Nutarimas paskelbtas: Žin., 1992, Nr. 36-1109

Neoficialus nutarimo tekstas

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

N U T A R I M A S

 

1992 m. lapkričio 20 d. Nr. 868

Vilnius

 

DĖL VALSTYBINIO TURTO PRIVATIZAVIMO SKELBIANT KONKURSUS TVARKOS

 

Vykdydama Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos 1992 m. rugsėjo 17 d. nutarimą Nr. I-2894 "Dėl Lietuvos Respublikos įstatymo "Dėl Lietuvos Respublikos valstybinio turto pirminio privatizavimo įstatymo papildymo ir pakeitimo" įsigaliojimo", Lietuvos Respublikos Vyriausybė n u t a r i a:

1. Patvirtinti Valstybinio turto privatizavimo skelbiant konkursus nuostatus (pridedama).

2. Nustatyti, kad:

2.1. skelbiant konkursus, gali būti privatizuojami objektai (įmonės), kurių nepavyko privatizuoti už nominalią akcijų vertę viešo akcijų pasirašymo būdu;

2.2. sprendimą privatizuoti objektą (įmonę) konkurso būdu priima Centrinė privatizavimo komisija, pavesdama steigėjui (ministerijai, miesto ar rajono valdybai) parengti privatizavimo programą ir konkurso dokumentus;

2.3. konkursus organizuoja ir vykdo steigėjai (ministerijos, miestų ir rajonų valdybos), kurių reguliavimo sferai priskirtas privatizavimo objektas. Konkurso programas, sąlygas ir rezultatus steigėjų teikimu tvirtina Centrinė privatizavimo komisija;

2.4. privatizavimui konkurso būdu metodiškai vadovauja Ekonomikos ministerija.

3. Įpareigoti Teisingumo ministeriją per mėnesį parengti ir pateikti Centrinei privatizavimo komisijai konkurso būdu privatizuojamo objekto (įmonės ar jos akcijų paketo) pirkimo- pardavimo tipinės sutarties projektą.

 

 

 

Lietuvos Respublikos Ministras Pirmininkas                                        Aleksandras Abišala

________________

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

1992 m. lapkričio 20 d. nutarimu Nr. 868

 

Valstybinio turto privatizavimo skelbiant konkursus nuostatai

 

Bendroji dalis

1. Šie nuostatai reglamentuoja privatizavimo objektų (įmonių arba jų akcijų paketų) pardavimo skelbiant konkursą tvarką ir sąlygas.

2. Skelbiant konkursus, gali būti privatizuojami objektai (įmonės), kurių nepavyko privatizuoti už nominalią akcijų vertę viešo akcijų pasirašymo būdu. Sprendimą konkurso būdu privatizuoti objektą (įmonę arba jos akcijų paketą) priima Centrinė privatizavimo komisija steigėjo teikimu.

3. Konkurse gali dalyvauti Lietuvos Respublikos bei užsienio valstybių fiziniai ir juridiniai asmenys, fizinių asmenų grupės, turinčios notariškai įformintą grupės steigimo sutartį, atitinkančią Lietuvos Respublikos valstybinio turto pirminio privatizavimo įstatymo 16 straipsnio 2 punkto reikalavimus.

4. Už konkurso būdu įsigyjamus objektus (įmones ar jų akcijų paketus) atsiskaitoma Lietuvos Respublikos vidaus pinigais ir valstybės vienkartinėmis išmokomis bei kitomis tikslinėmis kompensacijomis arba laisvai konvertuojama valiuta, jeigu pirkėjas yra užsienio fizinis ar juridinis asmuo.

Mokant Vokietijos markėmis, taikomas Frankfurto prie Maino biržos nustatomas oficialus vidutinis devizų kursas tarp JAV dolerio ir Vokietijos markės, skelbtas paskutinę dieną prieš mokėjimą, 12 valandą (vidurdienį).

Konkurso būdu privatizuojami objektai (įmonės ar jų akcijų paketai) gali būti parduodami išsimokėtinai sutartyse nustatytu laiku ir sąlygomis, atidedant mokėjimą ne ilgiau kaip 5 metams.

Metinę palūkanų normą nustato Centrinė privatizavimo komisija, atsižvelgdama į prognozuojamą infliaciją.

5. Užsienio investitoriams, laimėjusiems konkursą ir atsiskaitantiems už įsigytą objektą (įmonę ar jos akcijų paketą) laisvai konvertuojama valiuta, nereikia papildomo leidimo užsienio investicijoms pagal Užsienio investicijų Lietuvos Respublikoje įstatymą.

6. Norėdamas organizuoti konkursą, steigėjas (ministerija miesto ar rajono valdyba) turi sudaryti konkurso komisiją iš savo specialistų, privatizavimo tarnybų darbuotojų ir privatizuojamo objekto (įmonės) atstovų.

Konkurso komisijoms talkinti steigėjas gali kviestis konsultacines firmas. Vieną iš šių firmų konkurso tvarka atrenka steigėjas kartu su privatizuojamo objekto (įmonės) administracija ir sudaro sutartį dėl atlyginimo už paslaugas.

Darant atranką, atsižvelgiama į objekto (įmonės) parengimo privatizacijai laiką, firmos paslaugų kainą, jos vardą ir galimybes rasti investitorių.

Atlyginimas už firmos paslaugas gali siekti iki 4 procentų bendros sandorio vertės, į kurią įeina kaina, sumokėta už objektą (įmonę ar jos akcijų paketą), ir naujos investicijos gamybai plėtoti, objektui (įmonei) aprūpinti nauja technika, darbuotojams perkvalifikuoti, gamtosaugai užtikrinti.

 

7. Lėšos, gautos pardavus objektą (įmonę ar jos akcijų paketą), pervedamos Lietuvos Respublikos valstybinio turto pirminio privatizavimo įstatyme nustatyta proporcija į Respublikinį arba aukštesniosios pakopos savivaldybės privatizavimo fondus, o laisvai konvertuojama valiuta - į Respublikinį privatizavimo fondą. Laisvai konvertuojama valiuta atsiskaitoma taip:

7.1. atsiskaitant Lietuvos Respublikoje, valiuta sumokama (pervedama) į Finansų ministerijos sąskaitą Nr. 07080028 Lietuvos valstybiniame komerciniame banke;

7.2. atsiskaitant užsienyje JAV doleriais, lėšos pervedamos į Lietuvos banko korespondentinę sąskaitą

CITIBANK, N.A.

399 PARK AVENUE

NEW YORK, NY 10043

TELEX: ITT 420392

S.W.I.F.T.: CITI US 33,

nurodant account No 07080028 in the name of the State Commercial Bank of Lithuania in favour of Ministry of Finance account No 67080028;

7.3. atsiskaitant užsienyje Vokietijos markėmis, lėšos pervedamos į Lietuvos banko korespondentinę sąskaitą

DEUTSCHE BANK AG

POSTFACH 5223

ALFRED-HERRHAUSEN-ALLEE 16-24

D-6236 ESCHBORN, GERMANY

TELEX: 40751/333

S.W.I.F.T.: DEUT DE FF,

nurodant account No 9498106 in the name of the State Commercial Bank of Lithuania in favour of Ministry of Finance account No 07080028.

Punkto pakeitimai:

Nr. 330, 1993 05 14, Žin., 1993, Nr. 16-419 (1993 05 21)

 

8. Kiekvienas asmuo, ketinantis dalyvauti konkurse, prieš pateikdamas oficialią paraišką, turi teisę apžiūrėti privatizavimo objektą (įmonę), o objekto (įmonės) administracija privalo suteikti šiam asmeniui jo pageidaujamą informaciją (išskyrus konfidencialią).

 

Konkurso organizavimas

9. Konkursą organizuoja ir vykdo steigėjo paskirta konkurso komisija, kuri kartu su privatizavimo objekto (įmonės) administracija:

9.1. sudaro objekto (įmonės) privatizavimo skelbiant konkursą programą;

9.2. apskaičiuoja privatizavimo objekto (įmonės) turto nominalią vertę pagal paskutiniojo balanso duomenis talonais (litais) ir JAV doleriais (taikomas Lietuvos banko skelbiamas konvertuojamos valiutos rinkos kursas, buvęs 9.1 punkte nurodytos programos rengimo metu);

9.3. nustato siūlomą Centrinei privatizavimo komisijai objekto (įmonės ar jos akcijų paketo) pardavimo kainą. Ši kaina turi atitikti realią rinkos kainą. Objektą (įmonę ar jos akcijų paketą) įvertina ir kainą pasiūlo įmonės steigėjo patvirtinta ekspertų komisija, į kurią įtraukiami Statybos ir urbanistikos ministerijos, Lietuvos valstybinio vertybinių popierių fondo ir pačios įmonės bei jos steigėjo atstovai. Prireikus į komisiją įtraukiami ir kiti ekspertai;

9.4. pasiūlo privalomas objekto (įmonės) privatizavimo sąlygas, nurodo atskirų biznio plano dalių maksimalų įvertinimą balais.

Viena iš svarbiausių sąlygų, be kurios nenagrinėjama paraiška dalyvauti konkurse, yra įsipareigojimas per pirmuosius trejus metus nesumažinti darbo vietų skaičiaus daugiau kaip 30 procentų. Priklausomai nuo objekto (įmonės) specifikos gali būti ir kitų svarbių sąlygų;

9.5. pagal Centrinės privatizavimo komisijos rekomenduotus pavyzdžius parengia objekto (įmonės) informacinį memorandumą bei kitus konkurso dokumentus.

Punkto pakeitimai:

Nr. 795, 1993 10 21, Žin., 1993, Nr. 56-1106 (1993 10 27)

 

10. Centrinei privatizavimo komisijai patvirtinus objekto (įmonės) privatizavimo programą ir konkurso sąlygas, steigėjas ne vėliau kaip per 15 dienų skelbia konkursą Respublikiniame informaciniame privatizavimo biuletenyje arba respublikinėje ir vietos spaudoje. Norint sudominti objekto (įmonės) privatizavimu užsieniečius, pranešimai apie konkursą išsiunčiami galimiems investitoriams, Lietuvos ambasadoms bei konsulatams užsienyje. Pranešime apie konkursą turi būti nurodyta:

10.1. trumpa informacija, apibūdinanti privatizavimo objektą (įstatinio kapitalo dydis ir struktūra pagal nuosavybės formas, pastarųjų dvejų metų pagrindiniai techniniai- ekonominiai duomenys);

10.2. parduodant įmonės akcijų paketą - kiek procentų įmonės įstatinio kapitalo sudaro parduodamas akcijų paketas, kiek parduodama akcijų, kokia jų nominali vertė ir pardavimo kaina;

10.3. konkurso dokumentų rinkinio įsigijimo sąlygos ir tvarka;

10.4. paraiškų dalyvauti konkurse pateikimo tvarka ir laikas;

10.5. kur, kada ir kokiomis sąlygomis galima gauti papildomą informaciją apie rengiamą konkursą.

11. Asmuo, pageidaujantis dalyvauti konkurse, turi raštu pateikti objekto (įmonės) steigėjui prašymą parduoti konkurso dokumentų rinkinį. Kartu su prašymu būtina pateikti banko dokumentą, patvirtinantį, kad į steigėjo (ministerijos, miesto ar rajono valdybos) sąskaitą, nurodytą pranešime apie konkursą, sumokėta 1000 talonų (atitinkama suma litais) už šį rinkinį.

Kai konkurso dokumentų rinkinį perka užsienio investitorius, pridedamas 100 JAV dolerių vertės banko čekis steigėjo vardu.

Mokestis už konkurso dokumentų rinkinį negrąžinamas. Šias lėšas steigėjas naudoja konkursų reklamos, dokumentų rengimo ir dauginimo išlaidoms apmokėti.

Konkurso dokumentų rinkinį sudaro:

11.1. informacinis memorandumas su išsamia informacija apie privatizuojamą įmonę (objektą);

11.2. konkurso organizavimo taisyklės, parengtos pagal šių nuostatų reikalavimus, bei konkurso rezultatų vertinimo kriterijai;

11.3. Centrinės privatizavimo komisijos patvirtintos objekto (įmonės ar jos akcijų paketo) įsigijimo sąlygos bei pagrindiniai biznio plano reikalavimai;

11.4. paraiškos dalyvauti konkurse ir pateiktinos informacijos apie pirkėją tipinės formos ir jų pildymo tvarka;

11.5. objekto (įmonės ar jos akcijų paketo) pirkimo- pardavimo sutarties projektas.

12. Jeigu neparduota nė vieno dokumentų rinkinio, steigėjas kartu su privatizavimo objekto (įmonės) administracija turi patikslinti konkurso sąlygas, patvirtinti jas Centrinėje privatizavimo komisijoje ir iš naujo skelbti konkursą. Neįvykus konkursui ir antrą kartą, steigėjas turi pateikti Centrinei privatizavimo komisijai pasiūlymus dėl objekto (įmonės) tolesnės veiklos.

13. Užpildytos, kaip nurodyta įsigytame konkurso dokumentų rinkinyje, paraiškos kartu su kitais reikiamais dokumentais pateikiamos steigėjui (ministerijai, miesto ar rajono valdybai) užklijuotuose vokuose, kurie neatplėšiami, kol pasibaigs nustatytas paraiškų pateikimo terminas. Pavėluotai gautos paraiškos nenagrinėjamos. Taip pat nenagrinėjamos paraiškos, gautos paštu praėjus daugiau kaip 3 dienoms nuo jų pateikimo termino pabaigos.

Konkurso dalyvis, norintis išlikti nežinomas, ant voko su paraiška vietoj pavardės ir adreso turi rašyti kodą iš šešių skaitmenų ir įdėti prie paraiškos antrą voką su nuoroda "Atplėšti nustačius konkurso laimėtoją". Tame voke pateikiama kortelė su dalyvio (notariškai įgaliotojo atstovo) rekvizitais.

14. Kol nepasibaigęs paskelbtas paraiškų pateikimo terminas, kiekvienas paraišką pateikęs asmuo turi teisę ją atsiimti, o atsiėmęs taisyti, papildyti ir vėl pateikti, raštu pranešdamas apie tai privatizavimo objekto (įmonės) steigėjui.

15. Pasibaigus paraiškų pateikimo terminui, vokai atplėšiami informacijoje nurodytą dieną ir valandą (bet ne vėliau kaip per 3 dienas nuo paraiškų pateikimo termino pabaigos), dalyvaujant konkurso komisijos nariams. Atplėšus visus vokus, konkursui pateikti dokumentai inventorizuojami surašant protokolą, kuriame nurodomi paraiškas pateikusių fizinių ir juridinių asmenų rekvizitai arba dalyvio kodas, pateiktų dokumentų pavadinimai ir bendras lapų skaičius (ar yra antras vokas, koks jo turinys). Šį protokolą pasirašo steigėjo (ministerijos, miesto ar rajono valdybos) įgalioti asmenys bei konkurso komisijos (konsultacinės firmos) nariai. Konkursui pateiktų dokumentų inventorizavimo procedūrą turi teisę stebėti Lietuvos Respublikoje įregistruotų partijų, judėjimų bei visuomeninių organizacijų įgalioti atstovai, taip pat asmenys, pateikę paraiškas dalyvauti konkurse (jų įgalioti atstovai).

16. Inventorizuotas paraiškas konkurso komisijos nariai per 15 dienų turi išnagrinėti ir pateikti Centrinei privatizavimo komisijai išvadą dėl konkurso laimėtojo.

17. Nustatant konkurso laimėtoją, turi būti vadovaujamasi šia vertinimo sistema:

17.1. biznio planas - iki 100 balų, sumuojant atskirų biznio plano dalių įvertinimą. Maksimalus biznio plano dalių įvertinimas balais turi būti nurodytas konkurso sąlygose;

17.2. siūloma kaina už privatizavimo objektą (įmonę ar jos akcijų paketą) - iki 30 balų.

18. Centrinei privatizavimo komisijai patvirtinus konkurso rezultatus, steigėjas (ministerija, miesto ar rajono valdyba) per 10 dienų informuoja apie juos konkurso dalyvius. Konkurso nugalėtojui pranešamas laikas, kada jis turi atvykti galutinių derybų ir pasirašyti konkurso būdu privatizuojamo objekto (įmonės ar jos akcijų paketo) pirkimo-pardavimo sutarties.

19. Laikotarpis nuo konkurso rezultatų patvirtinimo iki objekto (įmonės ar jos akcijų paketo) pirkimo-pardavimo sutarties pasirašymo turi trukti ne ilgiau kaip 45 dienas.

Jeigu per šį laikotarpį steigėjui nepavyksta susitarti su konkurso nugalėtoju dėl atsiskaitymo, jeigu pirkėjas neatvyksta pasirašyti sutarties arba paaiškėja, kad jis nemokus ir negali įvykdyti pasiūlyto biznio plano bei atsiskaityti už perkamą valstybinį turtą, Centrinė privatizavimo komisija steigėjo teikimu gali anuliuoti konkurso rezultatus ir nuspręsti parduoti privatizavimo objektą (įmonę ar jos akcijų paketą) konkurso dalyviui, pasiūliusiam antruoju įvertintą biznio planą, ar skelbti naują konkursą.

20. Kai paraišką dalyvauti konkurse pateikia tik vienas dalyvis, su juo vedamos tiesioginės derybos - tikslinamos biznio plano detalės, įgyvendinimo terminai, perkamo valstybinio turto (įmonės akcijų paketo) apmokėjimo sąlygos.

21. Objekto (įmonės ar jos akcijų paketo) pirkimo-pardavimo sutartį trimis egzemplioriais pasirašo objekto (įmonės) steigėjo vardu ministras, miesto meras ar rajono valdytojas (ar jų įgaliotas pavaduotojas) bei pirkėjas (jo notariškai įgaliotas asmuo).

Pirkimo-pardavimo sutartyje turi būti nurodytos sąlygos, kurioms susidarius sutartis gali būti anuliuota, numatytos sankcijos už konkrečių sutarties punktų nevykdymą ar garantijų netesybas tiek iš vienos, tiek iš kitos susitariančiųjų pusės, taip pat nurodyti pareigūnai (ministerijos, miesto ar rajono valdybos padaliniai), kontroliuojantys sutarties (biznio plano) vykdymą.

Per 10 dienų po pirkimo-pardavimo sutarties pasirašymo steigėjas (ministerija, miesto ar rajono valdyba) privalo parengti nustatytos formos ataskaitą apie konkurso rezultatus ir pateikti ją Finansų ministerijai, Ekonomikos ministerijos Privatizavimo departamentui bei Lietuvos investicijų bankui.

22. Vienas objekto (įmonės ar jos akcijų paketo) pirkimo- pardavimo sutarties egzempliorius įteikiamas Finansų ministerijai, kuri kontroliuoja atidėtus atsiskaitymus ir išieško baudas.

23. Pasirašius objekto (įmonės ar jos akcijų paketo) pirkimo-pardavimo sutartį, Lietuvos Respublikos ar užsienio valstybių fiziniai ar juridiniai asmenys įsigytą objektą (įmonę) įregistruoja Lietuvos Respublikos įmonių rejestro bei kitų įstatymų nustatyta tvarka.

Neįregistravus objekto (įmonės) nustatytu laiku, pirkimo- pardavimo sutartis gali būti teismine tvarka pripažinta negaliojančia.

_______________

Pakeitimai:

 

1.

Lietuvos Respublikos Vyriausybė, Nutarimas

Nr. 330, 1993 05 14, Žin., 1993, Nr. 16-419 (1993 05 21)

DĖL KAI KURIŲ LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS NUTARIMŲ DALINIO PAKEITIMO

 

2.

Lietuvos Respublikos Vyriausybė, Nutarimas

Nr. 795, 1993 10 21, Žin., 1993, Nr. 56-1106 (1993 10 27)

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS 1992 M. LAPKRIČIO 20 D. NUTARIMO NR. 868 DALINIO PAKEITIMO

 

*** Pabaiga ***

 

 

Redagavo: Angonita Rupšytė (2001-11-30)

                  anrups@lrs.lt