Suvestinė redakcija nuo 1992-05-26 iki 1992-06-16

 

Potvarkis paskelbtas: Lietuvos aidas 1992, Nr. 54-0, i. k. 0921100POTV0000243P

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

 

P O T V A R K I S

 

1992 m. kovo 12 d. Nr. 243p

Vilnius

 


Atsižvelgiant į tai, kad pereinamuoju į rinkos ekonomiką laikotarpiu padažnėjo atvejų, kai įmonių administracija be pagrindo mažina gamybą ir atleidžia darbuotojus, dirbtinai didinamos kai kurių prekių kainos arba nepagrįstai sumažintomis kainomis asmeninio pasipelnymo tikslais valstybinių įmonių prekės parduodamos privačioms įmonėms arba eksportuojamos į Vakarus:

1. Nustatyti, kad valstybinių, valstybinių akcinių įmonių vadovai negali be steigėjo sutikimo iki 1992 m. liepos 1 d. mažinti ne administracijos darbuotojų skaičiaus, išskyrus tuos atvejus, kai šie darbuotojai pažeidžia darbo įstatymus arba patys prašosi atleidžiami.

2. Pavesti Lietuvos darbo biržai, remiantis Lietuvos Respublikos gyventojų užimtumo įstatymo 10 straipsniu, teikti miestų ir rajonų valdyboms siūlymus laikinai, 4-6 savaites, sustabdyti darbuotojų atleidimą iš privačių įmonių, įskaitant privatizuotąsias pagal Lietuvos Respublikos valstybinio turto pirminio privatizavimo įstatymą, jeigu toje įmonėje dirba daugiau kaip 20 žmonių, išskyrus tuos atvejus, kai darbuotojai atleidžiami už pažeidimus arba savo noru.

Miestų ir rajonų valdybos per savaitę nuo šio potvarkio priėmimo dienos turi nustatyti konkretų laiką, kuriam sustabdomas darbuotojų atleidimas iš darbo, išskyrus atvejus, kada darbuotojai atleidžiami Lietuvos darbo biržai sutikus.

3. Vilniaus miesto valdyba, taip pat Vilniaus valstybinis mėsos fabrikas ir Vilniaus valstybinis pieno kombinatas turi užtikrinti, kad būtų visiškai tenkinami gyventojų poreikiai mėsos ir pieno produktams. Atkreipti Vilniaus ir Kauno miestų, taip pat kitų miestų ir rajonų valdybų, pieno kombinatų ir pieno perdirbimo įmonių vadovų dėmesį į nepatenkinamą prekybą varškės ir varškės sūrio gaminiais.

Prekybos ir materialinių išteklių ministerija turi kontroliuoti miestų ir rajonų valdybų prekybos padalinių, Lietuvos vartotojų kooperatyvų sąjunga – savo įmonių, Žemės ūkio ministerija – žemės ūkio produkcijos perdirbimo įmonių darbą, kad gyventojai pakankamai būtų aprūpinami maisto produktais ir nebūtų dirbtinai didinamos kainos.

4. Lietuvos bankas turi be apribojimų teikti trumpalaikius kreditus žemės ūkio produkcijos perdirbimo, taip pat maisto produktais prekiaujančioms įmonėms.

5. Nustatyti, kad:

5.1. valstybinių ir valstybinių akcinių įmonių vadovai turi užtikrinti, kad įmonių produkcija nebūtų eksportuojama arba parduodama asmenims sumažintomis kainomis;

5.2. valstybinės, valstybinės akcinės įmonės, įstaigos ir organizacijos produkciją, žaliavas, medžiagas ir mažavertį inventorių parduoda gyventojams (iš jų ir savo darbuotojams) ir individualioms (privačioms) įmonėms rinkos kainomis. Nurodyti prekių rinkos pardavimo kainas tvirtina šių įmonių direktorių valdyba arba administracijos vadovas, kurio sprendimai apsvarstomi artimiausiame valdybos posėdyje. Eksportuojamų prekių kainas nustato įmonės direktorių valdyba. Valdybos posėdžio, kuriame tvirtinamos eksportuojamų prekių kainos, sprendimą pasirašo ir stebėtojų tarybos (revizijos komisijos) pirmininkas. Apie medžiagų, žaliavų ir mažaverčio inventoriaus pardavimo tvarką ir laiką turi būti iš anksto viešai paskelbta direktorių valdybos ar administracijos nustatyta tvarka. Nurodytos prekės gali būti realizuojamos ir konkurso (aukciono) būdu, kaip nustatyta Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1992 m. sausio 27 d. nutarimo Nr. 45 „Dėl Prekių aukcionų rengimo bendrųjų nuostatų“ (Žin., 1992, Nr. 11-293).

Ekonomikos ministerija turi kas ketvirtį valstybės laikraštyje „Lietuvos aidas“ skelbti duomenis apie kontrolines prekių kainas Vakarų rinkoje

Punkto pakeitimai:

Nr. 512p, 1992-05-26, , i. k. 0921100POTV0000512P

 

6. Sudaryti prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės šią komisiją kolektyviniams darbo ginčams tarp valstybinių, valstybinių akcinių įmonių darbuotojų ir šių įmonių vadovų nagrinėti: V. Andriulis (komisijos pirmininkas), J. Akelis, A. Balsienė, V. Gudelis, G. Juknevičius, V. Navickas, M. Rastenytė, M. L. Stankevičius.

Ši komisija teikia siūlymus įmonių steigėjams, prireikus – Lietuvos Respublikos Vyriausybei. Nustačius darbo įstatymų ar finansinės tvarkos pažeidimus, medžiaga apie tai turi būti perduodama teisėsaugos organams.

Komisija gali sudaryti darbo grupes prie miestų ir rajonų savivaldybių.

7. Atsižvelgiant į tai, kad įmonėse padažnėjo atvejų, kai pažeidžiama finansinė tvarka, netinkamai naudojamos materialinės vertybės, tarp kai kurių administracijos darbuotojų plinta laikinumo nuotaikos, ir siekiant sustiprinti įmonių kolektyvų veiklos ilgalaikius interesus, pasiūlyti įmonių kolektyvams organizuoti iki 1992 m. balandžio 10 d. valstybinėse įmonėse visuotinius rinkimus-konkursus (įstatymų numatytais atvejais – atstovų konferencijas) stebėtojų tarybos nariui – steigėjo atstovui išrinkti. Rinkimus – konkursą organizuoja įmonės valdyba, kai to reikalauja 1/3 stebėtojų tarybos narių arba 1/10 darbuotojų. Išrinktą susirinkimo (kuriame turi dalyvauti ne mažiau kaip 50 procentų įmonės darbuotojų) asmenį tvirtina įmonės steigėjas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos valstybinių įmonių įstatymu.

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS MINISTRAS PIRMININKAS                               G. VAGNORIUS

 

 

 

Pakeitimai:

 

1.

Lietuvos Respublikos Vyriausybė, Potvarkis

Nr. 512p, 1992-05-26, , i. k. 0921100POTV0000512P

Potvarkis