Suvestinė redakcija nuo 1995-03-29 iki 1997-07-22
Įstatymas paskelbtas: Žin. 1993, Nr. 20-488, i. k. 0931010ISTA000I-164
LIETUVOS RESPUBLIKOS
KOOPERATINIŲ BENDROVIŲ (KOOPERATYVŲ)
ĮSTATYMAS
1993 m. birželio 1 d. Nr. I-164
Vilnius
Pakeistas teisės akto pavadinimas:
Nr. I-823, 1995-03-21, Žin., 1995, Nr. 27-601 (1995-03-29), i. k. 0951010ISTA000I-823
I SKIRSNIS.
BENDROJI DALIS
Lietuvos valstybė palaiko kooperacijos judėjimą, skatina kooperacijos veiklą, įteisina kooperatinių bendrovių (kooperatyvų) nepriklausomumą.
1 straipsnis. Įstatymo paskirtis
2 straipsnis. Kooperacija ir kooperatinės bendrovės
Kooperacija – tai įstatymu pagrįstas pastangų ir išteklių sutelkimas jos dalyvių bendriems tikslams įgyvendinti. Tuo tikslu gali būti steigiamos kooperatinės bendrovės (kooperatyvai).
3 straipsnis. Kooperatinės bendrovės statusas
Kooperatinė bendrovė yra juridinis asmuo ir gali užsiimti veikla, kurios nedraudžia Lietuvos Respublikos įstatymai.
Pagal savo prievoles kooperatinė bendrovė yra ribotos turtinės atsakomybės ūkinis subjektas, kuris atsako tik turimu turtu ir neatsako už savo narių prievoles, nesusijusias su kooperatinės bendrovės veikla.
Kooperatinė bendrovė turi savo pavadinimą, kuris turi skirtis nuo Lietuvos Respublikoje įregistruotų įmonių pavadinimų. Jos pavadinime turi būti žodžiai „kooperatinė bendrovė“ arba „kooperatyvas“, taip pat žodžiai, nurodantys bendrovės veiklos pobūdį. Ginčus dėl bendrovės pavadinimo sprendžia teismas.
Kooperatinę bendrovę sudaro ne mažiau kaip trys fiziniai arba fiziniai ir juridiniai asmenys.
Straipsnio dalies pakeitimai:
Nr. I-823, 1995-03-21, Žin., 1995, Nr. 27-601 (1995-03-29), i. k. 0951010ISTA000I-823
II SKIRSNIS.
KOOPERATINIŲ BENDROVIŲ STEIGIMAS IR JŲ TEISĖS
4 straipsnis. Steigėjai
5 straipsnis. Įstatai
Kooperatinės bendrovės teisinis pagrindas yra šis įstatymas ir bendrovės įstatai, kuriuos parengia steigėjai ir priima steigiamajame susirinkime. Pagal šį įstatymą gali būti steigiamos pelno siekiančios ir jo nesiekiančios kooperatinės bendrovės.
Kooperatinės bendrovės įstatuose turi būti nurodyta:
4) stojamojo mokesčio ir pajaus dydis, įmokėjimo ir disponavimo juo tvarka, nepiniginių (turtinių) pajų įvertinimo tvarka;
6) kooperatinės bendrovės steigėjų vardai ir pavardės bei jų adresai, o juridinių asmenų – pavadinimai ir adresai;
7) narystės sąlygos, narių teisės ir pareigos, jų atsakomybė pagal kooperatinės bendrovės prievoles;
Įstatuose gali būti ir kitų Lietuvos Respublikos įstatymams neprieštaraujančių straipsnių, įteisinančių kooperatinės bendrovės veiklos pobūdį ir nustatančių narių turtinius ir kitus santykius bei kooperatinės bendrovės santykius su trečiaisiais asmenimis.
6 straipsnis. Registravimas
Kooperatinė bendrovė registruojama aukštesniosios pakopos savivaldybėje Lietuvos Respublikos įmonių rejestro įstatyme nustatyta tvarka. Įstatinio kapitalo dydis įmonių rejestre neregistruojamas.
Registravimui pateikiami šie dokumentai:
2) steigiamojo susirinkimo protokolo nuorašas ir steigimo sutartis (naujai steigiamoms kooperatinėms bendrovėms);
Steigimo sutartyje turi būti nurodyta:
3) steigėjų teisės ir pareigos steigiant kooperatinę bendrovę bei atsakomybė už įsipareigojimų nevykdymą;
Papildyta straipsnio dalimi:
Nr. I-823, 1995-03-21, Žin., 1995, Nr. 27-601 (1995-03-29), i. k. 0951010ISTA000I-823
Steigimo sutartį pasirašo visi steigėjai arba jų įgalioti asmenys. Ji turi būti patvirtinta notaro. Kooperatinės bendrovės steigimo sutartis yra viešas dokumentas.
Papildyta straipsnio dalimi:
Nr. I-823, 1995-03-21, Žin., 1995, Nr. 27-601 (1995-03-29), i. k. 0951010ISTA000I-823
7 straipsnis. Kooperatinės bendrovės teisės
Kooperatinė bendrovė turi teisę:
6) nustatyti savo produkcijos, darbų ir paslaugų kainas, įkainius ir tarifus, išskyrus valstybės reguliuojamus;
Kooperatinė bendrovė gali turėti ir kitų teisių, neprieštaraujančių Lietuvos Respublikos įstatymams.
III SKIRSNIS.
KOOPERATINĖS BENDROVĖS NARIAI
8 straipsnis. Nariai
Kooperatinės bendrovės nariais gali būti nuolatiniai Lietuvos Respublikos gyventojai nuo 16 metų ir juridiniai asmenys, įregistruoti Lietuvoje. Kooperatinių bendrovių, kurių veiklos pobūdis – jaunimo poreikių tenkinimas (sporto, laisvalaikio organizavimo, techninės intelektualinės kūrybos, moksleivių maitinimo), nariais gali būti ir jaunesni kaip 16 metų asmenys jų tėvams (teisėtiems globėjams) sutikus. Tokių narių teisės ir pareigos nustatomos kooperatinės bendrovės įstatuose.
Stojantysis pateikia pareiškimą kooperatinės bendrovės valdybai (valdytojui). Nariai priimami kooperatinės bendrovės įstatuose nustatyta tvarka. Kooperatinės bendrovės nariai registruojami narių registre, nurodant nario vardą ir pavardę, gyvenamąją vietą, o juridinių asmenų – pavadinimą ir adresą, įstojimo ir išstojimo datą, pajaus ir jį naudojant naujai sukurto turto, priklausančio nariui (jei tai numatyta įstatuose), dydį ir jo kitimą. Kooperatinėje bendrovėje juridiniam asmeniui atstovauja jo įgaliotas asmuo (įgaliotinis).
9 straipsnis. Narystės nutraukimas
Narystė kooperatinėje bendrovėje nutraukiama:
5) panaikinus juridinį asmenį – kooperatinės bendrovės narį arba reorganizavus veiklą į tokią, kuri neatitinka kooperatinės bendrovės tikslų;
10 straipsnis. Išstojimas ir pašalinimas iš kooperatinės bendrovės
Kiekvienas kooperatinės bendrovės narys turi teisę išstoti iš kooperatinės bendrovės, pranešęs apie tai raštu. Išstojimo sąlygos ir tvarka nustatomos įstatuose.
Kooperatinės bendrovės atsiskaitymas su buvusiais nariais gali būti atidėtas iki kitų ūkinių metų atskaitomybės patvirtinimo. Tuo atveju buvęs narys lieka susijęs turtiniais santykiais su kooperatine bendrove iki kitų ūkinių metų pabaigos.
Narys gali būti pašalintas iš kooperatinės bendrovės, jei jis nevykdo nario pareigų, pažeidžia įstatus ar Lietuvos Respublikos įstatymus ir tuo padaro žalą kooperatinei bendrovei.
Nutarimą dėl nario pašalinimo iš kooperatinės bendrovės šio įstatymo nustatyta tvarka priima narių (įgaliotinių) susirinkimas. Jeigu pašalintasis narys nesutinka su tokiu nutarimu, jis turi teisę per tris mėnesius nuo nutarimo priėmimo kreiptis į teismą.
Išstojusiems ir pašalintiems nariams kooperatinė bendrovė grąžina pajų ir jį naudojant naujai sukurto turto dalį (jei ji priskirta nariams) bei išmoka jiems priklausančią už ūkinius metus skirstomo pelno dalį. Stojamasis mokestis negrąžinamas.
Mirusio nario įpėdiniams ir pripažinto neveiksniu nario globėjams, jeigu jie nėra kooperatinės bendrovės nariai ir neįstoja į ją įstatuose nustatyta tvarka, priklausantis pajus ir naujai sukurto turto dalis bei už ūkinius metus skirstomo pelno dalis grąžinama tokia pat tvarka, kaip ir išstojusiam bei pašalintam iš kooperatinės bendrovės nariui.
11 straipsnis. Kooperatinės bendrovės nario teisės ir pareigos
Kooperatinės bendrovės narys turi teisę:
4) gauti nariams skirstomo pelno dalį, proporcingą apyvartos (operacijų) su kooperatine bendrove dydžiui, naudotis bendrovės turtu bei turėti pirmenybę lengvatinėmis sąlygomis naudotis kooperatinės bendrovės teikiamomis paslaugomis įstatuose nustatyta tvarka;
5) gauti pelno dalį (dividendą), proporcingą jo pajaus ir, jeigu turtas priskirtas nariams, naujai sukurto turto dydžiui;
Kooperatinės bendrovės narys privalo laikytis įstatų, vykdyti kooperatinės bendrovės įpareigojimus bei valdymo ir kontrolės organų nutarimus, dalyvauti kooperatinės bendrovės veikloje.
Kooperatinės bendrovės narys atsako pagal kooperatinės bendrovės prievoles, prisiimtas iki jam įstojant, su kuriomis, stodamas į kooperatinę bendrovę, turi teisę susipažinti.
Kooperatinės bendrovės narys atsako tik įdėto pajaus (priklausančio kooperatinėje bendrovėje turto) dydžiu. Įstatuose gali būti nustatyta ir didesnė, bet ne daugiau kaip dvigubo, o draudimo ir kredito kooperatinėse bendrovėse – iki penkiariopo įdėto pajaus (priklausančio turto) dydžio nario atsakomybė.
Straipsnio pakeitimai:
Nr. I-823, 1995-03-21, Žin., 1995, Nr. 27-601 (1995-03-29), i. k. 0951010ISTA000I-823
12 straipsnis. Kapitalas
Kooperatinės bendrovės kapitalą sudaro nuosavos ir skolintos lėšos. Nuosavos lėšos sudaromos iš narių stojamųjų mokesčių, pajų, ūkinės veiklos pelno bei kitų įstatymuose neuždraustų pajamų šaltinių. Kooperatinės bendrovės kapitalas negali būti sudaromas leidžiant bendrovės akcijas. Kooperatinės bendrovės nuosavas kapitalas, išskyrus pajus, gali būti nedalomas arba priskirtas (visas arba jo dalis) bendrovės nariams.
Nuosavos lėšos sudaro pagrindinį ir rezervinį kapitalą. Pagrindinis kapitalas naudojamas kooperatinės bendrovės ūkinei veiklai ir įsigyti turtui. Rezervinis kapitalas narių (įgaliotinių) susirinkimo nutarimu naudojamas nenumatytoms išlaidoms ir nuostoliams padengti bei kooperatinės bendrovės nariams ir tarnautojams mokyti.
Kooperatinės bendrovės minimalaus nuosavo kapitalo įstatymai nereglamentuoja, tačiau jo turi užtekti įstatuose numatytai veiklai plėtoti.
Atskaitymai į kapitalo rezervo fondą pelną gaunančioms kooperatinėms bendrovėms yra privalomi. Atskaitymų į šį fondą dydis ir jo formavimo tvarka nustatomi įstatuose.
Straipsnio pakeitimai:
Nr. I-823, 1995-03-21, Žin., 1995, Nr. 27-601 (1995-03-29), i. k. 0951010ISTA000I-823
13 straipsnis. Kooperatinės bendrovės nario pajus
Kooperatinės bendrovės nario pajus yra piniginis, intelektinis, vertybiniai popieriai arba kitas turtinis indėlis, išskyrus žemę.
Straipsnio dalies pakeitimai:
Nr. I-823, 1995-03-21, Žin., 1995, Nr. 27-601 (1995-03-29), i. k. 0951010ISTA000I-823
Pajaus dydis, jo mokėjimo tvarka ir atsakomybė už šios tvarkos pažeidimus, nepiniginių (turtinių) indėlių įvertinimo tvarka nustatoma įstatuose.
Indėliu negali būti turtas, į kurį kooperatinės bendrovės nariui yra apribotos disponavimo teisės. Žemę kooperatinei bendrovei jos nariai gali nuomoti tik naudojimui.
Kooperatinės bendrovės nariams gali būti priskirta tik per jų narystės laikotarpį naujai sukurto turto kooperatinėje bendrovėje dalis, proporcinga jų pajui ir priklausančiam turtui.
Papildyta straipsnio dalimi:
Nr. I-823, 1995-03-21, Žin., 1995, Nr. 27-601 (1995-03-29), i. k. 0951010ISTA000I-823
Nario pajus ir jam priklausanti turto dalis registruojami apskaitos dokumentuose, o nariui išduodamas narystę ir jam priklausančio kooperatinėje bendrovėje turto dydį patvirtinantis dokumentas.
14 straipsnis. Pelno skirstymas
Kooperatinės bendrovės pelno skirstymas turi būti patvirtintas narių (įgaliotinių) susirinkime per 3 mėnesius pasibaigus ūkiniams metams.
Balansinis pelnas, atskaičius privalomus mokėjimus, skirstomas:
2) išmokama nariams pelno dalis, proporcinga apyvartos (operacijų) su kooperatine bendrove dydžiui, įstatuose nustatyta tvarka;
3) išmokami nariams dividendai, proporcingi jų pajams ir, jeigu turtas priskirtas nariams, priklausančiam turtui.
Straipsnio punkto pakeitimai:
Nr. I-823, 1995-03-21, Žin., 1995, Nr. 27-601 (1995-03-29), i. k. 0951010ISTA000I-823
IV SKIRSNIS.
VALDYMAS IR KONTROLĖ
15 straipsnis. Valdymo organai
Valdymo organai yra narių susirinkimas ir valdyba arba valdytojas. Kooperatinės bendrovės valdybos ir revizijos komisijos nariais gali būti Lietuvos Respublikos piliečiai nuo 18 metų.
16 straipsnis. Narių (įgaliotinių) susirinkimas
Aukščiausiasis kooperatinės bendrovės valdymo organas yra jos narių (įgaliotinių) susirinkimas, kuris:
1) priima, šalina kooperatinės bendrovės narius ir įteisina išstojimą iš kooperatinės bendrovės. Susirinkimas tai gali pavesti (išskyrus nario pašalinimą) valdybai (valdytojui);
3) renka ir atšaukia valdybą (valdytoją), valdybos pirmininką, revizijos komisiją (revizorių) ir jų narius;
4) įvertina valdybos (valdytojo) ir revizijos komisijos (revizoriaus) darbą, tvirtina metinę atskaitomybę ir veiklos programą;
7) sprendžia kooperatinės bendrovės įstojimo į sąjungas (asociacijas), išstojimo iš jų, struktūrinių padalinių ir įmonių steigimo, veiklos nutraukimo ir kitus organizacinius klausimus;
8) priima nutarimą likviduoti arba reorganizuoti kooperatinę bendrovę;
Straipsnio punkto pakeitimai:
Nr. I-823, 1995-03-21, Žin., 1995, Nr. 27-601 (1995-03-29), i. k. 0951010ISTA000I-823
Šio straipsnio pirmosios dalies 6 ir 7 punktuose numatytus klausimus, išskyrus įmonių steigimą ir veiklos nutraukimą, narių (įgaliotinių) susirinkimas gali pavesti spręsti valdybai.
Papildyta straipsnio dalimi:
Nr. I-823, 1995-03-21, Žin., 1995, Nr. 27-601 (1995-03-29), i. k. 0951010ISTA000I-823
Narių (įgaliotinių) susirinkimą šaukia kooperatinės bendrovės valdyba (valdytojas) kasmet, ne vėliau kaip per 3 mėnesius pasibaigus ūkiniams metams.
Neeilinius susirinkimus šaukia valdyba (valdytojas) savo iniciatyva arba kai to reikalauja revizijos komisija (revizorius) ar ne mažiau kaip 1/4 kooperatinės bendrovės narių (įgaliotinių).
Narių susirinkimas gali priimti nutarimus, jeigu jame dalyvauja ne mažiau kaip 1/2 visų narių, įgaliotinių susirinkimas – jeigu jame dalyvauja ne mažiau kaip 2/3 įgaliotinių. Jeigu nustatytas skaičius narių (įgaliotinių) į susirinkimą neatvyko, susirinkimas kviečiamas pakartotinai. Jame nutarimai gali būti priimti, jeigu dalyvauja ne mažiau kaip 1/3 narių arba 1/2 įgaliotinių.
Susirinkime nutarimai priimami paprasta balsų dauguma, išskyrus šio įstatymo 16 straipsnio 2 ir 8 punktuose nurodytus atvejus ir narių pašalinimą, kai nutarimai priimami ne mažiau kaip 2/3 balsų.
Susirinkime balsuojama atviru balsavimu, išskyrus tuos atvejus, kai slaptą balsavimą nustato šis įstatymas, kooperatinės bendrovės įstatai arba to reikalauja ne mažiau kaip 1/10 susirinkime dalyvaujančių kooperatinės bendrovės narių (įgaliotinių). Kooperatinės bendrovės valdybos ir revizijos komisijos nariai renkami slaptu balsavimu.
17 straipsnis. Kooperatinės bendrovės valdyba arba valdytojas
Valdyba yra kolegialus valdymo organas, vadovaujantis kooperatinės bendrovės veiklai tarp narių (įgaliotinių) susirinkimų. Kooperatinėse bendrovėse, kuriose yra mažiau kaip 100 narių, vietoj valdybos gali būti renkamas valdytojas.
Valdyba vadovauja kooperatinės bendrovės ūkinei veiklai, tvarko jos reikalus, atstovauja kooperatinei bendrovei teisme bei kitose institucijose.
Valdybą arba valdytoją renka narių (įgaliotinių) susirinkimas ne daugiau kaip 3 metams. Kol išrenkama valdyba, kooperatinės bendrovės reikalus tvarko steigėjai.
Valdybos narių skaičius ir jos narių bei valdybos pirmininko įgaliojimai nurodomi kooperatinės bendrovės įstatuose bei narių (įgaliotinių) susirinkimo nutarimuose. Narių (įgaliotinių) susirinkimas turi teisę atšaukti valdybos pirmininką (valdytoją) ir valdybos narius nesibaigus jų įgaliojimų terminui. Pasibaigus kadencijai, valdyba vykdo savo įgaliojimus, kol bus išrinkta nauja valdyba.
Valdybos nariai bei valdybos pirmininkas (valdytojas) bet kuriuo metu gali atsistatydinti. Atsistatydinimo tvarka nustatoma kooperatinės bendrovės įstatuose.
Valdyba nutarimus priima posėdyje, kuris laikomas teisėtu, jeigu jame dalyvauja ne mažiau kaip 2/3 valdybos narių. Nutarimai priimami balsų dauguma.
Valdybos nariai bei valdybos pirmininkas (valdytojas) privalo atlyginti kooperatinei bendrovei nuostolius, padarytus dėl valdybos nutarimų, priimtų pažeidžiant kooperatinės bendrovės įstatus ar Lietuvos Respublikos įstatymus. Valdybos narių bei valdybos pirmininko (valdytojo) atsistatydinimas ar pašalinimas iš užimamų pareigų neatleidžia nuo dėl jo kaltės susidariusių nuostolių atlyginimo.
18 straipsnis. Veiklos kontrolė
Kooperatinės bendrovės veiklą kontroliuoja revizijos komisija (revizorius), kuri narių (įgaliotinių) susirinkime renkama ne daugiau kaip 3 metams. Narių (įgaliotinių) susirinkimo nutarimu gali būti sudaromos laikinos kontrolės komisijos.
Revizijos komisijos nariais (revizoriais) negali būti kooperatinės bendrovės valdybos nariai ir asmenys, kuriuos su valdybos nariais sieja artimi giminystės ar svainystės ryšiai.
Revizijos komisija (revizorius):
1) tikrina kooperatinės bendrovės metinį buhalterinį balansą, kitus apskaitos ir veiklos dokumentus;
2) informuoja narių (įgaliotinių) susirinkimą, valdybą (valdytoją) apie kooperatinės bendrovės veiklos pažeidimus;
V SKIRSNIS.
KOOPERATINĖS BENDROVĖS REORGANIZAVIMAS IR LIKVIDAVIMAS
19 straipsnis. Kooperatinės bendrovės reorganizavimas
Reorganizavimas – tai kooperatinės bendrovės, kaip juridinio asmens, pertvarkymas be likvidavimo procedūros. Reorganizuotų kooperatinių bendrovių visų teisių ir prievolių perėmėjai yra reorganizuojant įsteigtos naujos ir po reorganizavimo tęsiančios veiklą kooperatinės bendrovės.
Reorganizavimas kooperatinių bendrovių jungimo būdu galimas:
1) prie kooperatinės bendrovės, kuri tęsia veiklą, prijungiant kitas (vieną ar kelias) kooperatines bendroves, kurios kaip juridiniai asmenys baigia veiklą;
Reorganizavimas bendrovių skaidymo būdu galimas:
1) kooperatinę bendrovę, kuri baigia veiklą, išdalijant kitoms kooperatinėms bendrovėms, kurios tęsia veiklą;
Reorganizuojamos kooperatinės bendrovės turi parengti reorganizavimo projektą, kuriame turi būti nurodyta:
4) kooperatinių bendrovių, kurios susijusios su reorganizavimu, narių ir jų pajų skirstymo po reorganizavimo veiksiančioms kooperatinėms bendrovėms kriterijai ir taisyklės;
5) turtinės ir neturtinės narių teisės po kooperatinės bendrovės reorganizavimo, jų įgijimo terminai;
Kartu su reorganizavimo projektu turi būti parengti kiekvienos po reorganizavimo veiksiančios kooperatinės bendrovės įstatai.
Apie numatomą reorganizavimą kiekviena kooperatinė bendrovė privalo viešai paskelbti ne vėliau kaip prieš 30 dienų iki narių (įgaliotinių) susirinkimo, kurio darbotvarkėje numatyta svarstyti jos reorganizavimą. Kiekvienas narys turi teisę per tą laikotarpį susipažinti su reorganizavimo projektu, reorganizuojamų kooperatinių bendrovių veiklos rodikliais bei kopijuoti šiuos dokumentus.
Nutarimas patvirtinti reorganizavimo projektą bei parengtus įstatus priimamas ne mažiau kaip 2/3 balsų.
Kooperatinė bendrovė, kuriai iškelta bankroto byla arba kuriai taikoma neteisminė bankroto procedūra, gali būti reorganizuojama Lietuvos Respublikos įmonių bankroto įstatymo nustatyta tvarka.
Apie kooperatinės bendrovės reorganizavimą viešai skelbiama du kartus su mėnesio pertrauka. Prieš pirmąjį skelbimą apie reorganizavimą kiekvienam kreditoriui pranešama raštu.
20 straipsnis. Kooperatinės bendrovės likvidavimas ir likvidavimo tvarka
Kooperatinė bendrovė likviduojama:
Kooperatinės bendrovės likvidavimo tvarką nustato šis ir kiti Lietuvos Respublikos įstatymai bei kooperatinės bendrovės įstatai.
Institucija, priėmusi sprendimą nutraukti kooperatinės bendrovės veiklą, paskiria likvidatorius arba įpareigoja tą padaryti kooperatinės bendrovės valdybą (valdytoją).
Paskyrus likvidatorius, kooperatinė bendrovė įgyja likviduojamos bendrovės statusą. Kooperatinės bendrovės valdyba (valdytojas) netenka savo įgaliojimų. Jos funkcijas perima likvidatoriai, kurie:
2) viešai spaudoje du kartus, su mėnesio pertrauka, paskelbia apie kooperatinės bendrovės likvidavimą arba praneša kiekvienam kooperatyvo nariui ir kreditoriui;
3) atstovauja likviduojamai kooperatinei bendrovei teisme, santykiuose su valstybės valdžios ir valdymo institucijomis bei kitais juridiniais ir fiziniais asmenimis;
5) baigia vykdyti prievoles pagal kooperatinės bendrovės sandorius ir sudaro naujus, neprieštaraujančius likviduojamos bendrovės veiklą reglamentuojantiems įstatymams;
6) per 6 mėnesius nuo likvidavimo paskelbimo dienos priima ir tenkina kreditorių reikalavimus ir pretenzijas, išieško debitorinius įsiskolinimus;
7) išaiškėjus ginčytinoms prievolėms, iš kooperatinės bendrovės turto išskiria atitinkamą sumą joms vykdyti ir įmoka į notariato depozito sąskaitą;
8) patenkina kreditorių reikalavimus. Likusį turtą, praėjus 6 mėnesiams nuo likvidavimo paskelbimo dienos, padalija kooperatinės bendrovės nariams įstatuose nustatyta tvarka, atsižvelgdami į jų pajus ir priklausančio turto dydį (jei turtas priskirtas). Kilus ginčams tarp kooperatinės bendrovės narių dėl likusio turto padalijimo, likvidatoriai sustabdo turto dalijimą. Narių tarpusavio ginčai ir ginčai su likvidatoriais sprendžiami narių (įgaliotinių) susirinkime, o jam neišsprendus – teisme;
Likvidatoriai yra solidariai atsakingi kooperatinei bendrovei ir tretiesiems asmenims už nuostolius, kurie susidarė dėl likvidatorių kaltės. Jei likvidatorius veikia atskirai, tai už nuostolius atsako individualiai.
Skirsnio pakeitimai:
Nr. I-823, 1995-03-21, Žin., 1995, Nr. 27-601 (1995-03-29), i. k. 0951010ISTA000I-823
VI SKIRSNIS.
KOOPERATINIŲ BENDROVIŲ SĄJUNGOS
(ASOCIACIJOS)
21 straipsnis. Sąjungų (asociacijų) steigimas ir veikla
Kooperatinės bendrovės gali jungtis į sąjungas (asociacijas) įstatuose numatytiems uždaviniams spręsti. Sąjungų (asociacijų) nariais gali būti ir kiti juridiniai asmenys (bendrovės, asociacijos, draugijos ir kt.), jei jų narystė atitinka kooperatinių bendrovių sąjungų (asociacijų) tikslus. Kooperatinių bendrovių sąjungą (asociaciją) gali sudaryti du ir daugiau juridinių asmenų.
Kooperatinių bendrovių sąjungos (asociacijos) steigiamos, registruojamos, valdomos, veikia ir likviduojamos tokia pat tvarka, kaip ir kooperatinės bendrovės.
Kooperatinių bendrovių sąjungos (asociacijos) veikia pagal savo įstatus, kuriuos priima jų delegatų (įgaliotinių) suvažiavimai, konferencijos ar susirinkimai. Sąjunga (asociacija) laikoma įsteigta, kai nustatyta tvarka įregistruojama.
VII SKIRSNIS.
BAIGIAMOJI DALIS
Pakeitimai:
1.
Lietuvos Respublikos Seimas, Įstatymas
Nr. I-823, 1995-03-21, Žin., 1995, Nr. 27-601 (1995-03-29), i. k. 0951010ISTA000I-823
Dėl Lietuvos Respublikos kooperacijos įstatymo pakeitimo ir papildymo