Nutarimas netenka galios 1999-06-01:
Lietuvos banko valdyba, Nutarimas
Nr. 48, 1999-04-22, Žin., 1999, Nr. 38-1187 (1999-04-30), i. k. 099505ANUTA00000048
Dėl indėlių sąskaitų tvarkymo kredito įstaigose
Suvestinė redakcija nuo 1998-01-01 iki 1999-05-31
Nutarimas paskelbtas: Žin. 1994, Nr. 36-659, i. k. 094505ANUTA00000024
LIETUVOS BANKO VALDYBOS
N U T A R I M A S
DĖL SĄSKAITŲ BANKUOSE ATIDARYMO IR DISPONAVIMO JOMIS TAISYKLIŲ
1994 m. balandžio 15 d. Nr. 24
Vilnius
Lietuvos banko valdyba, siekdama suvienodinti nacionalinės valiutos sąskaitų Lietuvos Respublikos bankuose atidarymo ir disponavimo jomis tvarką, taip pat sustiprinti jų atidarymo teisėtumo kontrolę, nutaria:
2. Nustatyti, kad „Sąskaitų bankuose atidarymo ir disponavimo jomis taisyklės“ privalomos visiems Lietuvos banke įregistruotiems bankams, taip pat jų klientams.
3. Įpareigoti Lietuvos Respublikos bankų vadovus, gavus Lietuvos banko Metodologijos departamento metodinius nurodymus dėl dokumentų, reikalingų sąskaitoms atidaryti, pakeitimo naujais, organizuoti visiems klientams atidarytų nacionalinės valiutos sąskaitų įforminimo patikrinimą, skiriant pagrindinį dėmesį dokumentams, patvirtinantiems sąskaitų savininko įsteigimo teisėtumą, kad būtų išvengta atsiskaitomųjų/einamųjų sąskaitų atidarymo dar ir kituose bankuose. Paaiškėjus, kad sąskaitos savininkas turi analogišką sąskaitą ir kitame banke, pareikalauti, kad neteisėtai atidarytą sąskaitą jis nedelsiant uždarytų, o iki jos uždarymo sustabdyti sąskaitoje esančių lėšų išmokėjimą, išskyrus taisyklių 3.5 punkto antrojoje pastraipoje nurodytus „a“ grupės mokėjimus. Atskleidus kitokius sąskaitų įforminimo netikslumus ir trūkumus, imtis priemonių jiems artimiausiu metu pašalinti.
PATVIRTINTA
Lietuvos banko valdybos
1994 m. balandžio 15 d. nutarimu Nr. 24
SĄSKAITŲ BANKUOSE ATIDARYMO IR DISPONAVIMO JOMIS
T A I S Y K L Ė S
Šios taisyklės reglamentuoja ūkio subjektų nacionalinės valiutos sąskaitų – atsiskaitomųjų, einamųjų ir depozitų – Lietuvos Respublikos bankuose atidarymo ir disponavimo bei operacijų vykdymo, taip pat sąskaitų uždarymo tvarką.
Taisyklės parengtos vadovaujantis Lietuvos Respublikos įstatymais, Vyriausybės nutarimais ir kitais Lietuvos Respublikos teisės aktais, reglamentuojančiais ūkio subjektų steigimą, veiklą ir likvidavimą.
1. Bendrieji nuostatai
1.1. Ūkio subjektais čia ir toliau vadinami juridiniai asmenys, taip pat juridinio asmens teisių neturinčios įmonės bei organizacijos ir fiziniai asmenys, užsiimantys ūkine, komercine ir kitokia įstatymų leidžiama veikla, nepriklausomai nuo jos pobūdžio, nuosavybės formų ir įmonės, organizacijos bei įstaigos rūšies.
1.2. Atsiskaitomosios sąskaitos atidaromos visų nuosavybės formų ūkio subjektams, turintiems juridinio asmens teises – valstybinėms įmonėms, valstybinėms akcinėms įmonėms, akcinėms bendrovėms, uždarosioms akcinėms bendrovėms, žemės ūkio bendrovėms, kooperatinėms bendrovėms(kooperatyvams), taip pat čia įvardintų įmonių bei bendrovių asociacijoms ir kitiems jų susivienijimams.
1.3. Einamosios sąskaitos atidaromos:
1.3.1. ūkio subjektams, neturintiems juridinio asmens teisių (tikrosioms ir komanditinėms [pasitikėjimo] ūkinėms bendrijoms, individualioms [personalinėms] įmonėms), ūkininkams, organizacijoms, išskyrus 1.2 punkte nurodytąsias, juridinių asmenų skyriams, filialams, atstovybėms, susivienijimams, neužsiimantiems ūkine komercine veikla;
1.4. Biudžeto išlaikomų įstaigų ir organizacijų gaunamoms nebiudžetinėms (specialiosioms ir pavedimų) lėšoms saugoti ir naudoti atidaromos atskiros einamosios sąskaitos;
Pastabos:
1. Biudžetinių įstaigų ir organizacijų lėšos, gaunamos iš jų pagrindinės veiklos (įmokos už vaikų išlaikymą ikimokyklinėse įstaigose, muzikos mokyklų, pensionų, bendrabučių, išskyrus šeimyninius, pajamos), kurios pagal galiojančius įstatymus ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimus skiriamos išlaidoms atlyginti, taip pat rinkliavos, nustatytos Vyriausybės sprendimuose, specialiosioms lėšoms nepriskiriamos (Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1993 07 28 nutarimas Nr. 579).
2. Biudžetinių įstaigų ir organizacijų pavedimų lėšos – tai iš kitų įmonių, įstaigų ir organizacijų (taip pat ir aukštesniųjų) ir fizinių asmenų gautos lėšos tam tikriems pavedimams įvykdyti.
1.5. Depozitų sąskaitos gali būti atidarytos teismams, prokuratūroms, policijos komisariatams, muitinėms, įkalinimo ir bausmės atlikimo įstaigoms, notarų biurams, ligoninėms bei kitoms organizacijoms ir įstaigoms, kurios, atlikdamos pavestas funkcijas, saugo laikinai jų žinioje esančius, bet kitiems asmenims priklausančius pinigus (lėšas).
1.6. Taisyklių 1.2 ir 1.3 punktuose išvardytiems ūkio subjektams atsiskaitomosios/einamosios sąskaitos gali būti atidarytos nustatyta tvarka įregistruotuose Lietuvos Respublikos bankuose
Papunkčio pakeitimai:
Nr. 99, 1995-10-26, Žin., 1995, Nr. 92-2062 (1995-11-10), i. k. 095505ANUTA00000099
1.7. Ūkio subjekto atsiskaitomoji/einamoji nacionalinės valiutos ir užsienio valiutos sąskaitos gali būti atidarytos tame pačiame arba skirtinguose Lietuvos Respublikos bankuose. Investicinė sąskaita atidaroma banke, kuriame atidaryta to ūkio subjekto atsiskaitomoji/einamoji sąskaita.
Ūkio subjektui leidžiama turėti tik vieną tos pačios užsienio valiutos sąskaitą pasirinktame Lietuvos Respublikos banke.
Pastaba. Gyventojų indėlių operacijas reglamentuoja „Gyventojų indėlių operacijų Lietuvos Respublikos bankuose taisyklės“ (patvirtintos Lietuvos banko valdybos 1993 09 21 protokolu Nr. 31); valiutinių sąskaitų – „Einamųjų sąskaitų ir terminuotų indėlių užsienio valiuta atidarymo ir disponavimo Lietuvos Respublikoje taisyklės“ (patvirtintos Lietuvos banko valdybos 1993 10 21 protokolu Nr. 41); investicinių sąskaitų – „Investicinių akcinių bendrovių, uždarųjų akcinių bendrovių ir žemės ūkio bendrovių investicinių sąskaitų tvarkymo taisyklės“ (patvirtintos Lietuvos taupomojo banko valdybos 1993 05 18 protokolu Nr. 23).
1.8. Ūkio subjektams, turintiems kitose vietovėse nesavarankiškus padalinius (parduotuves, dirbtuves ir kt.), jų gaunamoms pajamoms įmokėti bankuose gali būti atidarytos ūkio subjektų vardu atskiros subsąskaitos. Pastariesiems prašant, jų bankai paveda atitinkamiems bankams atidaryti subsąskaitas ir praneša lėšų priėmimo ir jų pervedimo į pagrindines sąskaitas tvarką ir sąlygas. Iš šių subsąskaitų jokie išmokėjimai vietose nedaromi.
2. Sąskaitų atidarymo įforminimo dokumentai
2.1. Atsiskaitomajai/einamajai sąskaitai atidaryti bankui pateikiami tokie dokumentai:
2.1.1. Prašymas atidaryti sąskaitą (1 priedas). Jį pateikia visi ūkio subjektai.
Pasirašydami prašymą, ūkio subjekto vadovas ir vyriausiasis (vyresnysis) finansininkas, vyriausiasis (vyresnysis) buhalteris arba, pagal etatus jų nesant, finansininkas (buhalteris) įsipareigoja laikytis Lietuvos Respublikos įstatymais bei kitais teisės aktais ir Lietuvos banko taisyklėmis bei kitais dokumentais nustatytosios lėšų sąskaitose laikymo ir disponavimo jomis bei atsiskaitymų tvarkos. Jeigu darbuotojų etatų (pareigybių) sąraše aukščiau nurodytų finansų/buhalterijos tarnybos pareigybių nėra, prašymą pasirašo (perbraukęs žodį „Vyriausiasis“ ir nurodydamas savų pareigų pavadinimą) iždininkas, sekretorius arba kitas pareigūnas, kuriam pavesta tvarkyti piniginius reikalus. Prašymas patvirtinamas ūkio subjekto antspaudu, jei jį turi, nurodoma data.
Banko įrašams skirtoje prašymo dalyje nurodoma sąskaitos atidarymo data ir jos numeris. Įrašą pasirašo sąskaitos atidarymo dokumentus patikrinęs banko vyriausiasis buhalteris/vyriausiasis finansininkas (jo pavaduotojas, skyriaus viršininkas) ir banko vadovas (jo pavaduotojas), davęs leidimą atidaryti sąskaitą;
2.1.2. Ūkio subjekto valstybinės registracijos dokumentas ir jo nuorašas. Nuorašą tvirtina notaras arba registracijos dokumentą išduodanti įstaiga. Tokį nuorašą gali patvirtinti ir pats bankas.
Pastaba. Čia ir toliau (2.1.3 p., 2.1.4 p. 8 ir 10 pstr.,2.1.5 p.) nurodytus dokumentų nuorašus patvirtinti bei parašus paliudyti gali banko vadovas arba darbuotojai, kuriems tokia teisė suteikta vadovo įsakymu.
Banko vyriausiasis buhalteris (jo pavaduotojas, skyriaus viršininkas), patikrinęs registracijos dokumentą ir jo nuorašą, pažymi jo originale atidarytos(-tų) sąskaitos(-tų) (atsiskaitomosios/einamosios, valiutinės, investicinės) numerį(- ius), pažymi datą, pasirašo, įrašą patvirtina banko spaudu ir jį (originalą) grąžina pateikėjui. Minėtas įrašas valstybinės registracijos dokumento originale leidžia bankams kontroliuoti, kad ūkio subjektas turėtų banke tik vieną atsiskaitomąją/einamąją, investicinę bei užsienio valiutos sąskaitą;
2.1.3. Ūkio subjektai, kurie pagal teisės aktus privalo turėti patvirtintus įstatus (nuostatus), pateikia bankui jų nuorašus. Šio dokumento nuorašą tvirtina notaras arba juos įregistravusi įstaiga. Taip pat jų nuorašus gali patvirtinti bankas, kuriam kartu pateikiamas įregistruotų įstatų (nuostatų) originalas;
2.1.4. Parašų ir antspaudo pavyzdžių kortelės (2 priedas). Jas pateikia visi ūkio subjektai.
Kortelėje įrašomi ūkio subjekto pareigūnų, turinčiųjų pirmojo bei antrojo parašo teises, vardai ir pavardės bei pateikiami jų parašų ir ūkio subjekto antspaudo, jei jį turi, pavyzdžiai.
Pirmojo parašo teisę turi įmonės, organizacijos arba įstaigos vadovas, jo pavaduotojas ir kiti vadovo įgalioti pareigūnai.
Antrojo parašo teisę turi vyriausiasis (vyresnysis) finansininkas, vyriausiasis (vyresnysis) buhalteris ir tam įgaliotieji pareigūnai. Jeigu ūkio subjekto pareigybių sąraše nenumatytas vyriausiasis (vyresnysis) finansininkas, vyriausiasis (vyresnysis) buhalteris, antrojo parašo teisę vadovas suteikia kitiems apskaitos/finansų darbuotojams arba asmenims (pareigūnams), tvarkantiems piniginius reikalus. Jeigu ūkio subjekto sąskaitos tvarkytojas yra tik vadovas, tai nurodoma antrajam parašui skirtoje kortelės eilutėje. Neužpildytos kortelės eilutės, skirtos pareigūnų vardams, pavardėms ir jų parašų pavyzdžiams, perbraukiamos.
Pastabos.
1. Lietuvos Respublikos buhalterinės apskaitos pagrindų įstatymas (1992 06 18 Nr. I-2654) nustato, kad savarankiškos buhalterinės apskaitos tarnybos arba pareigybės privalomos valstybinėse, valstybinėse akcinėse įmonėse, akcinėse ir uždarosiose akcinėse bendrovėse. Apskaitą įmonėse tvarko vyriausiasis finansininkas (buhalteris), kurį skiria ir atleidžia įmonės vadovas (valdyba), savininkas (savininkai).
2. Lietuvos Respublikos Vyriausybės patvirtinti Biudžetinių įstaigų vyriausiųjų finansininkų (buhalterių) nuostatai (1992 03 31 nutarimas Nr. 205) reglamentuoja finansuojamų iš valstybės, savivaldybių ir socialinio draudimo biudžetų įstaigų – ministerijų, departamentų, kitų valstybinių tarnybų, inspekcijų, savivaldybių, skyrių vyriausiųjų finansininkų (buhalterių) teises ir pareigas tvarkant buhalterinę apskaitą. Vyriausiuosius finansininkus (buhalterius) skiria ir atleidžia įstaigos vadovas, gavęs raštišką finansuojančios įstaigos vadovo sutikimą.
Parašų ir antspaudo kortelę pasirašo ūkio subjekto vadovas ir šio punkto ketvirtoje pastraipoje nurodytas pareigūnas. Kai kortelę pasirašo ne vyriausiasis finansininkas (buhalteris), atspausdintas žodis „Vyriausiasis“ perbraukiamas ir parašomas pasirašančiojo pareigų pavadinimas. Jeigu sąskaitos tvarkytojas yra vien tik vadovas, kortelę pasirašo tik pastarasis.
Kortelėje turi būti ūkio subjekto antspaudo atspaudas. Jeigu ūkio subjektas antspaudo neturi, tam skirtoje vietoje parašoma: „Be antspaudo“.
Korteles pasirašiusio vadovo teisės (įgaliojimai) disponuoti sąskaita turi būti patvirtinti. Tai parašu ir antspaudu tvirtina aukštesniosios pakopos organizacijos, jeigu yra toks pavaldumas, vadovas arba jo pavaduotojas, nurodydamas savo pareigas. Kitais atvejais kortelę pasirašiusio vadovo parašą gali paliudyti notaras arba bankas. Tada bankui pateikiamas kortelę pasirašiusio ūkio subjekto vadovo paskyrimo/išrinkimo dokumento (įsakymo, nutarimo, susirinkimo protokolo) patvirtintas nuorašas arba išrašas. Jį patvirtinti gali notaras, sudariusi/nutarimą priėmusi organizacija, taip pat bankas 2.1.2 punkto pastaboje nurodyta tvarka.
Ministerijų ir kitų centrinių valstybinių žinybų, aukštųjų mokyklų, taip pat teismų ir kitų ūkio subjektų, kurių vadovus skiria (renka) Respublikos Seimas, Prezidentas arba Vyriausybė, vardu atidaromųjų sąskaitų korteles tvirtinti nereikia.
Jeigu ūkio subjektas parašų ir antspaudo pavyzdžių kortelėje nori pakeisti nors vieną joje įrašytą pareigūną, turintį pirmojo arba antrojo parašo teisę, privalo pateikti naują kortelę. Jeigu nepasikeitė įmonės vadovas ir vyriausiasis (vyresnysis) finansininkas, vyriausiasis (vyresnysis) buhalteris arba kitas kortelę pasirašęs pareigūnas (šio punkto 4 pastraipa), keičiamą kortelę patvirtina bankas, sutikrinęs vadovo parašą su ankstesnėje kortelėje esančiu parašo pavyzdžiu. Po to ankstesnė kortelė saugoma kartu su kitais sąskaitos įforminimo dokumentais. Ūkio subjektui leidžiama pateikti papildomas laikinas parašų ir antspaudo pavyzdžių korteles, jeigu dėl atostogų, ligos ar pan. ribotam laikui suteikiama pirmojo arba antrojo parašo teisė kitiems darbuotojams. Papildoma kortelė laikoma kartu su pagrindine. Pasibaigus kortelėje nurodytam terminui, ji saugoma kartu su kitais sąskaitos įforminimo dokumentais.
Parašų ir antspaudo pavyzdžių kortelė pateikiama dviem egzemplioriais. Bankui pageidaujant, pateikiami papildomi kortelių egzemplioriai, kuriuos patvirtina pats bankas (2.12 p. pastaba).
Kortelės antrojoje pusėje pasirašo banko vyriausiasis buhalteris (jo pavaduotojas, skyriaus viršininkas), kuris tikrino parašų pavyzdžių kortelės įforminimą.
Sąskaitos(-tų) numerį(-ius) kortelėse įrašo sąskaitos (-tų) atidarymą įforminęs banko darbuotojas.
Patvirtintas korteles saugo bei naudoja banko darbuotojai, atliekantys apskaitos operacijas ūkio subjektų sąskaitose bei jas kontroliuojantys.
2.1.5. Ūkio subjektą savo įskaiton įregistravusios socialinio draudimo įstaigos pažyma arba jos nuorašas. Ūkininkai šių pažymų pateikti neprivalo.
2.1.6. Miesto ar rajono, kuriame įregistruota įmonė, mokesčių inspekcijos leidimą sąskaitai atidaryti.
Papildyta papunkčiu:
Nr. 99, 1995-10-26, Žin., 1995, Nr. 92-2062 (1995-11-10), i. k. 095505ANUTA00000099
2.2. Komerciniai bankai privalo iki kiekvieno mėnesio 5 dienos pateikti Valstybinei mokesčių inspekcijai prie Finansų ministerijos informaciją apie praėjusį mėnesį atidarytas ir uždarytas įmonių atsiskaitomąsias, einamąsias ir valiutines sąskaitas.
Papunkčio pakeitimai:
Nr. 99, 1995-10-26, Žin., 1995, Nr. 92-2062 (1995-11-10), i. k. 095505ANUTA00000099
2.3. Atidarant sąskaitas atskiriems ūkio subjektams, atsižvelgiama į šiuos ypatumus:
2.3.1. Tikrosios ūkinės bendrijos ir komanditinės (pasitikėjimo) ūkinės bendrijos savo veikloje vadovaujasi bendrosios jungtinės veiklos sutartimi, kurios notaro patvirtintą nuorašą pateikia bankui. Be to, bankui pateikiami 2.1 punkte nurodytieji dokumentai, išskyrus įstatus. Prašymą bei parašų ir antspaudo pavyzdžių kortelę pasirašo asmenys, bendrosios jungtinės veiklos sutartimi įgalioti atstovauti bendrijai.
2.3.2. Visų rūšių įmonių filialams ir struktūriniams padaliniams sąskaitos atidaromos bendrąja tvarka (pateikus dokumentus, nurodytus 2.1 punkte).
2.3.3. Individualioms (personalinėms) įmonėms ir ūkininkams sąskaitos atidaromos pateikus 2.1 punkte nurodytuosius dokumentus, išskyrus įstatus.
2.3.4. Atidarant sąskaitas politinėms partijoms, religinėms, profsąjungos ir kitoms visuomeninėms organizacijoms, ne pelno įmonėms (organizacijoms) bei fondams, kuriems netaikomas Lietuvos Respublikos įmonių įstatymas, pateikiami 2.1 punkte nurodytieji dokumentai.
2.3.5. Biudžetinėms įstaigoms ir organizacijoms, finansuojamoms iš valstybės biudžeto, sąskaitos atidaromos pateikus 2.1.1, 2.1.4 ir 2.1.5 punktuose numatytuosius dokumentus bei gavus lėšų pervedimo pavedimą: vyriausiesiems asignavimų valdytojams – iš Finansų ministerijos, žemesniesiems asignavimų valdytojams – iš vyriausiųjų asignavimų valdytojų. Vyriausiųjų asignavimų valdytojų parašų ir antspaudo pavyzdžių kortelių tvirtinti nereikia, žemesniųjų – turi patvirtinti vyriausieji asignavimų valdytojai, nurodydami pareigas.
2.3.6. Iš vietos savivaldybių biudžeto finansuojamoms įstaigoms ir organizacijoms sąskaitos atidaromos pateikus 2.1.1, 2.1.4 ir 2.1.5 punktuose nurodytus dokumentus bei gavus lėšų pervedimo pavedimus: vyriausiesiems savivaldybės biudžeto asignavimų valdytojams – iš pagrindinės savivaldybės biudžeto sąskaitos, žemesniesiems valdytojams – iš vyriausiųjų biudžeto asignavimų valdytojų sąskaitų. Vyriausiųjų savivaldybės biudžeto asignavimų valdytojų parašų ir antspaudo pavyzdžių korteles tvirtina atitinkama miesto/rajono taryba, žemesniųjų – vyriausieji asignavimų valdytojai.
2.3.7. Leidžiama iš biudžeto finansuojamoms įstaigoms ir organizacijoms suteikti sąskaitos numerį ir ją atidaryti iki lėšų pervedimo. Šiuo atveju pateiktus sąskaitai atidaryti dokumentus saugo banko vyriausiasis buhalteris (jo pavaduotojas, skyriaus viršininkas) ir jos įforminimą užbaigia gavus lėšų pervedimo pavedimą. Iki to laiko jokios operacijos sąskaitoje nedaromos.
Biudžetinių įstaigų ir organizacijų specialiųjų ir pavedimų lėšų bei depozitų sąskaitos atidaromos biudžeto asignavimų valdytojui pateikus savo bankui prašymą (2.1.1 p.). Be to, atidarant specialiųjų lėšų sąskaitas (o po to – nustatytu periodiškumu, paprastai kasmet), vyriausieji asignavimų valdytojai pateikia bankui pačių pasirašytas specialiųjų lėšų sąmatų, o žemesnieji asignavimų valdytojai – vyriausiųjų asignavimų valdytojų išduotas tokių lėšų sąmatų patvirtinimo nustatytos formos pažymas. Atidarytų specialiųjų, pavedimų ir depozitų sąskaitų numeriai įrašomi biudžetinių įstaigų ir organizacijų parašų ir antspaudo pavyzdžio kortelių viršutinėje dalyje. Pavedimų ir depozitų lėšų sąskaitoms atidaryti pažymos ar leidimai nereikalingi.
2.3.9. Besisteigiančios akcinės bendrovės, kurių įstatai dar neįregistruoti, pateikia notaro patvirtintą bendrovės steigimo sutartį. Prašymą atidaryti sąskaitą pasirašo vienas iš steigėjų, kuriam tai pavesta bendrovės steigimo sutartimi. Parašų ir antspaudo pavyzdžių kortelė sudaroma ir patvirtinama 2.1.4 punkte nurodyta tvarka. Uždarosios akcinės bendrovės, kurios steigiasi nesudarydamos steigimo sutarties, pateikia savivaldybėje įregistruotus įstatus (2.1.3 p.). Steigiamoms akcinėms bendrovėms atidaromos laikinos sąskaitos, kurios vėliau, pateikus įregistravimo dokumentą, įforminamos bendrąja tvarka.
2.3.10. Užsienio valstybių juridiniams asmenims, ūkio subjektams, neturintiems juridinio asmens teisių, ir fiziniams asmenims einamosios sąskaitos atidaromos pateikus dokumentus, numatytus „Einamųjų sąskaitų ir terminuotų indėlių užsienio valiuta atidarymo ir disponavimo Lietuvos Respublikoje taisyklių“, patvirtintų Lietuvos banko valdybos 1993 10 21 nutarimu Nr. 41, 1.2 ir 1.3 p. nustatyta tvarka.
3. Operacijų ūkio subjektų sąskaitose atlikimo tvarka
3.1. Banko ir ūkio subjekto susitarimu gali būti sudaryta aptarnavimo sutartis, nustatanti jų teises ir įsipareigojimus.
3.2. Į 1.2–1.5 punktuose išvardintas sąskaitas įmokėti grynuosius pinigus bei pervesti lėšas gali sąskaitų savininkai, taip pat bet kurie kiti ūkio subjektai bei fiziniai asmenys.
3.3. Visos aukščiau minėtų sąskaitų operacijos atliekamos remiantis nustatytų formų piniginiais atsiskaitomaisiais dokumentais.
Lėšos iš ūkio subjekto sąskaitos gali būti nurašytos tik esant joje lėšų ir savininko sutikimui (pavedimui), išskyrus atvejus, kai jos nurašomos ne ginčo tvarka pagal vykdomuosius ir jiems prilygintus dokumentus (inkasinius pavedimus ir patvarkymus).
3.4. Gaudami grynuosius pinigus darbo užmokesčiui už antrąją mėnesio pusę ir pašalpoms išmokėti arba pateikdami mokamuosius pavedimus minėtoms sumoms pervesti, ūkio subjektai privalo kartu duoti bankui dokumentus išskaičiuotiems mokesčiams į biudžetą ir socialinio draudimo įmokoms pervesti.
3.5. Jeigu ūkio subjekto sąskaitoje nepakanka lėšų visiems dokumentams, esantiems banke, apmokėti, jie mokami laikantis tokios eilės:
a) visų pirma apmokami dokumentai, kuriais pervedamos lėšos už šalyje pirktą žemės ūkio produkciją ir iš jos pagamintas prekes, atsiskaitoma su biudžetu ir socialinio draudimo įstaigomis;
b) visi kitų mokėjimų dokumentai.
Tos pačios grupės dokumentai, esantieji banke, apmokami laikantis jų gavimo banke kalendorinės eilės.
Sąskaitos savininkas turi teisę duoti bankui nurodymus dėl „b“ grupės dokumentų apmokėjimo, nesilaikydamas jų gavimo banke kalendorinės eilės, bei pateikti apmokėti kitus šiai grupei priskiriamus dokumentus, jei darbo dienos pradžioje jo sąskaitoje yra lėšų, o „a“ grupei priskirtų neapmokėtų dokumentų banke nėra arba neapmokėtoji jų suma yra mažesnė negu sąskaitos likutis.
Inkasiniai pavedimai (patvarkymai) apmokami pirmiausiai, jeigu išieškomos „a“ grupės mokėjimų sumos. Kitų atsiskaitymų vykdomieji ir jiems prilyginti dokumentai priskiriami „b“ grupei ir pirmumo prieš kitus šios grupės dokumentus teisės neturi.
Papunkčio pakeitimai:
Nr. 99, 1995-10-26, Žin., 1995, Nr. 92-2062 (1995-11-10), i. k. 095505ANUTA00000099
3.6. Sąskaitos savininkas privalo laikytis Lietuvos Respublikos įstatymų, Vyriausybės nutarimų ir Lietuvos banko taisyklių bei kitų dokumentų nurodymų atsiskaitymų ir lėšų naudojimo klausimais. Piniginiai atsiskaitomieji dokumentai, naudojamieji buhalteriniams įrašams atlikti, turi būti sudaryti vadovaujantis bankinės dokumentacijos taisyklėmis, turėti reikiamus duomenis (rekvizitus).
Bankas neatsako už pinigų išmokėjimą/pervedimą pagal pamestą, dingusį ar pagrobtą piniginį čekį, jeigu apie tai iki pinigų išmokėjimo/pervedimo bankas nebuvo gavęs pranešimo, išskyrus atvejus, kai įrodoma banko darbuotojų kaltė.
3.7. Kai parašai ir antspaudo atspaudas apmokėtame čekyje arba kitokiame piniginiame atsiskaitomajame dokumente atitinka duotus bankui pavyzdžius, bankas nėra atsakingas, nors parašas (parašai) arba antspaudo atspaudas būtų padirbti (suklastoti).
Jeigu banko darbuotojai apmokėjo čekį arba atsiskaitomąjį dokumentą, kuriame sąskaitos savininko pareigūnų parašas (parašai) ir antspaudo atspaudas pastebimai neatitinka pateiktuosius jų pavyzdžius, už padarytą žalą bankas atsako įstatymo nustatyta tvarka.
3.9. Bankas saugo atliekamų operacijų ir klientų lėšų paslaptį. Informacija gali būti teikiama tik įstatymų nustatyta tvarka.
4. Sąskaitų uždarymas
4.1. Ūkio subjektų sąskaitos gali būti uždarytos:
a) sąskaitos savininko prašymu;
b) įstatymų nustatyta tvarka;
c) banko iniciatyva.
4.1.1. Sąskaitos savininko prašymu sąskaita uždaroma, kai ūkio subjektas dėl vienokių ar kitokių priežasčių nutraukia savo veiklą arba pageidauja atidaryti sąskaitą kitame banke.
4.1.2. Jeigu įmonė nustatyta tvarka likviduojama, likvidavimo nutarimą priėmusio subjekto potvarkiu sudaroma likvidacinė komisija. Pastaroji apie tai praneša bankui, kuriame yra likviduojamojo ūkio subjekto sąskaita.
Bankas, gavęs pranešimą apie ūkio subjekto likvidavimą, nutraukia atsiskaitymo dokumentų apmokėjimą iš jo sąskaitos. Dokumentų apmokėjimas atnaujinamas naujajam ūkio subjekto administratoriui (vadovui) pateikus parašų ir antspaudo pavyzdžių kortelę, kurią tvirtina ūkio subjekto likvidavimo nutarimą priėmęs organas.
4.1.3. Banko iniciatyva sąskaita gali būti uždaryta, jei joje vienerius metus laiko nebuvo apyvartos. Šiuo atveju sąskaitos savininkui iš anksto registruotu laišku pasiunčiamas įspėjimas, kad po 30 dienų sąskaita bus uždaryta, jeigu joje nebus pradėta arba atnaujinta apyvarta.
Tą pačią dieną bankas registruotais laiškais siunčia pranešimus vietos mokesčių inspekcijai ir socialinio draudimo įstaigai dėl numatomo sąskaitos uždarymo. Sąskaita neuždaroma, jei per 30 dienų gaunamas pranešimas, kad ūkio subjektas yra neatsiskaitęs su mokesčių inspekcija arba socialinio draudimo įstaiga.
Uždarant sąskaitas, esančių jose lėšų tolesnis likimas (pervedimas, perdavimas) sprendžiamas įstatymų nustatyta tvarka.
4.2. Paduotame bankui prašyme ūkio subjektas nurodo sąskaitos numerį, likutį, uždarymo datą, sąskaitą, į kurią reikia pervesti likutį. Prie prašymo turi būti pridėtos finansų ir socialinio draudimo įstaigų pažymos dėl atsiskaitymo su pastarosiomis. Kai uždaroma sąskaita ūkio subjekto, kurio registravimas nustatyta tvarka atšauktas, pridedamas atitinkamas dokumentas apie tai.
4.3. Ūkio subjektas iki sąskaitos uždarymo datos privalo grąžinti bankui gautas čekių knygeles, jeigu jose yra nepanaudotų blankų. Iki sąskaitos uždarymo turi būti apmokėti arba nustatytąja tvarka perduoti ūkio subjektui-perėmėjui laiku neapmokėtieji atsiskaitymo dokumentai, apskaitomi nebalansinėse sąskaitose.
4.4. Perduodant kliento prašymu sąskaitas į kitą banką, pastarajam pervedami jų likučiai, pagal apyrašą atiduodami (išsiunčiami) neapmokėtieji piniginiai atsiskaitomieji dokumentai. Čekių knygeles su nepanaudotais blankais ūkio subjektas privalo grąžinti iki sąskaitos uždarymo. Sąskaitos atidarymo įforminimo dokumentai kitam bankui neperduodami – jie saugomi sąskaitą uždariusio banko archyve.
4.5. Perdavus sąskaitą kitam bankui, mokesčių inspekcijai pranešimus siunčia ūkio subjekto sąskaitą uždaręs bankas bei šiam ūkio subjektui sąskaitą atidaręs bankas. Pastarajam pateikiami dokumentai, numatyti 2.1.1 – 2.1.5 punktuose.
4.6. Uždaręs ūkio subjekto sąskaitą, bankas registracijos pažymėjime, jei klientas jį pateikė,
greta sąskaitos atidarymo įrašo, pažymi: „Sąskaita uždaryta.................................................................
(nurodoma priežastis pagal 4.1 punktą)
............................ 19... ................ .... d.“
Įrašą pasirašo banko vyriausiasis buhalteris (jo pavaduotojas, skyriaus viršininkas) ir patvirtina banko spaudu.
4.7. Bankai, kuriems atšaukta banko licencija ir iškelta bankroto byla ar kurie likviduojami be bankroto procedūros, klientams (likviduojamiems ūkio subjektams) atidarytas sąskaitas uždaro, kai ūkio subjekto likvidatorius (likvidacinė komisija) pateikia atitinkamą prašymą ir nustatyta tvarka priimtą sprendimą dėl reikalavimo teisių į banko sąskaitoje esančias lėšas perleidimą likviduojamos įmonės kreditoriui (kreditoriams) ar kitiems asmenims. Šiuo atveju likviduojamo ūkio subjekto sąskaitoje esantys lėšų likučiai iš kliento sąskaitos perkeliami į banko įsipareigojimų sąskaitą ir gali būti išmokėti tik įstatymų nustatyta tvarka vykdant banko kreditorių reikalavimų tenkinimą teismui priėmus sprendimą pradėti banko likvidavimo procedūrą.
Papildyta papunkčiu:
Nr. 292, 1997-12-18, Žin., 1997, Nr. 119-3133 (1997-12-31), i. k. 097505ANUTA00000292
1 priedas
..................................... .............................
(Tikslus ūkio
..................................... .................. bankui
subjekto pavadinimas)
....................................
(Adresas)
19... m. .............. .... d.
Prašome atidaryti mums................................................................................................ sąskaitą.
(atsiskaitomąją, einamąją ar kt.)
Įsipareigojame laikytis Lietuvos Respublikos įstatymais bei kitais teisės aktais ir Lietuvos banko taisyklėmis bei kitais dokumentais nustatytos lėšų sąskaitose laikymo, disponavimo jomis bei atsiskaitymų tvarkos.
Vadovas.................................... ..................................
(pareigų pavadinimas) (parašas)
Vyriausiasis............................... ...................................
(pareigų pavadinimas) (parašas)
BANKO ĮRAŠAI
Dokumentus sąskaitai atidaryti ir
operacijoms vykdyti patikrinau.
Sąskaitą atidaryti galima.
.....................
(pareigos) (parašas)
19.... m................. d.
Leidžiu atidaryti..........................
(atsiskaitomąją
........................... sąskaitą.
einamąją ar kt.) ........................... sąskaita
(pavadinimas)
Vadovas......................................
(pareigos) (parašas) Nr........... atidaryta
19.. m................ d. 19. m............... d.
.....
(pareigos) (parašas)
______________
2 priedas
PARAŠŲ IR ANTSPAUDO PAVYZDŽIŲ
K O R T E L Ė
.......................................... Sąskaita Nr..........
(Tikslus sąskaitos savininko pavadinimas)
Pirmasis parašas |
Pareigos |
Vardas ir pavardė |
Parašo pavyzdys |
Laikinos kortelės galiojimo terminas |
|
|
|
||
|
|
|
||
|
|
|
||
|
|
|
||
Antrasis parašas |
|
|
|
Antspaudo pavyzdys |
|
|
|
||
|
|
|
||
|
|
|
19... m.................. d.
Tvirtinančios Vadovas .............................................
organizacijos.................................................................. Vyriausiasis ........................................
antspaudo vieta Vadovo ............................ įgaliojimus
(vardas, pavardė)
ir parašą tvirtinu .................................
(tvirtinančios organizacijos
............................................................
pareigūno pareigos ir parašas)
A. V.
*) Jeigu nepatvirtino aukštesnioji organizacija
______________
Pakeitimai:
1.
Lietuvos banko valdyba, Nutarimas
Nr. 99, 1995-10-26, Žin., 1995, Nr. 92-2062 (1995-11-10), i. k. 095505ANUTA00000099
Dėl Sąskaitų bankuose atidarymo ir disponavimo jomis taisyklių pakeitimo ir papildymo
2.
Lietuvos banko valdyba, Nutarimas
Nr. 292, 1997-12-18, Žin., 1997, Nr. 119-3133 (1997-12-31), i. k. 097505ANUTA00000292
Dėl Lietuvos banko valdybos 1994 m. balandžio 15 d. nutarimu Nr.24 patvirtintų Sąskaitų bankuose atidarymo ir disponavimo taisyklių papildymo