Suvestinė redakcija nuo 1999-01-01 iki 2002-06-18
Įstatymas paskelbtas: Žin. 1995, Nr. 1-4, i. k. 0941010ISTA000I-732
LIETUVOS RESPUBLIKOS
MOKSLININKŲ VALSTYBINIŲ PENSIJŲ LAIKINASIS
ĮSTATYMAS
1994 m. gruodžio 22 d. Nr. I-732
Vilnius
Lietuvos Respublikos Seimas, atsižvelgdamas į tai, kad Lietuvoje nėra sukurta papildomo mokslininkų pensinio draudimo sistema, kuri turėtų garantuoti mokslininkų kvalifikaciją atitinkančias pensijas, ir laikydamas, kad iki šios sistemos sukūrimo būtina valstybės lėšomis paremti sulaukusius senatvės mokslininkus, priima šį laikinąjį įstatymą.
2 straipsnis. Mokslininkų valstybinių pensijų mokėjimo šaltiniai
3 straipsnis. Mokslininkų valstybinės pensijos skyrimo sąlygos
Mokslininkų valstybinė pensija skiriama ir mokama šio įstatymo 1 straipsnyje nurodytiems asmenims, kurie:
2) sukako Lietuvos Respublikos įstatymų nustatytą senatvės pensijos amžių arba yra pripažinti I ar II grupių invalidais;
4 straipsnis. Daktaro ir habilituoto daktaro stažas
Daktaro stažą sudaro asmens mokslinio darbo Lietuvos Respublikos valstybinėse mokslo ir studijų institucijose laikas nuo daktaro laipsnio suteikimo dienos, o habilituoto daktaro stažą – mokslinio darbo minėtose institucijose laikas nuo habilituoto daktaro laipsnio suteikimo dienos, bet abiem atvejais ne ilgiau negu tam asmeniui sukaks 65 metai. Laikas, kuriuo asmuo gauna mokslininkų valstybinę pensiją, į daktaro ir habilituoto daktaro stažą neįskaitomas.
Asmenims, kuriems įstatymų nustatyta tvarka nostrifikuotas mokslų kandidato laipsnis, daktaro stažas skaičiuojamas nuo mokslų kandidato laipsnio suteikimo dienos. Asmenims, kuriems įstatymų nustatyta tvarka nostrifikuotas mokslų daktaro laipsnis, daktaro stažas skaičiuojamas nuo mokslų kandidato laipsnio suteikimo dienos, o habilituoto daktaro stažas skaičiuojamas nuo mokslų daktaro laipsnio suteikimo dienos.
Mokslinio darbo stažas Lietuvos Respublikos valstybinėse mokslo ir studijų institucijose nuo docento pedagoginio mokslo vardo suteikimo dienos laikomas daktaro stažu, o nuo profesoriaus pedagoginio mokslo vardo suteikimo dienos – habilituoto daktaro stažu.
Lietuvos Respublikos pilietybę turinčių politinių kalinių ir tremtinių, kuriems atkurtos visos pilietinės teisės, mokslinio darbo stažas buvusios Sovietų Sąjungos sąjunginio ir respublikinio pavaldumo valstybinėse mokslo ir studijų institucijose, taip pat kitų mokslininkų mokslinio darbo stažas, kai jie dirbo mokslinį darbą vykdydami iš valstybės biudžeto finansuojamas mokslo programas, prilyginamas mokslinio darbo stažui Lietuvos Respublikos valstybinėse mokslo ir studijų institucijose šio įstatymo 6 straipsnio 3 dalies nustatyta tvarka.
Papildyta straipsnio dalimi:
Nr. VIII-909, 1998-10-22, Žin., 1998, Nr. 98-2711 (1998-11-11), i. k. 0981010ISTAVIII-909
5 straipsnis. Mokslininkų valstybinės pensijos dydis
Už kiekvienus visus daktaro stažo metus kiekvieną mėnesį mokama 10 procentų to mėnesio valstybinių pensijų bazės. Už kiekvienus visus habilituoto daktaro stažo metus kiekvieną mėnesį papildomai mokama 5 procentai to mėnesio valstybinių pensijų bazės.
Straipsnio pakeitimai:
Nr. VIII-909, 1998-10-22, Žin., 1998, Nr. 98-2711 (1998-11-11), i. k. 0981010ISTAVIII-909
6 straipsnis. Mokslininkų valstybinių pensijų skyrimas ir mokėjimas
Mokslininkų valstybines pensijas skiria ir moka Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos teritoriniai skyriai, vadovaudamiesi šiuo įstatymu, Valstybinių socialinio draudimo pensijų įstatymu, Valstybinių socialinio draudimo pensijų skyrimo ir mokėjimo nuostatais, pagal valstybinių mokslo ir studijų institucijų išduotus dokumentus.
Valstybinių mokslo ir studijų institucijų, kuriose mokslininko darbas įskaitomas į daktaro ar habilituoto daktaro stažą, sąrašą tvirtina Švietimo ir mokslo ministerija.
Lietuvos Respublikos pilietybę turinčių politinių kalinių ir tremtinių, kuriems atkurtos visos pilietinės teisės, mokslinio darbo stažą buvusios Sovietų Sąjungos sąjunginio ir respublikinio pavaldumo valstybinėse mokslo ir studijų institucijose, taip pat kitų mokslininkų mokslinio darbo stažą, kai jie dirbo mokslinį darbą vykdydami iš valstybės biudžeto finansuojamas mokslo programas, nustato ir išduoda mokslinio darbo stažą patvirtinančius dokumentus pensijai skirti Lietuvos Respublikos mokslinio darbo stažo nustatymo komisija prie Švietimo ir mokslo ministerijos. Į šią komisiją įeina švietimo ir mokslo ministras, kuris yra komisijos pirmininkas, švietimo ir mokslo viceministras, vienas Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos įgaliotas atstovas, po du Lietuvos mokslo tarybos ir Mokslininkų sąjungos atstovus. Komisija sudaroma švietimo ir mokslo ministro įsakymu ir vadovaujasi švietimo ir mokslo ministro patvirtintais Mokslinio darbo stažo nustatymo nuostatais, suderintais su Lietuvos mokslo taryba.
Mokslininkų valstybinių pensijų skyrimo, mokėjimo ir pristatymo išlaidos valstybinio socialinio draudimo fondui apmokamos iš valstybės biudžeto.
Straipsnio pakeitimai:
Nr. VIII-909, 1998-10-22, Žin., 1998, Nr. 98-2711 (1998-11-11), i. k. 0981010ISTAVIII-909
7 straipsnis. Nuostatos dėl įstatymo įsigaliojimo
Mokslininkų valstybinės pensijos pagal šį įstatymą pradedamos skirti nuo 1995 metų sausio 1 dienos. Mokslininkų rentų skyrimas ir mokėjimas nuo šios dienos nutraukiamas.
Iki 1995 metų sausio 1 dienos mokslininkams paskirtos pensijos perskaičiuojamos Valstybinių socialinio draudimo pensijų įstatyme nustatyta tvarka ir terminais.
Jei asmeniui iki šio įstatymo įsigaliojimo paskirta mokslininkų renta yra didesnė už šio įstatymo 5 straipsnyje nustatyto dydžio mokslininkų valstybinę pensiją, tai jam mokama 1994 metų gruodžio mėnesio rentos dydžio mokslininkų valstybinė pensija. Ši pensija neindeksuojama ir niekaip kitaip nedidinama, kol susilygina su šio įstatymo 5 straipsnyje nustatyta tam asmeniui skirtina mokslininkų valstybine pensija. Nuo šio laiko mokslininkų valstybinė pensija skaičiuojama pagal šio įstatymo 5 straipsnį.
Pakeitimai:
1.
Lietuvos Respublikos Seimas, Įstatymas
Nr. VIII-909, 1998-10-22, Žin., 1998, Nr. 98-2711 (1998-11-11), i. k. 0981010ISTAVIII-909
Lietuvos Respublikos mokslininkų valstybinių pensijų laikinojo įstatymo 4, 5, 6 straipsnių papildymo ir pakeitimo įstatymas