskaitant žvejus)
18 – Laboratoriniai darbai
19 – Kasybos ir gavybos darbai
20 – Lengvosios pramonės darbai
21 – Maisto, gėrimų gamyba ir susiję darbai
22 – Potencialiai pavojingų įrenginių aptarnavimas ir remontas
23 – Liejininkystė ir susiję darbai;
24 – Techninių priemonių, mechanizmų aptarnavimas, priežiūra ir susiję darbai
25 – Darbas su pavojingomis, cheminėmis medžiagomis
26 – Paviršių dažymo darbai
27 – Būnant, einat teritorijoje, kelyje
99 – Kiti, nepaminėti, darbai;
trečiuosiuose kodavimo langeliuose įrašomas potencialiai pavojingo įrenginio, kurio eksploatavimo metu ar dėl kurio poveikio įvyko nelaimingas atsitikimas darbe, kodas (jo nesant įrašoma – 88):
01 – |
Garo ir vandens šildymo katilai |
02 – |
Slėginiai indai ir jų įranga |
03 – |
Slėginai vamzdynai ir jų įranga |
04 – |
Pavojingų medžiagų talpyklos ir jų įranga |
05 – |
Liftai ir jų įranga |
06 – |
Lynų keliai, funikulieriai ir jų įranga |
07 – |
Eskalatoriai ir jų įranga |
08 – |
Kėlimo kranai ir jų įranga |
10 – |
Pramoginiai įrenginiai ir jų įranga |
11 – |
Degiąsias dujas naudojantys pramoniniai įrenginiai; |
ketvirtuosiuose kodavimo langeliuose įrašomas pavojingo darbo, kurį vykdant įvyko nelaimingas atsitikimas darbe, kodas (jei buvo atliekami kiti, prie pavojingų nepriskirti, darbai įrašoma – 999):
411 – darbai su potencialiai pavojingais įrenginiais, potencialiai pavojingų įrenginių remonto darbai, nurodyti sąrašo Pavojingų darbų sąrašo (toliau – Sąrašas), patvirtinto Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. rugsėjo 3 d. nutarimu Nr. 1386 (Žin., 2002, Nr. 87-3751), 3.16 punkte (išskyrus potencialiai pavojingų įrenginių techninės būklės tikrinimą);
412 – darbai su pavojingomis cheminėmis medžiagomis ir preparatais (Sąrašo 3.2 punktas);
415 – darbai su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais, radioaktyviosiomis medžiagomis ir jų atliekomis (Sąrašo 3.4.10 punktas);
417 – darbai su augalų apsaugos priemonėmis (Sąrašo 3.4.8 punktas);
418 – darbai su plėšriaisiais ir kitais pavojingais gyvūnais (Sąrašo 3.4.9 punktas);
421 – darbai šuliniuose, iškasose, tuneliuose, kolektoriuose ir kituose požeminiuose įrenginiuose ir statiniuose (išskyrus požemines pėsčiųjų perėjas ir pervažas), uždarose bet kokių medžiagų talpyklose ir iš dalies uždarose ir ankštose patalpose ar iš dalies uždarose mašinų ir kitų įrenginių angose (Sąrašo 3.4.6 punktas);
422 – darbai, atliekami aukščiau kaip 5 metrai nuo žemės paviršiaus ar grunto, perdengimo, pastolių ir grindų paviršiaus, kai pagrindinė apsaugos nuo kritimo priemonė yra apraišai (Sąrašo 3.4.7 punktas);
423 – darbai laivuose, iš jų žvejybos laivuose ir kituose plaukiojančiuose įrenginiuose (Sąrašo 3.4.4 punktas);
427 – darbai po vandeniu (Sąrašo 3.4.13 punktas);
428 – darbai cirke (Sąrašo 3.4.14 punktas);
440 – miško ruošos darbai (Sąrašo 3.5 punktas);
450 – grunto kasyba ir tvirtinimas, kiti darbai prie aukštesnių kaip 1,5 metro šlaitų ir gilesnėse kaip 1,5 metro iškasose (Sąrašo 3.8 punktas);
490 – psichikos ligonių ir sergančiųjų alkoholine, toksikologine psichoze gydymas ir priežiūra (Sąrašo 3.13 punktas);
494 – sveikatos priežiūros paslaugų teikimas pavojingomis arba ypač pavojingomis užkrečiamosiomis ligomis sergantiems pacientams, epidemijų profilaktikos priemonių įgyvendinimas pavojingų arba ypač pavojingų užkrečiamųjų ligų židiniuose (Sąrašo 3.14 punktas);
495 – valstybinių veterinarijos inspektorių pareigų vykdymas, veterinarijos gydytojų bei felčerių paslaugos (Sąrašo 3.15 punktas);
501 – darbas elektros srovės pavojingumo atžvilgiu pavojingose ir labai pavojingose patalpose (Sąrašo 3.1 punktas));
503 – darbai, nurodyti Darboviečių įrengimo statybvietėse nuostatų, patvirtintų Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro ir Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2008 m. sausio 15 d. įsakymu Nr. A1-22/D1-34 (Žin., 2008, Nr. 10-362), 2 priede, ir darbai su bet kuriomis medžiagomis, turinčiomis asbesto (Sąrašo 3.3 punktas);
505 – mechaninis medienos, metalų ir kitų medžiagų apdirbimas, kai naudojama nemechanizuota pastūma (Sąrašo 3.4.1 punktas);
507 – krovinių kėlimas rankomis, esant veiksniams, nurodytiems Darbuotojų saugos ir sveikatos reikalavimų tvarkant krovinius rankomis, patvirtintų Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro ir sveikatos apsaugos ministro 2006 m. spalio 23 d. įsakymu Nr. A1-293/V-869 (Žin., 2006, Nr. 116-4417), 1 ir 2 prieduose (Sąrašo 3.4.2 punktas);
509 – krovinių kėlimas mechaniniais, iš jų savaeigiais krautuvais, (Sąrašo 3.4.3 punktas);
511 – darbo atlikimas vietose, kuriose triukšmo poveikis darbuotojui per dieną gali viršyti 85 dBA (Sąrašo 3.4.5 punktas);
513 – darbas šalia elektromagnetinės spinduliuotės šaltinių, kurių skleidžiama spinduliuotė viršija leistiną lygį (Sąrašo 3.4.11 punktas);
515 – hidroelektrinių, hidrotechninių įrenginių konstrukcijų, kurių patvankos aukštis didesnis kaip 3 metrai, rekonstravimas ir kapitalinis remontas (Sąrašo 3.4.12 punktas);
517 – gręžimo darbai, išgaunant naudingąsias iškasenas (Sąrašo 3.6 punktas);
519 – elektros, ryšių bei laidinio radijo oro ir požeminių linijų, dujotiekių, naftotiekių ar kitų produktotiekių vamzdynų įrengimo, išmontavimo darbai (Sąrašo 3.7 punktas);
521 – žemės darbai patogeniškai užterštame dirvožemyje, požeminių elektros tinklų, dujotiekio ir kitų požeminių komunikacijų apsauginėse zonose (Sąrašo 3.9 punktas);
523 – darbai potencialiai sprogioje aplinkoje, nurodyti Darbuotojų, dirbančių potencialiai sprogioje aplinkoje, saugos nuostatuose, patvirtintuose Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2005 m. rugsėjo 30 d. įsakymu Nr. A1-262 (Žin., 2005, Nr. 118-4277) (Sąrašo 3.10 punktas);
525 – remonto ar demontavimo darbai avariniuose statiniuose (Sąrašo 3.11 punktas);
527 – traukinių sąstatų formavimas (išformavimas), traukinių techninė apžiūra jų stovėjimo vietose ir darbai eksploatuojamuose geležinkelio ruožuose, automobilių kelių važiuojamose juostose (Sąrašo 3.12 punktas);
529 – inkasatorių, apsaugos darbuotojų ar budėtojų, saugančių pastatus, patalpas ar kitus objektus, darbas (Sąrašo 3.17 punktas);
531 – gaisrų gesinimas, gelbėjimo darbų vykdymas pramoninių ir transporto avarijų vietose, gaivalinių nelaimių padarinių, cheminių ir radiacinių incidentų likvidavimas (Sąrašo 3.18 punktas);
533 – darbai, atliekami pavojingų darbų atlikimo vietose (zonose), išskyrus darbus, nurodytus Sąrašo 3.17 punkte;
599 – kiti darbai, priskirti prie pavojingų darbų.
8 punkte įrašomas darbo aplinkos pavadinimas ir koduojama:
000 |
Nėra informacijos |
010 |
Pramonės vieta, nenurodyta |
011 |
Gamybos zona, gamykla, dirbtuvė |
012 |
Priežiūros zona, remonto dirbtuvė |
013 |
Zona, daugiausia naudojama sandėliavimui, pakrovimui, iškrovimui |
019 |
Kita, prieš tai nenurodyta, 010 grupės tipo darbo aplinka |
020 |
Statybvietė, statybos, atviras karjeras, atvira kasykla, nenurodyta |
021 |
Statybvietė: pastatų statyba |
022 |
Statybvietė: pastatų griovimas, remontas, priežiūra |
023 |
Atviras karjeras, atvira kasykla, iškasos, tranšėjos (įskaitant atviras kasyklas ir veikiančius karjerus) |
024 |
Statybvietė: požeminė |
025 |
Statybvietė: ant vandens ir (arba) virš vandens |
026 |
Statybvietė: aukšto slėgio aplinkoje |
029 |
Kita, prieš tai nenurodyta, 020 grupės tipo darbo aplinka |
030 |
Ūkininkavimo, gyvulininkystės, žuvininkystės, miškininkystės zona, nenurodyta |
031 |
Gyvulininkystės zona |
032 |
Ūkininkavimo zona: pasėliai |
033 |
Ūkininkavimo zona: medžiai ar krūmai |
034 |
Miškininkystės zona |
035 |
Žuvininkystės zona, žvejyba, akvakultūra (ne laive) |
036 |
Sodas, parkas, botanikos sodas, zoologijos sodas |
039 |
Kita, prieš tai nenurodyta, 030 grupės tipo darbo aplinka |
040 |
Paslaugų veiklos zona, įstaiga, pramogų zona, įvairūs, nenurodyta |
041 |
Įstaiga, posėdžių salė, biblioteka ir pan. |
042 |
Mokymo įstaiga, mokykla, vidurinė mokykla, kolegija, universitetas, vaikų lopšelis, vaikų darželis |
043 |
Maža arba didelė prekybos zona (įskaitant gatvės prekybą) |
044 |
Restoranai, poilsio zonos, laikinos apsistojimo vietos (įskaitant muziejus, auditorijas, stadionus, muges ir pan.) |
049 |
Kita, prieš tai nenurodyta, 040 grupės tipo darbo aplinka |
050 |
Sveikatos priežiūros įstaiga, nenurodyta |
051 |
Sveikatos priežiūros įstaiga, privati ligoninė, slaugos namai |
059 |
Kita, prieš tai nenurodyta, 050 grupės tipo darbo aplinka |
060 |
Viešoji teritorija, nenurodyta |
061 |
Visuomenei nuolat atvira teritorija (magistralės, keliai, stovėjimo aikštelės, stočių ar oro uostų laukiamieji ir pan.) |
062 |
Transporto priemonės, antžeminės arba bėginės, privačios arba viešosios (visų rūšių: traukiniai, autobusai, automobiliai ir pan.) |
063 |
Teritorija, kuri yra prijungta prie viešų vietų, bet į kurią gali patekti tik įgalioti darbuotojai: geležinkelio linija, oro uosto peronas, greitkelio kelkraštis |
069 |
Kita, prieš tai nenurodyta, 060 grupės tipo darbo aplinka |
070 |
Namuose, nenurodyta |
071 |
Privatūs namai |
072 |
Bendrojo naudojimo pastato dalys, priestatai, privatus šeimos sodas |
079 |
Kita, prieš tai nenurodyta, 070 grupės tipo darbo aplinka |
080 |
Sporto zona, nenurodyta |
081 |
Uždara sporto zona: sporto salė, gimnastikos salė, uždaras baseinas |
082 |
Atvira sporto zona: sporto aikštynas, lauko baseinas, slidinėjimo trasa |
089 |
Kita, prieš tai nenurodyta, 080 grupės tipo darbo aplinka |
090 |
Esanti ore, pakelta, išskyrus statybvietes, nenurodyta |
091 |
Pakelta: ant stacionaraus paviršiaus (stogo, terasos ir pan.) |
092 |
Pakelta: stiebas, atrama, kabamoji platforma |
093 |
Ore: orlaivyje |
099 |
Kita, prieš tai nenurodyta, 090 grupės tipo darbo aplinka, išskyrus statybvietes |
100 |
Po žeme, išskyrus statybvietes, nenurodyta |
101 |
Po žeme: tunelis (kelias, traukinys, vamzdis) |
102 |
Po žeme: kasykla |
103 |
Po žeme: kanalizacijos vamzdžiai ir nuotekų kolektoriai |
109 |
Kita, prieš tai nenurodyta, 100 grupės tipo darbo aplinka, išskyrus statybvietes |
110 |
Ant arba virš vandens, išskyrus statybvietes, nenurodyta |
111 |
Jūra arba vandenynas: visų rūšių laivuose, platformose, valtyse, baržose |
112 |
Ežeras, upė, uostas: visų rūšių laivuose, platformose, valtyse, baržose |
119 |
Kita, prieš tai nenurodyta, 110 grupės tipo darbo aplinka, išskyrus statybvietes |
120 |
Aukšto slėgio aplinka, išskyrus statybvietes, nenurodyta |
121 |
Aukšto slėgio aplinkoje: po vandeniu (pvz., nardymas) |
122 |
Aukšto slėgio aplinkoje: kameroje |
129 |
Kita, prieš tai nenurodyta, 120 grupės tipo darbo aplinka, išskyrus statybvietes |
999 |
Kita klasifikatoriuje nenurodyta darbo aplinka |
9 punktas nepildomas, nekoduojamas.
10 punktas nepildomas nekoduojamas.
11 punktas nepildomas ir nekoduojamas.
12 punkte įvardijamas nukrypimas – paskutinis įvykis, nukrypimas nuo normalaus darbo proceso, nuo įprastos būklės, sukėlęs nelaimingą atsitikimą, ir koduojama:
10 – |
Nukrypimas dėl elektrinių problemų, sprogimo, gaisro – nespecifikuota |
11 – |
Elektrinė problema dėl įrenginio gedimo – vedanti prie netiesioginio kontakto |
12 – |
Elektrinė problema – vedanti prie tiesioginio kontakto |
13 – |
Sprogimas |
14 – |
Gaisras, užsiliepsnojimas |
19 – |
Kiti, aukščiau nenurodyti, šios grupės nukrypimai |
20 – |
Nukrypimai dėl išsiliejimo, nuvirtimo, nutekėjimo, ištekėjimo, garavimo, išsiskyrimo – nespecifikuota |
21 – |
Kietas būvis – perpildymas, nuvirtimas |
22 – |
Skystas būvis – nutekėjimas, prasisunkimas, ištekėjimas, taškymas, purškimas |
23 – |
Dujinis būvis – garavimas, aerozolio susidarymas, dujų susidarymas |
24 – |
Dulkių/miltelių pavidalo medžiagos – dūmų susidarymas, dulkės/dalelės/ suspensijoje/išmetimuose |
29 – |
Kiti, aukščiau nenurodyti, šios grupės nukrypimai |
30 – |
Materialiojo veiksnio lūžimas, trūkimas, skilimas, paslydimas, kritimas, sugriuvimas - nespecifikuota |
31 – |
Medžiagos lūžimas – per sujungimą, siūles |
32 – |
Lūžimas, trūkimas – medžio, stiklo, metalo, akmens, plastmasės, kitų skeveldrų atsiradimas |
33 – |
Materialaus veiksnio slydimas, kritimas, sugriuvimas – iš viršaus (užkritimas ant nukentėjusiojo) |
34 – |
Materialaus veiksnio slydimas, kritimas, sugriuvimas – iš apačios (nutempia nukentėjusįjį žemyn) |
35 – |
Materialaus veiksnio slydimas, kritimas, sugriuvimas – tame pačiame lygmenyje |
39 – |
Kiti, aukščiau nenurodyti, šios grupės nukrypimai |
40 – |
Mašinos, transporto priemonės/naudojamos įrangos kontrolės praradimas (visiškas, dalinis) – nespecifikuota |
41 – |
Kontrolės praradimas (visiškas arba dalinis) – mašinos (įskaitant nepageidautiną įsijungimą) arba medžiagos, su kuria mašina dirba |
42 – |
Kontrolės praradimas (visiškas arba dalinis) – transporto priemonės arba naudojamos įrangos (variklinės arba ne) |
43 – |
Kontrolės praradimas (visiškas arba dalinis) – rankinių prietaisų (variklinių arba ne) arba medžiagos, su kuria dirba prietaisas |
44 – |
Kontrolės praradimas (visiškas arba dalinis) – objekto (nešamo, judinamo ir pan) |
45 – |
Kontrolės praradimas (visiškas arba dalinis) – gyvūno |
49 – |
Kiti, aukščiau nenurodyti, šios grupės nukrypimai |
50 – |
Paslydimas, užkliuvimas, nukritimas – žmogaus kritimas – nespecifikuota |
51 – |
Žmogaus kritimas – į žemesnį lygį |
52 – |
Paslydimas, užkliuvimas, nukritimas – žmogaus kritimas – tame pačiame lygyje |
59 – |
Kiti, aukščiau nenurodyti, šios grupės nukrypimai |
60 – |
Kūno judesiai be fizinės įtampos (paprastai sukeliantys išorinį sužeidimą) |
61 – |
Patekimas ant aštraus objekto |
62 – |
Atsiklaupimas, atsisėdimas, pasilenkimas |
63 – |
Pagavimas arba nunešimas (kažkieno arba jėgos) |
64 – |
Nekoordinuoti judesiai, neatsargūs judesiai arba ne laiku atlikti judesiai |
69 – |
Kiti, aukščiau nenurodyti, šios grupės nukrypimai |
70 – |
Kūno judesiai, sukeliantys fizinį stresą (paprastai sukeliantys išorinius sužeidimus) – nespecifikuota |
71 – |
Kėlimas, nešimas, stojimasis |
72 – |
Stūmimas, traukimas |
73 – |
Padėjimas, lenkimasis žemyn |
74 – |
Pakrypimas, pasisukimas |
75 – |
Užmynimas, kojos ar kulkšnies išnirimas, paslydimas be nugriuvimo |
79 – |
Kiti, aukščiau nenurodyti, šios grupės nukrypimai |
80 – |
Šokas, išgąstis, smurtas, agresija, grasinimai – nespecifikuota |
81 – |
Šokas, išgąstis |
82 – |
Smurtas, agresija, grasinimai – tarp įmonės darbuotojų, pavaldžių darbdaviui |
83 – |
Smurtas, agresija, grasinimai – iš pašalinių žmonių, skirti įmonei, darbuotojams, atliekantiems savo pareigas (banko, autobusų vairuotojų apiplėšimas ir pan.) |
84 – |
Agresija, susidūrimas su gyvūnu |
85 – |
Nukentėjusiojo arba trečiojo asmens buvimas, sukeliantis pavojų nukentėjusiam ir galimai kitiems asmenims |
89 – |
Kiti, aukščiau nenurodyti, šios grupės nukrypimai |
99 – |
Kiti nesuklasifikuoti nukrypimai |
00 – |
Nėra informacijos. |
13 punkte įrašomas kontakto – sužeidimo pobūdžio, dėl kurio buvo sužeistas nukentėjusysis, pavadinimas ir koduojama:
10 – |
Kontaktas su elektros srove, temperatūra, pavojingomis medžiagomis – nespecifikuota |
11 – |
Netiesioginis kontaktas su lankiniu virinimu, kibirkštimi, žaibu (pasyviai) |
12 – |
Tiesioginis kontaktas su elektra, elektros srovės patekimas į kūną |
13 – |
Kontaktas su atvira ugnimi arba karštu arba degančiu objektu ar aplinka |
14 – |
Kontaktas su šaltu arba labai šaltu objektu, arba aplinka |
15 – |
Kontaktas su pavojingomis medžiagomis – per nosį, burną įkvepiant |
16 – |
Kontaktas su pavojingomis medžiagomis – ant/per odą arba akis |
17 – |
Kontaktas su pavojingomis medžiagomis – per virškinimo traktą, prarijus arba valgant |
19 – |
Kiti, aukščiau nenurodyti, šios grupės kontaktai – sužeidimo pobūdžiai |
20 – |
Skendimas, užvertimas, apgaubimas – nespecifikuota |
21 – |
Skendimas skystyje |
22 – |
Užversti žemėmis |
23 – |
Apgaubti, apsupti dujų ar ore esančių dalelių |
29 – |
Kiti, aukščiau nenurodyti, šios grupės kontaktai-sužalojimo pobūdžiai (užpylimas pjuvenomis, grūdais, cementu ir pan.) |
30 – |
Horizontalus ar vertikalus poveikis su arba į nejudantį objektą (nukentėjusiajam judant) – nespecifikuota |
31 – |
Vertikalus judėjimas, susitrenkimas su/arba į objektą (atsirandantis dėl kritimo) |
32 – |
Horizontalus judėjimas, susitrenkimas su/arba į objektą |
39 – |
Kiti, aukščiau nenurodyti, šios grupės kontaktai – sužeidimo pobūdžiai |
40 – |
Atsitrenkimas į judantį objektą, susidūrimas – nespecifikuota |
41 – |
Atsitrenkimas į lekiantį objektą |
42 – |
Atsitrenkimas į krentantį objektą |
43 – |
Atsitrenkimas į svyruojantį objektą |
44 – |
Atsitrenkimas į besisukantį, judantį, transportuojamą objektą, įskaitant transporto priemones |
45 – |
Susidūrimas su objektu, transporto priemone, susidūrimas su asmeniu (nukentėjusiajam judant) |
49 – |
Kiti, aukščiau nenurodyti, šios grupės kontaktai – sužeidimo pobūdžiai |
50 – |
Kontaktas su aštriu, smailiu, šiurkščiu, grubiu materialiuoju veiksniu – nespecifikuota |
51 – |
Kontaktas su aštriu materialiu veiksniu (peiliu, ašmenimis ir pan.) |
52 – |
Kontaktas su smailiu materialiu veiksniu (vinimi, aštriu įrankiu ir t. t.) |
53 – |
Kontaktas su kietu ar šiurkščiu materialiu veiksniu |
59 – |
Kiti, aukščiau nenurodyti, šios grupės kontaktai – sužeidimo pobūdžiai |
60 – |
Įkliuvimas, suspaudimas ir pan. – nespecifikuota |
61 – |
Suspaudimas, įkliuvimas – į objektą |
62 – |
Suspaudimas, įkliuvimas – po objektu |
63 – |
Suspaudimas, įkliuvimas – tarp objektų |
64 – |
Galūnė, ranka ar pirštas nuplėštas arba nupjautas |
69 – |
Kiti, aukščiau nenurodyti, šios grupės kontaktai – sužeidimo pobūdžiai |
70 – |
Fizinis arba psichinis stresas – nespecifikuota |
71 – |
Fizinis stresas raumenų – kaulų sistemai |
72 – |
Fizinis stresas dėl spinduliuotės, triukšmo, šviesos arba spaudimo |
73 – |
Psichinis stresas arba šokas |
79 – |
Kiti, aukščiau nenurodyti, šios grupės kontaktai – sužeidimo pobūdžiai |
80 – |
Įkandimas, įspyrimas (gyvūno arba žmogaus) |
81 – |
Įkandimas |
82 – |
Vabzdžio arba žuvies įkandimas |
83 – |
Kirtis, spyris, smūgis į galvą, smaugimas |
89 – |
Kiti, aukščiau nenurodyti, šios grupės kontaktai – sužeidimo pobūdžiai |
99 – |
Kiti nesuklasifikuoti kontaktai – sužeidimo pobūdžiai |
00 |
Nėra informacijos. |
14 punkte (iki 2013-01-01 nepildomas ir nekoduojamas) įrašomas kontakto sužeidimo pobūdžio materialusis veiksnys – pagrindinis materialusis veiksnys, susijęs ar turintis ryšį su sužeidusiuoju kontaktu. Apibūdinamas kaip objektas, prietaisas arba instrumentas, su kuriuo turėjo sąlytį nukentėjusysis, arba psichologinis sužeidimo pobūdis. Jei su sužeidimu yra susiję keli materialieji veiksniai, reikia koduoti ta veiksnį, kuris yra susijęs su didžiausiu sužeidimu. Pildoma ir koduojama:
Materialių veiksnių grupės
00 01 – |
Nėra materialaus veiksnio |
00 02 – |
Nėra informacijos |
00 99 – |
Kiti nepaminėti 00 grupės veiksniai |
01 00 – |
Statiniai, struktūros, paviršiai – antžeminiai (viduje arba išorėje, stacionarūs arba kilnojamieji, laikini arba ne) |
01 01 – |
Statinių komponentai, struktūriniai komponentai – durys, sienos, pertvaros ir pan., bei įrengtos kliūtys (langai ir pan.) |
01 02 – |
Paviršiai ant žemės – žemė ir grindys (viduje ir išorėje, dirbamoji žemė, sporto aikštynai, slidžios grindys, užgriozdintos grindys, lenta su vinimis) |
01 99 – |
Kiti nepaminėti 01 grupės statiniai, struktūros ir paviršiai ant žemės |
|
Statiniai, struktūros, paviršiai – antžeminiai (viduje arba išorėje) |
02 01 – |
Statinio dalys virš žemės – stacionarios (stogai, terasos, durys ir langai, laiptai, krantinės) |
02 02 – |
Struktūros, paviršiai virš žemės – stacionarūs (įskaitant praėjimus, stacionarias kopėčias, atramas) |
02 03 – |
Struktūros, paviršiai virš žemės – kilnojami (įskaitant pastolius, kilnojamąsias kopėčias, lopšius, kėlimo platformas) |
02 04 – |
Struktūros, paviršiai virš žemės – laikini (įskaitant laikinus pastolius, įtvirtinimus) |
02 05 – |
Struktūros, paviršiai virš žemės – plūduriuojantys (įskaitant gręžimo platformas, pastolius ant baržų) |
02 99 – |
Kiti nepaminėti 02 grupės statiniai, struktūros, paviršiai po žeme |
|
Statiniai, struktūros, paviršiai – požeminiai (viduje arba išorėje, stacionarūs arba kilnojami, laikini arba ne) |
03 01 – |
Iškasos, tranšėjos, gręžiniai, duobės, atidengti šlaitai, garažų duobės |
03 02 – |
Požeminės zonos, tuneliai |
03 03 – |
Povandeninė aplinka |
03 99 – |
Kiti nepaminėti 03 grupės statiniai, struktūros, paviršiai po žeme |
|
Medžiagų tiekimo ir paskirstymo sistemos, vamzdynai – nespecifikuota |
04 01 – |
Medžiagų tiekimo ir paskirstymo sistemos, vamzdynai – stacionarūs – dujų, oro, skystų, kietų medžiagų – įskaitant hoperius |
04 02 – |
Medžiagų tiekimo ir paskirstymo sistemos, vamzdynai – kilnojami |
04 03 – |
Nuotekos, kanalizacija |
04 99 – |
Kitos nepaminėtos 04 grupės medžiagų tiekimo ir paskirstymo sistemos, vamzdynai |
|
Varikliai, energijos perdavimo ir saugojimo sistemos |
05 01 – |
Varikliai, energijos generatoriai |
05 02 – |
Energijos perdavimo ir saugojimo sistemos (mechaninės, pneumatinės, hidraulinės, elektrinės, įskaitant baterijas ir akumuliatorius) |
05 99 – |
Kiti nepaminėti 05 grupės varikliai, energijos perdavimo ir saugojimo sistemos |
|
Rankiniai įrankiai be jėgos šaltinio |
06 01 – |
Rankiniai įrankiai be jėgos šaltinio – pjovimui |
06 02 – |
Rankiniai įrankiai be jėgos šaltinio – pjaustymui, atskyrimui (įskaitant žirkles, dideles žirkles, sekatorius) |
06 03 – |
Rankiniai įrankiai be jėgos šaltinio – drožimui, kalimui, dailinimui, lyginimui, kirtimui |
06 04 – |
Rankiniai įrankiai be jėgos šaltinio – skutimui, šlifavimui, poliravimui |
06 05 – |
Rankiniai įrankiai be jėgos šaltinio – gręžimui, tekinimui, sukimui |
06 06 – |
Rankiniai įrankiai be jėgos šaltinio – kalimui, kniedijimui, sukabinimui |
06 07 – |
Rankiniai įrankiai be jėgos šaltinio – siuvimui, mezgimui |
06 08 – |
Rankiniai įrankiai be jėgos šaltinio – suvirinimui, klijavimui |
06 09 – |
Rankiniai įrankiai be jėgos šaltinio – medžiagų kasybai ir darbui su žeme (įskaitant žemės ūkio įrankius) |
06 10 – |
Rankiniai įrankiai be jėgos šaltinio – vaškavimui, tepimui, plovimui, valymui |
06 11 – |
Rankiniai įrankiai be jėgos šaltinio – dažymui |
06 12 – |
Rankiniai įrankiai be jėgos šaltinio – laikymui vietoje, sugriebimui |
06 13 – |
Rankiniai įrankiai be jėgos šaltinio – darbui virtuvėje (išskyrus peilius) |
06 14 – |
Rankiniai įrankiai be jėgos šaltinio – medicininiai ir chirurginiai – aštrūs ir pjaunantys |
06 15 – |
Rankiniai įrankiai be jėgos šaltinio – medicininiai ir chirurginiai – nepjaunantys, kiti |
06 99 – |
Kiti, nepaminėti 06 grupės rankiniai įrankiai be jėgos šaltinio |
|
Rankiniai arba ranka valdomi įrankiai, mechaniniai |
07 01 – |
Mechaniniai rankiniai įrankiai – pjovimui |
07 02 – |
Mechaniniai rankiniai įrankiai – pjaustymui, atskyrimui (įskaitant žirkles, dideles žirkles, sekatorius) |
07 03 – |
Mechaniniai rankiniai įrankiai – drožimui, kalimui, dailinimui (tvoros kirpimui, žr. 0902), lyginimui, kirtimui |
07 04 – |
Mechaniniai rankiniai įrankiai – skutimui, šlifavimui, poliravimui (įskaitant diskinius rėžiklius) |
07 05 – |
Mechaniniai rankiniai įrankiai – gręžimui, tekinimui, sukimui |
07 06 – |
Mechaniniai rankiniai įrankiai – kalimui, kniedijimui, sukabinimui |
07 07 – |
Mechaniniai rankiniai įrankiai – siuvimui, mezgimui |
07 08 – |
Mechaniniai rankiniai įrankiai – suvirinimui, klijavimui |
0709 – |
Mechaniniai rankiniai įrankiai – medžiagų kasybai ir darbui su žeme (įskaitant žemės ūkio įrankius, betono laužymą) |
07 10 – |
Mechaniniai rankiniai įrankiai – vaškavimui, tepimui, plovimui, valymui (įskaitant aukšto slėgio dulkių siurblius) |
07 11 – |
Mechaniniai rankiniai įrankiai – dažymui |
07 12 – |
Mechaniniai rankiniai įrankiai – laikymui vietoje, sugriebimui |
07 13 – |
Mechaniniai rankiniai įrankiai – darbui virtuvėje (išskyrus peilius) |
07 14 – |
Mechaniniai rankiniai įrankiai – šildymui (įskaitant džiovintuvus, liepsnosvaidžius, lygintuvus) |
07 15 – |
Mechaniniai rankiniai įrankiai – medicininiai ir chirurginiai – aštrūs ir pjaunantys |
07 16 – |
Mechaniniai rankiniai įrankiai – medicininiai ir chirurginiai – nepjaunantys, kiti |
07 17 – |
Pneumatiniai ginklai (nenurodant specifikacijos) |
07 99 – |
Kiti nepaminėti 07 grupės rankiniai ar ranka valdomi mechaniniai įrankiai |
|
Rankiniai įrankiai nenurodant jėgos šaltinio |
08 01 – |
Rankiniai įrankiai nenurodant jėgos šaltinio – pjovimui |
08 02 – |
Rankiniai įrankiai nenurodant jėgos šaltinio – pjaustymui, atskyrimui (įskaitant žirkles, dideles žirkles, sekatorius) |
08 03 – |
Rankiniai įrankiai nenurodant jėgos šaltinio – drožimui, kalimui, dailinimui, lyginimui, kirtimui |
08 04 – |
Rankiniai įrankiai nenurodant jėgos šaltinio – skutimui, šlifavimui, poliravimui |
08 05 – |
Rankiniai įrankiai nenurodant jėgos šaltinio – gręžimui, tekinimui, sukimui |
08 06 – |
Rankiniai įrankiai nenurodant jėgos šaltinio – kalimui, kniedijimui, sukabinimui |
08 07 – |
Rankiniai įrankiai nenurodant jėgos šaltinio – siuvimui, mezgimui |
08 08 – |
Rankiniai įrankiai nenurodant jėgos šaltinio – suvirinimui, klijavimui |
08 09 – |
Rankiniai įrankiai nenurodant jėgos šaltinio – medžiagų, žemės kasybai ir žemės ūkio darbams (įskaitant žemės ūkio įrankius) |
08 10 – |
Rankiniai įrankiai nenurodant jėgos šaltinio – vaškavimui, tepimui, plovimui, valymui |
08 11 – |
Rankiniai įrankiai nenurodant jėgos šaltinio – dažymui |
08 12 – |
Rankiniai įrankiai nenurodant jėgos šaltinio – laikymui vietoje, sugriebimui |
08 13 – |
Rankiniai įrankiai nenurodant jėgos šaltinio – darbui virtuvėje (išskyrus peilius) |
08 14 – |
Rankiniai įrankiai nenurodant jėgos šaltinio – medicininiai ir chirurginiai – aštrūs ir pjaunantys |
08 15 – |
Rankiniai įrankiai nenurodant jėgos šaltinio – medicininiai ir chirurginiai – nepjaunantys, kiti. |
08 99 |
Kiti nepaminėti 08 grupės rankiniai įrankiai nenurodant jėgos šaltinio |
|
Portatyvinės ir kilnojamos mašinos ir įrengimai |
09 01 |
Portatyvinės ir kilnojamos mašinos – medžiagų kasybai ar žemės darbams kasyklose, karjeruose ir augalininkystės bei civilinės statybos darbams |
09 02 |
Portatyvinės ir kilnojamos mašinos – žemės darbams, žemės ūkiui |
09 03 |
Portatyvinės ir kilnojamos mašinos – (ne žemės darbams) – statybvietėms |
09 04 |
Kilnojamosios grindų valymo mašinos |
09 99 |
Kitos nepaminėtos 09 grupės portatyvinės ir kilnojamos mašinos ir įrengimai |
|
Stacionarios mašinos ir įrengimai |
10 03 – |
Mašinos medžiagų perdirbimui – cheminiams procesams (reakcijoms, fermentavimo procesams) |
10 04 – |
Mašinos medžiagų perdirbimui – karštiesiems procesams (krosnys, džiovintuvai, degimo krosnys) |
10 05 – |
Mašinos medžiagų perdirbimui – šaltiesiems procesams (šalčio gamyba) |
10 06 – |
Mašinos medžiagų perdirbimui – kitiems procesams |
10 07 – |
Formavimo mašinos – spaudimo, smulkinimo |
10 08 – |
Formavimo mašinos – lyginimo, valcavimo, ritininiai presai (įskaitant popieriaus presus) |
10 09 – |
Formavimo mašinos – įpurškimo, štampavimo, pūtimo, sukimo, liejimo, formavimo, lydimo |
10 10 – |
Mašininiai įrankiai – obliavimui, frezavimui, paviršių apdorojimui, šlifavimui, poliravimui, tekinimui, gręžimui |
10 11 – |
Mašininiai įrankiai – pjaustymui |
10 12 – |
Mašininiai įrankiai – pjovimui, skaldymui, karpymui (įskaitant štampų pjovimą, sukirpimo mašinas, žirkles, deguonies pjovimo įrangą) |
10 13 – |
Mašinos paviršių apdorojimui – valymui, plovimui, džiovinimui, dažymui, spausdinimui |
10 14 – |
Mašinos paviršių apdorojimui – galvanizavimui, elektrolitiniam paviršių apdorojimui |
10 15 – |
Surinkimo mašinos (suvirinimo, klijavimo, kalimo, sriegimo, kniedijimo, verpimo, montavimo, siuvimo, sukabinimo) |
10 16 – |
Pakavimo, vyniojimo mašinos (pildymo, žymėjimo, uždarymo) |
10 17 – |
Kitos mašinos specifinei pramonei (įvairios kontrolės ir tikrinimo mašinos) |
10 18 – |
Specifinės mašinos, naudojamos žemės ūkyje, nepriskirtos pirmiau išvardytoms |
10 99 – |
Kitos nepaminėtos 10 grupės stacionarios mašinos ir įrengimai |
|
Konvejerinės, transporto ir saugojimo sistemos |
11 01 – |
Stacionarūs konvejeriai, nuolatinio kėlimo įranga ir sistemos – juostos, eskalatoriai, lynų keliai, konvejeriai ir pan.) |
11 02 – |
Elevatoriai, liftai-keltuvai, kaušiniai keltuvai, domkratai ir pan. |
11 03 – |
Įtvirtinti kranai, kilnojamieji kranai, ant transporto priemonių sumontuoti kranai, tiltiniai kranai, keltuvai su pakabintais kroviniais |
11 04 – |
Kilnojamieji kėlimo įtaisai, kėlimo platformos (su jėgos šaltiniu arba ne) – neštuvai ir pan. |
11 05 – |
Kėlimo įrenginiai, griebtuvai ir tvirtinimo, įvairūs kėlimo įtaisai (įskaitant kobinius, kablius, virves ir pan.) |
11 06 – |
Saugojimo sistemos, pakavimo įrengimai, konteineriai (siloso, talpyklos) – stacionarios talpyklos, bakai, konteineriai ir pan. |
11 07 – |
Kilnojamosios saugojimo sistemos, pakavimo įrengimai |
11 08 – |
Saugojimo reikmenys, lentynos, padėklų stelažai, padėklai |
11 09 – |
Įvairūs pakavimo reikmenys, mažo ir vidutinio dydžio, kilnojami (dėžės, įvairūs konteineriai, buteliai, įdėklai, gesintuvai) |
11 99 – |
Kitos nepaminėtos 11 grupės konvejerinės, transporto ir saugojimo sistemos |
|
Sausumos transporto priemonės |
12 01 – |
Sunkiosios transporto priemonės: sunkvežimiai, autobusai, reisiniai autobusai (keleivinis transportas) |
12 02 – |
Lengvosios transporto priemonės: prekėms ir keleiviams |
12 03 – |
Transporto priemonės – dviratės arba triratės, su jėgos šaltiniu arba ne |
12 04 – |
Kitos transporto priemonės: slidės, ratukinės pačiūžos |
12 99 – |
Kitos nepaminėtos 12 grupės kelių transporto priemonės |
|
Kitos transporto priemonės |
13 01 – |
Transporto priemonės – bėginės, įskaitant kabamuosius vienbėgius geležinkelius: prekėms |
13 02 – |
Transporto priemonės – bėginės, įskaitant kabamuosius vienbėgius geležinkelius: keleiviams |
13 03 – |
Jūrų transporto priemonės: prekinės |
13 04 – |
Jūrų transporto priemonės: keleivinės |
13 05 – |
Jūrų transporto priemonės: žvejybinės |
13 06 – |
Oro transporto priemonės: prekinės |
13 07 – |
Oro transporto priemonės: keleivinės |
13 99 – |
Kitos nepaminėtos 13 grupės transporto priemonės |
|
Medžiagos, objektai, produktai, mašinų arba transporto priemonių detalės, laužas, dulkės |
14 01 – |
Didelės ir smulkios statybinės medžiagos: surenkamieji karkasai, klojiniai, tašai, sijos, plytos ir kt. |
14 02 – |
Mašinų detalės, transporto priemonių detalės: važiuoklė, karteris, svirtis, ratai ir pan. |
14 03 – |
Mašininės dalys arba komponentai, mašininiai įrankiai (įskaitant šių materialių veiksnių skeveldras ir nuolaužas) |
14 04 – |
Sujungimo įtaisai: veržlės, varžtai, sraigtai, vinys ir pan. |
14 05 – |
Dalelės, dulkės, skeveldros, nuolaužos, tiškalai, šukės, kitos lūženos |
14 06 – |
Žemės ūkio produktai (įskaitant sėklas, šiaudus, kitus žemės ūkio produktus) |
14 07 – |
Produktai, naudojami žemės ūkyje ir gyvulininkystėje (įskaitant trąšas, gyvulių pašarus) |
14 08 – |
Saugomi produktai – įskaitant objektus ir pakavimą saugojimo zonose |
14 09 – |
Saugojami produktai – rulonuose, ritėse |
14 10 – |
Mechaniniu kėlimo būdu ar konvejeriniu įrenginiu transportuojami kroviniai |
14 11 – |
Ant kėlimo prietaiso, krano kabantys kroviniai |
14 12 – |
Rankomis keliami kroviniai |
14 99 – |
Kitos nepaminėtos 14 grupės medžiagos, objektai, produktai, mašinų detalės |
|
Cheminės, sprogios, radioaktyviosios, biologinės medžiagos |
15 01 – |
Kaustinės, koroduojančios medžiagos (kietos, skystos arba dujinės) |
15 02 – |
Kenksmingos, nuodingos medžiagos (kietos, skystos arba dujinės) |
15 03 – |
Degios medžiagos (kietos, skystos arba dujinės) |
15 04 – |
Sprogios medžiagos (kietos, skystos arba dujinės) |
15 05 – |
Dujos, garai be specifinio poveikio (inertinės gyvybės formoms, troškinančios) |
15 06 – |
Radioaktyviosios medžiagos |
15 07 – |
Biologinės medžiagos |
15 08 – |
Medžiagos, nekeliančios specialių pavojų (vanduo, inertinės medžiagos) |
15 99 – |
Kitos nepaminėtos 15 grupės cheminės, sprogios, radioaktyviosios, biologinės medžiagos |
|
Saugos prietaisai ir įrengimai |
16 01 – |
Saugos prietaisai – mašinose |
16 02 – |
Asmeninės apsauginės priemonės |
16 03 – |
Avarinės priemonės ir įrengimai |
16 99 – |
Kiti nepaminėti 16 grupės saugos prietaisai ir įrengimai |
|
Biuro įranga, asmeninė įranga, sporto įranga, ginklai, namų ūkio reikmenys |
17 01 – |
Baldai |
17 02 – |
Kompiuterinė, biuro automatinė, reprografinė, nuotolinių ryšių įranga |
17 03 – |
Mokymo, rašymo, piešimo įranga, įskaitant rašomąsias mašinėles, antspaudavimo mašinas, didintuvus, laikmačius |
17 04 – |
Sporto ir žaidimų gaminiai ir įranga |
17 05 – |
Ginklai |
17 06 – |
Asmeniniai daiktai, drabužiai |
17 07 – |
Muzikos instrumentai |
17 08 – |
Namų apyvokos tipo įranga, prietaisai, objektai, baltiniai (profesionaliam naudojimui) |
17 99 |
Kita nepaminėta 17 grupės biuro įranga, asmeninė įranga, sporto įranga, ginklai |
|
Gyvieji organizmai ir žmonės |
18 01 – |
Medžiai, augalai, pasėliai |
18 02 – |
Gyvuliai ir naminiai gyvūnai |
18 03 – |
Laukiniai gyvūnai, vabzdžiai, gyvatės |
18 04 – |
Mikroorganizmai |
18 05 – |
Užkrečiami virusiniai veiksniai |
18 06 – |
Žmonės |
18 99 – |
Kiti nepaminėti 18 grupės gyvieji organizmai ir žmonės |
|
Stambiagabaritinės atliekos |
19 01 – |
Žaliavų, produktų, medžiagų, objektų stambiagabaritinės atliekos |
19 02 – |
Chemikalų stambiagabaritinės atliekos |
19 03 – |
Biologinių medžiagų, augalų, gyvūnų stambiagabaritinės atliekos |
19 99 – |
Kitos nepaminėtos 19 grupės stambiagabaritinės atliekos |
|
Fizikiniai reiškiniai ir gamtos stichijos |
20 01 – |
Fizikiniai reiškiniai – triukšmas, natūrali spinduliuotė, šviesa, šviesos lankas, slėgis, hermetinimas, išhermetinimas, slėgis |
20 02 – |
Gamtos ir atmosferos stichijos (įskaitant vandenį, lietų, krušą, sniegą, ledą, vėją ir pan.) |
20 03 – |
Stichinės nelaimės (įskaitant potvynius, žemės drebėjimus, potvynio bangas, gaisrus) |
20 99 – |
Kiti nepaminėti 20 grupės fizikiniai reiškiniai ir gamtos stichijos |
9900 |
Kiti nesuklasifikuoti materialūs veiksniai |
15 punkte įrašomas (pagal poveikio reikšmingumą sužalojimui) nukentėjusįjį sužalojusio veiksnio apibendrintas pavadinimas (-ai) ir koduojama:
31 – Fizikinių reiškinių ( spinduliuotės, vibracijos, triukšmo, elektromagnetinio lauko ir pan.) poveikis
16 punkte, vadovaujantis šio priedo 14 punkte pateiktų sąvadu, įrašomas nukentėjusįjį sužalojusio apibendrinto veiksnio (veiksnių) šaltinio (šaltinių) pavadinimas – nurodomas tas objektas (subjektas), kuris buvo to veiksnio kilimo šaltiniu. Nekoduojama.
- vadovaujantis žemiau pateikiamu apibendrintų priežasčių sąrašu, atsižvelgiant į įvykio aplinkybes įrašoma (-os) suredaguota nelaimingo atsitikimo darbe priežastis (-ys), aprašomas, trumpai apibūdinat esmę, kiekvieną priežastį atitinkantis konkretus pažeidimas, lėmęs nelaimingą atsitikimą darbe, įvardijamas pažeisto norminio teisės akto pavadinimas, nurodomas straipsnis/punktas (arba įrašoma jo nuostatos prasmė ir pateikiama nuoroda į atitinkamą akto priedą, kuriame pateikiamas teisės akto tekstas);
- koduojami pirmasis, antrasis bei trečiasis poriniai kodavimo langeliai (priklausomai nuo priežasčių skaičiaus). Jei priežasčių daugiau, laisvi du langeliai po papunkčio „g“ numeruojami skaičiumi 4 ir koduojami tokia pat tvarka, kaip ir pirmieji trys.
|
A Saugos ir sveikatos norminio teisės akto pažeidimas darbo vietoje |
01 – |
Darbo atlikimas nustatyta tvarka neapmokyto ir/ar neatestuoto, neinstruktuoto saugos ir sveikatos darbe klausimais asmens (profesija, pareigos, vardas, pavardė) |
02 – |
Leidimas atlikti (paskyrimas) darbą asmeniui (įvardijant), kuriam šis darbas buvo neleistinas dėl jo sveikatos būklės |
03 – |
Technologinio proceso (reglamento, nurodant kas projektavo), gamybos būdo neatitikimas saugos ir sveikatos norminių teisės aktų reikalavimams |
04 – |
Technologinio proceso (reglamento), nustatytos darbo atlikimo tvarkos pažeidimai |
05 – |
Saugos ir sveikatos norminio teisės akto (darbuotojams privalomų vykdyti instrukcijų, taisyklių ir kt.) reikalavimų pažeidimas |
06 – |
Netinkamas darbo vietos įrengimas |
07 – |
Netinkamas potencialiai pavojingų įrenginių eksploatavimas (aptarnavimas, priežiūra) |
08 – |
Netinkamas pavojingų darbų organizavimas, vykdymas |
09 – |
Pavojingų medžiagų netinkamas laikymas, saugojimas |
10 – |
Darbo priemonės neatitikimas saugos ir sveikatos norminių teisės aktų reikalavimams |
11 – |
Darbo priemonės konstrukcijos trūkumai |
12 – |
Darbo priemonės gedimas dėl netinkamos jos priežiūros |
13 – |
Kolektyvinės saugos priemonės neįrengimas |
14 – |
Netinkamų kolektyvinių saugos priemonių naudojimas |
15 – |
Netinkamas pavojingų medžiagų transportavimas |
16 – |
Netinkamas darbų organizavimas |
17 – |
Darbo aplinkos oro užterštumas pavojingomis medžiagomis |
18 – |
Darbuotojo neaprūpinimas asmeninėmis apsauginėmis priemonėmis |
19 – |
Netinkamų asmeninių apsauginių priemonių darbuotojams davimas |
20 – |
Duotų tinkamų asmeninių apsauginių priemonių nenaudojimas |
21 – |
Teritorijos, grindų, praėjimų būklės ar jų priežiūros neatitikimas saugos ir sveikatos teisės aktų reikalavimams |
22 – |
Eismo taisyklių pažeidimas įmonės teritorijoje |
23 – |
Netinkamas daiktų, medžiagų sandėliavimas, krovimas |
24 – |
Vidaus darbo tvarkos pažeidimas |
25 – |
Saugos ir sveikatos darbe vidinės kontrolės įmonėje nepakankamumas |
|
B Teisės aktų pažeidimai statybvietėse ir statiniuose |
26 – |
Statinio projektavimo teisės aktų pažeidimai |
27 – |
Statinio statybos techninės priežiūros teisės aktų pažeidimas |
29 – |
Statinio statybos darbų teisės aktų pažeidimas |
30 – |
Statinių eksploatacijos, priežiūros teisės aktų pažeidimas |
31 – |
Netinkamas potencialiai pavojingų įrenginių eksploatavimas (aptarnavimas, priežiūra) statybvietėse |
32 – |
Netinkamas pavojingų darbų organizavimas, vykdymas statybvietėse |
|
C Eismo taisyklių pažeidimas (už įmonės ribų) |
33 – |
Eismo taisyklių pažeidimas sauskeliuose |
34 – |
Eismo taisyklių pažeidimas geležinkelyje |
35 – |
Eismo taisyklių pažeidimas ore, jūroje, ežere ir upėje |
|
D Elektrosaugos reikalavimų pažeidimas |
36 – |
Elektrosaugą reglamentuojančių norminių teisės aktų reikalavimų pažeidimas |
|
E Priešgaisrinės saugos reikalavimų pažeidimas |
37 – |
Priešgaisrinės saugos norminių teisės norminių aktų reikalavimų pažeidimas |
|
F Aplinkosaugos reikalavimų pažeidimas |
38 – |
Aplinkosaugos norminių teisės aktų reikalavimų pažeidimas |
|
G Kiti pažeidimai |
39 – |
Smurtiniai nusikalstamų asmenų veiksmai |
40 – |
Darbo ir poilsio laiko tvarkos pažeidimas |
41 – |
Neprognozuojamas stichinis reiškinys |
42 – |
Kiti konkretūs, bet nesuklasifikuoti pažeidimai (įvardijant) |
43 - |
Saugos ir sveikatos norminių teisės aktų pažeidimų nenustatyta |
Žvaigždutėmis pažymėti šešių langelių kodai nepildomi. Taip pat nepildomi papunkčių a, b, c, d, e langeliai.
18 punkte įrašomi Valstybinės darbo inspekcijos inspektoriaus reikalavimo, kuris iki įvykio nebuvo įvykdytas, duomenys, reikalavimo turinys ir koduojama – 1, jei tokio nebuvo – 2.
20 punkte nurodoma data ir laikas, kada pradėtas ir kada baigtas nelaimingo atsitikimo tyrimas. Valstybinės darbo inspekcijos inspektoriaus pareigos, vardas, pavardė įrašomi tais atvejais, kai nelaimingą atsitikimą tyrė darbo inspektorius.
Nelaimingo atsitikimo dokumentų bendras lapų kiekis nurodomas raštu ir skaičiais įrašomas į langelius.
Suvedant informaciją į kompiuterinę apskaitą, eilutėje „Nelaimingą atsitikimą tyrė ....“ įrašomas VDI inspektoriaus, kodavusio lengvo nelaimingo atsitikimo aktą, tabelio numeris.
N-2 FORMOS AKTO PILDYMAS IR KODAVIMAS
3. N-2 formos akto punktai pildomi ir koduojami taip pat, kaip atitinkami N-1 formos akto punktai, išskyrus 4.7. 4.8, 5, 7 ir 17 punktus.
4.7 punkte nurodoma, į kur/iš kur nukentėjusysis vyko, ir kodo langelyje įrašomas kodas:
1 – Jei nelaimingas atsitikimas įvyko vykstant į darbą iš gyvenamosios (nakvynės) vietos
2 – Vykstant iš darbo į gyvenamąją vietą
3 – Vykstant į maitinimosi vietą, esančią už įmonės (darbų atlikimo) teritorijos
4 – Vykstant iš maitinimosi vietos, esančios už įmonės (darbų atlikimo) teritorijos
5 – Vykstant iš darbo ar gyvenamosios vietos į vietą, kur darbuotojas gauna užmokestį už darbą
6 – Vykstant iš vietos, kur darbuotojas gauna užmokestį už darbą, į darbą ar gyvenamąją (nakvynės) vietą.
4.8 punkte nurodoma, kuo ar kaip nukentėjusysis vyko, ir kodo langelyje įrašoma:
1 – Jei nukentėjusysis vyko pėsčiomis
2 – Miesto (gyvenvietės) maršrutiniu transportu, įskaitant taksi
3 – Nuosavu automobiliu ar motociklu
4 – Dviračiu
5 – Pakeleivingu transportu (įvardijant transporto savininką, transporto priemonę ir duomenis apie juos)
6 – Kiti atvejai.
5 punkte pateikiamas įvykio vietos pavadinimas, adresas ir koduojama:
01 – Jei nelaimingas atsitikimas įvyko pėstiesiems eiti skirtoje kelio dalyje, šaligatvyje
02 – Pėsčiųjų take
03 – Reguliuojamoje sankryžoje (perėjoje)
04 – Nereguliuojamoje sankryžoje (perėjoje)
05 – Nustatytoje pėsčiųjų perėjoje
06 – Važiuojamoje kelio, gatvės dalyje
07 – Ant laiptų be turėklų
08 – Ant laiptų su turėklais
09 – Kitoje vietoje.
7 punkte glaustai aprašomos įvykio aplinkybės ir pateikiami duomenys, kurie reikalingi išvadoms ir nelaimingo atsitikimo darbe priežastims nustatyti.
17 punkte nurodoma nelaimingo atsitikimo priežastis (-ys) ir koduojama:
01 – Jei nelaimingas atsitikimas įvyko dėl kelio, šaligatvio, laiptų slidumo, esant netinkamai jų priežiūrai
02 – Kelio, šaligatvio, laiptų nelygumų ar kitokių defektų
03 – Kelio, šaligatvio, laiptų slidumo dėl staigaus oro sąlygų pasikeitimo
04 – Pėsčiojo eismo taisyklių pažeidimas
05 – Eismo taisyklių pažeidimas, kai jas pažeidė pats nukentėjusysis
06 – Eismo taisyklių pažeidimas, kai pažeidėjas vairuotojas (išskyrus nukentėjusyjį, žr. 05)
07 – Eismo reguliavimo netinkamumas
08 – Eismo įvykio atsitikimas vykstant maršrutiniu transportu, įskaitant taksi
09 – Gyvūnų užpuolimas
10 – Nusikalstamų asmenų smurtiniai veiksmai
15 – Kitos.
Nelaimingų atsitikimų darbe tyrimo
dokumentų tvarkymo, pranešimų ir nelaimingų
atsitikimų darbe registravimo bei analizės
metodinių nurodymų
2 priedas
INFORMACINĖ KORTA
apie nelaimingo atsitikimo ar mirties dėl ligos darbe tyrimo nutraukimą
1. Įmonė ____________ |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||
Įmonės rūšis* __________ |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||
Įmonės atskiro padalinio, kuriame įvyko n. a., pavadinimas, kodas *____ |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||
Valstybė, kurioje įvyko n. a. _________ |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||
2. Įmonės adresas _______ pašto kodas LT |
|
|
|
|
|
|||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||
3. Ekonominė veikla* _____________ |
|
|
|
|
|
|
||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||
(Žr. pastabą) Atliekamo darbo kodas* (žr. N-1 7 p.) |
|
|
Pavojingo darbo kodas* _____ |
|
|
|
||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||
Nelaimingo atsitikimo darbe tipo k.* □□ PP įrenginio k. * □□ |
|
|
||||||||||
Sužalojusio veiksnio k. (žr. N-1 15 p.) * |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||
4. Nukentėjusysis (mirusysis) _____ |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4.1. Profesija pagal atliekamą darbą* __________ |
|
|
|
|
||||||||
4.2. Darbo stažas įmonėje (mėnesiais)* __________ |
|
|
|
|
||||||||
|
|
|
|
|
||||||||
4.3. Blaivumas* ___________ |
|
|
|
|
||||||||
|
|
|
|
|
||||||||
4.4. Darbas naktį _________________ |
|
|
|
|
||||||||
4.5. Suminė darbo laiko apskaita _____________________ |
|
|
|
|
||||||||
|
|
|||||||||||
4.6. Darbo ir poilsio laiko režimo pažeidimai ______________________ |
|
|||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5. Sveikatos būklė* ____________________________________________________________________
(1-as langelis koduojamas kaip N-1 formos akte, kituose įrašoma paskutinio sveikatos tikrinimo data: metai mėn. d.)
5.1. Rizikos veiksnių įvertinimas darbo vietoje_____________________________________ □
6. Įvykio data, laikas
_________________________________________________ □□□□ □□ □□ □□ □□
metai mėn. d. val. min.
7. Tyrimo išvados motyvas ir pagrindas ____________________________________ 1 □□□
______________________________________________________________________ 2 □
______________________________________________________________________ 3 □
______________________________________________________________________ 4 □
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
(motyvas, institucijos pavadinimas, kurios išvadomis remtasi tyrimo metu)
Darbo inspektorius ___________________________________________________ □□□□□
(data, parašas, spaudas)
* Koduojama taip pat kaip N-1 formos akte.
Pastaba: a) 3-iame kortos punkte atliekamo darbo, pavojingo darbo, nelaimingo atsitikimo darbe tipo, PP įrenginio ir sužalojusio veiksnio kodai nurodomi tik nelegalaus darbo atveju;
b) 4.4, 4.5, 4.6, 5.1 punktai pildomi tiriant vairuotojų mirtis darbe; nesant tinkamo kodo į langelius įrašomi „x“ ženklai.
Nelaimingų atsitikimų darbe tyrimo
dokumentų tvarkymo, pranešimų ir nelaimingų
atsitikimų darbe registravimo bei analizės
metodinių
3 priedas (rekomenduojamas)
Prie nelaimingų atsitikimų darbe tyrimo aktų pridėtinų dokumentų informacinis
S Ą R A Š A S*
1. Darbdavio pažyma apie tai, kad įvykio vieta iki darbo inspektoriaus atvykimo į įvykio vietą nebuvo pakeista, arba aktas apie padarytus pakeitimus.
2. Įvykio vietos fotonuotraukos (negatyvai kartu su visa tyrimo medžiaga saugomi įmonėje), schemos ir apžiūros aktas ir kt. duomenys apie įvykio vietos būklę.
5. Darbo vietos organizavimo dokumentai (darbų vykdymo projektai, reglamentai, technologiniai sprendimai, užduotys, įrašai žurnaluose, paskyros-leidimai, pavedimai ir kiti su darbo organizavimu susiję dokumentai).
7. Dokumentai apie saugos ir sveikatos darbe organizavimą dirbant dviem ir daugiau įmonių vienoje teritorijoje, darbo vietoje.
8. Įmonės vadovo, jo įgaliotų asmenų, darbų vadovų, įgaliotų vykdyti darbuotojų saugos ir sveikatos teisės aktų reikalavimus, įvykio liudininkų, darbuotojų, asmenų paaiškinimai apie įvykio aplinkybes, jo priežastis, ar laiku buvo suteikta medicinos pagalba ir pan.
9. Dokumentai apie įrenginių būklę, jų priežiūrą (statinių techninio inventorizavimo bylos, pripažinimo tinkamais naudoti aktai, techniniai pasai, CE ženklo suteikimo sertifikatas, priežiūros žurnalai, apžiūrų aktai; darbo priemonių, įrenginių išbandymo bei apžiūrų aktai, jų techniniai dokumentai, izoliacijos ir įžeminimo laidininkų varžų matavimo aktai, kolektyvinės saugos priemonių būklės įvertinimo aktai ir pan.).
10. Asmeninės apsaugos priemonių išdavimą, jų išbandymą, priežiūrą ir jų tinkamumą patvirtinantys nustatytos formos dokumentai (įskaitant duomenis apie CE ženklo buvimą).
11. Nukentėjusiojo bei asmenų, turėjusių įtaką įvykiui, profesinio parengimo, mokymo darbuotojų saugos ir sveikatos klausimais, stažavimosi dokumentai (įmonės lokaliniai teisės aktai dėl mokymo tvarkos, mokymo programos, mokymo apskaitos; profesijos ar kvalifikacijos suteikimo ir atestavimo dokumentai, įskaitant išduotus pažymėjimus ir pan.), leidimai mokyti ir atestuoti darbuotojus, išrašai iš darbuotojų saugos ir sveikatos instrukcijų, kiti įrodymai, kad nukentėjusysis arba asmuo, turėjęs lemiamą įtaką nelaimei įvykti, buvo apmokytas, atestuotas ir tinkamai instruktuotas darbui, kurį atliekant įvyko nelaimingas atsitikimas darbe.
14. Sveikatos patikrinimo (priimant į darbą ir periodinio) dokumentai, išrašai iš ligos istorijos ar jų kopijos.
15. Ekspertų, specialistų išvados, laboratorinių, techninių ir kitų tyrimų, eksperimentų, analizių rezultatai.
16. Kitų institucijų, kurių veikla susijusi su nelaimingo atsitikimo darbe aplinkybėmis, pateikti dokumentai.
17. Pažyma apie meteorologines sąlygas (vėjo kryptį, stiprumą, apledėjimą, matomumą, oro temperatūrą, vandens telkinio ledo storį ir t. t.).
18. Asmens sveikatos priežiūros įstaigos arba ekspertų išvados apie nukentėjusiojo asmens sveikatos būklę prieš įvykį, traumos sunkumą, jos charakterį, galimą sužalojimo būdą; tiesioginę ir tarpinę mirties priežastį, ligą, kraujo intoksikaciją ir kt.
19. Išrašai iš darbuotojų saugos ir sveikatos teisės aktų, norminių dokumentų (įstatymų, taisyklių, standartų, normų, instrukcijų ir pan.) ar jų patvirtintos kopijos.
21. Išrašai (kopijos) iš techninių darbo priemonės (įrenginio), sukėlusio nelaimingą atsitikimą darbe, dokumentų.
22. Sertifikatai, duomenys apie nelaimingo atsitikimo darbe metu įvykio vietoje naudotas medžiagas, darbo priemones.
24. Valstybinės darbo inspekcijos bei kitų institucijų pareigūnų, kontroliuojančių saugą darbe bei su ja susijusias sritis, iki nelaimingo atsitikimo darbe dienos darbdaviui įteiktų reikalavimų pažeidimams pašalinti kopijos.
25. VDI inspektoriaus iškart po nelaimingo atsitikimo darbe tyrimo pradžios pareikalautų dokumentų sąrašas su žyma „pateikta“, „nepateikta“ (jei nepateikta – tai dėl kokių priežasčių).
26. Kiti dokumentai, reikalingi nelaimingo atsitikimo darbe aplinkybėms, traumuojančiam veiksniui nustatyti ir tyrimo išvadoms pagrįsti, bei dokumentai, nelaimingą atsitikimą darbe tyrusio (-ių) asmens(-ų) nuožiūra.
_________________
* Šis sąrašas rekomendacinis. VDI inspektorius/dvišalė komisija, tiriant nelaimingą atsitikimą darbe, kiekvienu konkrečiu atveju sprendžia, kokius dokumentus, apibūdinančius įvykio aplinkybes ir priežastis, būtina pridėti prie nelaimingo atsitikimo akto.
Nelaimingų atsitikimų darbe tyrimo
dokumentų tvarkymo, pranešimų ir nelaimingų
atsitikimų darbe registravimo bei analizės
metodinių nurodymų
4 priedas
Nelaimingo atsitikimo darbe, įvykusio ___________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(įmonės pavadinimas, data, nukentėjusiojo vardas, pavardė)
TYRIMO MEDŽIAGOS APYRAŠAS
Eil. Nr. |
Dokumento pavadinimas |
Dokumento pasirašymo data |
Dokumento apimtis |
Puslapių numeriai byloje* |
|
puslapiais su tekstu |
lapais |
||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Iš viso |
(lapų): |
|
X |
Valstybinės darbo inspekcijos inspektorius ________________________________________
(parašas, vardas, pavardė, spaudas)
* Numeruojami (nenutrūkstama skaičių seka) tik puslapiai su tekstu.
Pakeitimai:
1.
Valstybinė darbo inspekcija prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, Įsakymas
Nr. V-309, 2012-10-25, Žin., 2012, Nr. 126-6368 (2012-10-31), i. k. 1122231ISAK000V-309
Dėl Nelaimingų atsitikimų darbe tyrimo dokumentų tvarkymo, pranešimų ir nelaimingų atsitikimų darbe registravimo bei analizės metodinių nurodymų papildymo