Suvestinė redakcija nuo 2008-09-12 iki 2010-12-31

 

Nutarimas paskelbtas: Žin. 2003, Nr. 13-502, i. k. 1031100NUTA00000138

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

 

N U T A R I M A S

DĖL ASMENŲ IKI AŠTUONIOLIKOS METŲ ĮDARBINIMO, SVEIKATOS PATIKRINIMO IR JŲ GALIMYBIŲ DIRBTI KONKRETŲ DARBĄ NUSTATYMO TVARKOS, DARBO LAIKO, JIEMS DRAUDŽIAMŲ DIRBTI DARBŲ, SVEIKATAI KENKSMINGŲ, PAVOJINGŲ VEIKSNIŲ SĄRAŠO PATVIRTINIMO

 

2003 m. sausio 29 d. Nr. 138

Vilnius

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos darbo kodekso (Žin., 2002, Nr. 64-2569) 277 straipsnio 2 dalimi, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

1. Patvirtinti Asmenų iki aštuoniolikos metų įdarbinimo, sveikatos patikrinimo ir jų galimybių dirbti konkretų darbą nustatymo tvarką, darbo laiką, jiems draudžiamų dirbti darbų, sveikatai kenksmingų, pavojingų veiksnių sąrašą (pridedama).

2. Pripažinti netekusiu galios Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1996 m. rugsėjo 11 d. nutarimą Nr. 1055 „Dėl asmenims iki 18 metų draudžiamų dirbti darbų, kenksmingų ir pavojingų veiksnių sąrašo ir Asmenų nuo 13 iki 14 metų, nuo 14 iki 16 metų ir nuo 16 iki 18 metų darbo sąlygų ir įdarbinimo tvarkos patvirtinimo“ (Žin., 1996, Nr. 87-2065).

 

 

 

MINISTRAS PIRMININKAS                                                             ALGIRDAS BRAZAUSKAS

 

 

 

SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTRĖ                           VILIJA BLINKEVIČIŪTĖ


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

2003 m. sausio 29 d. nutarimu

Nr. 138

 

ASMENŲ IKI AŠTUONIOLIKOS METŲ ĮDARBINIMO, SVEIKATOS PATIKRINIMO

IR JŲ GALIMYBIŲ DIRBTI KONKRETŲ DARBĄ NUSTATYMO TVARKA, DARBO

LAIKAS, JIEMS DRAUDŽIAMI DIRBTI DARBAI, SVEIKATAI KENKSMINGI,

PAVOJINGI VEIKSNIAI

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Asmenų iki aštuoniolikos metų įdarbinimo, sveikatos patikrinimo ir jų galimybių dirbti konkretų darbą nustatymo tvarka, darbo laikas, jiems draudžiamų dirbti darbų, sveikatai kenksmingų, pavojingų veiksnių sąrašas (toliau vadinama – teisės aktas) nustato asmenų iki aštuoniolikos metų (toliau vadinama – jauni asmenys) įdarbinimo sąlygas, sveikatos patikrinimą, darbo ir poilsio laiką, jiems draudžiamus dirbti darbus, jauniems asmenims sveikatai kenksmingus ir pavojingus veiksnius, vaikams nuo keturiolikos iki šešiolikos metų leidžiamus dirbti lengvus darbus.

2. Darbdavys privalo užtikrinti jauno asmens amžių atitinkančias darbo sąlygas. Jaunam asmeniui suteikiamas darbas turi būti saugus, nekelti pavojaus sveikatai, fiziniam, protiniam ir dvasiniam vystymuisi, nepakenkti mokymuisi.

3. Vaikų iki šešiolikos metų darbas draudžiamas, išskyrus jų fizines galimybes atitinkančius lengvus darbus.

4. Šiame teisės akte nustatytus saugos ir sveikatos apsaugos darbe reikalavimus darbinei veiklai privalu taikyti neatsižvelgiant į tai, pagal kokią darbo sutarties rūšį jaunas asmuo įdarbintas. Šio teisės akto nuostatos suderintos su Europos Sąjungos direktyvos 94/33/EB dėl jaunimo apsaugos darbe nuostatomis.

5. Šiame teisės akte vartojamos sąvokos:

Jaunas asmuo – iki aštuoniolikos metų asmuo.

Paauglys – jaunas asmuo, kuriam yra ne mažiau kaip šešiolika ir ne daugiau kaip aštuoniolika metų.

Vaikas – jaunas asmuo iki šešiolikos metų.

Lengvas darbas vaikui – darbas, kuris yra saugus, nekelia pavojaus vaiko sveikatai, vystymuisi ir netrukdo lankyti mokyklos, taip pat darbai, numatyti mokomosiose programose, kurie turi būti saugūs ir nekelti pavojaus vaiko sveikatai ir vystymuisi.

6. Kitos šiame teisės akte vartojamos sąvokos atitinka sąvokas ir jų apibrėžimus, nurodytus Lietuvos Respublikos darbuotojų saugos ir sveikatos įstatyme (Žin., 1993, Nr. 55-1064; 2000, Nr. 95-2968) ir Lietuvos Respublikos darbo kodekse.

 

II. JAUNŲ ASMENŲ ĮDARBINIMAS

 

7. Prieš įdarbindamas jauną asmenį, darbdavys privalo įvertinti:

7.1. ar darbas, į kurį numatoma skirti jauną asmenį, nepriskiriamas asmenims iki aštuoniolikos metų draudžiamam darbui, ar darbo aplinkoje nėra sveikatai kenksmingų, pavojingų veiksnių, kuriems esant į tokį darbą negali būti skiriami jauni asmenys;

7.2. ar darbo vieta ir darbo aplinka atitinka darbuotojų saugos ir sveikatos teisės aktų reikalavimus;

7.3. pavojingų cheminių medžiagų naudojimą įmonėje ir galimą jų poveikį (būdą, koncentraciją darbo aplinkos ore, poveikio trukmę);

7.4. darbo priemonių techninę būklę, pavojingų cheminių medžiagų saugojimo būklę, kad jauni asmenys dėl neatsargumo nebūtų jų paveikti;

7.5. darbo, gamybos technologinių procesų organizavimą, darbo priemonių išdėstymą, kad jauni asmenys nepatektų į darbo vietas, kuriose naudojamos pavojingos cheminės medžiagos;

7.6. jauno asmens gebėjimus suvokti ir vykdyti darbuotojų saugos ir sveikatos reikalavimus, jo fizines galimybes atlikti pavedamus darbus.

8. Jauno asmens, dirbančio daugiau negu vienoje įmonėje, bendra darbo trukmė neturi viršyti trukmės, nurodytos 29 punkte.

9. Draudžiama skirti jaunus asmenis dirbti nakties darbo laiku, viršvalandinius darbus. Vaikai negali būti skiriami dirbti nuo 20 iki 6 valandos ryto. Paaugliai negali būti skiriami darbui nuo 22 iki 6 valandos ryto. Poilsio ir švenčių dienomis asmenys iki aštuoniolikos metų gali būti skiriami dirbti tik jų sutikimu.

10. Jauni asmenys negali būti skiriami budėti įmonėje arba namuose.

11. Jauni asmenys negali būti skiriami dirbti:

11.1. darbo, kuris fiziškai ir psichologiškai per sunkus;

11.2. darbo, kuriame naudojamos toksinės, kancerogeninės, mutageninės ar kitos sveikatą veikiančios medžiagos;

11.3. darbo, kur galimas jonizuojančios radiacijos poveikis, kitų sveikatai kenksmingų ir (ar) pavojingų veiksnių poveikis;

11.4. darbo, kur didesnė nelaimingų atsitikimų ar susirgimų profesinėmis ligomis tikimybė, taip pat darbo, kurio dėl nepakankamo atsargumo jausmo ar patirties jaunas asmuo saugiai dirbti gali nesugebėti;

11.5. darbo, kur darbo aplinkos sveikatai kenksmingų cheminių, fizikinių, biologinių, psichofiziologinių veiksnių dydžiai viršija teisės aktuose nustatytus maksimalius dydžius;

11.6. darbo, kurio trukmė ilgesnė, negu nustatyta 29 punkte.

12. Įmonėje turi būti sudarytas jaunesnių kaip aštuoniolikos metų darbuotojų sąrašas.

13. Apie galinčius kilti pavojus ir priemones šiems pavojams išvengti, taip pat apie darbe naudojamas priemones saugai ir sveikatai užtikrinti darbdavys informuoja jaunus asmenis juos įdarbindamas ir prireikus, be to, darbdavys privalo informuoti vaikų tėvus ar kitą vaiko atstovą pagal įstatymą apie galimus pavojus ir priemones jiems išvengti.

14. Darbdavys arba jo įgaliotas asmuo, sudarydamas darbo sutartį su jaunu asmeniu, privalo pasirašytinai supažindinti priimamą dirbti jauną asmenį su būsimojo darbo sąlygomis, darbo tvarkos taisyklėmis, kitais vietiniais (lokaliniais) norminiais teisės aktais, reglamentuojančiais jo darbo sąlygas, o prieš leisdamas pradėti darbą instruktuoti saugos darbe klausimais.

15. Darbdavys turi užtikrinti, kad:

15.1. jauni asmenys nebūtų skiriami draudžiamiems darbams (33 punktas), taip pat nebūtų skiriami darbams, kuriuos dirbant jauni asmenys gali būti paveikti jauniems asmenims sveikatai kenksmingų ir pavojingų veiksnių (34 punktas);

15.2. vaikui nebūtų skiriamas darbas, kuris neįtrauktas į vaikams nuo keturiolikos metų leidžiamų dirbti lengvų darbų sąrašą (35 punktas).

16. Darbdavys sudaro darbo sutartį su vaiku nuo keturiolikos iki šešiolikos metų dirbti leidžiamus lengvus darbus taip:

16.1. pateikia vienam iš tėvų ar kitam vaiko atstovui pagal įstatymą ir vaiko sveikatą prižiūrinčiam gydytojui numatomų darbo sutarties sąlygų aprašymą, o mokslo metų laikotarpiu – taip pat ir mokyklai, kurioje vaikas mokosi;

Punkto pakeitimai:

Nr. 844, 2008-09-03, Žin., 2008, Nr. 104-3987 (2008-09-11), i. k. 1081100NUTA00000844

 

16.2. gauna vieno iš tėvų ar kito vaiko atstovo pagal įstatymą raštišką sutikimą, vaiko sveikatą prižiūrinčio gydytojo leidimą (pažymą) su išvada apie vaiko sveikatą ir tinkamumą dirbti konkrečius darbus, numatytus darbo sutarties sąlygų aprašyme, o mokslo metų laikotarpiu – taip pat ir mokyklos, kurioje vaikas mokosi, raštišką sutikimą.

Punkto pakeitimai:

Nr. 844, 2008-09-03, Žin., 2008, Nr. 104-3987 (2008-09-11), i. k. 1081100NUTA00000844

 

17. Vaiko gimimo liudijimo patvirtinta kopija ir 16 punkte nurodyti dokumentai pridedami prie darbo sutarties. Darbdavys turi teisę pareikalauti ir kitų įstatymuose nustatytų dokumentų.

18. Sudaręs darbo sutartį, darbdavys per 3 darbo dienas praneša apie tai Valstybinės darbo inspekcijos teritoriniam inspektavimo skyriui, nurodo asmenis, iš kurių gauti 16 punkte nurodyti dokumentai, informaciją apie darbo sutarties sąlygas – darbovietę (įmonę, įstaigą, organizaciją), padalinį, taip pat kitas darbo sutarties sąlygas (leidžiamo dirbti lengvo darbo pobūdį, sudaromas saugias ir sveikas darbo sąlygas, darbo funkcijas, darbo trukmę valandomis, poilsio pertraukų trukmę ir skaičių, darbo apmokėjimą, kuriuo paros metu ir kokiomis savaitės dienomis bus dirbama).

19. Darbdavys, keisdamas darbo sutartį su vaiku nuo keturiolikos iki šešiolikos metų, privalo laikytis 16 punkte nustatytos tvarkos.

20. Pakeitęs darbo sutartį, darbdavys per 3 darbo dienas praneša Valstybinės darbo inspekcijos teritoriniam inspektavimo skyriui apie pakeistas darbo sutarties sąlygas, nurodytas 18 punkte.

21. Darbo sutartis gali būti bet kuriuo metu nutraukta vaiko, vieno iš tėvų ar kito vaiko atstovo pagal įstatymą, vaiko sveikatą prižiūrinčio gydytojo, o mokslo metų laikotarpiu – taip pat ir mokyklos, kurioje vaikas mokosi, reikalavimu.

Punkto pakeitimai:

Nr. 844, 2008-09-03, Žin., 2008, Nr. 104-3987 (2008-09-11), i. k. 1081100NUTA00000844

 

22. Nutraukus darbo sutartį, darbdavys per 3 darbo dienas praneša apie tai Valstybinės darbo inspekcijos teritoriniam inspektavimo skyriui, nurodo asmenis, iš kurių gautas reikalavimas nutraukti darbo sutartį, ir darbo sutarties nutraukimo priežastis.

23. Vaikai gali dirbti leidžiamus lengvus darbus per atostogas ar kitu laisvu nuo mokymosi metu.

 

III. SVEIKATOS TIKRINIMAS IR GALIMYBIŲ DIRBTI KONKRETŲ DARBĄ

NUSTATYMAS

 

24. Prieš pradėdami dirbti jauni asmenys turi pasitikrinti sveikatą ir vėliau tikrintis kasmet, iki jiems sukaks aštuoniolika metų.

25. Jauno asmens galimybę dirbti konkretų darbą nustato sveikatos priežiūros specialistai (gydytojai), vadovaudamiesi sveikatos apsaugos ministro 2000 m. gegužės 31 d. įsakyme Nr. 301 „Dėl profilaktinių sveikatos tikrinimų sveikatos priežiūros įstaigose“ (Žin., 2000, Nr. 47-1365) nustatyta tvarka. Išvada apie tinkamumą dirbti konkrečius darbus įrašoma medicininėje pažymoje.

26. Jauni asmenys privalo pateikti darbdaviui asmens sveikatos priežiūros įstaigos išduotą medicininę pažymą, kurioje nurodyta, ar leidžiama dirbti.

27. Įdarbindamas jauną asmenį, darbdavys privalo įvertinti gydytojo medicininėje pažymoje pateiktą išvadą.

28. Darbdavys privalo saugoti gydytojo išduotas medicinines pažymas Lietuvos archyvų departamento prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatytą dokumentų saugojimo laiką.

 

IV. DARBO IR POILSIO LAIKAS

 

29. Sutrumpintas darbo laikas nustatomas:

29.1. paaugliams – ne daugiau kaip 8 valandas per parą kartu su kasdiene pamokų trukme ir ne daugiau kaip 40 valandų per savaitę kartu su savaitės pamokų trukme;

29.2. vaikams – iki 2 valandų per dieną ir 12 valandų per savaitę mokslo metu, jeigu dirbama per trimestrą arba pusmetį, tačiau ne tada, kai mokykloje vyksta pamokos, arba 7 valandas per dieną ir 35 valandas per savaitę, kai dirbama ne mažiau kaip savaitę ne mokslo metu; šis darbo laikas gali būti pailgintas iki 8 valandų per dieną ir 40 valandų per savaitę vaikams, kuriems sukako penkiolika metų;

29.3. jauniems asmenims – iki 8 valandų per dieną ir 40 valandų per savaitę, jeigu dirbama pagal sudėtinę darbo ir mokymo ar praktikos įmonėje programą. Į nurodytą darbo laiką jauniems asmenims, dirbantiems pagal sudėtinę darbo ir mokymo programą, įeina darbo laikas įmonėje ir mokymo laikas mokykloje;

29.4. ne visas darbo dienos arba darbo savaitės darbo laikas nustatomas darbuotojo iki aštuoniolikos metų reikalavimu.

30. Paros nepertraukiamo poilsio laikas vaikams per 24 valandų laikotarpį privalo būti ne trumpesnis kaip 14 valandų paeiliui, paaugliams – ne trumpesnis kaip 12 valandų paeiliui ir apimti laiką nuo 22 iki 6 valandos ryto.

31. Jauniems asmenims, kurių darbo dienos trukmė yra ilgesnė kaip 4 valandos, privalo būti suteikta mažiausiai 30 minučių papildoma pertrauka darbo metu. Ji įskaitoma į darbo laiką.

32. Jauniems asmenims būtina suteikti ne mažiau kaip 2 poilsio dienas paeiliui per savaitę, vieną iš jų – sekmadienį.

 

V. JAUNIEMS ASMENIMS DRAUDŽIAMI DIRBTI DARBAI

 

33. Draudžiama skirti jaunus asmenis dirbti:

33.1. auramino (geltonų organinių dažų, kuriais dažomas medis, popierius ir oda) gamyboje;

33.2. darbą, susijusį su aromatiniais policikliniais angliavandeniliais, kurių yra anglių suodžiuose, dervoje, degute, dūmuose arba dulkėse;

33.3. darbą, susijusį su dulkėmis, dūmais ir purslais, susidariusiais kaitinant ir elektriniu būdu valant vario-nikelio šteinus (spalvotųjų metalų rūdų lydymo tarpinius arba šalutinius produktus);

33.4. stipriuose rūgštiniuose izopropilo alkoholio gamybos procesuose;

33.5. darbą, susijusį su sprogiųjų medžiagų turinčių įrenginių, fejerverkų ar kitų gaminių gamyba ir naudojimu;

33.6. darbą su plėšriaisiais ir/ar nuodingaisiais gyvūnais;

33.7. skerdyklose;

33.8. darbą su suslėgtų, suskystintų ar išretintų dujų gamybos, laikymo ar naudojimo įrenginiais;

33.9. darbą su įvairiomis talpyklomis, kuriose laikomos 34.3 punkte nurodytos cheminės medžiagos ir preparatai;

33.10. darbą, kur galimas konstrukcijų griūties pavojus;

33.11. darbą, keliantį aukštos įtampos elektros poveikio pavojų;

33.12. darbą, kurio spartą lemia mechanizmai ir kuris apmokamas pagal kiekybinius rezultatus.

 

VI. JAUNIEMS ASMENIMS SVEIKATAI KENKSMINGI IR PAVOJINGI VEIKSNIAI

 

34. Draudžiama skirti jaunus asmenis dirbti darbus, kurių aplinkoje yra šie sveikatai kenksmingi ir pavojingi veiksniai:

34.1. fizikiniai veiksniai:

34.1.1. jonizuojančioji spinduliuotė;

34.1.2. aukštas atmosferos slėgis;

34.2. biologiniai veiksniai – tai biologinės medžiagos, kurios pagal Darbuotojų apsaugos nuo biologinių medžiagų poveikio darbe nuostatus, patvirtintus socialinės apsaugos ir darbo ministro ir sveikatos apsaugos ministro 2001 m. birželio 21 d. įsakymu Nr. 80/353 (Žin., 2001, Nr. 56-1999), klasifikuojamos kaip trečiosios ir ketvirtosios grupės;

34.3. cheminiai veiksniai:

34.3.1. medžiagos ir preparatai, pagal Pavojingų cheminių medžiagų ir preparatų klasifikavimo ir ženklinimo tvarką, patvirtintą aplinkos ministro ir sveikatos apsaugos ministro 2000 m. gruodžio 19 d. įsakymu Nr. 532/742 (Žin., 2001, Nr. 16-509), klasifikuojami kaip kancerogeninės (T), ardančios (ėsdinančios) (C), sprogstamosios (E) cheminės medžiagos ir preparatai;

34.3.2. medžiagos ir preparatai, kurie pagal Pavojingų cheminių medžiagų ir preparatų klasifikavimo ir ženklinimo tvarką klasifikuojami kaip kenksmingi (Xn) ir turi vieną ar daugiau šių rizikos požymių:

34.3.2.1. sukelia labai sunkius negrįžtamus sveikatos pakenkimus (R39);

34.3.2.2. gali sukelti negrįžtamus sveikatos pakenkimus (R40);

34.3.2.3. gali sukelti alergiją įkvėpus (R42);

34.3.2.4. gali sukelti alergiją susilietus su oda (R43);

34.3.2.5. gali sukelti vėžį (R45);

34.3.2.6. gali sukelti paveldimus genetinius pakenkimus (R46);

34.3.2.7. veikiant ilgą laiką, sukelia sunkius sveikatos sutrikimus (R48);

34.3.2.8. kenkia vaisingumui (R60);

34.3.2.9. kenkia negimusiam vaikui (R61);

34.3.3. medžiagos ir preparatai, kurie pagal Pavojingų cheminių medžiagų ir preparatų klasifikavimo ir ženklinimo tvarką klasifikuojami kaip dirginantys (Xi) ir turi vieną ar daugiau šių rizikos požymių:

34.3.3.1. gali sukelti alergiją įkvėpus (R42);

34.3.3.2. gali sukelti alergiją susilietus su oda (R43);

34.3.3.3. ypač degūs (R12);

34.3.4. švinas ir jo junginiai;

34.3.5. asbestas;

34.4. psichofiziologiniai veiksniai:

34.4.1. teisės aktų priskirti prie sveikatai kenksmingų darbo aplinkos veiksnių ir klasifikuojami kaip ergonominiai darbo sunkumo veiksniai;

34.4.2. teisės aktų priskirti prie sveikatai kenksmingų darbo aplinkos veiksnių ir klasifikuojami kaip ergonominiai darbo įtampos veiksniai.

 

VII. VAIKAMS NUO KETURIOLIKOS IKI ŠEŠIOLIKOS METŲ LEIDŽIAMI

DIRBTI LENGVI DARBAI

 

35. Vaikams nuo keturiolikos iki šešiolikos metų leidžiami šie lengvi darbai:

35.1. daržų ravėjimas, daržovių retinimas, kaupimas, laistymas (su žarna);

35.2. uogų, vaisių skynimas, daržovių ir bulvių rinkimas ir perrinkimas;

35.3. gėlių, pasodintų atvirame grunte, priežiūra, skynimas ir skabymas, gėlių sėklų ir gumbelių rinkimas;

35.4. vaistažolių rinkimas;

35.5. nemechanizuotas šieno vartymas, grėbimas;

35.6. mažų naminių gyvuliukų ir paukščių priežiūra;

35.7. gyvulių ir paukščių ganymas, išskyrus veislinius gyvulius;

35.8. medelių ir krūmų sodinimas, rišimas, laistymas;

35.9. nukritusių kankorėžių rinkimas;

35.10. reklamų, laikraščių, afišų klijavimas gatvių stenduose;

35.11. laikraščių, reklaminių lankstinukų, pranešimų pristatymas į namus, įstaigas;

35.12. laikraščių, kitų spaudinių lankstymas, rūšiavimas;

35.13. laikraščių ir žurnalų pardavimas;

35.14. pašto ir įstaigos pasiuntinio darbai;

35.15. prekių kainų žymėjimas;

35.16. smulkių ir lengvų prekių priėmimas, skaičiavimas, rūšiavimas ir pakavimas;

35.17. etikečių ant įvairių gaminių, pakų klijavimas;

35.18. lengvi gaminių surinkimo, rūšiavimo darbai rankomis (kojinių, pirštinių surinkimas poromis, jų sudėjimas į dėžutes pagal rūšis ir panašiai), raištelių vėrimas į avalynę;

35.19. popieriaus, kartono ir jų gaminių klijavimas klijais, neturinčiais pavojingų medžiagų;

35.20. lengvi pagalbiniai darbai įvairių smulkių prekių kioskuose, parduotuvėse, spaudos kioskuose;

35.21. smulkių gaminių valymas, blizginimas nenaudojant kenksmingųjų medžiagų;

35.22. smulkūs remonto darbai (siuvimas, klijavimas ir panašiai);

35.23. žaislų aprengimas drabužiais, žaislų valymas, pakavimas;

35.24. švarių skalbinių rūšiavimas ir pakavimas skalbykloje;

35.25. stalų serviravimas (servetėlių, indų su prieskoniais dėliojimas ir panašiai), stalų valymas;

35.26. naudotų indų ir įrankių rinkimas į vežimėlius ir vežimas į indų plovyklą;

35.27. aikščių, skverų valymas (vasarą) ir gėlynų aikštėse, skveruose priežiūra;

35.28. tvorų, suolelių, vaikų žaidimui skirtų įrenginių dažymas teptuku lauke nenaudojant dažų, kurių sudėtyje yra pavojingų cheminių medžiagų;

35.29. darbas asmens sveikatos priežiūros įstaigos registratūroje (asmens ligos kortelių, laboratorinių tyrimų rezultatų išnešiojimas);

35.30. pagalbiniai knygų išdavimo darbai bibliotekoje;

35.31. patalpų (išskyrus tualetus) valymas vaikų ugdymo, maitinimo įstaigose;

35.32. teatro, muzikiniai ar kiti renginiai, reklamos ar visuomenės informavimo priemonių (radijo, televizijos) įrašai, garso ar vaizdo įrašai, foto – ar filmų sesijos ar peržiūros, neturintys neigiamo poveikio dorovei;

35.33. drabužių ir kitų prekių demonstravimas.

 

VIII. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

36. Darbdaviams atstovaujantys asmenys ar jų įgalioti atstovai privalo užtikrinti, kad būtų laikomasi jaunų asmenų įdarbinimo tvarkos, paisoma jiems nustatyto darbo ir poilsio laiko, sudaryti jiems saugias ir sveikas darbo sąlygas.

______________

 

 

Pakeitimai:

 

1.

Lietuvos Respublikos Vyriausybė, Nutarimas

Nr. 844, 2008-09-03, Žin., 2008, Nr. 104-3987 (2008-09-11), i. k. 1081100NUTA00000844

Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2003 m. sausio 29 d. nutarimo Nr. 138 "Dėl asmenų iki aštuoniolikos metų įdarbinimo, sveikatos patikrinimo ir jų galimybių dirbti konkretų darbą nustatymo tvarkos, darbo laiko, jiems draudžiamų dirbti darbų, sveikatai kenksmingų, pavojingų veiksnių sąrašo patvirtinimo" pakeitimo