Nutarimas paskelbtas: Žin., 1997, Nr. 66-1629

Nauja nutarimo redakcija paskelbta: Žin., 2004, Nr. 78-2723

Neoficialus nutarimo tekstas

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

N U T A R I M A S

 

1997 m. liepos 4 d. Nr. 727

Vilnius

Nauja nutarimo redakcija nuo 2004 m. gegužės 12 d. (antraštės pakeitimai):

Nr. 558, 2004-05-06, Žin., 2004, Nr. 78-2723 (2004-05-11)

 

DĖL PRIVALOMOJO SVEIKATOS DRAUDIMO ĮMOKŲ MOKĖJIMO TERMINŲ IR TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos sveikatos draudimo įstatymo (Žin., 1996, Nr. 55-1287; 2002, Nr. 123-5512; 2003, Nr. 113-5058) 18 straipsnio 1 dalimi, Lietuvos Respublikos Vyriausybė  n u t a r i a:

1. Patvirtinti Privalomojo sveikatos draudimo įmokų mokėjimo terminus ir taisykles (pridedama).

2. Nustatyti, kad tuo atveju, jeigu individualią veiklą vykdantys asmenys 2003 metais nesumokėjo ar nemokėjo Lietuvos Respublikos sveikatos draudimo įstatymo 17 straipsnio 4 dalyje nustatyto dydžio įmokų, skirtumą tarp faktiškai sumokėtos privalomojo sveikatos draudimo įmokos, sudarančios 30 procentų už 2003 metus apskaičiuotos gyventojų pajamų mokesčio sumos, ir minimalios privalomojo sveikatos draudimo įmokos jie privalo apskaičiuoti ir sumokėti ne vėliau kaip iki 2004 metų liepos 1 dienos.

 

 

 

Ministras Pirmininkas                                                                      Gediminas Vagnorius

 

Sveikatos apsaugos ministras                                                          Juozas Galdikas

____________________

Patvirtinta

Lietuvos Respublikos Vyriausybės
1997 m. liepos 4 d. nutarimu Nr. 727
(Lietuvos Respublikos Vyriausybės
2004 m. gegužės 6 d. nutarimo Nr. 558
redakcija)

 

privalomojo sveikatos draudimo įmokų mokėjimo terminai ir taisyklės

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Privalomojo sveikatos draudimo įmokų mokėjimo terminai ir taisyklės (toliau vadinama – šios Taisyklės) nustato privalomojo sveikatos draudimo įmokų (toliau vadinama – įmokos) mokėjimo į teritorinių valstybinių mokesčių inspekcijų biudžeto pajamų surenkamąsias sąskaitas, Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos teritorinių skyrių valstybinio socialinio draudimo lėšų surenkamąsias sąskaitas ir Valstybinės ligonių kasos Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto sąskaitą terminus ir tvarką.

2. Šios Taisyklės parengtos vadovaujantis Lietuvos Respublikos sveikatos draudimo įstatymu, Lietuvos Respublikos mokesčių administravimo įstatymu (Žin., 1995, Nr. 61-1525) ir kitais teisės aktais.

3. Šiose Taisyklėse vartojamos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos sveikatos draudimo įstatyme, Lietuvos Respublikos mokesčių administravimo įstatyme ir kituose teisės aktuose apibrėžtas sąvokas.

 

II. PRIVALOMOJO SVEIKATOS DRAUDIMO ĮMOKŲ MOKĖTOJAI IR ĮMOKŲ DYDIS

 

4. Lietuvos Respublikos sveikatos draudimo įstatymo (toliau šiame punkte vadinama – Įstatymas) 17 straipsnyje nurodyti privalomojo sveikatos draudimo įmokų mokėtojai, už ką ir kokio dydžio įmokas jie moka, konkrečiai:

4.1. Įmonės, įstaigos bei organizacijos ir fiziniai asmenys, kurie verčiasi individualia veikla, moka 3 procentų darbo užmokesčio dydžio įmokas už asmenis, išvardytus Įstatymo 17 straipsnio 1 dalies 1 ir 2 punktuose.

4.2. Įmonės, įstaigos ir organizacijos už asmenis, išvardytus Įstatymo 17 straipsnio 1 dalyje ir gaunančius pajamų, moka įmokas, sudarančias ne mažiau kaip 30 procentų apskaičiuotos gyventojų pajamų mokesčio sumos.

4.3. Ūkinės bendrijos už ūkinės bendrijos narius bei individualios įmonės už individualios įmonės savininkus moka įmokas, sudarančias 2 procentus Statistikos departamento prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės (toliau vadinama – Statistikos departamentas) paskelbto užpraeito ketvirčio šalies ūkio vidutinio mėnesinio darbo užmokesčio.

4.4. Fiziniai asmenys, kurie verčiasi individualia veikla, taip pat asmenys gaunantys honorarus ir (ar) pajamų pagal autorines sutartis, moka įmokas, sudarančias 30 procentų apskaičiuotos gyventojų pajamų mokesčio sumos, bet per mėnesį ne mažiau kaip 1/12 metinės Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto įmokos už valstybės lėšomis draudžiamus asmenis einamaisiais mokestiniais metais.

4.5. Ūkininkai ir kiti asmeninio ūkio naudotojai moka tokio dydžio įmokas:

4.5.1. Lietuvos Respublikos ūkininko ūkio įstatymo (Žin., 1999, Nr. 43-1358) nustatyta tvarka įregistruoti ūkininkai bei žemės naudotojai, turintys 3 hektarus ir daugiau žemės naudmenų, už save ir už dirbančius ūkyje pilnamečius jų ūkio narius moka po 3,5 procento minimalios mėnesinės algos (toliau vadinama – MMA) dydžio įmokas;

4.5.2. asmeninio ūkio naudotojai, turintys iki 3 hektarų žemės naudmenų, už save ir už dirbančius ūkyje pilnamečius šeimos narius moka po 1,5 procento MMA dydžio įmokas.

4.6. Asmenys, neišvardyti Lietuvos Respublikos sveikatos draudimo įstatymo 6 straipsnio 4 dalyje ir šių Taisyklių 4.1–4.5 punktuose, moka už save įmokas, sudarančias 10 procentų Statistikos departamento paskelbto užpraeito ketvirčio šalies ūkio vidutinio mėnesinio darbo užmokesčio.

5. Įmokų mokėtojai, nurodyti šių Taisyklių 4.3 punkte, gali įmokų už ūkinės bendrijos narius ir individualios įmonės savininką nemokėti, jeigu šie asmenys yra apdrausti privalomuoju sveikatos draudimu ir įregistravę likviduojamos ūkinės bendrijos ar likviduojamos individualios įmonės statusą Įmonių rejestre, o visi ūkinės bendrijos ar individualios įmonės darbuotojai yra atleisti iš darbo.

6. Įmokų mokėtojai, nurodyti šių Taisyklių 4.4 punkte, moka skirtumą tarp faktiškai sumokėtos įmokos, sudarančios 30 procentų apskaičiuotos gyventojų pajamų mokesčio sumos, ir minimalios įmokos tik tuomet, jeigu jie nėra apdrausti privalomuoju sveikatos draudimu (šiuo atveju asmenys, priskirti draudžiamiesiems valstybės lėšomis, taip pat laikomi apdraustaisiais).

7. Jeigu asmuo priskiriamas keletui įmokų mokėtojų grupių, nurodytų šių Taisyklių 4.1–4.5 punktuose, mokamos visos šioms įmokų mokėtojų grupėms priskiriamos įmokos, išskyrus atvejus, nurodytus šių Taisyklių 5 ir 6 punktuose.

 

III. ĮMOKŲ MOKĖJIMO TERMINAI

 

8. Įmokų mokėtojai, nurodyti šių Taisyklių 4.1 punkte, įmokas apskaičiuoja, išskaito ir moka Lietuvos Respublikos valstybinio socialinio draudimo įstatymo (Žin., 1991, Nr. 17-447) nustatyta tvarka. Įmokos sumokamos ne vėliau kaip iki kito mėnesio 15 dienos, išskyrus Lietuvos Respublikos valstybinio socialinio draudimo įstatymo nustatytus atvejus. Įstaigos ir organizacijos, visiškai išlaikomos iš Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų, apskaičiuotas valstybinio socialinio draudimo įmokas turi sumokėti tą dieną, kurią iš Lietuvos Respublikos kredito įstaigų gauna lėšas praėjusio mėnesio darbo užmokesčiui mokėti, bet ne vėliau kaip iki kito mėnesio 15 dienos. Žemės ūkio bendrovės, žemės ūkio kooperatyvai ir ūkininkai už samdomus darbuotojus įmokas į Valstybinio socialinio draudimo fondo biudžetą gali sumokėti iš anksto draudėjo ir Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos teritorinio skyriaus pasirašytose sutartyse nustatytu laiku.

9. Įmokų mokėtojai, nurodyti šių Taisyklių 4.2 punkte, taip pat įmonės, įstaigos, organizacijos ir fiziniai asmenys, mokantys gyventojų pajamų mokestį už šių Taisyklių 4.4 punkte nurodytus fizinius asmenis, gaunančius honorarus ir (ar) pajamų pagal autorines sutartis (išskyrus asmenis, vykdančius tokios rūšies individualią veiklą), įmokas moka Lietuvos Respublikos gyventojų pajamų mokesčio įstatymo (Žin., 2002, Nr. 73-3085) 23 straipsnyje nustatytais terminais.

10. Įmokų mokėtojai, nurodyti šių Taisyklių 4.3, 4.5 ir 4.6 punktuose, kalendorinio mėnesio įmokas moka kartą per mėnesį, bet ne vėliau kaip einamojo mėnesio paskutinę darbo dieną.

11. Įmokų mokėtojai, vykdantys individualią veiklą pagal verslo liudijimą, įmokas moka Lietuvos Respublikos gyventojų pajamų mokesčio įstatymo 26 straipsnio nustatytais terminais, mokėdami fiksuoto dydžio gyventojų pajamų mokestį. Kiti asmenys, kurie verčiasi individualia veikla, įmokas moka kartu su gyventojų pajamų mokesčiu, apskaičiuotu pagal metinę gyventojų pajamų mokesčio deklaraciją Lietuvos Respublikos gyventojų pajamų mokesčio įstatymo 27 straipsnyje nustatytais terminais.

12. Tuo atveju, jeigu už fizinius asmenis, gaunančius honorarus ir (ar) pajamų pagal autorines sutartis, įmonių, įstaigų, organizacijų ir fizinių asmenų sumokėtos įmokos per mėnesį sudaro mažiau kaip 1/12 metinės Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto įmokos už valstybės lėšomis draudžiamus asmenis einamaisiais mokestiniais metais, šie fiziniai asmenys privalo patys apskaičiuoti ir ne vėliau kaip iki kitų metų, einančių po tų kalendorinių metų, už kuriuos buvo mokamos šios įmokos, gegužės 1 d. sumokėti trūkstamą įmokų dalį.

13. Įmokų mokėtojai, nurodyti šių Taisyklių 4.3, 4.5 ir 4.6 punktuose, gali apskaičiuoti ir sumokėti ir ateinančių laikotarpių įmokas.

 

IV. ĮMOKŲ MOKĖJIMAS

 

14. Šių Taisyklių 4.1 punkte nurodyti įmokų mokėtojai jas moka į Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos teritorinių skyrių valstybinio socialinio draudimo lėšų surenkamąsias sąskaitas.

15. Šių Taisyklių 4.2–4.6 punktuose nurodyti įmokų mokėtojai jas moka į teritorinių valstybinių mokesčių inspekcijų biudžeto pajamų surenkamąsias sąskaitas grynaisiais pinigais arba pavedimu per kredito įstaigas Lietuvos Respublikos mokėjimų įstatymo (Žin., 1999, Nr. 97-2775; 2003, Nr. 61-2753) nustatyta tvarka.

16. Įmokų mokėtojai, nurodyti šių Taisyklių 4.3, 4.5 ir 4.6 punktuose, įmokų dydį apskaičiuoja patys ir perveda jas į teritorinių valstybinių mokesčių inspekcijų biudžeto pajamų surenkamąsias sąskaitas.

17. Tuo atveju, jeigu 30 procentų apskaičiuotos gyventojų pajamų mokesčio sumos per mėnesį sudaro mažiau kaip 1/12 metinės Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto įmokos už valstybės lėšomis draudžiamus asmenis einamaisiais mokestiniais metais, įmokų mokėtojai, nurodyti šių Taisyklių 4.4 punkte, trūkstamą įmokų dalies dydį apskaičiuoja patys ir perveda ją į teritorinių valstybinių mokesčių inspekcijų biudžeto pajamų surenkamąsias sąskaitas.

18. Šių Taisyklių 4.3, 4.5 ir 4.6 punktuose nurodyti įmokų mokėtojai, taip pat 4.4 punkte nurodyti įmokų mokėtojai, mokantys iki minimalios įmokos trūkstamą įmokų dalį, mokėjimo dokumentuose privalo nurodyti privalomojo sveikatos draudimo įmokos kodą. Už įmokos kodo įrašo teisingumą atsako mokėjimo dokumentą pildantis įmokos mokėtojas.

19. Teritorinės valstybinės mokesčių inspekcijos per 3 dienas perveda į Valstybinės ligonių kasos Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto sąskaitą surinktas įmokas, taip pat 30 procentų papildomai išieškotų įmokų iš šių Taisyklių 4.2 ir 4.4 punktuose nurodytų asmenų sumokėto gyventojų pajamų mokesčio bei lėšų, surinktų pritaikius ekonomines sankcijas dėl šio mokesčio nemokėjimo ar pavėluoto mokėjimo, sumos.

20. Valstybinės mokesčių inspekcijos galutinai atsiskaito su Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžetu įmokų mokėtojams pateikus metines pajamų mokesčio deklaracijas.

21. Valstybinio socialinio draudimo fondo valdyba įmokas ir atitinkamą dalį papildomai išieškotų į Valstybinio socialinio draudimo fondo biudžetą privalomajam sveikatos draudimui priklausančių įmokų, delspinigių ir baudų kas 3 dienas nuo jų gavimo centralizuotai perveda į Valstybinės ligonių kasos Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto sąskaitą. Valstybinio socialinio draudimo fondo valdyba galutinai atsiskaito susumavusi atitinkamo ketvirčio rezultatus – iki kito ketvirčio antrojo mėnesio 15 dienos.

 

V. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

22. Įmokų mokėtojai už jų nesumokėjimą ar pavėluotą sumokėjimą atsako Lietuvos Respublikos mokesčių administravimo įstatymo nustatyta tvarka.

 

_________________

 

Pakeitimai:

 

1.

Lietuvos Respublikos Vyriausybė, Nutarimas

Nr. 558, 2004-05-06, Žin., 2004, Nr. 78-2723 (2004-05-11)

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS 1997 M. LIEPOS 4 D. NUTARIMO NR. 727 "DĖL PRIVALOMOJO SVEIKATOS DRAUDIMO ĮMOKŲ MOKĖJIMO TERMINŲ IR TVARKOS PATVIRTINIMO" PAKEITIMO

Nauja nutarimo redakcija nuo 2004-05-12

 

*** Pabaiga ***

 

 

Redagavo: Angonita Rupšytė (2004-05-11)

anrups@lrs.lt