Įsakymas netenka galios 2003-09-06:

Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerija, Įsakymas

Nr. A1-143, 2003-09-02, Žin., 2003, Nr. 85-3885 (2003-09-05), i. k. 1032230ISAK00A1-143

Dėl Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos 1994 m. rugpjūčio 1 d. įsakymo Nr. 2 "Dėl mokymo, instruktavimo ir atestavimo saugos darbe klausimais nuostatų ir saugos darbe standartų, normų, taisyklių, instrukcijų rengimo ir tvirtinimo nuostatų" ir Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos 1996 m. gruodžio 2 d. įsakymo Nr. 153 "Dėl darbų saugos mokymo organizavimo" pripažinimo netekusiais galios

 

Suvestinė redakcija nuo 1996-12-12 iki 2003-09-05

 

Įsakymas paskelbtas: Žin. 1994, Nr. 65-1263, i. k. 0942230ISAK00000002

 

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTERIJOS

 

Į S A K Y M A S

DĖL MOKYMO, INSTRUKTAVIMO IR ATESTAVIMO SAUGOS DARBE KLAUSIMAIS NUOSTATŲ IR SAUGOS DARBE STANDARTŲ, NORMŲ, TAISYKLIŲ, INSTRUKCIJŲ RENGIMO IR TVIRTINIMO NUOSTATŲ

 

1994 m. rugpjūčio 1 d. Nr. 2

Vilnius

 

 

Vykdant Lietuvos Respublikos Seimo 1993 m. spalio 7 d. nutarimą Nr. I-267 „Dėl Lietuvos Respublikos žmonių saugos darbe įstatymo 88 straipsnyje nurodytų straipsnių įgyvendinimo“ (Žin.,1993, Nr. 55-1065) ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1994 m. gegužės 23 d. nutarimą Nr. 392 „Dėl Normatyvinių aktų saugos darbe klausimais rengimo ir tvirtinimo tvarkos“,

įsakau:

1. Patvirtinti Mokymo, instruktavimo ir atestavimo saugos darbe klausimais nuostatus (pridedama). Šiuos nuostatus taikyti nuo 1994 m. spalio 1 d.

2. Patvirtinti Saugos darbe standartų, normų, taisyklių, instrukcijų rengimo ir tvirtinimo nuostatus (pridedama). Šiuos nuostatus taikyti nuo 1994 m. rugpjūčio 25 d.

3. Valstybinei darbo inspekcijai (M. Pluktas) iki 1994 m. rugsėjo 1 d. parengti Mokymo, instruktavimo ir atestavimo saugos darbe klausimais nuostatų 1.9 punkte išvardintų dokumentų formas ir jas kartu su nuostatais paskelbti informaciniame laiške „Saugus darbas“.

 

 

 

SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTRAS                          MINDAUGAS MIKAILA

Patvirtinta. Neteko galios nuo 1996-12-12

Priedo naikinimas:

Nr. 153, 1996-12-02, Žin. 1996, Nr. 119-2805 (1996-12-11), i. k. 0962230ISAK00000153

 


 

PATVIRTINTA

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos

1994 m. rugpjūčio 1 d. įsakymu Nr. 2

 

SAUGOS DARBE STANDARTŲ, NORMŲ, TAISYKLIŲ, INSTRUKCIJŲ RENGIMO IR TVIRTINIMO NUOSTATAI

 

Bendroji dalis

 

1. Šio dokumento tikslas – nustatyti saugos darbe norminių aktų – standartų, normų, nuostatų, taisyklių, instrukcijų rengimo, tvirtinimo, registravimo ir apskaitos tvarką.

2. Šiame dokumente:

2.1. sąvokos „darbdavys“, „darbuotojas“, „sauga darbe (darbų sauga)“, „saugos darbe norminiai aktai“ turi tokias pat reikšmes, kurios nustatytos Lietuvos Respublikos žmonių saugos darbe įstatyme;

2.2. sąvokos „standartas“, „instrukcija“ turi tokias pat reikšmes, kurios apibrėžtos SDP ISO/IEC GUIDE – 2 1993 m. „Standartizacija ir su ja susijusi veikla. Bendrieji terminai ir apibrėžimai“;

2.3. sąvoka „higienos norma“ apibrėžiama dokumente Lietuvos higienos norma HN 1 – 1994;

2.4. saugos darbe taisyklės – tai dokumentas, rekomenduojantis įrenginių, konstrukcijų ir gaminių projektavimo, gamybos, montavimo, techninės priežiūros ar naudojimo taisykles (tvarką) ir procedūras, kuris nustatyta tvarka patvirtintas, tampa privalomu vykdyti;

2.5. saugos darbe nuostatai – valdymo įstaigų patvirtintas dokumentas, nustatantis reikalavimus arba vykdymo tvarką tam tikroje darbų saugos srityje;

2.6. užsakovas – ministerija, Vyriausybės įstaiga, kitos įstaigos, įpareigotos rengti arba savo iniciatyva organizuoti saugos darbe norminio akto rengimą.

 

Rengimo ir tvirtinimo tvarka

 

3. Norminių aktų, nurodytų šių nuostatų 2.2, 2.3, 2.4, 2.5 punktuose, projektus paprastai rengia darbo grupės (toliau – „vykdytojas“), į jas įtraukiant ministerijų, Vyriausybės įstaigų specialistus, mokslininkus, darbų saugos specialistus. Į darbo grupių sudėtį gali būti įtraukiami darbdavių ir profesinių sąjungų organizacijų atstovai. Kai kuriais atvejais saugos darbe norminiai aktai socialinės apsaugos ir darbo ministro, sveikatos apsaugos ministro, Lietuvos Respublikos vyriausiojo darbo inspektoriaus sprendimu gali būti rengiami be darbo grupių. Šiuo atveju nurodytų pareigūnų pavedimu norminius aktus rengia specializuotos ar mokslo įstaigos, mokslininkai, saugos darbe specialistai („vykdytojai“).

Vykdytojas, parengęs norminio akto projektą, pateikia jį įvertinti suinteresuotoms ministerijoms, Vyriausybės įstaigoms bei darbdavių ir profesinių sąjungų organizacijoms, kurias nurodo užsakovas. Projektas vertinti gali būti pateikiamas ir tarpininkaujant užsakovui.

Vykdytojas, įvertinęs gautas pastabas ir pasiūlymus, pataisytą norminio akto projektą drauge su gautomis pastabomis ir pasiūlymais, pateikia užsakovui.

Užsakovas turi informuoti Lietuvos Respublikos saugos darbe komisiją (toliau – Saugos darbe komisija) apie tuos norminių aktų projektus, kuriems pritarė darbdavių bei profesinių sąjungų organizacijos ir kurie pateikti tvirtinti.

Bet kurio norminio akto projektą darbdavių ir profesinių sąjungų organizacijos arba jų atstovai Saugos darbe komisijoje gali siūlyti (reikalauti) apsvarstyti Saugos darbe komisijos posėdyje.

Jei dėl norminio akto projekto darbdavių ir profesinių sąjungų organizacijos turi esminių pastabų ir pasiūlymų, tai toks norminio akto projektas, įvertinus esmines pastabas ir pasiūlymus arba argumentavus, kodėl į juos neatsižvelgta, pateikiamas svarstyti Saugos darbe komisijai.

Įvertinęs Saugos darbe komisijos pasiūlymus bei rekomendacijas, vykdytojas norminio akto projektą pateikia užsakovui drauge su Saugos darbe komisijos posėdžio protokolo išrašu.

Norminio akto projektas tvirtinamas, kai įvertinusios esmines pastabas ir pasiūlymus suinteresuotosios šalys jam pritaria.

Užsakovas sprendžia, ar reikės norminio akto projektą pateikti Ekspertų komisijai, ir apie tai informuoja vykdytoją prieš pradedant rengti dokumentą.

3.1. Saugos darbe standartų projektai rengiami, derinami ir tvirtinami Lietuvos standarto LST P 1.2 nustatyta tvarka.

3.2. Darbo higienos normų projektai rengiami, derinami ir tvirtinami Sveikatos apsaugos ministerijos nustatyta tvarka.

3.3. Saugos darbe, darbo medicinos (darbo higienos) nuostatų projektų rengimą koordinuoja Socialinės apsaugos ir darbo ministerija bei Sveikatos apsaugos ministerija. Saugos darbe, darbo medicinos (darbo higienos) nuostatų projektai rengiami ir derinami vadovaujantis šio dokumento 3 punkte nustatyta tvarka ir tvirtinami Lietuvos Respublikos Vyriausybės arba atitinkamai socialinės apsaugos ir darbo ministro, sveikatos apsaugos ministro.

3.4. Saugos darbe taisyklių, tipinių instrukcijų projektų rengimą koordinuoja Valstybinė darbo inspekcija prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau – Valstybinė darbo inspekcija). Saugos darbe taisyklių, tipinių instrukcijų projektus ministerijos, Vyriausybės įstaigos rengia suderinusios tai su Valstybine darbo inspekcija. Saugos darbe taisyklių, tipinių instrukcijų projektai rengiami bei derinami šio dokumento 3 punkte nustatyta tvarka ir tvirtinami Lietuvos Respublikos vyriausiojo darbo inspektoriaus arba ministrų, Vyriausybės įstaigų vadovų pagal jų kompetencijai priskirtas valdymo sritis, suderinus su Vyriausiuoju darbo inspektoriumi.

3.5. Saugos darbe instrukcijas (įvadines, įvairių profesijų, darbų, gamybos procesų ar operacijų) Valstybinės darbo inspekcijos nustatyta tvarka rengia įmonės, įstaigos, organizacijos ir tvirtina jų vadovai.

 

Registravimas ir apskaita

 

4. Standartų registravimą ir apskaitą vykdo Lietuvos standartizacijos tarnyba.

5. Darbo medicinos nuostatų, darbo higienos normų registravimą ir apskaitą vykdo Sveikatos apsaugos ministerija.

6. Saugos darbe nuostatų, taisyklių, tipinių instrukcijų registravimą ir apskaitą vykdo Valstybinė darbo inspekcija ir ministerijos, Vyriausybės įstaigos pagal jų kompetencijai priskirtas valdymo sritis.

7. Valstybinė darbo inspekcija kaupia visą informaciją apie galiojančius ir naujai patvirtintus saugos darbe standartus, darbo higienos normas, saugos darbe, darbo medicinos nuostatus, taisykles, tipines instrukcijas ir šiais dokumentais vadovaujasi savo darbe. Informaciją apie juos Valstybinė darbo inspekcija periodiškai skelbia informaciniuose leidiniuose (biuleteniuose).

8. Įmonių, įstaigų, organizacijų saugos darbe instrukcijos registruojamos nustatyta tvarka įmonėse, įstaigose, organizacijose.

9. Valstybinė darbo inspekcija turi teisę sustabdyti įmonių, įstaigų, organizacijų saugos darbe instrukcijų galiojimą, jeigu jos neatitinka reikalavimų.

 

__________________

 

 

Pakeitimai:

 

1.

Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerija, Įsakymas

Nr. 153, 1996-12-02, Žin., 1996, Nr. 119-2805 (1996-12-11), i. k. 0962230ISAK00000153

Dėl darbų saugos mokymo organizavimo