Įsakymas netenka galios 2000-01-22:

Lietuvos Respublikos ūkio ministerija, Įsakymas

Nr. 20, 2000-01-12, Žin., 2000, Nr. 6-168 (2000-01-21), i. k. 1002020ISAK00000020

Dėl Šilumos tiekimo ir vartojimo taisyklių patvirtinimo

 

Suvestinė redakcija nuo 1992-12-17 iki 2000-01-21

 

Įsakymas paskelbtas: , i. k. 0912030ISAK00000006

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS ENERGETIKOS MINISTERIJA

 

Į S A K Y M A S

 

1991 m. vasario 4 d. Nr. 6

Vilnius

 

 

Vykdydamas Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1991 m. sausio 30 d. nutarimą Nr. 42 įsakau:

1. Patvirtinti Šilumos energijos vartojimo laikinąsias taisykles (1 priedėlis).

2. Nustatyti, kad minėtos Taisyklės įsigalioja nuo 1991 m. sausio 1 d.

 

 

 

MINISTRAS                                                                                                                L. AŠMANTAS

 

Patvirtinta

Lietuvos Respublikos energetikos ministro

1991 m. vasario 4 d. įsakymu Nr. 6

(vadovaujantis Lietuvos Respublikos

Vyriausybės 1991 m. sausio 30 d.

nutarimu Nr. 42)

 

ŠILUMOS ENERGIJOS VARTOJIMO LAIKINOSIOS TAISYKLĖS

 

1. BENDROJI DALIS

 

1.1. Šios Šilumos energijos vartojimo laikinosios taisyklės nustato savitarpio santykius tarp šilumos tiekėjo ir vartotojo ir yra privalomos tiek šilumos tiekėjui, tiek vartotojams nepriklausomai nuo jų žinybinio pavaldumo ir valdomo turto nuosavybės formų.

1.2. Vartoti šilumos energiją leidžiama tik sudarius šilumos tiekimo sutartį tarp tiekėjo ir vartotojo. Šilumos tiekimo sutartyje turi būti aptartos sąlygos, nurodytos šių Taisyklių 1 ir 2 prieduose. Prireikus gali būti aptariamos ir kitos sąlygos.

Prie šilumos tiekimo sutarties pridedamas aktas, kuriame nurodomos vartotojo ir tiekėjo atsakomybės už šilumos įrenginių būklę ir aptarnavimą ribos (3 priedas).

1.3. Subabonentai, kurie energiją gauna iš šilumos tiekėjo abonento (pagrindinio abonento), šilumos energijos tiekimo sutartį sudaro su pastaruoju. Sudarydamas sutartį su šilumos tiekėju, pagrindinis abonentas privalo nurodyti pridedamame prie sutarties sąraše visų savo subabonentų apkrovą.

1.4. Vartotojas, sudaręs sutartį su šilumos tiekėju, gali sudaryti tiekimo sutartį ir prijungti prie savo tinklų kitus vartotojus tiktai šilumos tiekėjui leidus.

1.5. Tiekėjui tarpininkaujant vartotojas privalo prijungti prie savo šilumos tinklų kitų šilumos energijos vartotojų įrengimus, jei tai techniškai įmanoma.

1.6. Kiek maksimaliai per valandą ir per atsiskaitymo periodą galima tiekti šilumos – garo ir karšto vandens – nustato šilumos tiekėjas pagal sutartį su vartotoju, atsižvelgdamas į elektrinių, katilinių technines galimybes bei magistralinių šilumotiekių pralaidumą.

1.7. Padidinti vartojamos šilumos energijos kiekį ir maksimalią apkrovą daugiau, negu nustatyta sutartyje, galima tiktai leidus šilumos tiekėjui ir atitinkamai pakeitus sutartį.

1.8. Šildymo sezonas pradedamas, kai vidutinė paros lauko temperatūra 3 paras yra žemesnė už + 6 °C ir baigiamas, kai ši temperatūra 3 paras yra aukštesnė už + 8 °C. Šildymo sezoną leidžiama pradėti tik tiems šilumos vartotojams, kurie yra gavę pasiruošimo žiemai pasus.

 

2. TECHNINĖS ŠILUMOS ENERGIJOS TIEKIMO SĄLYGOS

 

2.1. Šilumos energijos tiekėjas turi teisę, ne mažiau kaip prieš 10 dienų įspėjęs vartotoją, visiškai arba iš dalies nutraukti jam šilumos energijos tiekimą.

- jei vartotojas neapmokėjo 11.1 punkte aptartais terminais už šilumos energiją ir galią, įskaitant delspinigius;

- jei grąžinama mažiau kaip 50 proc. numatyto sutartyje kondensato;

- jei nėra parengtų šilumos ūkį aptarnaujančių darbuotojų ir atsakingo asmens už visą šilumos ūkį;

- už sutartinių maksimalių valandinių apkrovimų viršijimą be šilumos tiekėjo sutikimo arba grįžtamo termofikacinio vandens temperatūros padidėjimą daugiau kaip 3 laipsniais C virš numatyto grafike.

Papunkčio pakeitimai:

Nr. 130, 1992-12-17, , i. k. 0922030ISAK00000130

 

2.2. Šilumos tiekimo technines sąlygas išduoda šilumos tiekėjas. Sąlygų išdavimo ir derinimo tvarką nustato miestų ir rajonų valdybos.

2.3. Techninės sąlygos įforminamos vadovaujantis galiojančiais techninių sąlygų projektavimui įforminimo ir derinimo nurodymais (RSN).

 

3. LEIDIMAS EKSPLOATUOTI NAUJUS ŠILUMOS ĮRENGINIUS

 

3.1. Visi vartotojų naujai prijungiami ar rekonstruoti šilumos įrenginiai turi būti įrengti pagal projektą, suderintą su šilumos tiekėju ir atitinkantį galiojančias taisykles. Prieš atiduodama šilumos įrenginius eksploatuoti, montavimo organizacija kartu su vartotoju naujai sumontuotus įrenginius privalo išbandyti, suderinti ir priimti pagal galiojančias taisykles.

3.2. Vartotojų šilumos įrenginius prie šilumos tinklų prijungia šilumos tiekėjas po techninės apžiūros, sudarius sutartį šilumos energijai tiekti ir perdavus pastarajai būtiną dokumentaciją. Prijungti galima tik tada, kai įmonėje, įstaigoje, organizacijoje yra paruoštas įrenginius aptarnaujantis personalas ir paskirtas atsakingas už šilumos ūkį asmuo.

3.3. Paleidimo ir derinimo darbų laikotarpiui šilumos tiekėjas įjungia šilumos įrenginius pagal vartotojo paraišką.

3.4. Tuo atveju, kai šilumos įrenginiai neatitinka išduotų techninių sąlygų ir suderinto su šilumos tiekėju projekto bei galiojančių taisyklių, įrenginiai neįjungiami tol, kol vartotojas nepašalina pastebėtų nukrypimų.

 

4. ŠILUMOS APSKAITOS PRIETAISŲ ĮRENGIMAS IR EKSPLOATAVIMAS

 

4.1. Vartotojų šilumos įrenginiuose turi būti šilumos apskaitos prietaisai pagal galiojančių tiekiamos šilumos energijos apskaitos taisyklių ir šilumos įrenginių bei šilumos tinklų eksploatavimo taisyklių reikalavimus.

4.2. Draudžiama prijungti prie tiekėjo šilumos tinklų įrenginius be šilumos apskaitos prietaisų.

4.3. Šilumos apskaitos prietaisus įsigyja, įrengia, eksploatuoja ir remontuoja patys vartotojai.

4.4. Šilumos energijos apskaita turi būti šilumos tiekėjo ir vartotojo tinklų atsakomybės riboje.

Jeigu apskaitos prietaisai įrengti ne atsakomybės riboje, už šilumos energiją atsiskaitoma, įskaitant nuostolius tinklo dalyje nuo atsakomybės iki atsiskaitymo prietaisų įrengimo vietos. Nuostolius apskaičiuoja šilumos tiekėjas kartu su vartotoju.

4.5. Jeigu šilumos energijos suvartojimas pagal prietaisų parodymus yra mažesnis nei 30 % maksimalios skalės reikšmės ir nėra mažesnio šilumos kiekio apskaitos prietaisų, tai skaičiavime priimamas šilumos kiekis lygus 30 % maksimalios prietaiso skalės reikšmės.

4.6. Šilumos apskaitos prietaisai turi būti patikrinti ir užplombuoti metrologijos ir standartizacijos centruose.

 

5. ŠILUMOS ĮRENGINIŲ EKSPLOATAVIMAS

 

5.1. Atsakomybės riba už šilumos įrenginių būklę ir aptarnavimą tarp vartotojo ir tiekėjo nustatoma pagal šilumos įrenginių balansinę priklausomybę. Tai fiksuojama šilumos energijos tiekimo sutartyje.

5.2. Vartotojas atsako už esančių jo žinioje šilumos įrenginių techninę būklę bei eksploatavimą, ekonomišką šilumos energijos vartojimą ir operatyviosios – dispečerinės drausmės laikymąsi, taip pat už esančių jo teritorijoje, bet priklausančių šilumos tiekimo ir kitoms organizacijoms, šilumos įrenginių, statinių bei komunikacijų saugumą.

Šilumos tiekėjas privalo užtikrinti priklausančių vartotojui ir esančių jo teritorijoje šilumos įrenginių, statinių ir komunikacijų saugumą.

5.3. Siekdamas patikimai ir ekonomiškai eksploatuoti šilumos šaltinius ir tinklus, tiekėjas privalo:

- laiku remontuoti šilumos šaltinius ir šilumos tinklus bei pradėti eksploatuoti naujas galias;

- suderinti su miestų ir rajonų savivaldybėmis magistralinių ir kvartalinių šilumos tinklų bei grupinių boilerinių profilaktinių remontų ir bandymų grafikus. Apie šilumos energijos tiekimo nutraukimo laiką ir trukmę informuoti vartotojus;

- naujus vartotojus prijungti prie veikiančių magistralinių ar kvartalinių šilumos tinklų tada, kai jie atjungti profilaktikos ar remonto darbams. Prijungiant kitu laikotarpiu, vartotojas kompensuoja šilumos tiekėjui nuostolius, įskaitant patirtus dėl šilumos tiekimo nutraukimo kitiems vartotojams;

- sudaryti ir suderinti su miestų ir rajonų savivaldybėmis vartotojų apribojimo ir atjungimo grafiką trūkstant kuro ar šilumos galių;

- kartu su projektavimo ir kitomis suinteresuotomis organizacijomis nustatyti vartotojus, kuriems šiluma turi būti tiekiama nepertraukiamai.

5.4. Šilumos energijos vartotojai privalo:

- tvarkingai ir ekonomiškai eksploatuoti šilumos įrenginius ir šilumotiekius, vadovaujantis galiojančiomis taisyklėmis;

- šilumotiekių ir pagrindinių šilumos įrenginių remontų bei bandymų apimtį ir grafikus suderinti su šilumos tiekėju;

- laikytis nustatytų šilumos energijos vartojimo sutartinių dydžių ir nustatyto šilumos vartojimo režimo;

- vykdyti šilumos tiekėjo operatyvinius nurodymus dėl šilumos vartojimo režimų;

- grąžinti sutartyje nustatytos kokybės ir temperatūros kondensatą bei termofikacinį vandenį. Neleisti termofikacinio vandens nuotekių, grįžtamo termofikacinio vandens temperatūros padidėjimo virš nustatyto grafike dydžio;

- pristatyti tiekėjui nustatyta forma ir terminais ataskaitą apie šilumos energijos suvartojimą ir charakteringus šilumos suvartojimo paros grafikus;

- naujai sumontuotų ar rekonstruotų šilumos įrenginių ir tinklų prijungimą vykdyti tik gavus šilumos tiekėjo leidimą ir dalyvaujant jo atstovui;

- neleisti ant šilumos trasų ir arčiau kaip 5 m nuo jų statyti statinius, sandėliuoti medžiagas, sodinti medžius ir vykdyti žemės kasinėjimo darbus be šilumos tiekėjo leidimo;

- netrukdomai leisti bet kuriuo paros laiku valstybinės energetinės priežiūros inspekcijos ir šilumos tiekėjo atstovus, turinčius atitinkamus pažymėjimus, tikrinti įmonėje šilumos vartojimo režimą, šilumos įrenginių ir tinklų eksploatavimą, jų techninę būklę, kontroliuojant, ar racionaliai vartojama šilumos energija;

- nustatytu laiku vykdyti valstybinės energetinės priežiūros inspektorių nurodymus šilumos ūkio eksploatavimui gerinti.

 

6. VARTOTOJŲ ŠILUMOS ĮRENGINIŲ VALSTYBINĖ ENERGETINĖ PRIEŽIŪRA

 

6.1. Vartotojų šilumos įrenginių, nepriklausomai nuo jų žinybinio pavaldumo, valstybinė energetinė priežiūra vykdoma vadovaujantis Energetinės priežiūros Lietuvoje nuostatais.

 

7. ŠILUMOS ENERGIJOS TIEKIMO NUTRAUKIMO SĄLYGOS

 

7.1. Šilumos tiekėjas turi teisę, įspėjęs prieš 10 dienų vartotoją, nutraukti jam visiškai arba iš dalies šilumos energijos tiekimą šiais atvejais:

- jei sąskaita už šilumos energiją neapmokėta, praėjus 10 dienų nuo jos įteikimo dienos;

- už sutartinių maksimalių valandinių apkrovų viršijimą be šilumos tiekėjo sutikimo arba grįžtamo termofikacinio vandens temperatūros padidėjimą daugiau kaip 3 °C virš numatyto grafike;

- jei grąžinama mažiau kaip 50 % numatyto sutartyje kondensato;

- jei nėra parengtų šilumos ūkį aptarnaujančių darbuotojų ir atsakingo už visą šilumos ūkį asmens;

7.2. Šilumos tiekėjas turi teisę nedelsiant nutraukti šilumos energijos tiekimą vartotojui šiais atvejais:

- už savavališką subabonentų, naujų cechų ir įrenginių prijungimą prie šilumos tinklų;

- už šilumos įrenginių prijungimą prieš šilumos apskaitos prietaisus;

- už šilumos energijos grobstymą, nuotėkius ir termofikacinio vandens užterštumą;

- jei šilumos įrenginių techninė būklė nepatenkinama ir dėl to gresia avarija arba susidaro pavojus aptarnaujančių darbuotojų bei gyventojų gyvybei;

- jei energijos tiekimo organizacijos atstovai ir valstybinės energetinės priežiūros inspektoriai neleidžiami į vartotojo šilumos įrenginių patalpas arba prie šilumos energijos apskaitos prietaisų;

- už šilumos tiekėjo operatyvinio personalo nurodymų nevykdymą likviduojant sutrikimus, dėl kurių gali įvykti avarija arba nelaimingas atsitikimas;

- už šilumos įrenginių prijungimą, negavus pasiruošimo darbui rudens – žiemos sąlygomis paso.

7.3. Jei vartotojas neturi rezervinio šilumos energijos šaltinio, sutartyje turi būti numatyta šilumos energijos tiekimo nutraukimo dėl šilumos tiekėjo šilumos įrenginių remonto arba naujų vartotojų prijungimo trukmė ir kiekis.

Šilumos tiekimas turi būti nutraukiamas, jei tik galima, vartotojo nedarbo metu.

Apie šilumos tiekimo nutraukimą vartotojas įspėjamas prieš 10 dienų.

Jeigu per 5 dienas nuo įspėjimo gavimo dienos vartotojas nesuderina šilumos energijos tiekimo nutraukimo laiko, šilumos tiekėjas turi teisę vienašališkai nustatyti šį laiką.

Šilumos energijos tiekimas nutraukiamas įspėjus vartotoją apie tai ne vėliau kaip prieš 24 valandas iki atjungimo.

7.4. Jei šilumos energijos tiekimas vartotojams buvo nutrauktas remiantis 7.1 arba 7.2 punktais, tiekėjas šilumos energiją pradeda tiekti po to, kai vartotojas pašalina šilumos energijos tiekimo nutraukimo priežastis ir sumoka papildomą mokestį už atjungto vartotojo prijungimą prie veikiančių magistralinių ar kvartalinių šilumos tinklų.

Savavališkas šilumos įrenginių, šilumos matavimo arba reguliavimo prietaisų plombavimo ar kitų kontrolinių atžymų pažeidimas ar nuplėšimas yra prilyginamas savavališkam šilumos vartojimui, todėl vartotojas atsako pagal šių Taisyklių p. 7.2 ir 9.7 reikalavimus.

Papildyta punktu:

Nr. 130, 1992-12-17, , i. k. 0922030ISAK00000130

 

8. ŠILUMOS TIEKĖJO ATSAKOMYBĖ

 

8.1. Šilumos tiekėjas privalo nenutrūkstamai tiekti šilumos energiją vartotojui sutartyje numatytomis sąlygomis. Garo parametrų nukrypimai leidžiami ne daugiau kaip ± 5 %, o tiekimo termofikacinio vandens temperatūros – ne daugiau kaip ± 3 °C nustatyto grafike.

8.2. Už technologinėms reikmėms tiekiamos šilumos energijos parametrų nukrypimą daugiau sąlygojamų 8.1. punkte dėl energijos tiekėjo kaltės, pastarasis moka vartotojui baudą, lygią 25 % tiektos su pažemintais parametrais energijos kainos.

8.3. Dėl šilumos tiekėjo kaltės sumažėjus garo slėgiui daugiau kaip 25 % sutartyje sąlygojamo dydžio, vartotojas turi teisę, prieš tai pranešęs energijos tiekimo organizacijai, nutraukti šilumos energijos vartojimą. Šiuo atveju šilumos tiekėjas yra atsakingas vartotojui pagal 8.4. punktą.

8.4. Šilumos tiekėjas už nepateiktą šilumos energiją technologinėms reikmėms moka vartotojui baudą:

- nepateiktos šilumos energijos tarifinės vertės dydžio, jei nepateikiama šilumos energija dėl kuro nepristatymo elektrinėms, katilinėms;

- nepateiktos šilumos energijos tarifinės vertės keturgubo dydžio visais kitais atvejais, išskyrus nurodytus 8.6. punkte.

8.5. Šilumos energijos vartojimo apribojimo laikas ir priežastys nustatomos pagal registruojančių prietaisų šilumos tinklų aptarnavimo riboje parodymus ir pagal apribojimo pradžios ir pabaigos įrašus šilumos tiekėjo dispečerinės tarnybos arba elektrinės budinčio inžinieriaus operatyviniame žurnale.

Dėl šilumos tiekėjo kaltės nepatiektos šilumos energijos technologinėms reikmėms kiekis nustatomas pagal apskaitos prietaisų parodymus lyginant šilumos energijos paros vidutinį vartojimą per tris paskutines iki apribojimo paras ir faktiškojo suvartojimo per tas paras, kai šilumos energijos tiekimas buvo apribotas.

Pastaba: 1. Nustatant šilumos energijos paros vidutinį suvartojimą per tris iki apribojimo paras, nedarbo diena neįskaitoma.

2. Jeigu šilumos energijos tiekimas buvo apribotas nedarbo dieną, tai nepateiktos energijos kiekis nustatomas lyginant šilumos energijos paros vidutinį suvartojimą per tris prieš tai buvusias nedarbo dienas ir faktiškąjį suvartojimą nedarbo dieną, kai energijos tiekimas buvo apribotas.

3. Šilumos tiekėjo kalte laikoma avarija, priverstinė prastova, neplaninis remontas ir kitos jo vykdomos, bet sutartyje neaptartos priemonės.

8.6. Šilumos tiekėjas materialiai nėra atsakingas vartotojui už šilumos energijos tiekimo apribojimus ir už šilumos agento parametrų sumažėjimą, įvykusį dėl:

- stichinių reiškinių: perkūnijos, audros, potvynio, žemės drebėjimo, gaisro, ilgalaikio atšalimo, kurio metu ilgiau kaip 48 val. aplinkos oro temperatūra 3 ir daugiau °C žemesnė už skaičiuojamąją projektuojant;

- neteisingų vartotojo darbuotojų ar pašalinių asmenų veiksmų, dėl kurių įvyko avarija, prastova, neplaninis šilumos įrenginių remontas;

- šilumos energijos tiekimo vartotojui apribojimų ar nutraukimo dėl priežasčių, išvardintų šių Taisyklių 7.1. ir 7.2. punktuose;

- Vyriausybės priimto atskiro sprendimo nutraukti ar apriboti šilumos energijos tiekimą esant kuro trūkumui.

8.7. Šilumos tiekėjas apsvarsto vartotojų pareiškimus dėl šilumos energijos tiekimo apribojimo ir sumoka baudas, vadovaudamasis šiomis Taisyklėmis, ne vėliau kaip per 10 dienų nuo vartotojo pareiškimo gavimo dienos.

 

9. ATSISKAITYMAI UŽ ŠILUMOS ENERGIJĄ

 

9.1. Už pateiktą šilumos energiją su vartotojais atsiskaitoma pagal įstatymų nustatyta tvarka patvirtintus tarifus.

9.2. Už šilumos energiją, gautą iš šilumos tiekėjo, atsiskaito pagrindinis vartotojas (abonentas), subabonentai atsiskaito su pagrindiniu vartotoju šių Taisyklių nustatyta tvarka.

Pagrindinis vartotojas (abonentas) neturi teisės imti iš savo subabonentų priskaitymų ir rinkliavų virš šilumos energijos tarifo. Šilumos energijos nuostoliai pagrindinio vartotojo magistraliniuose tinkluose gali būti paskirstyti tarp jo ir subabonento proporcingai jų suvartotos šilumos daliai ir šilumos tinklų ilgiui.

9.3. Šilumos energijos tarifai neįskaito išlaidų cheminiam vandens paruošimui šilumos šaltiniuose. Todėl vartotojams negrąžinant kondensato arba imant karštą vandenį iš atvirų ir uždarų karšto vandens tiekimo schemų, be mokesčio už šilumos energiją pagal tarifą, vartotojas atlygina sutartinėmis kainomis šilumos tiekėjo išlaidas, susijusias su kondensato ar karšto vandens negrąžinimu.

9.4. Vartotojas, gaunantis valiutą už eksportinę produkciją, kuriai pagaminti vartojama šilumos energija, pagal susitarimą atsiskaito už šią šilumą su šilumos tiekėju valiuta. Valiutos kiekis nustatomas proporcingai eksportinės produkcijos kiekiui.

Pagal susitarimą šilumos tiekėjas turi teisę reikalauti, kad vartotojas parduotų jam savo gaminamos produkcijos, kurios vertė ne didesnė kaip 15 % suvartotos šilumos energijos vertės.

9.5. Vartotojams tiekiamos šilumos kiekis garu ir karštu vandeniu nustatomas pagal Šilumos energijos apskaitos taisykles.

9.6. Už šilumos energiją (apkrovą), suvartotą viršijant sutartyje leistinas maksimalias valandines apkrovas, taip pat suvartojus jos daugiau, negu numatyta sutartyje, vartotojas moka penkis kartus didesne kaina.

9.7. Jei vartotojas šilumos vartojimo sistemas prijungia savavališkai arba prieš apskaitos prietaisus, už šių sistemų suvartotą šilumos energiją moka penkis kartus didesne kaina. Apmokama už laikotarpį nuo vartotojo paskutinio patikrinimo, bet ne ilgiau ieškininės senaties termino. Vartotojo atsisakymas pasirašyti išaiškinto pažeidimo aktą neatleidžia jo nuo sąskaitos apmokėjimo. Sąskaitos apmokėjimas nesuteikia teisės naudotis šiais įrenginiais nepakeitus šilumos energijos vartojimo sutarties.

9.8. Kai grįžtamo vandens vidutinė paros temperatūra palyginus su nustatyta grafike pakyla daugiau kaip 3 °C, šilumos tiekėjas turi teisę atitinkamai sumažinti karšto vandens tiekimą vartotojui arba vykdyti atsiskaitymus už pateiktą šilumą pagal grafike numatytą temperatūrų skirtumą. Tai sudaroma su sąlyga, kad tiekiamo vandens temperatūra nesiskirtų daugiau kaip ± 3 °C.

9.9. Jei parduodamo vandens temperatūra aukštesnė, daugiau kaip 3 °C už nustatytą grafike, tai vartotojas už šilumą virš kiekio, atitinkančio nustatytą temperatūrinį grafiką, jei tas nebuvo numatyta tarpusavio susitarimu, neapmoka.

9.10. Jei vartotojas naudoja termofikacinio vandens daugiau negu maksimaliai numatyta sutartyje, vartoja savavališkai arba jį užteršia, apmoka šilumos tiekėjui penkis kartus didesne kaina.

Viršnormatyvinius nuotėkius, savavališką vandens vartojimą ir jo užteršimą vartotojo tinkluose bei įrenginiuose nustato ir fiksuoja akte, dalyvaujant vartotojui, šilumos tiekėjo atstovas. Apmokama už laikotarpį nuo vartotojo paskutinio patikrinimo momento, bet ne ilgiau ieškininės senaties termino.

 

10. VARTOTOJŲ GRĄŽINAMO KONDENSATO KIEKIO NUSTATYMAS IR ATSISKAITYMO TVARKA

 

10.1. Vartojant šilumos energiją garu šildymui, ventiliacijai ir karšto vandens tiekimui, vartotojas privalo grąžinti šilumos tiekėjui ne mažiau kaip 95 % kondensato, o vartojant garą technologiniams tikslams – sutartyje nustatytą kiekį. Jo kokybė turi būti tokia, kaip numatyta sutartyje.

Kondensato grąžinimo norma procentais nuo suvartojamo garo kiekio ir jo kokybė nurodoma sutartyje.

Kondensato kiekis, kurį vartotojas privalo grąžinti, nustatomas pagal vartotojų šilumos įrenginių projektines charakteristikas, įmonės garo – kondensato balansą.

Šilumos tiekėjas turi teisę siūlyti vartotojui priemones, įgalinančias padidinti kondensato grąžinimą, ir nustatyti jų įvykdymo terminus.

Praėjus nustatytam terminui, kondensato grąžinimo norma padidinama, atsižvelgiant į siūlytas priemones ir atitinkamai pakeičiama galiojanti sutartis.

10.2. Vartotojo grąžinamo kondensato kiekis ir kokybė nustatoma kondensato vamzdynų balansinės priklausomybės riboje, arba sutartyje numatytoje kitoje vietoje.

10.3. Už kondensatą, negrąžintą sutartinių normų ribose, vartotojas moka vienkartinę kainą, jei kondensate negrąžinama daugiau negu numatyta sutartyje – penkiagubą kainą, įskaitant tarifą.

10.4. Tuo atveju, kai vartotojas grąžino nustatytos kokybės kondensato daugiau negu numatyta sutartyje, šilumos tiekėjas vartotojui suteikia nuolaidą už šilumos energiją. Šios nuolaidos dydis lygus kondensato, grąžinto virš sutartyje numatyto kiekio, dvigubai vertei.

10.5. Kai grąžinamo kondensato kokybė neatitinka sutarties sąlygų, bet jį galima panaudoti garintuvams, garo keitikliams arba šilumos tinklams papildyti, priimamo kondensato kiekis dauginamas iš koeficiento – 0,8. Kai grąžinamas kondensatas priimamas į vandens valyklą, taikomas koeficientas – 0,5.

Jei kondensatas užterštas taip, kad nėra techninių galimybių panaudoti, laikoma, kad vartotojas kondensato negrąžino.

Esant padidintam kondensato užteršimui, jo valymo elektrinėse (katilinėse) ar pas vartotoją tikslingumas nustatomas techniniu – ekonominiu skaičiavimu.

Visais atvejais galutinai kondensatas išvalomas vartotojo sąskaita.

10.6. Kai kuriems vartotojams, naudojantiems nedaug garo, ir jei kondensatą valyti brangu, energijos tiekėjas gali leisti kondensato negrąžinti su sąlyga, kad jis bus visiškai suvartotas saviems reikalams.

Jeigu netoli vartotojo yra šilumos tiekėjo termofikaciniai tinklai, pastarasis, šilumos tiekėjui pareikalavus, šilumos tiekimą garu šildymo, ventiliacijos ir karšto vandens poreikiams privalo pertvarkyti į tiekimą vandeniu.

10.7. Kilus nesutarimams tarp šilumos tiekėjo ir vartotojo dėl grąžinamo kondensato kiekio ir kokybės, atliekama techninė ekspertizė. Techninę ekspertizę kviečia vartotojas iš abiejų šalių atstovų, įtraukiant nesuinteresuotų organizacijų specialistus. Ekspertizę reikia atlikti ne vėliau kaip per 2 mėnesius nuo nesutarimo tarp vartotojo ir energijos tiekėjo protokolo pasirašymo dienos.

Jei po techninės ekspertizės šalys nesutaria, galutinį sprendimą dėl grąžinamo kondensato kiekio ir kokybės priima valstybinė įmonė „Lietuvos energetika“ arba valstybinė įmonė „Šiluma“.

 

11. MOKESTINIŲ DOKUMENTŲ UŽ ŠILUMOS ENERGIJĄ PATEIKIMO IR APMOKĖJIMO TVARKA

 

11.1. Už šilumos energiją atsiskaitoma pagal vartotojo išrašomus mokestinius pavedimus. Galutiniam atsiskaitymui energijos tiekėjas iki sekančio mėn. 12 d. pateikia vartotojui sąskaitą ir mokestinį reikalavimą-pavedimą.

Dvikainiu tarifu atsiskaitantys vartotojai mokestiniu pavedimu iki einamojo mėn. 5 d. apmoka už energijos tiekimo sutartyje nurodytą galią, o iki einamojo mėn. 10,15 ir 20 dienos – po 30 proc. laukiamo šiluminės energijos suvartojimo (pagal praėjusio mėn. faktinį suvartojimą arba papildomą raštišką tiekėjo ir vartotojo susitarimą).

Vienkainiu tarifu atsiskaitantys vartotojai, išskyrus gyventojus, mokestiniu pavedimu iki einamojo mėn. 10,15 ir 20 d. apmoka po 30 proc. laukiamo šiluminė energijos suvartojimo (pagal praėjusio mėn. faktinį suvartojimą arba papildomą raštišką tiekėjo ir vartotojo susitarimą). Šilumos tiekėjo ir vartotojo susitarimu gali būti nustatyta daugiau arba mažiau mokėjimų. Galutinio atsiskaitymo mokestinį reikalavimą – pavedimą vartotojas apmoka iki poatskaitinio mėnesio 15 dienos.

Kiekvienam vartotojui atsiskaitymo periodo trukmė ir konkretūs mokėjimo terminai nustatomi šilumos energijos tiekimo sutartyje.

Papunkčio pakeitimai:

Nr. 130, 1992-12-17, , i. k. 0922030ISAK00000130

 

11.2. Nuolaidos ir priemokos už kondensato grąžinimą įtraukiamos į galutinę atsiskaitymo sąskaitą.

11.3. Jei vartotojas, nepriklausomai nuo priežasčių, 11.1 punkte aptartais terminais neapmoka už šilumos energiją ir galią, jam, Vyriausybės nustatyta tvarka, priskaičiuojami delspinigiai nuo laiku neapmokėtų sumų.

Pavėluotų arba neįvykdytų mokėjimų delspinigiai įrašomi į galutinio atsiskaitymo sąskaitą.

Papunkčio pakeitimai:

Nr. 130, 1992-12-17, , i. k. 0922030ISAK00000130

 

11.4. Tiekiant šilumos energiją valstybinio fondo gyvenamiesiems namams, taip pat kooperatinių ir visuomeninių organizacijų (įskaitant gyvenamųjų namų statybos kooperatyvų namus) butams apšildyti bei aprūpinti karštu vandeniu, energijos tiekimo organizacijos atsiskaito ne su atskirais butų nuomininkais (gyvenamųjų namų statybos kooperatyvų nariais – pajininkais), o su butų – komunalinio ūkio organizacijomis, eksploatuojančiomis butų fondą (gyvenamųjų namų eksploatavimo kontoros, namų valdybos, gyvenamųjų namų statybos kooperatyvai ir kt.).

______________

 


1 priedas

 

Šilumos energijos tiekimo karštu vandeniu

SUTARTIS

 

__________________________________________  19___ m._______________mėn.____d.

Mes, žemiau pasirašę _______________šilumos tinklų ______________________________

________________________________________________________________________________

(adresas, pareigos, pavardė, vardas, t. v.)

asmenyje, veikiančio remiantis _______________________________________________________

________________________________________________________________________________

(tarnybinė padėtis, įgaliojimo Nr., data)

toliau vadinamo „Šilumos tiekėjas“ iš vienos pusės ir įmonė (organizacija)_____________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

(visas pavadinimas, adresas ir ministerija)

toliau vadinama „Vartotoju“_________________________________________________________

(pareigos, pavardė, vardas, tėvo v.)

asmenyje veikiančio remiantis ________________________________________________________

(tarnybinė padėtis, įgaliojimo Nr.)

____________________________________________________  iš kitos pusės, sudarėme šią sutartį:

 

1. Šilumos tiekėjas įsipareigoja tiekti vartotojui nuo 19__m._________mėn.___d. iki 19__m.________mėn.___d. Gcal šilumos energijos ne daugiau kaip __________ Gcal/h apkrova, iš jų:

a) technologijai_______________________Gcal/h

b) karštam vandeniui tiekti ___________Gcal/h

c) šildymui_______________Gcal/h tiš ______________oC

d) ventiliacijai__________Gcal/h tiš_______________oC

2. Šalys suderina tiekiamą šilumos energijos kiekį mėnesiais:

 

Mėnesiai

Sutartinis šilumos energijos suvartojimas Gcal

Mėnesiai

Sutartinis šilumos energijos suvartojimas Gcal

1

2

3

4

Sausis

 

Liepa

 

Vasaris

 

Rugpjūtis

 

Kovas

 

Rugsėjis

 

I ketvirtis

 

III ketvirtis

 

Balandis

 

Spalis

 

Gegužė

 

Lapkritis

 

Birželis

 

Gruodis

 

II ketvirtis

 

IV ketvirtis

 

 

3. Šalys įsipareigoja vadovautis galiojančiomis Šilumos energijos vartojimo taisyklėmis.

4. Šilumos tiekėjas palaiko tiekiamo termofikacinio vandens vidutinę paros temperatūrą šilumos tinklų atsakomybės riboje pagal prie sutarties pridėtą temperatūrinį grafiką. Leistini ne didesni kaip ± 3 °C nukrypimai.

Vartotojas įsipareigoja:

a) neviršyti skaičiuotino _______ m3/val. cirkuliacinio termofikacinio vandens kiekio.

b) neviršyti maksimalaus _______ m3/val. termofikacinio vandens paėmimo iš šilumos tinklų.

c) neleisti termofikacinio vandens nutekėjimų daugiau kaip _________ m3/val.

d) grįžtamo termofikacinio vandens temperatūrą palaikyti ne aukštesnę kaip 3 °C lyginant su temperatūriniu grafiku.

5. Tiekiama šiluminė energija apskaitoma pagal ____________________________________  

6. Už šilumos energiją vartotojas moka Energijos tiekimo organizacijai pagal Kainoraštį ____

________________________________________________________________________________

a) _______________rub. už pareikštą šilumos galią Gcal/h

b) _______________rub. už kiekvieną pateiktą Gcal

c) _______________rub. už kiekvieną toną termofikacinio vandens, naudojamo šilumos tinklų ir sistemų užpildymui bei tiesioginiam vandens ėmimui.

d) ________________rub. už kiekvieną pateiktą chemiškai valyto vandens toną.

e) ________________% sumos už šilumos energiją moka valiuta.

7. Vartotojui viršijus ataskaitinio mėnesio šilumos energijos sutartinį dydį, pastarasis šilumos tiekėjui už viršytą kiekį ir pareikštą galią moka penkis kartus didesne kaina.

Vartotojo įrenginių remontas, rekonstrukcija, technologinės gamybos pertraukos neatleidžia jo nuo mokesčio už pareikštą galią.

8. Atsiskaitymai pagal šią sutartį vykdomi neakceptine tvarka Vartotojo atsiskaitomosios sąskaitos Nr. ____________________________________________________________________ banko skyriuje.

Tarpiniai mokestiniai reikalavimai išrašomi ________________________________________

                                                                                                                                    (terminas, kiekis)

9. Atsakomybės riba už šilumos tinklų būklę ir jų eksploatavimą nustatyta pridedamame prie šios sutarties 19___ m._________mėn.____d. akte Nr._______________________________________________

10. Dėl šilumos tiekėjo šilumos įrenginių remonto arba naujų vartotojų prijungimo nustatomos šilumos energijos tiekimo Vartotojui pertraukos ________________________________________________

                                                                                                                                                            (kiekis ir trukmė)

11. Turtinius ginčus, susijusius su šia sutartimi, sprendžia atitinkamas teismas (arbitražas). Ginčus techniniais klausimais ir dėl šilumos kiekio maksimalių valandinių apkrovų, termofikacinio vandens vartojimo, maksimalių vandens ėmimo ir nuotėkio normų sprendžia Valstybinė įmonė „Lietuvos energetika“ arba Valstybinė įmonė „Šiluma“. Ginčus dėl techninių sąlygų pagrįstumo ir įvykdymo sprendžia Energetikos ministerija.

12. Nuolatiniam ryšiui su šilumos tiekėju palaikyti ir suderinti įvairiems klausimams, susijusiems su šilumos energijos tiekimu, Vartotojas skiria savo atsakingą įgaliotinį ________________________________

_______________________________________________________________________________ .

(pavardė, telef.)

13. Ši sutartis sudaroma laikotarpiui iki 19___m.______________mėn.__d. ir laikoma pratęsta, jeigu likus mėnesiui iki sutarties galiojimo laiko pabaigos nė viena iš šalių neatsisakys jos arba nepareikš noro ją peržiūrėti.

14. Šios sutarties sudaryti 2 egzemplioriai: vienas – šilumos tiekėjui, kitas – Vartotojui.

 

Šilumos tiekėjas                                                                  Vartotojas

_________________________                       ___________________________

 

A. V.                                                                                   A. V.

 

199___m.____________mėn.___d.                  19__m._____________mėn.___d.

 

______________


2 priedas

 

Šilumos energijos tiekimo garu

SUTARTIS

 

___________________                                      19___m._______________ d.

 

Mes, žemiau pasirašę_____________________________ šilumos tinklų_________________

________________________________________________________________________________

(adresas, pareigos, pavardė, vardas, t. v.)

remiantis ________________________________________________________________________

(tarnybinė padėtis, įgaliojimo Nr., data)

toliau vadinama „Šilumos tiekėjas“ iš vienos pusės ir įmonė (organizacija)______________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

(visas pavadinimas, adresas ir ministerija)

toliau vadinama „Vartotoju“ _________________________________________________________

                                                                                                              (pareigos, pavardė, vardas, t. v.)

_______________________________________________________  asmenyje, veikiančio remiantis

________________________________________________________________________________

(tarnyb. padėtis, įgalioj. Nr.)

iš kitos pusės, sudarėme šią sutartį:

1. Šilumos tiekėjas įsipareigoja tiekti vartotojui šilumos energiją garu nuo 19__ m._________________mėn.__d. iki 19__ m. __________mėn.___d. __________________ Gcal. ne daugiau kaip _______________ Gcal/h _______________t/val. apkrova, iš jų:

a) technologijai______________________ Gcal/h

b) šildymui_________________Gcal/h, esant tiš_____________°C

c) ventiliacijai____________Gcal/h, esant tiš_____________°C

d) karštam vandeniui_________________Gcal/h.

2. Šalys suderina tiekiamos šilumos energijos kiekį ir tiekiamo garo parametrus mėnesiais:

 

Mėnesiai

Tiekiamos šilumos kiekis Rūšis (nuėmimo, redukuotas, iš RK)

Garo charakteristika

Slėgis

Temperatūra

Sausis

 

 

 

Vasaris

 

 

 

Kovas

 

 

 

I ketvirtis

 

 

 

Balandis

 

 

 

Gegužė

 

 

 

Birželis

 

 

 

II ketvirtis

 

 

 

Liepa

 

 

 

Rugpjūtis

 

 

 

Rugsėjis

 

 

 

III ketvirtis

 

 

 

Spalis

 

 

 

Lapkritis

 

 

 

Gruodis

 

 

 

IV ketvirtis

 

 

 

 

Sutartinius garo parametrus slėgį ir temperatūrą šilumos tiekėjas užtikrina, jeigu Vartotojas laikosi sutartyje numatytų maksimalių ir minimalių apkrovų.

Vartotojui padidinus šia sutartimi numatytą maksimumą arba sumažinus apkrovą žemiau kaip_____t/val. šilumos tiekėjas neatsako už garo slėgio, temperatūros svyravimus bei sumažėjimą ir negarantuoja normalaus garo tiekimo Vartotojui.

3. Šalys įsipareigoja vadovautis galiojančiomis Šilumos energijos vartojimo taisyklėmis.

4. Vartotojas privalo grąžinti į elektrinę (katilinę) kondensatą priklausomai nuo tiekiamo jam garo kiekio (t)

 

Nustatytas kondensato grąžinimo kiekis %

Mėnesiai

 

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

 

Kondensato grąžinimo režimas (nurodyti „nenutrūkstamas“ arba nurodyti laiką kondensato grąžinimui)________________________________________________________________________________

Kondensato kokybė turi atitikti šiuos reikalavimus:

 

Rodiklis (ne daugiau)

Kondensato kokybė

Garo kokybė

Kietumas mkg-ekv/kg

 

 

Geležies kiekis mkg/kg

 

 

Šarmingumas mkg-ekv/kg

 

 

pH rodiklis

 

 

Naftos produktai mg/kg

 

 

Silikatai (SiO2) mkg/kg

 

 

 

Grąžinamo kondensato kokybė nustatoma kondensato linijos aptarnavimo atsakomybės riboje.

5. Vartotojui pateikto garo kiekis apskaičiuojamas pagal _______________ pastatytus_____

________________________________________________________________________________

Garo temperatūra ir slėgis nustatomas pagal_______________________________________

pastatytus________________________________________________________________________

Grąžinamo kondensato pagal___________________________________________________

pastatytus _______________________________________________________________________

6. Už pateiktą šilumos energiją Vartotojas moka šilumos tiekėjui pagal Kainoraštį_________

________________________________________________________________________________

a) ___________________rub. už pareikštą šilumos galią Gcal/h

b) ___________________rub. už kiekvieną pateiktą Gcal

c) ____________________rub. vienos tonos kondensato kaina.

7. Vartotojas ___________________% sumos už šilumos energiją moka valiuta.

8. Vartotojui viršijus ataskaitinio mėnesio šilumos energijos sutartinį dydį, pastarasis šilumos tiekėjui už viršytą kiekį ir pareikštą galią moka penkis kartus didesne kaina.

Vartotojo įrenginių remontas, rekonstrukcija, technologinės gamybos pertraukos neatleidžia jo nuo mokesčio už pareikštą galią.

9. Atsiskaitymai pagal šią sutartį vykdomi neakceptine tvarka Vartotojo atsiskaitomosios sąskaitos Nr.________________________________________________________________________________

___________________________________________________________________  banko skyriuje.

Tarpiniai mokestiniai reikalavimai išrašomi________________________________________

________________________________________________________________________________

(terminas, kiekis)

10. Atsakomybės riba už šilumos tinklų būklę ir jų eksploataciją nustatyta pridedamame prie šios sutarties 19___ m._________mėn.__ d. akte Nr.________

11. Dėl šilumos tiekėjo šilumos įrengimų remonto arba naujų vartotojų prijungimo nustatomos šiluminės energijos tiekimo

Vartotojui pertraukos_________________________________________________________

                                                                                                            (kiekis ir trukmė)

12. Turtinius ginčus, susijusius su šia sutartimi, sprendžia atitinkamas teismas (arbitražas). Ginčus techniniais klausimais dėl šilumos kiekio maksimalių valandų apkrovų, grąžinamo kondensato kiekio ir kokybės sprendžia valstybinė įmonė „Lietuvos energetika“ arba valstybinė įmonė „Šiluma“. Ginčus dėl techninių sąlygų pagrįstumo ir įvykdymo sprendžia Energetikos ministerija.

13. Nuolatiniam ryšiui su šilumos tiekėju palaikyti ir suderinti įvairiems klausimams, susijusiems su šilumos tiekimu,

Vartotojas skiria savo atsakingą įgaliotinį ________________________________________ .

                                                                                                                                  (pavardė, telef.)

14. Ši sutartis sudaroma laikotarpiui iki 19___m.____________mėn.___d. ir laikoma pratęsta, jeigu likus mėnesiui iki sutarties galiojimo laiko pabaigos, nė viena iš šalių neatsisakys jos arba nepareikš noro ją peržiūrėti.

15. Šios sutarties sudaryti 2 egzemplioriai, vienas – šilumos tiekėjui, kitas – vartotojui.

 

Šilumos tiekėjas                                                                  Vartotojas

_________________________                       ___________________________

 

A. V.                                                                                   A. V.

 

199___m.____________mėn.___d.                  19__m._____________mėn.___d.

______________

 


3 priedas

prie 19___ m._________

Šilumos energijos

vartojimo sutarties

 

_____________________           19____m. _________________ d.

 

Balansinės priklausomybės ir eksploatacinės atsakomybės ribų

AKTAS Nr.__________

 

Mes, žemiau pasirašę šilumos energijos tiekėjas ____________________________________

________________________________________________________________________________

(pavadinimas, pareigos, vardas, tėvo vardas)

ir šilumos energijos vartotojas________________________________________________________

(pavadinimas, pareigos,

________________________________________________________________________________

pavardė, vardas, tėvo vardas)

surašėme šį aktą, nurodantį atsakomybės už šilumos įrenginių būklę ribas______________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

(įrenginių, kur nustatytos ribos, pavadinimas)

 

1. Šilumos įrenginio schema:

2. Balansinės priklausomybės ir eksploatacinės atsakomybė sribos nustatomos____________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

Į tiekėjo balansą priimta ______________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

Vartotojo balanse lieka _______________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

3. Tiekėjas ir vartotojas šiuo aktu įsipareigoja priimtus savo atsakomybėn ir aptarnavimui šilumos įrenginius, nurodytus 2 punkte, eksploatuoti laikantis galiojančių Lietuvoje techninės eksploatacijos ir saugumo technikos taisyklių.

4. Balansinės priklausomybės ir eksploatacinės atsakomybės riba žymima raudona linija.

5. Surašyti du šio akto egzemplioriai. Vieną iš jų turi Tiekėjas, antrą – Vartotojas.

 

Pastaba. Balansinės priklausomybės ir eksploatavimo atsakomybės 19___m.______________________ aktas Nr.____ laikomas negaliojančiu.

 

A. V.       Tiekėjo atstovas   ____________________________________________

                                                                                             (pareigos, pavardė, vardas)

 

A. V.     Vartotojo atstovas    _________________________________________

                                                                                             (pareigos, pavardė, vardas)

______________

 

 

 

 

Pakeitimai:

 

1.

Lietuvos Respublikos energetikos ministerija (1990-1996), Įsakymas

Nr. 130, 1992-12-17, , i. k. 0922030ISAK00000130

Dėl dalinio Elektros energijos vartojimo taisyklių ir šilumos energijos vartojimo laikinųjų taisyklių pakeitimo