Suvestinė redakcija nuo 2001-06-27 iki 2003-06-04
Nutarimas paskelbtas: Žin. 1996, Nr. 76-1831, i. k. 0961100NUTA00000937
LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ
N U T A R I M A S
DĖL UŽSIENIO VALSTYBIŲ IR LIETUVOS RESPUBLIKOS GELBĖJIMO PAJĖGŲ IR TECHNIKOS VYKIMO PER LIETUVOS RESPUBLIKOS VALSTYBĖS SIENĄ TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO
1996 m. rugpjūčio 5 d. Nr. 937
Vilnius
Patvirtinti Užsienio valstybių ir Lietuvos Respublikos gelbėjimo pajėgų ir technikos vykimo per Lietuvos Respublikos valstybės sieną taisykles (pridedama).
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos Vyriausybės
1996 m. rugpjūčio 5 d. nutarimu Nr. 937
Užsienio valstybių ir Lietuvos Respublikos gelbėjimo
pajėgų ir technikos vykimo per Lietuvos Respublikos
valstybės sieną taisyklės
Bendroji dalis
1. Šios taisyklės parengtos vadovaujantis Lietuvos Respublikos įstatymais bei kitais teisės aktais ir nustato užsienio valstybių ir Lietuvos Respublikos gelbėjimo pajėgų, pavienių specialistų vykimo, technikos, įrangos bei pagalbai skirtų medžiagų gabenimo per Lietuvos Respublikos valstybės sieną tvarką stichinių nelaimių, katastrofų ar stambių avarijų atvejais, kai kyla grėsmė žmonių gyvybei, sveikatai, aplinkai ar gresia dideli materialiniai nuostoliai, jeigu kitaip nenustatyta Lietuvos Respublikos ratifikuotose tarptautinėse sutartyse.
2. Informacija apie atvykstančias į Lietuvos Respubliką, išvykstančias iš jos ar vykstančias per ją tranzitu užsienio valstybių ir Lietuvos Respublikos gelbėjimo pajėgas, pavienius specialistus, gabenamą techniką bei kitą įrangą, jų vykimo (gabenimo) per Lietuvos Respublikos valstybės sieną vietą ir laiką pateikiama diplomatiniu keliu.
3. Leidimus atvykti į Lietuvos Respubliką, išvykti iš jos ar vykti per ją tranzitu užsienio valstybių ir Lietuvos Respublikos gelbėjimo pajėgoms, atgabenti, išgabenti ar gabenti tranzitu techniką, įrangą bei pagalbai skirtas medžiagas išduoda Ekstremalių situacijų komisijos valdymo institucija – Civilinės saugos departamentas (toliau vadinama – įgaliota institucija).
Kilus pavojui žmonių gyvybei jūroje, kai Lietuvos jūrų paieškos ir gelbėjimo koordinacinis centras prašo kitų koordinacinių gelbėjimo centrų pagalbos, leidimus atvykti laivams ir orlaiviams į Lietuvos teritorinius vandenis, teritoriją ir oro erdvę virš jų, taip pat išvykti į nelaimės vietą jūroje Lietuvos paieškos ir gelbėjimo pajėgoms išduoda Lietuvos jūrų paieškos ir gelbėjimo koordinacinis centras.
4. Apie išduotus leidimus įgaliota institucija informuoja Valstybės sienos apsaugos tarnybą prie Vidaus reikalų ministerijos (toliau vadinama – Valstybės sienos apsaugos tarnyba), Muitinės departamentą prie Finansų ministerijos (toliau vadinama – Muitinės departamentas), Susisiekimo ministeriją, kitas suinteresuotas institucijas.
Punkto pakeitimai:
Nr. 774, 2001-06-21, Žin., 2001, Nr. 54-1929 (2001-06-26), i. k. 1011100NUTA00000774
5. Užsienio valstybių ar Lietuvos Respublikos gelbėjimo pajėgos, technika, įranga bei pagalbai skirtos medžiagos per Lietuvos Respublikos valstybės sieną praleidžiamos be eilės.
6. Užsienio valstybių ir Lietuvos Respublikos gelbėjimo pajėgos bei technika gali vykti per Lietuvos Respublikos valstybės sieną sausuma, oro ir vandens keliais per visus veikiančius pasienio kontrolės punktus, o ypatingais atvejais ir per tam tikslui atidarytus pasienio kontrolės punktus (toliau vadinama – pasienio kontrolės punktai).
Reikiami dokumentai
7. Užsienio valstybių gelbėjimo pajėgų nariai į Lietuvos Respubliką arba tranzitu per ją vyksta be vizų, turėdami galiojančius užsienyje pasus ar juos atitinkančius kelionės dokumentus.
8. Užsienio valstybių pavieniai specialistai į Lietuvos Respubliką ar per ją tranzitu vyksta per veikiančius pasienio kontrolės punktus, turėdami galiojančius užsienyje pasus ar juos atitinkančius kelionės dokumentus ir Lietuvos Respublikos vizas, jeigu nėra nustatyta vykimo be vizų tvarka.
9. Užsienio valstybių gelbėjimo pajėgų grupės vadovas pasienio kontrolės punkte turi pateikti pagalbą teikiančios valstybės įgaliotos institucijos išduotus ir patvirtintus vykstančių per Lietuvos Respublikos valstybės sieną gelbėtojų grupės narių, gabenamos technikos, įrangos bei pagalbai skirtų medžiagų sąrašus lietuvių, anglų, vokiečių, prancūzų ar rusų kalba (viena iš šių kalbų).
10. Lietuvos Respublikos gelbėjimo pajėgų nariai į užsienio valstybes vyksta turėdami galiojančius užsienyje pasus ar juos atitinkančius kelionės dokumentus.
Gelbėtojų grupės vadovas pasienio kontrolės punkte turi pateikti Lietuvos Respublikos įgaliotos institucijos patvirtintus vykstančių gelbėjimo pajėgų narių, gabenamos technikos, įrangos bei pagalbai skirtų medžiagų sąrašus.
11. Pateikiamuose sąrašuose turi būti šie duomenys:
11.1. gelbėtojų grupės narių vardiniame sąraše:
gelbėtojo vardas, pavardė;
gelbėtojo gimimo data ar asmens kodas;
gelbėtojo pilietybė;
gelbėtojo paso ar asmens dokumento, su kuriuo vykstama, pavadinimas, serija ir numeris;
11.2. technikos sąraše:
technikos pavadinimas (markė);
transporto priemonių, priekabų, kitos technikos valstybiniai registracijos numeriai;
registracijos dokumento duomenys;
12. Valstybės sienos apsaugos tarnybos ir muitinės pareigūnai pasienio kontrolės punkte pagal pateiktus sąrašus patikrina vykstančius per Lietuvos Respublikos valstybės sieną gelbėjimo pajėgų narius, gabenamą techniką, įrangą bei pagalbai skirtas medžiagas ir daro šiuose sąrašuose atitinkamas žymas.
Punkto pakeitimai:
Nr. 774, 2001-06-21, Žin., 2001, Nr. 54-1929 (2001-06-26), i. k. 1011100NUTA00000774
13. Nurodyti 9–12 punktuose reikalavimai netaikomi, jeigu:
13.1. laivas (orlaivis) atgabena nukentėjusius asmenis, kuriems skubiai reikalinga medicinos pagalba, ir jam reikia grįžti į nelaimės vietą;
13.2. laivas (orlaivis) atgabena išgelbėtus asmenis ir juos perdavęs palieka Lietuvos Respublikos teritoriją;
13.3. laivas (orlaivis) atvyksta į Lietuvos Respublikos teritoriją pasipildyti atsargų, kad toliau galėtų dalyvauti žmonių gelbėjimo operacijoje.
Nurodytaisiais atvejais Lietuvos Respublikos įgaliota institucija privalo nedelsdama pranešti Valstybės sienos apsaugos tarnybai, Muitinės departamentui, kitoms suinteresuotoms institucijoms laivo (orlaivio) tipą, švartavimosi (nusileidimo ar pakilimo) vietą ir laiką.
Valstybės sienos apsaugos tarnybos ir muitinės pareigūnai pasienio kontrolės punkte užtikrina šių laivų (orlaivių) priežiūrą ir patikslina atgabentų nukentėjusiųjų sąrašus.
Punkto pakeitimai:
Nr. 774, 2001-06-21, Žin., 2001, Nr. 54-1929 (2001-06-26), i. k. 1011100NUTA00000774
Technikos, įrangos bei pagalbai skirtų medžiagų gabenimas per Lietuvos Respublikos valstybės sieną
14. Gelbėtojų grupės ir pavieniai specialistai neturi teisės vežtis jokio kito turto, išskyrus įrangą bei pagalbai skirtas medžiagas ir asmeninio naudojimo daiktus (reikmenis).
15. Vežamai per Lietuvos Respublikos valstybės sieną technikai, įrangai bei pagalbai skirtoms medžiagoms netaikomos garantijos (užstatai), jų muitinis įforminimas atliekamas paprastesne tvarka. Nepanaudota gelbėjimo darbų metu įranga ir pagalbai skirtos medžiagos grąžinamos atgal.
Jeigu dėl ypatingų aplinkybių technikos, įrangos bei pagalbai skirtų medžiagų grąžinti neįmanoma, duomenys apie jas pateikiami Lietuvos Respublikos įgaliotai institucijai, o ši informuoja apie jas Muitinės departamentą. Negrąžintos technikos, įrangos bei pagalbai skirtų medžiagų importo muitinis įforminimas atliekamas Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka.
16. Narkotines bei psichotropines medžiagas per Lietuvos Respublikos valstybės sieną leidžiama gabenti tik kvalifikuotam medicinos personalui, jeigu šios medžiagos medicinos požiūriu būtinos ir pateikiamas įgaliotos institucijos leidimas. Nepanaudotos narkotinės bei psichotropinės medžiagos grąžinamos atgal 15 punkte nurodyta tvarka.
Vykimas per Lietuvos Respublikos valstybės sieną sausuma
18. Užsienio valstybių ir Lietuvos Respublikos gelbėjimo pajėgos, technika, įranga bei pagalbai skirtos medžiagos per Lietuvos Respublikos valstybės sieną sausuma vyksta (gabenamos) per visus veikiančius automobilių kelių ir geležinkelių pasienio kontrolės punktus.
19. Jeigu gelbėjimo pajėgos ir technika vyksta per pasienio kontrolės punktus, kuriuose nėra muitinės posto, ar per tam tikslui atidarytus pasienio kontrolės punktus, Lietuvos Respublikos įgaliota institucija iš anksto informuoja Valstybės sienos apsaugos tarnybą, Muitinės departamentą ir kitas suinteresuotas institucijas apie vykimo per Lietuvos Respublikos valstybės sieną vietą ir laiką.
Punkto pakeitimai:
Nr. 774, 2001-06-21, Žin., 2001, Nr. 54-1929 (2001-06-26), i. k. 1011100NUTA00000774
20. Gelbėjimo pajėgų bei technikos leidimo per tam tikslui atidarytus pasienio kontrolės punktus tvarka derinama su gretima valstybe diplomatiniu keliu.
21. Jeigu gelbėjimo pajėgos vyksta, technika, įranga bei pagalbai skirtos medžiagos gabenamos atskiru geležinkelio sąstatu, specialios paskirties akcinė bendrovė „Lietuvos geležinkeliai“ privalo užtikrinti, kad jos greitai atvyktų (būtų atgabentos) į paskirties punktą.
Šiuo atveju gelbėtojų grupės vadovas (traukinio sąstato viršininkas) pasienio kontrolės punkte papildomai turi pateikti:
traukinio numerį ir vykimo maršrutą;
vagonų numerius, jų skaičių;
traukinio brigados narių vardinį sąrašą (pagal 11.1 punkto reikalavimus);
gabenamos technikos, įrangos bei pagalbai skirtų medžiagų važtaraščius, kuriuose nurodyti plombų numeriai.
Vykimas per Lietuvos Respublikos valstybės sieną oro keliu
22. Orlaivis, gabenantis užsienio valstybių ir Lietuvos Respublikos gelbėjimo pajėgas, techniką, įrangą bei pagalbai skirtas medžiagas, gali nusileisti Lietuvos Respublikos tarptautiniuose oro uostuose ir iš jų kilti. Orlaivis per Lietuvos Respublikos valstybės sieną skrenda apskaičiuotame navigaciniame taške, kuris nurodomas Skrydžių valdymo tarnybai pateiktame skrydžių plane.
23. Ypatingais atvejais užsienio valstybėse ar Lietuvos Respublikoje registruotas orlaivis gali nusileisti ir kituose oro uostuose (aerodromuose, tūpimo aikštelėse), suderintuose su Krašto apsaugos ministerija, ir iš jų kilti.
Šiais atvejais Lietuvos Respublikos įgaliota institucija iš anksto informuoja Civilinės aviacijos direkciją, Valstybės sienos apsaugos tarnybą, Muitinės departamentą, kitas suinteresuotas institucijas apie orlaivio tipą, nusileidimo ar pakilimo vietą ir laiką.
Punkto pakeitimai:
Nr. 774, 2001-06-21, Žin., 2001, Nr. 54-1929 (2001-06-26), i. k. 1011100NUTA00000774
24. Orlaivio vadas (gelbėtojų grupės vadovas) pasienio kontrolės punkte papildomai turi pateikti:
duomenis apie orlaivio tipą, registracijos valstybę ir numerį;
įgulos narių vardinį sąrašą (generalinę deklaraciją arba skrydžio užduotį);
duomenis apie skridimo maršrutą, pakilimo ir nusileidimo vietą;
keleivių ir gelbėtojų sąrašą.
Vykimas per Lietuvos Respublikos valstybės sieną vandens keliu
25. Užsienio valstybių ir Lietuvos Respublikos gelbėjimo pajėgos, technika, įranga bei pagalbai skirtos medžiagos per Lietuvos Respublikos valstybės sieną vandens keliu vyksta (gabenamos) per veikiančius pasienio kontrolės punktus.
26. Lietuvos Respublikos įgaliotai institucijai priėmus sprendimą, vandens transporto priemonė gali švartuotis ir kituose uostuose bei prieplaukose.
Šiuo atveju apie priimtą sprendimą, švartavimosi laiką ir vietą informuojama Susisiekimo ministerija, Valstybės sienos apsaugos tarnyba, Muitinės departamentas, kitos suinteresuotos institucijos.
Punkto pakeitimai:
Nr. 774, 2001-06-21, Žin., 2001, Nr. 54-1929 (2001-06-26), i. k. 1011100NUTA00000774
27. Vandens transporto priemonės kapitonas (gelbėtojų grupės vadovas) pasienio kontrolės punkte papildomai turi pateikti:
duomenis apie vandens transporto priemonės tipą, registracijos valstybę ir numerį;
įgulos vardinį sąrašą (laivo rolę);
duomenis apie vykimo maršrutą, paskirties ir išeities punktą (uostą);
duomenis apie keleivių ir gelbėtojų grupės sudėtį.
Baigiamosios nuostatos
Pakeitimai:
1.
Lietuvos Respublikos Vyriausybė, Nutarimas
Nr. 774, 2001-06-21, Žin., 2001, Nr. 54-1929 (2001-06-26), i. k. 1011100NUTA00000774
Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1996 m. rugpjūčio 5 d. nutarimo Nr. 937 "Dėl Užsienio valstybių ir Lietuvos Respublikos gelbėjimo pajėgų ir technikos vykimo per Lietuvos Respublikos valstybės sieną taisyklių patvirtinimo" dalinio pakeitimo